Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

RUGAMINTE: Care sunt actele necesare?

In Marea Britanie ca Self Employed (Persoana Fizica Autorizata)
6 posts • Page 1 of 1

RUGAMINTE: Care sunt actele necesare?

Postby foarfa » May 7th, '13, 14:15

Ma pregatesc sa plec de acasa luna aceasta de acasa si vreau sa fiu sigur ca iau totate actele cu mine.
Insa as vrea sa fiu absolut sigur.

As ruga si eu pe cineva (din UK - evident) sa sune la Job Centre Plus si sa intrebe:
"Sunt cetatean roman. Inca nu am plecat din tara. Ce acte imi sunt necesare pentru a aplica pentru NINO. As dori sa ma inscriu ca Self Employed."
Sa fiu cu inima impacata ca sunt ultimele informatii.
foarfa
Gramatic
Gramatic

Re: RUGAMINTE: Care sunt actele necesare?

Postby albea » May 7th, '13, 14:53

Singurele acte din RO de care ai nevoie la NINo sunt actele tale de identitate. Pentru self employment iti trebuie doar NINo si acces la internet.
albea
Contributor
Contributor

Postby treiclase » May 8th, '13, 07:22

foarfa wrote:Ma pregatesc sa plec de acasa luna aceasta de acasa si vreau sa fiu sigur ca iau totate actele cu mine.

As ruga si eu pe cineva (din UK - evident) sa sune la Job Centre Plus si sa intrebe:
"Sunt cetatean roman. Inca nu am plecat din tara. Ce acte imi sunt necesare pentru a aplica pentru NINO. As dori sa ma inscriu ca Self Employed."

1, Home Office-ul nu are nicio legatura cu National Insurance Number. Autoritatea care se ocupa de aceasta problema se numeste HM Revenue & Custom (agentiile Job Center).
2, ca sa te inscrii Self Employef, trebuie sa dobandesti intai National Insurance Number. Ai trei luni de la sosirea in Regat, pe care le poti folosi pentru a pregati aplicatia si dovedi ca poti castiga suficient pentru statutul de Self Employed, astfel vei primi NIN. In tot acest timp, iti este permis sa lucrezi ca Self Employed emitand invoice-uri. Mai departe, vei vedea...cont bancar, medic de familie, asigurare, contracte de prestar servicii, recomandari, invoice-uri, cheltuieli, dovada ca iti promovezi business-ul, samd.
BlogMaster @ Blog de Trei Clase
http://www.treiclase.ro
treiclase
Cetitor
Cetitor

Postby albea » May 8th, '13, 07:46

treiclase wrote:1, Home Office-ul nu are nicio legatura cu National Insurance Number. Autoritatea care se ocupa de aceasta problema se numeste HM Revenue & Custom (agentiile Job Center).
2, ca sa te inscrii Self Employef, trebuie sa dobandesti intai National Insurance Number. Ai trei luni de la sosirea in Regat, pe care le poti folosi pentru a pregati aplicatia si dovedi ca poti castiga suficient pentru statutul de Self Employed, astfel vei primi NIN. In tot acest timp, iti este permis sa lucrezi ca Self Employed emitand invoice-uri. Mai departe, vei vedea...cont bancar, medic de familie, asigurare, contracte de prestar servicii, recomandari, invoice-uri, cheltuieli, dovada ca iti promovezi business-ul, samd.

3 clase, sper ca nu o sa te vad si cu anunturi la mica publicitate pentru consultanta -nervos- vad ca-ti plac numerele:
1.(punct) Job Centre (nu Center) nu sunt ale HMRC, ci ale Department for Work and Pensions.
2. Cele 3 luni se socotesc de cand incepe activitatea de self employed, nu de cand soseste in Regat.
3. Pe Foarfa il interesa ce acte trebuie din Romania. Pentru restul are mai mult decat destule info pe forum.
albea
Contributor
Contributor

Postby Dan » May 8th, '13, 08:02

@treiclase - tu nu esti cel care a sters un articol copiat de aici pentru ca te-am rugat sa mentionezi sursa? Sau confund?
http://zello.com/channels/k/ceBiO
Dan
Administrator
Administrator

Postby Anonymous » May 8th, '13, 08:09

foarfa wrote:Ma pregatesc sa plec de acasa luna aceasta de acasa si vreau sa fiu sigur ca iau totate actele cu mine.

Ca si recomandare (nu-ti stiu statusul social , casatorit sau nu ..etc) ia-ti la tine pasaport (daca ai) buletin , certificat de casatorie , diplomele de pe la scolile terminate, atestate profesionale , permis de conducere.
Niste recomandari de pe la locurile de munca avute ar putea fi utile.
Anonymous

6 posts • Page 1 of 1