20.1 C
London
Monday, July 13, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Abonament Telefon!

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by alexc, Oct 4, 2011.

1. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    eu tocmai am scapat de o perioada de 4-5 zile in care nu mi-a mers telefonul DELOC pe strada unde locuiesc. am sunat si mi-au rezolvat problema dupa 2 zile. ce sa mai zic? three cind merge, cind nu merge, cum ti-o fi norocul. cert este insa ca nu te poti baza pe serviciile lor, ca te lasa cind ti-e lumea mai draga.

2. rebeca

rebeca New Member

Trophy Points:
    0
    ai nevoie de un cont in banca cu minimum o lira in el, pt noi se poate deschide cont passport la hsbc si pasaportul.
    eu mi-am facut abo la 3 dupa 3 luni

3. missmurder

missmurder New Member

Trophy Points:
    0
    Noi ne-am facut abonamente la 3 cu sim only:
    1. Pentru mine - 10 lire/luna - 300 minute in orice retea,3000 mesaje in orice retea, 2000 minute + 2000 mesaje in 3 si 1GB net.
    2. Pentru prietenului meu - 15 lire/luna - 600 minute in orice retea, 3000 mesaje in orice retea, 2000 minute + 2000 mesaje in 3 + 1GB net.
    Nu am avut probleme cu telefonul pana acum,stam in Londra si am semnal peste tot, mai putin in tunel.
    Cum am procedat la deschiderea abonamentelor?
    Am mers la un magazin 3, i-am spus omului ce abonamente vrem, ne-a cerut cardurile, nu aveam nimic pe carduri si a pus el cate 1 lira pe fiecare dintre carduri si apoi ne-a dar cartelele. Atat.
    Ne-am facut abonamentele la sfarsitul lunii noiembrie, ca sa nu zica nimeni ca vorbesc din amintiri.
    Parerea mea: nu merita sa iti faci abonament de X lire ca sa iti iei cel mai nou/bun telefon. Daca iti doresti foarte mult telefonul ala, mai bine strangi bani si il iei separat de abonament.
    Vorbesc din proprie experienta. Am facut si eu prostia asta, n-o s-o mai repet.

4. emi.vasi

emi.vasi New Member

Trophy Points:
    0
    Salut.

Eu sunt in UK de ceva vreme deja si la inceput vorbeam pe Roaming. Pana am vazut anuntul Delight Mobile intr-un Tube. Pot sa spun ca sunt cei mai buni in ceea ce priveste pretul pentru minute internationale.

Vectone si Delight Mobile sunt cele mai competitive retele de telefonie mobila din UK cu minute internationale ieftine catre Romania. Au oferte incepand de la 1 cent/min si convorbiri nelimitate in retelele lor. De exemplu eu, 15 lire pe luna, am 250 de minute/mesaje in UK si 500 de min in Romania pe telefoane mobile! Nu am reusit sa le termin pe toate.

Arunca-ti o privire peste site-urile lor sa va convingeti. (Delight are site-ul tradus si in limba romana, ceea ce e chiar impresionant!)

Eu sunt mai mult decat multumit de serviciile care le ofera.

Toate cele bune.

http://www.vectonemobile.co.uk

http://www.delightmobile.co.uk

5. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    e bine sa fie concurenta.
    se pare ca dupa ce lyca a trecut la 1p/3p fix/mobil in ro, hop si ceilalti. s-o tina tot asa.

6. ciockyvisa

ciockyvisa New Member

Trophy Points:
    0
    stie careva de T-Mobile , cum este la acoperire, am vazut ca de anul trecut folosesc si antenele celor de la Orange, ma tenta Sim la 10 lire, cu net nelimitat mail si search si 500 mb de descarcat, nelimitat in retea si 300 min orice retea, cum va pare?

7. ionna

ionna New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Vreau sa va impartasesc experienta mea cu sim pte telefon si internet. Ptr telefon eu am folosit O2 in nov anul trecut, tot asa in necunostinta de cauza, ptr ca eram nou venita aici, si am fost foarte dezamagita, ca era fff scump. Apoi am aflat de lyca mobile, super semnal, ptr ca i-l preia tot prin satelitii O2, e super ieftin se incarca cu minim 5 lire lunar, super ptr buzunarul nostru -thumbsup-

La internet, tot anul trecut am ncercat cu T-Mobile; am cumparat un dongle second hand,si incarcam cu 10 lire lunar acces nelimitat, super pret, insa daca downloadezi ceva sau urmaresti filme on line sau joci jocuri online, sau vb pe video acasa in tara, iti micsoreaza din viteza ajungand pe la jumatea lunii sa nu-l mai poti folosi eficient; si in plus semnalul e ingrozitor . Sincer nu am fost deloc multumita. Apoi am cumparat dongle de la ,,3'', cu 15 lire pe luna 3 gb lunar,excelent semnal, cu viteza mare, a mers super, dar aici la fel orice download, orice vizionare on line, si altele scadea din gb, ajungand sa i-l incarc de 2 ori pe luna si cheltuiam 30 lire lunar.
    Am revenit la cei de la ,,3'' le-am spus ca sunt multumita de serviciile lor privind semnalul si vitexa, in schimb, se consuma prea repede, si mi-au oferit un abonament cu acces nelimitat la net, cu tel samsung galaxy ace gratis, care tine loc de modem, ptr wi-fi la laptop si la inca 2 calc, platesc 27 lire lunar, dar sunt fff multumita de semnal, de viteza, si de toate caracteristicile unui net bun.In plus am f multe min gratis cam 2000 in orice retea in uk, si nu stiu cate mii de min in ,,3'', sms gratis.
    Asadar eu sunt f multumita de alegerea facuta...

8. ciockyvisa

ciockyvisa New Member

Trophy Points:
    0
    ionna dar despre serviciile voce ale T-mobile ce poti sa imi spui, iar despre planul asta pe Sim in comparatie cu ceilalti operatori

9. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    Depinde unde locuiesti. Eu nu am avut probleme cu T-mobile. Poti verifica harta cu acoperirea pe site-ul lor. Dar ca sa nu ai semnal deloc trebuie sa fii intr-o zona in care nici Orange nu are acoperire.

10. andreinadrei

andreinadrei New Member

Trophy Points:
    0
    Suna in Romania

Modalitati ieftine si bune de a suna acasa in Romania?

11. chpa

chpa New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Suna in Romania

tu singur ai dat un link: www.delightmobile.co.uk/ ******** chROforums

exista si altele, dar s-a mai discutat... probabil cautai o noua ocazie sa postezi acelasi link, sau probabil ma insel, scuze daca ma insel! ;)

12. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    lyca nu a mai trecut de 1p pe fix de vreo 2 ani, cand avea 2p!
    doar la mobile a mai oscilat, dar a scazut brusc de la 14p la 3p, apoi a urcat la doar 9p.
    cel mai bine e sa verifici la sfarsitul lunii care sunt tarifele si nu ramai cu 0. sau te inregistrezi online si vezi exact cat te-a taxat dupa fiecare convorbire.

lebara a ramas la 1p pe fix, dar 16p pe mobil, dar are si bundle-uri pt uk.

daca vrei ceva combinat gen ro /uk - atunci pe la talkmobile / tmobile / orange erau ceva in genul asta
    http://www.talkmobile.co.uk/paymonthlyworld.html
    http://shop.orange.co.uk/mobile-phones/ ... y/sim-only

dar numai tu poti sa vezi singur ce ti se potriveste mai bine, in fct de nr de minute si destinatia folosita in medie pe luna.

13. andreinadrei

andreinadrei New Member

Trophy Points:
    0
    @sapanta
    Mersi pentru reply. In mare, eu sunt acasa in romania pe mobil fiindca ai mei au renuntat de mult la telefonul fix fiindca era un cost in plus. Frustrarea mea pentru Lyca si Lebara a fost ca isi schimbau preturile si nu aveai idee de schimbare. Nu o sa ma pun sa verific inainte de fiecare apel preturile pe site. E absurd! Daca schimba preturile ar fi corect sa trimita poate un mesaj, ca daca nu arunci cartela! (dar banuiesc ca toti o fac!) Ce folosesc eu Delight nu a facuto inca dar nu as paria nici macar un penny ca nu o va face in viitor. Deocamdata mi se par destul de constanti si cu servicii OK.

M-am uitat la inceput pe orange vodafone dar mi s-au parut mai scumpi decat restul comapniilor. Cred ca e mai ok sa folosesti companiile mai mici fiindca tot timpul o sa vrea sa ofere ceva mai bun.
    Delight ofera putin din toate pot sa zic! -asa-asa-

@chpa
    Fiind un forum unde lumea impartaseste informatii, si daca as fi vrut sa postez intentionat linkul, care ar fi fost problema? E o informatie in plus, care poate duce la concurenta. Concurenta inseamna progres in opinia mea...

In plus, eu doar incercam sa impartasesc experienta mea si sa las si un link direct catre pagina romaneasca, poate ajuta pe cineva. Cel putin mie, imi este mai de folos sa am acces direct la informatia care o caut.

Numai de bine!

14. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    probabil ca romtelecom era un cost maricel, dar RDSul era chiar gratis intr-o vreme.

apoi mai exista variantele gen Vodafone zona mea, care practic le ofera un nr de fix pt 1eur pe luna si poti suna si vb linitit, pe mobil -asa-asa-
    https://www.vodafone.ro/personal/telefo ... ex.htm#id1

deci solutii sunt, dar trebuie sa te obisnuiesti cu schimbarile, e o piata extrem de dinamica cea a operatorilor virtuali etnici.

iar vodafonee si orange uk au niste planuri care ofera minute gratis pe mobil cand incarci. sigur, nu se compara cu 3p pe minut, dar sunt destul de avantajoase daca faci un mic calcul. totul depinde insa de cat ai nevoie sa suni.
    https://www.vodafone.co.uk/personal/pri ... /index.htm

15. xalex

xalex New Member

Trophy Points:
    0
    Exista www.tesuneu.ro. E facut special pt cei care vor sa sune in Ro. E cu numar de acces in mai multe tari.

16. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    am fost foarte incantat de oferta lor... dar cand am testat am vazut ca nu recunosc numerele portate din alte retele in cosmote, deci trebuie sa suni ceva cu 076 ca sa-l considere cosmote.

apoi mai suni si la un nr de fix, deci inca un 1p cel putin pe minut...

raman la clasicii lyca!

17. andreinadrei

andreinadrei New Member

Trophy Points:
    0
    O sa incerc si eu de curiozitate www.tesuneu.ro. Nu poate fi prea dureros sa incerc. :p

Cat despre Lyca, eu nu ii mai folosesc fiindca mi-au "barberit" o data creditul si la Customer Service imi spuneau sa sun in 2 zile ca nu sunt actualizate informatiile. Yeah right!

Dupa cum spuneam eu sunt multumit de Delight pana acum. Cred ca o sa raman cu ei macar o vreme. :p

Vodafone e o optinue lux :p, e o investitie care merita daca chiar vorbesti la telefon, ma refer intr-un mod mai business. :)

18. RazzyFUnik

RazzyFUnik New Member

Trophy Points:
    0
    daca fac comanda pe adresa de ro ... imi trimite in ro sim ul?
    ms

19. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Chiar asa!!! Si eu as fi curios sa vad. Fa si tu un subscribe la ei si pune adresa de Romania.

20. sirtiger

sirtiger New Member

Trophy Points:
    0
    as vrea sa imi fac si eu abon la t-mobile sau mai noua ee,ce ziceti am vreo sansa?sunt cam de 1 luna in uk,da am mai fost acuma 2 ani si am stat in 1 an aici,ce ar trebui sa fac sa pot sa fac un abon?ms

Share This Page