20.1 C
London
Monday, July 13, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Abonament Telefon!

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by alexc, Oct 4, 2011.

1. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    35lire/luna timp de 2 ani minim pt panarama aia de iphone4S mi se pare o prostie fara margini. nu avem dupa ce bea apa, dar ne luam ifoane ca dam bine cu ele la brau si pe Baneasa. Dupa aia ii vezi ca apar pe forum si se plang ca au nevoie de ajutor ca nu le ajung banii si au nevoie de job.

2. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Deanna... "Buna sa-ti fie inima". Daca esti stresata iti recomand sa mergi la GP ori bea cate o ceasca de ceai de tei seara inainte de culcare. Se vede foarte bine din postarile tale in ultimele doua - trei saptamani ca rozul bombon din primele zile de UK, s-a tranformat in lila-n dungi cu picatele, motiv pentru cate te sfatuiesc sa numeri pana la 10 si sa tragi adanc aer in piept inainte de a apasa butonul "submit".
    E pacat sa observ cum te transformi din domnisorica aia simpatica de Bucuresti, intr-o miticioaica cu aere de londozita. Mare pacat.
    E alegerea ta...

PS. Nu moare nimeni ca-ti tragi tu broadband in casa. Unii chiar ne bucuram pentru tine, dar oare poti sa vezi acest lucru?

3. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    @albea/deanna

Eu va invit intr-un weekend la mine acasa (da va culc separat -ras4- )

si va las pe unu sus in dormitor,
    unu jos in lounge,
    sa va textati/sunati/jucati pe net, TOATA ZIUA,

folosind "3"-ul.

Pentru fiecare minut de intrerupere, aveti o bere/sticla de vin fiecare!

Acu, apreciez ca Rugby-ul e "mai la tara" dar,

aici merge mai oameni buni!

@catad

mersi de interventie ca, deja imi zburau fluturasi prin cap.... -da-da-

4. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Faci o mare greseala, sa nu te duci pe iPhone Cata!
    Doar cei care au sau au avut "Iphoane" stiu ce inseamna. Eu m-as duce acum, dar inca mai am cateva luni dintr-un abonament mai vechi.
    Nu sunt fan iPhone, dar odata ce-ti intra in viata e tare greu sa te desparti de el. Al meu(3GS) l-am scapat pe beton si s-a bulit... a doua zi dupa terminarea garantiei... -trist-

5. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    deanna, mie mi-au facut abonament in vara, abia acum m-am mutat in UK, de cateva luni. Nu mi-au cerut dovada de adresa dar mi-au facut credit check, aveam contul bancar de 1 luna sau cam asa ceva. Initial cand am intrat in store mi-a zis 'nu se poate, nu facem abonament pentru nou-veniti', dar am insistat, l-am pus sa imi ia datele si i-am zis ca ii dau garantie pentru smartphone.

Btw, nu stiu daca te-ai inscris in ceea ce se cheama electoral roll, asta e foarte important pentru scorul ala nenorocit de credit. Daca nu esti in electoral roll aproape ca nu existi dpdv al agentiilor de credit rating in UK.

6. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Mai nea Mutu, tu intreci masura. Cred ca nu ti-a mai zis nimeni vreo doua in ultima vreme. Cum poti sa vii pe forum sa ma jignesti non stop, sa-mi amendezi fiecare postare si sa ma faci cu ou si cu otet, dupa ce la telefon erai numai lapte si miere? Ce rahat de caracter mai e si asta? si mai vrei sa fiu doamna cu tine! daca asa sint mitocancele cu aere londozite apoi o sa si fiu daca ma mai calci mult pe nervi, iar ceea ce ma deranjeaza cel mai mult este ipocrizia ta fara margini. Cica "unii chiar ne bucuram pentru tine". Turcii au o vorba: hai sictir! -ras2-

P.S. Sa ma scuze ceilalti, da' trebuia sa ma racoresc..

7. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    si eu am insistat, crede-ma, aveam toate datele in calculatorul lor cind au dat ENTER si-au zis ca nu se poate, ca nu am credit score. oricum, nu mai conteaza.
    Nu stiam de electoral roll, acum ma duc sa ma informez, multumesc mult de tot.

8. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Breh, eu ma bucur ca merge 3-ul si la tara si in London. de fapt cind am venit aici 3-ul mi-a placut cel mai mult si-am vrut sa ma duc din prima la ei, da mi-a spus lumea ca e de rahat si am ezitat. Apoi, neavind incotro mi-am facut abonament la ei. Cind locuiam in Grays ma stresa enorm, sa te duci pe-acolo sa vezi ce draci te apuca cu telefonul, poate pe urma ne crezi si pe noi. Aici in Londra merge mai schiopatat, dar merge. Comparativ cu Ro insa, aici telefonia mobila e mult mai ...hai sa zic ciudata si mai putin performanta. Ca sa nu mai zic de costuri, care ating cerul! Parerea mea...

9. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    Acoperirea este mai slaba intr-adevar fata de ro... dar ca preturi nu cred ca se compara.

Daca ne uitam cat costa acelasi telefon cu acelasi gen de abonam pe 12/18/24 luni cred ca e o diferenta enorma fata de ro. Apoi faptul ca in ro nu sunt optiuni de genul SIM only este iar un plus pt UK.

Si ultima de pe lista ar fi prezenta zecilor de opertri virtuali - gen lyca, lebara samd care ofera tarife excelente pt paygo - ma gandesc numai la sunatul pe fix in ro cu 0.5p, pe fix in uk cu 3p, mobil in uk cu 10p... apoi diversele extraoptiuni de la cei gen vodafone, giff gaff care ofera atatea minute / smsuri si net comparativ cu extraoptiunile din ro - majoritea bazate pe mii de min si sms IN RETEA....

deci sunt diferente masive as zice

10. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    Eu personal gasesc treaba asta cu legatura dintre electoral roll si credit score stupida, dar asta e situatia. (Ma rog, la nou-vveniti nu e neaparat vorba de bad credit history, ci mai degraba de lipsa unei istorii de credit).

http://www.thisismoney.co.uk/money/card ... score.html

Din cate am inteles, scorul de credit iti poate fi tras in jos (by mistake) si de o adresa 'patata' - de oameni care locuiesc sau au locuit la aceeasi adresa cu tine si care au probleme cu istoria de credit. Asta gasesc si mai stupid: you're guilty until proven innocent - and it's your responsibility to prove that there is no financial link between you and other current or former residents at the same address.

ps. Contacteaza consiliul local daca vrei sa te inregistrezi pe electoral roll, vezi ca e posibil sa aiba link de inregistrare online. Daca platesti council tax nu va fi o problema.

11. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    http://www.the-credit-expert.co.uk/cred ... dit-score/

Registering to vote can improve your credit score, but it doesn’t actually affect your score too much, and will only boost your score after you have been registered for some time (several years in some cases).

The advantage of registering to vote at your current address is that it can help lenders searching your report quickly verify your identity and residency.

It is becoming ever more important to be on the electoral roll (voters roll) as some companies – store cards in particular – refuse applications if you are not registered.

12. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Deanna...
    In primul rand nu ti-a zis nimeni ca esti mitocanca. Daca citeai mai bine postul meu iti dadeai seama ca nu am folosit jigniri la adresa ta. Daca tu consideri ca anumite remarci facute pe marginea comentariilor tale, au fost jignitoare, nu-mi ramane decat sa-mi cer scuze, lucru pe care-l fac acum prin aceasta postare.
    Sper ca in intelepciunea ta, sa accepti scuzele.
    Daca nu... E alegerea ta.

13. ancad26

ancad26 New Member

Trophy Points:
    0
    -bravo- -bravo- -bravo- Intr-o lume civilizata si pe un forum exista o vorba : we agree to disagree asa ca nu vad de ce esti atat de oparita ! -nu m-am putut abtine decat pana azi

14. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    azi a sunat o negresa simpatica la usa si m-a inregistrat pt. electoral roll. nu stiam ca pot vota:)
    cit despre linkul intre mine si fostul chirias, pffff...asta ar mai trebui. aici au mai stat recent cel putin 3 chiriasi, 1 englez si 2 polonezi. oare chiar ar putea demonstra ca am o legatura cu ei? :))

15. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    daca nu vezi, problema ta. in nici un caz a mea. insa poate ti se va intimpla si tie pe acest forum. si n-o sa-ti pice bine, sa te vad atunci ce-o sa faci si cum o sa te mai oparesti dear.

16. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    asa, cu scuzele mai vii de-acasa. prea esti radical in ultima vreme, las-o mai moale ca esti mai simpatic. ca si tu, din ala de le puncta bine si avea spirit si rafinament ai dat-o pe manele! -ras2-

17. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Nu cred ca era raspunsul potrivit, dar ma rog, se para ca tu vrei sa ai intotdeauna ultimul cuvant.
    Asa sa fie!

Mutu "over"!

18. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    nu mai are vreo legatura cu ceilalti sau cu adresa. citeste detalii la sectiunea My address has been blacklisted? din link-ul de mai sus

19. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    Teoretic n'are :) Practic, se poate intampla. Deanna, daca vei avea vreo problema in sensul asta va trebui sa demonstrezi ca NU esti asociata cu ei.

My address has been blacklisted?
    It shouldn't be. Contrary to popular belief, there is no such thing as an address with a bad credit history. Since 2004, credit reference agencies have changed the way they handle your details.
    Frequently, if someone with a similar name lives at your address, then a second stage of identification will have to be completed.
    The old information, dating back to before 1993, listing addresses with bad scores, has been wiped from the system. Credit scores are done specifically on your name, address and bank details.
    If someone else in your property has a particularly bad credit score, then it will not affect yours unless you have a listed financial relationship with them.
    However, it is worth checking to make sure their details have not accidentally slipped on to your record.

20. alexc

alexc New Member

Trophy Points:
    0
    anyway..

mi-am luat iphone 4s de la three cu 35 lire pe luna.m-am dus la ei cand contul avea mai putin de o saptamana vechime si nu mi-au cerut nicio garantie or smth

din ce am observat, in locurile pe unde umblu are semnal full, netul merge excelent. inainte am incercat si vodafone si o2 dar n-am observat mare diferenta intre astea si 3.

Share This Page