Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

CURSURI GRATUITE - ESOL

Fosti, actuali si viitori studenti ai universitatilor britanice
87 posts • Page 2 of 31, 2, 3

Re: CURSURI GRATUITE - ESOL

Postby ELLAWS » Jun 2nd, '11, 11:18

rebecca_uk wrote:Sper sa nu starnesc polemici. UE sponsorizeaza aceste cursuri pentru diferite niveluri ESOL, dar numai unele colegii le folosesc.

Cel mai bine este sa contactati DCSF (fostul DFES)si ei sunt in masura sa va dea anumite informatii.Din cate vad,site-ul e arhivat si transferat la:

http://www.education.gov.uk/

Rebecca,

Link-ul dat de tine e SUPER, chiar si asa, multi nu stiu sa-l foloseasca -nu-stiu-

Exista acolo pe site DREAPTA-SUS sectiunea SEARCH

"UE sponsorizeaza aceste cursuri pentru diferite niveluri ESOL,"

asta inseamna ca ACESTE CURSURI SUNT GRATUITE inclusiv pentru romanii care nu locuiesc inca in UK, nu primesc beneficii, dar au venit aici sa invete si sa lucreze legal

"dar numai unele colegii le folosesc."

Asa este, multe colegii nu pot folosi aceste fonduri de la UE din LIPSA DE SOLICITANTI, mai ales in zonele unde numarul emigrantilor este mai redus.
Eu cand vad ca omul nu mai poate de atata desteptaciune...nu ma deranjez sa urc pana la nivelul lui...il las sa se afirme!... :D (Ela State)
ELLAWS
Contributor
Contributor

Postby LiviaG » Jul 15th, '11, 22:13

experienta mea cu limba asta care imi place dar nu o stapanesc.

dupa multe cautari pe internetul ala lung si lat de cursuri cat mai ieftine de engleza din care sa invat realmente ceva (zic asta, pt ca mereu in scolile mele din tara, am avut profesori de la care nu am avut invata cine stie ce engleza: in sc generala- prof de fizica a suplinit, in liceu-o profesoara care se contrazicea in multe afirmatii, de nu mai stiai ce sa crezi, in facultate- alta poveste similara.)
in fine, poveste lunga, venitul in anglia a fost ceva din scurt hotarat si odata ajunsa aici, m-am vazut in fata faptului implinit: nu stiu sa imbin cuvinte intr-o fraza frumoasa, corecta cap-coada. stiu foarte multe cuvinte, pot citi carti, dar nu am exercitiu deloc la vorbit. in tara nu mi-a trebuit mai multa engleza si nici nu m-a deranjat ca nu stiu.

ei bine si am dat peste www.learndirect.com parca e site-ul, am sunat sa-mi fac programare, am avut un mini-interviu si mi-au zis ca da, cursul e gratis, dupa ce au citit cu foarte mare atentie cartea mea de identitate, 3-4 persoane, au verificat dosare, pt ca le mirosea 'fishy' originea mea. glumesc, nu stiau exact unde e pe harta Romanica si daca e in EU.
dupa ce s-au hotarat intr-un final, si dupa ce am asteptat intr-o sala, mi-au incropit un dosar si mi-au alocat un tutor.
am dat test sa vada la ce nivel sunt si gata. puteam incepe sa invat.

am parcurs cursul acasa, la calculatorul propriu,ducandu-ma la sfarsitul fiecarui capitol la tutor cu temele sa le verifice.
problema mea:
1. pe asa-zisa diploma scrie: OCR Recongnising Achievement. This is to certify that Livia G has been awarded OCR Level 2 Certificate in Adult Literacy. --> deci nu ESOL.

2.pt mine nu a avut valoarea pe care am asteptat-o, acest curs, tocmai pt ca mi-am exersat, din nou, doar engleza scrisa, nu cea verbala. de aceea, diploma mea draga, sta undeva intr-un plic frumos colorat, intr-un vraf cu alte plicuri.

pana acum nu mi-a folosit la nimic.
si va intreb: imi va fi poate de folos? si in ce imprejurari?

multumesc.
LiviaG
Senior
Senior

Postby ELLAWS » Jul 16th, '11, 01:19

Vaiiiii de mine si de mine, Livia draga mea...ce tot spui acolo??

F E L I C I T A R I ! ! ! -bravo-

asa-zisa ta diploma???...pai OCR Level 2 inseamna Oxford and Cambridge Recongnising Achievement (cum ar veni in RO Ministerul Educatiei si Invatamantului)

Level 2 OCR este echivalent cu GCSE (examenul de la sfarsitul Secondary School - liceul englezesc!!) at least grade C or above (in functie de punctajul pe care l-ai obtinut la examen. B R A V O !!! -bravo-

ESOL-ul (English for Speakers of Other Languages) este un curs de doi lei... (comparativ cu diploma ta) ESOL-ul e pentru incepatori, cei care o iau DE LA ZERO si include Entry Level 1, Entry Level 2 si Entry Lelel 3

Dupa care urmeaza OCR Level 1 si OCR Level 2, mai sus de astea doua ai A-Levels care se studiaza de obicei in Sixth Form College.

Pana acum nu ti-a folosit la nimic?? Dar la ce ai incercat s-o folosesti?...

Multi englezi nativi, termina liceul cu grade D sau E, deci tu esti mai tare decat ei!! Esti mai tare decat iti inchipui si ai o tendita acuta sa te subestimezi!...

Draga mea, problema care te framanta tine de Communication Skills (cursuri separate) pe care le poti urma la orice colegiu acreditat.

Iti multumesc foarte mult, pentru ca esti prima care ai venit pe acest topic SA DEMONSTREZI CA EXISTA INCA, CURSURI GRATUITE!! ca io asta ma chinuiam sa arat/demonstrez unora care se uitau la mine... de parca vroiam sa le fur calul -nu-ma-uit-

OCR-Level 2 arata ca esti foarte capabila, dar prea neincrezatoare in fortele proprii... Bineinteles ca aceasta diploma va fi o bila alba in fata angajatorului...Dar ai nevoie de practica, de comunicare. Nu mai gandi ca nu stii, ca nu poti...ca rade lumea de tine sau alte/alea, este doar in mintea ta si te auto-blochezi -ceeee?-

Inca o data FELICITARI si GOOD LUCK!! -hipno-
Eu cand vad ca omul nu mai poate de atata desteptaciune...nu ma deranjez sa urc pana la nivelul lui...il las sa se afirme!... :D (Ela State)
ELLAWS
Contributor
Contributor

Postby LiviaG » Jul 16th, '11, 08:15

ELLAWS wrote:Vaiiiii de mine si de mine, Livia draga mea...ce tot spui acolo??

<strong>F E L I C I T A R I ! ! ! </strong> -bravo-

asa-zisa ta diploma???...pai OCR Level 2 inseamna Oxford and Cambridge Recongnising Achievement (cum ar veni in RO Ministerul Educatiei si Invatamantului)

Level 2 OCR este echivalent cu GCSE (examenul de la sfarsitul Secondary School - liceul englezesc!!) at least grade C or above (in functie de punctajul pe care l-ai obtinut la examen. B R A V O !!! -bravo-

<strong>ESOL-ul (English for Speakers of Other Languages) este un curs de doi lei...</strong> (comparativ cu diploma ta) <strong>ESOL-ul e pentru incepatori,</strong> cei care o<strong> iau DE LA ZERO </strong>si include <strong>Entry Level 1, Entry Level 2 si Entry Lelel 3</strong>

Dupa care urmeaza <strong>OCR Level 1</strong> si <strong>OCR Level 2</strong>, mai sus de astea doua ai <strong>A-Levels</strong> care se studiaza de obicei in Sixth Form College.

Pana acum nu ti-a folosit la nimic?? Dar la ce ai incercat s-o folosesti?...

Multi englezi nativi, termina liceul cu grade D sau E, deci tu esti mai tare decat ei!! Esti mai tare decat iti inchipui si ai o tendita acuta sa te subestimezi!...

Draga mea, problema care te framanta tine de Communication Skills (cursuri separate) pe care le poti urma la orice colegiu acreditat.

Iti multumesc foarte mult, pentru ca esti prima care ai venit pe acest topic SA DEMONSTREZI CA EXISTA INCA, CURSURI GRATUITE!! ca io asta ma chinuiam sa arat/demonstrez unora care se uitau la mine... de parca vroiam sa le fur calul -nu-ma-uit-

OCR-Level 2 arata ca esti foarte capabila, dar prea neincrezatoare in fortele proprii... Bineinteles ca aceasta diploma va fi o bila alba in fata angajatorului...Dar ai nevoie de practica, de comunicare. Nu mai gandi ca nu stii, ca nu poti...ca rade lumea de tine sau alte/alea, este doar in mintea ta si te auto-blochezi -ceeee?-

Inca o data <strong>FELICITARI si GOOD LUCK!!</strong> -hipno-

multumumesc din tot sufletul pentru raspunsul atat de frumos alcatuit.
chiar aveam nevoie de el, pentru sufletelul meu.
God bless you! -bravo-
LiviaG
Senior
Senior

Postby ELLAWS » Jul 28th, '11, 09:57

Un alt exemplu, ESOL cursuri gratuite, de data asta pentru cei din zona West Midlands - Birmingham, multumesc userului Fabian, care a descoperit cursul prin research personal... -bravo- -da-da-
ELLAWS
Contributor
Contributor

Postby Fabian » Jul 28th, '11, 10:23

ESOL classes at Solihull College Birmingham

Thank you for your e-mail

We run ESOL at the college and I have attached all the information below:

www.solihull.ac.uk/index.php?item=2&show_course=45076

I have also forwarded your details to Laura Shepherd who deals with this course, she will be in touch shortly.

Kind Regards

Online Services

Solihull College

Jabeen

Good afternoon to you

Thank you for your enquiry.

Our classes will commence week beginning 19 September 2011, and you will need to attend an interview/assessment before enrolling on the ESOL programme.

The provision for E.U./home students is nine hours of study per week (three mornings each week from 09.30 to 12.30) and you can enrol termly - each term is for ten weeks.

You will be delighted to know there is no course fee this year, but you will need to pay exam fees (£25-£35 depending on exam level and mode).

If you would like further information and would like to arrange for an interview please contact me by return email or call me on (0121) 678 7294.

Kind regards

Laura
Fabian
Carturar
Carturar

Postby AlinS » Jul 28th, '11, 14:38

Am gasit acest anunt pe www.clickromania.co.uk :
"Lucrez pentru TLE Learndirect, o companie sponzorizata de Guvernul Britanic care ofera cursuri gratuite de Engleza, Matematica, IT, Customer Service si ajutor cu CV-ul, covering letter sau interview techniques atata timp cat tara de provenienta face parte din Uniunea Europeana. Obtineti calificari recunoscute pe plan national in UK si totodata va puteti imbunatati CV-ul.
Romania face parte din Uniunea Europeana asa ca nu ezita si suna la 02085342626 si cere mai multe informatii in Engleza sau poti vorbi cu mine: Petru. De altfel ne puteti vizita la adresa mentionata mai jos.

Va multumesc,
Petru Hoza
petru@tletraining.com
TLE Learndirect
3 Tramway Avenue
E15 4PN "

Am trimis un email si raspunsul a fost urmatorul:

"Cursurile oferite de TLE Learndirect sunt gratuite, online si/sau pe
CD (trimise prin posta la adresa studentului.)

Cursurile au access nelimitat de acasa, la orice ora si in orice zi deci
durata acestora depinde de timpul pe care il petreci sa le completezi.
Cursurile sunt atribuite fiecarei persoane conform unor rezultate care
sunt obtinute dupa un diagnostic in Engleza si Matematica (obligatoriu)
pentru a verifica cunostiintele generale care dureaza in jur de 2 ore si
se poate complete la unul dintre centrele noastre.

Inregistrarea se face aici in centru si dureaza 20-30 minute dupa care
primesti un username si o parola pentru contul tau personal.

Cursurile de Engleza sunt structurate pe mai multe nivele iar pentru
ultimele 2 nivele care sunt cele mai avansate se da cate un examen.

Dupa fiecare examen se primeste un certificat OCR ( Oxford Cambridge and
RSA qualification) calificari care pot fi folosite pentru inscrierea la un
colegiu sau alte studii superioare care sunt pentru Level 3 sau Level 4.#

Cursul de IT este ECDL Level 2 qualification si se refera la Microsoft
Office package: Word, Spreadsheets, PowerPoint si Improving Productivity(
o sectiune care se refera la imbunatatirea abilitatilor folosind MS
Office).
Fiecare sectiune un test iar pentru acest program sau curs primesti o
perioada de completare de 3 luni. Cursul IT poate fi completat cam in 4
saptamani daca petreci in jur de 7-8 ore pe saptamana.
Cursul de Customer Service este o calificare vocationala NVQ
Level 2 care se completeaza prin parcurgerea unor sesiuni de cateva ore pe
saptamana cu unul dintre tutorii nostri.
Acest curs va ajuta sa va imbunatatiti abilitatea de a vorbi cu diferiti
clienti in diferite situatii.
Se obtine o calificare recunoscuta pe plan national si care
constituie o aditie buna pentru CV sau va ajuta la jobul pe care il aveti.

Informatii importante:

Cursurile trimise prin posta pe CD nu trebuie inapoiate sau aduse la
centru pe durata acestor cursuri.

Accessul pentru toate cursurile care sunt online au access nelimitat si
fara restrictii.

Dupa ce incepi cursul sau cursurile trebuie sa vi 1-2 ori pe saptamana in
functie timpul liber de care dispui sa petreci ceva timp la centru.

Aceste vizite se fac pe baza unei programari ( nu este oligatoriu dar ar
fi apreciat acest lucru) .

Daca ai nevoie de ajutor cu orice in legatura cu aceste cursuri, avem
tutori, printre care si eu care te pot ajuta cu informatii sau materiale
scrise extra cum ar fi exercitii.

Trebuie sa iti aduci pasaportul sau buletinul si o dovada de adresa: bank
statement, utility bill sau national insurance number letter
care sa fie mai recenta de 6 luni.

Cursurile din pacate nu pot garanta obtinerea sau intretinerea unui permis
de munca cum ar fi yellow card, blue card sau orice alt tip de permis de
munca.
Aceste cursuri va pot garanta inscrierea la un colegiu full time sau
orice alta forma de studii mai avansate decat Level 2.

Daca decideti sa mergeti unul dintre centrele noastre va rog sa
mentionati ziua si ora cand vreti sa mergeti impreuna cu numele complet si
numarul de telefon.

Avem mai multe centre deschise in Londra :

Centre Address Opening Time & Phone Numbers

TLE Stratford
3 Tramway Avenue,
Stratford,
London
E15 4PN
Monday to Thursday 9.00 AM to 7.00 PM
Friday 9.00 AM to 5.00 PM
Saturday 9.00 AM to 5.00 PM
Sunday 10.00 AM to 5.00 PM
Phone No: 02085342626

TLE Ilford
1st & 2nd Floor,
Ilford Chambers,
11 Chapel Road, Ilford
IG1 2AF
Monday & Thursday 9.00 AM to 7.00 PM
Sunday - 10.00 AM to 5.00 PM
Phone No: 02085533626 / 02084786045

TLE Walthamstow
3 Selborne Road,
Walthamstow, London E17 7LX
Sunday 9.00 AM to 5.00 PM
Phone No: 02085091666

TLE Hounslow
1st floor, Central House,
3 Lampton Road, Hounslow
TW3 1HY Monday to Thursday 9.00 AM to 6.00 PM
Saturday 10.00 AM to 4.00 PM
Phone No: 02085694488

TLE Slough
Marlborough House
7-9 Church Street,
Slough, SL1 1PQ
Phone No: 07903567371 / 01753551813

TLE Croydon
10th floor,
AMP House, Dingwall Rd,
Croydon, Surrey
CR0 2LX
Sunday - 10.00 AM to 5.00 PM
Phone No: 02086866073

TLE Birmingham
Suite 607, 6th floor,
Regus Building,
One Victoria Square,
Birmingham, B1 1BD
Monday to Thursday 9.00 AM to 6.00 PM
Saturday 10.00 AM to 4.00 PM
Phone No: 01216437111

TLE Romford
First Floor, Central Library
St Edwards Way, Romford
Essex, RM1 3AR Mon-Thu: 9 to 6 PM
Friday: 9 to 5 PM
Saturday: 10 to 4 PM
Phone No: 01708745557

TLE Harrow
Ground Floor
Hygeia Building,
66-68 College Road
Harrow, HA1 1BG Mon-Thu: 9 to 7 PM
Friday: 9 to 5 PM
Saturday: 9 to 5 PM
Sunday: 10 to 5 PM
Phone No: 02088613124 Persoane de contact: D-na Anca

Pentru orice alte detalii sau nelamuri va rog sa ma sunati sau sa imi
trimite-ti un e-mail.
Kind Regards,
Petru Hoza
TLE Skills for Life Centres
Phone: 0208 534 26 26
3 Tramway Avenue, E15 4PN Stratford
Website: www.ourtle.com
Email: petru@tletraining.com
Ilford | Stratford | Walthamstow | Slough | Croydon | Hounslow |
Birmingham | Harrow"

Poate ajuta pe cineva. Succes tuturor!
AlinS
Scrib
Scrib

Postby ELLAWS » Jul 28th, '11, 15:26

Multumesc FOARTE MULT Alin, -hipno-

Si daca nu-ti cer foarte mult sa postezi anuntul de mai sus pe topicul "LEARNDIRECT" de la sectiunea "Student in UK"... si mai e ceva : cativa useri au intrebat daca, urmand unul din cursurile LearnDirect, ar putea obtine Yellow Card de la Home Office? Esti atat de bun pana la capat sa faci o intrebare consultant Petru Hoza? Eu le-am spus in principiu ca da, insa ne-ar trebui o confirmare mai oficiala...

Inca o data MERCI -hipno- -cu-bine-
ELLAWS
Contributor
Contributor

Postby LiviaG » Jul 28th, '11, 15:33

ELLAWS wrote:<strong>Multumesc FOARTE MULT Alin, </strong> -hipno-

Si daca nu-ti cer foarte mult sa postezi anuntul de mai sus pe topicul "LEARNDIRECT" de la sectiunea "Student in UK"... si mai e ceva : cativa useri au intrebat daca, urmand unul din cursurile <strong>LearnDirect,</strong> ar putea obtine Yellow Card de la Home Office? Esti atat de bun pana la capat sa faci o intrebare consultant Petru Hoza? Eu le-am spus in principiu ca da, insa ne-ar trebui o confirmare mai oficiala...

Inca o data MERCI -hipno- -cu-bine-

Fabian a vorbit zilele trecute cu fostul meu tutor de la Learndirect, prin e-mail, iar raspunsul a fost sa intrebe la UKBA.
LiviaG
Senior
Senior

Postby Fabian » Jul 28th, '11, 19:35

Raspunsul a fost:

Dear Fabian

If you are taking the courses in Birmingham, then please contact a Learndirect Centre in Birmingham by going on to www.Learndirect.co.uk and look for a centre in Birmingham.

I cannot answer your question about Yellow Card. You will have to ask UKBA

Regards

Brian

Desi sunt cu acelasi nume poate functioneaza ca si fransiza (If you are taking the courses in Birmingham, then please contact a Learndirect Centre in Birmingham)

Citez de la AlinS: "Cursurile din pacate nu pot garanta obtinerea sau intretinerea unui permis
de munca cum ar fi yellow card, blue card sau orice alt tip de permis de
munca.
Aceste cursuri va pot garanta inscrierea la un colegiu full time sau
orice alta forma de studii mai avansate decat Level 2."

Pana nu am raspunsul celor de la UKBA....nu prea am incredere in aceste cursuri....au mai ramas cei 10%, ELLAWS. Scuze dar...poate inteleg eu gresit sau sunt umpic cam sceptic.
Fabian
Carturar
Carturar

Postby kTz » Aug 3rd, '11, 16:01

Salut ! Am gasit un curs de engleza gratuit prin Brooklands College , cursul este part-time "Tuesdays and Thursdays (09:30-11am) commencing 13th September 2011 for 34 weeks (Course code 01346 1A07), Weybridge Campus ". Daca urmez acest curs pot obtine yellow cardu ? Vreau sa mentionez ca momentan muncesc full-time pentru o companie care nu mi`au cerut acte,m-au angajat doar pe baza de NINo . Mi-e frica in acelasi timp ca cei de la home office o data cu aplicarea mea pentru yellow card sa afle cum ca muncesc fara acte legale full-time.Sunt cam nedumerit.Am nevoie de yellow card sau nu ? o data ce deja muncesc ca full-time cu contract doar pe baza de NINo -sssst-
kTz
Calfa
Calfa

Postby Fabian » Aug 3rd, '11, 16:07

Salutare, vad ca este primul tau post.
Te rog cauti pe forum. O sa gasesti raspuns la intrebarile tale. Incepe cu http://www.romani-online.co.uk/forum/uk-de-la-a-la-z/
Multumim pentru informatie. -multumesc-
Daca nu gasesti raspunsul, te asteptam cu intrebari pe topicurile deja deschise despre subiectul respectiv. Multa bafta.
Fabian
Carturar
Carturar

Postby rebecca_uk » Aug 3rd, '11, 16:59

kTz wrote:Salut ! Am gasit un curs de engleza gratuit prin Brooklands College , cursul este part-time "Tuesdays and Thursdays (09:30-11am) commencing 13th September 2011 for 34 weeks (Course code 01346 1A07), Weybridge Campus ". Daca urmez acest curs pot obtine yellow cardu ? Vreau sa mentionez ca momentan muncesc full-time pentru o companie care nu mi`au cerut acte,m-au angajat doar pe baza de NINo . Mi-e frica in acelasi timp ca cei de la home office o data cu aplicarea mea pentru yellow card sa afle cum ca muncesc fara acte legale full-time.Sunt cam nedumerit.Am nevoie de yellow card sau nu ? o data ce deja muncesc ca full-time cu contract doar pe baza de NINo -sssst-

Salut,

Ai grija ce spui si unde spui (public)! Indreapta-ti rapid situatia! -plasture-
Frati romani, va rog eu mult, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
rebecca_uk
Contributor
Contributor

Postby LiviaG » Aug 24th, '11, 19:39

revin cu o intrebare, referitor la communication skills: ma tot uit ca vitelul la poarta noua si nu pricep, pe site-ul universitatii din orasul meu, cum ar trebui sa arate un astfel de curs?

de specificat ca mi-e frica sa vb in engleza. -trist- .
tot o fac, pt ca e musai, dar mi-e o asa teama ca celalalt imi cauta greselile!!! -sssst-

nici nu vreau sa studiez cu anii, ci doar, intai, sa aflu cat de grava e situatia mea si cat de repede as putea sa o rezolv(asta stiu ca tine de mine, cat de repede invat), daca as studia in regim part time sau evening courses.

multumesc!
LiviaG
Senior
Senior

Postby rebecca_uk » Aug 24th, '11, 21:07

LiviaG wrote:revin cu o intrebare, referitor la communication skills: ma tot uit ca vitelul la poarta noua si nu pricep, pe site-ul universitatii din orasul meu, cum ar trebui sa arate un astfel de curs?

de specificat ca mi-e frica sa vb in engleza. -trist- .
tot o fac, pt ca e musai, dar mi-e o asa teama ca celalalt imi cauta greselile!!! -sssst-

nici nu vreau sa studiez cu anii, ci doar, intai, sa aflu cat de grava e situatia mea si cat de repede as putea sa o rezolv(asta stiu ca tine de mine, cat de repede invat), daca as studia in regim part time sau evening courses.

multumesc!

Aici intra Customers Service (RElatii cu publicul)-dar e ceva mai specializat
Frati romani, va rog eu mult, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
rebecca_uk
Contributor
Contributor

Postby LiviaG » Aug 24th, '11, 21:15

intr-adevar, tot asta imi dau rezultatele cautarilor. -plasture-
LiviaG
Senior
Senior

Postby ELLAWS » Aug 24th, '11, 21:43

Lili / Livia,

Communication Skills sunt cursuri normale la colegii (poate si la unele universitati?? - mai greu de crezut...) daca nu se cheama exact asa...nu stiu exact denumirea lor. -nu-stiu-

Livia, cel mai simplu de mers la receptia oricarui colegiu si de-acolo te lamureste sigur -asa-asa-
ELLAWS
Contributor
Contributor

Postby ramoncita_2010 » Sep 27th, '11, 22:25

Buna,
Eu fac un curs ESOL in Portsmouth. Cursul dureaza 10 saptamani, 2 ore pe saptamana pentru care am platit 10 lire. Mentionez ca nu am dat nici un interviu, doar a intrat la primul curs si la terminarea lui profesoara ne-a spus care putem sa ramanem (daca suntem potriviti pentru grupa respectiva).
ramoncita_2010
Caligraf
Caligraf

Postby Stephenie » Sep 28th, '11, 12:12

Buna,

Stie cineva unde as putea sa fac un curs de limba engleza in Basingstoke,Alton ?

multumesc
Stephenie
Caligraf
Caligraf

Postby ELLAWS » Sep 28th, '11, 12:41

Stephenie wrote:Buna,

Stie cineva unde as putea sa fac un curs de limba engleza in Basingstoke,Alton ?

multumesc

Incearca cu toata increderea sa folosesti Google -da-da- un search engine ceva de genul :

ESOL course Basingstoke,Alton

sau FREE ESOL Basingstoke,Alton

daca nu ai in apropiere un colegiu sau institutie acreditata de invatamant cum ar fi un Leisure Centre sau Local Council courses / training provider... incearca sa cauti in localitati din apropiata vecinatate, unde poti calatori usor 15 min - juma' de ora sau chiar o ora cu trenul... ca deh, te mai duci si tu dupa curs... daca nu vine cursul la tine... mai ales daca e foarte ieftin sau free... merita efortul -ras4-

Multa bafta -hipno-
ELLAWS
Contributor
Contributor

Postby rebecca_uk » Sep 28th, '11, 13:16

ELLAWS wrote:
Stephenie wrote:Buna,

multumesc

Incearca cu toata increderea sa folosesti Google -da-da- un search engine ceva de genul :

ESOL course Basingstoke,Alton

sau FREE ESOL Basingstoke,Alton

daca nu ai in apropiere un colegiu sau institutie acreditata de invatamant cum ar fi un Leisure Centre sau Local Council courses / training provider... incearca sa cauti in localitati din apropiata vecinatate, unde poti calatori usor 15 min - juma' de ora sau chiar o ora cu trenul... ca deh, te mai duci si tu dupa curs... daca nu vine cursul la tine... mai ales daca e foarte ieftin sau free... merita efortul -ras4-

Multa bafta -hipno-

Sau te duci pur si simplu la biblioteca si intrebi.
rebecca_uk
Contributor
Contributor

Postby Stephenie » Sep 28th, '11, 13:16

Multumesc mult ,pentru raspuns.

Multa bafta si tie
Stephenie
Caligraf
Caligraf

Postby LiviaG » Sep 30th, '11, 12:47

draga mea,
te-am redirectionat aici, in speranta ca vei observa/invata cum sa cauti, avand in vedere cele 3 pagini...nu sa reiei intrebarea pe alt topic -nervos- ......

http://learndirect.co.uk/aboutlearndire ... &x=26&y=11

uite ce am gasit.
LiviaG
Senior
Senior

Postby rakira » Oct 19th, '11, 19:42

Cine poate sa-mi spuna si mie care e diferenta dintre un colegiu Highly Trusted si A rating sau B rating ? Adica conteaza la HO?

Si inca o rugaminte: stie cineva un link unde pot sa dau o simulare la un test de engleza ca sa aflu la ce nivel sunt? Eu inca sunt in Ro si planuisc sa vin in primavara, dar vreau intai sa le trimit mail la mai multe colegii sa ii intreb una alta de cursuri si de taxe, si am vazut ca difera taxele in functie de nivel. Eu cred ca m-as incadra la Entry 2 sau 3. Dar as vrea sa fac un test online sa fiu mai sigura....poate stie cineva un site.
Va multumesc!
rakira
Caligraf
Caligraf

Postby adela87 » Nov 14th, '11, 10:32

buna,e cineva din milton keynes sau din imprejurimi care a reusit sa faca cursurile esol gratuit ,eu la ce am gasit pe net pt milton keynes se fac doar contra cost
adela87
Haiduc
Haiduc

Postby ELLAWS » Nov 14th, '11, 11:51

adela87 wrote:buna,e cineva din milton keynes sau din imprejurimi care a reusit sa faca cursurile esol gratuit ,eu la ce am gasit pe net pt milton keynes se fac doar contra cost

Conditia ca aceste cursuri (ESOL sau altele) sa fie gratuite, este sa atinga un anumit numar de solicitanti si astfel colegiile sau institutiile respective pot accesa fonduri de la UE.

Chiar si pe bani... daca nu sunt atat de ieftine incat sa-ti poti permite, incearca in localitatile invecinate...unde sa poti calatori cu trenul 25-30 minute... Dar pune in balanta, cat costa transportul (si timpul pierdut dus/intors) sa alegi solutia cea mai avantajoasa...

Multa bafta !
ELLAWS
Contributor
Contributor

Postby adela87 » Nov 14th, '11, 15:07

mersi am sa mai caut si o sa vad ce aleg
adela87
Haiduc
Haiduc

Postby ELLAWS » Apr 5th, '12, 15:46

In atentia userului deceneu si... bun venit pe forum -hipno-

In urma mesajului tau privat asa cum am spus, am scos acest topic "la lumina"...

Daca mai ai si alte intrebari, care nu au fost puse pe forum nu ezita sa le pui pe acest topic sau altele, depinde de subiecul la care se refera intrebarea.

Multa bafta ! -hipno-
ELLAWS
Contributor
Contributor

Postby haiducul » Apr 9th, '12, 19:20

ELLAWS wrote:
Dia Dulman wrote:Da, am observat... dar nu am realizat ca nu este chiar atat de departe de Londra.
As mai avea doua intrebari, cat dureaza cursul acesta, un an ? Este singurul curs gratuit?
Multumesc!

Cursul dureaza de obicei un an, prietenul de care aminteam, a inceput in februarie si ar trebui sa termine la anul in februarie, dar el spune ca e pregatit sa dea testul si mai drevreme, prin iulie-august si-a propus el. El avea nevoie mai mult de patalama la mana si statut legal (yellow card de student) care iti confera si drept de munca, nu ca avea neaparat nevoie de engleza...

Cu siguranta ca mai sunt si alte cursuri gratuite, oferite de alte colegii sau consiliile locale, dar cine are interes... cauta si gaseste -da-da-

Din pacate, multi vin pe forum, iau informatia... si ne saluta din mers -nu-stiu- chestiune de educatie -sssst- (parerea mea). Foarte putini dintre acestia se intorc sa spuna multumesc, sa povesteasca ce-au gasit, cum si unde, sa-i ajute si pe altii la randul lor... -nu-stiu-

Buna Tuturor. Sunt beginner aici. Ma intereseaza si pe mine cursurile gratuite cu scopul obtinerii Yellow Card. Am intrat pe site-ul learndirect ei au acolo 2 optini de studii : 1 online 2 la centrele lor .
As vrea sa optez pentru studii online sa fac economie de bani si de timp.
1.Daca optez pentru Online Learning e pot obtine YC sau doar daca fac studii zi se ofera el?
Multumesc anticipat
haiducul
Cetitor
Cetitor

Postby dorina.m » Apr 10th, '12, 14:21

Cu learndirect nu vei obtine niciodata Yc pentru ca aceasta institutie nu se afla pe lista diusregister(vezi site-ul Home Office) de asemenea cursurile online nu te ajuta la YC. Cauta un colegiu acreditat care sa se afle pe acea faimoasa lista si care sa-ti ofere cursuri part-time macar(poate fi si o zi de cursuri pe saptamana). Daca am inteles eu bine te-ai decis sa-ti iei YC ca si student deci vei avea nevoie de asigurare de sanatate comprehensive pentru toata perioada cat vei fi student.... ia in calcul si acest aspect. Fa-ti timp si citeste sectiunea nou-venit, iti va fi de real ajutor! Bafta!
dorina.m
Cronicar
Cronicar

PreviousNext

87 posts • Page 2 of 31, 2, 3