Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

Intrebare: Pot achizitiona un imobil pe teritoriul Uk?!

Subiecte care nu se incadreaza in celelalte categorii
25 posts • Page 1 of 1

Postby append » Mar 23rd, '12, 23:01

Buna seara/ziua ... Intrebarea mea este cu referire la achizitionarea unui imobil.. ce trebuie facut in cazul in care doresc sa cumpar un imobil?
Si in primul rand... ne` este permis ca si cetateni straini ( Romani ) sa achizitionam un imobil?!..
Care sunt legile cu privire la strainii ce doresc sa cumpere un imobil, indiferent ca este un: studio, apartament, casa, etc..
Intreb acest lucru datorita faptului ca doresc sa cumpar un studio ori o casa cu maxim 2 camere.. dar nu cunosc legile in Uk... am fost o singura data in uk.. am locuit maxim 1 luna la niste cunostinte in zona ( norwood junction ) ... am fost mai mult in vizita.
Intreb acest lucru cu referire la; legi, datorita faptului ca in Romania .. unui strain ii este permis sa cumpere un imobil dar nu si terenul pe care se afla imobilul .
In anglia ( londra ) cum sunt legile cu privire la acest fapt...
In cazul in care ne este permis, ce pasi trebuiesc urmati.. la notariat cine plateste actele de vanzare-cumparare .. intreb acest lucru datorita faptului ca imi permit o achizitie cu o suma minima... ca si investitie intr-un titlu de propietate.
O chestie ciudata ce am vazut pe majoritatea agentiilor imobiliare este faptul ca propietarii pot vinde cota parte dintr.un imobil... imi pare ciudat... cum sa cumpar un imobil in procentaj de : 25, 30, 40, 50 % ? pe o perioada de : 50 ani, minim.. imi pare ciudat, rau.. dar in fine... fiecare cu legile sale..
Rog frumos sa imi raspunda doar persoanele serioase si care au vagi idei in ceea ce priveste subiectul acestui topic.
Multumesc frumos, anticipat.
Last edited by append on Mar 23rd, '12, 23:32, edited 1 time in total.
append
Haiduc
Haiduc

Re: Intrebare: Pentru achizitionarea unui imobil..

Postby sapanta » Mar 23rd, '12, 23:16

da, poti sa cumperi linistit.
ai banutu, pac la agentie, pac ai gasit ce-ti place si gata.
in uk e simplu, e facut sa cumpere tot omu'
romania e mai departe, alta cultura, alta legislatie, nu poti cumpara pe persoana fizica, dar faci un srl si cumperi ce vrea muschiul tau... sa fim seriosi http://www.econtext.ro/economie/agricul ... arii.html; cine isi aduce aminte de sloganul nu ne vindem tara intelege mai bine aceste lucruri

e un fel de leasing cred ceea ce te referi... un google mic pt freehold si leasehold probabil iti va lamuri treburile astea
sapanta
Talmaci
Talmaci

Postby append » Mar 23rd, '12, 23:21

sapanta wrote:da, poti sa cumperi linistit.
romania e mai departe, alta cultura, alta legislatie, nu poti cumpara pe persoana fizica, dar faci un srl si cumperi ce vrea muschiul tau... sa fim seriosi http://www.econtext.ro/economie/agricul ... arii.html; cine isi aduce aminte de sloganul nu ne vindem tara intelege mai bine aceste lucruri

e un fel de leasing cred ceea ce te referi... un google mic pt freehold si leasehold probabil iti va lamuri treburile astea

Deci nu pot cumpara ca si persoana fizica.. Multumesc frumos pentru timpul acordats i raspunsuri.
Mi-ai fost de ajutor.. Multumesc mult!
append
Haiduc
Haiduc

Postby Dan » Mar 23rd, '12, 23:31

Q: pot cumpara?
A: da, poti cumpara linistit
Concluzie: Deci nu pot cumpara.

append, sincer, iti poti cumpara ce casa vrei in UK. (daca ai bani)
Cel mai indicat este sa contactezi o agentie imobiliara (gasesti in pagina de recomandari - http://www.romani-online.co.uk/recomandarile-noastre) si iti vor da solutii si probabil si oferte. Poti suna sau da email, cum preferi.

Cand vine vorba de "rate", problema este mai delicata, pentru ca nu ai "credit history" in UK.
http://zello.com/channels/k/ceBiO
Dan
Administrator
Administrator

Postby sapanta » Mar 23rd, '12, 23:39

append wrote:

Deci nu pot cumpara ca si persoana fizica.. Multumesc frumos pentru timpul acordats i raspunsuri.

in romania ... nu poti cumpara pe persoana fizica (daca esti strain).
asta am vrut sa zic, dar nu stiu daca s-a inteles, oricum linkul trebuia sa aduca si mai multa claritate.
of, imobiliarele astea, e grele domne!
sapanta
Talmaci
Talmaci

Re: Intrebare: Pot achizitiona un imobil pe teritoriul Uk?!

Postby costoboc » Mar 24th, '12, 00:39

O chestie ciudata ce am vazut pe majoritatea agentiilor imobiliare este faptul ca propietarii pot vinde cota parte dintr.un imobil... imi pare ciudat... cum sa cumpar un imobil in procentaj de : 25, 30, 40, 50 % ? pe o perioada de : 50 ani, minim.. imi pare ciudat, rau.. dar in fine... fiecare cu legile sale

Atentie la cumparatul unui procent din imobil, pentru ca s-ar putea sa nu beneficiezi de ce ai cumparat decat cand actualul proprietar moare
http://www.cml.org.uk/cml/consumers/equ ... se/selling

Alta variata este sa cumperi un imobil pe o perioada fixa in fiecare an. Asta se obisnuieste, in special, pentru case de vacanta. Am avut o colega care cumparase un apartament pe o perioada de 2 saptamani in fiecare Decembrie.
costoboc
Contributor
Contributor

Postby append » Mar 24th, '12, 07:59

Dan wrote:Q: pot cumpara?
A: da, poti cumpara linistit
Concluzie: Deci nu pot cumpara.

append, sincer, iti poti cumpara ce casa vrei in UK. (daca ai bani)
Cel mai indicat este sa contactezi o agentie imobiliara (gasesti in pagina de recomandari - http://www.romani-online.co.uk/recomandarile-noastre) si iti vor da solutii si probabil si oferte. Poti suna sau da email, cum preferi.

Cand vine vorba de "rate", problema este mai delicata, pentru ca nu ai "credit history" in UK.

Am inteles!
Am sa iti urmez sfatul.
Multumesc mult!
append
Haiduc
Haiduc

Postby append » Mar 24th, '12, 08:27

costoboc wrote:
O chestie ciudata ce am vazut pe majoritatea agentiilor imobiliare este faptul ca propietarii pot vinde cota parte dintr.un imobil... imi pare ciudat... cum sa cumpar un imobil in procentaj de : 25, 30, 40, 50 % ? pe o perioada de : 50 ani, minim.. imi pare ciudat, rau.. dar in fine... fiecare cu legile sale

Atentie la cumparatul unui procent din imobil, pentru ca s-ar putea sa nu beneficiezi de ce ai cumparat decat cand actualul proprietar moare
http://www.cml.org.uk/cml/consumers/equ ... se/selling

Alta variata este sa cumperi un imobil pe o perioada fixa in fiecare an. Asta se obisnuieste, in special, pentru case de vacanta. Am avut o colega care cumparase un apartament pe o perioada de 2 saptamani in fiecare Decembrie.

lol!... multumesc de intentie da` asa ceva :) nici gand! ( sa cumpar din an in an ) .... cat despre mentiunea de a beneficia doar cand propietarul moare... Multumesc pentru informatie!!
append
Haiduc
Haiduc

Postby append » Mar 24th, '12, 08:31

sapanta wrote:
append wrote:

in romania ... nu poti cumpara pe persoana fizica (daca esti strain).
asta am vrut sa zic, dar nu stiu daca s-a inteles, oricum linkul trebuia sa aduca si mai multa claritate.
of, imobiliarele astea, e grele domne!

Am inteles ceea ce ai spus si iti multumesc.. cat despre link tau :) nu este valabil... dar cum spuneai : ) " ye grele " ( :
append
Haiduc
Haiduc

Postby glissando » Mar 24th, '12, 10:05

romania e mai departe, alta cultura, alta legislatie, nu poti cumpara pe persoana fizica, dar faci un srl si cumperi ce vrea muschiul tau... sa fim seriosi; cine isi aduce aminte de sloganul nu ne vindem tara intelege mai bine aceste lucruri

restrictia impusa strainilor la cumpararea de terenuri in Romania se va incheia la 31 decembrie 2013, exact atunci cand statele UE care mentin restrictii asupra dreptului de munca al romanilor vor fi obligate sa le ridice; de fapt aceasta restrictie a fost negociata, cand se negocia aderarea Romaniei la UE, tocmai pentru ca romanilor li se impuneau restrictii la dreptul de a munci si argumentul guvernului pe vremea aia a fost pai ai nostri nu vor putea castiga cat ai vostri si se va crea o bula imobiliara in Romania care va permite doar strainilor sa cumpere nu si romanilor. Din cate tin minte au existat restrictii pentru straini si la cumpararea de imobile (cladiri) insa acestea au fost ridicate de ceva timp. Deci nu e vorba chiar de nu ne vindem tara ci de masuri protectioniste ale Romaniei la schimb cu cele ale vesticilor. Eu personal zic ca a fost o masura desteapta fie si prin faptul ca Romania nu a acceptat sa ii fie tratati cetatenii ca niste oameni de categorie inferioara fara a cere ceva la schimb...
Ca masura n-a prea avut efect e altceva, normal ca strainii si-au facut srl-uri ca sa cumpere pamant in Romania exact asa cum si romanii isi fac pfa-uri ca sa lucreze in vest...
glissando
Mentor
Mentor

Postby sapanta » Mar 24th, '12, 13:25

linkul e valabil
http://www.econtext.ro/economie/agricul ... tarii.html
doar ca a aparut un ; si nu prea mergea
sapanta
Talmaci
Talmaci

Postby cezardb » Mar 24th, '12, 21:47

Un pont, daca chiar doriti sa luati apartament, incercati sa evitati agentiile pt a nu le plati comisionul. In locul vostru as incerca la licitatie. Le puteti lua cu un pret mult mai mic...doar o opinie.
cezardb
Haiduc
Haiduc

Postby Mutu » Apr 2nd, '12, 01:03

cezardb wrote:Un pont, daca chiar doriti sa luati apartament, incercati sa evitati agentiile pt a nu le plati comisionul. In locul vostru as incerca la licitatie. Le puteti lua cu un pret mult mai mic...doar o opinie.

Si de unde sa cumparam casele atunci? Ne sugerezi ebay-ul? Doar o opinie.

Postare trimisa de pe AiFon folosind Tapatalk
Image
Mutu
Contributor
Contributor

Postby londonina » Apr 2nd, '12, 09:47

append, cateva chestii de luat in considerare:

E f important sa gasesti o zona buna in care preturile au crescut 'steady' pe termen lung, altfel poate te trezesti ca pierzi in loc sa castigi. Si o zona in care poti inchiria usor, aproape de transport public, aproape de zona de business, etc.

Banuiesc ca nu vrei sa lasi casa / apartamentul gol (nici nu e indicat, se deterioreaza in timp si te gasesc si squatters mai ales daca e casa :))

Sa il inchiriezi e cam dificil dpdv logistic in Romania fiind. Nu imposibil dar nici usor, nu e usor nici daca esti aici de fapt.

Nu numai procesul de inchiriere in sine e cam dificil, ci si mentenanta proprietatii in timp ce e locuita de chiriasi (esti responsabil/a pentru tot felul de reparatii - gen se strica un circuit electric, boiler, etc). Sa nu mai zic de situatia in care dai de un chirias rau platnic.

Bineinteles, poti sa apelezi la o agentie pentru a-l inchiria si pentru a-l 'managiui', se ocupa ei de reparatii, de comunicarea cu chiriasul, etc. Trebuie sa vezi cat te va costa treaba asta.

Apoi, la cumparare. In Anglia exista inca (din pacate) doua forme de proprietate: freehold si leasehold (cauta pe Net). Casele sunt de obicei freehold. Apartamentele sunt fie leasehold fie share of freehold (a cumpara share of freehold este de preferat). Daca este leasehold, trebuie sa te asiguri ca e lease lung, peste 100 de ani (nu stau sa explic de ce, gasesti tu pe Net). Si daca e apartament, sa vezi cat sunt service charges, ground rent si building insurance pe an. Si sa vezi cine e property manager la cladirea in care sunt apartamentele - o asociatie de locatari sau o firma (cand e firma, service charges sunt de regula mult mai mari).

Altceva: trebuie sa vezi cum sta treaba cu impozitul pe venitul rezultat din inchirierea acestei proprietati, daca vei fi impozitat in Romania sau in Anglia (cred ca in Anglia dar nu sunt sigura). Si ce se intampla dpdv fiscal atunci cand vinzi proprietatea si faci profit.

Si nu in ultimul rand, achizitionarea unei proprietati costa cam asa: stamp duty tax (1% pentru proprietati intre 125000-250000lire, 3% pentru cele intre 250mii-500mii, etc.). Plus legal fees (1-2mii) care probabil vor fi un pic mai mari in cazul tau, nefiind rezident aici. Plus survey, cam intre 500-1000.

Succes :)
Last edited by londonina on Apr 2nd, '12, 10:29, edited 3 times in total.
londonina
Cronicar
Cronicar

Postby londonina » Apr 2nd, '12, 10:06

Mutu wrote:
cezardb wrote:Un pont, daca chiar doriti sa luati apartament, incercati sa evitati agentiile pt a nu le plati comisionul. In locul vostru as incerca la licitatie. Le puteti lua cu un pret mult mai mic...doar o opinie.

Mutu, desigur ca glumesti. cezardb se refera la auction properties http://www.primelocation.com/property-auctions/ si chiar nu e o idee rea presupunand ca ai cash sau ipoteca aranjata deja.

Ce nu inteleg eu e la ce fel de comision se refera, ca la cumparare nu platesti comision.
londonina
Cronicar
Cronicar

Postby londonina » Apr 2nd, '12, 10:19

append, uite aici un ghid util care iti va raspunde la majoritatea intrebarilor:

http://www.home.co.uk/guides/buying/toc.htm
londonina
Cronicar
Cronicar

Postby Mutu » Apr 5th, '12, 03:14

londonina wrote:
Mutu wrote:

Mutu, desigur ca glumesti. cezardb se refera la auction properties http://www.primelocation.com/property-auctions/ si chiar nu e o idee rea presupunand ca ai cash sau ipoteca aranjata deja.

Ce nu inteleg eu e la ce fel de comision se refera, ca la cumparare nu platesti comision.

Glumeam cu ebay-ul. Se referea probabil la fee-ul care se plateste la solicitor, dar din necunostiinta de cauza l-a confundat cu comisionul.

trimis de pe mobil
Image
Mutu
Contributor
Contributor

Postby am06 » Aug 11th, '13, 10:25

totusi daca eu sunt nou venit, am un job decent (sau peste) si vreau sa cumpar un ap./casa in rate, cum merg lucrurile ?
cum e cu ac. credit history?
Thanks!
am06
Gramatic
Gramatic

Postby catad » Aug 11th, '13, 19:36

Tu poti incerca sa cumperi si o sa ai si aprobare pt mortgage daca pui un avans mare. Bine, nici conditiile imprumutului nu sunt cele mai avantajoase, dar daca vrei casa repede nu te mai uiti la asta.
catad
Lord
Lord

Postby am06 » Aug 11th, '13, 19:55

ce inseamna avans mare? nu ma grabesc chiar asa repede incat sa iau in conditii dezavantajoase.......sa zicem 6-12 luni, poate un pic peste.....
am06
Gramatic
Gramatic

Postby albea » Aug 11th, '13, 21:24

am06 wrote:ce inseamna avans mare? nu ma grabesc chiar asa repede incat sa iau in conditii dezavantajoase.......sa zicem 6-12 luni, poate un pic peste.....

30%
albea
Contributor
Contributor

Postby catad » Aug 12th, '13, 07:58

Daca vrei ceva cat de cat ok de locuit tb sa scoti, cred, cateva zeci de mii bune ca avans plus 3% stamp duty plus survey 500-1500 plus alte fee-uri in jur de 2000. Nasol.
catad
Lord
Lord

Postby am06 » Aug 12th, '13, 17:00

eu auzisem ceva de 10% ca avans...si asta din ce-am intrebat pe la banci....
am06
Gramatic
Gramatic

Postby irina1 » Aug 12th, '13, 20:46

daca te ingrijoreaza credit score , poti sa-ti faci cont pe experian si astfel vei sti ce credit score ai .noi tocmai am cumparat un apartament cu ipoteca de la santander si am avut un credit score de 750 -"fair" dupa 2 ani de uk.cu cat avansul este mai mare cu atat este dobanda mai buna. noi am platit 10%.cel mai bine este sa mergi direct la banci si sa vezi ce conditii au.spre exemplu santander suporta costul survey-ului, iti ofera 250 lire cashback cand te muti.
irina1
Gramatic
Gramatic

Postby ozzie » Oct 16th, '13, 00:32

Stiu 2 persoane care au achizitionat cu 10% avans, case cu 5 de zero in coada. Dar amandoua persoane au credit history, lucreaza de 2 ani + in uk, bluecard ambele variante. Deci se pot achizitiona, case, bani sa ai.
I have a pocket full of dreams!
~vorba dulce mult aduce~
Airbags save lifes..4WD save airbags!
ozzie
Gramatic
Gramatic

25 posts • Page 1 of 1