Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

Solicitare Consiliere

Fosti, actuali si viitori studenti ai universitatilor britanice
32 posts • Page 1 of 21, 2

Solicitare Consiliere

Postby ANUBIS-DAT » Mar 15th, '12, 20:25

Binete Voua

As dori sa aflu daca la varsta de 44 ani am sanse sa mai devin student in UK ?

Pentru cei care se intreaba de ce as face asta iata si raspunsul:

Nu mai gasesc un job in RO de vre-o 2 ani si ma gandeam sa-mi continui viata in UK, sa-mi gasesc direct un job conform experientei slabe sperante asa ca ma gandeam cum ca ar ajuta facultatea facuta acolo.

Cam asta-i tot.

Va salut cu drag
regards,

Anubis - D.A.T
ANUBIS-DAT
Librar
Librar

Re: Solicitare Consiliere

Postby dromaderu » Mar 15th, '12, 20:33

Nu conteaza ce varsta ai pentru a deveni student in UK.
Trebuie doar sa stii ce vrei sa studiezi si, sa vezi ce cerinte sunt pentru a urma acele studii.

In plus, este unul din mijloacele de a obtine YC, care-ti va da drept de munca (pe numar limitat de ore) in UK.

Bafta deci!
dromaderu
Contributor
Contributor

Postby ANUBIS-DAT » Mar 15th, '12, 20:46

Merci pentru raspuns si implicare.

Exista undeva un ghid pe forum cu univesritati din UK sau cu specialitati ?

As aprecia enorm daca are cineva rabdare cu mine sa-mi dea ceva link de studiat.

Ahhhh.....si inca ceva.....plata studiilor .....exista ceva posibilitati sa le subventioneze vre-o institutie ? nu vreau sa fiu parazit dar daca nu reusesc sa-mi gasesc un job repede sau nu castig deajuns cat sa-mi acopar studiile atunci ar fi binevenita o astfel de oportunitate.

Nu aruncati cu pietre, sunt de buna credinta.

Va salut cu drag
regards,

Anubis - D.A.T
ANUBIS-DAT
Librar
Librar

Postby costoboc » Mar 15th, '12, 20:47

Bine ai venit Anubis,
Acum ca primul pas l-ai facut in directia asta (ai luat decizia) e bine sa te informezi serios ce inseamna toata povestea asta.
Forumul e plin de informatii. Pentru inceput, in partea stanga, detaliat pe capitole, sunt multe notiuni de baza. Apoi discutiile pe diverse teme sunt extrem de utile.
Daca totusi e ceva ce nu gasesti, intreaba si poate va sti cineva sa te ajute.
Bafta.

[edit] am vazut ca doar ce ai postat inainte sa raspund
A fi student in UK este mai cuprinzator decat termenul din Romania. Nu presupune numai facultati. Orice curs de orice durata iti da statutul de student.
google.co.uk si le gasesti pe toate
Last edited by costoboc on Mar 15th, '12, 20:53, edited 1 time in total.
costoboc
Contributor
Contributor

Postby ANUBIS-DAT » Mar 15th, '12, 20:53

Wow....pare a fi un HINT "Orice curs de orice durata iti da statutul de student.""

Suna interesant si ar fi si mai interesant daca ai putea detalia cu un singur exemplu dupa care ma descurc singurel.

Nu sunt lenes dar sincer inca nu gasesc manerul de unde sa le apuc......dati-mi un punct de sprijin si dupa aceea m-oi descurca ca doar nu sunt prost.

Tks
regards,

Anubis - D.A.T
ANUBIS-DAT
Librar
Librar

Postby costoboc » Mar 15th, '12, 20:59

Romanii au drept de munca restrictionat in UK, in urmatoarele conditii
1. self-employed (ca autorizatia de functionare), depinde de fiecare ce stie sa faca, daca se descurca cu engleza si poate sa-si gasesca clienti sau nu
2. studenti. Multi cauta cursuri de scurta durata si cat de ieftine (chiar si cursuri de invatat engleza - ESOL) pe baza carora se aplica de YC (yellow card) care iti drept limitat de munca 20h/saptamana
3. dupa 12 luni de munca continua poti cere BC (blue card) si ai intrat in faza de "fara restrictii"

La toate se aplica si sunt cerinte diferite, asa ca inca o data te sfatuiesc .... citeste tutorialele din stanga paginii si vei afla mult mai multe
Bafta
costoboc
Contributor
Contributor

Postby ANUBIS-DAT » Mar 15th, '12, 21:29

@costoboc.....sarumana pentru detalii.

As ramane profund indatorat daca mai faci un ultim efort, nu inteleg foarte bine statutul de self employed, insa daca mi-ai da un exemplu concret pe un anumit domeniu si cum functioneaza...adica ce inseamna sa-ti gasesti clienti.

Sincer mi-e neclar acest subiect.

Un exemplu ar fi acesta: sa zicem ca ma pricep sa repar chestii prin casa incepand cu chestii electrice si terminand cu cele de instalatii......asta inseamna ca pot face reclama in ziar sau pot pune biletele la usile oamenilor incercand sa le vand aceste servicii ?.....si toate astea-s posibile fara sa am vre-o calificare in acest domeniu ? nimeni nu ma intreaba nimic ?

Asta inteleg eu iar daca este gresit te rog sa ma indrepti pe calea cea buna cu un exemplu concret.

merci anticipat
regards,

Anubis - D.A.T
ANUBIS-DAT
Librar
Librar

Postby Dan » Mar 15th, '12, 21:34

Self employed = PFA in Romania.
Cu tot ce inseamna, adica nu te poti angaja la o alta firma ca PFA, dar poti presta servicii.
------

In functie de meseria pe care o practici, este posibil sa ai nevoie de ceva autorizatii.
In principiu (sper sa nu gresesc) la primaria fiecarui oras exista "licencing office" unde poti intreba ce ai nevoie.
Un exemplu este aici: http://www.portsmouth.gov.uk/living/licensing.html (e un exemplu la intamplare. In functie de zona in care vrei sa traiesti, poti contacta consiliul local de acolo)
Chiar daca pentru electrician ai nevoie de cu totul alt gen de "autorizatie", scrie-le celor de la licencing si te vor indruma.
Pe cale oficiala, informatiile sunt mereu corecte si concrete.

Uite, inca un link util - http://www.portsmouth.gov.uk/business/22736.html
http://zello.com/channels/k/ceBiO
Dan
Administrator
Administrator

Postby LiviaG » Mar 15th, '12, 23:39

cateva linkuri utile:

despre drept de munca detaliat: http://www.romani-online.co.uk/drept-de-munca-anglia-uk

despre self-employement: http://www.romani-online.co.uk/statutul ... oyed-in-uk

despre NINO (numarul de asigurari sociale- national insurance number): http://www.romani-online.co.uk/nino-nat ... nce-number

despre studentie: http://www.romani-online.co.uk/student- ... atii-utile

despre cursuri de meserii (vocationale sau NVQ): http://www.romani-online.co.uk/cursuri-nvq-si-qcf

alte informatii in engleza despre romani: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/ -> aici mereu sa cauti categoria europeni- romani si bulgari, ca avem legi separate -asa-asa-

Succes!

in sfarsit un personaj nou care nu instiga la cearta, ba dimpotriva cred ca o sa ajute la imbunatatirea atmosferei! -da-da-
BUN VENIT! -bravo-
LiviaG
Senior
Senior

Postby ANUBIS-DAT » Mar 16th, '12, 08:51

@DAN.....de mare folos link-urile tale, sarumana mult de implicare, poate-s eu greu de cap dar cred ca mintea mea functioneaza usor anapoda ......voi stiti un exemplu concret al unui Roman care este self-employed ? in ce domeniu ? ce face efectiv ? o scurta istorioara a lui....nu trebuie sa-mi dea din casa informatii personale, doar sa-mi dea un exemplu , de un astfel de exemplu as avea nevoie.

@LIVIA_G.....pai daca si la 44 ani as mai fi artagos atunci chiar ca nu am invatat nimic in viata....pupici si merci de incurajare -hipno-

Poate o fi cineva sfios intr-un colt anume care sta si citeste dar insa oscileaza daca sa-mi raspunda sau nu, prietene as spune eu.....sunt om bun si nu te teme, nu vin sa-ti fac rau, nenea doar nu stie si pentru asta intreaba -da-da-

Va salut cu drag si deja ma cam tem ca a vorbi cu voi poate crea dependenta. -nu-ma-uit-

O zi frumoasa sa aveti
regards,

Anubis - D.A.T
ANUBIS-DAT
Librar
Librar

Postby LiviaG » Mar 16th, '12, 13:05

pana raspunde cineva, am eu cateva exemple:

- sofer de taxi - nu trebuie sa ai experienta ca si taximetrist, nici macar masina ta, doar sa aduni un dosar de acte, dai niste teste, inchiriezi o masina de la o firma specializata pentru care platesti in avans, saptamanal. aici instructiuni: http://www.romani-online.co.uk/forum/ex ... -hire-4140

-am vazut pe http://www.gumtree.com fel de fel de anunturi gen: sofer pe dubita sa distribui te-miri-ce: cataloage, marfa sau chiar sa duci o masina de colo-colo, de la o frima la alta

-electrician, gradinar (tunzi iarba, ingrijesti un petec de pamant cu flori), tutor (profesor privat), asistent medical (bank- adica te cheama de la firma cand au nevoie de tine), bank care assistant (tot in regimul 'cand au nevoie de tine'- ingrijitor batrani, sau persoane care au nevoi speciale).

...din cate am citit eu.
sa speram ca o sa mai contribuie si altii.

Numai bine!
LiviaG
Senior
Senior

Postby costoboc » Mar 16th, '12, 13:22

ANUBIS-DAT wrote:@DAN......voi stiti un exemplu concret al unui Roman care este self-employed ? in ce domeniu ? ce face efectiv ? o scurta istorioara a lui....nu trebuie sa-mi dea din casa informatii personale, doar sa-mi dea un exemplu , de un astfel de exemplu as avea nevoie.

Cred ca nu ai primit raspuns direct aici pentru ca cine a vrut sa povesteasca a facut-o deja pe topicul acesta.
http://www.romani-online.co.uk/forum/se ... loyed-3287
Felicitari tuturor!
costoboc
Contributor
Contributor

Postby ANUBIS-DAT » Mar 16th, '12, 13:25

Livia merci mult......de mare ajutor exemplele tale.......dar ma intreb cum este posibil sa faci pe electricianul sau ajutor pentru batrani sau oameni cu nevoi speciale fara sa ai o calificare in acest domeniu.....oare nu se intreba nimeni daca pot avea incredere in cineva fara pregatire ?........vedeti asta nu reusesc eu sa inteleg.

Uite un exemplu......eu ma pricep la chestii de genul house maintenance ......dau sfoara in tara ca ma poti suna orice problema ai, de la un surub pana la tabloul electric...........acum ma intreb, daca spun asta autoritatile ma cred pe cuvant si-mi dau voie sa profesez pur si simplu ?........iar oamenii ma primesc in casa fara sa-mi ceara un atestat in ceea ce fac ?...........eu cred ca ceva-mi scapa........si cred ca este vorba de unele mici detalii pe care voi le considerati banale sau deductibile si deaceea nu le spuneti.....stiu ca par greu de cap dar trebuie sa inteleg pe intelesul meu.

Cer scuze celor plictisiti de subiectul si indaratnicia mea si-mi exprim speranta fata de cei care vor avea rabdare si dorinta sa ma ajute.
regards,

Anubis - D.A.T
ANUBIS-DAT
Librar
Librar

Postby Dan » Mar 16th, '12, 15:24

In functie de meserie (pe care nu ne-o spusesei inca) exista diverse calificari.
Cum spuneam mai sus, trebuie sa intrebi specific pentru ceea ce vrei sa faci. Un exemplu de curs de calificare pentru electricieni: http://www.tradequalified.co.uk/frequen ... ician.html
Pentru spalat geamuri nu cred ca iti trebuie vreo calificare. Pentru taxi de exemplu nu iti trebuie calificare ci trebuie sa indeplinesti niste conditii si sa primesti o licenta de la primarie. Deci difera de la caz la caz. Colegii iti dadeau niste exemple doar.

PS: vezi ca este o recomandare in regulament, zice ca semnatura ar trebui sa aiba maxim 2 randuri. Incearca te rog sa o faci mai mica pe inaltime. Multumesc
Dan
Administrator
Administrator

Postby ANUBIS-DAT » Mar 16th, '12, 15:44

@costoboc - am lecturat forumul cu pricina si este obositor de offtopic, ineficient as spune.

@dan - pai vezi aici este buba.....toata lumea se refera la SE ca la ceva ce se face asa fluturand vorbele, nimeni nu spune ca trebuie sa te califici facand ceva cursuri pentru asta.

In alta ordine de idei sunt dezamagit de remarca ta vis-a-vis de semnatura......oricum m-am conformat dar sincer sunt atat de multe offtopicuri si atacuri la persoana incat nu inteleg cum de o inofensiva semnatura face rau.

Iata pe scurt si istoria mea:

- liceul si diploma de bac in domeniul mecanic ( prelucrari prin aschiere )

- experienta in munca nu a avut nimic de-a face cu asta exceptie facand cateva luni pana sa plec in armata.

- dupa aceea diferite joburi si incet incet am crescut pana la pozitie de management cu un venit de cca 1800 euro

- experienta in banci pe sales ( retail ) - cca 6 ani

- experienta pe sales in alte industrii - cca 5 ani

- Km parcursi in sales cca 400.000

Daca aceste informatii va ajuta si va motiveaza sa-mi luminati calea iata ca acum le aveti.

Astept cu bucurie si interes sprijinul vostru
regards,

Anubis - D.A.T
ANUBIS-DAT
Librar
Librar

Postby Dan » Mar 16th, '12, 15:50

Anubis, primul lucru pe care trebuie sa il faci este sa te decizi la ce esti cel mai bun.
In functie de alegerea ta, vezi cam ce meserie ai putea practica tu ca Persoana fizica autorizata (Self employed).
Dupa ce ai luat decizia in privinta meseriei, cauti care este cea mai usoara cale pentru a ajunge acolo. Ce trebuie sa retii este ca orice calificare din Romania devine inutila in UK.

Asta este si scopul cursurilor (in cazul in care alegi sa lucrezi ca angajat si sa faci niste cursuri) - sa te specializezi in UK. Apropo de calificari + cursuri, citeste si aici (nu stiu daca ai ajuns) - http://www.romani-online.co.uk/cursuri-nvq-si-qcf

Sa stii ca sistemul este putin diferit de cel romanesc. Sa fii bun in meseria ta include de exemplu si felul in care vorbesti cu clientii si daca faci curat dupa ce ai instalat o chiuveta.
-------------
Legat de semnatura: nu a zis nimeni ca face rau. Semnatura trebuie sa fie de maxim doua randuri, a ta avea 5.
Pentru a discuta o regula a forumului, locul cel mai potrivit este pe aici pe undeva: http://www.romani-online.co.uk/forum/website
Dan
Administrator
Administrator

Postby ANUBIS-DAT » Mar 16th, '12, 16:12

@Dane apreciez eleganta cu care abordezi partenerul de discutie, multumesc mult pentru directie si apreciez sprijinul.

In privinta regulilor acestui forum nu am ca obiectiv sa le schimb sau sa particip activ la schimbarea lor, insa este frustrant sa defilam cu lozinca AVEM REGULI care oricum nu sunt respectate :(

Daca in cel mai constructiv mod si lipsit de interese obscure as lua la puricat acest forum cred ca as aduna un cos intreg de posturi ce incalca simultam 2-3 regului .....si asta doar ce am observat pana acum.....departe de mine Dane sa afirm ca nu este util dar sincer am putea fi mai eficienti focusandu-ne pe calitatea informatiei si nu pe forma in care este postata.

Stiu si sunt constient ca am iritat cativa ""grei"" ai comunitatii dar uitati-va in oglinda si daca voi considerati ca eu bat campii atunci imi iau jucariile si nu va mai cicalesc.

Va salut cu drag si va doresc o zi insorita

PS....Dane as dori ca in masura timpului tau liber sa continuam conversatia pe YM sau email.

Astept acordul tau, iar daca acesta este pozitiv iti dau pe PM coordonatele mele.
regards,

Anubis - D.A.T
ANUBIS-DAT
Librar
Librar

Postby Dan » Mar 16th, '12, 16:22

As fi vrut sa nu transformam topicul acesta intr-unul inutil ci sa continuam in sensul in care a inceput.

Dar daca aca trebuie sa stii:
in Romania conteaza mult ce fac altii. Mult prea mult. Din punctul meu de vedere nu conteaza ca altul merge cu 80 la ora prin localitate. N-o sa merg si eu la fel pentru ca el merge asa. Regula e sa merg cu 50 - asa ca merg, cu 50.

Daca altii au incalcat regulamentul si posturile lor sunt inca vizibile, poate au fost penalizati, poate au fost avertizati sau poate pur si simplu nu a observat nici un moderator si nici nu a apasat nimeni pe "report". Oricum, parerea mea este ca e irelevant ce fac altii.

Nu ai iritat pe nimeni, te-am rugat sa pui semnatura pe doua randuri si atata tot. Fara ganduri ascunse si fara nici un fel de "rautate". Asa cum am zis, oricine poate disputa sau propune reguli noi, indiferent de vechime. Daca ai venit de 5 minute pe forum nu inseamna ca esti mai "bun" sau mai "rau" decat unul care intra zilnic de 5 ani.

Cred ca primul pas catre UK este schimbarea mentalitatii. In momentul in care cineva iti da niste sfaturi sau te critica, trebuie sa intelegi ca nu are nimic personal cu tine si nu vrea neaparat sa se laude sau sa profite de tine. Si poate mai important - sfaturile si criticile celor pe care nu ii cunosti sunt de 100 de ori mai utile decat cele date de prieteni, pentru ca sunt "libere".

PS: primul lucru nou pe care l-am invatat in UK: n-o lua personal. N-are nimeni nimic cu tine.
Dan
Administrator
Administrator

Postby ANUBIS-DAT » Mar 16th, '12, 16:30

La fel de elegant Dane, te felicit pentru atitudine.

Mea culpa daca am fost offtopic.

Mentalitatea Dane nu mai este de Roman, am cativa ani de activitate prin strainatate plecand din Africa si terminand in Kazakhstan.

Sunt un om care gandeste liber si la fel de liber de prejudecati ma consider.

Va salut cu drag si sper sa bem o cafea impreuna.
regards,

Anubis - D.A.T
ANUBIS-DAT
Librar
Librar

Postby glissando » Mar 16th, '12, 18:53

Anubis, revenind la oile noastre - adica, ce ai putea tu sa faci in UK - zici ca ai experienta in vanzari, de ce nu incerci self-employed in domeniul vanzarilor? Nu stiu, ma gandesc ca ai putea cauta pe net companii mici din UK si sa iti oferi serviciile sa le maresti baza de clienti. De exemplu daca sunt unii care vand bere "self-brewed" - sunt puzderie de mici berarii care isi fac berea proprie si yuppies mor dupa ele ca na, una e sa bei Carlsberg ca tot poporu' si alta e sa bei nu stiu ce tip de "ale" care se gaseste numai nu stiu unde - ai putea sa le scrii sa le propui sa te bagi la ei la vanzari si sa iti dea un comision pentru inceput. Daca iti gasesti 2-3 clienti din astia, gata, ai statut de self-employed. Chestia cu berea e doar un exemplu, vezi si tu, cauti pe net depinzad de zona in care stai ce servicii de vanzari ai putea sa oferi. Iti faci un CV frumos evidentiind perioadele din vanzari si cele din strainatate (ca da bine un aer mai international asa) si poate pica norocul, nu stii niciodata. Cred ca autorizatii trebuie sa obtii doar pentru anumite meserii insa nu ma pricep exact sa iti zic ce si cum, cel mai bine este sa cauti pe net. Pentru vanzari nu iti trebuie nici o autorizatie... hm, atata timp cat nu vinzi chestii speciale. Bafta multa.
glissando
Mentor
Mentor

Postby ANUBIS-DAT » Mar 16th, '12, 19:59

Multumesc glissando, asa este in vanzari m-as simti ca pestele in apa insa profilul pietei din UK si cultura oamenilor de acolo imi sunt total necunoscute......as putea sa aplic tehnici de vanzare dar nu sunt cu siguranta compatibile acolo.

Personal cred ca a lucra in vanzari pe o piata necunoscuta este un pas cu stangul.....degeaba mergi in stanga si in dreapta sa incerci a vinde produsul X sau Y daca nu ai facut in prealabil o analiza de nevoi a end user-ului..........analiza pe care nu o poti face obiectiv decat daca te-ai nascut si crescut acolo.....atunci cunosti o gramada de obieciuri si te regasesti in pielea clientului final cu mai multa usurinta.

Aveti idee daca in hospitality industry este necesara ceva calificare pentru ....sa zicem un job in departamentul administrativ al unui hotel sau restaurant.....etc......zic asta pentru ca ultimii doi ani i-am consumat in catering si de acolo am si referinte....ma gandeam ca ar ajuta.

Inca nu mi-e clar , exista undeva o lista cu ce tip de joburi pot fi declarate ca self employed si care sunt cele pentru care ai nevoie de calificare ?

merci anticipat pentru raspuns
regards,

Anubis - D.A.T
ANUBIS-DAT
Librar
Librar

Solicitare Consiliere

Postby Mutu » Mar 17th, '12, 02:23

Exceptand prostitutia, proxenetismul si drogurile, orice activitate se poate incadra la SE. Important este sa-ti gasesti clienti. Fara clienti nu ai activitate, fara activitate nu ai bani...

Postare trimisa de pe AiFon folosind Tapatalk
Image
Mutu
Contributor
Contributor

Postby glissando » Mar 17th, '12, 10:36

@Anubis

Personal cred ca a lucra in vanzari pe o piata necunoscuta este un pas cu stangul.....degeaba mergi in stanga si in dreapta sa incerci a vinde produsul X sau Y daca nu ai facut in prealabil o analiza de nevoi a end user-ului..........analiza pe care nu o poti face obiectiv decat daca te-ai nascut si crescut acolo.....atunci cunosti o gramada de obieciuri si te regasesti in pielea clientului final cu mai multa usurinta.

Ok eu nu am experienta in vanzari, deci nu pot vorbi decat din ce am constatat eu ca om care locuieste aici de cativa ani. Este o piata mult mai dezvoltata decat in Romania (evident) in care oamenilor le place sa cumpere chestii, de multe ori inutile, si sa incerce lucruri noi - cel mai probabil din cauza ca au mai multi bani. Mai cred ca un om venit din afara observa lucruri pe care cei nascuti si crescuti aici nu le observa, oportunitati, metode noi de abordare, etc. In privinta obiceiurilor, le poti studia, iti poti face prieteni englezi cu care sa discuti si le poti afla pe parcurs. Eu sugeram vanzari pentru ca ai experienta in domeniu si banuiesc ca preferi sa lucrezi intr-un domeniu care iti place decat intr-unul care, poate, nu iti va oferi aceleasi satisfactii. E greu sa fii intr-o tara straina, macar satisfactie profesionala sa ai... Plus ca depinde foarte mult de zona in care vrei sa mergi. Londra este un oras foarte cosmopolit, mai mult de jumatate din locuitori sunt straini asa ca nu prea exista chestia asta cu obiceiurile. Daca mergi insa orase mai mici, intr-adevar, sunt mai traditionale iar felul de-a fi al oamenilor difera in functie de regiune. In nordul Angliei (Newcastle) oamenii sunt mult mai prietenosi din ce am constatat eu decat in Londra, de exemplu stai si astepti autobuzul si intra cineva in vorba cu tine, discuta despre vreme, despre politica etc. pe cand chestia asta nu se intampla in Londra... Bafta multa oricum in tot ce vei decide sa faci.
glissando
Mentor
Mentor

Postby ANUBIS-DAT » Mar 17th, '12, 15:59

Multumesc tuturor pentru efortul depus.

Incerc sa scriu cam ce am inteles si ordinea pasilor:

1. te scarpini in cap si te intrebi ce stii sa faci mai bine, gasesti raspunsul si cauti clienti....gasesti clienti, iti faci treaba, ei te platesc si le mai ceri eventual cate o recomandare ( asta inseamna ca nu te intreaba nimeni daca ai drept de munca )

2. practic acum ai un job si muncesti

3. trece o luna si mergi la....nu stiu unde si acolo le spui ca muncesti deja cu cutare si cutare si vrei sa te declari ca SE pe profesia...etc.

4. primesti de acolo acest document sau inregistrare in N zile si gata esti in randul lumii ??? adica poti munci linistit

Va rog sa ma corectati

PS...pai nu-i nevoie de cont in banca ? sau clientul plateste cash ?......si inca o chestie....nu cunosc ce fac locuitorii englezi cand au un defect in casa ? pe cine suna ? au contract de maintenance cu o firma sau ceva ?.....as vrea daca fac asta sa stiu cine-mi este competitia si de ce ar plati un cetatean UK pe mine si nu pe ala cu care si-a rezolvat treburile pana acum ? sunt astia prestatori de astfel de servicii neseriosi ? vin sau nu vin la interventie atunci cand sunt chemati ? .....iertati-ma dar ma macina toate aceste intrebari pentru ca nu stiu nimic despre profilul lor.

Offffff.....v-am plictisit iar eu devin tot mai frustrat pe masura ce-mi dau seama ca nu am informatiile necesare pentru a stabili un plan.

Nu ma astept sa-mi raspunda cineva .....sau poate unul dintre voi isi aminteste prin ce-a trecut si face un pustiu de bine scurtandu-mi chinul.....promit ca voi face si eu asta cand voi ajunge acolo si voi avea mai multe informatii :)

Acum astept sa vad reactii ........sa vad cati vor rezista unei astfel de atitudini dragalase -ma-iubesc-

Va salut cu drag si buna de sambata va doresc
regards,

Anubis - D.A.T
ANUBIS-DAT
Librar
Librar

Postby costoboc » Mar 17th, '12, 17:01

Domnule draga eu promit sa ma tin de tine pana te plictisesti tu sau pana te luminezi.
In ordinea asta esti unul dintre putinii care si-au intitulat topical correct. Tu chiar cauti consiliere, numai ca tipul asta de consiliere presupune decizii “pe viata” si nu stiu cat e de correct pentru tine in primul rand sa vina cineva, total necunoscut sa-ti spun ace sa faci.
Ca un consilier al tau, ce m-am (auto)numit, te intreb acum CE VREI SA FACI IN UK, si apoi iti dau au calea legala. Niciodata nu voi o lua o decizie in numele tau.
Bineinteles, (asta pentru restul forumistilor), lista e deschisa (nu sunt locuri limitate) la cat poate duce omu ….
costoboc
Contributor
Contributor

Postby Dan » Mar 17th, '12, 20:12

Ah, cred ca domnul nu intelege ca in UK nu exista "fac orice".
Reparatiile generale in casa nu exista ca meserie. Ori esti electrician, ori repari mobila de bucatarie, ori esti instalator. Cand se decide, va afla si calea corecta.
Dan
Administrator
Administrator

Postby ANUBIS-DAT » Mar 17th, '12, 20:55

Offf Stimabililor

Pai iata ce gandesc:

- in vanzari am lucrat si stiu cu ce se mananca dar nu as lua-o de la 0 sa vand eu ( da stiu....nu sunt mofturos dar am obosit de cat terem am facut )

- in zona sofer taxi cred ca m-as simti bine si pe deasupra as face servicii de calitate.

- in zona house maintenance as putea face tot ce inseamna curent ( a se citi electric ) dar nu m-as da inapoi si de la plumbing.....si aici as putea livra servicii de calitate.

- cred ca mai sunt si alte oportunitati pe care nu stiu sa le miros acum :)

- in RO am deja un PFA care nu mai merge de cand cu criza

Domnilor astept sa va inghesuiti cu ironii si cearta dar asta gandesc, am fost transparent cu voi si nu folositi asta impotriva mea :)

O seara frumoasa va doresc

Ahhhhh.....daca ar fi electrician sau instalator ar trebui urmat un curs pentru a putea presta ? sau ?????.....oricum o dau tot in ceata sunt....:(
regards,

Anubis - D.A.T
ANUBIS-DAT
Librar
Librar

Postby dromaderu » Mar 17th, '12, 21:19

Anubis,
ai fost intampinat cumva spre ...fff bine, de cei care ti-au raspuns,
o fi fost efectul eruditiei/varstei, posibil,

totusi nu inteleg de ce, la aproape fiecare postare intri asa, intr-o stare ...defensiva, ca te astepti sa fii luat la stho cumva, sau sa se certe lumea??

Faptul ca stii sa te ocupi de o instalatie electrica sau de o conducta, in Ro, nu are aproape nici o relevanta in UK.

Aici, SE cu acest statut sunt mii, concurenta este acerba, si ma refer la calificati, sa nu mai zic ca, unele chestii de electricitate aici difera de Ro, adica, va trebui sa faci un curs cat de cat oricum,
daca e sa alegi pe electrician!

Nimeni, dar absolut nimeni in UK (well, poate doar ceva de-ai nostri... -ras4- ) nu te va angaja sa faci un job in casa lui, daca nu ai patalama la mana ca esti calificat sa o faci!
Caci, daca i se arde lu' ala cuptoru' cu microunde de ex,

asigurarile nici nu-l baga in seama...
Asta asa, ca o idee!

La cat zici ca ai condus, taximetria pare o solutie mai aproape de ...realizabil.

Mai cauta si topicul lui Vali eventual, sa vezi ce si cum, despre inceputurile lui in UK.

Zilele trecute pansam o mamaie si, a batut la usa ala de-i spala geamurile,
mamaia m-a rugat sa-l platesc eu caci dansa statea jos desigur,

mi-a dat banii, 8£, , a data ala cu ceva apa pe geam, hasti/hasti de doua/trei ori din mana cu stergatorul, dus a fost...

sub 10 minute sa spele ,exterior, toate geamurile....Am ramas mut, facand inmultirile de rigoare... -ras4-

Treaba e ca, nu stiu cat de greu este sa intri pe piata cu asa ceva!

Multa bafta oricum in tot ce decizi!
dromaderu
Contributor
Contributor

Postby costoboc » Mar 17th, '12, 22:28

Deci, cum zici matale, ideea de inceput ai prins-o. Neaparat necesar sa incepi un self-employed este sa apari pe minunata insula a Marii Britanii. In orice situatie, un buget pentru o luna, doua de existenta este recomandat sa fie pus la punct.
Acum, tu précis ti-ai dat seama ca noi nu facem parte dintr-o organizatie guvernamentala romaneasca care ajuta sufletele romanesti ratacite sa se relocheze pe taramuri englezesti. Deci contributia ta la eventuala reusita va fi de 98% si a noastra de 2%, asta in cazul in care vei decide ca ai gasit ceva folositor pe aici.
Cu toate ca am promis (si nu retrag) ca voi raspunde la intrebarile tale pe cat imi sta in putinta, pe mine nu m-ai convis ca intentia ta este cea exprimata. De ce, pentru ca nu te implici si nu esti focusat cum ar trebui sa fie o persona direct interesata.

1. Sofer de taxi – subiectul este atat de mult dezbatut de profesionisti ca nici nu indraznesc sa dau vre’un detaliu. Indraznesc sa-ti sugerez din nou sa citesti un topic alocat subiectului si sper ca discutiile de acolo sa nu fie chiar as de ineficiente ca celelalte, chiar daca uneori sunt off topic (de oameni suntem si noi!) Folosind functia search, cuvant cheie “ sofer taxi” vor apare si alte topice cu experientele unora. E bine sa iei totul in considerare, chiar daca dureaza documentarea.
http://www.romani-online.co.uk/forum/ex ... fer%20taxi

2. Electrician, este o meserie care asa cum banuiesti nu poate fi facuta oricum si oriunde. Pe langa faptul ca trebuie sa ai credibilitate si oamenii sa aibe confortul ca nu arunca banii angajandu-te pe tine, mai ai nevoie si de ceva recunoasteri in domeni, care bineinteles ca cer sa vii cu lectia invatata (in domeniu) – a se citi: calificat. Si pentru ca s-a discutat si acest subiect, te voi lasa sa te delectezi cu ce au spus cei cunoscatori.
http://www.romani-online.co.uk/forum/bi ... cian#p5625
http://www.romani-online.co.uk/forum/ex ... cian#p4054

Topicul pe care ti l-a recomandat @dromaderul este aici http://www.romani-online.co.uk/forum/se ... cian#p3270
costoboc
Contributor
Contributor

Postby ANUBIS-DAT » Mar 18th, '12, 09:22

Stimati domni

Nu ma vedeti voi determinat sa fac acest pas insa eu sunt, beleaua este ca la varsta mea se manifesta altfel decat la 25 ani, sunt mai atent la detalii, evaluez si analizez usor peste masura si asta fie datorita faptului ca se doreste a fi o alegere pe viata cat si indemnat de semnul astral al fecioarei :)

Nenea nu este nici rau intentionat si nici tare de cap dar se pare ca desi am citit din scoarta-n scoarta unele subiecte ce ma intereseaza nu reusesc sa le pun cap la cap.....deh neuronii :)

Sunt constient ca nu-mi va baga nimeni un ghid al viitorului meu in buzunar si gata treaba, mie doar ramanandu-mi sa-l citesc si sa reusesc in UK, dar pana apuc de un mic maner aceasta idee ca sa o pot intelege eu cu mintea mea nu pot face un pas , avand un sentiment de nesiguranta.

Va salut cu drag si voi incerca singurel sa sap in continuare pentru samburele cunoasterii, voi reveni aici cand voi fi baiat mare, locuitor al insulei regatului si eventual voi avea si ceva de povestit,

Toate cele bune din Bucurestiul insorit unde ne rasfatam cu o temeratura de cca 10 grade.
regards,

Anubis - D.A.T
ANUBIS-DAT
Librar
Librar

Next

32 posts • Page 1 of 21, 2