Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

Chestionar - Ambasada României la Londra

Evenimente organizate sub egida ROMANi ONLiNE
9 posts • Page 1 of 1

Chestionar - Ambasada României la Londra

Postby adrian » Aug 21st, '07, 15:45

Dup? cum cunoa?te?i, autorit??ile britanice urmeaz? s? reevalueze la sfâr?itul acestui an m?surile tranzitorii aplicate cet??enilor români ?i bulgari în ceea ce prive?te accesul pe pia?a muncii din Marea Britanie, urmând ca pe baza informa?iilor disponibile la nivel na?ional s? evalueze impactul imigra?iei din România si Bulgaria asupra economiei ?i a societ??ii britanice în ansamblul s?u.

În vederea contur?rii unei imagini cât mai corecte asupra caracteristicilor circula?iei în scop de munc?, asupra tipologiei lucr?torilor români, a problemelor cu care ace?tia se confrunt? în derularea raporturilor de munc?, precum ?i în rela?ia cu autorit??ile britanice locale, Ambasada României la Londra sus?ine un proiect de cercetare pentru clarificarea aspectelor men?ionate mai sus.

V? rog s? petrece?i 3 minute din timpul dumneavoastr? pre?ios spre a ajuta acest proiect prin participarea la acest Chestionar

Rezultatele pot fi vizualizate aici

V? mul?umesc anticipat,

Adrian Cherciu
Administrator
Romani-Online.co.uk
Adrian C.

Fondator

ROMANi ONLiNE
www.romani-online.co.uk
adrian
Site Admin

Re: Chestionar - Ambasada României la Londra

Postby adelina » Aug 21st, '07, 16:50

am raspuns la chestionar dar eu personal cred ca nu e foarte bine formulat....cea mai mare problema a mea e intrebarea nr.14 legata de dificultatile intampinate in uk de self employed, intrebare care trebuie completata obligatoriu chiar daca esti sau nu self employed, si din cate am vazut eu din rezultatel chestionarului in momentul de fata nu e nici un self employed(intrebarea nr2) . normal ca rezultatele nu o sa fie relevante din simplul motiv ca majoritatea o sa raspunda ca nu au intampinat nici o greutate in calitate de self employed( 6 persoane in momentul de fata) deoarece nu sunt si nu au fost self employed.
adelina
Gramatic
Gramatic

Postby negrutxa » Aug 21st, '07, 17:02

Draga Adelina

Multumim pentru feedback.

Observatiile tale au fost inaintate Ambasadei Romaniei la Londra.

-wave-
negrutxa
Lord
Lord

Postby irina.p » Aug 21st, '07, 17:22

Cred ca ptr a fi mai relevant din punct de vedere al impactului social, intrebarea 8 ar fi trebuit sa aiba mai multe variante de raspuns. Acolo se spune numai "membrii familiei" care implica automat o persoana + mai multi membrii. Pe cand unii dintre noi nu suntem insotiti de mai multi membrii ci doar de UN MEMBRU, respectiv sotul/sotia. In cazul in care ar fi fost si copii atunci se considera ca impactul este mai mare deoarece copiii ar avea nevoie sa utilizeze sistemul educational, medical, etc.
Deci cred ca o varianta mai buna ar fi fost, eventual:
1. sot/sotie, partener/partenera
2. sot/sotie + copii (cati?)...
si apoi celelalte variante enumerate acolo....

Si DA, a trebuit sa raspund la intrebarea despre self-employed ca sa pot sa trec in pagina urmatoare, cu toate ca eu nu stiu nimic despre acest subiect.
Numai bine!
-wave-
irina.p
Erudit
Erudit

Postby casper » Aug 21st, '07, 18:11

Corect! Majoritatea avem doarpartenerul/partenera langa noi si daca va fi un rezultat final o sa se inteleaga ca ne-am adus tot familionul.
casper
Cronicar
Cronicar

Postby adrian » Aug 21st, '07, 18:14

Raspunsul Ambasadei:

Variantele de raspuns la intrebarea nr. 8 trebuie pastrate in forma actuala (chestionarul a fost publicat pentru completare si pe alt web site. In cazul in care modificam variantele de raspuns, datele nu vor mai fi compatibile si centralizate la final).

Multumesc!
Bogdan

Bogdan CARPA-VECHE
Labour and social affairs attache UK & Ireland
Embassy of Romania in London
4 Palace Green, W8 4QD, London

Tel: 020 7937 8125
Fax: 020 7937 8069
E-mail: [url=mailto:social_affairs@roemb.co.uk]social_affairs@roemb.co.uk[/url]
http://www.london.mae.ro

Admin,
-pharao-
Adrian C.

Fondator

ROMANi ONLiNE
www.romani-online.co.uk
adrian
Site Admin

Postby dragaszivem80 » Sep 24th, '08, 10:16

Vreau si eu sa completez chestionarul dar nu-l gasesc,am dat clic unde scrie chestionar si scrie error!Cum il gasesc?Multumesc
dragaszivem80
Discipol
Discipol

Postby caarmencita » Sep 24th, '08, 12:03

-cmon- mon- -explain- xplain-
caarmencita
Librar
Librar

Postby silverfern » Sep 24th, '08, 12:13

[quote="admin":2ugeut8w]Dup? cum cunoa?te?i, autorit??ile britanice urmeaz? s? reevalueze la sfâr?itul acestui an m?surile tranzitorii aplicate cet??enilor români ?i bulgari în ceea ce prive?te accesul pe pia?a muncii din Marea Britanie, urmând ca pe baza informa?iilor disponibile la nivel na?ional s? evalueze impactul imigra?iei din România si Bulgaria asupra economiei ?i a societ??ii britanice în ansamblul s?u.

În vederea contur?rii unei imagini cât mai corecte asupra caracteristicilor circula?iei în scop de munc?, asupra tipologiei lucr?torilor români, a problemelor cu care ace?tia se confrunt? în derularea raporturilor de munc?, precum ?i în rela?ia cu autorit??ile britanice locale, Ambasada României la Londra sus?ine un  proiect de cercetare pentru clarificarea aspectelor men?ionate mai sus.

V? rog s? petrece?i 3 minute din timpul dumneavoastr? pre?ios spre a ajuta acest proiect prin participarea la acest Chestionar

Rezultatele pot fi vizualizate aici

V? mul?umesc anticipat,

Adrian Cherciu
Administrator
Romani-Online.co.uk[/quote]

Mesajul a fost postat in August 2007 deci.... gata, a trecut de mult sfarsitul anului. Parerea mea... -handlaugh2- andlaugh2-
silverfern
Moderator
Moderator

9 posts • Page 1 of 1