Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

Metode ieftine de trimis bani in Romania

Ce servicii ti-ar putea face viata mai usoara in UK
28 posts • Page 1 of 1

Metode ieftine de trimis bani in Romania

Postby ender » Jul 17th, '06, 16:40

...Astept niste bani de la cineva din Londra si mi-am facut cont la BCR in GPB. Mai departe nu stiu cum se procedeaza. Persoana aflata in Londra trebuie la randul ei sa-si faca un cont in banca sau poate sa depuna direct in contul meu si de la ce banca anume? Cand am intrebat la banca mi s-a raspuns foarte evaziv si expeditiv ca BCR are colaborari cu aproape toate bancile din Londra.
A mai facut cineva asa ceva? Si daca da, cum se procedeaza?
ender
Gramatic
Gramatic

Raspuns: Metode ieftine de trimis bani in Romania

Postby int2471 » Jul 17th, '06, 17:09

Persoana din Londra iti poate trimite banii de oriunde, nu e necesar sa aiba un cont; banii ajung la BCR si fara sa ai cont. Sa fii sigur ca are numele tau corect si la ce sucursala a BCR sa ajunga pt ca daca se face vreo greseala va trebui sa te duci sa-i ridici de la Buc.
int2471
Erudit
Erudit

Postby ender » Sep 7th, '06, 23:03

s-a rezolvat. oricum contul era deschis la o sucursala BCR in bucuresti.
ender
Gramatic
Gramatic

Postby shumi » Nov 14th, '06, 10:32

Cel mai usor daca vrei sa primesti bani sau sa trimiti apeleaza la Western Union ei iti fac cont ptr fiecare transfer
shumi
Erudit
Erudit

Postby tun » Feb 21st, '07, 04:53

Banuiesc ca majoritatea dintre noi trimitem bani acasa atat pt nevoile personale cat si pt a ajuta rudele, cunoscutii...
M ar interesa sa cunosc metodele cele mai ieftine pe care voi le folositi
Eu personal trimit bani prin transfer bancar, comisionul fiind cam 50 lire indiferent de suma...
tun
Erudit
Erudit

Postby iancuflorian93 » Feb 21st, '07, 10:19

hsbc 21 lire indiferent suma ajunge in 12 ore (cel mai putin )sau maxim 1 zi
iancuflorian93
Cronicar
Cronicar

Postby motanik » Feb 21st, '07, 10:38

La Barclays 20 lire pt transferul sumelor de pana in 10k.
Exista insa si firmele mici pt internet cafe sau sunat in alte tari care au si serviciul asta si retin 1% din suma trimisa.
motanik
Moderator
Moderator

Postby dimunu » Feb 21st, '07, 13:53

Chequepoint este una dintre cele mai ieftine.

www.chequepoint.com
dimunu
Gramatic
Gramatic

Postby parteneru » Feb 21st, '07, 14:14

Moneygram este de asemenea o solutie convenabila si rapida!

http://www.moneygram.com/index.htm
parteneru
Sfatuitor
Sfatuitor

Postby aussie » Feb 21st, '07, 14:30

100% cel mai usor cu MoneyGram.
De ce? Pentru ca:
1. Costa numai 5 lire pentru fiecare 100 de lire.
2. Se poate trimite de aproape oriunde (PostOffice, Change Bureau, etc.)
3. Banii se pot ridica de la orice sucursala BCR in Romania .Mai sant alte banci de la care se poate, nu sant sigur care, dar se poate afla cand trimiti banii.

Me.
aussie
Caligraf
Caligraf

Postby shumi » Feb 21st, '07, 15:28

[quote="Aussie":3ub2ggf4]
100% cel mai usor cu MoneyGram.
De ce? Pentru ca:
1. Costa numai 5 lire pentru fiecare 100 de lire.
2. Se poate trimite de aproape oriunde (PostOffice, Change Bureau, etc.)
3. Banii se pot ridica de la orice sucursala BCR in Romania .Mai sant alte banci de la care se poate, nu sant sigur care, dar se poate afla cand trimiti banii.

Me.
[/quote]
4.Bani se pot ridica in 10 min
shumi
Erudit
Erudit

Postby carlozdre » Feb 23rd, '07, 23:50

Western Union:

- Cel din tara ii poate ridica pana pe la ora 21-22. Fata de orice sucursala a vreunei banci din RO care lucreaza numai pana la maxim 17:30 cu MoneyGram.
- Comision mai mare (ex: 27 lire pt 300 fata de 15 lire la MoneyGram), intradevar.
- Poti trimite banii si online ceea ce la MoneyGram nu e posibil decat pentru americani.
- O parere personala, e mai de incredere WU, daca se poate spune asa. Cel putin asta e gustul cu care am ramas dupa indelunga observare a serviciilor timp de cativa ani de zile. Si e mai cunoscut.

Plus ca daca cel care trimite banii prin MoneyGram a gresit mai mult de doua litere de pe formularul cu pricina, ei nu dau banii celui care trebuie sa ii primeasca. Daca nu puneti numele complete, exact ca in buletin, nu ii dau banii. La posta, acum cateva zile, am trimis cuiva o suma, are 2 prenume lungi si ele "nu intrau" in calculator si pe unul l-a facut midle punand doar initiala. Bineinteles ca omul nu a putut ridica banii.

Totusi, si eu prefer MoneyGram datorita taxei mai mici dar vroiam sa ramana clare si alte aspecte referitoare la cele doua companii. Pentru unii, Western Union e clar mai pretabil decat MoneyGram.
carlozdre
Caligraf
Caligraf

Postby tun » Feb 24th, '07, 23:13

Motanik la Barclays Bank comisionul este 20 lire pt sume de pana la 10000lire plus alte 20 lire comisionul bancii din Ro. unde vrei sa trimiti banii...deci cam 40 lire per total
tun
Erudit
Erudit

Postby casper » Feb 25th, '07, 00:15

tun, ai trimis cu Barclays recent? Eu a intrebat acum un an jumate si comisionul lor era de 40 de lire daca trimiteai pana in 10.000 daca-mi amintesc eu bine.
casper
Cronicar
Cronicar

Postby expertparchet » Feb 25th, '07, 00:27

Cel mai ieftin este sa faci transfer bancar de acolo spre RO dar asta in cazul in care ai acte ok ca trebuie aratat passu acolo! Si daca sunt sume de sa zicem minim 500 lire.
expertparchet
Erudit
Erudit

Postby tun » Feb 25th, '07, 00:57

Casper n am trimis recent cu Barclays Bank dar i am intrebat sapt trecuta si au zis ca e cam 40 de lire comisionul la ambele banci(si cea din Ro.)
tun
Erudit
Erudit

Postby casper » Feb 25th, '07, 01:29

Aha, inseamna ca despre asta era vorba.Este convenabil daca trimiti sume mari, dar cred ca bancile in Romania mai iti iau un comision cand scoti banii daca nu ma insel.Multumesc oricum!
Eu le-am dat alor mei un card de-al meu (normal, nu ai voie sa faci traba asta) si au acces instant in caz de ceva...comisionul este micut si renteaza daca ei scot acolo sume mici. Asta este varianta pe care am gasit-o eu.
casper
Cronicar
Cronicar

Postby irina.p » Feb 25th, '07, 19:04

... obisnuiam sa trimit prin transfer bancar. Comisionul bancii din Anglia varia: cel mai mic era la Halifax (15 lire ptr orice transfer intre 100-20.000 lire) iar cele mai ridicate erau la Lloyds, HSBC, Barclays, adica 20lire/transfer.

mai e apoi si faptul ca banca din Romania iti opreste un comision de 0,5% din numerarul retras de la ghiseu, pe care tu, daca vrei, poti sa-l achiti la ghiseul bancii din Anglia alaturi de comisionul lor si asa cel va ridica banii din Romania nu va mai trebui sa achite nici un comision.

Insa contul deschis in Ro, in care se transfera banii trebuie sa fie un cont deschis in GBP si lucrul cel mai convenabil este ca nici una dintre banci nu va schimba pe drum valuta - unde mai poti pierde din cauza cursului pe care il au ei (adica tu sa trimiti lire si de la ghiseul bancii destinatarul sa ia euro sau dolari asa cum se intampla la Western). Tu trimiti lire si ei vor primi tot lire!!

Singurul inconvenient e ca banii vor ajunge in contul din Ro in cca. 3 zile lucratoare
irina.p
Erudit
Erudit

Postby lilac » Feb 25th, '07, 21:48

nationwide si inca o banca oare natwest? nu percep comisioane la tranzactiile in strainatate, asa ca un card de la una din bancile astea trimis acasa imi pare cea mai buna solutie
lilac
Caligraf
Caligraf

Postby motanik » Feb 26th, '07, 11:08

[quote="tun":2yf4n14m]
Motanik la Barclays Bank comisionul este 20 lire pt sume de pana la 10000lire plus alte 20 lire comisionul bancii din Ro. unde vrei sa trimiti banii...deci cam 40 lire per total
[/quote]

Am mentionat ca aici la Barclays comisionul este de 20 lire pt sume pana in 10k.
In .ro se plateste un 0.4% daca nu ma insel comision la ridicare, dar daca banii raman in banca intr-un cont de savings de ex nu se plateste nimic.
motanik
Moderator
Moderator

Postby plictis » Feb 26th, '07, 11:57

recunosc ca cea mai buna metoda de a trimite sume mici in ro e varianta cu alt cont si alt card care e "pasat" celor din ro... nu costa mai nimic, iar cursul de schimb e bun ..
plictis
Gazetar
Gazetar

Postby bacovia » Feb 26th, '07, 12:31

Eu in ultimele luni am trimis bani cu LccTRansenvio.Au oficii peste tot in Londra si nu numai.Daca trmiti bani la un agent, comisionul este de 3,5%. Cred ca este o taxa diferita, daca se trimit banii intr-un alt cont bancar.
Pt vreo £120 , platesc vreo £4.
Oricum puteti intra pt a afla mai multe detalii pe website-ul lor:lcctransenvio.com.
bacovia
Gramatic
Gramatic

Postby tun » Feb 27th, '07, 00:54

Dupa cate am inteles eu cu transferurile astea bancare, in special de la BarclaysBank, exista 3 comisioane: unul luat de Barclays(20 lire), unul luat de banca intermediara cred BNR sau BCR(20 lie) si un comision de ridicare a banilor(0.4 % la Banca Transilvania)...
tun
Erudit
Erudit

Postby John » Feb 27th, '07, 17:05

Smart Transfer e inca o varianta..costa cam 5 £ la 100£ trimisi ....au special offer la 2.50 £ acum .sunt 2 card-uri ...una loading card si cealalta trimisa la recipient
John

Postby expertparchet » Feb 27th, '07, 17:34

Oricum ce-a mai ieftina metoda ramane transferul bancar. eu in 2004 am trimis int-o singura transa si 6500pounds cu un comision de vreo 25 pounds prin Natwest.Iar in tara nu s-a mai aplicat decat comisionul de retragere undeva la 0,35%.Doar ca si contul din RO trebuie sa fie in pounds.
expertparchet
Erudit
Erudit

Postby irina.p » Mar 18th, '07, 14:56

toate bancile din tara au un comision la ridicarea numerarului...care nu depaseste 0,5% din suma ridicata...care totodata poate fi diferit pt sumele in lei sau valuta.

De ex: la Banca Transilvania este 0.35% ptr lei si 0.4%ptr valuta. Atentie insa la Raiffaisen!!! Daca nu va faceti programare (cu cel putin o zi inainte) ptr retragerea sumelor mai mari de 125 milioane, vi se va mai opri inca 0.5% din ce depaseste 125 mil. Deci se ajunge la aproape 1%.

si din cate stiu eu nu exista un comision intermediar, ci doar comisionul bancii din UK si comisionul de ridicare a numerarului din RO.
irina.p
Erudit
Erudit

Transfer de bani

Postby mariajar » Aug 31st, '07, 15:08

Buna! Locuiesc in Anglia si sunt in prezent in vacanta in Romania.Am un cont personal Passport la HSBC.As vrea sa-mi scot bani de pe card dar se pare ca bancomatele din Romania nu-mi dau voie.Am fost indrumata sa-mi deschid un cont la BRD in lire si sa transfer banii acolo.Problema e ca pe pagina de internet HSBC de unde imi fac platile nu pot sa introduc condul IBAN de Romania.Poate cineva sa ma ajute cu o informatie? Multumesc mult! -wave-
mariajar
Cetitor
Cetitor

Re: Metode ieftine de trimis bani in Romania

Postby cristians » Sep 1st, '07, 01:47

Referitor la Barclays, am folosit serviciile lor de cateva ori pana acum si sunt foarte multumit.

Costul total al transferului este de ?20 + costul extragerii de numerar in RO (in jur de 0.5% depinzand de banca din RO).

Costul transferului se poate plati in intregime aici in UK, sau se poate plati doar ?20 aici si comisionul de extragere se percepe la destinatie, sau intregul cost se plateste la destinatie (se va retine din suma transferata).

Nu este neaparata nevoie sa ai la destinatie un cont in GBP. Se poate la fel de bine sa transferi intr-un cont in Euro, USD si probabil chiar si RON (cam orice cont care are un cod IBAN). Pe formularul de transfer se poate mentiona in ce valuta se doreste sa ajunga aceasta suma la destinatie. Spre exemplu poti transfera 1000GBP intr-un cont in Euro. Conversia se va face automat, nu se percepe nici un comision pentru asta, si nu costa nimic in plus...

PS. Daca tin eu bine minte, Alliance & Leicester este o alta banca care ofera transferuri ceva mai ieftine (?15 in loc de ?20).

@mariajar

M-as mira destul de tare sa poti face un transfer international prin online banking. In general astea se cam fac in persoana intr-un branch al bancii... asta daca nu cumva HSBC au devenit atat de cutting edge incat sa te lase sa faci asta online ...
cristians
Scrib
Scrib

28 posts • Page 1 of 1