Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

O noua biserica ortodoxa la Londra

Discutii pe teme religioase
43 posts • Page 1 of 21, 2

O noua biserica ortodoxa la Londra

Postby rebecca_uk » Apr 17th, '09, 23:58

In drum spre casa, am vorbit cu cineva, un alt domn roman, si mi s-a confirmat ca exista o biserica in Neasden (NW London), undeva in apropiere de Lidl, pe strada Old Church Lane.
Stiu doar ca preotul se numeste Ioan Sarpe.Maine sper sa fac rost si de un nr. de telefon. Stie cineva mai multe?
Multumesc.
Frati romani, va rog eu mult, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
rebecca_uk
Contributor
Contributor

Re:O noua biserica ortodoxa la Londra

Postby pissy_me » Apr 22nd, '09, 17:03

Buna Rebeca, am eu numarul de telefon al Parintelui, il mai vrei sau ai facut rost de el? adresa este:St Andrew, 28 Church Lane, Kingsbury NW9 8RZ (Biserica mica din Cimitir cu turn verde) Daca veniti cu masina puteti parca pe stradutele din jur, nu este voie sa parcam in parcarea din fata Bisericii Mari. Am citat exact mesajul parintelui,numar de telefon:07527114232 Parintele Ioan Sarpe. E un parinte tare cumsecade, de fiecare data cand il sun sa intreb cate ceva de programul Bisericii , e foarte amabil si cand m-am spovedit la el mi-a lasat o impresie foarte buna. Stiu ca e deschis Vineri seara la Sf Maslu, Sambata si Duminica.
Totusi am auzit ca se va muta prin mai in alta Biserica, in aceeasi zona,din cauza ca aceasta e prea mica. Nici eu nu stiu detalii .
MULT SUCCES si DOAMNE AJUTA!
pissy_me
Scrib
Scrib

Re: O noua biserica ortodoxa la Londra

Postby rebecca_uk » Apr 23rd, '09, 07:44

Pissy_me, iti multumesc foarte mult pt. detalii atat pe forum cat si in mesaj personal.
Sper ca aceste informatii sa vina in ajutorul celor care care isi doresc o biserica situata mai aproape de unde locuiesc.

Doamne ajuta si ocroteste-i pe romani!
Frati romani, va rog eu mult, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
rebecca_uk
Contributor
Contributor

Postby rebecca_uk » May 8th, '09, 11:32

Salut, din nou

Biserica din Kingsbury se muta saptamana asta? Stie cineva noua adresa si cum se ajunge acolo din Edgware, Burnt OAK?

Merci mult. Doamne-ajuta!
rebecca_uk
Contributor
Contributor

Postby rebecca_uk » May 15th, '09, 11:15

Pissy_me, sau oricine altcineva,stiti cumva unde s-a mutat biserica din Kingsbury? Doresc sa ajung acolo, dar parintele cred ca e foarte ocupat cand il sun eu, de aceea, va rog, cei care stiti lasati o adresa.
Merci mult. Doamne-ajuta!
rebecca_uk
Contributor
Contributor

Postby alina_r » May 27th, '09, 11:19

Buna rebecca_uk! :)
Am gasit eu biserica duminica asta. Din pacate nu stiu sa-ti spun adresa exacta, dar voi incerca sa-ti explic detaliat cum sa ajungi acolo. P usa bisericii din Kingsbury scria: BO has moved in Quinsbury, near Morrisons, OFF HONEYPOT LANE.
Mie mi-a luat ceva sa o gasesc din Kingsbury in Quinsbury, dar cand m-am intors in Watford am vazut calea usoara-stiu ca tu stai in Edgwere-din bus station ia autobuzul direct spre Quinsbury (cred bus no 79),si roaga-l p sofer sa-ti zica sa t dai jos la statia vizavi d Morrisons. D acolo treci strada si o iei exact prin fata intrarii in supermarket, tot p langa cladire faci apoi la dreapta si tot mergi innainte(ca p un fel d straduta). Dupa 2 min ar tbui sa ai in stanga si dreapta ta niste clairi cu mai multe intrari; p partea dreapta, biserica e la o usa alba...(imi inchipui cum suna poate :blush: ...or fi mai multe usi albe...dar am incercat sa iti zic tot c am stiut, pt ca din pacate din cate imi aduc aminte nu scrie nimic p usa si nu e nici un semn-pare intrarea intr-o hala :P )...
Sper sa t descurci si sa t ajute detaliile date d mine...daca nu, poate ne intalnim si mergem impreuna intr-o zi.:)
O zi faina!
alina_r
Discipol
Discipol

Postby pissy_me » May 27th, '09, 12:32

Mii de scuze Rebeca, abia in clipa asta am vazut ca ai postat pe forum intrebarea referitoare la noua adresa a Bisericii. Eu stiam ca s-a mutat, saptamana trecuta am fost sa o caut ca stiam zona ,pe langa Morrison dar oricat m-am invartit pe acolo nu am gasit-o, asa ca i-am dat un mesaj Parintelui si l-am rugat sa-mi trimita Adresa corecta si mi-a dat inapoi mesajul urmator : WESTMORELAND ROAD 5 , QUEENSBURY, NW9 9RN(langa Queensbury Station in spate la Morrisons.)
Sper sa iti ajute, abia astept si eu sa ma duc:) Mult succes sa o gasesti si inca o data sincere scuze dar nu am vazut decat acum 5 minute postarea ta:)
Doamne Ajuta si numai bine la toata lumea.
pissy_me
Scrib
Scrib

Postby rebecca_uk » May 27th, '09, 12:34

Hey, merci.

Da, intre timp am descoperit-o si eu,de fapt m-am intalnit cu o doamna care mergea intr-acolo si m-a recunoscut.Asa am intrat in vorba si mi-a explicat dumneaei cam pe unde e, in spatele magazinului Morrison's.Tu ai explicat si mai clar.

Pt. cei care pleaca din Burnt Oak, autobuzul potrivit e 114. Cam pe acolo stau si eu, desi adresa e de Edgware.

Doamne-ajuta!
rebecca_uk
Contributor
Contributor

Postby rebecca_uk » May 27th, '09, 12:40

Iata si adresa exacta, pt. cei ce nu stiu zona si ar dori sa ajunga:
5 WESTMORELAND ROAD , QUEENSBURY, NW9 9RN(langa Queensbury Station in spate la Morrisons).

Multumiri speciale pt. pissy_me si alina_r.:kiss:
rebecca_uk
Contributor
Contributor

Postby rebecca_uk » Jun 22nd, '09, 13:27

Programul bisericii este urmatorul:

Miercuri ora 10am-Sfanta Liturghie (zi cu dezlegare la peste)
Miercuri si Joi
ora 6 pm-Vecernie+Spovedanie
Vineri-ora 6pm-Spovedanie la biserica din Holborn
Sambata ora 5 pm-Vecernie+Spovedanie

Parintele ii roaga pe cei care pot sa vina la Spovedanie miercuri si joi, spre a evita aglomeratia sambata.
(Din surse neoficiale stiu ca sambata trecuta s-a stat la Spovedanie de cu seara pana duminica 3am.)

Duminica-7.30 am Utrenie; 10-Sfanta Liturghie(zi cu dezlegare la peste)
Luni-10 am -Sfanta Liturghie pt. Sfintii Apostoli Petru si Pavel (Incheierea Postului)

Cei care doresc sa faca Parastas pentru cei numiti Petru si Pavel si nu o pot face Luni-fiind zi lucratoare-pot face aceasta pomenire duminica, insa fiind post,produsele trebuie sa fie de Post sau cel mult peste.

Acestea sunt informatiile pe care le detin eu, daca sunt corecturi sau adaugiri, va rog sa postati aici.

Doamne-ajuta!
rebecca_uk
Contributor
Contributor

Postby pissy_me » Jun 22nd, '09, 15:21

Multumim frumos Rebeca, si eu am auzit programul Duminica si intentionam sa postez. Exact asa a zis Parintele, deci confirm toate cele spuse de tine. Din pacate nu am reusit sa ma spovedesc, am fost sambata seara pe la 19 dar era coada mare,deci nu ma mira ca a durat asa mult. Doamne Ajuta si cred ca toata lumea ar trebui sa se duca macar o data sa asculte ce sluja minunata tine Parintele. Doamne Ajuta la toata lumea
pissy_me
Scrib
Scrib

Postby rebecca_uk » Jul 2nd, '09, 09:57

Anunt important:

Duminica,5 iulie este Hramul bisericii din Poole.Parintele ii sfatuieste pe cei care au posibilitatea sa mearga si sa ia parte la Sfintire.

Programul zilelor ramase:

Vineri: Acatistul+ Spovedanie-ora 6 pm
Sambata: Vecernie + Spovedanie-ora5 pm

Duminica- 7.30am Utrenie; 9.30am-Sfanta Liturghie

S-ar putea sa nu fi tinut minte exact orele, daca sunt corecturi, va rog interveniti.

O saptamana cu ajutor de la Domnu'!
rebecca_uk
Contributor
Contributor

Postby pissy_me » Jul 19th, '09, 11:18

O zi tare trista azi: am fost la Biserica din Kingsbury Morrison, si a ars....am ramas socata cand am vazut Bisericuta noastra arsa si cladirile de langa...a ars miercuri seara, iar de weekendul viitor se va muta la vechea Biserica din Church Lane. Dumnezeu sa aiba mila de noi.Daca are cineva vre-o idee cum sa facem sa strangem niste bani pt Biserica il rog sa posteze pe forum. Doamne Ajuta

p.s: Buna Rebecca, am citit ca pleci la Manstiri din N moldovei, poate povestesti pe site un pic din impresiile tale, sa ne ajute si pe noi cei care planuim o astfel de excursie.Doamne Ajuta
pissy_me
Scrib
Scrib

Postby rebecca_uk » Jul 24th, '09, 08:07

Bun regasit tuturor!

Nu-mi vine sa cred ce vad si as dori sa aflu mai multe detalii: cum a ars biserica, de ce, daca s-a putut salva ceva din flacari.

De asemenea as dori, daca se poate sa stiu mai multe despre noua localizare/adresa si programul bisericii.
Multumesc mult.

Despre manastirile din Nordul Moldovei pot sa spun ca sunt o adevarata oaza de cultura si marturisire a credintei, apreciata la nivel international de turistii fascinati.
Exista si aspecte negative privitor la unele din aceste manastiri, care indeparteaza, cum ar fi preturi exagerate si drumuri de neparcurs, desi se stie cat de bogate sunt manastirile respective, ma refer la administrarea a intregi paduri si arii funciare din zona. Dar Dumnezeu este cel care vede si judeca totul!

Fotografii veti gasi in profilul meu si sper sa va placa sa revedeti bijuteriile noastre natale.

Dumnezeu sa ne aiba in paza pe toti!
rebecca_uk
Contributor
Contributor

Postby pissy_me » Jul 28th, '09, 13:10

Buna tuturor,multumesc pt detalii Rebeca, ma voi uita si la poze. mai multe detalii nu stiu nici eu, dar l-am sunat pe Parinte si mi-a zis ca programul va fi la fel, dar la Bisericuta cea veche din Church Lane. Duminica la slujba a rugat cine poate sa dea in cutia milei,cat de putin, ca sa "reintram in normal"...probabil incearca saracii sa gaseasca alta locatie ceva mai incapatoare. Stiu doar ca a luat foc de la un depozit de cauciucuri ce era alaturi de Biserica si Parintele ne-a rugat sa-i anuntam si pe cei care nu stiu ca s-a schimbat locatia.Am si plans, atat rau mi-a parut, dar cu Dumnezeu inainte .
Doamne Ajuta si numai bine tuturor
pissy_me
Scrib
Scrib

Postby rebecca_uk » Jul 28th, '09, 13:18

Pai in cazul asta ar trebui oferite despagubiri, nu? Exista totusi un vinovat si oricine administreaza acel depozit ar trebui sa faca cercetari si sa se ofere bani pentru refacerea cladirii.
Dar probabil se ocupa proprietarul cladirii unde era biserica...cel putin asa sper.
Pozele inca n-am apucat sa le pun, dar vor aparea in curand.
Doamne ajuta, tuturor! :)
rebecca_uk
Contributor
Contributor

Postby rebecca_uk » Dec 23rd, '10, 10:50

Buna dimineata

Parintele transmite ca azi intre orele 14-18 este ultima zi de spovedanie din Postul Craciunului.

De asemenea se repeta rugamintea pentru cei care vin cu masina de a nu parca pe aleea de langa biserica,deoarece in caz contrar biserica din Kingsbury ar putea fi inchisa de autoritati si ar fi mare pacat.

Celor care iesiti imbracati subtire din masina li se recomanda sa se imbrace gros, in biserica fiind extrem de frig.

Atmosfera este insa incalzita spiritual de colinde traditionale romanesti.

Nu in ultimul rand, imi cer iertare celor pe care i-am suparat si cu care am fost in conflict mai mult sau mai putin serios si va doresc tuturor sa aveti parte de:

Sfinte Sarbatori cu pace si bucurii!

Doamne ajuta!
rebecca_uk
Contributor
Contributor

Postby ELLAWS » Dec 23rd, '10, 17:25

...."Si ne iarta noua gresalele noastre
Precum si noi iertam gresitilor nostri"...

Intr-adevar, asa se cuvine, inainte de-a merge la biserica sa ne spovedin / impartasim, sa ne cerem iertare unii - altora, sa ne asiguram ca nici un strafundul sufletului nostru, nu purtam pica nimanui, indiferent cu ce sau cat ne-ar fi gresit cineva! Pentru unii nu e foarte simplu...dar cei care pretindeti iertare de la Cel de Sus, amintiti-va aceste cuvinte: "Iarta...si vei fi iertat!..."

Apoi, a ne cere iertare celor carora stim ca i-am suparat sau le-am gresit... este o dovada de rara noblete sufleteasca. De multe ori gresim chiar fara a avea intentia... (cu lege sau faradelege).

Drept pentru care imi cer si eu iertare, celor care "v-am atins" de-a lungul timpului cu sarcasmul meu, intentia mea n-a fost niciodata de-a jigni ci doar de-a atrage atentia ca "este loc sub soare, pentru fiecare..." deci VA ROG SA MA IERTATI !...

Dumnezeu sa va ierte si pe voi... Doamne ajuta !
Eu cand vad ca omul nu mai poate de atata desteptaciune...nu ma deranjez sa urc pana la nivelul lui...il las sa se afirme!... :D (Ela State)
ELLAWS
Contributor
Contributor

Postby Katakuna » Aug 1st, '11, 16:34

Si pana la urma stiti cumva o adresa o unei biserici ortodoxe in Londra?
Katakuna
Discipol
Discipol

Postby rebecca_uk » Aug 1st, '11, 18:30

pissy_me wrote:Buna Rebeca, am eu numarul de telefon al Parintelui, il mai vrei sau ai facut rost de el? adresa este:St Andrew, 28 Church Lane, Kingsbury NW9 8RZ (Biserica mica din Cimitir cu turn verde) Daca veniti cu masina puteti parca pe stradutele din jur, nu este voie sa parcam in parcarea din fata Bisericii Mari. Am citat exact mesajul parintelui,numar de telefon:07527114232 Parintele Ioan Sarpe. E un parinte tare cumsecade, de fiecare data cand il sun sa intreb cate ceva de programul Bisericii , e foarte amabil si cand m-am spovedit la el mi-a lasat o impresie foarte buna. Stiu ca e deschis Vineri seara la Sf Maslu, Sambata si Duminica.
Totusi am auzit ca se va muta prin mai in alta Biserica, in aceeasi zona,din cauza ca aceasta e prea mica. Nici eu nu stiu detalii .

Of...Iar nu citim. Adresa am ingrosat-o.

Doamne ajuta!
rebecca_uk
Contributor
Contributor

Postby Cafea » Aug 1st, '11, 19:19

pissy_me wrote:Buna Rebeca, am eu numarul de telefon al Parintelui, il mai vrei sau ai facut rost de el? adresa este:St Andrew, 28 Church Lane, Kingsbury NW9 8RZ (Biserica mica din Cimitir cu turn verde) Daca veniti cu masina puteti parca pe stradutele din jur, nu este voie sa parcam in parcarea din fata Bisericii Mari. Am citat exact mesajul parintelui,numar de telefon:07527114232 Parintele Ioan Sarpe. E un parinte tare cumsecade, de fiecare data cand il sun sa intreb cate ceva de programul Bisericii , e foarte amabil si cand m-am spovedit la el mi-a lasat o impresie foarte buna. Stiu ca e deschis Vineri seara la Sf Maslu, Sambata si Duminica.

Mai fratilor....am fost eu acolo azi....in Kingsbury....m-am invartit ca prostul....biserica mare e anglicana....in spate este o gradinita ....in cimitir este o cladire ...nu seamana a biserica...dar era inchisa

Dupa aia m-am enervat si m-am dus mai jos de Chancery Lane unde pe forum scrie ca e nu stiu ce catedrala ortodoxa. Nu e nimic....daca nu m-am invartit acolo de am inebunit....e doar alta biserica dinasta englezeasca cu turnulete...mai incolo e curtea suprema de justitie...biserica ortodoxa neam.

Ah in alta zi am inconjurat tot Regent's Park...ca asa scria acolo ca e biserica ortodoxa. NU E !

Exista vreo biserica ortodoxa in Londra?

Va atasez si biserica mare de la strada. Numai treaba cu ortodoxia nu are....

la adresa asta gasiti asta:

The attachment IMAGE_331.jpg is no longer available

si la adresa asta gasiti asta:

Biserica Ortodoxa romana din Londra (Parohia Sfântul Gheorghe )

Parohia Pogorârea Sfântului Duh - Londra

Parohia Sfântul Gheorghe

St.Dunstan in the West
184 Fleet Street
London EC4A 2AE
United Kingdom

Metrou : Holborn /Chancery Lane

tel: 0044 (0)207 242 6027
email: londra1@mitropolia.eu

The attachment IMAGE_700.jpg is no longer available

Nici una ortodoxa
Attachments
IMAGE_700.jpg
IMAGE_700.jpg (44.16 KiB) Viewed 3931 times
IMAGE_331.jpg
IMAGE_331.jpg (77.14 KiB) Viewed 3931 times
Cafea
Gazetar
Gazetar

Postby rebecca_uk » Aug 1st, '11, 20:42

Cafea wrote:

Mai fratilor....am fost eu acolo azi....in Kingsbury....m-am invartit ca prostul....biserica mare e anglicana....in spate este o gradinita ....in cimitir este o cladire ...nu seamana a biserica...dar era inchisa

Dupa aia m-am enervat si m-am dus mai jos de Chancery Lane unde pe forum scrie ca e nu stiu ce catedrala ortodoxa. Nu e nimic....daca nu m-am invartit acolo de am inebunit....e doar alta biserica dinasta englezeasca cu turnulete...mai incolo e curtea suprema de justitie...biserica ortodoxa neam.

Ah in alta zi am inconjurat tot Regent's Park...ca asa scria acolo ca e biserica ortodoxa. NU E !

Exista vreo biserica ortodoxa in Londra?

Va atasez si biserica mare de la strada. Numai treaba cu ortodoxia nu are....

la adresa asta gasiti asta:

IMAGE_331.jpg

si la adresa asta gasiti asta:

Biserica Ortodoxa romana din Londra (Parohia Sfântul Gheorghe )

Parohia Pogorârea Sfântului Duh - Londra

Parohia Sfântul Gheorghe

St.Dunstan in the West
184 Fleet Street
London EC4A 2AE
United Kingdom

Metrou : Holborn /Chancery Lane

tel: 0044 (0)207 242 6027
email: londra1@mitropolia.eu

IMAGE_700.jpg

Nici una ortodoxa

Astazi nu este slujba- este luni.

Cladirea este inchiriata. Interiorul este ortodox, nu exteriorul.

Preotul Ioan Sarpe este ortodox hirotonit de Mitropolitul bisericii metroplitane, undeva in Italia.

Este un preot cu har, care mi-a fost ruda, prieten, psiholog, prieten in momente grele sau de ratacire.

Mai mult, personal cunosc un cuplu care a incercat multi ani sa aiba copii, sotul fiind deja absolvent de teologie.

Anul trecut, dupa ce sotul a intrat in grupul de dascali si preotul s-a rugat in biserica si acasa la ei, ambii au primit un dar ceresc dublu.

Dumnezeu le-a daruit nu un copil, ci 2 baieti cucuieti si cuminti.

Dumnezeu face minuni!
rebecca_uk
Contributor
Contributor

Postby Cafea » Aug 1st, '11, 20:57

La care din ele te referi? Cea din Kingsbury sau cealalta?
Cafea
Gazetar
Gazetar

Postby rebecca_uk » Aug 1st, '11, 21:35

Kingsbury.
rebecca_uk
Contributor
Contributor

Postby tudor28 » Dec 9th, '11, 00:46

Buna seara,

Stie cineva programul bisericii din Kingsbury pt perioada dinaintea Craciunului?
Multumesc.
tudor28
Haiduc
Haiduc

Postby rebecca_uk » Dec 9th, '11, 03:05

tudor28 wrote:Buna seara,

Stie cineva programul bisericii din Kingsbury pt perioada dinaintea Craciunului?
Multumesc.

Inca nu, dar ai aici date de contact:

http://www.romani-online.co.uk/biserici-romanesti-in-uk
rebecca_uk
Contributor
Contributor

Postby AndreiIeseanul » Dec 22nd, '11, 19:02

Rebeca, iti multumesc mult de tot pentru aceasta lista !
AndreiIeseanul
Cronicar
Cronicar

Postby dianadi » Apr 5th, '12, 17:39

•Church Hill-mai mult church road, Caterham CR3 5RA, Pr. Ioan Fodor-cel ce lunar merge si in Poole. •mobil: 0044 (0)777 327 7714
dianadi
Haiduc
Haiduc

Postby rebecca_uk » Jan 12th, '13, 13:23

Salut,

In treacat am auzit ca ar fi in North Finchley o noua biserica romaneasca.
Preotul face acolo slujba in fiecare duminica, cu exceptia ultimei duminici din luna.
Stie cineva detalii? Va multumesc si Doamne ajuta! -ingeras-
rebecca_uk
Contributor
Contributor

Postby rebecca_uk » Apr 14th, '13, 08:45

Adresa

http://www.mitropolia.eu/ro/site/173/

Parohia Sf. Ilie (20 iulie)
biserica: 120 East End Road, East Finchley, London, N2 0RZ

Pr. Aurel Dumitru Răduleţ

tel: 0044 (0) 7501823667
e-mail: reluradulet@hotmail.com

Astazi este slujba.

Doamne Ajuta!
rebecca_uk
Contributor
Contributor

Next

43 posts • Page 1 of 21, 2