Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

Inscriere elev la scoala in UK

Fosti, actuali si viitori studenti ai universitatilor britanice
6 posts • Page 1 of 1

Inscriere elev la scoala in UK

Postby Daniela R. » May 24th, '12, 12:27

Buna ziua,
As dori si eu sa stiu cum trebuie sa procedez ptr a-mi inscrie copilul (baiat, 12 ani) la scoala in Uk (Londra).
Am facut o aplicatie online pe eAdmissions.org , dar nu am primit nici un raspuns si nici un link ptr a continua aplicatia. Copilul vine in Londra in iunie dupa terminarea anului scolar in Romania si, am inteles ca, in Londra scoala se termina la sf lui iulie. As fi fost incantata sa-l pot inscrie la scoala (in Londra) ptr acea luna de zile pentru a se acomoda cu sistemul de invatamant din Uk, iar din septembrie sa stie la ce sa se astepte. Imi este teama pentru ca nu stie lb engleza foarte bine si ca nu o sa inteleaga la orele de curs.
Daca aveti mai multe cunostinte in acest domeniu astept sfaturile voastre.
Multumesc.
Daniela R.
Cetitor
Cetitor

Re: Inscriere elev la scoala in UK

Postby Cla » May 24th, '12, 16:08

Teoretic ar trebui sa contactezi autoritatea locala. Dar fiind ca perioada de inscrieri deja s-a terminat, probabil se califica ca admitere in timpul anului. La mine council-ul nu se ocupa de acest tip de admiteri si mi-au recomandat sa imi caut scoala. Am contactat scoala, m-au chemat sa o vad, si a doua zi a inceput scoala.

Integrarea copiilor in invatamant este o prioritate pentru ei si se va rezolva foarte repede. Trebuie doar sa ai rabdare la telefon sa fii directionata si redirectionata pana ajungi sa vb cu cine trebuie.
Cla
Gramatic
Gramatic

Postby costoboc » May 24th, '12, 16:49

Daniela, procedura este peste tot la fel.

Citeste link-urile de mai jos si te lamuresti
http://www.romani-online.co.uk/forum/st ... RA#p104807
http://www.romani-online.co.uk/forum/st ... ?start=180
costoboc
Contributor
Contributor

Postby asda » May 24th, '12, 17:32

buna Daniela!
si noi santem in situatia voastra cam, doar ca avem deja 1 an de scoala in UK, dar la nord, in Scotland. si acuma santem nevoiti sa ne mutam in sud, la Londra, din cauza serviciului. dar nu cred ca e chiar asa complicat cu scolile, doar sa fie in regiunea, unde traiesti, scoli normale, ca de luat ii iau pe toti oricum. fetita noastra tot are 12 ani si cand am venit aici, anul trecut, sa descurcat destul de bine, stia engleza, nu de 10, dar intelegea tot si de vorbit mediu, de la scoala cat invatase, dar aici le asigura copiilor noi-veniti cite uun tutor, sau invatator care sa-i ajute cu engleza si s-a deprins usor. acum vedem, dupa ce termina anul scolar, cautam intai casa in sud si apoi scoli, ca avem 2 copii, unul de primara(sigur ca o sa cautam casa, cu scoli in jur) si vedem cum ne descurcam. sper sa fie bine! -asa-asa-
asda
Caligraf
Caligraf

Postby costoboc » May 24th, '12, 18:15

@asda, ai dreptate ca de intrat toti copiii intra la o scoala, dar la care, se pune problema.

Asa cum poate v-ati dat seama sunt cartiere (ne)cautate si scoli (ne)bune. Cele la care cererea este mare nu vor avea posibilitatea sa primeasca copiii in mijlocul anului pentru ca au deja rol-ul (nr de elevi) completat. In orice situatie se incepe prin a completa un formular la primaria de care apartii si in care ai posibilitatea sa treci 3 (sau 4) scoli pentru care optezi. Trebuie sa verifici sa fie in zona in care locuiesti pentru ca si asta este un criteriu de admitere.

Atunci ai urmatoarele posibilitati.
1. pui copilul pe lista de asteptare (care e tinuta de primarie sau de scoala - depinde de la caz la caz) si cand cineva pleaca din anul lui, locul se va completa in ordinea inscrierii ( e pe bune!)

2. faci contestatie (apeal) si iti vei sustine cazul in fata unei comisii independente + reprezentantul scoli in care le explici de ce ar trebuie sa mai primeasca un copil (al tau) peste nr deja aprobat (garantat se poate ca la mine a mers!). Trebuie sa-ti faci bine temele daca alegi calea asta.

3. faci aplicatie la alta scola care are locuri libere. In mijlocul anului scolar numai scolile care nu sunt foarte bine cotate au locuri libere.

Daca nu ai reusit nicaieri pe unde ai vrut si scoala alocata e departe de tine (cel mai rau caz), copilul va primi bani pentru transport.
Pana la urma rezultatele copilului conteaza (cand aplica pentru sixth form) dar aveti grija si de grupurile cu care intra in contact.
costoboc
Contributor
Contributor

Postby Daniela R. » May 26th, '12, 12:53

Multumesc ptr sfaturile voastre.
Daniela R.
Cetitor
Cetitor

6 posts • Page 1 of 1