Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

E obligatorie Asigurarea Privata din Anglia pentru obtinerea Yellow Card?

Fosti, actuali si viitori studenti ai universitatilor britanice
2 posts • Page 1 of 1

E obligatorie Asigurarea Privata din Anglia pentru obtinerea Yellow Card?

Postby sin_a_a » Sep 5th, '11, 20:06

Salut, tuturor!

Ma numesc Anca Giurgiu si de la inceputul lunii octombrie voi incepe un master in UK, la Lancaster University.

Am citit discutiile despre obtinerea yellow card-ului, care iti permite ca student sa lucrezi part-time (nu mai mult de 20 de ore pe saptamana), insa la fel ca multi altii am si eu unele nelamuriri din cauza modificarilor aparute din aceasta vara.

Din cate am inteles, din data de 20 iunie, una dintre conditiile impuse pentru obtinerea permisului de munca in Marea Britanie este sa atasam la dosar si Cardul European de Sanatate sau o Asigurare Privata. De fapt se specifica faptul ca trebuie atasata la formularul BR1 si o "compehensive sickness insurance" care trebuie incheiata pe durata anului scolar.

Din ce am citit pe diferite forumuri acest Card European de Sanatate eliberat de CAS in Romania, care e valabil 6 luni sau o asigurare privata tot din Romania pot fi acceptate doar daca facem dovada ca ne aflam in UK pe o perioada temporara, cu un anumit scop si, mai mult, suntem obligati sa completam o declaratie pe proprie raspundere prin care specificam ca avem proprietati in tara sau ca ne vom intoarce. Daca ai semnat si vrei sa ramai, ma gandesc ca o sa ai probleme apoi la obtinerea Blue Card-ului.

Din cauza acestor modificari, multi recomanda sa iti faci o asigurare privata in Anglia, ca fiind cea mai buna solutie pentru studentii care vor sa se angajeze acolo la sfarsitul studiilor. Nu stiam pana acum ca voi fi nevoita sa ma sigur si in Marea Britanie pe perioada studiilor, daca vreau sa obtin Yellow Card-ul. O astfel de asigurare costa lunar intre 30-35 de lire.

Asa ca intrebarile mele ar fi:

S-a confruntat cineva, care a plecat recent la studii in Anglia, cu aceste probleme? Am vazut ca au fost multe dezbateri pe aceasta tema, dar nu am aflat nici un raspuns concret. Una dintre solutii era sa te asiguri in Anglia, pentru a scapa de batai de cap, insa pe mine ma intereseaza daca e obligatorie sau nu?

Este suficient sa ai o asigurare privata din Romania sau acel Card European de Sanatate pentru a obtine Yellow Card-ul, in conditiile in care faci dovada unui extras de cont cu privire la situatia financiara, prin care arati ca te poti intretine pe perioada studiilor? In plus de asta, universitatiile emit automat o asigurare de sanatate pentru studenti, care este valabila pe perioada masterului.

Te obliga noile modificari sa detii a Comprehensive Sickness Assurance, mai mai bine zis o forma de asigurare de sanatate direct din Anglia – pentru a putea obtine acel Yellow card? Nu se mai poate obtine Yellow Card-ul daca ai asigurare privata din Romania?

Am sunat la Ambasada Marii Britanii din Bucuresti pentru a afla mai multe informatii in acest sens, dar mi s-a raspuns ca nu ma pot ajuta, desi stiau de aceste modificari.

S-a confruntat cineva cu astfel de probleme?

Si o alta intrebare ar fi - Cum este mai bine pentru studenti: sa isi deschida un cont in Marea Britanie sau sa il pastreze pe cel din Romania pentru diferite plati gen plata caminului, a taxelor de scolarizare? Ce fel de card e mai bine sa ai: unul eliberat acolo sau unul din Romania, precum BT – Visa Electron sau Maestro? Care sunt cele mai bune carduri din Romania, pe care le folosesc studentii in afara?

Va multumesc anticipat si astept raspunsuri la intrebarile de mai sus.

O zi buna!
sin_a_a
Scrib
Scrib

Re: E obligatorie Asigurarea Privata din Anglia pentru obtinerea Yellow Card?

Postby pop1982 » Sep 5th, '11, 21:37

Buna ziua si bine ai venit pe forum, sunt cam multe intrebari dintr-o data, dar incerc sa vad cum pot sa te ajut cu cateva dintre ele
cum ai precizat universitatea ofera acces gratuit la serviciile medicale, ceea ce este si normal calculand la tuition fee tu platesti pentru master, dar in noua legislatie pentru romani si bulgari spune clar ca an NHS card would not be accepted as evidence, citeste aici: A more detailed definition is shown on paragraph 12 of the Guidance.

What does Comprehensive Sickness Insurance mean?

It would cover in patient / day patient and out patient care in other words everything that` the NHS would cover. Typically the industry standard is that this costs £1.60 per month for every year. So someone in their early 50's would pay nearly £1,000 per year - in their mid 20's £500.

An NHS medical card would not be accepted as evidence.
Cat despre asigurarile de sanatate facute in romania sunt valabile atat timp cat cuprind cerintele de mai sus
si cum ai precizat si tu este obligatorie sa o ai
cat despre bank account iti recomand sa iti deschizi unul in UK pentru a evita orice fel de comisioane bancile din romaniail for percepe precum si cursul valutar, avand in vedere sumele de scolarizare si camin pe care le cunosc foarte bine. eu iti recomand sa vi sati deschizi un account de student ceri scrisoare de la scoala adica de la administaratia caminului si ai accountul deschis, apoi iti transferi banutii in account si il folosesti fara nici un fel de comision sau sa pierzi vreun ban la exchange
sper ca ti-am fost de ajutor
multa bafta si succes
pop1982
Contributor
Contributor

2 posts • Page 1 of 1