Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

Pasaport nou - se poate face din UK?

Ce servicii ti-ar putea face viata mai usoara in UK
49 posts • Page 1 of 21, 2

Pasaport nou - se poate face din UK?

Postby adynutza » Jul 1st, '09, 10:42

Mi-a expirat pasaportul si vreau sa stiu daca se poate face aici prin ambasada si cat de mult costa (deocamdata nu arde ca de abia a expirat si am CI, dar daca s-ar putea face aici ar fi mai usor decat o excursie in Ro)
adynutza
Gazetar
Gazetar

Re:Pasaport nou - se poate face din UK?

Postby crimm » Jul 1st, '09, 11:05

Pe site-ul Ambasadei gasesti informatii, atat pentru pasaport, cat si pentru alte situatii. Daca totusi ai nelamuriri, poti suna la Consulat - Telefon: +44 (0) 20 7602.9833

http://londra.mae.ro/index.php?lang=ro&id=10435

Daca sunteti cetatean roman cu domiciliul in Marea Britanie sau indepliniti conditiile sa obtineti acest statut “Indefinite leave to remain", “Blue card” ori daca aveti si pasaport britanic, puteti obtine un nou pasaport individual prin intermediul Ambasadei Romaniei la Londra sau direct de la serviciul de pasapoarte, din judetul in care ati avut ultimul domiciliu in Romania.

Pentru aceasta, trebuie sa depuneti la Ambasada urmatoarele:

* cerere tip (formularul nr. 5) în TREI exemplare; cererile se completeaza cu cerneala de culoare neagra si se semneaza de solicitant în interiorul chenarului anume desemnat, fara a se depasi conturul chenarului;
* patru fotografii color tip pasaport, identice si de data recenta;
* documentul care atesta rezidenta permanenta in Marea Britanie; în cazul persoanelor cu dubla cetatenie, se va prezenta pasaportul strain; Daca sunteti la primul pasaport cu domiciliu in strainatate trebuie sa traduceti dreptul de sedere “Indefinit leave to remain” sau “Blue card”-ul la unul din traducatorii autorizati inregistrati la Ambasada, precum si legalizarea acestuia la Sectia consulara (costul legalizarii este de 25 £, in care nu este inclus onorariul traducatorului);
* certificatul de nastere romanesc si, dupa caz, certificatul de casatorie românesc; in cazul in care certificatul de nastere si cel de casatorie sunt eliberate in Marea Britanie acestea trebuie, in prealabil, transcrise in registrele de stare civila romane; transcrierea se poate face la Ambasada sau cu ocazia deplasarii în tara ori prin împuternicit cu procura speciala, autentificata de Ambasada. (Pentru detalii consultati sectiunea referitoare la Acte de stare civila).
* pasaportul românesc care a expirat; daca pasaportul anterior a fost furat, trebuie sa depuneti, în original, raportul eliberat de politie referitor la furt; precizam ca, fara acest document eliberat de politie, cererea de obtinere a unui nou pasaport nu poate fi înregistrata; daca nu aveti pasaportul anterior, veti prezenta cel putin unul din urmatoarele documente romanesti: carte sau buletin de identitate romanesc, carte de alegator, carnet de conducere, diploma de studii;
* persoanele care si-au schimbat numele trebuie sa prezinte suplimentar, certificatul de casatorie românesc sau decizia de schimbare a numelui pronuntata de autoritatilor române competente.

Pentru documentele britanice care atesta schimbarea numelui este nevoie de Apostila Conventiei de la Haga care se poate obtine de la Foreign Commonwealth Office, Biroul Legalizari. Dupa obtinerea Apostilei, documentul si apostila trebuie traduse in limba romana la unul din traducatorii autorizati inregistrati la Ambasada.

RETINETI:

Toate actele mentionate mai sus vor fi prezentate in original, plus TREI fotocopii de pe fiecare act.

In cazul in care exista neconcordanta intre numele/prenumele sau datele personale inscrise in diferite acte, este necesara mai intai efectuarea corectiilor conform prevederilor legale.

Fotografiile trebuie sa fie color, identice, de data recenta, tip pasaport (3,5 x 4,5 cm); capul trebuie sa fie centrat, la o distanta de 0,5 cm de marginea superioara si de cele laterale iar umerii sa apara in cadru; fotografia sa fie din fata pe un fundal monocolor alb; ochii trebuie sa fie perfect vizibili chiar la purtatorii de ochelari; fotografia se face cu capul descoperit.

Taxa consulara pentru obtinerea unui pasaport romanesc de catre cetatenii romani cu domiciliul in Marea Britanie este de 60 £. La aceasta se adauga 25 £ pentru cetatenii care au avut pasaport simplu si isi schimba statutul, deoarece acestia trebuie sa prezinte traducerea vizei pentru care este necesar serviciul consular de legalizare a semnaturii traducatorului (25 £) + eventuale taxe pentru eliberarea de catre Ambasada a certificatului de nastere si/sau casatorie, daca este cazul.

Durata medie pentru obtinerea unui pasaport este de circa 2 (doua) luni.
Oamenii buni sunt buni pentru ca au ajuns la intelepciune prin esecuri. William Saroyan.
crimm
Contributor
Contributor

Postby adynutza » Jul 1st, '09, 13:09

Mersi de info. (poate raspunde si cineva din experienta ca la noi nu tot timpul merg toate ca pe roate cum ar trebui)

deci £60 taxa + £25 de tradus blue cardul + onorariu traducator .... ajung la vreo £100 minim ...
(in Ro parca era 2 mil si il aveai in 3 zile ... + un bilet wizzair prin toamna e sub £100 mai ramane sa gasesc o sapt libera)
adynutza
Gazetar
Gazetar

Postby adynutza » Jul 1st, '09, 13:11

tocamia am gasit asta pe un site din Ro

Depunerea cererilor de eliberare a unui nou paşaport de către mandatar:

Persoanele care din motive obiective nu se pot prezenta personal, pot depune cererile prin mandatar, cu procură specială, autentificată în ţară de notarul public, iar în străinătate de misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale României.
În acest caz, cererile vor fi insoţite de următoarele documente:
- cartea de identitate, cartea de identitate provizorie sau, după caz, buletinul de identitate al titularului, aflate în termen de valabilitate, în original şi copie xerox. Cartea de identitate provizorie poate fi acceptată doar dacă este însoţită de certificatul de naştere, în original şi copie xerox. În cazul prezentării buletinului de identitate sau cărţii de identitate provizorii, se vor anexa 2 copii xerox;
- dovada achitării taxelor şi tarifelor de emitere a paşaportului:
• 32 LEI - taxa consulară (se poate achita la agenţiile CEC sau Trezorerie);
• 64,20 LEI - costul paşaportului (se poate achita la agenţiile CEC sau sucursalele BCR);
- paşaportul anterior, dacă este cazul;
- procură specială, autentificată în ţară de notarul public, iar în străinătate de misiunile diplomatice sau oficiile consulare;
- 2 foto color (dimensiune 3,5 x 4,5 cm) ale titularului. În cazul procurilor autentificate în străinătate, una dintre fotografii va fi aplicată pe procură sau pe cerere, identitatea titularului fiind confirmată de funcţionarul consular, prin semnatură şi ştampilă;
- actul de identitate, aflat în termen de valabilitate, al mandatarului, original şi copie xerox.
În situaţia depunerii cererilor la misiunile diplomatice sau la oficiile consulare ale României în străinătate ori prin procură specială autentificată de acestea, fotocopiile documentelor solicitate se certifică de către funcţionarul consular, documentele în original fiind restituite solicitantului.

--- numai ca raman si fara buletin o perioada...

Care o fi varianta cea mai buna?
adynutza
Gazetar
Gazetar

Postby crimm » Jul 1st, '09, 14:08

Te sfatuiesc sa citesti si urmatorul site, in caz ca in localitatea din care provii au intrat in vigoare pasapoartele biometrice, acestea nu se pot obtine mai repede de 20 zile. Parerea mea e sa te duci cat mai curand la Consulat si sa rezolvi aici, pana nu mai apar si alte schimbari.

http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/index.htm
Oamenii buni sunt buni pentru ca au ajuns la intelepciune prin esecuri. William Saroyan.
crimm
Contributor
Contributor

Postby crimm » Jul 1st, '09, 14:16

Dupa cum vei vedea - Contravaloarea paşaportului electronic a fost stabilită de către Compania Naţională Imprimeria Naţională - S.A. la preţul de 234 lei inclusiv TVA, iar taxa consulară este de 32 lei.

Ca o completare, am impresia (nu sunt sigura) ca in momentul obtinerii noului pasaport cu mentiunea de resedinta in UK, CI nu se inapoiaza. Poate intervin persoane care au trecut deja prin asta...
crimm
Contributor
Contributor

Postby adynutza » Jul 1st, '09, 15:27

crimm a scris:
Ca o completare, am impresia (nu sunt sigura) ca in momentul obtinerii noului pasaport cu mentiunea de resedinta in UK, CI nu se inapoiaza. Poate intervin persoane care au trecut deja prin asta...

Deci ma duc in Ro sigur daca e asa... ca sa vinzi/ cumperi orice in Ro ai nevoie de CI, pt o gramada de acte in Ro ai nevoie de CI asa ca nu as vrea sa nu il mai am.

Astept pareri de la cineva care a trecut prin asta
adynutza
Gazetar
Gazetar

Postby silverfern » Jul 1st, '09, 20:33

Adynutza, cred ca cel mai bine e sa faci o vizita in Romania. Termenul de 20 de zile este termenul maxim, in regim normal, iar in regim de urgenta(+100 RON) nu poate fi mai mare de 3 zile lucratoare. Insa se pare ca la majoritatea prefecturilor se poate elibera in 7 zile, in regim normal, si in 2 ore, in regim de urgenta.

De ex. pt prefectura Bucuresti: http://www.prefecturabucuresti.ro/pasap ... index.html

In functie de domiciliul din Romania pe site-ul prefecturii de care apartii vei gasi mai multe detalii. Ai aici o harta ce te-ar putea ajuta: http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/index%20HARTA.htm
silverfern
Moderator
Moderator

Postby julianne » Jul 19th, '09, 22:45

Am si eu o pb cu pasaportul mai exact cu copilul...Cand ne-am schimbat pasapoartele , am fost sfatuiti ca e mai bine ca trecem copilul pe ambele pasapoarte decat sa ii facem individual, prost advise, dar prea tarziu, asa ca acum am constat ca expira in sept 2009, deci dupa 3 ani, chiar daca pasapoartele noastre de fapt expira in 2016., probabil ca ei isi schimba fizionomia , banuiesc ca asta e principiul schimbarii atat de rapide...
Sanse sa ajung in Ro pana in sept nu am asa ca probabil ramane sa aplic aici la ambasada...Stie cineva mai mult, ati trecut prin situatia asta...Multumesc
julianne
Carturar
Carturar

Postby julianne » Jul 19th, '09, 22:58

Vin cu alta intrebare rapida, daca un adult poate calatori cu ID, in UE , un copil poate calatori cu birth certificate ?Stie cineva?
julianne
Carturar
Carturar

Postby cata246 » Jul 20th, '09, 20:50

Noi am facut pasapoarte copiilor aici,nu trebuie sa te duci la ambasada ci la consulat.
Te ajunge 60 lire,intra pe site si vezi ce acte iti trebuie, (certificat nastere,ID cardurile voastre,nu pasapoartele cum gresit apare pe site-ul lor!),foto ai nevoie 4 bucati parca,neaparat va trebui sa fiti amandoi parintii,caci veti da si o declaratie unul in favoarea celuilalt ca aproba eliberarea pasaportului pt copil.

E simplu si rapid-dureaza maxim doua luni,noua ne-au venit dupa trei saptamani.
Bafta!
cata246
Cavaler
Cavaler

Postby agnb1 » Jul 21st, '09, 12:19

Julianne

Nu se poate din pacate calatorii cu B Cert within the EU - in nici un caz ptr cetatenii Romani. Copiii trebuie sa fie in posesia unui PPT individual sau sa fie atasati pe PPT unuia dintre parinti.
Singurii cetateni minori care au voie sa calatoreasca pe baza Birt Certificates sint Italienii, dar nu si o alta tara EU.

Pasaportul RO ( reinnoirea) se face usor prin RO EMB si dureaza citeva luni ( cred ca eu am asteptat 5 saptamini). Numai ca este bine de stiut ca se cam asteapta la coada. Mie mi s-a parut procesul extrem de dezordonat si in prima zi am pierdut rindul la coada si am revenit alta data (dar asta dupa ce le-am scris un email de complaint). Daca aveti posinilitatea sa -l reinnoiti in RO, duceti-va acolo, cred ca e mult mai usor si mai ieftin.

Good luck.
agnb1
Nobil
Nobil

Postby cata246 » Jul 21st, '09, 21:07

agnb

eu am stat in aprilie cred la rand cam 3 ore,adevarat,trebuie sa ai totul exact cum se cere,mai ales important este sa completezi totul corect,
dupa trei saptamani au venit pasapoartele.
Deci vb despre cladirea MEIC,unde este consulaTUL
cata246
Cavaler
Cavaler

Postby julianne » Jul 21st, '09, 22:50

Deci pana la urma la consulat sau la ambasada?
Poate e mai ieftin in Ro , dar pana anul viitor nu ajung deci va fi musai sa il fac aici, mai ales ca expira in sept...
Catalin , cand ai precizat carduri te-ai referit la BC banuiesc...Multumesc...
julianne
Carturar
Carturar

Postby agnb1 » Jul 22nd, '09, 01:17

Cata , imi cer scuze. Ce bleaga am fost, normal ca nu se fac la ambasada ci, cum ai spus tu la Consulat. Sint 2 cladiri complet diferite si le-am confundat.

Da, bine-nteles, stiu ca trebuie formularele sa fie bine completate, numai ca eu mi-am pierdut rindul ptr ca eram prea departe pe lista ( si se inchidea pina imi venea mie rindul). Ptr ca am gasit aceasta chestie inacceptabila, am facut un mic complaint in writing ( la care mi s-a raspuns by the way) si am fost invitata sa-mi fac pasaportul alta data fara sa stau la coada. Cam atit. Eu ma refer la acum 2.5 ani, cine stie, lucrurile poate ca s-au mai schimbat de-atunci.
agnb1
Nobil
Nobil

Postby cata246 » Jul 22nd, '09, 21:34

julianne a scris:
Deci pana la urma la consulat sau la ambasada?
Poate e mai ieftin in Ro , dar pana anul viitor nu ajung deci va fi musai sa il fac aici, mai ales ca expira in sept...
Catalin , cand ai precizat carduri te-ai referit la BC banuiesc...Multumesc...

Nu,nu am zic BC ci ID,adica Identity Card,alea din Romania,noua alea ni le-a cerut,si nu pasapoartele cum gresit este mentionat pe site-ul lor.
Noroc cu sotia prevazatoare si le-a luat ,ca de nu,pierdeam o zi si un drum degeaba!

Personal te sfatui sa mergi aici (si eu am fost foarte reluctant la inceput),dar totul s-a desfasurat usor si fara probleme.

Practic,cauta si pe site-urile de specialitate din RO,iti trebuie aceleasi acte ca si in tara,aici diferenta,pt copii,o constituie acea declaratie dubla sot/sotie,care este MUSAI!

PS,atentie la calitatea fotografiei-sfat,imediat dupa colt este un laborator Jessops,ce le face pe loc daca nu sunt bune cele aduse de acasa (noi a trebuit sa refacem).

Fotocopiator (caci,oricat te stradui,tot te trezesti ca-ti lipsesc niscvaia copii :angry: -trebuie cate trei de fiecare) gasesti peste drum,la un magazin micut de ziare/fructe/drinkuri/etc,automat,platesti la casa.

Daca ajungi la o ora decenta dimineata (aveti grija cu parcarea,daca mergeti cu masina-sunt bay-uri f aproape dar sa nu parcati in zona de permit holders,ca mine-60£ amenda :angry: :angry: :angry: ),nu stati mai mult de 2-3 ore,cei drept,destul de inghesuit (acum,dupa ce ne-am "englezit" heeeeheeei,uitate-s ADEVARATELE COZI din Ro)
cata246
Cavaler
Cavaler

Postby julianne » Aug 7th, '09, 10:42

Stie cineva daca pasaportul copilului expira pe 20 sept se poate schimba mai devreme la consulat...si aveti cumva un nr de telefon sau o adresa de email sa ii pot contacta ?? Declaratia parintilor trebuie facuta la notar sau la consulat, Cata poti sa imi spui si mie , te rog...
Multumesc...
julianne
Carturar
Carturar

Postby silverfern » Aug 7th, '09, 11:07

Julianne, gasesti aici adresa, telefon, email:
silverfern
Moderator
Moderator

Postby negrutxa » Aug 7th, '09, 13:06

Te sfatuiesc sa suni mai intai sa iti faci programare si sa te interesezi exact de ce documente ai nevoie.

http://www.romani-online.co.uk/totul-de ... ulare.html
negrutxa
Lord
Lord

Postby julianne » Aug 10th, '09, 20:31

Multumesc...
Am intrat pe site-ul ambasadei si nu inteleg cateva lucruri;
1)se cere , blue card -ul copilului si al unuia din parinti tradus la ambasada de un traducator autorizat , inregistrat la ambasada + legalizare la sectia consulara...
Se poate face traducerea si legalizarea in aceasi zi sau va trebui sa o fac dinainte...
Este consulatul in aceesi cladire cu ambasada , sau la adrese diferite,,,scuzati-mi ignoranta dar nu am avut nevoie nici de una nici de alta...
Si alta cerinta pe care chiar nu o inteleg asa ca am dat un copy-paste sa vedeti exact ce cere.../

Ambasada Romaniei la Londra nu poate demara procedura pentru eliberarea unui pasaport romanesc minorului decat daca cel putin unul din parinti are mentionat in pasaportul sau romanesc ca domiciliaza in Marea Britanie sau depune cerere de pasaport pentru cetatean roman cu domiciliul in Marea Britanie odata cu minorul.

Adica unul dintre noi doi ca parinti va trebui sa depunem doar o cerere ca suntem cu domiciliul aici sau va trebui sa ne schimbam pasaportul si cum sa dovedesc cu pasaportul ca am mentiunea ca locuiesc in UK...
Cum ati procedat , cei care ati schimbat?
Multumesc
julianne
Carturar
Carturar

Postby julianne » Aug 15th, '09, 10:33

Chiar nu inteleg daca si unul din parintii va trebui sa isi schimbe pasapoprtul ptr copil, ceea ce mi se pare aberant...
julianne
Carturar
Carturar

Postby negrutxa » Aug 15th, '09, 21:48

Buna Julianne

Consulatul si ambasada sunt doua institutii diferite si au sedii diferite. Consulatul este aici

Consular & Visa Section
Address: M.E.I.C. House
344 Kensington High Street
London W14 8NS (map)
Phone: +44 (0)20 7602.9833
Fax: +44 (0)20 760.24229
E-mail: consulara@roemb.co.uk

Opening Hours
Monday-Thursday 9.00-16.00

Asa cum am mai spus, da-le un telefon, spune-le problema ta si cere-le exact sa iti spuna ce pasi trebuie sa urmezi, ce acte iti trebuiesc etc. Fara nici o rusine, ei pentru asta sunt platiti.

Neaparat sa iti faci programare tinand cont ca veti merge cu copilul.
negrutxa
Lord
Lord

Re: Pasaport roman schimbare la consulat in londra

Postby alexromanian21 » Mar 14th, '11, 16:39

DEVASTAT!!!

STIE CINEVA CUM SE SCHIMBA PASAPORTUL ROMANESC CARE E IN TERMEN DE EXPIRARE ? LA LONDRA LA CONSULAT .

CAT AR DURA .? CAT VA COSTA ? DE CE CAND SUNI E OCUPAT ? PRIN EMAIL CAM GREU ITI RASPUND ? CE ACTE NECESARE ITI TREBUIE PENTRU SCHIMBARE ? DAKA NU AI CARTEA DE IDENTITATE POTI SA SCHIMBI PASAPORTUL VECHI CU UNUL NOU? .

VA MULTUMESC
alexromanian21
Calfa
Calfa

Postby superpitici » Mar 14th, '11, 17:13

Toate informatiile legate de eliberarea unui nou pasaport,precum si a altor acte le gasesti pe adresa consulatului

Neavand carte de identitate insa,va trebui sa soliciti eliberarea acesteia inainte de cere eliberarea unui nou pasaport.Procura o faci tot prin consulat.
superpitici
Caligraf
Caligraf

Postby alexromanian21 » Mar 14th, '11, 18:04

MERSI SUPER PITICI.

IN CAZUL ASTA DEJA IMI DAU SEAMA CA O SA DUREZE O VESNICIE PANA CE IMI EMIT ALT CARD DE IDENTITATE SI PASAPORT ,

ALTFEL STIE CINEVA ESTE POSIBIL SA DEVII CETATEAN BRITANIC SI ACTE DOVEDITOARE ITI TREBUIE ,

IN CAZUL MEU SUNT CASATORIT DE 3 ANI IN ANGLIA CU CETATEANCA BRITANICA.

POATE E MAI USOR ,

VA MULTUMESC
alexromanian21
Calfa
Calfa

Postby Mutu » Mar 14th, '11, 18:18

Buna Alex. in primul rand te-as ruga sa nu mai folosesti Caps Lock. Nu din motive ascunse ci din motive estetice.

AICI gasesti toate informatiile necesare despre cum poti sa obtii cetatenia britanica.

Pasaportul nu mai este necesar pentru a putea calatorii in spatiul European.

Imi pare rau ca personalul de la Consulatul Roman nu poate sa raspunda la toate apelurile telefonice in acelasi timp. Sunt sigur, cu putina rabdare si din cateva incercari cineva o sa-ti asculte doleantele.

Vesniciile dureaza cam intre trei si 12 saptamani. De obicei actele de identitate sunt emise si prezente pentru ridicare intr-o luna, la ghiseul Consulatului.

Rabdare... si totul se rezolva.
Image
Mutu
Contributor
Contributor

Re:cartea de identitate furata in anglia !!!

Postby alexromanian21 » Mar 14th, '11, 22:15

Buna va rog frumos sa imi dati un sfat mai detaliat daca cineva a trecut prin asta .

Cartea de identitate mi sa furat akum 3 luni iar pasaportul imi expira in 4 luni , am inteles ca nu imi pot elibera un nou pasaport daca nu am cartea de identitate si nici certificatul de nestere nu e la mine ci in Romania.

Dupa multe incercari sa sun la consulat nimic si nimeni nu mia raspuns , din cate am inteles se poate reinnoi CI. atata timp cat mai am valabil pasaportul prin procura , dar cum se procedeaza , nu vreau sa par batut in cap dar nam trecut prin asta pana akum ,

cum e cu procura , cum imi vine CI. inapoi in Anglia ? sau se trimite prin posta de akasa de ai mei sau ??? ...

va rog frumos daca stie cineva sa imi raspunda
alexromanian21
Calfa
Calfa

Postby Mutu » Mar 15th, '11, 02:11

Alex! Da click AICI si ti se explica exact ceea ce ai de facut pentru eliberea cartii de identitate. Citeste bine ce scrie acolo si fa intocmai.

Cum ti-am zis mai sus pentru a putea intra in contact cu "personajele" de la Consulatul Roman trebuie sa fii insistent. Nu suna in jurul amiezii, fiindca oamenii au si ei pauza de masa. Incearca imediat dupa ora deschiderii. Mai jos ai "orarul de functionare"

1. Certificate de stare civilă, naştere, căsătorie sau deces
Luni – joi între orele 09.00 – 12.00. FĂRĂ PROGRAMARE.

2. Paşapoarte
Luni – joi între orele 09.00 – 16.00. NUMAI CU PROGRAMARE , de preferat prin e-mail (consulara@roemb.co.uk); programarea poate fi făcută şi direct la sediul Secţiei Consulare sau telefonic (tel.: +44 (0) 20 760 29 833).

3. Procesări acte notariale şi titluri de călătorie. Alte servicii consulare:
Luni – joi între orele 09.00 – 16.00. FĂRĂ PROGRAMARE.

ATENŢIE!

Pentru a putea fi procesate în timp util, cererile pentru paşapoarte şi titluri de călătorie se depun la ghişeu cu minimum o oră înainte de terminarea programului.

4. Program pentru solicitările de redobândire a cetăţeniei române
Vineri între orele 09.00 – 12.00 NUMAI CU PROGRAMARE , de preferat prin e-mail (consulara@roemb.co.uk); programarea poate fi făcută şi direct la sediul Secţiei Consulare sau telefonic( Tel.: +44 (0) 20 760 29 833).

5. Audienţe, cazuri speciale/ complexe:
Vineri între orele 09.00 – 12.00 NUMAI CU PROGRAMARE ( Tel.: +44 (0) 20 760 29 833 sau email: consulara@roemb.co.uk), de preferat prin e-mail; programarea poate fi făcută şi direct la sediul Secţiei Consulare sau telefonic.

Tu daca stai in Manchester vezi ca s-ar putea ca Oficiul Consular din Edinburg sa-ti fie mai aproape. Mai jos ai adresa si numerele de contact:
Adresa: 7-9 North St. David Street, Edinburgh, EH2 1AW
Telefon: +44 (0) 131 524 9498
Fax: +44 (0) 131 524 94 99
Email: infoconsul.edinburgh@yahoo.co.uk

Program de lucru cu publicul:

Luni, marţi, şi vineri intre 09:00-13:00.
Miercuri între orele 09:00 – 13:00 şi 14:00 – 18:00
Programările se fac prin telefon, fax şi poştă electronică la adresa: infoconsul.edinburgh@yahoo.co.uk sau direct la sediul Biroului consular
Image
Mutu
Contributor
Contributor

Postby Mutu » Mar 15th, '11, 02:21

Ah! Era sa uit! Nu declara cartea de identitate furata, ci pierduta. Daca e furata, dupa cum zici, ai anuntat politia? Daca nu ai anuntat politia si o declari furata iti bagi singur bete in roate. Daca o dai pierduta, nu are cum sa te ia nimeni la rost. Declar-o pierduta de o saptamana, maximum 10 zile.

Citeste bine pe site-ul Consulatului ce ai de facut, fa-ti programare si fa intocmai cum o sa ti se spuna. Nu cauta scurtaturi, ca poate o sa dai de lungituri.

Daca pasaportul iti expira in 4 luni ai timp berechet sa-ti faci toate actele in timp.

Rabdare si succes!
Image
Mutu
Contributor
Contributor

Postby andreiuta12345 » Jul 26th, '11, 14:14

-plans2- Dupa tot ce am auzit despre consulat, despre organizarea de acolo ma bate un gand sa ma duc pana in Romania, sa imi fac pasaportul la urgente, in cateva zile in Bucuresti.Eu si partenerul meu vrem sa mergem pana in Barcelona dar situatia e un pic cam 'neprevazuta' pt ca :

1.Pasaportul mi-a expirat in decembrie 2010.
2.Buletinul meu de identitate este la H.O impreuna cu aplicatia mamei mele de dependent si probabil va mai dura inca doua luni jumate pana cand imi va fi returnat.Poate sa dureze mai putin dar poate sa dureze si mai mult.Si certificatul de nastere e trimis acolo...Nu am decat blue cardul, permisul de conducere britanic si cam atat..
3.Din cauza varicelei acum nu se cade sa fac poze..Clar nu sunt fotogenica -nu-ma-uit- ..Mai tre sa rabd cateva saptamani ...si vorba aceea un pasaport e pe cinci ani...Vreau pasaport biometric...nu stiu daca pot sa dau niste poze in loc sa fiu fotografiata acolo la consulat.. -nu-ma-uit- -sssst-

ATI FOLOSIT VREODATA TRAVEL DOCUMENT - TITLU DE CALATORIE ?? Cat ati platit pt acest serviciu?In cat timp l-ati primit?

http://www.pasapoarte.ro/titlu-calatorie.php

M-as duce pana in Romania si in patru zile mi-as scoate pasaportul.

A mai facut careva asa?

Dar pasaport temporar? Mi-e ca pasaportul temporar e mai scump si probabil eliberarea dureaza cat dureaza pt cel permanent...

Am auzit ca e dezastru la consulat.Ca lumea se cearta la coada...Si mai primesti si dupa trei luni pasaportul. Asa macar il am in patru zile in Romania...cel putin asa era inainte..

Voi ce ziceti?
Nu stiu ce sa fac
Multumesc mult de raspuns!
-plans2-
andreiuta12345
Nobil
Nobil

Next

49 posts • Page 1 of 21, 2