Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

Cea mai simpla metoda de obtinere NINo in Mai 2012 ?

National Insurance Number
57 posts • Page 1 of 21, 2

Postby jmthiphop » Jun 4th, '12, 21:25

Am incercat multe variante de obtinere NINo dar am primit numai refuzuri de la jobcentre. Nu stiu ce sa mai fac, sunt de 1 luna in Anglia, si a venit vremea sa platesc renta pentru luna urmatoare. Nu stiu ce sa mai fac, cand patronii magazinelor sau restaurantelor, barurilor aud de permis de munca sau romani, fug ca dracu de tamaie. prefera sa angajeze britanici cu NIN, decat sa se complice ei cu treburi gen scrisori catre border agency, apoi aprobare, apoi permis de munca, apoi NIN. E complicat, nu mai ma intorc in tara orice ar fi. Nici nu am sa astept pana la sfarsitul lui 2013 ca sa ridice restrictia %^&**#@ de ministru al Angliei %^%&*&@#$@#%$^&% mama lui....

Domiciliez in West Midlands. Am incercat pe la restaurante dar nici o sansa. Am lucrat doar 2 saptamani la un restaurant dar m-au dat afara dupa 2 sapt de frica celebrei amenzi de 10000 de lire, si mi-au dat un salariu de mizerie, platindu-ma doar 1 sapt, ca cica prima a fost perioada de proba. aia e. acum a venit vremea sa platesc landlord-ul, si nu mai am decat 4 monede de 1 lira in portofel. caut in fiecare zi, dar nimic. toti vor NINO. in tara asta esti mort fara NINO. nu stiu ce sa mai fac. as avea nevoie de un roman care sa ma angajeze macar in Birmingham la firma/magazinul dansului/dansei, este la 10 minute cu trenul de domiciliul meu.

Ma poate ajuta cineva in aceasta circumstanta?

Va multumesc din suflet drage romance si romani!!
jmthiphop
Gramatic
Gramatic

Re: Cea mai simpla metoda de obtinere NINo in Mai 2012 ?

Postby albea » Jun 4th, '12, 22:08

Prietene, recunosc! E naspa. Daca vin si eu si-ti spun ca nici nu NINO nu rezolvi nimic, cred ca ma injuri. NINO este un numar pentru asigurari sociale care foloseste ca sa platesti taxe. Nu iti da drept de munca. Drept de munca iti da numai un blue card, care este foarte greu de obtinut, sau yellow card de student.

Eu te sfatuiesc sa gasesti ceva repede (la negru, gri, nu conteaza culoarea) ca sa-ti poti plati chiria si sa intri urgent in cursa pentru un YC de student. Gasesti toate detaliile aici pe forum, plus ca te putem ajuta si noi. Cu sfaturi, ma refer, pentru dreptul la munca. Bafta multa, ca ai nevoie!

P.S. Poti incepe sa lucrezi ca self employer fara nici un fel de acte. Ai obligatia ca in termen de 3 luni sa demarezi procedurile de inregistrare.
albea
Contributor
Contributor

Postby jmthiphop » Jun 6th, '12, 00:13

albea wrote:Prietene, recunosc! E naspa. Daca vin si eu si-ti spun ca nici nu NINO nu rezolvi nimic, cred ca ma injuri. NINO este un numar pentru asigurari sociale care foloseste ca sa platesti taxe. Nu iti da drept de munca. Drept de munca iti da numai un blue card, care este foarte greu de obtinut, sau yellow card de student.

Eu te sfatuiesc sa gasesti ceva repede (la negru, gri, nu conteaza culoarea) ca sa-ti poti plati chiria si sa intri urgent in cursa pentru un YC de student. Gasesti toate detaliile aici pe forum, plus ca te putem ajuta si noi. Cu sfaturi, ma refer, pentru dreptul la munca. Bafta multa, ca ai nevoie!

P.S. Poti incepe sa lucrezi ca self employer fara nici un fel de acte. Ai obligatia ca in termen de 3 luni sa demarezi procedurile de inregistrare.

nu stiu ce blue card vorbesti tu (poate te referi la aplicatia BR3, adica permis de munca), insa mie mi-au cerut decat nino. si pe toti angajatii care i-am intrebat mi-au zis ca au dat decat nino, fara nici un id de cetatean britanic ori altceva. iar primul pas de obtinere nino este sa aplici pentru permis de munca din cate stiu eu. dar aici este problema ca dureaza foarte mult, optiunile sunt limitate, iar ca student trebuie sa astept 4 luni pana in Sept. !!!

iar faza cu 20 de ore de munca ca student este un mit. pe cine am intrebat mi-au zis ca se poate lucra si mai mult. un contabil mi-a zis ca nu se poate, ca esti inregistrat la ei. acum depinde si cum iti da banii in mana sau cont bancar,nu?
jmthiphop
Gramatic
Gramatic

Postby radu.andrei » Jun 6th, '12, 17:03

Probabil ca nu este cea mai mare problema a ta in momentul de fata, dar clar este una destul de mare: esti confuz si neinformat.
Blue card : drept de munca pentru cetatenii romani si bulgari.
Nino :national insurance number (nu ti ofera drept de munca. cei care iti cer nino sa te ''angajeze'' , probabil se gandesc la varianta de a fii self employed)
Cele ''20 de ore ca student'' mit? In nici un caz. Poate te referi la faptul ca (si in cazul asta) sunt portite de a depasi cele 20 de ore de munca\saptamana permise legal (si asta neoficial).

Nu-ti ia mai mult de 15-20 de minute sa citesti sectiunea ''drept de munca''.
radu.andrei
Caligraf
Caligraf

Postby Ale » Jun 6th, '12, 18:09

jmthiphop wrote:
albea wrote:Prietene, recunosc! E naspa. Daca vin si eu si-ti spun ca nici nu NINO nu rezolvi nimic, cred ca ma injuri. NINO este un numar pentru asigurari sociale care foloseste ca sa platesti taxe. Nu iti da drept de munca. Drept de munca iti da numai un blue card, care este foarte greu de obtinut, sau yellow card de student.

nu stiu ce blue card vorbesti tu (poate te referi la aplicatia BR3, adica permis de munca), insa mie mi-au cerut decat nino. si pe toti angajatii care i-am intrebat mi-au zis ca au dat decat nino, fara nici un id de cetatean britanic ori altceva. iar primul pas de obtinere nino este sa aplici pentru permis de munca din cate stiu eu. dar aici este problema ca dureaza foarte mult, optiunile sunt limitate, iar ca student trebuie sa astept 4 luni pana in Sept. !!!

iar faza cu 20 de ore de munca ca student este un mit. pe cine am intrebat mi-au zis ca se poate lucra si mai mult. un contabil mi-a zis ca nu se poate, ca esti inregistrat la ei. acum depinde si cum iti da banii in mana sau cont bancar,nu?

Presupun ca e normal sa fii agresiv cand esti disperat ca nu ai prea faine perspective asupra lucrurilor, dar te asigur ca asa nu ti vei atrage simpatia multora si nici prea multe vorbe bune. In primul rand as incepe prin a spune ca majoritatea celor de pe site sunt personaje cu experienta si multe nopti de ganduri pe perne straine....nu s chiar niste aiuriti ca sa poti scrie ca cele 20 de ore sunt un mit....majoritatea au trecut prin acei pasi fie ca au vrut au ba, fie ca le a placut au ba.... in al doilea rand, ceea ce spune un contabil probabil englez nu as lua in serios prea tare.....
Eu as lua de buna ceea ce au spus cei de mai sus si as incepe sa ma documentez SERIOS asupra lucrurilor, nu uita ca legea i lege.... si in acelasi timp exista de asemenea site uri de locuri de munca...incearca Gumtree spre exemplu....pe mine m a ajutat f mult acest site....

Acel Blue card despre care nu stii tu este permisul de munca pe piata britanica fara nicio restrictie.....
Multa bafta, sper din tot sufletul sa ti gasesti ceva in timp util.
Numai bine! :)
Ale
Erudit
Erudit

Postby artois_30 » Jun 22nd, '12, 17:38

buna...as avea o intrebare...ca tehnician dentar as putea aplica pt blue card????eu sincer nu mai stiu in ce directie sa o apuc....azi am citit mai multe pe forum...dar nu am gasit inca lamurire la ceea ce ar trebui sa fac sa obtin acel "blue""card...intradevar dupa 4 refuzuri la nino incep sa ma pierd cu firea ....si credeti-ma ca am facut absolut tot ce ti se cere.asta ar mai fi o varianta pt mine cred...dar nu sunt sigura...ma poate lamuri cineva?multumesk
artois_30
Calfa
Calfa

Postby Adi PC » Jun 22nd, '12, 18:47

Ma distreaza titlul topicului.
Cea mai simpla metoda de obtinere a Nino in Mai, a expirat, pt ca nu mai e luna Mai. Acu e doar una mai complicata ca e Iunie, stai sa vezi cum o fi in Iulie.
Sau
Cea mai simpla metoda de obtinere a Nino, e sa iti desenezi un card asemanator, scrii frumos cu litere de tipar numele complet al tau sau al viitorului socru, amesteci niste litere si numere intr-un borcan, si tragi afara ca la loto, 3 litere (doua la inceput si una la sfarsit) plus 6 numere (parca) intre litere. Se scriu frumos mare, cu negru, pe cardul proaspat colorat ros-albastru, in orizontala deasupra numelui. Dupa preferinta, pe spate se poate personaliza cu mici desene grafice gen X- zero, sau orice preferinta are posesorul.
Eu asa i-am rezolvat fiului meu si nu a fost dificil. Nu mi-a trebuit nici translator, am primit raspunsul pe loc. Succes.

Tapatalk/Galaxy S2
Adi PC
Sfatuitor
Sfatuitor

Postby adelaide_ » Jun 22nd, '12, 19:41

Adi PC wrote:Ma distreaza titlul topicului.
Cea mai simpla metoda de obtinere a Nino in Mai, a expirat, pt ca nu mai e luna Mai. Acu e doar una mai complicata ca e Iunie, stai sa vezi cum o fi in Iulie.
Sau
Cea mai simpla metoda de obtinere a Nino, e sa iti desenezi un card asemanator, scrii frumos cu litere de tipar numele complet al tau sau al viitorului socru, amesteci niste litere si numere intr-un borcan, si tragi afara ca la loto, 3 litere (doua la inceput si una la sfarsit) plus 6 numere (parca) intre litere. Se scriu frumos mare, cu negru, pe cardul proaspat colorat ros-albastru, in orizontala deasupra numelui. Dupa preferinta, pe spate se poate personaliza cu mici desene grafice gen X- zero, sau orice preferinta are posesorul.
Eu asa i-am rezolvat fiului meu si nu a fost dificil. Nu mi-a trebuit nici translator, am primit raspunsul pe loc. Succes.Tapatalk/Galaxy S2

Io zic ca unora le-ar putea veni idei citindu-ti postarea. -ras2-
adelaide_
Nobil
Nobil

Postby marianfim » Jun 22nd, '12, 22:01

@adi.pc

Dar ce culoare sa fie ? -nas-
marianfim
Senior
Senior

Postby Adi PC » Jun 22nd, '12, 22:25

marianfim wrote:@adi.pc

Cei mai multi folosesc cum am.scris, rosu-alabastru. Dar am vazut ca se accepta la HMRC, unde defapt trebuie trimis spre autorizare, impreuna cu buletinul si cu o declaratie pe propria raspundere a integritatii mentale si ca este reprezentarea proprie e posesorului. Deci ziceam, scrie ca accepta si culorile roz-vernil, kaki-violet si verde-voma.
Sper ca astfel.se va decongestiona eliberarea de.Nino.
Deci nu e adevarat ca "nu se mai da".
Am.auzit si eu la un moment dat ca s-ar.fi terminat stocu de NIno si ca au depasit planul cincinal, ca cifrele au dat pe dinafara si pe anul asta se dau doar pentru cei nascuti aici. Dar apoi vad ca au trecut la metoda asta ce am.scris-o.
Succes pt noul Nino.

Tapatalk/Galaxy S2
Adi PC
Sfatuitor
Sfatuitor

Postby albea » Jun 23rd, '12, 03:14

artois_30 wrote:buna...as avea o intrebare...ca tehnician dentar as putea aplica pt blue card????eu sincer nu mai stiu in ce directie sa o apuc....azi am citit mai multe pe forum...dar nu am gasit inca lamurire la ceea ce ar trebui sa fac sa obtin acel "blue""card...intradevar dupa 4 refuzuri la nino incep sa ma pierd cu firea ....si credeti-ma ca am facut absolut tot ce ti se cere.asta ar mai fi o varianta pt mine cred...dar nu sunt sigura...ma poate lamuri cineva?multumesk

Blue card se obtine ca dependent de cineva cu yellow card, sau daca muncesti timp de un an LEGAL cu YC de student sau au pair. Din cate vad nu te incadrezi in nici una din aceste situatii. Plus ca nu inteleg de ce aplici pentru NINo. La ce iti trebuie? Nu ai primit in scrisoarea de refuz si motivatia?
albea
Contributor
Contributor

Postby dorinell » Jun 25th, '12, 17:23

Am avut 2 interviuri pana acum pentru NINo ( pe care le-am picat cu brio bineanteles) desi am avut toate actele necesare ca self employed.
Intre timp am facut un curs de Close Protection, dar pentru a lucra in acest domeniu trebuie sa am Licenta SIA , iar ca sa am licenta SIA trebuie sa am NINo !!! Oare daca incerc sa aplic pentru NINo invocand aceasta necesitate pentru obtinerea Licentei SIA am vreo sansa ?Astept un raspuns din partea voastra.Multumesc anticipat pentru ajutor.
dorinell
Cetitor
Cetitor

Postby jmthiphop » Jul 12th, '12, 00:13

crede-ma ca daca le povestesti de work permit si blue card sau yellow card la "engleji" se uita ca la tine ca la masini straine. daca esti smecher si poti pacali sistemul cu self employed ii doare pe angajatori in cot ca ai tu sau nu work permit. ei vor decat NINO NINO. nu ii intereseaza altceva. prietene crede-ma ca peste tot unde am fost la toti angajatorii nu mi=au cerut decat nenorocitul de NINO NINO BAMBOLINO. nimic altceva. poate nu inteleg eu un lucru, si acela ar fi ca NIN de employed e diferit fata de cel self employed, contributii tot trebuie sa platesti la stat. corectati-ma va rog cei care sunteti de ani de zile in Marea lor Britanie

pentru Albea nu am zis-o cu rautate ce am zis mai sus. te respect stimate.
Last edited by jmthiphop on Jul 12th, '12, 00:25, edited 1 time in total.
jmthiphop
Gramatic
Gramatic

Postby jmthiphop » Jul 12th, '12, 00:19

dorinell wrote:Am avut 2 interviuri pana acum pentru NINo ( pe care le-am picat cu brio bineanteles) desi am avut toate actele necesare ca self employed.
Intre timp am facut un curs de Close Protection, dar pentru a lucra in acest domeniu trebuie sa am Licenta SIA , iar ca sa am licenta SIA trebuie sa am NINo !!! Oare daca incerc sa aplic pentru NINo invocand aceasta necesitate pentru obtinerea Licentei SIA am vreo sansa ?Astept un raspuns din partea voastra.Multumesc anticipat pentru ajutor.

frate am facut si eu ca tine, nu faci decat sa te plimbi in cerc precum cobaiul. a sunat la toate numerele posibile ale tuturor autoritatilor, si nu a reusit nimic, cetatean britanic fiind matur un prieten foarte bun al meu. nu au facut decat sa ne plimbe in cerc cei de la institutiile pe unde am sunat. daca le este greu lor sa afle un raspuns cetatenii britanici care aici s-au nascut ce sa mai zic de saracii romani, care atunci cand vorbesti cu cineva un cetatean de aici iti spune poezia ca papagalul care sta in cusca, daca nu apuci sa prinzi subiectul nu te lasa sa vorbesti profitand de faptul ca esti de alta nationalitate. bine la mine nu este cazul,nu le permit sa nu imi dea raspunsurile pe care le cer concret.
Last edited by jmthiphop on Jul 12th, '12, 00:24, edited 1 time in total.
jmthiphop
Gramatic
Gramatic

Postby jmthiphop » Jul 12th, '12, 00:22

Adi PC wrote:

Cei mai multi folosesc cum am.scris, rosu-alabastru. Dar am vazut ca se accepta la HMRC, unde defapt trebuie trimis spre autorizare, impreuna cu buletinul si cu o declaratie pe propria raspundere a integritatii mentale si ca este reprezentarea proprie e posesorului. Deci ziceam, scrie ca accepta si culorile roz-vernil, kaki-violet si verde-voma.
Am.auzit si eu la un moment dat ca s-ar.fi terminat stocu de NIno si ca au depasit planul cincinal, ca cifrele au dat pe dinafara si pe anul asta se dau doar pentru cei nascuti aici. Dar apoi vad ca au trecut la metoda asta ce am.scris-o.
Succes pt noul Nino.

Tapatalk/Galaxy S2

adi pc si georgivi frate v-ati ajuns, aveti aiphoane? nu am putut sa cred in viata mea pana nu am patit-o cu romani mah cu romani de-ai nostri...
jmthiphop
Gramatic
Gramatic

Postby albea » Jul 12th, '12, 02:18

jmthiphop wrote:adi pc si georgivi frate v-ati ajuns, aveti aiphoane? nu am putut sa cred in viata mea pana nu am patit-o cu romani mah cu romani de-ai nostri...

E limpede ca nici mintea nu-ti da pe din-afara. Ai face bine sa nu-i mai crezi prosti pe englezi si sa-i asculti pe aia care te invata, altfel o sa-ti faci acte cand iesi la pensie.
albea
Contributor
Contributor

Postby Adi PC » Jul 12th, '12, 11:14

jmthiphop wrote:
Adi PC wrote:

Succes pt noul Nino.

Tapatalk/Galaxy S2

adi pc si georgivi frate v-ati ajuns, aveti aiphoane? nu am putut sa cred in viata mea pana nu am patit-o cu romani mah cu romani de-ai nostri...

Asa cum zice Albea ......cu mintea .......habar n-ai. De inteles nici asa.
Da mah, asa e. Am Aiphone Galaxy...
:shock:

Tapatalk / Galaxy S2
Adi PC
Sfatuitor
Sfatuitor

Postby jmthiphop » Jul 12th, '12, 14:23

multumesc frumos tuturor pentru raspunsuri
jmthiphop
Gramatic
Gramatic

Postby jmthiphop » Jul 12th, '12, 14:37

@adi pc si georgivi sunt cei mai basinosi de pe forum aroganti vorbesc doar in basini.am pus intrebarea cu un scop sa aflu informatii, daca nu ai toate informatiile la un loc, este destul de greu sa aflii ce te intereseaza. m-am exprimat asa cu voi pentru ca vad ca unii sunt aroganti pe forum si vorbesc numai in fasuri. atentie mare cu ei cei care cititi aici.

@albea nu vorbeam cu tine atot-stiutorule.

si unde i-am facut prosti pe britanici. eu nu generalizez in primul rand, si in al doilea rand subliniaza in care subiect i-am facut prosti, chiar nu mai stiu. nu stiam ca imi citesti fiecare linie si rand din topicuri. ma simi flatat.

@albea pui la pariu cu mine ca daca fac rost de NIN nu ma intreaba nici draq de cardul galben? o sa-ti dovedesc.
jmthiphop
Gramatic
Gramatic

Postby Dan » Jul 12th, '12, 14:47

7 zile de pauza pentru colegul @jmthiphop
Limbajul "de dupa blocuri" nu functioneaza aici.

Din pacate nu exista optiunea "3 zile pauza", dar na, nu s-o face gaura in cer.
Daca se intoarce cu ganduri bune, ne impacam. Daca nu... aia e, inca un client pentru "concurenta".
Image
Dan
Administrator
Administrator

Postby Luci77 » Jul 12th, '12, 19:57

Salut,de curand am dat de o agentie pt emigrare in Anglia care imi promite ca ma pot angaja ca si infirmier in UK. cu Self-employed+Nino...din cate am inteles eu,a mai precizat si faptul ca mi se ofera contract cu acea "Casa de Batrani" si ca mi se ofera chirie pe care o platesc din salariu obtinut acolo,si ca nu imi trebuie multi bani sa duc cu mine "pentru ca incep munca din a 2 sau a 3 zii inainte de a obtine S.E."Vreau sa va cer ajutorul voua,sa ma sfatuiti...daca pot munci acolo in acest domeniu ca S.E. si daca pot munci acolo pana ce o sa reusesc sa obtin S.E.si daca se merita acest lucru...si cat de greu sau de usor se obtine acest S.E. pt ca miie unu-l mii se pare un pic prea "roz" ca sa fie adevarat
Luci77
Haiduc
Haiduc

Postby Romeo M. Calin » Jul 12th, '12, 22:37

albea wrote:
artois_30 wrote:buna...as avea o intrebare...ca tehnician dentar as putea aplica pt blue card????eu sincer nu mai stiu in ce directie sa o apuc....azi am citit mai multe pe forum...dar nu am gasit inca lamurire la ceea ce ar trebui sa fac sa obtin acel "blue""card...intradevar dupa 4 refuzuri la nino incep sa ma pierd cu firea ....si credeti-ma ca am facut absolut tot ce ti se cere.asta ar mai fi o varianta pt mine cred...dar nu sunt sigura...ma poate lamuri cineva?multumesk

Blue card se obtine ca dependent de cineva cu yellow card, sau daca muncesti timp de un an LEGAL cu YC de student sau au pair. Din cate vad nu te incadrezi in nici una din aceste situatii. Plus ca nu inteleg de ce aplici pentru NINo. La ce iti trebuie? Nu ai primit in scrisoarea de refuz si motivatia?

@ Albea:
Nu se mai scrie motivul pentru care ai fost refuzat in scrisoarea primita in urma refuzului. Ca sa afli motivul acum trebuie sa suni la ei cu numarul de referinta.
Romeo M. Calin
Gramatic
Gramatic

Postby Luci77 » Jul 13th, '12, 12:30

Ma ajutati va rog si pe mine cu un raspuns la intrebarile mele.Va rog mult de tot! -ras4-
Luci77
Haiduc
Haiduc

Postby albea » Jul 13th, '12, 18:00

simromtax wrote: @ Albea:
Nu se mai scrie motivul pentru care ai fost refuzat in scrisoarea primita in urma refuzului. Ca sa afli motivul acum trebuie sa suni la ei cu numarul de referinta.

Intrebarea mea era retorica, cu trimitere directa la "dovezi insuficiente", ca sa inteleaga omul ca nu-i poate convinge ca este self employed daca el e altceva. E ochiul dracului NINo asta, si eu sunt foarte revoltat ca in 90% din cazuri oamenii cer NINo ca sa se angajeze la negru, speculand ignoranta multor angajatori britanici care fac contracte de munca in baza NINo si ingreunand inutil procedurile pentru cei onesti.
albea
Contributor
Contributor

Postby Luci77 » Jul 15th, '12, 09:33

Albea,ma poti ajuta tu cu o informatie,am scris putin mai sus.dar nimeni nu ma baga in seama :(
Luci77
Haiduc
Haiduc

Postby marianfim » Jul 15th, '12, 10:15

Luci77 wrote:Albea,ma poti ajuta tu cu o informatie,am scris putin mai sus.dar nimeni nu ma baga in seama :(

Cred ca nu aici trebuia pusa intrebarea...
Poate la ''asistenti medicaali'' sau la ''SE''
marianfim
Senior
Senior

Postby albea » Jul 15th, '12, 10:19

Luci77 wrote:Salut,de curand am dat de o agentie pt emigrare in Anglia care imi promite ca ma pot angaja ca si infirmier in UK. cu Self-employed+Nino...din cate am inteles eu,a mai precizat si faptul ca mi se ofera contract cu acea "Casa de Batrani" si ca mi se ofera chirie pe care o platesc din salariu obtinut acolo,si ca nu imi trebuie multi bani sa duc cu mine "pentru ca incep munca din a 2 sau a 3 zii inainte de a obtine S.E."Vreau sa va cer ajutorul voua,sa ma sfatuiti...daca pot munci acolo in acest domeniu ca S.E. si daca pot munci acolo pana ce o sa reusesc sa obtin S.E.si daca se merita acest lucru...si cat de greu sau de usor se obtine acest S.E. pt ca miie unu-l mii se pare un pic prea "roz" ca sa fie adevarat

Ca self employed poti incepe munca de cum aterizezi in UK, nu ai nevoie de nici un fel de acte. Ai numai obligatia de a demara obtinerea actelor in termen de 3 luni de cand incepi munca. Asa ca da-i bataie!
albea
Contributor
Contributor

Postby ciprianUTR » Jul 15th, '12, 12:35

NINO se poate obtine foarte usor chiar daca nu muncesti prin faptul ca poti creea un scenariu perfect pentru ei.
Ei vor anumite puncte sa le fie prezentate:
1.Daca aplici in cazul self employed atunci faptul ca esti inregistrat la self employed la HMRC si detii un UTR este un plus.
2.Prezentarea a minim 3 clienti ai dvs. verificabili adica care sa detina NINo, pentru ca chiar daca ei nu va zic asta se asteapta ca sa ii poata verifica daca exista sau nu.Asta se face printr-o scrisoare de recomadare din partea fiecaruia cu adresa si nr de telefon nu este nevoie sa le includeti si NINo-ul lor pentru ca o sa il gaseasca ei daca il au.
3.Invoice-uri pentru serviciile dvs care sa se reflecte si in contul bancar. Aici ma refer exact banii declarati pe invoice-uri sa fie prezenti pe statement-ul dvs.
4.Reciept-uri si Invoice-uri pentru materialele si echipamentul pe care dvs il achizitionati pentru a va desfasura activitatea. Aici cat se poate de multe nu trebuie sa aiba numele dvs pe ele ci doar sa fie la numar si sa fie multe si legate de afacerea dvs.
5.Atentie la intrebarile pe care vi le pune la interviu deoarece exista un chestionar cu intrebari menite sa va determine statulul dvs employed/self employed si informati-va exact ce inseamna self employed si dati-le raspunsurile pe care le asteapta nu cele adevarate.

Daca o sa respectati cei 5 pasi de mai sus parera mea este ca sansa sa il obtineti este de 85%-90%.
ciprianUTR
Discipol
Discipol

Postby Luci77 » Jul 15th, '12, 13:06

Multumesc mult Albea!!! imi e de ajutor.ma duc pe Sectiunea "Se" pt mai multe detalii :D
Luci77
Haiduc
Haiduc

Postby Romeo M. Calin » Jul 15th, '12, 16:18

Luci77 wrote:Multumesc mult Albea!!! imi e de ajutor.ma duc pe Sectiunea "Se" pt mai multe detalii :D

O cerinta importanta a lor este sa ai un Contabil sau Tax Adviser, in afara de cele spuse de mr. Albea. Este importanta deoarece este specificata in scrisoarea de comfirmare a interviului. Foarte multi merg fara o astfel de scrisoare si nu ma mira ca sint refuzati de 2-3 sau mai multe ori. O alta cerinta foarte importanta consider eu este daca aveti asigurare medicala.
Succesul unui interviu este mai mare cu cit mai multe documente produceti. Documente care sa sustina motivul pentru care aplicati.

Succes!
Romeo M. Calin
Gramatic
Gramatic

Next

57 posts • Page 1 of 21, 2