Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

VIATA IN ANGLIA

Subiecte care nu se incadreaza in celelalte categorii
13 posts • Page 1 of 1

VIATA IN ANGLIA

Postby dorel1 » Jun 11th, '08, 11:01

Nu am fost plecat sa lucrez afara din tara pina acum,ma intereseaza daca merg fara a fi trimis de o firma din tara gasesc de munca legal in anglia.Vreau sa incerc sa muncesc ca sofer de taxi s-au sofer la o firmamce acte trebuie sa am din tara si in anglia ce trebuie sa fac sa obtin o angajare.Care sunt chirile la o garsoniera??
ce cheltuieli am in afara de chirie(am inteles ca este un impozit lunar in functie de locuinta)trebuie sa il platesc si daca nu am la inceput de lucru -shamed- hamed-
dorel1
Haiduc
Haiduc

Re: VIATA IN ANGLIA

Postby ella36 » Jun 11th, '08, 23:15

Buna, DOREL1.

Ca sofer de taxi poti lucra legal in UK in calitate de self-employed (echivalentul persoanei fizice autorizate din RO).

Ca sofer la o firma nu poti fi angajat decat daca ai permis de munca (work permit). Pentru a obtine work permit, e necesar sa gasesti un angajator dipus sa obtina aprobare de la autoritati pentru a te angaja. Sansa de a obtine work permit in felul asta e redusa, dar poti incerca.

O alta solutie pentru a avea drept nerestrictionat de munca este sa aplici pentru blue card (card de rezidenta cu drept nerestrictionat de munca) in calitate de dependent de self-employed sau student. Adica, daca esti casatorit, iar sotia ta devine studenta sau self-employed in UK, atunci tu ai drept nerestrictionat de munca ca si dependent de ea.

De asemenea, daca tu insuti devii student, ai dreptul sa lucrezi timp de 20 de ore pe perioada cursurilor si full time in vacante si timp de 4 luni dupa terminarea cursurilor. Dupa ce faci 12 luni de munca, fara sa ai o intrerupere mai mare de 30 de zile in total, poti aplica pentru blue card.

Noroc la gasit cea mai buna solutie pentru tine.
ella36
Cronicar
Cronicar

Postby alex maior » Jun 22nd, '08, 23:38

[quote="DOREL1":2jn079i7]Nu am fost plecat sa lucrez afara din tara pina acum,ma intereseaza daca merg fara a fi trimis de o firma din tara gasesc de munca legal in anglia.Vreau sa incerc sa muncesc ca sofer de taxi s-au sofer la o firmamce acte trebuie sa am din tara si in anglia ce trebuie sa fac sa obtin o angajare.Care sunt chirile la o garsoniera??
ce cheltuieli am in afara de chirie(am inteles ca este un impozit lunar in functie de locuinta)trebuie sa il platesc si daca nu am la inceput de lucru -shamed- hamed- [/quote]
Draga Dorel , nu e tocmai usor aici si multe lucruri o sa iti para aberante chiar , mai ales daca nu ai mai iesit din tara pana acum. Sugstia mea e sa incerci sa-ti depui cv-uri pe site-urile cu spacific , asa poate o sa poti sa-ti gasesti un job inainte de a ajunge aici.
Chiriile difera de la zona la zona , de la oras la oras, oricum o sa ai nevoie de bani de acasa cand vii aici.In general chiria se plateste in avans pe o luna si o garantie ( aproximativ valoarea unei luni de chirie). Taxele de consiliu si alte taxe pot sa nu fie o problema pentru tine daca gasesti o chirie cu all inclus. Legat de locurile de munca de aici, parerea mea ca e aproape imposibil sa gasesti ceva in prima saptamana.E ca un cerc vicios , trebuie sa ai acte ca sa muncesti si nu poti sa-ti faci acte daca nu muncesti sa ai bani.Oricum daca te hotaresti sa vii in UK eu it doresc numai succese si mult noroc!

Respecte!
alex maior
Scrib
Scrib

Postby rebecca_uk » Jun 22nd, '08, 23:51

[quote="Alex Maior":346lbuui][quote="DOREL1":346lbuui]Nu am fost plecat sa lucrez afara din tara pina acum,ma intereseaza daca merg fara a fi trimis de o firma din tara gasesc de munca legal in anglia.Vreau sa incerc sa muncesc ca sofer de taxi s-au sofer la o firmamce acte trebuie sa am din tara si in anglia ce trebuie sa fac sa obtin o angajare.Care sunt chirile la o garsoniera??
ce cheltuieli am in afara de chirie(am inteles ca este un impozit lunar in functie de locuinta)trebuie sa il platesc si daca nu am la inceput de lucru -shamed- hamed- [/quote]
Draga Dorel , nu e tocmai usor aici si multe lucruri o sa iti para aberante chiar , mai ales daca nu ai mai iesit din tara pana acum. Sugstia mea e sa incerci sa-ti depui cv-uri pe site-urile cu spacific , asa poate o sa poti sa-ti gasesti un job inainte de a ajunge aici.
Chiriile difera de la zona la zona , de la oras la oras, oricum o sa ai nevoie de bani de acasa cand vii aici.In general chiria se plateste in avans pe o luna si o garantie ( aproximativ valoarea unei luni de chirie). Taxele de consiliu si alte taxe pot sa nu fie o problema pentru tine daca gasesti o chirie cu all inclus. Legat de locurile de munca de aici, parerea mea ca e aproape imposibil sa gasesti ceva in prima saptamana.E ca un cerc vicios , trebuie sa ai acte ca sa muncesti si nu poti sa-ti faci acte daca nu muncesti sa ai bani.Oricum daca te hotaresti sa vii in UK eu it doresc numai succese si mult noroc!

Respecte![/quote]
Buna,

Ca o completare la ce a spus d-l Maior, iata doua site-uri unde poti gasi cazare:
http://www.gumtree.com
http://www.spareroom.co.uk; pe primul gasesti si locuri de munca, dar asta depinde de domeniul ales.
Oricum, acolo ai optiunea SEARCH si in functiile de criteriile care ti se potrivesc vei primi/nu rezultate.
Mult noroc!
Frati romani, va rog eu mult, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
rebecca_uk
Contributor
Contributor

Postby chakan » Jul 30th, '08, 17:00

Hi ,este cineva din Manchester???Eu locuiesc in Londra si sunt interesata de cum este viata in Manchester..imi puteti da cateva informatii despre chirie,oameni,job-uri...viata in general cum este??
Multumesc
chakan
Gramatic
Gramatic

Postby bichonu » Jul 31st, '08, 23:56

Chakan , eu ma mut in Manchester in 3 sapatamini , am fost pe acolo de citeva ori , sunt putini romani , plin de tigani , dar cind zic plin , gindestete la ceva gen piata unirii din capitala . Viata e mai ieftina si mai ok ca in londra , joburi sunt de mai trebuie sa mai vina 5 avioane de romani si tot nu ar fii indeajuns , chiriile sunt in general mici . -fingernose- ingernose-
bichonu
Gramatic
Gramatic

Postby silverfern » Aug 1st, '08, 00:17

Bichonu, sa inteleg ca tiganii respectivi sunt polonezi? -hehe- ehe-
silverfern
Moderator
Moderator

Postby alex maior » Aug 1st, '08, 18:41

Si eu ma gandesc sa merg in Manchester, ca sa spune ca ar fi mai bine acolo, ..., eu cred ca oricunde e bine cat timp nu lucrezi pentru romani, asta e parerea mea!

Respecte si pupici!
alex maior
Scrib
Scrib

Postby dorisa » Aug 25th, '08, 14:38

Buna. Din cate am inteles eu, e cam greu sa iti gasesti de lucru, in Anglia. Eu vreau sa merg impreuna cu sotul, la inceputul lunii septembrie. Am incercat prin firme de intermediere ... dar au astia niste comisioane... ca ma intreb daca nu cumva au impresia ca la mine sub perna fac banii pui! Am fost sfatuita sa renunt la ei. Insa ... ma intreb, daca fara intermediarii astia care ne storc de bani ... GASIM de lucru in Anglia? Ca am inteles ca nu gasesti angajator daca nu ai acte. Si actele ... se primesc cam greu. Noi am vrea sa mergem sa lucram ca si "care asistent". Cred ca nu va fi usor, dar nu prea avem calificari. De asemenea, si chiria e un mare semn de intrebare pt noi. DACA am apela la o firma de intermediere, astia promit ca ne asigura loc de munca, cazare si acte. Sunt in mare dilema si chiar nu stiu cum sa facem. Va rog sa imi veniti in ajutor si sa imi dati ceva sfaturi. Va multumesc.
dorisa
Caligraf
Caligraf

Postby billy » Aug 25th, '08, 15:12

Pai cine vreti sa va ofere certitudinea ca o sa gasiti de munca odata ajunsi aici?
NU avem practic drept de munca decat daca apelam la niste artificii si anume self-employment-ul.
Daca mi-ar spune mie cineva acum sa vin ca self-employed si avand in vedere experienta mea cu acest statut, nu as mai veni asa.
Nu vreu sa va descurajez, dar nu este usor!!! Suntem cetateni UE dar fara deprturile cu care au venit ceilalti membri UE.
Noi nu va putem oferi certitudinea obtinerii unui loc de munca, nu exista retete minune si oricat va feriti voi de intermediari acolo, o sa gasiti si aici destui nenorociti care au ca scop stoarcerea de bani a noului-venit!!
Chiriile
Aici nu te poti duce la o agentie imobiliara cu banu-n mana si sa obtii o garsoniera/ apartament!
Nu! Aici ca sa obtii asa ceva, trebuie sa ai credibilitate: cont in banca, national insurance card, depozit mare in avans si multe altele!
Info: noi platim pe o garsoniera 800 lire pe luna (include impozit, apa , electricitate).

Daca nu stiti pe nimeni aici,o sa ajungeti sa stati claie peste gramada cu altii in case care o sa va ceara cel putin 60-80 lire/ saptamana pe o camera! (acum patru ani s jumatate cad am venit am stat asa si dadeam 100 de lire pe o camera si ne-au cerut si chiria pe o luna in avans)

Ganditi-va foarte bine inainte de a lua o decizie. Daca va mai pot da informatii, sunt aici.
billy
Discipol
Discipol

Postby dorisa » Aug 26th, '08, 10:16

Of Doamne! Nu-mi vine sa cred. Deci cel mai bine e totusi sa mergem prin agentie ... ca de ramas in Romania , nici vorba! Eu mi-am bagat lichidarea, iar sotul meu urmeaza sa faca si el acelasi lucru. Oricum, agentia la care am ramas (dintre toate cele multe) e una din Cluj: Maraly Consulting. Mi se par seriosi. Promit ca ne dau Yelow card-ul din Romania... Sunt scumpi, dar nu vrem sa mergem sa dormim prin parc sau pe sub poduri. Asa avem asigurat locul de munca si cazarea. Cred ca asa e mai ok. In Anglia nu avem pe nimeni .... Dar, cu Dumnezeu inainte si ce o fi o fi.
Multumesc pentru raspuns.
dorisa
Caligraf
Caligraf

Postby marius2iasi » Aug 26th, '08, 10:59

dorisa dorisa,romanii sunt fff buni la a face bani prin inselatorie,mai ales daca actioneaza din romania.

peste tot gasesti firme care sunt fff serioase si care fac acelasi lucru.
marius2iasi

Postby dorisa » Aug 26th, '08, 11:17

dorisa,romanii sunt fff buni la a face bani prin inselatorie,mai ales daca actioneaza din romania.

peste tot gasesti firme care sunt fff serioase si care fac acelasi lucru.

Noi am apelat la Maraly Consulting din Cluj. Stii tu ca ar fi tzepari? Sau stii o firma mai buna? Eu sunt in Timisoara inca.
Multumesc pentru raspuns.
dorisa
Caligraf
Caligraf

13 posts • Page 1 of 1