Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

CURSURI GRATUITE - ESOL

Fosti, actuali si viitori studenti ai universitatilor britanice
87 posts • Page 1 of 31, 2, 3

CURSURI GRATUITE - ESOL

Postby ELLAWS » May 10th, '11, 08:45

Deschid acest topic, pentru a veni in ajutorul CELOR AFLATI DEJA IN UK si care nu stiu ca pot obtine un certificat ESOL (English for Speakers of Other Languages) - GRATUIT !!

Invit de asemeni si alti useri ai forumului sa anunte pe acest topic, alte colegii, institutii de care au cunostinta, ca acolo se studiaza inca gratuit ESOL, de regula mai sunt programe / cursuri initiate / patronate / sponsorizate de Consiliile Locale, nu va costa nimic sa transmiteti informatia si altora, sa faceti un bine semenilor vostri...

De retinut este faptul ca aceste cursuri reprezinta o portita pentru a patrunde LEGAL pe piata muncii din UK (daca bineinteles, cursurile sunt oferite de institutii / colegii acreditate!) caci in baza acestor cursuri puteti aplica la Home Office pentru Yellow Card (de student) care va ofera apoi drept legal de munca 20 de ore / saptamana.

http://www.woking.ac.uk/woking-college/where-are-we/

Aceste cursuri, sunt recomandate si celor care intentioneaza sa-si continuie studiile in UK pentru inscrierea la colegiu sau universitate DAR si pentru a aplica pentru un job mai decent... recruterii si angajatorii vor fi "mai sensibilizati" daca le veti arata un astfel de certificat -da-da-
Eu cand vad ca omul nu mai poate de atata desteptaciune...nu ma deranjez sa urc pana la nivelul lui...il las sa se afirme!... :D (Ela State)
ELLAWS
Contributor
Contributor

Re: CURSURI GRATUITE - ESOL

Postby agnb1 » May 10th, '11, 12:22

mersi mult pt informatii, am gasit, dar din pacate trebuie sa fi sub 19 ani sa studiezi gratis. E nasol asa.

Plus ca sub sctia "acceptance" scrie
An offer of a place at the College will be sent to you within three weeks, subject to interview,
and receipt of a good reference from your school.

Daca scoala am absolvit-o acum 20 ani???

Cred ca nu toata lumea este legible sa applice.
agnb1
Nobil
Nobil

Postby ELLAWS » May 10th, '11, 13:25

agnb1 wrote:mersi mult pt informatii, am gasit, dar din pacate trebuie sa fi sub 19 ani sa studiezi gratis. E nasol asa.

Plus ca sub sctia "acceptance" scrie
An offer of a place at the College will be sent to you within three weeks, subject to interview,
and receipt of a good reference from your school.

Daca scoala am absolvit-o acum 20 ani???

Cred ca nu toata lumea este legible sa applice.

Am un prieten avocat care invata acolo GRATUIT (are 35 ani) Dupa ce termina cursul ESOL doreste sa faca un conversion course pentru ca mai tarziu sa-si poata profesa meseria aici. Dimineata am vorbit cu el si cred ca nu-i problema sa-l aduc aici sa confirme (LOL) daca e nevoie o facem si pe asta... S-apoi am si eu o varsta... ma vezi pe mine sa pun aici pe forum informatii neverificate.. -nu-nu- (pacatele mele!!!) Chiar am avut inspiratia sa-l intreb daca nu se supara sa pun informatia pe forum... raspunsul lui a fost "NP, da mai departe..." -asa-asa-

Apoi, eu am venit doar cu acest exemplu, dar sunt sigura ca mai sunt si in Londra, prin imprejurimi si in provincie cursuri ESOL gratuite, numai ca cei interesati ar trebui sa le caute un pic... doar e interesul lor -da-da-

Bineinteles ca toata lumea poate sa aplice insa, este la latitudinea Course Leader cine trece interviul si cine nu... Conditia este sa te prezinti decent, motivat si interesat pentru acel curs.
Chestia cu referintele bune de la scoala se aplica probabil celor mai tineri. Pentru mature students e un pic mai simplu -asa-asa-
Eu cand vad ca omul nu mai poate de atata desteptaciune...nu ma deranjez sa urc pana la nivelul lui...il las sa se afirme!... :D (Ela State)
ELLAWS
Contributor
Contributor

Postby agnb1 » May 10th, '11, 18:10

ellaws - nu m-am referit ca dai detalii gresite, absolut deloc!!! mersi mult pt tot, si sint sigura ca nu sint singura care-ti spune multumesc. Agreez cu tot ce ai spus. That's all !!
agnb1
Nobil
Nobil

Postby ELLAWS » May 10th, '11, 18:34

agnb1 wrote:ellaws - nu m-am referit ca dai detalii gresite, absolut deloc!!! mersi mult pt tot, si sint sigura ca nu sint singura care-ti spune multumesc. Agreez cu tot ce ai spus. That's all !!

Ohhh, atunci imi cer scuze ca am inteles gresit -scuze- Si merci MULT pentru interventie -ma-iubesc- -multumesc- ca abia am putut sa explic oamenilor mai bine. Ideea mea era sa-i ajut... (daca tot am prins un pont) sa-i incurajam... nu sa-i descurajam -hipno-

Sorry again -cu-bine-
ELLAWS
Contributor
Contributor

Postby gms » May 11th, '11, 09:18

Multumesc! Doresc mai multe detalii!
gms
Haiduc
Haiduc

Postby lovelyd » May 12th, '11, 08:55

Buna tuturor,

Pentru cei interesati de cursurile Esol gratuite puteti accesa link-ul urmator:

Image
lovelyd
Senior
Senior

Postby ELLAWS » May 12th, '11, 10:10

Merci MULT Diana, -ma-iubesc-

Da, asta este link-ul corect (dat de tine)

http://www.candi.ac.uk/adults/free-esol ... th-courses

O alta idee ar fi sa mergeti la Local Library din zona in care stati sau la cel mai apropiat Leisure Centre sau intrebati la Consiliul Local (de care apartineti) unde se desfasoara mai aproape de voi cursurile

http://www.learndirect.co.uk/?CMP=ind_b ... fAodIiF8Cg

dau un "mic copy/paste" de pe site

How much will it cost?

In many cases, government funding is available to cover the cost of your learning and qualification. This means you won’t have to pay a penny.
ELLAWS
Contributor
Contributor

Postby lovelyd » May 12th, '11, 10:19

Ce am constatat dupa o documentare mai atenta pe site-urile mai multor colegii care ofera aceste cursuri Esol este urmatorul lucru: marea majoritate a acestor colegii si in special cele pentru adulti, ofera cursurile gratuit daca faceti dovada ca sunteti beneficiarul sau dependentul unui beneficiar al "Jobseekers Allowance,Council Tax Benefit,Housing Benefit,Income support,Working Tax Credit (and earning less than £15,276),Pension Credits (Guarantee Credit only),Employment & Support Allowance (ESA) -Income related.

In schimb se poate cere taxa de inscriere sau/si taxa de examen,plus materialele de studiu.

Image

Image

Image

Image
lovelyd
Senior
Senior

Postby ELLAWS » May 12th, '11, 10:30

lovelyd wrote:Ce am constatat dupa o documentare mai atenta pe site-urile mai multor colegii care ofera aceste cursuri Esol este urmatorul lucru: marea majoritate a acestor colegii si in special cele pentru adulti, ofera cursurile gratuit daca faceti dovada ca sunteti beneficiarul sau dependentul unui beneficiar al "Jobseekers Allowance,Council Tax Benefit,Housing Benefit,Income support,Working Tax Credit (and earning less than £15,276),Pension Credits (Guarantee Credit only),Employment & Support Allowance (ESA) -Income related.

In schimb se poate cere taxa de inscriere sau/si taxa de examen,plus materialele de studiu.

[/img]

Asta e ideea esentiala : puteti studia GRATUIT!... doar putina VOINTA si RESEARCH... -da-da-
ELLAWS
Contributor
Contributor

Postby gms » May 12th, '11, 12:34

Multumesc!
gms
Haiduc
Haiduc

Postby agnb1 » May 12th, '11, 15:32

in special cele pentru adulti, ofera cursurile gratuit daca faceti dovada ca sunteti beneficiarul sau dependentul unui beneficiar al "Jobseekers Allowance,Council Tax Benefit,Housing Benefit,Income support,Working Tax Credit (and earning less than £15,276),Pension Credits (Guarantee Credit only),Employment & Support Allowance (ESA) -Income related.

Asta inseamna ca toti romanii au cele de mai sus? cum se poate asta? N-am stiut ca Romanii au parte de aceste ( sau vreun ) beneficiu. Probabil ca sint naiva!!
N-am fost in viata mea nici una nici alta, si n-am avut sau luat benefits (except maternity pay) asta inseamna ca nu pot studia gratis?

Eu deja m-am informat ieri la Sectia de Education ( via Library) ieri, si ESOL cursuri NU SINT Gratis.
Si nu m-a intrebat nimeni de benefits!

Daca intelege cineva acest lucru mai clar decit mine si stie cum devii " job seeker blah blah blah" va rog sa-l explicati. Sint numai urechi!!
agnb1
Nobil
Nobil

Postby agnb1 » May 12th, '11, 15:40

ellaws wrote:
lovelyd wrote:Ce am constatat dupa o documentare mai atenta pe site-urile mai multor colegii care ofera aceste cursuri Esol este urmatorul lucru: marea majoritate a acestor colegii si in special cele pentru adulti, ofera cursurile gratuit daca faceti dovada ca sunteti beneficiarul sau dependentul unui beneficiar al "Jobseekers Allowance,Council Tax Benefit,Housing Benefit,Income support,Working Tax Credit (and earning less than £15,276),Pension Credits (Guarantee Credit only),Employment & Support Allowance (ESA) -Income related.

[/img]

Asta e ideea esentiala : puteti studia GRATUIT!... doar putina VOINTA si RESEARCH... -da-da-

Cum vointa si research? Doar sa fim on benefits!!! (unii dintre noi nu se califica)
Trebuia sa specificati asta probabil de la inceput ca sa nu mai cautam si sa ne uitam pt ESOL classes in alta parte!! Mersi oricum, sper sa fie de folos informatia pt cei care se califica pt cursuri gratis!!
agnb1
Nobil
Nobil

Postby lovelyd » May 12th, '11, 16:20

agnb1,

Free ESOL, English and Math Courses

Do you want to improve your skills and find work?

For more information or to book an assessment for one of our free:

•ESOL
•Literacy
•Numeracy courses

Courses are free to anyone aged 19+, living in Islington and not working.

Conform celor scrise pe site-ul www.candi.ac.uk/free-esol-english-and-math-courses/
lovelyd
Senior
Senior

Postby ELLAWS » May 12th, '11, 17:51

@agnb1

Asa este, nu toate cursurile ESOL sunt acum gratuite, de cand au venit la putere conservatorii, au taiat drastic fondurile pentru "free education" dar mai sunt pe alocuri GRATUITE Eu de asta faceam apel la altii care mai stiu sau mai aud si de alte localitati... sa anunte aici pe topic...
Unele colegii "ii ajuta pe cei in beneficii" -da-da- cum e learndirect.co.uk care ofera 'jdemii de programe mai ales NVQ-uri gratuite, numai sa-i scoata din pub-uri... sau sa-i ia din spinarea guvernului sa-i puna la treaba... Prietenul despre care aminteam mai sus, nu are nici beneficii si nici macar YC inca (asteapta sa-i vina) desi a inceput cursul din februarie...

Spuneam ca trebuie un pic de vointa si research (ca e interesul lor) sa afle in functie de situatia care se preteaza fiecaruia...

Sa recapitulam :

- sunt cursuri ESOL gratuite pentru adulti (exemplul dat de mine mai sus) ;
- sunt cursuti ESOL si ORICE ALT CURS VRETI SA URMATI - GRATUIT pentru toti cei care nu au inca implinit inca 19 ani si sunt rezidenti UK sau UE (deci si romani!) ; (exemplu dat de agnb1 si de mine pe alte topicuri) ;
- sunt cursuri GRATUITE destinate celor care au 19 + si nu lucreaza nicaieri (exemplul dat de lovelyd si de mine pe alte topicuri) ;
- sunt cursuri ESOL sau ORICE ALTE CURSURI - GRATUITE pentru cei care se afla in diverse beneficii (asa cum a spus si lovelyd si agnb1 si eu pe topicul "Adult Learning Grant" inca de-acum un an si ceva in urma)
- sunt cursuri la care daca te-ai inscris, nu numai ca e GRATUIT dar iti da si bani de transport+mancare 30 lire/saptamana - cautati pe google "ALG - uk"

Agnb1

Toti romanii sunt indreptatiti sa primeasca diverse beneficii (de la caz la caz) odata ce au lucrat legal in UK si au devenit tax payer (contribuabili). La tine nu a fost cazul, deoarece si tu si sotul ati avut impreuna salarii bune... Beneficiile se acorda tuturor cetatenilor britanici sau europeni care lucreaza legal in UK si au household income (venitul fiecarei familii) sub limitele prevazute de lege. (offff, n-am timp sa caut acum sa dau link - maine am examen -ceeee?- )

Aaaa, si merci MULT pentru interventie agnb1 si lovelyd care au rupt din timpul lor sa va aduca informatii... -ma-iubesc-
ELLAWS
Contributor
Contributor

Postby Dia Dulman » Jun 1st, '11, 14:41

Buna... Am inteles, sunt cursuri gratuite insa institutia nu este situata in Londra... :(
Dia Dulman
Haiduc
Haiduc

Postby silverfern » Jun 1st, '11, 15:30

Dia Dulman wrote:Buna... Am inteles, sunt cursuri gratuite insa institutia nu este situata in Londra... :(

And your point is...? Sa-mi fie cu iertare, dar sunt studenti care vor sa studieze intr-un anumit domeniu si se duc la universitatea din orasul X pentru ca acolo e universitatea cea mai buna in acel domeniu, sunt studenti care se duc la universitatea din orasul Y pentru ca acolo e acceptata aplicatia lor. Cursurile ESOL gratuite, spre deosebire de acum cativa ani, au devenit o raritate. Topicul asta a fost creat pentru a se face cunoscute institutiile unde se pot urma astfel de cursuri gratuit, pentru cei ce vor sa si munceasca(cu yellow card) si n-au destui bani sa mai plateasca si cursul(pe langa chirie si alte cheltuieli). Si daca nu ma insel, unele dintre colegiile enumerate aici sunt chiar in Greater London Area. Daca esti in Londra, ce te opreste sa faci cateva vizite pe la colegiile londoneze, poate gasesti totusi un colegiu la care sa studiezi gratuit. Altfel... mai exista si transport public, dar depinde ce-si doreste fiecare...
silverfern
Moderator
Moderator

Postby Dia Dulman » Jun 1st, '11, 15:57

'And your point is...?' ?!
Nu trebuie sa fii acid/acida :)
Pur si simplu am vrut sa aflu daca exista si in Londra institutii care sa aiba cursul gratuit cum e in exemplul dat mai sus de la inceputul topic-ului.
Deocamdata nu sunt in Londra. Am locuit acolo un an jumatate dar m-am intors in Romania sa imi dau licenta. Intr-o luna ma intorc insa acum fac research ca sa fiu sigura unde sa ma prezint sa incep un curs ESOL. Nu vreau sa pierd timp, de asta deranjez cu o replica precum cea de sus.
Mersi!
Dia Dulman
Haiduc
Haiduc

Postby ELLAWS » Jun 1st, '11, 16:23

Dia,

Exemplul dat de mine mai sus, colegiul respectiv se afla intr-o suburbie a Londrei (vezi la MAP pe site-ul lor), faci cam o ora cu trenul din Londra pana acolo. Daca tii cont ca cele doua ore de curs sunt o data pe saptamana (miercurea) eu spun ca se merita efortul... mai ales ca e gratuit... -asa-asa-
ELLAWS
Contributor
Contributor

Postby Dia Dulman » Jun 1st, '11, 16:32

Da, am observat... dar nu am realizat ca nu este chiar atat de departe de Londra.
As mai avea doua intrebari, cat dureaza cursul acesta, un an ? Este singurul curs gratuit?
Multumesc!
Dia Dulman
Haiduc
Haiduc

Postby ELLAWS » Jun 1st, '11, 17:05

Dia Dulman wrote:Da, am observat... dar nu am realizat ca nu este chiar atat de departe de Londra.
As mai avea doua intrebari, cat dureaza cursul acesta, un an ? Este singurul curs gratuit?
Multumesc!

Cursul dureaza de obicei un an, prietenul de care aminteam, a inceput in februarie si ar trebui sa termine la anul in februarie, dar el spune ca e pregatit sa dea testul si mai drevreme, prin iulie-august si-a propus el. El avea nevoie mai mult de patalama la mana si statut legal (yellow card de student) care iti confera si drept de munca, nu ca avea neaparat nevoie de engleza...

Cu siguranta ca mai sunt si alte cursuri gratuite, oferite de alte colegii sau consiliile locale, dar cine are interes... cauta si gaseste -da-da-

Din pacate, multi vin pe forum, iau informatia... si ne saluta din mers -nu-stiu- chestiune de educatie -sssst- (parerea mea). Foarte putini dintre acestia se intorc sa spuna multumesc, sa povesteasca ce-au gasit, cum si unde, sa-i ajute si pe altii la randul lor... -nu-stiu-
ELLAWS
Contributor
Contributor

Postby Dia Dulman » Jun 1st, '11, 17:12

Iti multumesc de informatie... si pe mine ma interesa cursul tot pentru obtinerea cardului nu neaparat pentru limba engleza.
Ramane sa ajung in Londra si sa ma interesez direct; ca pe forum imi pot face o idee dar nicidecum sa rezolv ceva! Si de asemenea mi se mai raspunde si cu lipsa de respect.
Iti multumesc de informatie si sper sa rezolv ceva, descurcandu-ma singura!
Dia Dulman
Haiduc
Haiduc

Postby agnb1 » Jun 1st, '11, 17:17

sa clarificam ceva. Cursul esol poate fi gratis, si nu numai in londra, in conditiile in care pers respectiva este resident in uk si are beneficii (care or fi ele). Nu oricine se califica pt fee waiver a cursului, desi multe cursuri iti ofera sansa de a studia gratis, dar cu conditia sa pici intr-o categoriie anume. Nu te califici daca vi din romania doar pt simplul fapt ca esti "sarac" sau nu-ti permiti cursul.Trebuie sa ai deja benefits.
Acest topic este adevarat dar nu neaparat corect, si trebuie specificat acest lucru. Threfore acest topic este putin misleading. sorry.
agnb1
Nobil
Nobil

Postby ELLAWS » Jun 1st, '11, 17:22

Dia Dulman wrote:Iti multumesc de informatie... si pe mine ma interesa cursul tot pentru obtinerea cardului nu neaparat pentru limba engleza.
Ramane sa ajung in Londra si sa ma interesez direct; ca pe forum imi pot face o idee dar nicidecum sa rezolv ceva! Si de asemenea mi se mai raspunde si cu lipsa de respect.
Iti multumesc de informatie si sper sa rezolv ceva, descurcandu-ma singura!

Dia,

Nu te-a tratat nimeni cu disrespect, -nu-nu- n-o lua atat de personal, Silverfern s-a umflat un pic in pene stiind ca acel colegiu e in Greater London Area. (a si spus asta) crezand probabil ca tu faci nazuri din comoditate, nu din nestiinta. De altfel si tu ai spus ca "dar nu am realizat ca nu este chiar atat de departe de Londra."

Inca o data n-o luat prea personal, mai ales ca lucrurile s-au clarificat deja... -da-da-
ELLAWS
Contributor
Contributor

Postby Dia Dulman » Jun 1st, '11, 17:22

Am remarcat, cursul este fie pentru cei sub 19 ani, fie pentru cei care au locuit in UK 3 ani. Ori eu am locuit doar un an si 6 luni.
Dia Dulman
Haiduc
Haiduc

Postby ELLAWS » Jun 1st, '11, 17:29

Dia Dulman wrote:Am remarcat, cursul este fie pentru cei sub 19 ani, fie pentru cei care au locuit in UK 3 ani. Ori eu am locuit doar un an si 6 luni.

Prietenul (cunostinta mea) are 35 de ani si nu primeste beneficii, a venit in Anglia pentru prima data, anul trecut in noiembrie iar in februarie s-a dus personal la acel colegiu, a obtinut appointment cu tutorele, a trecut interviul si a fost acceptat la curs.

Dupa cum spuneam, cursurile gratuite au devenit o raritate (odata cu recesiunea si venirea la putere a conservatorilor, fondurile pentru free education, au fost taiate sau reduse la maxim), fapt pentru care nici nu se mai mediatizeaza.

Ramane doar la latitudinea Course Leader sau Tutor daca iti ofera un loc sau nu... conteaza foarte mult felul cum te prezinti si cum il convingi pe tutor de interesul tau fata de acel curs, TRUST ME !! -da-da-
ELLAWS
Contributor
Contributor

Postby Dia Dulman » Jun 1st, '11, 17:42

Uf nici nu stiu ce sa mai cred... Oricum, multumesc pentru ajutor si scuze de deranj :(
Dia Dulman
Haiduc
Haiduc

Postby ELLAWS » Jun 1st, '11, 17:50

Dia Dulman wrote:Uf nici nu stiu ce sa mai cred... Oricum, multumesc pentru ajutor si scuze de deranj :(

Ufff, sa crezi ce vezi cu ochii tai... Daca vii in Londra, te duci la acel colegiu si vii sa spui aici la toti, ca eu n-am avut dreptate -limba-

N-ai deranjat pe nimeni cu nimic, te asteptam si cu alte intrebari... chiar te rog sa ramai alaturi de noi si numaidecat sa revii pe forum cu informatii corecte si concrete din experientele personale -da-da-

Aaa... si bine ai venit printre noi -hipno-
ELLAWS
Contributor
Contributor

Postby ELLAWS » Jun 2nd, '11, 09:31

FREE ESOL COURSES, doar ca se percepe taxa de inscriere si examinare :

http://www.ziontuition.com/page3.htm

ALTE LINK-uri cu FREE ESOL (si alte cursuri) FREE sau FOARTE IEFTINE prntu ADULTI

http://www.london.wea.org.uk/esol-literacy-a-numeracy

http://www.alacademy.co.uk/fc_esol.html

eu va dau DOAR niste exemple, dar Google e IMENS si FREE sa va mai cautati si singuri si sa alegeti ce vi se potriveste voua mai bine. Ideea ESENTIALA este ATUNCI CAND GASITI CEVA, MERGETI LA FATA LOCULUI, luati legatura direct cu COURSE LEADER sau TUTOR... Nu asteptati chiar totul PE TAVA... daca se poate sa mearga cineva sa va si inscrie la cursuri?... -limba-
ELLAWS
Contributor
Contributor

Postby rebecca_uk » Jun 2nd, '11, 09:56

Sper sa nu starnesc polemici. UE sponsorizeaza aceste cursuri pentru diferite niveluri ESOL, dar numai unele colegii le folosesc.

Cel mai bine este sa contactati DCSF (fostul DFES)si ei sunt in masura sa va dea anumite informatii.Din cate vad,site-ul e arhivat si transferat la:

http://www.education.gov.uk/
Frati romani, va rog eu mult, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
rebecca_uk
Contributor
Contributor

Next

87 posts • Page 1 of 31, 2, 3