Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

Tesco, Asda, Lidl,

Ce servicii ti-ar putea face viata mai usoara in UK
17 posts • Page 1 of 1

Tesco, Asda, Lidl,

Postby cata » Sep 8th, '06, 17:09

Cred ca subiectul asta intereseaza pe multa lume.
Am o lista de supermarket-uri din UK si va rog sa-mi spuneti de ce ati ales sa faceti cumparaturile de la magazinul respectiv si nu de la altul:
Domeniul care ma intereseaza e mincarea dar va rog sa adaugati si altele( haine...) daca credeti ca intereseaza.
Criteriile de evaluare ar putea fi: pret, calitate, "value for money", produse deosebite, etc

Asta e lista cu Magazine:
Tesco
Asda
Lidl
Sainsburys
Waitrose
Morrison

Am sa incep eu cu cele 2, 3 magazine pe care le stiu:
Tesco:Preturile sint bune, calitatea e ok.
M&S: Sint cumpit de scumpi si am sa ma duc iarasi acolo dupa ce cistig la Loto.
Sainsburys: Preturi ok, si am gasit ficatei de pui asa ca ii vizitez.

O mentiune speciala: toti cirnatii pe care i-am incercat aici in UK sint oribili zici ca maninci medicamente.
Astept parerile voastre
cata
Scrib
Scrib

Re: Tesco, Asda, Lidl,

Postby motanik » Sep 8th, '06, 17:52

(Ficatei sunt si la Tesco! -cat-)

Pai, noi facem cumparaturile cel mai des la Tesco, fiind si aproape de noi si destul de mare incat sa gasim cam tot ce trebuie. In afara de paine, cumpar cam de toate de acolo (eu cu painea de aici nu ma pot intelege, sau mai bine zis al meu sot, ca eu nu mananc paine; asa ca eu cumpar numai large loaf de la Percy Ingle) si sunt multumita. Preturile sunt bune, produsele proaspete, cel putin eu nu am intampinat probleme, si in plus fatza de celalalte supermarketuri, Tesco are casele pt auto service.

Urmeaza Morrisons cu muuuulte oferte buy on get one free (si Tesco are dar nu asa multe) si Asda la fel.
Lidl e ok pt unele produse, nu imi place cum arata carnea de la ei dar cumpar des conserve (rosii, ciuperci) si niste biscuiti (Danish butter cookies).

De la M&S si Waitrose nu cumpar pt ca nu am in zona si oricum nu as avea de ce sa dau bani mai multi pt produse la fel ca cele din Asda & Co.

Am uitat ceva?
Aaa, in Leytonstone e un magazin mare, se numeste TCM si e turcesc, gasiti acolo rosii si in general legume f gustoase, de fructe nu mai zic.
De obicei la turci legumele si fructele sunt mai bune decat in supermarketuri.

De asemenea, in Barking este un magazin de bulgari de unde eu una cumpar muschi file bun, cornuri cu cioco sau diferite gemuri 7 Days, seminte, varza (varza si de la turci, la murata ma refer), pate de ficat, carnati f buni, parizer mai bun decat cel de la alimentara ro.

Gata, plec, e aproape 5, w/e frumos!
motanik
Moderator
Moderator

Postby int2471 » Sep 8th, '06, 18:44

Mota, ficatei de pui ai gasit la Tesco, proaspeti?
Eu stiam doar de Sainsbury's si Waitrose.
Mmmmm...mi-a venit apa in gura! -duck-
int2471
Erudit
Erudit

Postby oanagav » Sep 10th, '06, 13:36

Daca ar fi sa cumparam multa mincare o data pe sapatmina am lua de la Sainsbury's sau Tesco dar in ultimul timp si eu si barbabti-miu muncim pina seara tirziu si mincam mai mult pe la servici iar el daca sta dupa 8 seara poate sa ia mincare gratis de la cantina lor proprie asa ca ni se tot strica mincarea in frigider. In consecintza cumparam de la Waitrose care e cel mai aproape doar cit avem nevoie pentru 2-3 zile. E mai scump dar calitatea e foarte buna si gasesti de toate. Au si semintze (amestec de dovleac cu floare) ceea ce ma coafeaza perfect. Dat fiind ca nu se mai strica mincarea in frigider iesim cam la aceeai bani.
Ne mai duceam inainte prin Walthamstow la un supermarket turcesc pentru legume si fructe bune si ieftine dar si bune cum erau se stricau in frigider. Cind ne-om inmulti o sa mergem iar acolo.
Linga serviciul meu la London Bridge e si un magazin Lithuanica care ai si produse romanesti, cum ar fi conserve si condimente, plus tot felu de mezeluri similare cu ale noastre (pt cine intereseaza) si castraveti cornison, si tot felu de fursecuri gen cofetaria si toate la pret bun. Ma mai duc cind ma mai ia nostalgia sa-mi mai iau o vafa s-o samintza in pauza de prinz.
oanagav
Caligraf
Caligraf

Postby motanik » Sep 11th, '06, 11:02

Maria, la Tesco am gasit ficatei congelati. Sunt cutiute albe de 500grame daca nu ma insel, au carton movuliu deasupra sid e obicei sunt pe langa torturi si strudele inghetate.

Apropo, si in Stratford s-a deschis un magazin care are si produse romanesti (pe langa bulgaresti, lituaniene, poloneze), e pe Romford Road, vizavi de straduta care duce la Morrisons.
motanik
Moderator
Moderator

Raspuns: Tesco, Asda, Lidl,

Postby moonchild » Oct 26th, '06, 03:12

Asda , tesco , lidl etc . sunt foarte scumpe si nu imi fac cumparaturile de acolo . Eu stau intr-un oras mai mic de unde cumpar fructe si legume de la producatori din piata iar carnea si preparatele din carne de la macelar unde sunt mult mai ieftine si mai bune decat la supemarket .
moonchild

Postby ramy » Nov 4th, '06, 19:49

In principal ASDA ca e relativ aproape de casa si in jur mai sunt magazine la care intram de obicei.
Preturile sunt bune..la capitolul carne doar carnea tocata de curcan si pieptul de curcan il iau de acolo, plus ocazional carnea de porc..pui nu am luat niciodata de acolo, arata nasol.

SAINSBURY, cam scumput dar ceva mai calitativ decat ASDA de acolo in pricipal iau ficatei si pulpe de pui..plus chestii de casa..patiserie bunicica.

TESCO pas..iau doar de nevoie cate ceva..nu e nici in zona si nu sunt f obisnuita.

LIDL..produse bune in general. De acolo iau niste carnati afumati super buni, salam( ca cel de Sibiu) strudelul cu branza...si multe dulciuri bune.

WAITROSE, foarte scump..am cumparat mult timp de acolo..intr-adevar sunt produse care isi merita pretul...
MARKS and SPPENCER..unele chestii faine..cam scumput si pe acolo
ramy
Carturar
Carturar

Postby splash » Nov 4th, '06, 22:06

Sal! ficatei proaspeti, mniam,mniam!!! are si la Tesco, iar la Lidl gasiti crema de branza ca si Almette din Ro. Branza de vaci( sau cam pe-acolo) = Ricota cheese, pt placinte cu branza (..sau pasca de pasti), sau strudel congelat, pt pus in cuptor, daca vreti... Carnati buni si muschi afumat, kaizer, gasiti la magazinele poloneze, sunt 2-3 in Reading, si prin Brighton cred, pt cei care stati prin zona. Au adus si cozonaci..
Am auzit ca la Tesco au sarmale in foi de vitza (in conserve)... de post (adica cu legume), pt amatori.
Pofta buna.
splash
Mentor
Mentor

Postby muahdib » Nov 7th, '06, 22:37

[quote="Cata":256ccp7y]
O mentiune speciala: toti cirnatii pe care i-am incercat aici in UK sint oribili zici ca maninci medicamente.
Astept parerile voastre
[/quote]
Eu am incercat niste carnati de la lidl, erau nemtesti parca, mi s-au parut super buni si mult peste ce gasesti pe la noi, erau parca 4 bucati destul de grosi, vidati la 1 lira sau 2 nu mai stiu sigur...
muahdib
Cronicar
Cronicar

Postby suhoi » Jan 9th, '08, 11:49

COSTCO Wholesale. E un fel de Metro din Ro, desi Metro aici are alt nume.
Preturi f f f bune, f multe fara TVA, si chiar si cu TVA, chiar mai mici ca in ASDA. Problema este ca nu oricine isi poate lua membershipul (pt companie sau individual - citeste mai jos), si ca majoritatea produselor (mai mici) sunt la bax. Calitate fff buna.
--------------------------

www.costco.co.uk

Individual Membership - Valid to certain employment groups - details listed below. You will need to bring in proof of your employment or professional qualification plus a current home utility bill or bank statement. The annual cost is £25 plus VAT inc. free Spouse Card. An additional card can be purchased at a cost of £12 plus VAT, but it must be someone aged over 18 residing at the same address, of which you must provide proof. This can be done either in writing or in person at the warehouse. A photograph can be done on the Additional Cardholder's first visit to the warehouse.

If you think you may be an employee of a UK or US Gold Card Company, you can call Central Membership to check on 01923 830477. This number is operated 8.15am til 5.15pm Monday to Friday, not weekends.

Individual Membership is available to the following:-

Current or Retired Employee of:-
Banking/Finance/Insurance
Civil Service/Armed Forces
Education
Fire/Rescue/Ambulance
Local Government
Medical/Health Service
Police Force
Post Office/Royal Mail
Airlines

Qualified as:-
Chartered Architect
Chartered/Civil Engineer
Chartered Surveyor
Dentist
Doctor
Optician
Pharmacist
Qualified/Certified/Chartered Accountant
Solicitor
Barrister
Magistrate
Advocate

Current or Retired Employee of USA or UK Gold Card Company - Please contact either Central Membership or your local warehouse to confirm whether the company you work for is a registered Gold Card Company. Retired employees must provide a current pension statement and home utility bill as proof of eligibility.

The membership card can only be used by the individual person named on the card. All additional cardholders will expire at the same time as the Primary cardholder.

We have nineteen warehouses currently open:-

Warehouse Location Main Tel. No.
Thurrock Alongside the Lakeside Shopping Centre, Junction 30/01 M25. 01708 683075
Watford On A41(Harrow) off Junction 5 of the M1. 01923 699805
Glasgow In Springburn off Junction 15 of the M8. 0141 553 2405
Liverpool Next to Albert Dock in the centre of town. 0151 224 7675
Manchester Opposite the Trafford Shopping Centre. 0161 747 9295
Leeds Next to Crown Point Retail Park. 0113 204 2925
Edinburgh On A720 main ring road, Straiton Park, next door to IKEA. 0131 440 7058
Haydock On main A580 road. 01942 868608
Gateshead Next door to Metro Centre, off Handy Drive. 0191 461 9806
Aberdeen In Arnhall Business Park, Westhill. 01224 745566
Derby In Pride Park, The Wyvern Retail Park. 01332 680805
Oldham The Broadway, Chadderton. 0161 684 2005
Chingford Off Harbet Road. 0208 501 9305
Reading Next to the Madjeski Stadium. 0118 920 7105
Birmingham Next to Star City. 0121 326 3505
Bristol In St. Brendans Way, Avonmouth. 0117 916 0135
Milton Keynes
Sheffield In Mandeville Drive off Junction 14 of the M1.
1 Parkway, Parkway Drive. 01908 285025
01142 427 595

Chester Dunkirk Trading Estate at end of M56, turn right. 01244 852070

Central Membership
Membership Tel.:- 01923 830477
E-Mail:- [url=mailto:memberservices@costco.co.uk]memberservices@costco.co.uk[/url]
Just call for eligibility
suhoi
Caligraf
Caligraf

Postby deniko » Jan 9th, '08, 14:13

La magazinele Poloneze, dar si la Tesco si Sainsburys la raionul de produse internationale am gasit ciorba de burta la borcan. Daca mai adaug eu niste usturoi pisat, condimente si smantana e chiar buna!
-kiss- iss-
deniko
Caligraf
Caligraf

Postby expertparchet » Jan 9th, '08, 14:34

Eu de la Carefour sau Cora cumpar! -staycool- taycool-
expertparchet
Erudit
Erudit

Postby agnb » Jan 9th, '08, 16:11

[quote="Cata":lbtkyyi6]
Cred ca subiectul asta intereseaza pe multa lume.
Am o lista de supermarket-uri din UK si va rog sa-mi spuneti de ce ati ales sa faceti cumparaturile de la magazinul respectiv si nu de la altul:
Domeniul care ma intereseaza e mincarea dar va rog sa adaugati si altele( haine...) daca credeti ca intereseaza.
Criteriile de evaluare ar putea fi: pret, calitate, "value for money", produse deosebite, etc

Asta e lista cu Magazine:
Tesco
Asda
Lidl
Sainsburys
Waitrose
Morrison

Am sa incep eu cu cele 2, 3 magazine pe care le stiu:
Tesco:Preturile sint bune, calitatea e ok.
M&S: Sint cumpit de scumpi si am sa ma duc iarasi acolo dupa ce cistig la Loto.
Sainsburys: Preturi ok, si am gasit ficatei de pui asa ca ii vizitez.

Astept parerile voastre

[/quote]

Cirnatii - daca sint luati de la Butcher sint foarte buni. De la Supermarket - Waitrose sint deasemenea excelenti.

In prinicpiu numai MS si Waitrose pentru mincare...
Sainsbury ptr Free Range mincare
Tesco - doar ptr Kitchen Hand Towels ( servetele) Ptr mincare, nu, niciodata ( proasta calitate). Haine, in nici un caz.
Lidl, Asda, etc - Nici un altul de mai sus nu cunosc si nu am fost shooping la ele. Nici macar nu sint aici, in Herts (stiu Asda unul in Harlow si unul LIDL 20 miles away in Suffolk).
Ptr haine, NEXT, FAT FACE, WHITE STUFF, Surf shops- ptr ca sint foarte f frumoase, bune, rezistente si arata bine dupa multa purtare...
Cam atit.
Vreau sa spun ca contrariu of what you think- prefer sa platesc mai mult si sa am lucru de calitate buna (mincare si haine, si incaltaminte). Am locuit in UK 12 ani si la inceput si eu gindeam tot asa - si m-as fi dus probabil la Tesco si Asda...
Deci nu e nimic rau in asta, e doar chestie de " personal taste" pure and simple. Nu exista " un raspuns corect " si " raspuns incorect". Nu scriu asta ca sa injosesc pe nimeni. Pur si simplu, prefer daca in Sainsbury ceva e 5 lire, sa dau 6 in Waitrose. Mentionez ca sint unele chestii (detergent, washing up liquid, paper, Christmas decorations, pens etc etc) care nu se merita sa fie cumparate in magazine scumpe - Wilkinson e foarte bun ptr aceste produse.
agnb
Erudit
Erudit

Postby cata246 » Jan 9th, '08, 21:56

Buna din nou,tre sa ai un venit serios ca sa-ti iei papa de la MS,ce-i drept ,calitatea e excelenta,ca la orice altceva oferit de ei dealtfel,de aceea e cam exclusivist,nu ai sa vezi atatia polaci ca-n LIDL sau NETTO de exemplu.Va recomand fara retineri pt carne MORRISONS nu multi stiu dar ei au abatoarele lor proprii,preturile mai mici ca la SAINSBURYS,cam aceleasi ca TESCO,dar VA ASIGUR ca e o mare diferenta in calitate.Cat despre carnati,ca vad ca tot vb,care e problema sa vi-i faceti singuri?Eu asa am facut de sarbatori,au iesit STAS,carne de la MORRISSONS,tocata de mine,mate din tara,aduse de soacra-mea,dar cred ca puteti procura si aici,daca vb cu macelarii de prin marketuri.Racituri din curcan de la ALDIS,cam apos ce-i drept,da la un pret rezon,chit ca acum gasesti la reducere.
Dar magazinul meu preferat e totusi SAINSBURYS,daca locuiti in apropiere de unul,puteti gasi reduceri semnificative de multe ori la produse perisabile,asa cumparam somonul,intreg ,cate 2-3,la 3,49 pe kilogram e kilipir,si congelat,e super.Sa ne mai auzim...
cata246
Cavaler
Cavaler

Postby expertparchet » Jan 9th, '08, 22:33

In general cred ca lumea merge si unde este mai aproape.Nu neaparat unde-i place. Si cam peste tot ce-i scump e si mai bun in general -handsrubb- andsrubb-
expertparchet
Erudit
Erudit

Postby cata246 » Jan 9th, '08, 22:38

[quote="expertparchet":1w4nmiey]
In general cred ca lumea merge si unde este mai aproape.Nu neaparat unde-i place. Si cam peste tot ce-i scump e si mai bun in general -handsrubb- andsrubb-
[/quote]
Fara suparare,imi permit sa te contrazic,carnea si cartofii ii procuram doar de la Morrissons,care nu au magazin in orasul nostru,asa ca tre sa conducem cam odata la doua saptamani pana in Coventry,in rest,local
cata246
Cavaler
Cavaler

Postby che » Jan 9th, '08, 22:47

La TESCO sunt ficatei proaspeti de pui, la TESCO Leytonstone se afla pe raftul mic cu carne proaspata ce sta langa delicatese si peste proaspat, sus. La Leyton e pe raftul cel mai de sus la chicken. Singurii carnaciori care-i iau de la TESCo sunt TESCO Finest Sweet and chilli, au gust usor asemenator cu carnatii din ardeal, cu boia iute. Restul sunt oribili. De la TESCO mai cumpar aproape totul de la produse pentru baie la detergent, produse lactate, branza, cartofi, morcovi etc etc. Preturile variaza foarte mult in functie de calitate astfel incat sunt si produse foarte bune si scumpe si altele mai ieftine. Carne iau de la un macelar englez de langa leytonstone tube station, in dreapta cum iesiti spre church lane (nu in sus pe church lane). Are carne foarte proaspata, calitate mult mai buna decat la macelarii indieni si preturi excelente, mai mici decat la tesco. In plus, are si ciolan de porc afumat, cand am nevoie. Chiar langa el s-a descis un magazin polonez care are si produse romanesti, de la mancare la bautura.
Imi pare rau ca nu este un aprozar cu produse organice langa mine. Am vazut unul in Kentish Town si este superb, can intri in el simti fructele si leguele mirosind, iar gustul e mult mai bun decat la cele din supermarket. Dar, e prea departe de mine.
Fructe nu gasesc nicaieri pe gustul meu.
Haine nu ma prea ma omor sa iau, nu sunt genul care are habar cum e moda, totusi, cand imi iau imi place sa imi iau ceva mai de calitate, totusi nu super scump. Imi place foarte mult NEW LOOK, au haine comode si "fresh", imi place si River Island.Mai gasesc ceva si la Top Shop, in special jakete sau pantofi. La NEXt nu sunt prea genul meu, sunt cam prea simppliste, prea sporty si baietoase, eu prefer stilul mai clasic de la TOp Shop, Zara. Marks&Spencers au haine bune, dar nu gasesc nicodata marimea mea, la ei cred ca incep marimile de la size 10. Mai iau si second hand daca gasesc ceva ce imi place de la dou charities din kensington, unul langa portobello road si altul pe strada ce duce spre holland park. Tot de acolo iau si ceva antiques sau collectables, nu super vechi, dar totusi interesante. Am o prietena cuu care mergem prin charity shops si car boot sales la vanat de antichitati, eu colectionez inca de acasa.
Da, cam atat, daca nu gasiti ceva, intrebati pe forum si sigur stie cineva unde se gaseste.
Cam atat.
che
Carturar
Carturar

17 posts • Page 1 of 1