18.6 C
London
Tuesday, July 07, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

A murit si Madalina Manole!

Discussion in 'ARTA, CULTURA SI HOBBY' started by rebecca_uk, Jul 14, 2010.

1. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  2. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Dumnezeu sa o odihneasca in pace!

Incredibil, niciodata nu mi-am imaginat un final atat de tragic pentru ea, sinuciderea ar fi fost ultimul lucru la care m-as fi gandit. 'Parea' mereu atat de vesela, de optimista, radia de frumusete si tinerete, mai ales ca acum era si mamica!

3. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu sunt la fel de socata. Sub masca veseliei, se pare ca ascundea o depresie care o macina. Dumnezeu s-o ierte, pacat ca a ales sa isi lase baietelul de un an in grija altora, caci mai grav decat orice e ca puiul ei nu se va mai putea bucura niciodata de dragostea mamei lui. Ea s-a dus...

4. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    nu stiu ce sa zic...sunt absolut fara cuvinte, caci "fata cu parul de foc" mi s-a parut intotdeauna a fi o persoana puternica. Se pare insa, ca depresia postnatala a invins inca un om, om care s-a pierdut intr-o clipa...
    Dumnezeu sa o ierte si sa ii gaseasca loc de liniste si de pace!
    Caci a luminat mintea si inima multora dintre noi...

Who's next?

5. alis

alis Member

Trophy Points:
    6
    inca nu-mi vine sa cred...avea toate motivele sa traiasca...printre care unul dintre cele mai importante ,un bebe, pe care si l-a dorit atat de mult...iar acum la un anisor il lasa fara mama...e dureros...

intotdeauna e tragic cand un om moare...dar cand vezi o fiinta atat de frumoasa,care a facut atatia oameni fericiti si care avea tot ce isi dorea sa hotarasca singura ca drumul ei in aceasta lume se incheie...e pacat...mare pacat...!!!!

nici nu vreau sa ma gandesc ce e in inima apropiatilor ei...asa un soc nu e usor de dus...

sa le dea dumnezeu putere!!!iar pe ea sa o ierte si sa aiba grija de sufletul ei!!!

6. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Tragedia Madalinei a adus in atentia presei si subiectul 'depresiei', subiect tabu in Romania si ignorat. Cel putin, sper sa se scrie mai mult despre el, sa starneasca mai multe discutii si interes din partea medicilor. Este un subiect atat de delicat...

http://medlive.hotnews.ro/o-privire-in- ... resie.html

7. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    Hmmm, citind articolul , constat ca ma confrunt cu 90% din cele enumerate. Desi refuz sa cred...si totusi...am crezut pana acum ca am cam uitat ce e autocontrolul, pe care, pana sa nasc ma bazam atat de bine. Fac lucruri si constat ca nu ma mai recunosc....HMMM
    Multumesc, Negrutxa

8. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu vreau sa-mi amintesc sau...as vrea sa-mi amintesc despre asta mult mai tarziu (ca sa evit Nu si Niciodata) -hipno-

9. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    RIP Madalina... [​IMG]

10. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
  11. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Vali, nu prea-ti dau dreptate.

Fiecare traieste lucrurile in felul lui.Cel mai aiurea e ca iti e rusine sa spui cand ai probleme si de ce va zice lumea si asa de multe ori se ajunge in ultima faza...pentru ca ne ferim si nu este OK.Eu zic sa nu condamnam pe nimeni. Depresia e o boala si daca nu-ti sunt cei dragi alaturi ea poate fi fatala.Tocmai pentru ca altii considera ca e un "moft".Pur si simplu nu mai esti tu...cred ca-ti imaginezi de unde stiu astea. Exact...eu n-am ajuns Doamne fereste la acte necugetate, pentru ca asta sunt tentativele de suicid. Nu mai esti tu si cel mai aiurea e ca nu admiti ca ai o problema. E intr-adevar foarte complicat si din pacate sindromul respectiv e tratat "dupa perdea" in tara. Nu tine de cat de incercat esti, ci de o imagine pe care ti-o creezi tu sau mintea ta despre tine si lumea care te inconjoara.

Dumnezeu sa o ierte! si sincer imi pare rau ca nu a putut fi ajutata mult mai devreme... -plans2-

12. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    ValiB wrote:
    Draga Vali, cred ca vorbesti in totala necunostinta de cauza.
    Viata nu este usoara pentru nimeni, unii capitleaza din varii motive, altii se incapataneaza sa o traiasca. Daca MM ar fi avut 0,01% din viata mea cred k nici nu ar ar fi trebuit sa se nasca.
    Haide sa ne plangem toti de mila.
    Fruntea sus si pas alergator inainte.
    PS: Nu ai de unde sa stii nici ce a dus-o sa ia decizia asta-fie era prea tulburata,fie prea constienta.
    Poate nu iti dai nici seama ce inseamna ca o viata intreaga sa iti doresti un copil, sa il ai in sfarsit la 40 de ani si apoi sa iti curmi viata.Stressul, depresia de dupa nastere sunt peste puterea ta de a intelege si de a actiona.

Eu am pierdut 5 sarcini inaintate si un baietel mi-a musit la 10 zile de la nastere. Atunci nu am facut depresie, am stat tare pt ceilalti sau mi-am ingropat necazurile si am mers mai departe.
    Acum am nascut, am un baietel de 11 luni, e o minunatie de copil, frumos, destept etc. Sunt fericita, multumita. Dar uite ca depresia de dupa isi spune cuvantul si la mine.Multa vreme am refuzat sa cred k prin asta trec.Noroc ca nu sunt singura si noroc ca sunt iubita.
    Nu iti doresc sa treci prin asa ceva vreodata.

Inca un PS: M.M. era nascuta in Rac. D-apoi nu vrei sa stii ce e in mintea unui Rac.Eu traiesc cu unul de 15 ani. A trebuit sa ma ridic fortat de atatea ori numai ca sa nu cada el mai rau sau definitiv. Depresie peste depresie, medici, pastile, etc...

13. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Dumnezeu s-o odihneasca!
    Asa e , e f greu sa treci prin depresia de dupa nastere, si mai ale ales 42 de ani.
    Eu am nascut la 22 si am avut depresie, numai ca nu mi-a zis nimeni, nici macar doctorul sau asistenta care venea acasa la copil, le ziceam ca sunt non-stop obosita, si nu ziceau nimic, nici nu-mi venea sa ma ridic din pat.
    Pacat ca la noi in tara nu se vorbeste despre asta, se baga sub pres tocmai de cei care ar trebui sa o trateze, sau macar sa informeze!

14. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    e adevarat, nu ai de unde stii ce a fost in capul ei.Dar nici nu poti sa o judeci.
    Dumnezeu sa o ierte si sa ii aline sufletul acolo unde e!

Share This Page