14.5 C
London
Monday, April 19, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

3 luni si apoi?

Discussion in 'ARHIVA' started by anouk, Feb 21, 2007.

1. zoltar

zoltar New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: 3 luni si apoi?

Ai dreptate Negrutxa, e trist, dar inca se intampla, iar cineva mai mare decat toti acei incompetenti stie ce se intampla si cu siguranta primeste o parte din spaga luata. Altfel nu ar avea curaj sa ia acei bani. Problema este ca si varul meu ca si multi altii, vrea sa se intoarca aici fara probleme, si pentru ca nu avea timp sa se certe cu tot felul de idioti (stii ca pana la Dumnezeu, te mananca sfintii), a acceptat sa faca asta pentru a fi lasat in pace. Gandeste-te cam cat i-ar fi luat sa stea sa se judece cu ei daca i-ar fi facut dosar penal (eu am avut unul pentru acelasi motiv si stiu cum este), si cam ce sanse de castig ar fi avut. Stiti si voi atmosfera din salile de judecata din Romania, nervii, felul cum esti tratat, incompetenta multora din cei pusi sa apere legea. Nu zic ca a facut bine ca a dat spaga, dar cine se considera nevinovat sa ia primul piatra de jos... Faptul ca am intrat in UE nu ne-a adus peste noapte si mentalitate de europeni. Probabil ca daca ar fi avut o problema aici nici prin cap nu i-ar fi trecut sa dea spaga... insa in Romania, si strainii se molipsesc. :(

2. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0

guys pe aia cu spaga la otopeni nu o inteleg.. eu am iesit/ intrat si nici macar nu am vorbit cu vamesii aia, deloc, nici macar nu ma deranjez sa deschid pasaportul.. :) si la intrare la englezi? la fel.. nici macar nu am vorbit nimic.... nu inteleg de ce se vorbeste de spaga... pentru ce sa dai spaga? a ca ai stat mai mult de 3 luni? pai ai umblat prin ue... si ai mai intrat de 3 ori... dar nu esti in sistem??? pai insemna ca tot ei sunt incompetenti... stampile nu se pun, sunt 2 acte care pot fi folosite, folositi-le cu cap si alternativ, in asa fel incat ei or sa fie inceata in cel mai rau caz, eu nu cred ca mai e cazul sa discutam de vamesi, nici de unii nici de altii....

3. Anonymous

Anonymous Guest

Draga ciombe68, cum dai tu spaga la aeroport, ca acolo chiar e in vazul altor oameni din jur.

Si cand dai tu astfel de spagi? La intrare sau la iesire?

Ca e coruptie e clar, dar sa zici ca TREBUIE sa dai spaga, e gresit, am trecut eu de o luna si pe Otopeni si cu masina la Budapesta si nu am dat nici o spaga.

Pana acum am umblat destul de mult pe afara si NICIODATA nu am dat si o data mi s-a pretins spaga si am cerut sa vorbesc cu managerul lui si m-a lasat sa trec atunci.

E o problema de atitudine, in romanai se da spaga si de aia primesc, dar daca nu dai nimeni nu te streseaza, evident daca esti legal.

4. carlozdre

carlozdre Member

Trophy Points:
    6

Sotia mea a plecat inapoi cu fratele ei pentru a-l ajuta sa-si faca actele (nu avea nimic, a ajuns in UK de mic), el avand titlu de calatorie emis de ambasada.

A fost oprit la aeroport, invitat intr-o camera si tinut/interogat de-un carnat gras cu alura de comunist si i-au fost puse tot felul de intrebari care mai de care mai irelevante. Doar pentru a-si primi spaga OFICIALA de care majoritatea celor din avion stia, deci exista un tarif de 40 de euro, clar stabilit :). Toti au trecut prin asta si au cazut in plasa cei cu mentalitatea specifica si suficient de neinformati si care probabil ca erau si cu musca pe caciula caci celor cu buletin sau pasaport nu li s-a intamplat nimic. In fine, la un moment dat cursul discutiei a fost curmat aproape brusc si i s-a dat drumul doar dupa o intrebare mai mult inocenta decat ironica: "Acum trebuie sa va dau spaga, nu?" :) (el nestiind cum stau lucrurile in RO si stiind ca banul face tot)

Totusi, comunistii aia erau informati de cand a intrat, cum, cu cine, samd.

Cred ca cea mai buna modalitate sa combatem ticalosia alora e sa-i inregistram si sa facem totul public. Eu asta am de gand sa fac la vara, cand sper sa ma intorc si am s-o fac special cu titlu de calatorie doar, desi am toate actele si sunt legal aici. Care ai chef si timp de astfel de actiuni, fa-o si tu, intr-un final se va dovedi ca a meritat.

5. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

De acord si am un mare dinte impotriva celor ce dau spaga (ca impotriva alora de iau cred ca avem toti). Spaga va exista atata timp cat vor exista cei care sa o dea.

Am cunoscut o familie de indieni care au locuit 3 ani in .ro, mi-au spus ca primul cuvant pe care l-au invatat acolo a fost spaga.

6. Anonymous

Anonymous Guest

Anul trecut in vara mi s-a pretins spaga la Otopeni.
    Eram legal, nu aveam nimic de declarat, nimic ascuns in bagaje, aveam viza si m-au oprit doi exact cand sa ies si m-au intrebat de unde vin.
    Cand le-am zis ca vin din UK, mi-au cerut pasaportul, l-au rasfoit si super-rasfoit sugestiv (stiau ca lumea pune spaga in pasaport), si m-au intrebat ca nu ai pus si tu acolo ceva, 10 euro, sau"cum aveti voi acolo, lire englezesti".

Eu nu m-am deranjat sa le raspund ca eram socata, si apoi mi-au cerut de la obraz: "nu ai ma niste bani?". Si le-am zis sec: NU.

Marlani. Daca luam toti atitudine si ii infruntam, se vor potoli in curand.Nu vor pretinde la nesfarsit daca lumea nu le mai da.

-no-

7. zoltar

zoltar New Member

Trophy Points:
    0

Plictis, e normal ca daca ai fost tot timpul 'legal' nu ai avut probleme si nu ti s-a pretins nimic. Sa nu uitam insa ca multi dintre noi au fost 'ilegali' aici pentru multi ani. Eu personal nu vad de ce o persoana care a intrat ilegal in UK pentru a munci, nu s-a ocupat cu 'matrapazlacuri' aici, sa fie tratat ca un criminal la intoarcere in Romania. Unii dintre acestia au avut poate nesansa unui control de rutina la iesirea de la metrou, nu au reusit sa se descurce (prieteni de-ai mei dadeau numele si data de nastere a unui 'legal', daca erau opriti de politie, si astfel scapau), si au ajuns sa fie expulzati in Romania. Nu ti-as dori sa afli vreodata cum e, cand te cheama la 'sectie', acolo dai de un 'majur' plictisit care te intreaba 'ia zi ba cum ai trecut tu ilegal in Anglia, si cine te-a ajutat, poate imi iau si eu o prima...'. Am trecut pe aici si crede-ma nu e deloc placut, iar gandul ca nu te mai puteai intoarce in UK cel putin un an sau chiar mai mult, cu prietena plangand in UK, te omoara. Ai da oricat numai sa se sfarseasca cosmarul. Bineinteles ca tot cu spaga am rezolvat, nu ca as fi vrut eu sa o dau, dar ala iti spune mai mult sau mai putin direct: 'Auzi ma, te vad baiat inteligent si stiu ca n-ai sa stai tu mult in Romania, uite...' mai departe stiti si voi. Pentru cineva care s-a imprumutat de bani sa ajunga in Anglia si a avut nenorocul sa fie prins si expulzat in primele luni, e cosmar.
    Acum poti veni cand vrei, dar alea au fost vremuri de groaza...

8. shumi

shumi New Member

Trophy Points:
    0

SCUZAMA CIOMBE68 DAR CEVA ESTE LA MIJLOC CU TINE EU NU INTELEG DE CE SA ITI IA SPAGA ATATA TIMP CAT SUNTEM IN UE SI AVEM REGULI DE UE SI POTI SA IESI SI SA INTRI CU BULETINU
    ORICUM TU NU NEAI ZIS TOT ADEVARU PTR CA NU ITI FACE NIMENI DOSAR PENAL PTR CA VREAU SA IES DIN TARA CU BULETINU SAU EU CE VROIAI TU SA FACI

9. carlozdre

carlozdre Member

Trophy Points:
    6

Nici nu se pune problema ca informatiile sunt false, cel putin ce am afirmat eu sustin cu mana sus, e ca si cum mi s-ar fi intamplat mie si sunt sigur ca si pataniile altora sunt pline de adevar.

Cat despre spaga, nu e chiar asa. Si eu sunt/am fost impotriva ei dar in tara, pur si simplu nu te poti descurca altfel. Caz concret: mergi cu ruda sa-si faca CI, dupa ce ca ii fac poze si ii iau amprente pe motiv ca n-a avut niciodata buletin, dupa ce mai ca nu-l cauta-n fund de mai stiu eu ce paraziti, iti spune un jeg de om plin de plictiseala ca ti-l va da in maxim doua saptamani, termenul legal. Timp in care persoana respectiva pierde bilet de avion, saptamani de munca poate chiar isi pericliteaza job-ul, bani si multe altele. O sa spuneti ca ar fi trebuit totul planificat pentru cat timp stim ca va tine eliberarea unui CI legal, nu? Da si nu, caci nu stiu cati dintre cei care muncesc aici din greu isi pot permite macar sa se gandeasca la 2-3 saptamani de frecat menta in tara pentru un act. Si-apoi, auzi la coana Marioara si la nea Gicuta ca si-au luat CI in maxim o saptamana, iti dai seama ca raspunsul e invariabil, spaga. Mai depinde si de om, nu toti o inghit si unii de-si cunosc drepturile merg mai departe, deschid alte usi si fac scandal insa sunt si altii care prefera sa plece inapoi mai repede cu alte 2 saptamani. Si-n fond, vinovati suntem toti, am auzit diverse cunostinte care au dat spaga desi protestau vehement impotriva ei si la o simpla intrebare imi raspundeau pe masura. Cum v-am scris si eu mai sus. Chiar nu se poate fara, cel putin in anumite sectoare si cand vine vorba de functionarii nostri .. totul e clar :). Pe langa Hagi, Nadia, tigan si alte d-astea, "spaga" ar sta perfect in topul listei cu diverse reprezentative RO.

Nu incurajez spaga ba chiar ii dispretuiesc la maxim pana si p-aia de m-au ajutat, primind bani, chiar daca ajutorul a fost de nepretuit. Dar spaga e spaga si punct.

10. Anonymous

Anonymous Guest

M-am uitat la toate acete reply-uri si inteleg destul de clar, ca dau spaga oameni care au o problema de ilegalitate.

Actele se fac uneori si in regim de urgenta si nimeni nu isi cumpara bilet inainte de a avea acte.

Apoi la iesire, intrare in tara, NICIODATA, nu se pretinde si daca tot nimeriti oameni ce va iau de fraieri si va pretind bani, atunci , daca sunteti legali, NICIODATA nu trebuie sa dati bani si nu au ce sa va faca.

Eu in locul lui Nicole24, ceream sa il denunt pe ala ca mi-a cerut spaga, nu avea ce sa-i faca si se facea pe el de frica dupa aceea.

Nu vreau sa fiu cu o atitudine de superioritate, dar exista si zone in romania cu atitudine diferita, in Ardeal se cere mai putin spaga decat in sud, de exemplu si se da mai putin spaga..

Deci va urez sa traiti legali si fara spaga, si mai bine decat a zis marinerul ..

11. carlozdre

carlozdre Member

Trophy Points:
    6

Nu, sunt si oameni care dau spaga fiindca le e frica sa nu li se gaseasca ceva, sau considera ca nu au timp de pierdut si suma aia nu are importanta pentru ei sau pur si simplu sunt mai slabi de ingeri, ca nu toti suntem "lei", nu?

Biletul era, in cazul asta ca si-n cazul multor altora, dus-intors. E mai ieftin, depinde de zi/companie/perioada cumpararii si alte asemenea aspecte. Inteleg ce vrei sa zici, oricum.

12. shumi

shumi New Member

Trophy Points:
    0

Eu nu intleg de ce sa dai spaga daca esti legal 1
    2 De ce sa iti faca dosar penal. Lamurestema si pe mine

13. zoltar

zoltar New Member

Trophy Points:
    0

Shumi, cred ca nu ai citit cu atentie de la inceput, aici e vorba de cei ce au venit ilegal inainte de 1 ian 2007 si care pleaca acum inapoi cu document de calatorie emis de ambasada romana de la Londra, nu de restul. E clar acum?
    Legea romana inca spune ca cei ce au intrat ilegal pe teritoriul altui stat sunt pasibili de dosar penal si suspendarea dreptului de a calatori in afara granitelor tarii, nu s-a schimbat.

14. Anonymous

Anonymous Guest

Shumi da jos caciula aia de pe ochi si citeste din nou threadul asta...:) ...glumesc bineinteles...

...dar spaga, de obicei, dau cei care nu sunt in regula...mai sunt si tolomaci din aia care au toate actele si bagajele in regula si dau spaga...dar nai cei face...ata ete :D....

...despre cocina aia de la Otopeni ce unii zic ca se numeste airport :) nici nu vreau sa mai vorbesc...
    ...Nu am avut niciodata probleme...de genul:sa ma intrebe de spaga...dar intrebari stupide de fiecare data am auzit...

...cum ar fi: Unde ai fost??? :)...ce ai in bagaje?...cati bani ai la tine?mai mult de 10 mii Euro?...si Vesnica intrebare: Ai Laptop???...:)...cred ca laptopurile ptr. vamesii de la otopeni sunt UFO ...

...and cred ca ii singura cocina (airport) din lume unde la Tax Free produsele sunt mai scumpe (si inca cum)...decat pe High Street in Tara...

...si + ca vanzatoarele au preturi in functie de client...eu am luat o cola la jumate cu 75 mii lei...nevastamea dupa un timp cu 85 mii lei....iar un amic englez cu 125 mii lei...:)...am vrut sa ii "sparg" la aia "sticla de plastic de cola" in cap...dar dupa aia probabil ca trebuia sa dau si io "spaga" la albastroi...sa pot pleca...:)...

p.s acum cand ma duc in tara imi iau toate laptopurile si le duc acasa...care mai aveti si vreti transport gratuit sa imi spuneti...ca acum nu mai au voie sa intrebe de UFO(adik laptop)...:)

15. will

will New Member

Trophy Points:
    0
    ce se intampla daca depasesti termenul de 3 luni?

Salut!
    Sunt de 2 saptamani in middlesborough si as vrea sa trag o fuga pana acasa spre sf anului.
    Care sunt variantele cele mai convenabile de aplicat ca sa ma pot intoarce dupa 2 saptamani.
    E posibil sa-mi faca permis de munca dar...

Merci mult!

16. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0

Buna tuturor, am fost acum in vacanta de pasti acasa si am aterizat la Otopeni, si la controlul pasapoartelor stateau vamesii cu niste mimici pe ei de zici ca sunt niste ministri. Cand ajung la "cutarica" ma intreaba de unde vin .. i-am zis ca de la Londra (respectiv si-a indreptat vederea spre monitor si vazuse ca e ruta de la Frankfurt), i-am explicat ca e cu escala si respectiv a urmat intreaba "ce cauti in Londra, unde iti este viza?" , ca sa va dati seama ce mod de exprimare au, i-am zis ca nu am nevoie de viza si el a sarit ca ars "oriunde, in orice tara din UE ai nevoie de viza", nu prea aveam chef de explicatii ca era coada lunga in spate si i-am zis ca sunt studenta si i-am scos certificatul galben si se uitat la el ca un prost, dar nu cred ca a inteles multe. Si respctiv dupa mine urma prietenul meu, el fiind turist (nu avea documente si nici viza) si i-au zis sa stea pe banca pana i-a chemat alt "nebun". Ala smecher ii spune "nu-ti fa griji ca e pastele si poate te lasa sa pleci rapid" si incepuse a rasfoi pasaportul (cauta euroi cred ca) si bine ca avea o stampila ca iesise din tara in ianuarie si i-a zis "ESTI IN GRAFIC", adica in perioada de 3 luni. Prietenul meu a ramas curios si l-a intrebat ce se intampla in cazul daca depasea 3 luni, la care vamesul i-a raspuns ca "Eram obligati sa te retinem in tara pentru 3 luni prin aplicarea unei stampile in pasaport". Asa ca ramane in vigoare perioada de 3 luni, altfel te legi la cap cu vamesii care si acum la foamea care o au cu intrarea in UE se agata de orice.

17. caarmencita

caarmencita New Member

Trophy Points:
    0

imi poate spune cineva cum demonstreaza un ,,self-emploed,,( care nu a aplicat pt certificatul galben) lui ala de la aeroport ca el este legal in uk???

18. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0

pai ca self-employed (nu e cazul meu) nu ai nici un act la maina care sa demonstreze ca lucrezi aici? nu neaparat certificat galben, orice document sa arate ca lucrezi si sa fie pe numele tau ... prespun, nu afirm

19. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0

oxanel, ca sa fie clar, nenea ala de la vama a zis o tampenie, nu are nimeni cum sa te retina in tzara, nu exosta o asemenea legislatie. singurul lucru la care poate apela e o contraventie. in acelasi timp, daca de exemplu intri cu buletinul, nu au ce sa faca.

caarmencita:
    pentru self-employed trebuie sa ai un statement of account cu numele prenumele si adresa pe el, acel document este dovada. desigur vamesii romani vor vedea pt prima oara asa ceva. in acealsi timp, la cerere, HO iti poate da un certificat care sa tii dovedeasca statutul. acel certificat vine cu timbru sec si dovedeste cu un document oficial guvernamental ca esti self-employed. acest document este FACULTATIV.

important este sa fitzi tari pe pozitii si sa nu va lasati terfelitxzi de niste frustratzi.

20. int2471

int2471 New Member

Trophy Points:
    0

Ce de povesti, frate! :mad:
    Am iesit si intrat din/in Uk in ultimele 2 luni de 4 ori, ultima data fiind acum cateva zile, nici vorba de probleme sau comentarii pe nicaieri.
    Nu va mai faceti atatea probleme!

Share This Page