Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

Cursuri ACCA

Fosti, actuali si viitori studenti ai universitatilor britanice
22 posts • Page 1 of 1

Cursuri ACCA

Postby temayra » Jul 9th, '08, 16:22

Pai atunci e foarte fain. Ma inscriu si eu la un curs part-time. Stie cineva cursuri de contabilitate mai ieftine? Ma intereseaza in special cursuri pentru examenele ACCA.
temayra
Scrib
Scrib

Re: Cursuri ACCA

Postby ella36 » Jul 9th, '08, 17:32

Buna, Temayra.

Te-ai inscris deja la ACCA ca studenta?
ella36
Cronicar
Cronicar

Postby temayra » Jul 9th, '08, 18:10

Da, m-am inscris. Ei mi-au recunoscut un examen din cele 14, si vreau sa mai dau in decembrie inca doua, mi-am cumparat deja cartile. Apoi vreau sa vin in Anglia si sper din tot sufletul sa gasesc ceva de lucru in domeniu contabilitate. Cum e cu joburile in contabilitate acolo? angajeaza si straini?
temayra
Scrib
Scrib

Postby policeofficer » Jul 10th, '08, 14:11

[quote="Temayra":1atua4ad]Da, m-am inscris. Ei mi-au recunoscut un examen din cele 14, si vreau sa mai dau in decembrie inca doua, mi-am cumparat deja cartile. Apoi vreau sa vin in Anglia si sper din tot sufletul sa gasesc ceva de lucru in domeniu contabilitate. Cum e cu joburile in contabilitate acolo? angajeaza si straini?[/quote]

Buna ,

Am si eu o intrebare daca se poate te rog -dance- ance- . Acest curs, vocational curs din cate am inteles eu, ACCA, permite apoi echivalarea studiilor dobandite in Romania? Din cate am inteles eu este ceva in domeniul contabilitate. Notiunile de conta care se fac in Ro. sunt aceleasi ca si in UK? Odata facut acest curs in UK, ACCA si daca tu mai ai si un degree in economics studies de exemplu din Ro. se echivaleaza si acea diploma cu un bachelors degree in UK, pentru a te putea califica mai apoi pentru un Master, MSc si apoi, daca e sanatate, si se strang banutii, poate un Master of Business Administration (MBA)? Ms de raspuns -badteeths- adteeths-
policeofficer
Sfatuitor
Sfatuitor

Postby ella36 » Jul 10th, '08, 14:46

Am mutat aici discutia despre ACCA, intrucat riscam sa deturnam celalalt topic, plus ca o discutie mai amanuntita despre subiect poate fi de interes pentru mai multi utilizatori.

Voi reveni si eu mai tarziu cu amanunte despre ACCA, PoliceOfficer, acum nu prea am timp.
ella36
Cronicar
Cronicar

Postby policeofficer » Jul 10th, '08, 22:22

Sarut mana Ella, am cautat pe net si am gasit mai multe informatii despre ACCA pe siteul lor http://uk.accaglobal.com/

-kiss- iss-
policeofficer
Sfatuitor
Sfatuitor

Postby ella36 » Jul 10th, '08, 22:25

Inseamna ca ai gasit raspunsuri la intrebarile tale sau mai ai nevoie de precizari suplimentare?
ella36
Cronicar
Cronicar

Postby policeofficer » Jul 10th, '08, 22:32

Am gasit raspunsurile la toate intrebarile ce ma "framantau" -badteeths- adteeths- Mersi de amabilitate -tamtam- amtam-
policeofficer
Sfatuitor
Sfatuitor

Postby ella36 » Jul 10th, '08, 22:39

Pentru Temayra:

N-as selecta cursurile ACCA avand pretul drept criteriul principal, ci calitatea lor. E adevarat ca sunt costuri destul de ridicate, dar merita. As incepe intai sa caut la colegiile care isi faca reclama in studentaccoutant, sunt scoli bune si unele dintre ele au si forumuri pe care poti discuta cu studentii de acolo.

In legatura cu joburile, stapanirea buna a limbii engleze e esentiala. Experienta in munca de birou/secretariat este si ea un atu. Apoi Excel, ideal ar fi si un curs de SAGE. Daca nu ai lucrat deloc in contabilitate si nici n-ai avut tangenta cu ea la nici un loc de munca, iti va veni destul de greu sa te adaptezi si sa gasesti ceva in domeniu, dar nu imposibil. Joburi in contabilitate sunt din plin, dar se pretinde experienta.

Daca intri pe sectiunea Career Development din myACCA account o sa vezi ca sunt destule oferte pentru care angajatorii sunt dispusi sa aplice pentru permis de munca, deci se angajeaza si straini.

Numai bine si succes in continuare.
ella36
Cronicar
Cronicar

Postby andreiuta12345 » Jul 11th, '08, 11:40

Salutare la toata lumea!
Vroiam sa va zic ceva in legatura cu ACCA si CIMA si AAT.Mai sunt si cateva institute de marketing...nu m-am bagat intens in analizarea lor...pt ca si eu tot contab am ales.
ACCA( Association of Chartered Certified Accountants )este buna pt cei ce vor o cariera de contabili pe cont propriu sau sa lucreze intr-o firma de contabilitate!
CIMA(Chartered Institut of Management Accounting) este buna pt cei ce vor sa lucreze pe contab/management intr-o firma , intr-un anumit departament..de contab,finante..aceasta din urma (din disctutille si cu profesorii de la mine de la scoala)parandu-mi mult mai rentabila...iti gasesti mai usor de lucru..asta e din ce am auzit...cine stie sa ne zica mai mult sa ne zica...
Am observat ca in Romania ACCA-ului i s-a facut destula publicitate..Imi amintesc ca era un master la ASE la Facultatea de Contabilitate ce avea legatura cu ACCA.
De CIMA prea mult nu s-a vorbit in Romania ..cu toate ca exista un centru -cima global si in Romania..De AAT(Association of Accounting Technicians) nici atat..De abia acum s-a facut un seminar lunile trecute in Bucuresti cu scopul de a intruduce AAT-ul in Romania.
Cand am venit in Anglia dupa ce am terminat facultatea de management, nu mi-am permis din "banii de buzunar" de aupair sa platesc CIMA sau ACCA.Am luat-o step by step cum s-ar zice...
Am inceput cu Bookkeepingul -OCR (Oxford Cambridge and RSA Examinations)curs de sase luni ce l-am facut fara esol ca nu aveam nevoie de engleza.Am dat un test la engleza+matematica, destul de usor dupa parerea mea.
Dupa ce am terminat cu Bookkeepingul in sase luni, am inceput AAT-ul..Association of Accounting Technicians.Dupa ce termini nivelul intermediar ti se da o scutire pt trei examene de la ACCA sau CIMA, la alegere.
Poti sa faci Cima sau ACCA din prima...dar e un pic mai greut...pt ca nu prea esti familiarizat, antrenat cum s-ar zice...si e mai greu sa te concentrezi.Se spune ca cei ce termina AAT-ul pot da in medie cam trei examene pe sesiune cima sau acca lejer...dar cei ce direct se duc pe cima sau acca ..mai greu trec de doua pe sesiune ..Acum depinde si de puterile omului...dar cu serviciul pe cap..si alte treburi...cand vezi ceasloavele alea...mai greu te motivezi...:((
Si mai vroiam sa mai zic ceva din ce mi-a zis cineva care studia acca ca unele examene sunt la fel ca si la cima.Sunt doar cateva care le diferentiaza..dar nu sunt 100% diferite ca format sau continut!
Examenele sunt destul de scumpe(cima, acca), e bine sa faci scoala (cima sau acca ori aat)intr-o insitutie recunoscuta si care este "sponsorizata cu fonduri de la guvern"caci altfel daca alegeti Kaplan sau bpp professional education.."portofelul va fi scuturat zdravan" ....
Ce am observat multi fac aici cima sau aat/acca pe cont propriu desi angajatorul ar trebui sa plateasca pt ei...Sunt si cazuri fericite..dar de cele mai multe ori asa se intampla..Am auzit ca in Romania mai iti plateste angajatorul examenele...dar aici mai greu, rar...mai cu seama ca nu suntem de ai lor...si pana capata incredere in noi..trece timp destul...dar nu e nimic imposibil!!Trebuie incercat!!!

Legat de Sage.Sage-ul se poate face fie inclus in pachetul de la bookkeeping ocr. sau fie la aat -parte a unit 31-Foundation Level.
Se poate face si separat ..Pitman Training..cam vreo 200 de lire/300 nu stiu exact dar cam asa este , curs de trei luni cam asa si din ce imi amintesc se facea la Richmond College sau am mai auzit undeva prin Wembley..prin Kilburn...Sunt si alte locatii evident.asta din ce am aflat eu.
Cam atat stiu,
Sper sa va folosesca ce v-am impartasit,
Andreea
andreiuta12345
Nobil
Nobil

Postby andreiuta12345 » Jul 12th, '08, 18:26

Pentru ca stiu ca e un subiect ce manifesta interes m-am gandit sa mai adaug cate ceva.

Durata "estimativa" cursurilor ACCA/CIMA in general este de doi ani jumate(sunt 14 examene,sesiunile fiind in Noiembrie/Decembrie - Mai/Iunie) si ar fi ca un fel de "facultate recunoscuta aici" cu toate ca in Romania se considera a fi un pic peste nivelul de facultate ..dar asta numai pt ca examenele sunt in limba engleza!!!Deci nu va speriati chiar atat de tare!!!

Multi care au facut Studii Economice(eu am facut ASE-Management) ..stiu ca erau si examene de "bascalie" dar si examene ce iti scoteau untul din tine..Pentru mine la cel de la Managementul Aprovizionarii si Desfacerii sau Informatica sist de gestiune am chiar tremurat si nu pentru ca "eram pe din-afara" dar mai mult de sapte-opt nu luai ..si daca iti mai pica si un subiect aiurea..aveai "sansa" sa te mai infatisezi odata/de doua ori..sau mai rau pana in 2003 te bagau si in an suplimentar...daca picai un examen din an II sau IV..

Examenele ACCA/CIMA nu sunt istovitoare..dar trebuie sa te familiarizezi cu un anumit format,tip de subiecte si sa inveti sa faci conexiunile+sa recapitulezi...in limba engleza!
De obicei se mentine cam aceeasi linie iar subiectele sunt cam asemanatoare de la an la an..Mai schimba pe ici pe colo...dar intotdeauna trebuie sa treci prin past paper exams-asta e regula de baza!!!
De asemenea, trebuie sa platesti o anumita cotizatie anuala de membru iar pe baza numarului dat de ei ai acees la diferite facilitati..past papers sau simulations, ti se trimit rezultatele examenelor etc..
Stiu ca in Romania ACCA-ul se considera a fi ca un master.Mai degraba aici ti se da o calificare..si bate bine la cv:).Evident ca si inveti ceva din punctul meu de vedere chiar folositor!.si iti mai si imbunatatesti engleza..mai ales vocabularul economic/financiar pentru ca odata ce esti aici trebuie sa il stii:)

Eu inca fac AAT-ul (astept rezultatul de la ultimul examen extern in August -saint- aint- )dar am prieteni care fac CIMA sau ACCA..si sunt vietnamezi,egipteni iar anul viitor vor termina ACCA-ul/CIMA...deci nu e imposibil..

Cunosc pe cineva care e din Vietnam spre exemplu..iar de vorbit ea nu vorbeste "stralucitor"...si cu toate astea si-a luat examene de ACCA, aici in Londra!

Asa ca , romani...haideti sa trecem pe invat..."sa ne mai scolim odata in Anglia" (daca e musai..atunci e cu placere:)"daca tot Naricul (Centrul de echivalare studii..)nu ne echivaleaza cunostintele-diplomele la fel ca si englezii....
In ceea ce priveste contabilitatea aici ...regula debitului/creditului se mentine in rest mare atentie la vocabular...tb. memorati termenii de specialitate si bineinteles trebuie sa gasesti un loc, un angajator dispus sa te angajeze....iar asta o poti face inregistrandu-te cu diferite angentii de plasare a fortei de munca...Reed-ul e destul de bun...si nu uitati sa aveti un cv bine facut.
Cu mult drag,
Andreea
andreiuta12345
Nobil
Nobil

Postby temayra » Jul 13th, '08, 19:23

Buna PoliceOfficer,
Scuze ca n-am raspuns la timp, am fost in alt oras pentru cateva zile si n-am intrat pe forum. Deja s-au scris toate informatiile despre acca pe forum. Materialele din care poti sa inveti si cursuri pt. examene pot fi gasite pe site-urile:

http://www.kaplanfinancial.co.uk/Default.aspx?tabid=62
http://www.bpp.com/

sau
https://www.getthroughguides.co.uk/acatalog/

Ce pot sa mai spun este ca pe langa examenele pe care trebuie sa le dai, trebuie sa si lucrezi trei ani in contabilitate, in timp ce dai examenele, inainte sau dupa.
temayra
Scrib
Scrib

Postby andreiuta12345 » Jul 13th, '08, 20:32

Uff, se pare ca multi nu stiu ca pot gasi cartile mult mai ieftin. -handlaugh2- andlaugh2- ..In loc sa dati o mie de lire ..ce putin ...(si eu am toata colectia cima..si costa ..atunci in 2006 o mie de lire -sad2- ad2- )le puteti gasi mult mai iefin...pe net..pe site-ul ce are leg cu cima sau acca-"aceeasi marie dar cu alta palarie"
Un NU mare pt Kaplan...Am lucrat dupa ele..si nu sunt bune de nimic...Sunt mult mai incalcite cand vrei sa memorezi. decat bpp..Daca tot iti ei ceva de invatat mergi pe bpp..dar nu va duceti la cursurile de recapitulare.pentru examenele din decembrie..(care de obicei incep in sept...bani cu duiumul aruncati degeaba!!!..mai bine invatati frumos acasa:)si e mult mai eficient..Stiu de sediul bpp de aici de la mine, in Shepard's Bush ..bun de nimic..
Cartile de la bpp..se gasesc mult mai ieftin ...pe net...Eu m-am pacalit cumparandu-le noi..
Nu am picat nici un examen pana acum.Am primit o gramada de cduri cu kaplan ..doar doar sa ma convinga sa fac pregatire -recapitualre cu ei..dar nu se merita!!!!
Nu iti cere nimeni experienta sa incepi cursurile..ci doar cand le termini..asta in trei ani cam asa...si iti trebuie doi ani..de experienta!!!!(poti sa o demonstrezi si cu munca din romania ce implica domeniul financiar -contabil)
Atat...
Se pare ca degeaba postez...degeagba ma agit...sa dau ragnet in carpati... -shout- hout-
Examenele nu sunt grele si poate oricine sa le ia..cu un pic de vointa si stapaniere a limbi engleze!!!
Asa ca spor la invatat!
Andreiuta
-love2- ove2-
andreiuta12345
Nobil
Nobil

Postby ella36 » Jul 13th, '08, 20:45

Dupa promovarea examenelor, daca nu au trei ani de experienta in contabilitate, ai statutul de afiliat ACCA - nu iti este permisa folosirea denumirii de Chartered Certified Accountant si nici sa informezi publicul de statutul tau de afiliat ACCA.

Dupa acumularea celor trei ani de experienta, poti deveni membru - ai dreptul sa folosesti denumirea de Chartered Certified Accountant si poti informa publicul de statutul tau de membru in cadrul ACCA.

Dupa ce ai devenit membru, daca doresti sa practici pe cont propriu contabilitatea, trebuie sa aplici pentru un practising certificate. Conditiile pentru obtinerea unui practising certificate sunt: trei ani de practica in cadrul unei firme atestata de ACCA (ACCA Approved Employer). Din acesti trei ani, cel putin doi ani trebuie sa faca parte din perioada de dupa obtinerea statutului de membru.

Numai bine si succes la examene!
ella36
Cronicar
Cronicar

Postby andreiuta12345 » Jul 13th, '08, 21:53

Uff, Ela, ce am facut ce nu am facut ...cand am vrut sa postez..s-a deconectat netul...asa ca trebuie sa scriu dinou... -sad4- ad4-
Iti multumesc pentru completare/informatie in legatura cu practica ca nu sunt doi ani..ci trei..uff -cry- ry- Stiam de doi ani de la un prieten de al meu care va termina anul viitor cima el incepuse in 2006 septembrie.
Totusi legat de ceea ce mi-ai zis de conexiunea intre acca si compania unde iti faci practica...e ceva care ma depaseste si anume...Stiu cazuri in Romania care au facut ACCA..chiar o prietena de a mea acum a terminat ACCA-ul in Romania...si lucreaza pentru Provident Romania..si nu are o functie deosebita doar ca intr-adevar lucreaza in departamentul de contabilitate de un an!si nu parea deloc a fi "nelinistita"in legatura cu acreditarea ACCA..Stiu ca a terminat facultatea de contabilitate.Sa fie un atu.??.pt ca ea nu lucrase pe conta inainte de a veni la Provident ci la o firma slovaca la dep de recovery...

Cum stim ca firma la care facem practica e afiliata la acca/cima/aat sau nu??

Apoi mai stiu pe cineva care si el va termina CIMA anul acesta in decembrie-a inceput in 2006 sept.De la el stiam de experienta in dom financiar-contabil de cel putin doi ani..El lucreaza la departamentul de finante al lui Kew Gardens (nu face contab .ci bookkeeping acolo,doar titlul e mai "pompos")..iar Kew Gardens e de fapt ...charity!!Si nu isi face probleme in legatura cu recunoasterea cima..stie clar ca o va avea..

Si ma mai gandeam la ceva...Am auzit ca celor care au terminat facultatea de contabilitate-ase in Romania..li se considera patru ani vechime in conta..E adevarat?Iti foleseste la ceva pt acca de aici, adica sa fii scutit de perioada de practica sau sa iti fie micsorata perioada de practica...in loc de trei ani la mai putin??Inclin sa cred ca se poate folosi si practica din Romania de la o companie pe conta nu numai de aici din Anglia numai ca sa fie acea companie recunoscuta de ACCA/CIMA..asta nu stiu cum pot afla:(
Eu in septembrie incep CIMA...Astept rezultatul ultimului examen la AAT..ca sa pot beneficia de scutirile pt CIMA -saint- aint-
Mult succes la toti si inca o data multumim pentru informatie!
Andreea
andreiuta12345
Nobil
Nobil

Postby ella36 » Jul 13th, '08, 23:33

Pentru a deveni membru ACCA, nu este nevoie sa lucrezi intr-o firma acreditata de ACCA. Este suficient sa lucrezi, timp de 3 ani de zile, full-time, pe o functie contabila si sa completezi si sa dovedesti ca ai acumulat in acesti trei ani anumite competente - exista o declaratie care se depune anual privind competentele acumulate pe parcursul acelui an.

Deci, dupa 3 ani de lucru in domeniul contabil si dupa atingerea acelor competente cerute de ACCA, poti obtine statutul de membru. Acesti trei ani poti fi facuti si inainte si in timpul si dupa promovarea examenelor ACCA. Ei trebuie documentati si, de asemenea, trebuie dovedit ca ai acumulat competentele cerute de ACCA in aceasta perioada.

Cand am mentionat de practica intr-o firma acreditata de ACCA, ma refeream la situatia in care doresti sa profesezi contabilitatea pe cont propriu in UK. Pentru a obtine dreptul de libera practica in UK este necesar sa ai trei ani de practica intr-o firma acreditata de ACCA. Iar din acesti trei ani, doi trebuie sa fie dupa obtinerea statutului de membru. Atat timp cat nu doresc sa profeseze in UK pe cont propriu, colegii tai n-au de ce sa-si faca griji in legatura cu acreditarea firmei de catre ACCA.

Pana de curand, in Ro era obligatoriu sa ai practica in contabilitate inainte de a fi admis la examenul de intrare in stagiatura de la CECCAR. Acum aceasta cerinta a fost eliminata, iar cei care au terminat facultatea de contabilitate au acces direct la examenul de stagiatura pt expert contabil, fara a fi nevoiti sa aiba intai vechime in contabilitate si sa obtina mai intai titlul de contabil autorizat.

Vechimea in contabilitate conteaza pentru a deveni membru ACCA, indiferent in ce tara ai profesat. Important este sa fi lucrat in domeniu, sa poti dovedi asta si sa poti completa si documenta acea declaratie de competente. Dar simpla calitate de membru ACCA nu iti confera dreptul de a profesa contabilitatea pe cont popriu. Mai trebuie sa si obtii dreptul de libera practica, pentru care fiecare tara si corp contabil au reglementarile lor specifice.

Andreiuta, mie nu mi-a aparut postarea cu cei doi ani de experienta nici inainte si nici imediat dupa ce am postat. Eu incercasem o detaliere la ce a spus Temayra. In legatura cu cei doi ani, asta poate fi valabil pt Cima - Cima, AAT, ACCA sunt corpuri contabile separate si fiecare are propriile lui reglementari cu privire la conditiile pt admiterea ca student, membru sau obtinerea dreptului de libera practica. Pentru Cima, perioada de pratica pt obtinerea statutului de membru poate fi de doi ani, dar in cazul ACCA este de trei ani. Trebuie sa verifici in prevederile din regulamentul Cima ca sa vezi exact ce criterii trebuie indeplinite pt a deveni membru.

Spor la invatat pt Cima -eyebrows2- yebrows2-
ella36
Cronicar
Cronicar

Postby temayra » Jul 14th, '08, 20:15

Buna,

Vroiam sa va spun ca exista un site cu ceva materiale gratuite pentru examenele ACCA si AAT. Bineinteles, nu sunt complete, deci nu te poti baza doar pe ele pentru a invata la examene, dar sunt interesante pentru cei care vor sa-si faca o idee despre examene. Pe acest site, la sectiunea AAT gasiti doua cursuri online foarte faine, pentru incepatori, unit 30 si unit 31.
temayra
Scrib
Scrib

Postby temayra » Jul 14th, '08, 20:17

Scuze, am uitat sa atasez link-ul. Asta e:

http://www.opentuition.com/index.php
temayra
Scrib
Scrib

Postby andreiuta12345 » Jul 15th, '08, 09:42

Buna dimineata,
Vroiam sa completez cele spuse de Temayra in legatura cu cartile pentru AAT si inca un detaliu. sa mai adaug... -eyebrows2- yebrows2- Cred ca ar fi mai bine sa deschidem un nou topic unul legat de cima si celalalt aat pentru ca avem ce scrie.. -aha- ha-
Carti pentru AAT se pot gasi si pe forumul de pe siteul AAT-ului in uk:http://www.aat.org.uk/.
Vroiam sa va atrag atentia ca exista doua felul de cursuri aat care duc la sfarsit la obtinerea aceleiasi diplome de technician accountant.
Una este NVQ-curs ce se tine deobicei seara de la sase la noua de doua ori pe saptamana si este destinat celor care au experienta in domeniul contabilitatii si lucreaza in contabilitate.La sfarsitul anului trebuie sa ai "un portofolio" prin care sa dovedesti ca ai pus in aplicare cunostintele invatate la ore.
Diploma Pathway este varianta tot de sase/sapte ore pe saptamana timp de un an prin care profesorul iti furnizeaza materiale xeroxate, exercitii, exemple de situatii de zi cu zi din contabilitate.
Unit 30 si 31 fac parte din Diploma Pathway-Foundation.Pentru nvq exista alte module(units) printre care si unit 5 dn cate imi amintesc...ce contine materia din unit 30...
andreiuta12345
Nobil
Nobil

Postby tinatina » Jul 15th, '08, 10:52

Eu fac AAT full-time la un Colegiu din Cardiff, am terminat Foundation level si m-a costat exact 10 lire. Cursul dureaza trei ani.In afara de cei zece lire platiti pentru inscriere, am mai platit 10 lire pentru carti, bani care imi vor fi returnati la sfarsitul celor trei ani.

-lasy- asy-
tinatina
Scrib
Scrib

Postby andreiuta12345 » Jul 15th, '08, 11:11

Ufff, de ar fi si in Londra asa cum zici de acel colegiu din Cardiff..
Din pacate eu cu greu am gasit la acea vreme Foundation Level sub 400 de lire in Londra pe un an.Si din cate am inteles guvernul da bani seriosi pt ca taxele de scolarizare sa fie mai mici..ceea ce insemna ca si 380 de lire pe un an cat am dat era putin..
Cand am inceput contab aici am analizat oferta de la Kaplan, bpp toate aveau preturi foarte mari..Eu presupun ca pretul pe care l-ai platit se bazeaza pe o strategie...In Tara Galilor e mult mai putina lume..si atunci ar trebui sa stimuleze lumea , sa practice preturi scazute..sau chiar sa scuteasca o anumita categorie de persoane de plata taxelor de scolarizare...Numai un exam pt aat este cel putin 36 de lire..
Stiu ca pentru cei sub 19 ani majoritatea cursurilor de la colegiu spre exemplu sunt gratis...atat stiu ..A da, mai e si situatia de refugiat ..cand iti plateste statul scoala ..dar nu e cazul nostru..ci al celor din Iran, Irak etc..
Poti sa dai mai multe detalii referitoare la acel colegiu, daca iti face placere evident ca si ceilalti sa fie informati..poate mai sunt persoane interesate de cursurile de AAT din Tara Galilor.
O zi frumoasa!
Andreea
andreiuta12345
Nobil
Nobil

Postby tinatina » Jul 15th, '08, 11:51

Sigur Andreiuta 12345

Colegiul se numeste Glan Hafren. Eu am cu putin peste 19 ani, adica 37 -shamed2- hamed2- , dar varsta nu e importanta. Cei din EEA nu platesc cursul decat 10 lire. O colega care este din Iran plateste aproximativ 4000 lire pe an. S-ar putea ca motivul pentru care nu platim sa fie cel pe care l-ai mentionat si anume Walesul sa fie un fel de zona defavorizata.

Am facut un liceu de profil in Romania si le-am aratat diploma cand m-am inscris.Vroiau sa ma bage in anul doi (intermediate level) dar Engleza mea era absolut la inceput, asa ca am preferat s-o iau cu foundation level si pot spune ca am facut foarte bine. Termenii te omoara. Oricum am terminat foarte bine primul an, astept acum rezultatul de la examenul dat in Iulie dar sunt sigura ca totul este in regula.

Nu stiu ce amanunte sa mai dau. Cam asta a fost tot. M-am dus cu diploma la un 'open day' la colegiu , am facut cunostinta cu unul dintre profesori, am discutat despre mine putin ce am facut in Romania-am lucrat la un birou de contabilitate, introduceam facturi, chitante....in calculator si contabilitate primara- si m-a inscris pe loc. Asta in iulie 2007 parca. Si apoi in septembrie m-am prezentat la colegiu, mi s-a spus din ce grupa fac parte, ca am fost doua grupe si am platit cartile, le-am primit si am inceput cursul.

Numai bine -takecare- akecare-
tinatina
Scrib
Scrib

22 posts • Page 1 of 1