14.3 C
London
Monday, July 13, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

4 luni, 3 saptamani si 2 zile - Favoritul criticilor de la New York Times

Discussion in 'ARTA, CULTURA SI HOBBY' started by negrutxa, Jan 8, 2008.

1. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Posibil,nu te contrazic,dar ai avut impresia ca e Bucuresti din imagini,sau din dialogul filmului.Eu filmul l-am primit prin amabilitatea unui membru al acestui forum,dar am putine suspiciuni despre "integralitatea " lui,la distributie,ultima intrare era un nume de actor,ce nu-l mai retin,care ar fi jucat rolul tatalui fetei insarcinate,dar eu in film nu am vazut acest personaj.Dar per total e posibil sa fi fost Bucurestiul,are mai putina importanta,l-as fi vrut la Oscar oricum.
    Vb de oscar,cine stie care au fost singurele filme romanesti nominalizate vreodata,si ce parere aveti despre "Cum mi-am petrecut sfarsitul lumii",sper sa nu fi trebuit sa deschid alt topic.

2. expertparchet

expertparchet New Member

Trophy Points:
    0
    Eu personal zic ca 432 e un film care nu are ce cauta la OSCAR. Pt. noi inseamna ceva amintitri dar pt. restul lumii ce inseamna oare? NIMIC!!!!

3. aicititregulamentulʔ

aicititregulamentulʔ New Member

Trophy Points:
    0
    pentru toti ...4,3,2 nu mai este nominalizat pentru Oscar.... -staycool- taycool-

4. ralucutza85_sv

ralucutza85_sv New Member

Trophy Points:
    0
    si atunci de unde premii si atatea aprecieri?
    mi se pare ca nu prea stii sa cantaresti arta cinematografica -sorry- orry-

5. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    TimesOnline, amatori si ei....

http://entertainment.timesonline.co.uk/ ... 695343.ece

Cateva reviews ale filmului pentru cei ce nu au informatii despre impactul filmului in Europa si in America:

http://www.imdb.com/title/tt1032846/externalreviews

-kiss- iss-

6. suhoi

suhoi New Member

Trophy Points:
    0
    stirea este deja veche. Era necesar sa te reactualizezi?

dar tu ce autoritate in domeniu esti sa poti judeca altuia veleitatile de critic de cinema? Zi-mi te rog cum cantaresti tu filozofia ascunsa a filmului. Cum poti aduce tu un suflu de criticism si sa faci si restul plevei sa patrunda meandrele filmului.
    Dar cred ca e la moda sa pozitivezi moda. Deh, te ia curentul si nu stii cum sa-l sustii. Generatia pro...lol

7. ralucutza85_sv

Trophy Points:
    0
    nu cred ca esti tu in competenta a scrie aceste lucruri...
    multi dintre voi habar nu aveti din mai multe pdvd pe ce lume traiti fratilor!!!
    http://www.cancan.ro/2008-01-26/Filmul- ... Cesar.html

mai documentati-va si voi cand va dati cu parerea!
    nu sunt critic de film si nu expun doar pareri personale trecute doar prin filtrul constiintei mele...
    dar multi nu inteleg...se limiteaza doar la a critica...fara a avea habar despre ce,cum,cand si unde...
    mai lasati replicile acide

8. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    ...care pe care... -eyebrows2- yebrows2-

9. suhoi

suhoi New Member

Trophy Points:
    0
    cancan e autoritatea in domeniu...lol. Draguta mosului, esti la varsta marilor intrebi cand esti sigura ca lumea e la picioarele tale.
    Cantareste-mi arta cinematografica din perspectiva 4,3,2. Da, a primit destule premii. De ce nu a intrat la Oscar? Expliciteaza-te. Shed light on this.

10. aicititregulamentulʔ

Trophy Points:
    0
    in primul rand filmul este chiar frumos si o sa mai castige cateva premii chiar daca nu mai este nominalizat la Oscar...
    pentru dud : esti"de-al casei" - nu ti se pare ca ai multe off topic-uri ..ori vb despre subiectul respectiv ori deschizi un nou topic ...

-cu sigurantza am sa imi schimb numele in "ai citit regulamentul?"

11. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    Inteleg ca iei apararea sotiei?
    Pt. tine este off topic posturile mele ...pt. ca atit intelegi tu. -badteeths- adteeths-

12. aicititregulamentulʔ

Trophy Points:
    0
    cu toate ca este off topic(nu vb despre film....) cred ca deja ne intrecem cu gluma si in acest site eu nu am gasit un loc de contraziceri , de cearta , si am gasit o metoda de a mai vb cu romani despre diferite subiecte , probleme , etc
    Tu ma jignesti pe mine ...eu nu te-am jignit , daca te crezi mai destept decat altii de ce nu ii lasi in pace pe prosti si vb cu cei care crezi u ca sunt in masura sa vb cu tine?????
    In legatura cu off topic-urile: cum poti sa spui ca nu ,cand post-urile tale sunt de genul: care pe care ...., inteleg ca iei apararea sotiei?... si postul despre subiectul respecti( 4,3,2....) e in mintea ta nu si in posturi ....

Nu sunt moderator...dar ma enerveaza atitudinea ta si posturile tale asta cred eu

13. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    Care facea replici acide?
    Si consider ca TU esti acela care sare si insulta fara motiv pentru simplul fapt ca unii nu sint de aceasi conceptie cu tine!
    Pricepi d-le moderator?
    Sarcasmul tau este de prost gust si fara sens.

14. ralucutza85_sv

Trophy Points:
    0
    lasand la o parte replicile de pe aici..penrtu ca nu vreau sa fiu off topic..si sa mai comentez ceva..pentru a nu fi prost inteleasa ,am sa revin la subiectul in sine filmul "4,3,2,"...
    am o intrebare pentru toti acei care au aceeasi parere despre film ca si dud sau suhoi...:de ce credeti voi ca acest film a fost bine primit in strainatate si ca a mai adus cateva premii cinematografiei romanesti...care de foarte mult timp se afla intr-un colt de umbra...???
    daca nu va place filmul asta nu inseamna ca nu e un film de calitate...
    de ce "4,3,2" nu a fost nominalizat la oscar???daca as fi fost in comisia celor care au ales filmele te-as fi spus dar nu am fost
    a fost un soc pentru toata lumea ...chiar si pentru America...(ziarele au scris despre asa ceva..chiar sub acest titlu...Soc..)
    si pana la urma nimeni ...nu a venit cu un raspuns clar de de nu a fost nominalizat la oscar filmul.pana si marii regizori si-au pus intrebarea asta..

15. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Personal ma distreaza disputa voastra,dar hai sa va explic eu ce si cum,ca sa zic asa...
    Filmul a fost asa bine primit,trateaza o tema relativ socanta pt lumea catolica,un subiect "tabu"de multe ori,venind din partea aia a lumii de unde ei aici in vest aveau doar zvonuri,si acum isi zic,"deci chiar asa o fi fost?","de la ce am scapat noi,fara comunism?" Tipa blonda,imi scapa numele,a jucat extraordinar,sa fii asa tanar si totusi sa tratezi o situatie asa delicata,cu atata stapanire de sine,trecand si prin alte momente importante ale vietii tale,superb jucat,deci ea ar fi meritat un oscar,oscarurile nu se refera doar la cel mai bun film.Evident ca acesta ar fi putut concura la sectiunea de cel mai bun film strain,dar,stie cineva din astia de va certati pe filme,numele actorului strain de a luat oscar,intr-un film strain,pt rol principal...masculin,asta ca sa va ajut putin.
    Revenind la disputa voastra,e cam fara rost,nu le mai dati prilej la moderatori sa inchida si acest topic,va rog eu frumos,fiecare urmareste si apreciaza un anumit gen de filme,carti,masini,etc,etc,etc,de asta suntem diferiti.
    Mie mi-a placut,altcuive nu,care e problema?

16. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    M,mersi din nou de film,maine va pleca spre tine ,am vazut ca mai sunt doritori,a fost vazut si aici de mai multi romani,parerile,nimic surprinzator,diferite,de la persoane ce si l-au copiat,la persoane ce au considerat ca l-au vizionat cumva din obligatie,pana la capat,ca asa ar fi "trendy".l
    Personal raman la prima apreciere-excelent.

17. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    Am citit in metrou intr-un ziar ca filum romanesc patru luni...e si in londra, la un cinema in ceva square si nu imi amintesc mai mult, nu cred ca era trafalgar square, daca stie cineva unde, pls let me know. Many thanks.

18. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
  19. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Re: 4 luni, 3 saptamani si 2 zile - Favoritul criticilor de la N

Ana Maria Marinca,actrita din film,a fost cotata intre primele 10 actrite europene de o publicatie de gen din USA,pt rolul din acest film,iar filmul in sine intre primele 5 filme ale anului (europene)

20. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Iata ca 4,3 2, filmul romanesc cel mai premiat pana acum,a mai luat un premiu important,

premiul Goya,al cinematografiei spaniole,pt cel mai bun film strain.

Pt cine inca nu l-a vazut,filmul se poate inchiria de la Blockbuster.

Share This Page