14.5 C
London
Monday, April 19, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

A plati sau nu cu cardul... ?

Discussion in 'FINANTE' started by adynutza, Dec 4, 2007.

1. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am trecut de doua ori pe overdraft, niciodata nu am platit dobanda. Doar banii pe minus au fost opriti la salariul urmator.
    Banca mea e Barclays.

2. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    Cu Barclays e ciudat la debit card...ies banii cu 3-4 zile mai repede ,intra aiurea -scratch- cratch- , dar cu credit card te arde fara motiv -explain- xplain-

3. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Unele banci au "introductory period" sau "buffer", adica iti permit sa intri pe overdraft pana la 500 de lire fara sa iti ia dobanda.

4. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Imi pare rau sa-ti spun,dar Capital One nu e chiar un card de dorit,tocmai din aceste motive,plus dobanda "uriasa"

5. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Trebuie sa te contrazic,poate ca te incadrezi intr-una din situatiile descrise de "partenerul",eu si sotia mea suntem amandoi cu Barclays,nu prea intram in admisul de 500 al fiecaruia,dar cand o facem,sigur platim dobanda,chiar daca e cave de genu 0,66 lire,plus protectia ,pe care am fost tampit sa o cer la data ofertei,4.99 pe luna.

6. suhoi

suhoi New Member

Trophy Points:
    0
    e imperativ sa-ti cunosti finantele in buzunar. Poti opta linistit pt un current account unde ai overdraft 0% pt o perioada, nu faci decat sa-ti platesti datoriile in timp, altfel esti penalizat, si fees sunt cu mult mai mari decat si cea mai buna dobanda pe cont. Daca nu ai overdraft, atunci plateste cu credit cardul (in limita existenta), unde de obicei se stipuleaza o perioada de vreo 56 interest free, dupa care iar fees.
    Personal fac shopping doar cu credit cardul (unu care e moneyback + alte facilitati). Il platesc la timp ca sa nu dau bancii multimiardare (deja) si banul meu.

For full info on how to claim back your bank charges go to the Bank Charges article. For the latest info on what is happening to the bank charges campaign, go to the OFT Test Case article. See http://www.moneysavingexpert.com/reclaim/bank-charges

7. agnb

agnb New Member

Trophy Points:
    0
    Nu si daca este " autorizat" de banca. Al OD de 2000 lire , si, in cazul in care as intra in el si as incepe sa cheltui in minus, as plati taxa minima de citiva penny. Dar bine-nteles nu ma refer la totaliatea O/Draftului... Deci nu daca as cheltui in debit 2000Lire, ci doar 200. Mi s-a intimplat, si nu am simtit deloc "pedeapsa" pe statement.

8. agnb

agnb New Member

Trophy Points:
    0
    Adynutsa
    chiar voiam sa-ti raspund la asta.
    Credit card inseamna ca tu efectiv " imprumuti" bani de la banca atunci cind cumperi ceva. Ca sa-i dai inapoi bancii, iti vine un statement lunar care te " invita" sa platesti minimum cit iti cer ei. Numai ca aici este " catch". Pentru restul pe care nu ii reimbursezi imediat (spre ex ai cumparat un TV de 500 lire si statementul iti spune sa platesti miminum 20 lire luna respectiva ) vei fi foarte tare taxata pentru restul de bani. Si, ceea ce ar fi trebuit sa fie 500-20 adica 480 se suie la alta suma luna viitoare, incit, tu vei reusi foarte greu sa " achiti " toata suma. Cei 500 imprumutati pot, in timp indelungat, sa devina mult mai mult.
    Deci, simplu, daca ai salariu, eu iti sugerez, asa cum deja ai intrebat, pentru binele tau, sa nu folosesti CC ci un Debit Card. D Card-ul iti permite sa " chesluiesti" doar cit ai. Daca ai salariu de xxx atat poti sa si cheltuiesti. Poti sa ceri la Cardul tau si Overdraft (o suma de x lire autorizata de banca ta) pentru care, atunci cind o cheltuiesti, si intrii in ea, nu platesti sumele extortionate ca la C Card. Sumele de dobinda taxata sint mici- de la citeva peny la citeva lire/ luna.
    I hope this helps.

9. zax

zax New Member

Trophy Points:
    0
    Mai e o chestie:
    Daca platesti cu debit card, intri in overdraft si peste cateva zile ai o factura ce-o platesti prin direct debit, iar overdraftul nu mai poate acoperi, banca iti refuza plata si te amendeaza (vreo 35 lire). Asta e valabil pentru Lloyds TSB.

10. suhoi

suhoi New Member

Trophy Points:
    0
    Intri in overdraft doar daca cheltui mai mult decat ai in cont. Asa ca e bine sa ai grija sa ai mereu ceva bani in cont de back up sa nu te prinda vreun direct debit neacoperit. Chiar si asa, banca, cu noua campanie catre OFT, e constienta ca nu e fair sa te incarce £25-30 chiar si pt 1p in overdraft, asa ca te incarca proportional (dobanda overdraftului).
    Sau iti iei un card cu overdraft zero si stai linisitit (vezi Alliance-Leicester premier direct account...or mai fi altele cred).

11. zax

zax New Member

Trophy Points:
    0
    Heheheee, suhoi, ai tu dreptate cu banii pusi deoparte-n cont pentru "accidente" dar cand mi-am facut eu prima data cont in MB mi-am inchipuit ca de n-am bani in cont si am totusi un DirectDebit banca n-o sa mi-l onoreze pur si simplu iar apoi as fi platit cand as fi avut bani. Evident, n-a fost asa. :eek:)

Oricum eu is multumit de lloydstsb, am auzit si niste "povesti de groaza" cu ei dar eu n-am ce sa le reprosez pana acum.

Cred ca, indiferent de banca, daca esti constient de bani, de limitele cardurilor (debit, credit) si-ti dai interesul sa-ti verifici contul la cateva zile, cardurile sunt un instrument foarte bun.

12. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    Si totusi daca peste vre-un an o sa vreau un loan am inteles ca ma ajuta sa am card de credit (sa vada banca ca pot sa imprumut si sa dau inapoi).
    Deocamdata n-am credit history (n-am inca un an de cand is in UK), insa cred ca solutia pe care o s-o aleg e sa fac un card de credit pe care insa sa-l platesc in primele 50 de zile (sa impac si capra si varza)

13. suhoi

suhoi New Member

Trophy Points:
    0
    adynutza: un credit card se rezuma la un loan mai "domestic", adica poti sa cumperi cu el si un Nestle egg de 40p. LOANul in adevaratul sens cu conotatii bancare inseamna sume mult mai mari, si se supun altui regim de returnare.
    Daca vrei un credit card neaparat (sunt unele cu facilitati pt shopping, altele au fee 0% pt o perioada mai lunga de 56 zile doar ca sa atraga clienti, unele au cashback, etc), read on http://www.moneysavingexpert.com/cards/ si vezi care ti se potriveste. Daca esti student, cred (sper) ca ti se va da unul chiar de la inceput (eu personal am primit). Daca este cu o banca mare, vorbeste cu aia sa vezi daca ti-l dau inainte sa aplici oricand. Daca esti unsuccessful, as insista la banca unde ai debit cardul (2-3 branch-uri diferite), si apoi cele online. Asta ca sa minimizezi credit search-urile in istoria ta financiara din UK.

Share This Page