Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

Uite ce am gasit in ziar astazi!!!!

Subiecte care nu se incadreaza in celelalte categorii
944 posts • Page 30 of 321 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32

Re: Uite ce am gasit in ziar astazi!!!!

Postby TheXman » Feb 24th, '13, 12:48

Asta este de fapt confirmarea că , romanul o dă în bară indiferent de nivel .

Mai interesant ar fi de aflat dacă traducătorul este membru pe acest forum .
Ock Ohem Ocktei Wies Barsoom

"Un popor care voteaza corupti, impostori, hoti si tradatori, nu este victima ! Este complice !"
George Orwell
TheXman
Logofat
Logofat

Postby Dio » Feb 24th, '13, 13:13

theman73 wrote:Asta este de fapt confirmarea că , romanul o dă în bară indiferent de nivel .

Da este... isi zice Google...
Dio
Sfatuitor
Sfatuitor

Postby ELLAWS » Feb 24th, '13, 13:16

'Avoid London, it's full of Pakistanis,' Romanians warn fellow migrants

ROMANIANS preparing to swamp Britain next year are insulting British towns and cities and making racist comments about fellow immigrants on the internet.

Este FOARTE GRAV ce intentioneaza sa faca semnatarul acestui articol: sa invrajbeasca pakistanezii, indienii, alti emigranti ca si cetatenii britanici impotriva romanilor... Or, pentru un schimb de cuvinte -amical- intre 6-7 persoane NU POTI GENERALIZA ca o intreaga comunitate de 68.000 de persoane, impartaseste aceleasi pareri / impresii / opinii!!!

Acest lucru NU ESTE BUN PENTRU SIGURANTA INSASI A INTREGULUI UK - unde doreste semnatarul articolului sa conduca "actiunea" lui la ura / vrajba... eventual razboi civil AICI PE TERITORIUL MARII BRITANII???

Imi pare rau insa a publica astfel de chestii.... nu e o chestie tocmai constructiva si NU SERVESTE NICIUNEIA dintre comunitatile / natiunile sus-mentionate!!

Fac apel la toti userii sa aveti MARE GRIJA la modul de exprimare pe viitor... pentru ca intr-adevar voi puteti fi trasi imediat la raspundere pentru ceea ce spuneti / scrieti!!! EI INSA, au dreptul sa ne jigneasca in continuare in ziare / radio / televiziuni... GENERALIZAND ca romanii sunt tigani, infractori, cersetori, prostituati.... si cum ne mai jignesc unii asa-numiti ziaristi... care fiind ei insisi prost informati, DEZINFORMEAZA SISTEMATIC OPINIA PUBLICA si incercand SA CREEZE CONFUZIE ca si cand n-ar fi nicio diferenta intre acesti termeni ROMANIAN si ROMANY / ROMANI.

Fac apel LA CALM si MULTA ATENTIE, SA NU RASPUNDETI LA PROVOCARI !!!

Multumesc! -hipno-
Eu cand vad ca omul nu mai poate de atata desteptaciune...nu ma deranjez sa urc pana la nivelul lui...il las sa se afirme!... :D (Ela State)
ELLAWS
Contributor
Contributor

Postby mufa » Feb 24th, '13, 13:22

ELLAWS wrote:'Avoid London, it's full of Pakistanis,' Romanians warn fellow migrants

ROMANIANS preparing to swamp Britain next year are insulting British towns and cities and making racist comments about fellow immigrants on the internet.

Este FOARTE GRAV ce intentioneaza sa faca semnatarul acestui articol: sa invrajbeasca pakistanezii, indienii, alti emigranti ca si cetatenii britanici impotriva romanilor... Or, pentru un schimb de cuvinte -amical- intre 6-7 persoane NU POTI GENERALIZA ca o intreaga comunitate de 68.000 de persoane, impartaseste aceleasi pareri / impresii / opinii!!!

Acest lucru NU ESTE BUN PENTRU SIGURANTA INSASI A INTREGULUI UK - unde doreste semnatarul articolului sa conduca "actiunea" lui la ura / vrajba... eventual razboi civil AICI PE TERITORIUL MARII BRITANII???

Imi pare rau insa a publica astfel de chestii.... nu e o chestie tocmai constructiva si NU SERVESTE NICIUNEIA dintre comunitatile / natiunile sus-mentionate!!

Fac apel la toti userii sa aveti MARE GRIJA la modul de exprimare pe viitor... pentru ca intr-adevar voi puteti fi trasi imediat la raspundere pentru ceea ce spuneti / scrieti!!! EI INSA, au dreptul sa ne jigneasca in continuare in ziare / radio / televiziuni... GENERALIZAND ca romanii sunt tigani, infractori, cersetori, prostituati.... si cum ne mai jignesc unii asa-numiti ziaristi... care fiind ei insisi prost informati, DEZINFORMEAZA SISTEMATIC OPINIA PUBLICA si incercand SA CREEZE CONFUZIE ca si cand n-ar fi nicio diferenta intre acesti termeni ROMANIAN si ROMANY / ROMANI.

Fac apel LA CALM si MULTA ATENTIE, SA NU RASPUNDETI LA PROVOCARI !!!

Multumesc! -hipno-

Dar nu era mai bine dacă nu le dădeam motiv să scrie chestiile respective?
Porc misogin
mufa
Contributor
Contributor

Postby IPS » Feb 24th, '13, 13:28

adrian wrote:Fact:

Romanii sunt rasisti. Mai trist e ca multi traiesc in Marea Britanie de o buna bucata de vreme si inca sunt rasisti, ei fiind tolerati de societatea de aici.

Mai bine ma opresc aici.

-nu-zic-

Sunt de acord.
Din pacate.
IPS
Librar
Librar

Postby bogdan84 » Feb 24th, '13, 13:57

Da, din pacate sunt rasisti. Prietena mea e de culoare si am simtit asta chiar din partea prietenilor apropiati din Ro.

Altfel, utilizarea augmentativului (sper ca asa se numeste) in denumirea unei nationalitati, un lucru pe cat de neplacut, pe atat de raspandit.
bogdan84
Senior
Senior

Postby mufa » Feb 24th, '13, 14:07

bogdan84 wrote:Da, din pacate sunt rasisti. Prietena mea e de culoare si am simtit asta chiar din partea prietenilor apropiati din Ro.

Altfel, utilizarea augmentativului (sper ca asa se numeste) in denumirea unei nationalitati, un lucru pe cat de neplacut, pe atat de raspandit.

AUGMENTATÍV, -Ă, augmentativi, -e, adj., s. n. 1. (Afix) care servește la formarea unui cuvânt nou denumind un obiect de dimensiuni mai mari decât ale obiectului desemnat prin cuvântul de bază. 2. (Cuvânt) care este format cu un augmentativ (1). – Din fr. augmentatif.

La asta te refereai?
Porc misogin
mufa
Contributor
Contributor

Postby bogdan84 » Feb 24th, '13, 14:10

mufa wrote:
bogdan84 wrote:Da, din pacate sunt rasisti. Prietena mea e de culoare si am simtit asta chiar din partea prietenilor apropiati din Ro.

AUGMENTATÍV, -Ă, augmentativi, -e, adj., s. n. 1. (Afix) care servește la formarea unui cuvânt nou denumind un obiect de dimensiuni mai mari decât ale obiectului desemnat prin cuvântul de bază. 2. (Cuvânt) care este format cu un augmentativ (1). – Din fr. augmentatif.

La asta te refereai?

Da, stiu ce inseamna, nu stiu daca este augmentativ lucrul la care ma refeream eu pt ca nu face un obiect mai mare decat este. Adaugarea sufixului "oi" la numele unei nationalitati. Cred ca intelegi ce vreau sa spun.
bogdan84
Senior
Senior

Postby rebecca_uk » Feb 24th, '13, 14:17

Da, e augmentativ cu sens peiorativ.
Asa cum si romanas e diminutiv cu sens peiorativ.
Frati romani, va rog eu mult, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
rebecca_uk
Contributor
Contributor

Postby bogdan84 » Feb 24th, '13, 15:14

Ok, nu eram sigur si am zis sa nu imi sara vreun gramatician necrutator in cap daca gresesc :)
Multumesc @mufa si @rebecca_uk.
bogdan84
Senior
Senior

Postby TheXman » Feb 24th, '13, 15:23

bogdan84 wrote:Ok, nu eram sigur si am zis sa nu imi sara vreun gramatician necrutator in cap daca gresesc :)
Multumesc @mufa si @rebecca_uk.

Welcome to my world bro' .

"Un popor care voteaza corupti, impostori, hoti si tradatori, nu este victima ! Este complice !"
George Orwell
TheXman
Logofat
Logofat

Postby kitchi11 » Feb 24th, '13, 19:45

"ROMANIANS preparing to swamp Britain next year are insulting British towns and cities and making racist comments about fellow immigrants on the internet."
"Many would-be settlers criticise Britain, targeting the likes of Scotland, London and Liverpool, while insisting they do not want to live near Indians, Arabs, Chinese or black people."

"Why have the white British left London?" - http://www.bbc.co.uk/news/uk-21511904
"Some white British may have moved because their neighbourhood has been culturally transformed, the tea rooms and restaurants replaced by takeaway chicken shops and halal supermarkets serving the new arrivals."

Umm... maybe because they weren't happy about living among: "Arabs, Chinese or black people"? But indeed Romanians are racists because they tell what they think, the Brits don't talk about it, they just simply move away (silently thinking the same things).

PS. You have my consent to publish this, at least you won't be writing half truths Mr. Greg Christison @ the Express.
This person has been banned from romani-online.co.uk permanently.
kitchi11
Carturar
Carturar

Postby sapanta » Feb 24th, '13, 20:18

sapanta
Talmaci
Talmaci

Postby Dr. Evil » Feb 24th, '13, 21:26

Image
Dr. Evil
Nobil
Nobil

Postby Radooo » Feb 24th, '13, 22:17

Sursa: www.kmkz.ro
Radooo
Sfatuitor
Sfatuitor

Postby psihologul30 » Feb 24th, '13, 23:37

Hehehe...Rapidistule te-ai demascat singur ..apropo prima echipa de fotbal construita de comunisti a fost RAPID asta asa ca pentru istorie
psihologul30
Haiduc
Haiduc

Postby Radooo » Feb 24th, '13, 23:40

psihologul30 wrote:Hehehe...Rapidistule te-ai demascat singur ..apropo prima echipa de fotbal construita de comunisti a fost RAPID asta asa ca pentru istorie

Gresit: nu sunt rapidist :)
LE: Si nici suporterul vreunei echipe din Bucuresti.
Radooo
Sfatuitor
Sfatuitor

Postby dromaderu » Feb 25th, '13, 00:59

Da voi bagati toti ciumpalaii in seama?

Ziarist?
Stirirst?

Sanchi!

Tifla!
Unul care fabrica vorbe, nu e ziarist,e un oportunist , mic/degradat social/amarat...care traieste din mancat starvuri, asemeni hienelor!

"theirs"!.... -ras2- -asa-asa- -ras2- -nu-ma-uit-
Nici scoala nu are!
dromaderu
Contributor
Contributor

Postby adrian » Feb 25th, '13, 02:42

ValiB wrote:Stau si ma minunez ... nu-mi vine sa cred ce citesc. In loc sa te infurii ca Romani Online este FOLOSIT pentru a mai denigra inca o data imaginea romanilor in fata britanicilor, bati in retragere, te dezici elegant de orice te-ar putea baga si pe tine in albia asta de porci.

ValiB, n-ai idee cat de mult trebuie sa ma abtin sa te execut. Te mai las sa te minunezi inca 10 minute ca o curca intre 2 buturugi. Dupa ce termini, poate vrei sa citesti scrisoarea trimisa astazi catre DailyExpress:

http://seology.com/shots/Sent_%2820306_ ... 014628.jpg

Abtine-te de la alte comentarii pe acest subiect, in ceea ce priveste persoana mea.

Ultimul avertisment!

Referitor la dialogul tau cu "jurnalistii" britanici, afla ca acest articol este scris de un roman, dar semnat de un alt jurnalist. Este un articol comisionat. Vor mai fi multe pana la sfarsitul anului.
Adrian C.

Fondator

ROMANi ONLiNE
www.romani-online.co.uk
adrian
Site Admin

Postby Dr. Evil » Feb 25th, '13, 03:25

@adrian

As avea eu un comentariu, daca se poate.

''In the interest of helping us prove to our members that their views are not misinterpreted, cut out of the context, or used inappropiately - as some might fear - might you consider linking the respective article to our forum (link)?''

Nu vad cum i-ar ajuta pe membrii forumului faptul ca pun aia link la forum in articol. Macar daca le dadeai un link direct catre topic. Eu cred ca vrei sa profiti putin de pe urma faptului asta, dar nu te acuz. Probabil si eu as fi facut la fel. Dar cu ce ne ajuta pe noi acel link?
Dr. Evil
Nobil
Nobil

Postby andreivaly » Feb 25th, '13, 09:04

Salutare,

Eu cred ca Vali are foarte mare dreptate,si ar trebui sa luptam cu toate mijloacele impotriva unor astfel de acuzatii (cele de rasism),indiferent de cine sunt facute,si sa aratam pe orice cale ca nu reprezinta parerea tuturor romanilor.
Adrian-respect si apreciere pentru ceea ce ai creat cu ajutorul 'Romani online' si multumim pentru implicarea si in acest 'scandal'.Foarte buna idee cu scrisoarea,poate trebuia sa fii mai acid si dur cu ei,sa nu scrie asa 'la plesneala' tot ce 'prind',sa verifice mai intai si ca in orice dezbatere 'fair play' sa arate si parerea/pozitia celeilalte parti,nu doar s-o acuze.

PS: nu cred ca ar trebui sa discutati contradictoriu,si nu asa cum o faceti,incalcand regulamentul pe un subiect comun si 2 idei diferite:
Vali- -suntem acuzati pe nedrept-se refera la comentariile forumistilor mentionate in articol,de unde nu rezulta nici un fel de rasism
Adrian-referitor la un defect al romanilor,care exista,dar asa cum zice si Vali,nu e evidentiat de dovezile din ziar.
Nu da-ti bine la exeplu de urmat,caci voi sunteti astfel de oameni.
andreivaly
Erudit
Erudit

Postby adrian » Feb 25th, '13, 10:21

Da, si eu AM FOST rasist inainte sa traiesc in Marea Britanie, pentru ca am fost educat in Romania, unde nu am fost expus la multiculturalism, lucru pe care, alaturi de toleranta, il iubesc la Marea Britanie.

La fel, si tu AI FOST rasist, iar comentariile tale inainte sa locuiesti in Marea Britanie erau rasiste si xenofobe.

Am pierdut deja mult prea multa vreme cu Daily Fail, Daily Star, Daily Express si alte fituici.

Subiect inchis pentru mine.

ValiB wrote:
adrian wrote:
ValiB, n-ai idee cat de mult trebuie sa ma abtin sa te execut. Te mai las sa te minunezi inca 10 minute ca o curca intre 2 buturugi. Dupa ce termini, poate vrei sa citesti scrisoarea trimisa astazi catre DailyExpress:

http://seology.com/shots/Sent_%2820306_ ... 014628.jpg

Abtine-te de la alte comentarii pe acest subiect, in ceea ce priveste persoana mea.

Ultimul avertisment!

Adi, nici nu stii cat ma abtin sa reactionez ca Taranu. Numai ca eu sunt mult mai rabdator si am apucat sa te cunosc cat de cat pentru a-mi explica reactia ta. Ai putea sa ai un minim respect pentru cel care la un moment dat ti-a revigorat si pastorit forumul afundat intr-o oarecare amorteala, care s-a dovedit a fi devotat proiectului tau RO.

Nu inteleg ... si in continuare stau si ma mir ca curca intre buturugi: cum poti afirma nonsalant ca "romanii sunt rasisti"? Care romani, aia printre care te numeri si tu? Toti? Cel putin asta reiese din exprimarea ta, in contradictie cu ce afirmi in textul acelei scrisori adresata cotidianului. Eu unul nu ma simt rasist, pe mine m-a jignit afirmatia ta, poate chiar ceva mai mult decat articolul de ziar. Asta ca sa-mi explic comentariile la adresa ta.
Adrian C.

Fondator

ROMANi ONLiNE
www.romani-online.co.uk
adrian
Site Admin

Postby adrian » Feb 25th, '13, 10:24

Repet, poate nu ati inteles. Aceste articole care au aparut, alaturi de cele care urmeaza sa apara, nu sunt traduse de DailyFail, ci sunt comisionate de "jurnalisti" britanici, fiind redactate de "jurnalisti" de origine romana. Sunt foarte "targeted" inspre ROMANi ONLiNE, nu sunt scrise "la plesneala".

andreivaly wrote:Salutare,

Eu cred ca Vali are foarte mare dreptate,si ar trebui sa luptam cu toate mijloacele impotriva unor astfel de acuzatii (cele de rasism),indiferent de cine sunt facute,si sa aratam pe orice cale ca nu reprezinta parerea tuturor romanilor.
Adrian-respect si apreciere pentru ceea ce ai creat cu ajutorul 'Romani online' si multumim pentru implicarea si in acest 'scandal'.Foarte buna idee cu scrisoarea,poate trebuia sa fii mai acid si dur cu ei,sa nu scrie asa 'la plesneala' tot ce 'prind',sa verifice mai intai si ca in orice dezbatere 'fair play' sa arate si parerea/pozitia celeilalte parti,nu doar s-o acuze.

PS: nu cred ca ar trebui sa discutati contradictoriu,si nu asa cum o faceti,incalcand regulamentul pe un subiect comun si 2 idei diferite:
Vali- -suntem acuzati pe nedrept-se refera la comentariile forumistilor mentionate in articol,de unde nu rezulta nici un fel de rasism
Adrian-referitor la un defect al romanilor,care exista,dar asa cum zice si Vali,nu e evidentiat de dovezile din ziar.
Nu da-ti bine la exeplu de urmat,caci voi sunteti astfel de oameni.
Adrian C.

Fondator

ROMANi ONLiNE
www.romani-online.co.uk
adrian
Site Admin

Postby ELLAWS » Feb 25th, '13, 10:28

OAMENI BUNI,

De ce dati satisfactie la "prieteni" sa va certati intre voi?... ASTA A SI FOST SCOPUL "acelui roman".

Eu va spun CU MANA PE INIMA ca NU SUNT RASISTA ca si MULTE ALTE MII DE ROMANI care traiesc de ani de zile pe meleaguri Britanice, muncesc, invata intr-o societatea multiculturala, unde s-au integrat PERFECT tocmai din acest motiv : NU SUNT RASISTI!!! -nu-nu- -nu-nu- -nu-nu-

Aveti MARE GRIJA la ceea ce spuneti / scrieti, ca pe viitor v-ati putea astepta sa auziti de cazuri de romani BATUTI IN STRADA (Doamne fereste ucisi) s-au mai intamplat cazuri similare in Italia, Irlanda, Spania...
Eu cand vad ca omul nu mai poate de atata desteptaciune...nu ma deranjez sa urc pana la nivelul lui...il las sa se afirme!... :D (Ela State)
ELLAWS
Contributor
Contributor

Postby TheXman » Feb 25th, '13, 11:55

Dio wrote:
theman73 wrote:Asta este de fapt confirmarea că , romanul o dă în bară indiferent de nivel .

Da este... isi zice Google...

Sunt prea batran Dio sa nu simt cand ceva nu este in regula :

,,Repet, poate nu ati inteles. Aceste articole care au aparut, alaturi de cele care urmeaza sa apara, nu sunt traduse de DailyFail, ci sunt comisionate de "jurnalisti" britanici, fiind redactate de "jurnalisti" de origine romana. Sunt foarte "targeted" inspre ROMANi ONLiNE, nu sunt scrise "la plesneala".,,

George Orwell
TheXman
Logofat
Logofat

Postby londoniana » Feb 25th, '13, 12:35

Eu cred ca toti suntem rasisti intr-o masura mai mare sau mai mica. Rasismul nu se refera doar la discriminare si comportament ci si atitudini, prejudecati, etc. care sunt adanc inradacinate in noi si de care nu vom putea scapa atat de usor. Eu am prieteni f buni 'de culoare' dar cred ca am inca multe prejudecati, chiar daca incerc sa scap de ele.

Exemple simple... de la cantecelul ala stupid din copilarie cu 'omul negru n'a venit', buncii care ne amenintau ca ne 'dau la tigani', apoi acum ca adulti multi dintre noi nu s-ar cupla cu cineva de culoare diferita, nici macar nu considera asta, sau mergem pe strada seara si ne sperie mai rau o persoana de culoare decat una alba (nici macar nu facem constient asta), sau nu vrem sa ne dam copiii la o scoala unde majoritatea nu e alba, sau nu vrem sa locuim intr-o zona colorata daca avem de ales, sau preferam ca prietena sau sotia fiului sa nu fie negresa, indianca, etc.

Sunt convinsa ca printre noi sunt destui care au scapat de multe dintre prejudecatile astea dar ma indoiesc ca procentul e atat de mare... chiar si la cei care au trait aici ani de zile. Suntem wired social deja.

Exista in psihologie sociala un instrument f simplu de masurare a atit rasiste... e vechi dar destul de interesant.. scala lui Bogardus, ceva de genul - ganditi'va la o persoana de culoare (sa zicem African Black) si indicati gradul de dezirabilitate la fiecare item din lista de mai jos -- sa zicem 1=not desirable 10=completely desirable. Cati dintre noi ar alege 10 la primul punct? - fara ipocrizie si nu doar teoretic what if, ci si chiar si ar face-o? Nu cred ca atat de multi.

As close relatives by marriage (either you or your children to marry them)
As my close personal friends
As neighbors on the same street (or same block)
As co-workers in the same occupation
As citizens in my country
etc.
londoniana
Contributor
Contributor

Postby TheXman » Feb 25th, '13, 12:48

Asta nu este rasism , este frica pura .

George Orwell
TheXman
Logofat
Logofat

Postby Dan » Feb 25th, '13, 13:05

Atacuri impotriva romanilor o sa tot fie.
Articolul din express.co.uk nu pune link catre sursa, asa ca cititorii nu pot verifica veridicitatea afirmatiilor.

Se observa, de asemenea, ca articolul spune ca "declaratiile romanilor de pe forum l-au infuriat pe purtatorul de cuvant X". In acelasi articol in care au fost publicate pentru prima data respectivele declaratii.

De unde deducem ca sunt 2 variante:
1. jurnalistul roman care a conceput articolul a contactat purtatorul de cuvant al UKIP si i-a cerut parerea (stire fabricata)
2. UKIP monitorizeaza site-ul ROMANi ONLiNE si incearca sa gaseasca nod in papura. (stire fabricata)

Express.co.uk spune ca romanii vorbesc despre "unde se muta dupa ridicarea restrictiilor", dar topicul la care se face referire este din 2010.

De unde stiu ca articolul a fost facut d eun roman? din cauza treaducerii si interpretari termenului "puradel". Google translate nu face asocierea intre puradel si pickaninny sau cum i-au zis ei.
http://zello.com/channels/k/ceBiO
Dan
Administrator
Administrator

Postby IPS » Feb 25th, '13, 14:14

Mie mi-a gasit Google "gypsy boy" pentru puradel precum si acest dictionar online http://engleza-online.ro/dictionar-roma ... ?k=puradel
Iar de la gypsy boy la pickaninny nu e cale lunga. A trebuit sa caut ce inseamna pickaninny ca n-am mai auzit termenul pana acum.
IPS
Librar
Librar

PreviousNext

944 posts • Page 30 of 321 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32