Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

Metode de stabilire si studiu in uk + offtopice

Subiecte care nu se incadreaza in celelalte categorii
22 posts • Page 1 of 1

Metode de stabilire si studiu in uk + offtopice

Postby poznasul » Nov 29th, '08, 01:31

Buna seara/ziua dupa cum va e lumina-n viatza!
Am deschis acest topic care doreste sa cuprinda probleme ce s-au discutat deja in alte topicuri, partial.Doresc sa fie un topic care sa permita si un pic de discutzii , offtopice,pareri si opinii.Sper ca, daorita faptului ca am deschis acest topic sa nu se impuna rigiditatea ce dainuie in mare parte din topice , pe cel de fatza.Repet: ca initiator, nu ma dernjeaza ceea ce este considerat offtopic de un moderator sau altul asa a va rog respectuos sa lasati oamenii sa divagheze dupa pofta inimii si a inkului virtual.

Ma intereseaza in primul rand, sa stiu ce se poate face cu un sandwich course pe nvq2 ca si care assistant.cu ce ajuta nvq2 , dupa ce se termina primul an si obtzii blue card, unde te poti angaja si pe ce fel de joburi in afara de care assistant la azil poti lucra?MAI ALES, ce poti face sa faci o cariera de genul counseling,nurse si ce se mai poate???
yellow card iti vine in aproximativ 2 luni, acuma?
ei platesc cam 6£/h , am inteles ca pe aici se invarte salariul (brut pe ora) dar cam cat se poate castiga dupa primul an(sau in primul an creste salarul?!) ?

am vazut opinii diferite despre Concept Care College, mai sunt probleme cu ei sau doar conteaza cum pici si pe unde pici cu plasamentul la munca?

A fost plasat cineva in Londra prin concept Care dar cu celalalt curs de hospitality/tourism??? ceva detalii, va rog.

Cat priveste cealalta metoda legala, de a face un curs in uk(de lb engleza spre ex.) , am inteles ca trebuie sa fie cursul de minim 20h si ai drept la 20h de munca.
Am auzit de un colegiu in Croydon, unde te poti duce pana sa iei cardul , apoi nu mai este musai sa fii acolo.Cursul acolo costa cam 350 £.Stiti de alt colegiu mai central chair de computere sau alceva,ieftin si care sa-ti dea statutul de student si sa poti lucra?

PS :cata246, ti-am citit mai demult posturile in legatura cu acel conflict de munca.Am inteles ca s-a terminat cu bine.Am vazut in alt post ca ai fost care assistent la azil si apoi ai devenit nurse.Cum ai facut ? Ce procedee trebuie sa urmezi aici(am observat ca tu ai fost in sistemul medical romanesc si banuiesc ca ai avut diplome recunoscute dupa 2007 )?

cam asta am avut de intrebat pt. moment.Multumiri celor ce isi rup din timp sa raspunda
poznasul
Scrib
Scrib

Re: Metode de stabilire si studiu in uk + offtopice

Postby cata246 » Nov 29th, '08, 09:29

PS :cata246, ti-am citit mai demult posturile in legatura cu acel conflict de munca.Am inteles ca s-a terminat cu bine.Am vazut in alt post ca ai fost care assistent la azil si apoi ai devenit nurse.Cum ai facut ? Ce procedee trebuie sa urmezi aici(am observat ca tu ai fost in sistemul medical romanesc si banuiesc ca ai avut diplome recunoscute dupa 2007 )?

cam asta am avut de intrebat pt. moment.Multumiri celor ce isi rup din timp sa raspunda
Poznasul
- nou venit -

poznasule,bine ai venit pe aici,interesant ca cineva mai citeste despre acele chestii,chiar eu doream acum cateva zile sa adaug ceva la acele postari,dar nu am mai avut timp/reusit sa le gasesc.
S-a terminat cu bine pt mine,cealalta familie implicata a trebuit sa paraseasca unitatea,unul prin transfer,celalalt prin transfer mascat cumva.
Oricum,toata intamplarea mi-a lasat un gust mai mult decat amar,fiind implicata o familie de romani.

Ca raspuns la postarea ta iti pot spune,din cate stiu eu ca cu NVQ2 poti lucra doar in NH,poate si ca support worker in spital,dar e mai greu de intrat.
Dar,daca faci si 3-ul,poti apoi sa incerci sa te inscrii la college pt nursing (trei ani),de fapt cred ca se poate si doar cu 2-ul,nu stiu sigur,ceea ce evident e altceva.
Dar te rog spune-mi si mie cum poti veni in UK acum pt acest curs.
Am si eu un prieten care ar fi interesat,nu prea am timp sa caut,deci bani si cazare nu ar fi o problema pt el,doar cum tre sa fac pt a-l inscrie la un astfel de curs?
cata246
Cavaler
Cavaler

Postby poznasul » Nov 29th, '08, 10:05

cata, in principiu sunt mai multe colegii de acest tip ,taxele sunt pe la 1000 (cum e craven in leeds), daca stam ca se poate da doar un avans poate ma bagam si eu de mult
eu nu am lucrat in domeniu, sunt de ceva timp pe aici dar pe baza de self employed.Am citit o mare parte din postarile tale in acest an, am citit detul de des ce s-a scris aici dar nu prea am dorit sa intercationez.

In legatura cu posibilitatea de a lucra in spital, banuiesc ca este valabil doar dupa primul an cu blue card in mana si pe cont propriu.Stiu o asistenta sefa intr-un spital in Londra , poate ajuta intr-un fel ?dar daca stiu si o nurse ,sefa de sectie si teacher pt specializari la nurse, cu specializare in sange(nu ma pricep , nu stiu exact ), ma poate ajuta sa lucrez in spitale.Ce tip de job as putea face dupa primul an?Am citit ca s-a schimbat legislatia din octombrie acest an pt. social care si nurse cred.O sa revin mai incolo cu date si link
PS; cata, o sa incerc sa-ti dau un PM azi pt ajutor in particular pt prietenul tau...ahhh, sa nu uit, keep it steady ...si sa-i descurajezi pe magarii aia de romani ce au inceput sa dea comisioane pe aici sa aiba shifturi mai bune , ntz,ntz,ntz!
-takecare- akecare-
poznasul
Scrib
Scrib

Postby iubitulondrei » Nov 30th, '08, 20:37

[quote="cata246":3vm5lzth]Dar te rog spune-mi si mie cum poti veni in UK acum pt acest curs.
Am si eu un prieten care ar fi interesat,nu prea am timp sa caut,deci bani si cazare nu ar fi o problema pt el,doar cum tre sa fac pt a-l inscrie la un astfel de curs?[/quote]

De ajuns e relativ simplu. Colegii dintr-astea sunt multe, unele chiar gratis. Dar de obicei se practica achitarea unui avans (direct in Ro, daca vii prin companie/ sau aici), restul sumei retinandu-se in cateva transe lunare, din salariu.

Sunt companii in Ro care faciliteaza asta (de exemplu am auzit de Danfil Brasov [url:3vm5lzth]http://www.danfil.bizoo.ro/despre[/url], care cica ar fi destul de seriosi, nu bag mana in foc), dar te costa taxele de intermediere.

Cel mai simplu ar fi sa ajunga aici si sa ia legatura personal cu un astfel de colegiu, pentru un curs de NVQ, orice numar ar avea el. Va scapa astfel de taxele de intermediere, care de obicei nu sunt mici deloc.
iubitulondrei
Gazetar
Gazetar

Postby cata246 » Dec 1st, '08, 09:50

[quote="Iubitulondrei":32cog8ng][quote="cata246":32cog8ng]Dar te rog spune-mi si mie cum poti veni in UK acum pt acest curs.
Am si eu un prieten care ar fi interesat,nu prea am timp sa caut,deci bani si cazare nu ar fi o problema pt el,doar cum tre sa fac pt a-l inscrie la un astfel de curs?[/quote]

De ajuns e relativ simplu. Colegii dintr-astea sunt multe, unele chiar gratis. Dar de obicei se practica achitarea unui avans (direct in Ro, daca vii prin companie/ sau aici), restul sumei retinandu-se in cateva transe lunare, din salariu.

Sunt companii in Ro care faciliteaza asta (de exemplu am auzit de Danfil Brasov [url:32cog8ng]http://www.danfil.bizoo.ro/despre[/url], care cica ar fi destul de seriosi, nu bag mana in foc), dar te costa taxele de intermediere.

Cel mai simplu ar fi sa ajunga aici si sa ia legatura personal cu un astfel de colegiu, pentru un curs de NVQ, orice numar ar avea el. Va scapa astfel de taxele de intermediere, care de obicei nu sunt mici deloc.[/quote]

Acest mod ar fi cel mai realizabil,eu pot sa-l tin la mine un timp,ce vreau sa stiu,daca cunoasteti,poate sa lucreze unde vrea el,sau universitatea ii va da o locatie?
Eu as putea sa-l ajut sa intre la NH unde sunt si eu,si sa faca studiile eventual la Coventry/Northampton,sau prin apropiere.
cata246
Cavaler
Cavaler

Postby alina_r » Dec 5th, '08, 00:11

Buna!
Am mai postat acum o sapt p forum intrebarea mea dar nu am primit un raspuns care sa ma ajute f mult; poate ma puteti ajuta voi? Nu stiu ce sa aleg intre a fi self employed sau sa fac un curs d nvq pt yellow card. K si self poti aplica pt yellow c iar dupa un an pt blue card? Eu am auzit si ca da si ca nu....care e adevarul? Si dak ma fac self k si nanny, din cate stiu va tbui sa lucrez DOAR k si nanny...sau poti sa t angajezi in orice domeniu(k si partener-self employed)...dak t ia cineva desigur..:D? Legat d nvq, s-a mai pus intrebarea, colegiul la care faci cursul iti gaseste loc d munca?
Multumesc anticipat!
alina_r
Discipol
Discipol

Postby haris » Dec 5th, '08, 01:40

Pe undeva subscriu la intrebarea alinei_r.
Daca devin SE pe o ocupatie pot avea activitati (ma angajaza cineva) si in alte domenii ?
Pot avea mai multe ocupatiuni trecute la SE? Daca da cate?
Si inca o intrebare si gata: daca sunt devin Dependent de SE (sa spunem ca sotia este SE) dupa cat timp pot aplica pentru Blue Card?
Multumesc anticipat.
haris
Gramatic
Gramatic

Postby splash » Dec 5th, '08, 21:19

Ca si SE nu poti aplica pt blue dupa un an...nici chiar dupa mai multi
Poti aplica ca si dependent de SE -si vei obtine Blue card- in acelasi timp cu persoana care devine SE
Daca faci un curs (sau mai multe), care sa fie de cel putin 20 ore/ sapt de-a lungul unui an , dupa un an vei obtine blue.
splash
Mentor
Mentor

Postby haris » Dec 5th, '08, 21:33

Multumesc foarte mult Splash pentru raspunsul dat la obiect si fara expresii de genul "cauta si tu prin forum ca s-a mai scris" ! Un membru serios care stie ca Forumul este pentru discutii, nu baza de date cu membri mai vechi, plictisiti, pe post de plasatori la cinema care-ti spun de la intrare sa-ti cauti locul singur ca e undeva prin sala...
Multumesc inca odata foarte mult!
-thankyou- hankyou-
-takecare- akecare-
haris
Gramatic
Gramatic

Postby splash » Dec 5th, '08, 22:08

lipsa de timp....deh! ca altfel cine stie ce iesea din ...tastatura mea!! -lol- ol-
Anyway, ar fi bine sa cauti in 'guidance' pt romani si Bg pe site la HO, sa vezi de nu s-a schimbat ceva, sau la utile... sus in dreapta -zipped- ipped- sic!
http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/worki ... iveworkuk/
splash
Mentor
Mentor

Postby alina_r » Dec 6th, '08, 00:09

Multumesc si eu pt raspunsul la una din intrebarile mele! -thankyou- hankyou- La celelalte mai astept, poate ma lamureste cineva...:)
O seara linistita!
alina_r
Discipol
Discipol

Postby cata246 » Dec 6th, '08, 09:33

[quote="alina_r":14duyr52]Buna!
Am mai postat acum o sapt p forum intrebarea mea dar nu am primit un raspuns care sa ma ajute f mult; poate ma puteti ajuta voi? Nu stiu ce sa aleg intre a fi self employed sau sa fac un curs d nvq pt yellow card. K si self poti aplica pt yellow c iar dupa un an pt blue card? Eu am auzit si ca da si ca nu....care e adevarul? Si dak ma fac self k si nanny, din cate stiu va tbui sa lucrez DOAR k si nanny...sau poti sa t angajezi in orice domeniu(k si partener-self employed)...dak t ia cineva desigur..:D? Legat d nvq, s-a mai pus intrebarea, colegiul la care faci cursul iti gaseste loc d munca?
Multumesc anticipat![/quote]

Uite,incerc sa-ti dau eu un raspuns,din ce-am mai citit pe forum,si din ce-mi dicteaza mie logica.
Daca poti,cred ca ar fi mai bine sa faci un NVQ,decat SE pe nanny.
Avantajele ar fi,pe langa cele materiale (castigi oricum mai mult in caring decat ca si nany),faptul ca dupa 12 luni ai drept de bluecard.
Considerand ca acum suntem 2009 (acusica),rezulta ca ai putea avea cardul undeva pe la 2010,data care este oricum cu doi ani mai devreme decat data preconizata ca se vor ridica restrictiile,evident,nimic de pierdut,daca se vor ridica mai devreme.
Pe cand ,ca SE in nany,vei fi legata de aceasta slujba,cu toate implicatiile de rigoare (lipsa altor experiente,timp liber limitat,bani putini,etc,etc.)
Parerea mea!
cata246
Cavaler
Cavaler

Postby cata246 » Dec 6th, '08, 09:35

Revin,recitind postul tau am realizat ca ai face un NVQ in orice,deci e doar o idee caringul,plus ca,sigur dupa 12 luni cu yellow,ai dreptul la blue.
cata246
Cavaler
Cavaler

Postby poznasul » Dec 6th, '08, 19:16

[quote="cata246":y3qzlmf4]Revin,recitind postul tau am realizat ca ai face un NVQ in orice,deci e doar o idee caringul,plus ca,sigur dupa 12 luni cu yellow,ai dreptul la blue.[/quote]

si eu recomand pt oricine sa se inscrie la curs de NVQ,dar sa fie pe metoda de Sandwich Course.Este cea mai buna solutie, iti poti permite sa muncesti cate ore vrei care teoretic le faci pe specializare dar real poti sa ai un job sau un alt extra job in domeniu ce nu tine de curs.Ex:m-am bagat la costumer service dar o sa fac carer printr-o agentie(sper sa incep curand) si la yellow card la telefonul dat de HO o sa raspunda ei ca am fost angajat.Colegiul unde m-am inscris si am platit 200 avans si mai am de platit 1100 nu m-a putut ajuta cu plasament in Londra asa ca a ramas sa imi gasesc eu;cel mai recomandat era in cazul cursului de costumer service in servicii de genul retail,restaurant,hotel,etc si nu carer cum fac..asa ca sper sa nu am prob la HO.
Avantajul inscrierii la colegiu cu NVQ este atunci cand platesti in rate si esti 'student cu full rights of work towards your NVQ degree'.Daca alegi pe home care si esti de acord sa pleci atunci coegiul iti face trainingul obligatoriu pt carer ,diploma de inductie si aplicatia pt CBR (pana nu ai raspuns la cbr nu ar trebui sa lucrezi).Colegiul d.p.d.v. legal este obligat sa te plaseze , daca ai noroc mult cum au avut cativa , in londra ,daca nu in alta parte.Ex Concept a plasat f multi in Leeds pt ca ii preda pe romani la o alta agentie de plasare care va plateste depozit si prima luna de cazare si va cauta locuinta,astfel aveti un beneficiu enorm.Fiecare isi ia bani pe asta, bineinteles.Agentia va plaseaza la un Home Care unde semnati un contract.Repet, daca luati ce oferta vi se da de la Colegu, in principiu ar trebui sa va fie bine , oricum va puteti stabili si neaparat sa asteptati sa vina yellow card.Dupa ce vine yellow card , osa vi se inapoieze buletinul sua pasaportul are l-ati predat la colegiu pt aplicatia Y.C. .Yellow card se pastreaza la colegiu pana ce platiti balantza pt costul intreg al cursului.Daca cumva va da un colegiu Yellow Card in mana si aveti de platit bani, ei au dreptul sa-l ANULEZE si ati facut o varza murata
este mai benefic sa faci un NVQ daca esti o persoana descurcareata si sti si intelegi ceva engleza decat un curs de engleza
poznasul
Scrib
Scrib

Postby alina_r » Dec 9th, '08, 00:15

Multumesc mult pt raspunsurile voastre, cata246 si Poznasul!
Mai aveam o nelamurire legata de NVQ=sandwich cours(?), dar am citit topicul cu S cours si am inteles k sandwich inseamna k, colegiul unde faci NVQ-ul, e obligat sa-ti gaseasca loc d munca. Dak gresesc va rog sa ma corectati!
Multumesc iar! O noapte buna!
alina_r
Discipol
Discipol

Postby alina_r » Dec 9th, '08, 00:33

Revin, k d somnic am uitat sa mentionez: cata246, nvq-ul l-as face p Child care, pt k in carer(azile d batrani), e prea solicitant fizic...urmeaza sa dau un search p google dupa NVQ+nanny+sandwich cours(dak nu adorm... :-p). Dak mai aveti ceva informatii utile d impartasit, va multumesc iar anticipat!
Noapte buna!
alina_r
Discipol
Discipol

Postby poznasul » Dec 9th, '08, 02:01

alina, eu zic(parere personala,nu info sigura) ca intr-adevar , colegiul trebuie sa te plaseze DAR nu sa-ti garanteze ca-ti place locul de munca sau locatia.Acesta este motivul pt care am ales cursul DAR mi-am cautat siingur plasament.Lq curs de costumer care ofereau plasamnet la franchize MCdonalds in oxfordshire iar la curul de Carer , plasamente pe langa Leeds.Take it or leave it.pe moment astept clear de la agentia de munca (Prospect staff din edgware , aproape de tine ,deci o poti folosi si tu) si abia in ianuarie sa incep lucrul.eu am curs de Costumer Care dar o sa muncesc ca si carer cu agentia.si mie mi-ar place sa lucrez cu copii dar nu cred ca o sa fie asa, in principiu ma trimit la Care Home cu mai multi rezidenti,poate chiar cu Dementia
Daca tu reusesti pe child care f bine.In privinta NVQ pe child care cu plasare de munca nu am auzit dar nu inseamna ca nu exista ,cauta si pe net si da de stire cam ce ai gasit
Dupa ce incep si munca o sa dau aici de stire daca am avut prob. si sper sa zic ca am obtinut Yellow in ianuarie
poznasul
Scrib
Scrib

Postby poznasul » Jan 2nd, '09, 23:53

salutare si la multi ani si bucurii multe voua forumistilor!
am observat ca nu prea s-au hazardat la raspunsuri multi inainte de sarbatori asa ca am lasat topicul pt moment.il reiau acuma cu 2 intrebari clare:
-daca muncesc self employed dar nu am yc pe el si am aplicat pt yellow ca student nvq, pot sa muncesc si se cand doresc?exista o litera in regulament ce interzice ?eu nu am gasit
-daca am gasit singur locul de munca pt yellow card, acest yellow card trebuie sa contina numele comapeniei unde lucrez?pot schimba compania si sa nu am nevoie sa schimb yellow card?trebuie sa anunt Home Office sau cum?
Multumesc celor care cunosc cu adevarat aceste probleme si doresc sa ajute,doresc informatii mai clare nu doar simple pareri fara o fundatie clara, eventual text de lege sau experiente directe sau ale cunoscutilor
Eu sunt confuz cu informatiile de pe bia
poznasul
Scrib
Scrib

Postby ella36 » Jan 7th, '09, 01:57

Buna, poznasul.

Legislatia nu interzice sa fii si self-employed person si student in acelasi timp. Nu poti insa obtine yellow card pentru fiecare dintre aceste doua situatii in acelasi timp. Deci fie ceri yellow card de self-employed (care nu-ti prea foloseste la ceva daca nu ai dependenti), fie yellow card de student (care-ti este absolut necesar daca vrei sa lucrezi ca salariat). In cazul tau, ramane sa aplici pentru yellow card de student si, in paralel, poti desfasura si o activitate ca self-employed person.

Din cate am inteles, cursul la care esti/vei fi student este curs NVQ sandwich, deci ai dreptul sa lucrezi full-time in perioada de practica. Retine ca poti lucra legal ca si salariat numai DUPA eliberarea yellow card de student, nu si inainte, chiar daca esti inscris deja la cursuri.

In ceea ce priveste angajatorul si schimbarea acestuia, aceasta depinde de ce este specificat in contractul incheiat cu scoala si, eventual, agentia prin care esti scolarizat. Unii permit schimbarea angajatorului, altii nu. Pe yellow card nu este mentionat un angajator anume, intrucat tu obtii yellow card in calitate de student, si nu in calitate de angajat al unei anume companii.

Sper sa-ti fie de folos informatiile. Numai bine.
ella36
Cronicar
Cronicar

Postby poznasul » Jan 7th, '09, 02:24

cu adevarat folositor raspunsul tau
daca insa citesti cu atentie, am specificat ca al meu colegiu nu-mi da plasament pt o zona si job ok si am aplicat la ei, aici, in Londra , doar cu conditia sa pot cauta si gasi singur agentie de munca care sa ma accepte si sa am posibilitatea sa schimb jobul dupa ce am yellow
altfel nu dadeam banii ca nu-si aveau rostul.nu ma intereseaza decat sa ajung sa am blue card, cursurile lor sunt nvq 2 fie pe care assistant , fie pe costumer care si nu prea au valoare pe piata
m-am inscris la costumer service si mi-a zis ca pot sa ma inscriu la orice agentie oricum, acuma cand i-am spus ca astept acceptul-CRB pt o agentie de care assistant, au zis ca nu , doar daca e pe domeniu de costumer care( tot ce tine de hotel,restaurant,retail,etc).
eu in cam 2 saptamani trebuie sa am pregatit numele agentiei care ma accepta dar gtrebuie sa fie si de acord sa raspunda la telefon atunci cand verifica HO,Asa este?Am depus dosarul la inceput de decembrie si au zis ca spre sfarsit de ianuarie o sa fie analizat cazul meu si sa fiu pregatit
Mai am o optiune, sunt deja la o alta agentie de catering, deci se preteaza la costumer care, lucrez ca SE si colegiul a zis ca este ok sa ii am ca referinta de job pt yellow iar dup aceea pot schimba sa ajung la agentia de care assistant dar sa schimb si cursul din costumer service in carer.ser sa nu fie o abureala
Ma intereseaza de asemenea sa stiu daca pastrez jobul la agentia de catering ca waiting staff dar f putine ore de munca pe saptamana, pastrez si cursul la costumer care (asa cum imi sugereaza colegiul in acest caz) , atunci eu mai pot avea blue card? nu cred, pt ca nu mai am zilele lucratoare pe an sau doar daca ot face si un a;t job in paralel( sa zicem carer) la care iau cele 12 payslips pt un an de munca cu maxim 30 zile nelucrate

Ok, acuma ca sa lamuresc si pe altii, tocmai m-am lamurit de la altcineva clar cu urmatoarele:
- ela are 100% dreptate, nu poti beneficia de 2 carduri colorate , oricare ar fi, in acelasi timp
nu poti fi cu YC ca SE si sa muncesti aditional ca student pe baza YC de SE.este clar in guidance 4 romanians
INSA nu exista nici un impediment legal dovedit pana acuma care sa-ti interzica sa lucrezi ca student maxim 20h pe baza YC de student + SE separat fara YC pt se.
- a facut cineva asta?a ajuns la aplicatia pt blue card? a dost cineva respins?
poznasul
Scrib
Scrib

Postby silverfern » Jan 7th, '09, 19:51

Poznasul, o fi clar in guidance 4 romanians, dar guidance nu e lege. E, daca vrei, un fel de rezumat al legilor si mai apar in el si neconcordante cu legea. De exemplu tot intr-un astfel de guidance(poate chiar acelasi, mi-e lene sa ma uit acum) se spunea ca trebuie sa fii student full time pt a obtine yellow card, iar legea nu-ti cere asta ca student EU. Nici eu n-am intalnit nici o interdictie(in vreo lege) sa fii si self employed si detinator de yellow card ca student. Uneori se intampla ca unele legi sa nu fie foarte exacte pentru ca legile europene interzic anumite lucruri. Asa se intampla ca britanicii sa nu poata stabili o anumita suma de bani cand vine vorba de resursele pe care trebuie sa le aiba un student aplicant pt yellow card, pt ca legea europeana interzice acest lucru. Ca sa nu mai spun de confuziile care se fac din cauza statului mai special al romanilor: cetateni EU dar cu restrictii.
Nu stiu daca fiind si self si muncind ca student in acelasi timp iti poate afecta aplicatia pt blue card. Cred ca e iarasi o situatie in care decizia o ia ofiterul de la HO bazandu-se pe... instinct, bun simt sau maistiu eu ce.
silverfern
Moderator
Moderator

Postby camirez » Jan 12th, '09, 13:04

Salut,
e prima oara cand scriu pe forum dar va urmaresc de ceva vreme. In primul rand vreau sa multumesc pt toate informatiile pe care le postati si cred ca e singurul loc unde romani se ajuta intre ei. Sunt de vre-o 7 luni in UK si am venit aici cu gandul de a ma stabili in Londra. Am ales asta nu neaparat ca o duceam rau in Romania dar pt ca fica mea sa inceapa scoala aici. Am venit printr-o agentie romaneasca la Twin College - nu vi-l recomand deloc- am facut 4 luni English Course - un alt mod de a lucra in UK, dupa care ( conditia care am pus-o inainte sa vin era ca ei sa imi gaseasca de lucru in Londra si nu in alta parte) bineinteles ca s-au facut ca ma ajuta si intr-un final m-au lasat de izbeliste. Problema e ca eu detin yellow card si nu prea stiu ce sa fac cu el acum, si anume cate ore pot lucra? si cat timp?
L-as ruga pe Posnasul daca poate sa imi spuna si mie numele colegiului la care a apelat el si daca mai are cineva ideei la ce colegii as mai putea sa aplic pt a obtine un alt YC dar sa pot lucra full time. Va multumesc anticipat.
camirez
Cetitor
Cetitor

22 posts • Page 1 of 1