Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

Yellow Card

Fosti, actuali si viitori studenti ai universitatilor britanice
1016 posts • Page 34 of 341 ... 30, 31, 32, 33, 34

Student- Self employed

Postby meduza20 » Feb 14th, '13, 17:52

Buna! Am si eu o intrebare: poate o persoana care are yellow cardul de student sa isi deschida o afacere in UK- un shop? Daca da, trebuie schimbat ceva? Mersi si astept raspuns.
meduza20
Haiduc
Haiduc

Re: Yellow Card

Postby laviniadsc » Feb 14th, '13, 21:39

Yellow card-ul ii da dreptul sa lucrezi in UK ca angajat.
Afacere poti sa iti deschizi indiferent daca ai sau nu yellow card. In functie de ce statut alegi: sole trader, partener, Ltd, ... vei urma procedura de infiintare, inregistrare la HMRC si vei plati taxele.
Ar fi recomandat, mai ales daca lucrezi si ca angajat, sa iti deschizi un cont bancar pentru business si sa tii evidenta contabila a business-ului separat. In felul acesta, vei avea doua conturi (unul personal si unul de business) fiecare cu extrasele de cont aferente.
Cred ca va fi util si daca peste 12 luni lucrate ca angajat vei dori sa aplici pt BC.
Sper ca te-am lamurit cat de cat.
Mult Succes!
laviniadsc
Librar
Librar

Postby alina.marina » Feb 25th, '13, 13:07

Buna,

Am aplicat pt YC in octombrie, prin posta, fiind inscrisa la un curs part-time de 2 ani. Am vazut acuma pe site-uk UKBA ca tocmai proceseaza dosarele din octombrie, deci sper sa primesc mult asteptatul card in curand. Intrebarea mea este daca trebuie sa incep sa lucrez imediat ce am primit cardul sau pur si simplu cand imi gasesc de munca? Pentru ca eu locuiesc intr-un oras mic, iar angajatorii nici nu stau de vorba cu noi daca nu avem acte, deci deocamdata nu pot face mai nimic.
De asemnea, stiu ca nu ar trebui sa am o intrerupere mai mare de 30 de zile dupa ce incep sa lucrez... ideea este ca am nunta in Romania la 1 iunie si chiar ar fi bine sa apar la nunta...

Si inca ma mai intreb: daca vom primi drept de munca din ianuarie 2014, mai are rost sa ma stresez cu aceste reguli? sau atunci vom toti egali indiferent daca avem YC, BC sau doar buletin?

Astept parerile voastre! Multumesc!
alina.marina
Haiduc
Haiduc

Postby popescu34 » Feb 27th, '13, 22:11

Astazi am primit yellow cardul! am trimis actele pe data de 11.10.2012 si el a fost eliberat de biroul de la Sheffield pe data de 25.02.2013. In plic am pus urmatoarele documente:
-2 poze tip pasaport semnate olograf pe spatele lor
-cartea de identitate si nu pasaportul
-scrisoare de confirmare de la universitate ca sunt student full time in uk
-asigurare medicala GENERALI TURIST PLUS pentru student cu extensie pe 9 luni cost cca.500 RON tradusa in limba engleza in romania la un traducator autorizat
-extras de cont de la CITY BANK din Romania cu suma de 2000 GPB tot in limba engleza ...se elibereaza pe loc la banca
popescu34
Cetitor
Cetitor

Postby sky1982 » Feb 28th, '13, 15:07

salut.Luni pe data de 25 februarie am intrat si eu in posesia unui YC de student.In fata mea s-au mai dat cam 4 YC uri si un BC. Deci succes celor care aplica si keep fighting.!!
sky1982
Gramatic
Gramatic

Postby sirtiger » Mar 3rd, '13, 23:51

am obtinut si eu pe 28 yellow card de student la croydoncam scump da merita
vorba aia dai un ban da stai in fata -))
bafta la toti la fel in fata mea sau mai dat 3 yellow si un blue
nu au avut nici o problema sau sa intrebe ceva cei de la home office
sirtiger
Carturar
Carturar

Postby Alexaroth » Mar 3rd, '13, 23:56

sirtiger wrote:am obtinut si eu pe 28 yellow card de student la croydoncam scump da merita

nu costa yellow cardu nimic . . .
Alexaroth
Scrib
Scrib

Postby sirtiger » Mar 4th, '13, 00:56

m a costat programarea la croydon -))
sirtiger
Carturar
Carturar

Postby rares92 » Mar 4th, '13, 14:18

Salut,
Vreau sa aplic pentru yellow card, dar am o mica problema, pasaportul meu expira in iunie, iar buletinul nu pot sa il trimit. Ar fi asta un inconvenient? si exista vre-o posibilitate sa promesc vre-o dovada ca am trimis pasaportul autoritatilor britanice, astfel incat cand ajung in tara in vara sa pot sa imi reinnoiesc pasaportul fara probleme?

Multumesc!
rares92
Cetitor
Cetitor

Postby iunyy » Mar 6th, '13, 18:46

Buna ziua ,
Ma poate cineva ajuta cu informatii precise referitoare la actele necesare aplicatiei pentru Yellow card de student ?
Stiu ca trebuie completat formularul BR1 ..act de identitate in original - BI sau pasaport
- 2 poze
- scrisoare de la universitate
- extras de cont
- asigurare
- extrasele de cont ale persoanei _ sau persoanelor- care te sustin financiar ( in cazul meu ale parintilor )
-s crisoare prin care sponsorul - sau parintii - declara ca te sustin financuar pe toata durata studiilor

Pe langa toate acestea mai trebuie ceva ?
Am tot auzit ca trebuie scrisoare de la un contabil ( dar nu inteleg ce legatura are ..?!)...si un act de la un avocat ..?!?
Stie cineva ceva despre acestea ?
Va multumesc anticipat pentru informatii !
Iulia
iunyy
Gramatic
Gramatic

Postby iunyy » Mar 6th, '13, 19:47

sirtiger wrote:am obtinut si eu pe 28 yellow card de student la croydoncam scump da merita

buna ,
Imi poti spune te rog ce acte ai trimis si daca aplicatia ai facut-o printr-o agentie sau nu ?

multumesc !
Iulia
iunyy
Gramatic
Gramatic

Postby sirtiger » Mar 7th, '13, 00:14

Buna

cam astea e tot ce iti trebuie,cel putin cu astea am fost eu la programare
da eu nu am fost cu sponsor,am avut in 2 conturi peste 700 de lire
bafta

iunyy wrote:Buna ziua ,
Ma poate cineva ajuta cu informatii precise referitoare la actele necesare aplicatiei pentru Yellow card de student ?
Stiu ca trebuie completat formularul BR1 ..act de identitate in original - BI sau pasaport
- 2 poze
- scrisoare de la universitate
- extras de cont
- asigurare
- extrasele de cont ale persoanei _ sau persoanelor- care te sustin financiar ( in cazul meu ale parintilor )
-s crisoare prin care sponsorul - sau parintii - declara ca te sustin financuar pe toata durata studiilor

Pe langa toate acestea mai trebuie ceva ?
Am tot auzit ca trebuie scrisoare de la un contabil ( dar nu inteleg ce legatura are ..?!)...si un act de la un avocat ..?!?
Stie cineva ceva despre acestea ?
Va multumesc anticipat pentru informatii !
Iulia
sirtiger
Carturar
Carturar

Postby nick25 » Mar 8th, '13, 19:09

alina.maria, ai primit cumva cardul? si eu am aplicat pe 7 noiembrie si eram curioasa pe unde prin octombrie au ajuns. multumesc mult
nick25
Discipol
Discipol

Postby alexandruserban87 » Mar 12th, '13, 22:45

Am si eu o interbare. Cum se poate schimba institutia de invatamant ca sa imi prelungesc yellow cardul? am terminat cursul pentru care am aplicat prima data iar dupa 3 luni de la terminare am inceput un curs la o universiatate. Am trimis un e-mail la ukba dar am primit un raspuns generat automat cu tot felul de prostii inutile. Ma poate lamuri cineva? un numar la care pot suna sau un formular ce trebuie completat? pe site ul lor nu apar informatii decat referitor la cei cu visa t4.
alexandruserban87
Scrib
Scrib

Postby cornelaw » Mar 15th, '13, 21:42

From 6 April 2013 changes are being made to the student route (Tier 4). This will mean that if you are a PhD student completing your course, you can apply to stay in the UK for a further 12 months, beyond the end of your course to find skilled work or to set up as an entrepreneur.

We are also amending the Rules for students studying in the UK under Tier 4 of the points-based system. From 6 April if you are studying in the UK the conditions of your confirmation of acceptance for studies (CAS) will change and you will not be allowed to study at a lower level than your CAS states.

Please monitor this website for further information.
cornelaw
Scrib
Scrib

Postby tarra1992 » Apr 21st, '13, 16:42

A mai primit cineva yellow card dintre cei care au aplicat prin posta?
tarra1992
Cetitor
Cetitor

Postby shtefan » Apr 27th, '13, 09:37

O replica a studentilor la modul in care UK trateaza subiectul yellow card-urilor ; Relatari din realitatea unor studenti romani si bulgari in UK:
(pentru subtitrare: Captions - TURN ON

<< Still trying to fight for a change.. Share it, like it.. let's show them the reality over here!

>>
shtefan
Cetitor
Cetitor

Postby colin » May 16th, '13, 23:28

In afara de conditia ca unitatea de invatatmint sa fie in registrul UKBA - tier 4, trebuie cumva sa aiba credite cursul? Am gasit cursuri fara credite si mi-e teama sa nu fie respinsa aplicatia in baza acelui curs.
colin
Haiduc
Haiduc

Postby Ros » May 23rd, '13, 17:52

Buna!

Am si eu un dubiu...cursul GCSE, care imi da drept de munca cu yellow card de student, se termina in iunie 2013. Am facut deja o pauza de 30 de zile intre cursuri pana acum. Intrebarea mea este : se pot face mai multe pauze de 30 de zile intre cursuri, pana gasesc cursul urmator sau nu este permisa mai mult de o pauza de 30 de zile intre cursuri?

Multumesc mult cui ma va putea ajuta!
Numai bine!
Ros
Librar
Librar

Postby r4zv4n1989 » Jul 14th, '13, 19:38

Salut.Cine poate da mai multe informatii despre noile reglementari?ce inseamna tier 4 or higher?
r4zv4n1989
Haiduc
Haiduc

Postby alex1985 » Jul 18th, '13, 16:54

Buna ziua ,

va salut pe toti romanii stresati si inversunati de actele pt Uk si tot ce inseamna asta... -nervos-
sunt de doua saptamani jumate in UK , am venit impreuna cu logodnica la niste prieteni care ne-au invitat sa stam la ei in Chesterfield pana gasim de munca... -ma-iubesc-
toate bune si frumoase...pana cand mi s-a albit paru'n cap incercand sa gasesc o solutie cum sa fac bani aici -hipno-
si as avea cateva intrebari cu privire la statutu' meu: -ceeee?-

1. stie cineva vreo metoda cum sa imi gasesc ceva de munca pt ca incerc de vreo 2 saptamani am innebunit cu siteurile de joburi - tot ma suna lumea si cand ma intreaba de work permit imi cade ceru-n cap ?
2. cum pot demonstra ca nu imi pot plati cursul ESOL la pret intreg si ca am nevoie de finantare pt ca adevarul ca nu imi permit sa il platesc la pret intreg ?
3. ca fundraiser am nevoie de yellow card sau tre' sa fie self-employed ?
4.am muncit ca waiter vreo 4 sezoane in Grecia la hoteluri de 4 si 5 stele si ma intreb daca ma pot incadra pentru accesion card worker , daca angajatorul ar putea sa imi faca el acte si io sa trimit la randul meu scrisoare dup-aia ...am vazut ca poti merge si pe asta daca poti demonstra ca ai experienta cel putin 3 ani echivalent curs NVQ level 3...
va sunt recunoscator pt eventualele raspunsuri si sper sa aveti o zi buna...
ps: mai sunt 5 luni jumate si dupaia -dans-
alex1985
Cetitor
Cetitor

Postby Razvan_Ionut » Aug 29th, '13, 15:48

Va salut cu sitma si respect !! Am tot cautat un curs ESOL level 1 or level 2 / durata: un an academic ( 48 saptamani). Am gasit o varianta care are 2 site-uri: http://uk-school.org.uk --- http://www.uk-school-of-english.com / La contact , ambele site-uri au aceasi adresa si nr de tel. / Stau si ma intreb daca undeva la mijloc este vro escrocherie ? sau este o scoala buna acreditata de home office UKBA? Se cere plata in totalitate pe curs , iar dp acceaa se aplica cu toate documentele cereute de iei plus dovada platii. Intreb persoanele experimentate care au fost sunt in uk au yellow card de student ect . Multumesc anticipat
Razvan_Ionut
Calfa
Calfa

Postby georgiv » Aug 29th, '13, 18:16

alex1985 wrote:Buna ziua ,

va salut pe toti romanii stresati si inversunati de actele pt Uk si tot ce inseamna asta... -nervos-
sunt de doua saptamani jumate in UK , am venit impreuna cu logodnica la niste prieteni care ne-au invitat sa stam la ei in Chesterfield pana gasim de munca... -ma-iubesc-
toate bune si frumoase...pana cand mi s-a albit paru'n cap incercand sa gasesc o solutie cum sa fac bani aici -hipno-
si as avea cateva intrebari cu privire la statutu' meu: -ceeee?-

1. stie cineva vreo metoda cum sa imi gasesc ceva de munca pt ca incerc de vreo 2 saptamani am innebunit cu siteurile de joburi - tot ma suna lumea si cand ma intreaba de work permit imi cade ceru-n cap ?
2. cum pot demonstra ca nu imi pot plati cursul ESOL la pret intreg si ca am nevoie de finantare pt ca adevarul ca nu imi permit sa il platesc la pret intreg ?
3. ca fundraiser am nevoie de yellow card sau tre' sa fie self-employed ?
4.am muncit ca waiter vreo 4 sezoane in Grecia la hoteluri de 4 si 5 stele si ma intreb daca ma pot incadra pentru accesion card worker , daca angajatorul ar putea sa imi faca el acte si io sa trimit la randul meu scrisoare dup-aia ...am vazut ca poti merge si pe asta daca poti demonstra ca ai experienta cel putin 3 ani echivalent curs NVQ level 3...
va sunt recunoscator pt eventualele raspunsuri si sper sa aveti o zi buna...
ps: mai sunt 5 luni jumate si dupaia -dans-

mai intai iti iei dreptul de munca, apoi te apuci de cautat munca! ai in stanga un buton negreu pe care scie 'drept de munca', citeste acolo, lamureste-te apoi mai vezi!
Bafta multa
georgiv
Contributor
Contributor

Postby Anonymous » Aug 29th, '13, 19:34

Mai stai pleas ca pe spatele prietenilor pana in Ianuarie cel putin si gata, se rezolva.

Asa se invata si ei minte :))!
Anonymous

Postby georgiv » Aug 30th, '13, 09:56

John_Nutt wrote:Mai stai pleas ca pe spatele prietenilor pana in Ianuarie cel putin si gata, se rezolva.

Asa se invata si ei minte :))!

-ras2- , asta am vrut si eu sa scriu -ras2- , ei trebuiau sa stie toate astea -ras4-
georgiv
Contributor
Contributor

Postby Razvan_Ionut » Aug 30th, '13, 14:28

Va salut cu sitma si respect !! Am tot cautat un curs ESOL level 1 or level 2 / durata: un an academic ( 48 saptamani). Am gasit o varianta care are 2 site-uri: http://uk-school.org.uk --- http://www.uk-school-of-english.com / La contact , ambele site-uri au aceasi adresa si nr de tel. / Stau si ma intreb daca undeva la mijloc este vro escrocherie ? sau este o scoala buna acreditata de home office UKBA? Se cere plata in totalitate pe curs , iar dp acceaa se aplica cu toate documentele cereute de iei plus dovada platii. Intreb persoanele experimentate care au fost sunt in uk au yellow card de student ect . Multumesc anticipat
Razvan_Ionut
Cetitor
Cetitor

Razvan_Ionut
Calfa
Calfa

Previous

1016 posts • Page 34 of 341 ... 30, 31, 32, 33, 34