Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

Viza America

Ce servicii ti-ar putea face viata mai usoara in UK
18 posts • Page 1 of 1

Viza America

Postby andyxson » Oct 31st, '12, 13:39

O intrebare pentru cine este informat: lucrez ca Self Employed pentru o companie de engineering in UK, care au nevoie sa ma trimita periodic in delegatie in USA pentru instalatia masinilor ce le producem.
Stie cineva care este calea cea mai rapida pentru a obtine viza prin ambasada americana la Londra, cat de greu/usor va fi la interviu nefiind eu angajat direct al firmei? Ar fi mai usor de obtinut o viza de tip turistic sau business?
Trebuie sa fac mai intai aplicatia online sau interviul?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
andyxson
Haiduc
Haiduc

Re: Viza America

Postby bogdan84 » Oct 31st, '12, 14:42

Aplicatia online se face mai intai, apoi se plateste taxa de interviu si se face programarea.
Ce vrei tu suna a business visa B1. Eu sunt tot un fel de self employed, am un ltd, si am aplicat pentru business visa in calitate de director al propriei companii pentru a ma duce la o conferinta. Nu am implicat in nici un fel compania client si mi-au dat viza pe 10 ani. La interviu nu mi s-a cerut nici un document in afara de pasaport si a durat cam 2 minute.

Daca tot au nevoie de tine acolo nu poti sa-i convingi sa te sponsorizese pt H1B?
bogdan84
Senior
Senior

Postby catad » Oct 31st, '12, 15:55

este mai greu decat crezi sa obtii o H1B. au nevoie de o caruta de acte si apoi tb sa aplice pt viza in perioada de aplicare la inceput de aprilie a fiecarui an. vizele de munca sunt capped la 60k/an. primul venit primul servit. sa-i faca transfer intracompanie cu o viza L1 daca se poate. este cel mai simplu si apoi dupa 1 an sa-i faca sponsorizare pt H1B si green card in acelasi timp. nu mai au nevoie de aprobare de la dept muncii cu un labour certificate.
catad
Lord
Lord

Postby andyxson » Oct 31st, '12, 16:22

bogdan84 wrote:Aplicatia online se face mai intai, apoi se plateste taxa de interviu si se face programarea.
Ce vrei tu suna a business visa B1. Eu sunt tot un fel de self employed, am un ltd, si am aplicat pentru business visa in calitate de director al propriei companii pentru a ma duce la o conferinta. Nu am implicat in nici un fel compania client si mi-au dat viza pe 10 ani. La interviu nu mi s-a cerut nici un document in afara de pasaport si a durat cam 2 minute.

Daca tot au nevoie de tine acolo nu poti sa-i convingi sa te sponsorizese pt H1B?

Multumesc Bogdan, cred ca voi opta pentru visa B1 fiindca pare mai simpla si mai rapida. Deja in Ianuarie trebuie sa fiu acolo 2 saptamani iar apoi 2 saptamani din nou in februarie.
Pentru H1B as mai astepta daca este atat de complicat cum zice Catad...
In formularul pentru aplicatia online ma intreaba cine plateste cheltuielele de drum voi spune ca este firma client britanica, ceea ce este adevarat, crezi ca asta ar putea fi o problema?
Si eu am tot Ltd, oare pot avea norocul tau sa o obtin atat de rapid daca incerc pe cont propriu?
andyxson
Haiduc
Haiduc

Postby andyxson » Oct 31st, '12, 16:29

catad wrote:este mai greu decat crezi sa obtii o H1B. au nevoie de o caruta de acte si apoi tb sa aplice pt viza in perioada de aplicare la inceput de aprilie a fiecarui an. vizele de munca sunt capped la 60k/an. primul venit primul servit. sa-i faca transfer intracompanie cu o viza L1 daca se poate. este cel mai simplu si apoi dupa 1 an sa-i faca sponsorizare pt H1B si green card in acelasi timp. nu mai au nevoie de aprobare de la dept muncii cu un labour certificate.

Multumesc Catad, optiunea L1 transfer intercompanie ar ptea fi cea ideala in cazul fiindca compania mea are un sediu si in Sua care se cheama identic...
Dar parca am citit undeva ca viza L1 ar fi valabila doar pentru companii australiene... sau poate ma insel.
andyxson
Haiduc
Haiduc

Postby bogdan84 » Oct 31st, '12, 16:30

catad wrote:este mai greu decat crezi sa obtii o H1B. au nevoie de o caruta de acte si apoi tb sa aplice pt viza in perioada de aplicare la inceput de aprilie a fiecarui an. vizele de munca sunt capped la 60k/an. primul venit primul servit. sa-i faca transfer intracompanie cu o viza L1 daca se poate. este cel mai simplu si apoi dupa 1 an sa-i faca sponsorizare pt H1B si green card in acelasi timp. nu mai au nevoie de aprobare de la dept muncii cu un labour certificate.

Stiu ce spui. Cand am anuntat ca plec de la fostul meu job permanent din Londra anul trecut, mi-au contraoferit un transfer la San Francisco pe H1B. In acel moment, luna octombrie 2011, se depusesera deja 55k de petitii. Pana m-am hotarat daca accept sau nu, pana am cazut de acord cu salariul s-a atinsese visa cap-ul de 65k :-) Numarul de petitii depuse in ultima saptamana a fost mult mai mars decat media ultimilor luni.

Dupa asta mi s-a propus L1B, transfer intra-companie, varianta pe care am refuzat-o din start pentru ca, spre deosebire de H1B, nu este transferabila, iar eu vreau sa am libertatea de a schimba joburile atunci cand consider.

Doua lucruri legate de L1B:
1. Trebuie sa fi fost angajat cel putin un an la compania care te sponsorizeaza si trebuie sa ai abilitati speciale.
2. Odata ajuns pe L1B, compania nu are nici un interes sa ti-l converteasca intr-un H1B pentru ca e ca si cum te-ar ajuta sa lucrezi altii.

Pt H1B se poate aplica, cum ai spus, incepand din aprilie, dar abia in octombrie ai dreptul sa incepi jobul, octombrie fiind inceputul anului fiscal.
bogdan84
Senior
Senior

Postby catad » Oct 31st, '12, 17:30

mergi pe B1 ca-i mai bine. Oricum iti vor da aia la intrare I94 cu B1/B2 pe el.
catad
Lord
Lord

Postby bogdan84 » Oct 31st, '12, 19:07

andyxson wrote:Multumesc Bogdan, cred ca voi opta pentru visa B1 fiindca pare mai simpla si mai rapida. Deja in Ianuarie trebuie sa fiu acolo 2 saptamani iar apoi 2 saptamani din nou in februarie.
Pentru H1B as mai astepta daca este atat de complicat cum zice Catad...
In formularul pentru aplicatia online ma intreaba cine plateste cheltuielele de drum voi spune ca este firma client britanica, ceea ce este adevarat, crezi ca asta ar putea fi o problema?
Si eu am tot Ltd, oare pot avea norocul tau sa o obtin atat de rapid daca incerc pe cont propriu?

Da, B1 e cea mai buna varianta. Daca informatiile din aplicatie sunt corecte si modul in care lucrezi este legal nu cred ca ar trebui sa-ti faci griji.
Pentru interviu durata de asteptare era in jur de 1-2 saptamani cand am aplicat eu, in iunie anul asta.

Eu ziceam de H1B in cazul in care drumurile in America continua pentru ca nu ti-ar strica deloc o sponsorizare presupun. Complicat nu este, atata ca trebuie doar sa faca pregateasca petitia si sa o depuna imediat dupa inceputul lunii aprilie.

L1B nu este doar pentru australieni, dar nu cred ca te califici pentru ca nu esti angajatul lor:
http://www.uscis.gov/portal/site/uscis/ ... 2ca60aRCRD

Multa bafta.
bogdan84
Senior
Senior

Postby andyxson » Nov 1st, '12, 10:41

Multumesc mul la amandoi pentru sfaturi!
Am facut deja aplicatia on line, mi-au dat confirmarea aplicatiei, dar acum nu stiu care este pasul urmator sincer...
Astept o invitatie la interviu din partea lor sau o solicit eu sunundu-i la telefon?
andyxson
Haiduc
Haiduc

Postby catad » Nov 1st, '12, 10:46

bogdane ai uitat sa spui ca doar un angajator american poate face sponsorship pt H1B. din ce am inteles din mesajele lui este ca el lucreaza pt o firma din UK prestand servicii in USA pt aceasta firma si va fi platit in UK de catre firma de aici.
@andyxson: in ce zona mergi?
catad
Lord
Lord

Postby bogdan84 » Nov 1st, '12, 11:41

andyxson wrote:Multumesc mul la amandoi pentru sfaturi!
Am facut deja aplicatia on line, mi-au dat confirmarea aplicatiei, dar acum nu stiu care este pasul urmator sincer...
Astept o invitatie la interviu din partea lor sau o solicit eu sunundu-i la telefon?

Acum trebuie sa te programezi la interviu. Daca ai cartela pay as you go, pune vreo 20-30 de lire pe ea ca e £1.23/min plus tariful retelei. In timpul convorbirii vei achita prin card taxa de interviu dupa care vei primi un email cu detaliile.

http://london.usembassy.gov/visa_contact_information.html
http://london.usembassy.gov/nonimmigrant-visas/the-interview.html
bogdan84
Senior
Senior

Postby bogdan84 » Nov 1st, '12, 11:44

catad wrote:bogdane ai uitat sa spui ca doar un angajator american poate face sponsorship pt H1B. din ce am inteles din mesajele lui este ca el lucreaza pt o firma din UK prestand servicii in USA pt aceasta firma si va fi platit in UK de catre firma de aici.

Credeam ca se intelege de la sine ca angajatorul trebuie sa fie american :). Eu inteleg ca firma lui are sediu atat in UK cat si in US, cel putin asa reiese din citatul asta:

andyxson wrote:Multumesc Catad, optiunea L1 transfer intercompanie ar ptea fi cea ideala in cazul fiindca compania mea are un sediu si in Sua care se cheama identic...
bogdan84
Senior
Senior

Postby andyxson » Nov 1st, '12, 12:02

catad wrote:bogdane ai uitat sa spui ca doar un angajator american poate face sponsorship pt H1B. din ce am inteles din mesajele lui este ca el lucreaza pt o firma din UK prestand servicii in USA pt aceasta firma si va fi platit in UK de catre firma de aici.

Voi incerca si pentru H1B in viitor, imi va fi desigur de folos dar mai am timp pana in aprilie...
Nu stiu exact daca baiatul american poate fi el sponsor pentru mine, fiind el doar un angajat al firmei de aici. Dar e foarte probabil ca el sa rezulte ca si director al firmei americane infiinata acolo cu alt nume, dar detinuta tot de cei de aici. Deci ar putea fi un sponsor in regula.
Deja duminica viitoare ar fi trebuit sa fiu in Dallas la caldura, dar cum m-a facut mama roman si nu am viza atat de rapid, stau aici in ploaie! -nervos-
In ianuarie ar trebui merg in Kansas City apoi undeva prin Ohio.
andyxson
Haiduc
Haiduc

Postby bogdan84 » Nov 1st, '12, 12:32

@andyxson La Dallas am fost si eu in august. 40-41 de grade si soara in fiecare zi. Un vis. Orasul e cam plictisitor, totusi, daca ai timp, du-te la muzeul JFK ca merita. Daca te intereseaza, iti pot recomanda un hotel la care sa stai, ceva cu adevarat de exceptie.
Plec si eu poimaine la Chicago, dar acolo e mai frig ca aici :(
bogdan84
Senior
Senior

Postby andyxson » Nov 1st, '12, 13:18

Merci Bogdan dar dallasul l-am ratat deja, sper sa mai fie vre-o ocazie in viitor. Am sunat deja la ambasada si mi-au dat appointment pe joi.
Am platit 160$ prin telefon si sper sa fie ok.
La Chicago voi merge sigur ca acolo e sediul firmei si avem milti clienti in Illinois se pare.
Daca tot ne-am cunoscut, va mai pun o intrebare de nou sosit in UK: care ar fi calea cea mai rapida sa obtin work permit si sa fiu angajat de ei?
Purple Card ar putea fi o optiunea cea mai indicata ca si highly skilled migrant? Nu am scolarizare specifica doar multa experienta la o firma concurenta a lor. Ar fi greu sa o obtin in cazul asta?
Sau este mai convenabil din punct de vedere al taxelor sa continui ca self-employed?
andyxson
Haiduc
Haiduc

Postby bogdan84 » Nov 1st, '12, 14:03

@andyxson De ce ai vrea sa fii angajat la ei? Pentru mine e mult bine ca taxa cu LTD, dar nu stiu daca modul in care lucrez eu in IT este acelasi cu cel in care lucrezi tu in domeniul. De exemplu, tie ti se aplica IR35? Ca angajat, platesti 40% taxa la castigurile peste 37.5k si national insurance. Cu LTD eu platesc doar aproximativ 20% taxa, dar nu stiu daca e doar in IT asa.
bogdan84
Senior
Senior

Postby andyxson » Nov 1st, '12, 14:36

bogdan84 wrote:@andyxson De ce ai vrea sa fii angajat la ei? Pentru mine e mult bine ca taxa cu LTD, dar nu stiu daca modul in care lucrez eu in IT este acelasi cu cel in care lucrezi tu in domeniul. De exemplu, tie ti se aplica IR35? Ca angajat, platesti 40% taxa la castigurile peste 37.5k si national insurance. Cu LTD eu platesc doar aproximativ 20% taxa, dar nu stiu daca e doar in IT asa.

Pai tocmai asta ma intrebam si eu! Nu tin musai sa fiu angajat, doar ca ar fi o siguranta in plus cred eu, concedii platite, masina de firma etc...
Ca si domeniu este engineering, nu mult diferit de al tau, nu stiu ce este IR35 si daca mi se aplica dar stiu ca voi plati circa 20% taxe anual.
As mai avea optiunea sa fiu angajat la sediul lor din Olanda, dar nici acolo nu e usor sa obtii drept de munca ca roman am inteles....
Deocamdata merg inainte asa, pare mai convenabil si pentru mine si pentru ei!
andyxson
Haiduc
Haiduc

Postby bogdan84 » Nov 1st, '12, 15:00

andyxson wrote:
bogdan84 wrote:@andyxson De ce ai vrea sa fii angajat la ei? Pentru mine e mult bine ca taxa cu LTD, dar nu stiu daca modul in care lucrez eu in IT este acelasi cu cel in care lucrezi tu in domeniul. De exemplu, tie ti se aplica IR35? Ca angajat, platesti 40% taxa la castigurile peste 37.5k si national insurance. Cu LTD eu platesc doar aproximativ 20% taxa, dar nu stiu daca e doar in IT asa.

Pai tocmai asta ma intrebam si eu! Nu tin musai sa fiu angajat, doar ca ar fi o siguranta in plus cred eu, concedii platite, masina de firma etc...
Ca si domeniu este engineering, nu mult diferit de al tau, nu stiu ce este IR35 si daca mi se aplica dar stiu ca voi plati circa 20% taxe anual.
As mai avea optiunea sa fiu angajat la sediul lor din Olanda, dar nici acolo nu e usor sa obtii drept de munca ca roman am inteles....
Deocamdata merg inainte asa, pare mai convenabil si pentru mine si pentru ei!

Tu stii cum iesi mai bine financiar, ca angajat cu beneficii sau independent si fara beneficii. La mine e simplu, ca permanent as castiga de 3 ori mai putin deci no way :-)

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
bogdan84
Senior
Senior

18 posts • Page 1 of 1