Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

Amenda parcare

Subiecte care nu se incadreaza in celelalte categorii
80 posts • Page 3 of 31, 2, 3

Re: Amenda parcare

Postby sapanta » Mar 31st, '13, 07:03

kayan, chiar daca nu ai stiut de taxa, e plin de semne... ca se apropie, ca ai intrat in zona samd.
http://www.theaa.com/motoring_advice/co ... signs.html
Image

reciteste contractul si vezi ce scrie, dar mai mult ca sigur sunt scrise chestii legate de amenzi samd
sapanta
Logofat
Logofat

Postby kayan » Mar 31st, '13, 12:33

Da, intre timp am vazut si eu care sunt semnele ce anunta zona. Probabil le-am vazut atunci dar n-am stiut ce reprezinta. M-as fi asteptat la o bariera sau ceva. :))
kayan
Haiduc
Haiduc

Postby sapanta » Mar 31st, '13, 14:02

asta e; pe viitor atentie multa la tot felul de semne, linii samd.
chestia cu taxele de procesare sunt oneroase .... atentie mare
http://www.bbc.co.uk/blogs/watchdog/201 ... _fees.html
sapanta
Logofat
Logofat

Postby kayan » Mar 31st, '13, 19:53

Da, asta am zis si eu. Stiu ca amenda e amenda si trebuie s-o platesc, chiar daca mi se pare mare. Dar sa mai dau si 30 de lire taxa de procesare, asta mi s-a parut aiurea. Eram curios daca pot sa o atac cumva...
kayan
Haiduc
Haiduc

Postby sapanta » Apr 1st, '13, 06:15

citeste pe contract. daca nu scrie nimic poti sa faci in prima instanta o reclamatie la firma de inchirieri ca nu ai fost informat.
sapanta
Logofat
Logofat

Postby claudiu m » Apr 1st, '13, 06:38

Ce treaba are abaterile soferului cu propietrul masini ??? Firma de inchirieri oricum trimite datele celui care a condus masina +contractul de inchiriere iar amenda o primesti personal acasa. Daca nu ti au trimis copie dupa amenda spunele ca vrei o copie si o sa-ti trimita. Dupa ce primesti copia intri pe situ de la westminster si verifici daca corespunde numarul masini cu ce ti au trimis ei. Mare atentie la astfel de gainarii multi au obicieul sa falsifice amenzile in photoshop ca sa va arda de garantie. Amenzile si le administreaza soferul nu cel care ti-a imprumatat masina.
Heisenberg says
Relax
claudiu m
Senior
Senior

Postby albea » Apr 1st, '13, 08:11

kayan wrote:Intrebarea mea e: pot sa-mi opreasca bani din cont fara aprobarea mea? Cele 150 de lire erau garantie in caz ca lovesc masina (din ce stiu eu) si nu pt amenzi. Iar daca am luat amenda, de ce nu m-au anuntat sa mi-o platesc eu online? Pentru cele 30 de lire, taxa lor? Ce pot sa mai fac acum?

De amenda de congesting charge nu se scapa decat daca esti, potrivit legii, scutit de plata acesteia. In speta, amenda vine invariabil proprietarului masinii (ca orice amenda care nu presupune puncte de penalizare). Acesta (proprietarul) este obligat sa o plateasca chiar daca nu este aceeasi persoana cu soferul. Firmele de inchiriat masini recupereaza by default contravaloarea amenzii de la sofer. Regula asta este valabila in orice tara din lume, nu numai aici. Cu taxa de management, sau cum o numesc ei este alta discutie, dar sunt convins ca este mentionata la T&C de catre firma de inchirieri.
albea
Contributor
Contributor

Postby gabriella121 » Aug 8th, '13, 22:27

-plans- Hai ca am patit-o si eu.

Am prins o pauza de la servici si am zis sa dau o fuga pana iN Harrow la shopping -da-da-
am parcat uneva prin spatele magazinului Sport Direct,am zarit o straduta, care era si aproape de zona unde vroiam sa ajung si bineinteles ca am parcat acolo. m-am dat frumusel jos din masina(inmatriculata in UK) si langa mine era un batranel in masina sa... Politicos, l-am intrebat unde pot sa platesc pentru a parca. mi-a raspuns sa stau linistita ca aici nu trebuie sa platesc -nuuu-

am stat cam 30 de minute plecata si parca presimteam ca ma asteapta o surpriza la masina..si exact asa era...amenda era lipita frumusel de parbrizul masinii ( Harrow COUNCIL penalty charge notice ( PCN) 55 LIRE...
parcarea era pentru rezidenti.

ce ramane de facut? :) o platesc sau pot face contestatie?
gabriella121
Cetitor
Cetitor

Postby albea » Aug 9th, '13, 05:11

N-ai ce contestatie sa faci. Incearca sa o platesti in termen, ca sa nu se dubleze.
albea
Contributor
Contributor

Postby Anonymous » Aug 9th, '13, 05:56

Nu se dubleaza ci e aproximativ x4 :). O spune unu care stie :)). Si daca nici atunci nu platesti se face aproximativ x20! :)))
Anonymous

Postby TheXman » Aug 9th, '13, 10:39

Si daca ajunge x20 si nu o platesti , se anuleaza singura dupa 2 ani .

Chiar si daca iti vinde datoria la o firma de recuperari si iti apar portareii la usa , mai mult decat sa te roage frumos sa platesti nu au ce sa faca . Doar cu o hotarare judecatoreasca poate sa isi recupereze paguba si sansele ca sa mearga la judecator pentru o amenda de 55 lire sunt nule .

Anyway , ai sanse mari de reusita , daca faci contestatie in care sa explici frumos ca ai avut o conditie medicala care te-a fortat sa mergi la toaleta , nimeni nu se leaga de cei cu diaree . :) Dar asta e decizia ta .
Ock Ohem Ocktei Wies Barsoom

"Un popor care voteaza corupti, impostori, hoti si tradatori, nu este victima ! Este complice !"
George Orwell ... Poporul roman a hotarat pe data de 16.11.2014 ca nu mai face parte din aceasta categorie .
TheXman
Arhiduce
Arhiduce

Postby shmucu » Jun 27th, '14, 19:12

Salut,

Eu am primit o amenda de la Brent Borough, stationat pe junction box. Am tot incercat eu sa le explic cum ca a fost cineva in fata mea si mi-a taiat fata si a trebuit sa opresc pe junction, ei, nu si nu, ca tre sa platesc. Asta e scrisoarea pe care am primit-o : Image

Sa o platesc sau nu ? ca parca amenzile vin de la council nu de la borough ???

Da, stiu, e pe numele sotiei.... la fel si masina -nervos- -nervos- -plasture-
shmucu
Gramatic
Gramatic

Postby sapanta » Jun 27th, '14, 21:58

ai fost filmat (CCTV)? cam greu de contestat
sapanta
Logofat
Logofat

Postby Dio » Jun 27th, '14, 23:53

Am luat doua acum vreo trei saptamani… le-am platit online in trei minute, fara remuscari sau prejudecati… una putea fi contestata legal, dar ptr cateva zeci de lire sincer nu merita pierderea de timp si resurse…
Dio
Sfatuitor
Sfatuitor

Postby sapanta » Jun 28th, '14, 08:29

corect.
sapanta
Logofat
Logofat

Amenda parcare

Postby kedavras » Nov 16th, '14, 03:31

Lucrez la Maryland, practic livrez pt Maryland cu masina de Romania. Zilele astea a fost ceva mic festival si s-au pus baietii pe amenzi de parcare din cauza aglomeratiei. Locul in care obisnuiam sa parchez nu era ok si m-am ales cu o amenda de 70 de lire. Baietii mi-au zis ca nu am voie acolo si sa o mut in alta parte data viitoare , aratandu-mi locul. A doua zi (astazi) am pus-o unde mi-au zis ei si m-am mai ales cu amenda. Pai corect e asta ? 140 de lire practic in total. In all other cases the enforcement authority is LEICESTERSHIRE COUNTY COUNCIL with the name District/Borough Council acting as its agent. Sunt asa de nervos pe ei ... Inteleg ca m-au ars in prima zi, dar de ce mi-au zis ca am voie unde nu aveam ? Sa ma mai tune odata ? Nesimtitii ... Ce e de facut ? O trimit in Romania ? Ca nu vreau sa le platesc nimic. Sau le platesc doar prima. Care e procedura ?
kedavras
Discipol
Discipol

Postby albea » Nov 16th, '14, 10:00

Procedura e infelul urmator: daca crezi ca ai dreptate, faci contestatie. Scrie pe amenda cum se face. Vorba e ca in UK parcarea este dupa semnele si marcajele care se vad pe strada. La astea se aduga si prevederile High Way Code. Adica agentul care da amenda, doar da amenda, nu are competente de a indruma, sfatui, sau schimba in orice fel regulile de parcare. Acum daca nu vrei sa platesti, poti sa duci masina in Romania (de exemplu), ca amendile neplatite la consiliu se lasa cu clampare si/sau masina ridicata.
albea
Contributor
Contributor

Postby kedavras » Nov 16th, '14, 17:39

Nu ma pot obliga astia in Romania sa platesc amenda ?
kedavras
Discipol
Discipol

Postby albea » Nov 16th, '14, 19:19

kedavras wrote:Nu ma pot obliga astia in Romania sa platesc amenda ?

Nu.
albea
Contributor
Contributor

Postby kedavras » Nov 17th, '14, 01:25

merci de raspuns. nu mi-a venit sa cred ca m-au tunat si a doua oara sincer ...
kedavras
Discipol
Discipol

Previous

80 posts • Page 3 of 31, 2, 3