Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

Ma duc la munca in Uk

Ce servicii ti-ar putea face viata mai usoara in UK
24 posts • Page 1 of 1

Ma duc la munca in Uk

Postby bls11 » May 22nd, '12, 11:18

Buna!!! Am si eu o nelamurire chiar mai multe. Plec si eu in uk langa londra intr-un orasel la un prieten si o sa lucru cu el intr-o spalatorie fara contrect ( ilegal ). Ce sfaturi imi da-ti ? Ce etape sa trec pt a obtine si eu drept de munca si sa fiu si eu legal pe acolo. Cu stima! Daca poate cineva sa ma ajute cu sfaturi
bls11
Discipol
Discipol

Re: Ma duc la munca in Uk

Postby JustAgrl » May 22nd, '12, 12:27

Cea mai simpla cale este sa aplici la un colegiu ( aprobat UKBA), iti faci o programare in Croyon ( asta daca vrei sa obtii cardul repde, daca consideri ca poti astepta foarte mult timp poti trimite prin posta), acest yellow card, pentru student, iti ofra dreptul sa lucrezi 20 de ore pe saptamana. Dupa 12 luni lucrate cu yellow card ( trebuie sa iti pastrezi si statutul de student in acest timp) ai dreptul la blue card ( care iti ofera drept de munca nelimitat, din cate stiu eu , in UK ), acelasi yellow card iti ofera si dreptul de a lucra full time ( 40 de ore pe saptamana ) in conditiile in care faci un curs NVQ.
O alta solutie este sa fii self employed ( nu prea ma pricep la partea asta )
Poti gasi mai multe detalii folosind functia search si butoanele paginii :) . De inceput iti dau eu cateva linkuri
http://www.romani-online.co.uk/cursuri-nvq-si-qcf
http://www.romani-online.co.uk/statutul ... oyed-in-uk
http://www.romani-online.co.uk/drept-de-munca-anglia-uk
Parerea mea este sa le analizezi si poate renunti la ideea de a lucra ilegal. Mult succes
JustAgrl
Cronicar
Cronicar

Postby bls11 » May 23rd, '12, 19:59

Si daca am o diploma facuta in romania care este valabila in toata europa mai trebuie sa fac un alt curs sau pot aplica direct pentru yellow card?
bls11
Discipol
Discipol

Postby JustAgrl » May 23rd, '12, 22:29

Cred ca trebuie sa o iei de la capat cu cititul. Trebuie sa fii STUDENT in UK in momentul in care aplici pentru yellow card si sa ramai student pentru a iti mentine valabilitatea yellow cardului. In momentul in care nu mai studiezi cardul nu mai este valabil . Lucrurile acestea sunt foarte clar explicate atat in linkurile care ti le-am dat eu cat si pe forum,tot ce trebuie sa faci este sa citeste cu atentie si sa "abuzezi" de functia search, iti trebuie insa foarte multa rabdare.
In ceea ce priveste diploma ta recunoscuta in toata Europa, eventual iti poate oferii o sansa in plus sa iti gasesti un loc de munca ( desi sansele sunt slabute) dar in niciun caz dreptul la munca. Poate totusi ne spui si noua in ce domeniu este diploma ta.
O seara frumoasa
P.S daca gresesc cu ceva ii rog pe cei cu mai multa experienta sa ma contrazica si imi cer scuze anticipat.
JustAgrl
Cronicar
Cronicar

Postby bls11 » May 24th, '12, 08:56

Am un curs de bucatar si ma gandeam ca mai are rost sa fac alt curs in uk pt a ma califica si sa lucru in domeniu si sa obtin si drept de munca legal.
bls11
Discipol
Discipol

Postby JustAgrl » May 24th, '12, 09:25

Daca tu crezi ca nu are rostul sa faci un curs poti analiza alte metode care iti dau dreptul de a lucra legal in Uk, eu am prezentat-o pe cea care mi s-a parut mie cea mai simpla (in situatia prezentata de tine). Acel curs nu iti ofera niciun drept de munca in Uk, asa am incepe toti sa ne facem cursuri in Romania (care sunt si mult mai ieftine) si am veni apoi in Uk cu drept de munca, nu s-ar mai stresa nimeni sa se declare self sau sa faca cursuri pe aici. Repet raspunsurile la intrebarile tale sunt deja pe forum, foloseste functia search. O zi frumoasa!
JustAgrl
Cronicar
Cronicar

Postby fratelo » May 24th, '12, 14:22

Salut pe toata lumea. Sper sa ma ajute cineva.
Urmeaza sa vin in UK ca self employed. Daca aplic pentru yellow card pot trece sotia in BR1 chiar daca ea a ramas in Romania.
Si daca, da, pot aplica imediat ce am inceput ca self employed ori trebuie sa treaca o anumita perioada pentru a avea dreptul sa aplic pentru yellow card?
Multumesc in avans
fratelo
Cetitor
Cetitor

Postby costoboc » May 24th, '12, 18:35

Fratelo, raspunsurile la intrebarile tale sunt simple ..... DA, DA, .... DA

Afacerea cu self employed e un pic mai greu de realizat (nu in toate cazurile) pentru ca tu trebuie intai sa incepi munca, apoi dupa o perioada sa demonstrezi cu acte ca faci treaba si abia apoi iti primeste documentele pe baza carora sotia poate aplica ca dependent.

[edit] am vazut pe alt topic ca esti taximetrist.
In cazul asta o sa primesti actele urgent si poti sa faci tu formularul (br1) in numele sotiei si programarea, iar ea sa vina numai la interviu. Daca timpul nu va preseaza aplica prin posta, dureaza cateva luni.
costoboc
Contributor
Contributor

Postby bls11 » May 24th, '12, 22:53

Si daca lucru pt unu care are 'Self Employed'? eu ce as putea face??
bls11
Discipol
Discipol

Postby JustAgrl » May 24th, '12, 23:02

bls11 citeste pana intelegi . Nu ai cum "sa lucrezi pentru unu care are self" , self employed te poti declara tu pentru a avea dreptul legal de a presta servicii (legale) si a primi bani pentru munca ta, din cate am inteles self employed este echivalentul PFA din Romania
JustAgrl
Cronicar
Cronicar

Postby bls11 » May 25th, '12, 08:49

Am citit despre self employed si am inteles cam ce inseamna da ma gandeam ca are drept sa mai angajeze vreun ajutor sau ceva de genu habarnam.poate nu face fata singur :D
bls11
Discipol
Discipol

Postby AlexM » Jun 18th, '12, 01:42

Salutare tuturor!
Eu am o mica/mare problema! Pe data de 29 iunie o sa plec in UK mai precis in Londra! Nu am cunostinte acolo su prieteni sau alte oferte de munca! As vrea sa stiu mai in detaliu ce pasi trebuie sa urmez ca sa ma angajez legal sau ce alte posibilitati am! nu dispun de un buget mare ca sa pot rmane mult timp acolo! Daca ma poate ajuta(ghida) cineva ce ar trebui sa fac as fi recunoscator!
Va multimesc!
AlexM
Scrib
Scrib

Ma duc la munca in Uk

Postby albea » Jun 18th, '12, 02:59

AlexM wrote:Salutare tuturor!
Eu am o mica/mare problema! Pe data de 29 iunie o sa plec in UK mai precis in Londra! Nu am cunostinte acolo su prieteni sau alte oferte de munca! As vrea sa stiu mai in detaliu ce pasi trebuie sa urmez ca sa ma angajez legal sau ce alte posibilitati am! nu dispun de un buget mare ca sa pot rmane mult timp acolo! Daca ma poate ajuta(ghida) cineva ce ar trebui sa fac as fi recunoscator!
Va multimesc!

Primul si cel mai important lucru este sa citesti temeinic rubrica de nou venit. Cel mai probabil (cred) vei opta pentru un YC de student cu drept de munca part time.
albea
Contributor
Contributor

Postby AlexM » Jun 18th, '12, 03:03

Da ast urmeaza sa fac dar am tot citit si recitit pe forum zeci de posturi si nu am gasit actele necesare! Vreau sa incerc pe cat posibil sa am la mine tot ce-mi va fi necesar! Stiu ca o sa-mi fie greu mai ales ca nu am nici o cunostinta sau prieten in Londra , dar cred ca o sa ma descurc , sau cel putin sper!
AlexM
Scrib
Scrib

Postby MagdaMC » Jun 18th, '12, 06:34

@AlexM
Am inteles ca vii ca si student. Ai gasit curs? Nu sunt asa lesne de gasit pe ultima suta de metri, cursuri care sa nu aiba data fixa de incepere.
Pe langa asta iti trebuie si programare la Croydon, iar obtinerea ei nu e deloc floare la ureche.

Actele necesare pentru YC sunt:
Formularul BR1 completat, la care atasezi urmatoarele acte:
Pasaport/BI - documentul pe baza caruia ai intrat in tara
Doua poze tip pasaport cu numele tau trecut pe spate
Scrisoare de la institutia unde vei studia care sa ateste ca esti inscris la curs, numele cursului, data start si data final curs
Extras de cont bancar ca dovada ca ai fonduri suficiente sa te intretii (poate fi si din Ro si nu este specificata o suma minima necesara)
sau
Scrisoare de la sponsor si extras bancar sponsor - in cazul in care aplici cu sponsor
Declaratie pe propria raspundere la notar ca nu vei deveni povara a statului
Comprehensive sickness insurance - sotul meu a avut de la Aviva, 37.5 lire/luna

Cam asta ar fi! Sper ca nu am omis ceva.

Bafta!
MagdaMC
Erudit
Erudit

Postby AlexM » Jun 18th, '12, 06:45

Am gasit unul care incepe pe data de 15 iulie.
Problema mea ar fi extrsul de cont bancar:(
Ce suma trebuie sa am acolo si care ar fi suma minima necesara?
AlexM
Scrib
Scrib

Postby MagdaMC » Jun 18th, '12, 07:04

Pai ti-am scris acolo ca nu e specificata niciunde suma minima necesara.
Sunt persoane care au luat YC cu 300 lire, cu 600, cu 2000, etc.

Era un topic unde s-a discutat mult despre asta.

Dar nu asta tre sa fie grija ta, ci sa ai intr-adevar bani la tine pentru a putea inchiria o locuinta si pentru a te intretine pana vin actele, gasesti de munca, etc.
MagdaMC
Erudit
Erudit

Postby Ale » Jun 18th, '12, 10:33

Presupun ca totusi este o grija ce scrie pe extrasul bancar, avand in vedere ca multi nu au prea multe fonduri proprii si ii sperie ideea.

Eu am alte intrebari, daca un nou venit in Uk isi deschide un cont cu o luna inainte de programare sa zicem s ar putea lega de lucrul asta, ca i decat un singur extras de cont?

Sau spre exemplu, daca le prezinti un extras de cont de pe un cont de economii, ar avea ceva de zis referitor la asta?

Numai bine si multumesc de raspunsuri in avans!

:)
Numai bine! :)
Ale
Erudit
Erudit

Postby MagdaMC » Jun 18th, '12, 14:44

Nu se leaga nimeni de vechimea contului!
MagdaMC
Erudit
Erudit

Postby Ale » Jun 19th, '12, 22:02

Multam fain de raspuns! :)

Numai bine!
Numai bine! :)
Ale
Erudit
Erudit

Postby adelaide_ » Jun 20th, '12, 14:43

Ale wrote:Presupun ca totusi este o grija ce scrie pe extrasul bancar, avand in vedere ca multi nu au prea multe fonduri proprii si ii sperie ideea.

Eu am alte intrebari, daca un nou venit in Uk isi deschide un cont cu o luna inainte de programare sa zicem s ar putea lega de lucrul asta, ca i decat un singur extras de cont?

Sau spre exemplu, daca le prezinti un extras de cont de pe un cont de economii, ar avea ceva de zis referitor la asta?

Numai bine si multumesc de raspunsuri in avans!

:)

Nu, nici o problema, eu am avut (si) un cont de economii ca dovada. A fost ok.
adelaide_
Nobil
Nobil

Postby alamicupiticu » Mar 26th, '13, 05:45

cat de curand o sa ajung si eu in anglia, intrebarea mea priveste extrasul de cont... acolo trebuie sa arate suma in lire sau imi zice cineva ceva daca este in lei, si daca trebuie traducere legalizata sau nu ?
alamicupiticu
Haiduc
Haiduc

Postby Anonymous » Mar 26th, '13, 06:39

E vb de conturi din UK , englezii nu sunt f impresionati de bancile romanesti. Poate doar daca e butdusit bine al tau vor da ochii pe spate.
Anonymous

Postby aly_fab » Apr 24th, '13, 20:04

bls11 wrote:Buna!!! Am si eu o nelamurire chiar mai multe. Plec si eu in uk langa londra intr-un orasel la un prieten si o sa lucru cu el intr-o spalatorie fara contrect ( ilegal ). Ce sfaturi imi da-ti ? Ce etape sa trec pt a obtine si eu drept de munca si sa fiu si eu legal pe acolo. Cu stima! Daca poate cineva sa ma ajute cu sfaturi

Ia mai stati si acasa in romania, ce credeti ca aici umbla cainii cu colancii in coada ???? scuze, dar nu ma mai pot abtine. munca la o spalatorie auto este infernala, si o sa primesti un salariu mizerabil. cazarea scumpa !! nu mai sunt vremurile care au fost, joburile nu mai se gasesc ca inainte. englezii sunt din cee in ce mai reticienti sa angajeze cetateni romani. sanatate si sper ca nu am deranjat cu raspunsul meu pe nimeni !!
aly_fab
Cetitor
Cetitor

24 posts • Page 1 of 1