16.9 C
London
Sunday, September 22, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

1 Noiembrie-O fereastra luminata catre lumea de dincolo

Discussion in 'Religie' started by Ruxandra_c, Nov 1, 2011.

1. Ruxandra_c

Ruxandra_c New Member

Trophy Points:
    0
    Indiferent daca sintem credinciosi, sau nu, poate ca multi am fost impreuna cu bunica sau bunicul la cimitir de Ziua Mortilor, ca sa aprindem lumanari pentru cei trecuti la cele vesnice, pentru ca nu moare cu adevarat decat acela care este uitat.

TUDOR GHEORGHE - Lumina lina (Ioan Alexandru)
    http://www.youtube.com/watch?v=fmhnFb_cIWs

2. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Pai eu stiam ca ziua aceasta e prin primavara,
    atunci se duce lumea la cimitir.

Interesant oricum.

3. aphra

aphra New Member

Trophy Points:
    0
    1 Noiembrie/31 Octombrie a devenit o traditie in Transilvania in urma convieturii alaturi de popoare crestino-catolice..Este mai mult decat o celebrare a celor trecuti in nefiinta,este o reuniune a familiei(pentru catolici este o sarbatoare religioasa,cei de de religie ortodoxa au gasit inca un motiv pentru a-si reaminti si a strange in jur familia).

Amintirile mele legate de 1 Noiembrie,copil fiind,sunt printre cele mai frumoase.Era momentul cand aflam mai mult legat de bunici,strabunici,tot ce insemnam eu pana la un moment dat,legaturi pe care le puteam stabili.Pentru "oamenii mari" era prilejul unei reintalniri dupa un an sau momentul cand se revenea la alte relatii,mai puternice.Imi aduc aminte de sentimentul ce ma coplesea la 8-9 ani,cand aveam in fata marea aceea de lumini ce isi sarbatorea trecutul.

La fel ca Dromaderu,am fost surprinsa,cativa ani mai tarziu,pe la 17-18 ani,cand,in prima vacanta prin partile de unde era de loc tata,Gorj,a doua zi de Paste,am mers la cimitir..Nu cred ca cineva din familia tatalui meu s-a gandit ca era nevoie sa imi explice ce urma sa se intample.Eu am fost surprinsa ca a doua zi de Paste avea loc aceeasi sarbatoare ce avusese loc la cativa zeci de km mai sus in urma cu cateva luni,si,intrebarea de baza,eu cum ma impart? -ras3-

Nu sunt adeptul reinventarii rotii,dar cred ca e bine sa pastram ceea ce avem bun.Pentru mine,Luminatia e parte din mine,e momentul cand aprind o lumanare in memoria celor ce au facut posibil ca eu sa exist.Si,printre jocurile copiilor,adolescentilor dornici de un moment de respiro din partea parintilor,e bine sa ramana asa.

4. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    Tocmai m-am uitat in calendarul ortodox, unde este notata ziua de 5 noiembrie ca "Pomenirea mortilor - Mosii de toamna", din pacate nu cunosc diferenta intre aceasta zi si cea de 1 noiembrie. Totusi, va ofer un copy-paste sa cititi despre acest subiect:

"Ziua Mortilor, Luminatia, Luminatiile se sarbatoreste in 1 noiembrie, mai ales in Transilvania, Banat, Maramures.
    Se stie ca in Maramures cultul mortilor e foarte important. An de an, in prima zi de Brumar, localnicii aprind lumanari in cimitire si dau de pomana saracilor, conform credintei solide pe care o au cum ca in noaptea Luminatiei sufletele celor plecati se intorc in mijlocul celor dragi.1 noiembrie e ziua cand o mare parte a romanilor, indiferent de religie sau natie, merg la cimitir sa puna flori si lumanari pe mormintele celor disparuti.Valoarea unui om consta nu doar in importanta pe care o da vietii, ci si a respectului fata de memoria celor care nu mai sunt.

Toti curata mormintele inainte de 1 noiembrie:se smulg buruienile, se matura, se spala crucea, gunoaiele stranse se arunca in locuri special amenajate.Pe mormintele curatate se pun lumanari si flori, fiecare se roaga pentru sufletele celor plecati.

In seara de 1 noiembrie, cimitirele sunt luminate, iluminate.Si acum cateva randuri despre acest obicei.Sarbatoarea si ceremonia sunt de origine catolica.Sarbatoarea catolica “Ziua Tuturor Sfintilor” s-a transformat, in Transilvania, in “Ziua Mortilor”, fiind numita in unele zone si “Luminatia”.

In timp, acest obicei al cinstirii celor trecuti in nefiinta a fost adoptat si de ortodocsi, de luterani, calvini si unitarieni, fiind acum o sarbatoare care aduna in jurul mormintelor zeci de mii de credinciosi. In traditia Bisericii Romano si Greco-Catolice, o parte din sufletele celor morti care nu au fost nici sfinti si nici damnati ajung in Purgatoriu, unde se curata de pacate pentru a putea intra in Rai. Desi Biserica Ortodoxa nu recunoaste existenta Purgatoriului, cei mai multi dintre enoriasii sai din Transilvania, care provin din randul fostilor credinciosi greco-catolici, au pastrat sarbatoarea.

Chiar daca este o sarbatoare catolica, “Ziua mortilor” este celebrata si de preotii ortodocsi care, la cererea familiilor, vin la cimitir pentru a oficia slujbe de pomenire pentru sufletul mortilor.In aceasta zi numarul celor care cersesc e foarte mare si asta n-ar fi nimic daca printre ei nu ar fi plin de cersetoare cu copii mici de o anumita etnie.Oamenii intotdeauna dau de pomana de Ziua Mortilor, mai ales celor care au nevoie.Nu-mi place ca de cativa ani buni a aparut obiceiul ca la morminte sa se aduca multa bautura si sunt destui care trec de la un mormant la altul si unde gasesc de baut se opresc si beau in nestire.Dar sa nu nu vorbesc despre aspectele negative ale zilei.Oricum e o zi deosebita, iar imaginea cimitirului iluminat te face sa te gandesti ca moartea nu inseamna altceva decat o calatorie undeva departe".

Share This Page