Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

Aplicatie pentru NINo

National Insurance Number
50 posts • Page 2 of 21, 2

Re: Aplicatie pentru NINo

Postby geo86 » Oct 3rd, '11, 21:29

Bine, bine dar cum facem sa ni se ia toate actele ?

Cred ca ma repet dar la al doilea interviu am intrebat-o pe tipa de ce nu imi ia si primul invoice.
A rspuns ca nu e cazul ca ma contrazic. Nu stiu ce a vrut sa spuna....
geo86
Gramatic
Gramatic

Postby geo86 » Oct 3rd, '11, 21:35

Si inca ceva....
La primul interviu am avut si hartia de la CSCS care dovedea ca am aplicat pentru card (aveam deja certificatul) si in partea de jos era chitanta.
La al doilea nu am mai avut aceasta hartie.

Ideea este urmatoarea....ca sa ma programez la CSCS Exam aveam nevoie de NI number si l-am folosit pe al unui prieten. Am gandit ca nu e ok sa merg cu CSCS-ul lut cat timp eu nu am NI.
geo86
Gramatic
Gramatic

Postby Dio » Oct 3rd, '11, 22:14

Geo86,

e normal, cu astfel de referinte nu ai cum sa obtii NINO.

Traim intr-o lume in care refuzurile de NINO pe relatia self-employed RO/BG totalizeaza peste 90% din refuzurile totale de NINO. Rata de refuz e in crestere dupa 19 septembrie 2011, odata cu introducerea noilor chestionare ptr determinarea statutului de SE ptr RO/BG.

a) Ambele scrisori se refera la employment, ceea ce te pune in postura incomoda ptr ca nu ai drept de munca (angajat). Eventual, cea din urma confirma ca ‘lucrezi (???) ptr ei ca self-employed (???) atat timp cat le va fi lor necesar (???)… deci, in concluzie te afli pe o relatie de subordonare, care prin definitie te face angajat nu self-employed.

b) Ai facut facturi pe ‘labouring’ care de fapt prin definitie e munca subordonata… nu poti fi ‘self-employed labourer’. Data viitoare cand facturezi poti scrie ‘building services as per contract’.

c) Referinta de la contractor e redactata la modul amatoricesc si cu carente de exprimare.

d) Pont - iti recomand sa-ti faci si Public Liability Insurance ptr data viitoare. Direct Line opereaza tarife decente ptr constructori SE, ceva de genul £70 - £80 http://www.directlineforbusiness.co.uk/ ... elcome.htm

Oricum, bafta pe mai departe.
Dio
Sfatuitor
Sfatuitor

Postby geo86 » Oct 4th, '11, 06:00

Neatza Dio,

Multumesc pentru implicare.

a. Poti sa imi dai cateva idei despre cum ar trebui sa sune scrisoarea ?

b. Am atasat un invoice.
Ideea este ca eu scriu pe invoice ce scriu dar la interviu ma intreaba ce lucrez pentru agentie si spun ca sunt labourer. As putea sa spun ca sunt tamplar sau zidar sau orice altceva dar daca suna la agentie ? Agentia va spune clar ca eu sunt labourer. Nu va fi bine pentru ca am mintit.
Cum sa fac ?

c. Am vazut ca scrisorile suna rau. Cel mai probabil, daca imi dai tu cateva idei, imi fac singur scrisoarea cu header-ul si footer-ul agentiei dar cu textul meu.

d. Nu stiu ce inseamna dar o sa ma documentez. Acum trebuie sa plec la munca.

Crezi ca va fi o problema daca ma duc a treia oara cu alta scrisoare ? Oare se uita in urma sa faca o comparatie ?

Cu stima,
George
Attachments
Invoice_no2.jpg
Invoice_no2.jpg (29.82 KiB) Viewed 1156 times
geo86
Gramatic
Gramatic

Postby geo86 » Oct 4th, '11, 18:14

Astazi mi-a spus cineva ca cel mai bine ar fi sa ma recomanda ca SE handyman pentru ca asta include mai multe meserii si pot sa le spun ca la agentie sunt tot handyman.

Voi ce parere aveti ?
geo86
Gramatic
Gramatic

Postby michie » Oct 5th, '11, 01:28

Buna

Si sotul meu a avut acceasi problema ca tine (adica a aplicat de 4 ori) pina a luat NINO.
Actele cu care s-a dus ultima oara au fost:
1. scrisoare de la contabil ( chiar daca nu ai nevoie e mai bine sa ai un contabil)
2. contract FOR services semnat de agentie si de tine
3. declaratie ca intelegi ce inseamna ca esti self employed - Self Employed Status Declaration - cu semnatura ta, dar cu sigla agentiei
4. scrisoare de recomandare de la agentie in care sa se specifice ca muncesti pt ei de la data de ... si ca vor sa lucrezi cu ei si in continuare
5. statement bancar
6. payslip-uri de la agentie pe care trebuie sa fie neaparat Verification Number (cei de la agentie te verifica la HMRC si CIS si ei dau acest numar).
7. pasaport
8. certificat de casatorie si de nastere
In plus a mai avut la el si carnetul de conducere din Romania- ca o alta dovada de identitate. Cind a scos carnetul de sofer din portofel, functionarul a vazut ca are si CSCS card si i l-a cerut sa faca copie dupa el, desi nu este trecut nicaieri ca si document obligatoriu.
Nu a dus nici un invoice de plata deoarece tu nu dai nici un invoice agentiei. Te platesc in baza contractului pentru servicii si de asta pe payslip iti apar cite ore muncesti si cit iei pe ora.

E foarte important sa fii ferm si sa spui ca ai nevoie de NINO pt a-ti luat UTR si a te inregistra ca si self employed la HMRC. Si sa fii atent sa-ti faca copii dupa toate documentele. Insista daca trebuie, pentru ca daca functionarul nu copiaza toate documentele cei de la Glasgow te pot refuza ca nu ai adus suficiente dovezi ca iti trebuie NINO.

Bafta -da-da-
michie
Calfa
Calfa

Postby geo86 » Oct 5th, '11, 05:55

Hello,
Incepe sa fie confuza situatia.
pop1982 mi-a recomandat sa fac invoice-uri si am facut,michie imi spune sa nu fac.
Da' eu cu cine votez ? -trist-

1. Scrisoarea de la contabil de unde o iau si ce trebuie sa contina ? Nu am contabil si as face una la imprimanta.
2. Contractul apare mereu pe verso la payslip-ul de la agentie. L-am atasat. Nu are semnaturi. E suficient sau trebuie altceva ?
3. Unde gasesc o astfel de declaratie ? M-am uitat in fuga pe net dar nu am gasit.
4. Scrisoare de la agentie se rezolva.
5. Bank statement am.
6. Payslip-uri am si in partea de jos apare UTR: VNO: V123456789..A. Deduc de aici ca asta ar fi Verification Number.
7. Pasaport am. :)
8. Certificat de casatorie am si trebuie certificatul meu de nastere, corect ?
9. Am si permis si CSCS card.

Deci nu mai duc niciun invoice ?

Multumesc,
George
Attachments
contract.jpeg
contract.jpeg (67.11 KiB) Viewed 1156 times
geo86
Gramatic
Gramatic

Postby geo86 » Oct 23rd, '11, 19:36

Salutare,
In sfarsit, am primit raspuns pozitiv de la NINo dupa 2 esecuri.
Am mers cu urmatoarele acte:
- pasaport
- permis de conducere romanesc
- certificat de casatorie
- statement bancar
- CSCS card
- payslip-uri de la agentie (fara niciun invoice atasat)
- scrisoare de la agentie in care scria doar ei confirma ca lucrez pentru ei ca SE
Cam atat. Sper ca nu am omis nimic.

Acum vreau sa aplic pentru UTR ?
Se poate aplica online ? Nu am gasit nimic pe internet pana acum.

Multumesc tuturor pentru sprijin.

P.S. Rog un moderator sa stearga atasamentele de mai sus din motive de confidentialitate.
geo86
Gramatic
Gramatic

Postby albea » Oct 24th, '11, 07:00

gaviota wrote:STERS: suna romania community centre ei te pot ajuta 07553592xxx/01214394xxx

Care "ei", soro? Si ce servicii se presteaza acolo? Si e gratis? Da' tu cine esti?
albea
Contributor
Contributor

Postby rojovanna » Oct 24th, '11, 11:04

salut vreau sa te intreb ceva . ca fata am de ce si cum sa aplic pentru acest cscs card? si daca da,cat ma costa?

apoi inca ceva, cu ce agentie lucrezi tu si cum te platesc?

eu sunt fata si nu stiu daca va merge schema asta,dar pot incerca :) vreau neaparat actele :))
rojovanna
Calfa
Calfa

Postby rojovanna » Oct 24th, '11, 11:06

salut si felicitari in primul rand pentru yellow :) la ce esti studenta tu? si de ce acte ai avut nevoie cand ai aplicat pentry yellow ca student? multumesc anticipat de raspuns
rojovanna
Calfa
Calfa

Postby AlinS » Nov 6th, '11, 23:02

Salutare tuturor ! Eu apar foarte rar pe aici.De fapt ma bag si eu in seama doar cand am ceva interesant de spus.Ok .Ma numar printre cei multi care vor sa aplice pentru NINo. Am primit o informatie de la cineva cum ca cei de la nino cer acum pe langa actele bine stiute si liability insurance ( asigurare de raspundere civila ).Asa este sau nu ? Poate subiectul asta s-a mai discutat pe forum iar eu nu o vad.Scuzele mele anticipate daca gresesc.
AlinS
Scrib
Scrib

Postby geo86 » Nov 6th, '11, 23:12

Eu am luat NINo acum 2 saptamani, la a treia incercare.
Nu m-a intrebat nimeni de nicio asigurare si nici nu am vreuna.

Cum mi-a spus si tipa cu care am dat interviu....noi si bulgarii facem parte din categoria pe care ei nu o agreeaza.

Vezi ca am un post mai sus cu ce acte am dus eu.

Succes!
geo86
Gramatic
Gramatic

Postby claudiagta » Nov 7th, '11, 00:05

Am avut programare la NINO pe 31 oct,vineri 4 nov am primit in sfarsit numarul.Nu m-a intrebat nimeni de nici o asigurare.
claudiagta
Discipol
Discipol

Postby AlinS » Nov 8th, '11, 20:51

Multam ptr sfaturi.Aceasta asigurare costa 90 de lire.Nu prea as vrea sa arunc banii pe fereastra.O sa incerc fara ea.Chiar sunt curios daca imi vor spune ceva de asigurare.O sa va tin la curent.Ceau !
AlinS
Scrib
Scrib

Postby adelaide_ » Nov 10th, '11, 15:02

As avea si io o rugaminte: imi poate cineva da un link unde scrie clar ca poti poti incepe SE fara Nino. Sau obligatia de aplica La HMCR in 3 luni.
ca eu am gasit doar asta:"
When starting work or setting up as self-employed

If you're looking for work, starting work or setting up as self-employed you will need a National Insurance number. If you have the right to work in the UK, you will need to telephone Jobcentre Plus on Tel 0845 600 0643 (lines are open 8.00 am to 6.00 pm Monday to Friday) to arrange to get one. They may require you to attend an 'Evidence of identity' interview - see section 'What happens when you apply for a National Insurance number'.

Although you need to have a National Insurance number to start work you don't need to have a plastic National Insurance number card.

Am re-citit tutoriale, plus pas cu pas, si tpoicurile despre NINo, dar nu am gasit sursa acestei informatii.

Sotul meu are programare luna asta,iar la data interviului va avea exact 3 luni de cand a inceput munca. Ma tem ca-l vor intreba de ce nu a aplicat pana acum.
Multumesc,
adelaide_
Nobil
Nobil

Postby adelaide_ » Dec 16th, '11, 16:00

as avea si io o intrebare daca cineva are chef/timp sa-mi raspunda: cand aplici pt NIN avand blu card, dupa ce in precedenta ai aplicat pentru NIN ca si self employed si ai fost refuzat, cum functioneaza? Banui ca nu mai trebuie duse dovezi de self; dar cum vor privi aplicatia precedenta? A mai fost cineva in situatia asta? Multumesc mult,
adelaide_
Nobil
Nobil

Postby pop1982 » Dec 16th, '11, 16:04

adelaide_ wrote:as avea si io o intrebare daca cineva are chef/timp sa-mi raspunda: cand aplici pt NIN avand blu card, dupa ce in precedenta ai aplicat pentru NIN ca si self employed si ai fost refuzat, cum functioneaza? Banui ca nu mai trebuie duse dovezi de self; dar cum vor privi aplicatia precedenta? A mai fost cineva in situatia asta? Multumesc mult,

Aplicatia precedenta va aparea in calculatorul lor, dar nu te va afecta, avand in vedere ca ti s-au schimbat circumstantele, nu mai trebuie sa duci nici un fel de dovezi de self sau alte acte, decat blue cardul care iti da dreptul de munca neconditionat.
Multa bafta si felicitari pentru carduri.
pop1982
Contributor
Contributor

Postby adelaide_ » Dec 16th, '11, 16:06

multumesc mult! (si pt raspuns si pt felicitari :)
adelaide_
Nobil
Nobil

Postby Ady85 » Dec 16th, '11, 19:46

Salut,

Am o mare nelamirire, nici nu stiu cu ce sa incep ...am ajuns in anglia de aproximativ o luna, ca sa pot sa muncesc trebuie sa ma apuc sa imi fac actele, din ce m am documentat pe aici pe forum nu vreau statut de self employer ...as vrea sa ma inscriu la un colegiu si sa incerc sa obtin yellow card student.
E vreo problema daca gasesc un colegiu in care pot face niste cursuri esol gratuite ? E vreo problema la Croydon ca sunt gratuite ?
Inainte de yellow card student ar fi indicat sa aplic pentru nino?
Ma poate ajuta cineva cu ce acte mi ar trebui pentru aplicatia nino ...si mai mult nu inteleg o faza ...daca nu muncesc de unde sa le duc payslip ? si dupa parerea voastra care ar fi ordinea obtineri actelor?

Multumesc,
Ady85
Haiduc
Haiduc

Previous

50 posts • Page 2 of 21, 2