17 C
London
Tuesday, June 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

5 any self = permanent resident = drept la munca?!

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by hatnean, Sep 4, 2011.

1. hatnean

hatnean New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Stiu ca suna aiurea dar, totusi as vrea si eu un raspuns la cea mai mare problema a romanilor din uk!

Dupa 5 ani de self employed since (01/2007) poti aplica in (01/2012) pt permanent resident si daca da ce drepturi avem ca si romani dupa obtinere?! Avem drepul la munca, benefit, new baby british citizenship, etc...?! same as blue card?!

va multumesc

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Nu este, tocmai, cea ma mare problema a romanilor din UK, din cate vad esti singurul care intreaba. Pentru ILR poti aplica dupa 5 ani de yellow card, nu de self employed. Cu ILR poti aplica pentru cetatenie si te poti bucura (teoretic) de aceleasi drepturi ca si cetatenii britanici.

Sent from my iPhone using Tapatalk

3. Oly

Oly New Member

Trophy Points:
    0
    ''Pentru ILR poti aplica dupa 5 ani de yellow card, nu de self employed''

Din cate am citit eu persoanelor care sunt self-employed nu sunt obligate sa aplice pt YC...sau am inteles gresit?

4. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    ai dreptate oly persoanele care sunt self employed nu au nevoie de yelow card, este doar un certificat de inregistrare de la HO , iar aplicatia pentru ILR o faci la 5 ani de residenta in uk, iar da vrei primii drepturi depline ca si resident permanent iar apoi poti decide sa-ti iei cetatenia daca iti doresti

5. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Ma tem ca a fi SE nu dovedeste nimic. Legea spune "rezidenta" nu "self employed". Rezidenta se dovedeste cu yellow sau blue card. Cunosc mai multe local surgery unde nici nu te poti inscrie la GP daca nu ai unul din carduri.

Voi cum credeti ca e? Vii in UK, te declari SE si ai devenit rezident? Nu este chiar asa simplu. Poti activa ca SE fara yellow card, poti chiar pretinde ca ai lucrat ca SE si inainte de a te declara (doar este legal, nu?),dar de aici pana la rezidenta ... Incercati sa va imaginati: vii, te declari SE, pleci in treburile tale, inchei anul fiscal (anii) on line pe zero, si dupa 5 ani ai ILR. Buna idee!

6. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    albea trebuie sa te contrazic, rezident esti considerat in UK dupa ce ai stat si locuit aici minimum 6 luni, cand faci aplicatia pt ILR vei fi credit ceck si verificat la toate iesirile si intrarile in tara, ei stiu si ce cumparaturi faci, sa nu crezi ca aplici pt yelow card sau blue card acolo, e mai diferita procedura
    Eu presupun ca hatnean a lucrat din 01/2007 ca self dupa cum a si scris adica a vut activitatea de self, nu doar pe hartii, atunci normal se considera rezidenta nu trebuia sa aiba nici un fel de card.

7. Mr.John

Mr.John New Member

Trophy Points:
    0
    These notes explain what information EEA nationals and members of their family who are living
    in the United Kingdom need to supply in order to apply for a registration certificate or a residence
    card to confirm the holder’s rights of residence under European law. The notes also explain what
    information EEA nationals and their families need to supply in order to apply for confirmation of
    permanent residence (which is usually acquired after living in the United Kingdom in accordance
    with the 2006 Regulations for five years, but may be acquired earlier than that in some
    circumstances – see regulation 15 of the 2006 Regulations).
    Please note that this material is not applicable for Bulgarian and Romanian nationals, who
    should go to www.ukba.homeoffice.gov.uk/eucitizens/b ... nationals/ for
    further informati

8. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    At time of application for indefinite leave to remain (ILR) you meet the terms of immigration rules for ILR under ECAA criteria, including being solely engaged in self employment for five years and the submission of documentation and supporting evidence covering the entire period as requested by those rules.

Indefinite leave to remain is the means by which a foreign national is granted settlement in the United Kingdom by the United Kingdom government. This is considered under the Immigration rules.
    Permanent residence under EU law is a right provided by Directive 2004/38/ec to all EEA Nationals and their family members. To be a permanent resident under EU law you must have resided in a member state, as an EEA national, exercising a treaty right, for five years. As Bulgaria and Romania joined the EU on 1 January 2007 Bulgarian and Romanian Nationals will start to become permanent residents of the UK under EU law from 1 January 2012.

9. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Eu raman la parerea mea. Vom vedea la anul. Prevad ca pana atunci vor apare noi instructiuni de interpretare ale regulilor. Sa te duci cu un sac de acte de SE pentru ILR ... Nu stiu ce sa zic. Da-mi voie sa ma indoiesc. Ma uit mai intai la polonezi si cehi ca sa vad cum este.

10. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Aici sunt in tema. Deoarece cunosc persoane care au luat settlement (ILR) dupa lege, una e prietena foarte buna, care a primit dreptul anul trecut, va pot spune cu sigurantaca dupa 5 ani de SE ai drepturi permanente, de toate soiurile.
    Daca mai era nevoie confirm spusele si citatul lui Pop1982.

11. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Nu este acelasi lucru, Lili. O fi fost ea self, dar avea viza, ceea ce este echivalent cu actualele carduri. Cei 5 ani nu s-au calculat de cand s-a facut SE ci de cand avea viza. E absurd sa pui ca fiind totuna anii de SE cu anii de rezidenta. Poate sunt bolnav un an si nu mai activez ca self. Asta inseamna ca anul acela nu mai sunt rezident? Ar fi culmea!

12. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nope, nici o viza. Self de la 1 la 5 ani.
    Tocmai a mai primit cineva.

13. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Daca n-ai incheiat anul ala, o iei de la capat.

Daca nu te deranjeaza sa vb. in Dubai te pun in legatura cu contabila mea, caci si eu tot aici- 5 ani SE- cred ca ajung (am strans la hartii...).

14. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Cuuuum?? Fara viza ? Ai intrat ilegal in UK? Nu-mi vine sa cred .... :D ... De abia astept sa aflu amanunte. Cand auzim spovedania?

15. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu eu, ea.

Si a fost aici ca SE tot timpul. E venita dinaintea mea, inainte de 2007.
    Incepe sa fie o anecdota. Te sun maine sa-ti explic.

16. danutza

danutza New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru cine nu-i clara inca diferenta dintre ILR si permanent residence, se poate elucida aici:

http://en.wikipedia.org/wiki/Indefinite_leave_to_remain

mi se pare destul de explicit, si citez mai jos paragraful:

Citizens of countries in the European Economic Area (other than British and Irish citizens) and Swiss citizens obtain permanent residence status automatically after five years' residence in the United Kingdom exercising Treaty rights[11] rather than ILR. The rights of EEA citizens are not governed by UK Immigration Regulations[1] but rather the EEA Regulations.
    Under the law as it existed between 2 October 2000 and 29 April 2006, a citizen of an EEA state or Switzerland could be granted permanent residence on application after four years' residence in the United Kingdom exercising Treaty rights (five years from 3 April 2006). Prior to 2 October 2000, citizens of EEA states were deemed to be permanent residents immediately upon taking up residence in the UK to exercise Treaty rights.

17. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
  18. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    inca o chestie interesanta, luata de pe pagina unei firme care se ocupa de asa ceva :

Some helpful thoughts for you

Although EEA citizens don't need visas to be in the UK, we do recommend that they apply for the documentation that confirms their rights to live and work in the UK. The reason for doing this is that it helps with each subsequent stage,..for example:

by applying for the Registration Certificate, it helps you to obtain ILR
    by applying for ILR, it helps you to obtain UK Citizenship

Remember, you don't have to apply for the registration card or the ILR status, but it certainly does help, particularly if you want to apply ultimately for British Citizenship.

19. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Tocmai am dat si eu un telefon, sa vad cam cum sta treaba si mi-au zis asa:

la 6 ani de cand ai inceput sa-ti exerciti dreptul de cetatean european (fie ca student fie ca self) poti aplica pentru cetatenie!
    Cele 12 luni, inaintea aplicarii pentru cetatenie, sunt considerate ca dovada de rezidenta permanenta.
    deci din 2008, noi mai avem ..... -ras4-

PS: iar in cateva luni (cica decembrie-ianuarie) se vor afisa pe site alte noutati, pt ca vine anul 2012, iar Romania a intrat in UE in 2007.

20. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    yupppyyyyyy...

Deci eu din iunie 2011 ma calific.

Si poate pana atunci se gandeste si cineva sa pecetluiasca aceasta 'love affair'

Sa traim bine!

Credeam ca de sunt self- 9 sept2007.

Merci Georgi.

Share This Page