9.1 C
London
Tuesday, December 10, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

1. reucuperarea actelor de la HO(pink card); 2. aplicare pt yellow card.

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by annemariehahndolce, Jan 4, 2012.

1. annemariehahndolce

annemariehahndolce New Member

Trophy Points:
    0
    buna, am ajuns ca au-pair in anglia in iulie. am aplicat imediat pt pink. am stat cu familia resp pana in septembrie. pana in mom plecarii mele familia la care am lucrat nu a primit pinkul sau macar un tel din partea HO. in decembrie am incetat munca la cea de.a doua familie pt ca am realizat ca ar fi mai bine sa aplic pt yellow si sa studiez.
    1. as dori un nr de tel de la HO ca sa.mi pot cere buletinul inapoi. am pasaport, dar expira in MARTIE!(stiu, nu trebuia sa astept atat de mult)...
    2. nu sunt sigura daca ar trebui sa.mi gasesc o scoala(curs avansat engleza) mai intai sau un loc munca. daca trebuie sa imi gasesc mai intai un loc de munca, ce fac daca imi cer nino???
    3. am inteles ca pentru NINO am nevoie de: scrisoare de la o scoala din uk la care sunt inscrisa(unde sa se mentioneze numele, adresa si nr de inregistrare), bank statement, pasaport in original si br1 plus 2 poze. totusi la unul din interviuri mi s.a cerut nino... nu mai inteleg nimic, cum pot sa.mi ceara nino daca imi trebuie bank statement ca sa obtin nino!???!

2. annemariehahndolce

Trophy Points:
    0
    am gasit nr de tel d la HO acum raman d rezolvat restul problemelor... -interrresti

3. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Nu poti vorbi de loc de munca pana nu ai YC de student. Dupa ce obtii YC aplici pentru NINo, dupa care poti incepe munca. Succes!

Sent from my iPhone using Tapatalk

4. annemariehahndolce

Trophy Points:
    0
    ok. mersi de raspuns. dar daca nu am voie sa muncesc fara nino cum pot sa furnizez bank statement?

5. annemariehahndolce

Trophy Points:
    0
    cum pot furniza... gramatica ...

6. lorenzo

lorenzo New Member

Trophy Points:
    0
    Bine ai venit Annemarie!

7. annemariehahndolce

Trophy Points:
    0
    mersi de urare. :) ai idee cum se poate furniza un bank statement daca nu muncesti?

8. lorenzo

lorenzo New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt de curand in UK, mai asteapta putin, ca ti se va raspunde, e multa lume pe aici care sa stie raspunsul.

9. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Nu are nimic una cu alta. Mai citeste o data regulile pentru YC de student. Nu trebuie sa dovedesti ca lucrezi. Aia este pentru self employed. Tu daca spui ca muncesti cand aplici pentru YC de student, te-ai dus pe copca. Iti respinge aplicatia. Statement-ul bancar este ca sa dovedesti ca ai bani sa te intretii. Vei avea nevoie si de asigurare privata de sanatate.

Sent from my iPhone using Tapatalk

10. annemariehahndolce

Trophy Points:
    0
    mersi de completari, dar nu mai inteleg nimic. p acest forum am gasit majoritatea informatiilor cu privire la yc pt student.
    vreau sa muncesc si in acelasi timp si sa invat. am inteles ca am nevoie de nino SI yellow card, ca sa le pot face pe amndoua.

11. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0
    Annemarie, unde, mai exact, esti nelamurita?

Daca incepi lucrul fara YC, lucrezi ilegal!

Intai de toate aplica pentru un curs. Ai grija sa fie acreditat colegiu. Daca poti plati cursul in rate, e si mai bine, atat financiar, cat si datorita faptului ca poate gasesti ulterior un NVQ cu workplacement si poti schimba cursul fara sa pierzi multi bani.
    Cu un astfel de NVQ poti lucra norma intreaga.

Apoi, programeaza-te pentru interviu la Croydon.

Obtii YC, apoi Nino, apoi iti gasesti de munca part-time (20 ore/saptamana).

Cu bank statementul e simplu: dupa ce ai o adresa (ai inchiriat o locuinta, camera, etc.) mergi si iti deschizi un cont bancar, apoi soliciti un bank statement. Iti trebuie la interviul pentru obtinerea YC si trebuie sa ai ceva banuti in cont pentru a dovedi ca te poti intretine pe durata studiilor.

http://www.romani-online.co.uk/forum/ba ... edit-cards

Daca mai ai nelamuriri, nu ezita sa intrebi!

A, si iti trebuie si asigurare medicala daca aplici pt YC!
    http://www.romani-online.co.uk/forum/em ... f-sufficie

12. AndreiIeseanul

AndreiIeseanul New Member

Trophy Points:
    0
    Inca o chestie care o poti face pentru dovada de adresa, asta daca e greu cu cei de la banca ca sa iti deschizi un cont.

Daca ai permis de conducere Romanesc, il poti schimba cu unul britanic, si pe el va aparea adresa ta din UK, si acela este o dovada buna de adresa. Uite aici detalii. Va trebui sa mergi la un oficiu postal si ceri de acolo o aplicatie pentru permis de condurece si apoi trimiti. Va trebui sa si platesti o taxa, si vezi care e taxa exacta ca numai stiu, si ceri de la posta un CEC din ala care au ei, si spui ca vrei sa fie platibil pentru DVLA, spui suma pe care trebuie sa o platesti pentru preschimbare. Uite aici detalii

http://www.direct.gov.uk/en/Motoring/Dr ... DG_4022562

Iar pentru a te inscris la un medic, GP, dai pe google "GP in .... area" si scrii acolo unde esti tu, gasesti, suni, faci o programare, te inscrii, siapoi primesti acasa acel card de asigurat cu numele tau, numele GP ului, si pe prima pagina scrie si adresa ta, si ala e iar dovada de adresa.

iar daca vrei sa iti deschizi cont bancar, eu am deschis la HSBC passport bank acount, dar tot mi-a trebuit ceva la mana dovada unde stau/lucrez. Ca eu eram ca si au pair !

13. annemariehahndolce

Trophy Points:
    0
    ce asigurare ar fi mai ok? am inteles ca sunt mai multe tipuri. sa o iau p cea mai ieftina mi.e frica , in caz ca se intampla ceva grav. nush, din cei care au rasp pana acum, lucru pt care le multumesc, cine are asigurare si cat e pe luna? mersi mult.

14. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0
    Annemarie, ti-am dat un link unde s-a discutat mult despre asigurare. Vezi acolo ce spun cei care au trecut de faza asta si au obtinut YC. Sunt si firme si preturi.

La ce te referi cand spui ceva grav?! Tu oricum te vei inscrie la medic de familie acolo si nu vei sta numai in acea asigurare, dar fara ea nu poti obtine YC.

Eu nu iti pot spune mai mult pentru ca nu am incheiat capitolul cu RO, inca! -ras2-

Share This Page