Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

Va rog sa-mi spuneti zonele iefine la chirie din Londra

City of London, City of Westminster, Kensington and Chelsea, Hammersmith and Fulham, Wandsworth, Lambeth, Southwark, Tower Hamlets, Hackney, Islington, Camden, Brent, Ealing, Hounslow, Richmond upon Thames, Kingston upon Thames, Merton, Sutton, Croydon, Bromley, Lewisham, Greenwich, Bexley, Havering, Barking and Dagenham, Redbridge, Newham, Waltham Forest, Haringey, Enfield, Barnet, Harrow, Hillingdon
29 posts • Page 1 of 1

Va rog sa-mi spuneti zonele iefine la chirie din Londra

Postby badger » Jul 22nd, '07, 07:18

Salutari la toata lumea.
Vreau sa va zic de la inceput ca am citit si invatat multe lucruri utile pe acest site. Am inceput sa ma documentez despre viata din Anglia, deoarece intentionez sa vin acolo, la munca. Va rog sa-mi spuneti si mie cele mai ieftine zone de inchirieri imobiliare din Londra, eu stiu, nu caut ceva anume, dar la inceput nici nu pot sa am pretentii. Ideea e ca vin acolo, ma ajuta un prieten cu loc de munca si ajutor in intocmirea anumitor acte de care este nevoie, dar nu ma poate ajuta si cu, cazarea din motive obiective, el vine in tara zilele astea si vreau sa-i arat ca nu astept cu mainile in san totul, ci imi dau si eu interesul :). Va multumesc ca mi-ati citit mesajul.
badger
Discipol
Discipol

Re: Va rog sa-mi spuneti zonele iefine la chirie din Londra

Postby badger » Jul 24th, '07, 22:30

-umbrela- pun lipsa raspunsurilor voastre pe seama caldurii si vacantei, pe care v-ati luat-o!
badger
Discipol
Discipol

Postby badger » Jul 24th, '07, 22:42

ORICUM, au fost 96 de view pe post si nici un raspuns ... de ce ? ...
badger
Discipol
Discipol

Postby negrutxa » Jul 24th, '07, 23:46

Badger

Subiectul a mai fost discutat pe forum, probabil de aceea nu ai primit un raspuns atat de repede.

Zonele ieftine in Londra = zone pline de emigranti, nu chiar sigure si curate, in general unde sunt multi pe benefits (asadar unemployed).
Aproape tot Estul Londrei se incadreaza in aceasta categorie, in Nord as spune Walthamstow, Wood Green, Finsbury Park, Seven Sisters,Tottehnam, Edmonton, Palmers Green, in Sud Elephant and Castle, Brixton. Cam astea ar fi cateva zone de care am auzit sau prin care am fost si stiu cum arata.
Vei gasi cu siguranta si alte informatii utile in linkurile de mai jos. Nu recomand nici o zona din cele precizate de mine :-!

http://www.romani-online.co.uk/componen ... pic,927.0/

http://www.romani-online.co.uk/componen ... pic,560.0/

-wave-
negrutxa
Lord
Lord

Postby cypytu21 » Jul 30th, '07, 13:38

..mai eu locuiesc in Londra si se pare k zonele cele mai ieftine sunt in partea de Est!!
Dar stii cum e ,pretul difera in functie de conditii!!
cypytu21
Cetitor
Cetitor

Postby badger » Jul 30th, '07, 20:44

zi-mi ca idee: conditie si pret ! te rog, sa-mi fac o idee
badger
Discipol
Discipol

Zonele iefine la chirie din Londra - Preturi pe Zone

Postby foarfa » Sep 11th, '11, 01:27

Tot navigand si citind articole pe forum am dat si de acesta, referitor la chirii, si fiind direct interesat, pentru ca in viitorul apropiat voi veni si eu in Capitala, as vrea daca se poate sa ma ajutati sa il "revigorez"...

Asadar, cum este cu chiria in Londra. Care sunt zonele avantajoase, decente, pentru incepatori?

Nu am fost niciodata o persoana mofturoasa, dar am vazut anunturi cu "box room" cum le zic englezii sau mai bine zis "debara" cum le zicem noi. Acolo imi bag cainele o jumatate de ora, ii aprind becul si ii dau doar osul de cauciuc sa il rontzaie.

Nu pot sta in asa ceva. Mai ales daca mi se cer 60£.

Prin decent inteleg un minim de 5mp cu un pat, un dulapior, o masa un scaun. Atat.

Am deviat... -nu-zic-

Deci; daca ma puteti ajuta sa impart cele 32 de "borough"-uri din Londra in zone scumpe si zone ieftine.

IDEI! VA ROG!
foarfa
Gramatic
Gramatic

Postby Cafea » Sep 11th, '11, 01:43

Nu exista zone ieftine in Londra. Toata Londra e scumpa. Depinde de cum arata camera/casa, depinde cat de departe e de metrou/tren/autobuz. In general cu cat te indepartezi de zona 1 chiria e mai mica. Dar nu este o regula. Ai sa gasesti chirii mai mici in zona 2 fata de zona 7 sa spunem. Dar dupa ce vezi locatia si conditiile ai sa preferi zona 7. Ai sa gasesti in zona 5 chirii mai mici decat in zona 3. Pentru ca ai aproape magazine, statii etc. Depinde..... Londra e imensa. Daca esti pe o strada super ok cu preturi astronomice este posibil ca dupa colt sa dai de cateva case cu niste imigranti "dubiosi" unde pot aia sa lase chiria la 5 lire ca tot nu se muta nimeni acolo....

In general depinde de curatenie, locuitori, acces la mijloacele de transport, magazine

Parerea mea este ca trebuie sa vezi zona si casa ca sa-ti dai seama de ce se cere chirie mica sau mare
Personal am fost ingrozit de est-ul Londrei (East Ham, Barking, Barkingside etc) Insa tot in est am descoperit si zone foarte frumoase (mai tarziu)
Cafea
Gazetar
Gazetar

Postby foarfa » Sep 11th, '11, 01:57

Asadar, sa inteleg ca cea mai buna varianta ar fi sa imi gasesc o cazare temporara (hotel chiar) si sa caut intens prin oras timp de cateva zile dupa o camera cu un raport calitate/pretz bun...

Asta era ideea mea initiala, insa asteptam cateva sfaturi; idei ca de ex.: cea care mi-ai zis-o tu, Cafea, referitor la Est-ul Londrei.

Mersi!
foarfa
Gramatic
Gramatic

Postby sapanta » Sep 11th, '11, 02:22

http://www.spareroom.co.uk/ si iti faci o idee cat costa, cum arata...
sapanta
Parcalab
Parcalab

Postby Deanna » Sep 11th, '11, 02:48

foarfa wrote:Asadar, sa inteleg ca cea mai buna varianta ar fi sa imi gasesc o cazare temporara (hotel chiar) si sa caut intens prin oras timp de cateva zile dupa o camera cu un raport calitate/pretz bun...

Asta era ideea mea initiala, insa asteptam cateva sfaturi; idei ca de ex.: cea care mi-ai zis-o tu, Cafea, referitor la Est-ul Londrei.

Mersi!

sfatul meu de nou venit este sa-ti gasesti sa stai la un roman pt. inceput, te ajuta enorm sa te acomodezi si sa decizi in ce parte vrei sa te muti. eu una stau in est intr-o zona superba si curata, dar ma voi muta in sud sau sud vest, deoarece mi se pare ca nu e atita multiculturalitate:) eu vreau sa-mi deschid o cafenea, deci privesc lucrurile si din punctul de vedere al unui business (ce clienti am, ce target, etc).
inca mai caut. este foarte greu sa-ti gasesti casa, vei da peste tot felul de agenti care te suna de dimineata pina seara dar nu reusesc sa inteleaga ca vrei ceva curat si frumos si in primul rind decent...
Deanna
Mentor
Mentor

Postby foarfa » Sep 11th, '11, 11:53

Deanna wrote:sfatul meu de nou venit este sa-ti gasesti sa stai la un roman pt. inceput, te ajuta enorm sa te acomodezi si sa decizi in ce parte vrei sa te muti...

Pai... -plans- durerea mea... este ca...
-nas- eu cam vin ca cu mainile in buzunar...
-nu-stiu-
Nu cunosc pe nimeni pe acolo (prieten) care sa ma poata ajuta.
Vin inarmat cu multa vointa, bine informat si increzator ca nu voi esua.
Oricum, daca e sa pic in bot, -plasture- ma scutur de praf si incerc din nou. Da' de renuntat... niciodata.
foarfa
Gramatic
Gramatic

Postby albea » Sep 11th, '11, 13:09

foarfa wrote:
Pai... -plans- durerea mea... este ca...
-nas- eu cam vin ca cu mainile in buzunar...
-nu-stiu-
Nu cunosc pe nimeni pe acolo (prieten) care sa ma poata ajuta.
Vin inarmat cu multa vointa, bine informat si increzator ca nu voi esua.
Oricum, daca e sa pic in bot, -plasture- ma scutur de praf si incerc din nou. Da' de renuntat... niciodata.

Ia si tu de la anunturi din ziarele romanesti sau de pe site-urile romanilor, dai cateva telefoane si gasesti ceva provizoriu. Dupa aia mai vezi tu ce si cum. Cu site-uri ca sparearoom sau gumtree eu zic sa nu te bagi ca sunt cu probleme.
albea
Contributor
Contributor

Postby foarfa » Sep 11th, '11, 14:09

Sa stiti ca ar fi utila o noua categorie intitulata "Cazari".

Acolo sa se puna cereri si oferte din partea romanilor care vor sa plece si celor care au un loc sau mai multe de oferit pentru o perioada scurta (eventual mai lunga).

Eu unul m-as bucura enorm de o saptamana de cazare temporara la un roman, timp in care imi pot gasi ceva mai "permanent".

P.S. Unde pot lasa sugestii Administratorilor site-ului ???
foarfa
Gramatic
Gramatic

Postby larions » Sep 11th, '11, 16:11

Sa sti ca o rubrica intitulata Cazari ar fi o idee buna -bravo- penru forum,deoarece si eu sunt hotarat sa plec numai ca nu am cazare, si as dori mai multe informatii.
larions
Cetitor
Cetitor

Postby albea » Sep 11th, '11, 16:55

Cine are spatiu excedentar si doreste chirias(i) poate folosi foarte usor rubrica de anunturi. Simplu si eficient. Forumul este deja supraincarcat.
albea
Contributor
Contributor

Postby nicole2005 » Sep 11th, '11, 17:58

Vin si eu cu o intrebare,doua ? Cum este in zona de sud vest a Londrei? e linistita, sigura? Multumesc.
nicole2005
Cronicar
Cronicar

Postby google4069 » Sep 11th, '11, 19:44

Da Deanna,dar tu esti om de afaceri...iti permiti sa stai in zone bune,cunosti sistemul,precis ai facut afaceri si in Romania de te incumeti sa deschizi o afacere in Londra si cu siguranta ai cateva sute de mii in cont.
Dar cei ca mine si ca majoritatea care vor sa mearga in Londra nu au bani multi...ca doar de aceea merg in UK.
Apropo....daca deschizi o afacere....n-ai putea sa-mi gasesti si mie un loc de munca la cafeneaua ta? Am experienta ca barman si ospatar,am lucrat in Grecia.
Multumesc mult si iti raman indatorat pentru raspuns si eventual ajutor.
google4069
Cetitor
Cetitor

Postby catad » Sep 11th, '11, 21:45

Deanna wrote:
foarfa wrote:Asadar, sa inteleg ca cea mai buna varianta ar fi sa imi gasesc o cazare temporara (hotel chiar) si sa caut intens prin oras timp de cateva zile dupa o camera cu un raport calitate/pretz bun...

Mersi!

sfatul meu de nou venit este sa-ti gasesti sa stai la un roman pt. inceput, te ajuta enorm sa te acomodezi si sa decizi in ce parte vrei sa te muti. eu una stau in est intr-o zona superba si curata, dar ma voi muta in sud sau sud vest, deoarece mi se pare ca nu e atita multiculturalitate:) eu vreau sa-mi deschid o cafenea, deci privesc lucrurile si din punctul de vedere al unui business (ce clienti am, ce target, etc).
inca mai caut. este foarte greu sa-ti gasesti casa, vei da peste tot felul de agenti care te suna de dimineata pina seara dar nu reusesc sa inteleaga ca vrei ceva curat si frumos si in primul rind decent...

ai dreptate cu multiculturalitatea, nu o sa vezi decat negri si paki in sud, in special zona croydon, sutton. -nu-ma-uit-
catad
Lord
Lord

Postby Deanna » Sep 12th, '11, 00:15

catad wrote:

ai dreptate cu multiculturalitatea, nu o sa vezi decat negri si paki in sud, in special zona croydon, sutton. -nu-ma-uit-

stai sa vezi in nord si in est! eu m-am preumblat ceva de 3 sapt. de cind sint aici, am batut o gramada de strazi in cautare de loc bun pentru shop si cel mai mult mi-au placut Kingston, Richmond, Sutton si Croydon, da' depinde mult in ce zone din cartierele astea te uiti si cum te uiti. Procentual sint parca mai putini negri, pakistanezi, arabi, dar tot sint O GRAMADA, nu scapi niciunde!:) Ba sint si negri cu bani de te indoaie! Sa vezi aia ce se mai rup in masini de fite:)))
Deanna
Mentor
Mentor

Postby Deanna » Sep 12th, '11, 00:23

google4069 wrote:Da Deanna,dar tu esti om de afaceri...iti permiti sa stai in zone bune,cunosti sistemul,precis ai facut afaceri si in Romania de te incumeti sa deschizi o afacere in Londra si cu siguranta ai cateva sute de mii in cont.
Dar cei ca mine si ca majoritatea care vor sa mearga in Londra nu au bani multi...ca doar de aceea merg in UK.
Apropo....daca deschizi o afacere....n-ai putea sa-mi gasesti si mie un loc de munca la cafeneaua ta? Am experienta ca barman si ospatar,am lucrat in Grecia.
Multumesc mult si iti raman indatorat pentru raspuns si eventual ajutor.

Dragi romani, NU trebuie sa ai sute de mii in cont. Ba uneori e chiar mai ieftin si mai simplu sa deschizi o afacere in Londra decit la Bucuresti. Sa nu credeti ca toti chinezii, pakistanezii, indienii si altii din alte natii, care au venit aici si si-au deschis o afacere au avut cine stie ce bani. Nu! Au inceput insa cu un business mic si l-au crescut. Nu s-au imbogatit toti, dar nici rau n-o duc.

Si ca sa-ti raspund la intrebarea cu locul de munca; la inceput nu voi avea angajati, pina in momentul in care afacerea nu va creste astfel incit acesti angajati sa fie necesari. Apoi-mai vad. Sorry daca te-am dezamagit, dar vreau sa vezi ca nici eu nu o duc chiar asa pe roze cum s-ar putea crede...
Deanna
Mentor
Mentor

Postby roxyka2013 » Jun 12th, '13, 08:55

Chirie in Watford,LONDRA stie cineva.Multumesc.
roxyka2013
Gramatic
Gramatic

Postby Anonymous » Jun 12th, '13, 08:59

Spareroom.co.uk
Anonymous

Postby roxyka2013 » Jun 12th, '13, 09:11

e online careva? cat e chiria in Watford [ptr 3 persoane...intreb la modul general.Mersi.
roxyka2013
Gramatic
Gramatic

Postby Anonymous » Jun 12th, '13, 09:47

E scumpa, f scumpa. E cu 200£ mai scumpa. Pt ca la figurile pe care le ai sugur te arde careva si-ti subinchiriaza vreun garaj. Chiar ti-e lene sa accesezi un site de imobiliare? Aceeasi poveste ca si cea cu maps. Nu vrei ca sa-ti cheltuiasca cineva si banii? Ca poate ti-e lene!
Anonymous

Postby roxyka2013 » Jun 12th, '13, 10:17

Am accesat siteuri de imobiliare cateva sa stii ....eu am unde sa stau nu asta era problema...ptr viitor caut ceva mai bun...nu ai inteles ce am intrebat si esti rautacios....in fine
roxyka2013
Gramatic
Gramatic

Postby roxyka2013 » Jun 12th, '13, 10:18

apropo de figuri tine ptr tine afirmatia si fii mai decent ...credeam ca putem vb
roxyka2013
Gramatic
Gramatic

Postby roxyka2013 » Jun 12th, '13, 10:31

o zi frumoasa tuturor si poate alta data nu o sa mai fiti atat de nervosi...
roxyka2013
Gramatic
Gramatic

Postby Dio » Jun 13th, '13, 00:54

Pana acum catva timp cel mai ieftin (gratuit) era sa stai pe squat... s-au trezit si ei 'saracii' dupa un amar de ani de abuzuri si au promulgat legislatie anti-squatting...
Dio
Sfatuitor
Sfatuitor

29 posts • Page 1 of 1