14.9 C
London
Monday, June 17, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

a obtinut cineva YC/BC SI Purple Card in acelasi timp?

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by ioanat, Jul 25, 2012.

1. ioanat

ioanat New Member

Trophy Points:
    0
    Pe scurt, situatia mea este urmatoarea:
    Am o oferta de munca de la un angajator care ma va sponsoriza, aplicand pentru Purple Card.
    De asemenea, am o oferta de munca de la un alt angajator, care imi cere permis de munca. Eu prefer aceasta a doua oferta, insa nu imi permit sa astept luni de zile fara niciun venit.
    Prin urmare, as dori sa incep sa lucrez la primul angajator si, intre timp, sa astept Yellow Card-ul pentru care am aplicat in februarie, si care probabil va veni in octombrie cel devreme, in ritmul in care sunt procesate in ultima vreme. Mai mult, pentru ca voi absolvi o facultate britanica in noiembrie, vreau sa aplic atunci pentru Blue Card.

Intrebarea mea: in momentul in care UKBA primeste 2 aplicatii pentru 2 tipuri de permis de munca diferite, anuleaza automat vreuna? Sau poti sa ai Blue Card si Purple Card in acelasi timp? Nu am gasit nimic referitor la asta pe site-ul UKBA si as dori sa stiu daca cineva a fost in aceasta situatie sau a gasit vreo informatie in acest sens online.

Multumesc pentru ajutor!

2. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    cel mai bine ar fi sa postezi intrebarea in sectiunea AVOCATUL RASPUNDE
    din cate stiu poti sa ai mai multe aplicatii, in fct de situatie - de ex vrei sa schimbi angajatorul in perioada de PC, aplici pt unul nou, etc.

pana atunci au fost cateva detalii pe aici
    http://www.romani-online.co.uk/forum/82 ... icata-7315
    http://www.romani-online.co.uk/drept-de-munca-anglia-uk

in gen cred ca tu ar trebui sa analizezi f bine fiecare optiune, cu riscurile si beneficiile sale:
    - cu YC esti limitat la un nr de ore
    - cu PC esti limitat la un singur angajator, dar fiind "sponsorizat" de el se pot grabi lucrurile printr-o scrisoare de la angajator, faptul ca esti student aici ar putea ajuta de asemenea.
    - cu BC nu ai nici un fel de restrictie, dar e posibil sa mai astepti pana la absolvire ca sa aplici.

si la UKBA este un nr de telefon unde poti sa suni si sa-i intrebi si pe ei.

3. ioanat

ioanat New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pentru raspuns.
    Cunosc avantajele si dezavantajele fiecarei optiuni, numai ca in acest moment nu prea am de ales, deoarece pentru BC nu pot sa aplic pana la absolvire (prin sistemul de puncte nu ma calific).
    Cu YC, din cate stiu, poti lucra full-time timp de 4 luni dupa absolvire. Ma gandeam ca, in acest timp, sa astept BC si sa continui sa lucrez fara intrerupere.

Share This Page