Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

Livravri Colete

Ce servicii ti-ar putea face viata mai usoara in UK
138 posts • Page 2 of 51, 2, 3, 4, 5

Re: livravri colete

Postby dromaderu » Jul 18th, '11, 20:27

Imi pare rau de problemele create,

eu i-am dat pe Crespocom daor fiindca i-am folosit, door to door, dar,

am mai scris undeva, cand mi-au adus niste picaturi nazale (pachet sub 1 Kg),

dupa ce s-au aratat indignati ca nu am raspuns la mobil la 3 dimineata, cand erau ei pe drum,

m-au incasat de 15 £...

Ideea era ca daca nu este urgent...

scuze din nou,

v-am bagat in probleme... -nu-zic-

Cat despre cum vorbesc la telefon...well, asa e, romanismul de acest gen al unora, dispare greu...

Si isi permit sa faca asa ceva deoarece ruleaza sume de bani fara chitante, deci...asta e!
dromaderu
Contributor
Contributor

Postby elna » Jul 18th, '11, 20:44

si eu recomand atlassib, sunt seriosi dar nu bag mana in foc ca nu mai exista si exceptii.
preiau colete din mai multe orase din UK. din cate stiu eu Londra, Birmingham, Manchester chiar si Irlanda. Nu am un nr de tel dar la orice agentie atlassib se poate gasi numarul lor pentru UK.
Eu am trimis anul trecut cu ei din Birmingham si au fost ok.
elna
Caligraf
Caligraf

Postby crimm » Jul 18th, '11, 20:45

Ma intreb daca ati incercat cu Royal Mail, mie mi se pare cea mai corecta cale. Cumparati o cutie speciala (sunt de marimi diferite), intrebati mai intai la ghiseu tarifele in functie de greutate, ca sa stiti cum aranjati ceea ce vreti sa trimiteti. De exemplu, un pachet de pana la 2 kg este cam £ 10. Intrebati de tarif si daca vreti sa ajunga cat mai repede, in caz ca asta doriti.
Oamenii buni sunt buni pentru ca au ajuns la intelepciune prin esecuri. William Saroyan.
crimm
Contributor
Contributor

Postby lovelyd » Jul 18th, '11, 20:48

dromaderu wrote:Imi pare rau de problemele create,

eu i-am dat pe Crespocom daor fiindca i-am folosit, door to door, dar,

am mai scris undeva, cand mi-au adus niste picaturi nazale (pachet sub 1 Kg),

dupa ce s-au aratat indignati ca nu am raspuns la mobil la 3 dimineata, cand erau ei pe drum,

m-au incasat de 15 £...

Ideea era ca daca nu este urgent...

scuze din nou,

v-am bagat in probleme... -nu-zic-

Cat despre cum vorbesc la telefon...well, asa e, romanismul de acest gen al unora, dispare greu...

Si isi permit sa faca asa ceva deoarece ruleaza sume de bani fara chitante, deci...asta e!

Cata,

Dar pt ce iti ceri tu scuze ?!?!!? Cumva,erai tu pe autostrada din Uk si vorbeai la tel din Ro ?!?!? -ras2-

In nici un caz reprosurile nu erau la adresa ta sau a Liviei,ci la acestia cu romanismul de acest gen,care nu dispare niciodata ! -nu-nu-
lovelyd
Senior
Senior

Postby elna » Jul 18th, '11, 20:51

diferenta de pret este enorma, la atlassib cu 20 lire trimiti pana la 10 kg.
in general cine trimite colet trimite o cutie cu mai multe kg.
dar e bine de stiut cum sta treaba si la Royal Mail -asa-asa-
elna
Caligraf
Caligraf

Postby M4V3RiCk » Aug 15th, '11, 21:34

Salut!
Am nevoie de ajutor URGENT !

LiviaG vad ca dumneavoastra cunoasteti adresa celor de la TibTrans, din UK.

http://www.tiberiu.co.uk

Am decis sa folosesc aceasta firma in urma cu o saptamana, sa trimit un colet din Londra-UK in Romania, Bucuresti.

Azi ii sun, si imi spun sec ca..li s-a stricat masina, ca coletul meu a fost lasat in masina stricata, si ca VAN-ul a plecat catre Romania fara coletul meu ! Era prima oara cand le foloseam serviciile.

Le-am spus foarte clar, ca nu mai vreau sa lucrez cu ei.Doresc adresa depozitului unde e coletul meu, sa vina o firma de curierat serioasa sa-l ridice si sa mi-l trimita in Romania.

Discutia e foarte lunga, si urata, si tipic romaneasca.Adica la un moment dat s-a ajuns sa ma injure fiindca isistam sa aflu detalii despre acel colet !

Bun, eu vreau sa rezolv problema asta civilizat.

Cum pot afla adresa din UK a acestei firme si sa trimit o firma (cel mai probabil DPD) sa imi ridice coletul si sa mi-l trimita in Romania?

Fiindca eu de TibTrans si Antohi Tiberiu, nu vreau sa mai aud !

Si repet am nevoie urgent, altfel cred ca voi fi nevoit sa ma adresez organelor competente pentru inselaciune.Atat din RO cat si din UK !
M4V3RiCk
Haiduc
Haiduc

Postby veronik » Aug 15th, '11, 22:25

salutare romanasi! si eu planuiesc sa trimit un colet..destul de marisor.nu sunt presata de timp,dar caut varianta ieftina...si sigura.vroiam sa intreb daca a folosit cineva smart parcel? am dat de ei google-ind si am observat ca au si reclama aici.acum caut informatii despre ei sa aflu daca sunt seriosi.mai era tib trans pe care l-am gasit p-aici,dar vad ca unii au fost dezamagiti de el.cei ce recomandati royal mail,l-am folosit si eu,acum 2-3 ani,iar pentru un pachet de aprox 5-6 kile am platit in jur de 50 de lire...e varianta sigura dar extrem de scumpa.eu recomand sa fie folositi pentru pachete mici,gen trimiterea unor acte,care nu cantaresc mult si pentru care ,probabil,nu se va deplasa nimeni door to door la un pret mic.atlassib-ul ,din cate am vazut si eu,sunt o varianta mai scumpa,dar cred ca sunt de incredere.eu totusi caut sa vad daca pot gasi ceva mai ieftin si in care sa pot avea incredere.multumesc anticipat celor ce ma pot ajuta!
veronik
Haiduc
Haiduc

Postby M4V3RiCk » Aug 16th, '11, 00:00

veronik wrote:salutare romanasi! si eu planuiesc sa trimit un colet..destul de marisor.nu sunt presata de timp,dar caut varianta ieftina...si sigura.vroiam sa intreb daca a folosit cineva smart parcel? am dat de ei google-ind si am observat ca au si reclama aici.acum caut informatii despre ei sa aflu daca sunt seriosi.mai era tib trans pe care l-am gasit p-aici,dar vad ca unii au fost dezamagiti de el.cei ce recomandati royal mail,l-am folosit si eu,acum 2-3 ani,iar pentru un pachet de aprox 5-6 kile am platit in jur de 50 de lire..

de astia de la TIB Trans incerc sa dau si eu.O adresa, ceva acolo.Si nici un raspuns.Dupa cat se vede e 3 dimineata si nu am somn deloc.Cum poti avea cand stii ca ai lasat pe mana unor....nu stiu cum sa le zic, un colet cu o valoare de piata de 1500 de lire ?!
Altii, aici in Romania, muncesc 6 luni sau mai bine pentru banii astia!

Sincer recomand cu caldura DPD. www.dpd.ro Preturi corecte, seriozitate, etc. Atat ca dureaza un picutz mai mult. Eu si acum regret ca nu i-am folosit din prima ! La 7-8 kile platesti in jur de 30 de lire.Ai si un tabel la ei pe site. Nu le fac reclama, cine vrea poate sa stearga partea asta.Doresc doar sa ajut si sa nu mai pateasca si altii ce am patit eu cu firme de duzina.

Pana la urma e cineva care sa imi afle adresa celor de la Tib Trans?

Sincer, fereste-te de Atlasib! E plin netul cu povesti "numai de bine" despre ei, si de la useri pe forum-uri serioase - cu zeci sau sute de post-uri la activ, despre cum Atlasib-ul "le-au vamuit coletele" de bunurile de valoare. Adica trimiti un telefon gen iPhone sau asa ceva...sa nu te miri ca nu mai ajunge!

Si ca sfat: INTODEAUNA ASIGURATI MARFA LA VALOAREA REALA !
M4V3RiCk
Haiduc
Haiduc

Postby LiviaG » Aug 16th, '11, 10:10

salut.

imi pare rau sa aud asa ceva.
eu doar o singura data am folosit serviciile lor si am fost multumita, motiv pt care am si postat datele lor aici.
cat despre adresa lor, nici daca ma impusti, vorba aia, nu mai imi amintesc. stiu ca n-au birou, undeva afara din londra NW este zona, au inchiriata o parcare a unui mall.

dar am tot cautat prin hartoagele mele si nu gasesc adresa. am avut post code- ul dar l-am ratacit.
stiu ca nu sunt de folos aceste date, dar am si cautat pe internet si tot n-am gasit.
imi pare rau.

te inteleg ca esti suparat, dar eu zic, tot pe cale amiabila sa rezolvi cu ei!
o zi frumoasa!
LiviaG
Senior
Senior

Postby veronik » Aug 16th, '11, 10:13

multumesc mult pentru raspuns! o amica a mea a tot folosit dpd si a fost multumita,cred ca pana la urma ajungi sa preferi sa platesti putin mai mult dar sa stii ca se merita.ma minunez de cei de la atlassib,ii credeam o firma serioasa.habar n-aveam ca-ti fac "controlul" la pachete.i-am avut in vedere si pe cei de la tib trans,vazusem o reclama unde spuneau ca i-ar fi folosit si ambasada (parca) etc,dar dupa ce am citit postarea dumneavostra am inceput sa reconsider aceasta decizie.pana la urma cred ca am sa optez pentru dpd,mi-ati recomandat-o si dumneavoastra si acea amica.multumesc tare si sper sa va rezolvati problema cu coletul intr-o perioada cat mai scurta si in favoarea dumneavoastra!o zi buna!
veronik
Haiduc
Haiduc

Postby LiviaG » Aug 16th, '11, 10:25

eu am trimis de cateva ori bune cu atlassib si n-am avut probleme.
de fiecare data ma intrebau daca trimit valori gen: metale pretioase sau aparatura -telefoane, electrocasnice etc- ca sa stie sa le declare pe foaia de drum.

nu a fost cazul, pana acum sa trimit asa ceva, dar am trimis mobilier de copii prin ei fara probleme.

plus ca odata, in drum spre ei, chiar aproape de M25, care e la 2 ore distanta de casa mea, mi s-a defectat masina si a trebuit sa ne recupereze AA sa ne duca la service. si era deja ora 5pm. i-am sunat ca o sa intarziem si ca trebuie neaparat in ziua aia sa trimit coletul si a zis sa vin cand pot. si am ajuns la ora 10.30pm in Londra (cu alta masina)!!!

alta data tot cam asa, l-am sunat ca vin tarziu, ca locuiesc departe si doar atunci pot si nu au fost probleme.

nu m-au tarifat extra si nu mi-a comentat nimeni nimic. m-am scuzat chiar de la inceput si i-am cerut acordul sa ne vedem asa tarziu.

e mai ieftin decat Royal Mail si pe mine nu m-au dezamagit.

ca am apelat la Tiberiu Antohi, am facut-o doar pt ca baiaul de la Atlasib deja plecase si nu mai putea sa ma vada la ora aia, plus ca mi-a convenit ca a fost mai ieftin.

acum ce sa mai zic?
eu am incredere in ei in continuare, dar cand e vorba de trimis asa ceva important eu zic sa tratezi problema ca atare si sa te asiguri din start ca va ajunge. il iei pe ala de piept si-i zici ca neaparat sa ajunga, ca de aia dai bani -ras2- -nu-ma-uit-

numai bine.
LiviaG
Senior
Senior

Postby M4V3RiCk » Aug 16th, '11, 12:35

Din moment ce sunt injurat la telefon de morti si f*** in gura de patronul acestei firme, ca am avut tupeul sa-l intre in mod civilizat ce se intampla cu valorosul meu colet, nu stiu ce cale amiabila mai poate exista!

Asa se trateaza cu clientii?!

Ba mai mult dupa ce nu si-a facut treaba si a zacut coletul o saptamana in UK fara sa ma anunte deloc (eu ieri il sunasem in timpul orelor de program sa aflu care e treaba cu marfa mea, crezand ca e deja in tara), azi imi spune sa-i platesc 17 lire ca sa vina alta firma sa imi ridice coletul din UK, sau sa mai astept inca o saptama sa ajunga la Suceava !

Cu mentiunea sa nu-l mai stresez cu telefoane! Vi se pare normal, asa sa se vorbesca cu un client?
Omul asta a auzit in viata lui de dictonul "clientul are intodeauna dreptate?"
Adica dupa ce m-a injurat ca la usa cortului, acuma sa-i mai platesc si 17 lire??

Deja ce face acest individ intra la insalatorie si cu ultimul mail primit se adauga santajul.

Ceva de genul "baga banii astia, ca altfel nu iti mai vezi coletul"

Nu stiu, dar nu mi se pare deloc profesional.

Cat despre asigurarea care o ofera la bunuri, cred ca e egala cu zero.

Asa ca idee, daca coletul ajungea la timp, si nu primeam explicatii de gradinita, nu aveam nici o problema sa platesc serviciile! Ba mai lasam si de la mine !
Chiar puteam sa zic "da dom`le, jos palaria! Nota 10 !"
M4V3RiCk
Haiduc
Haiduc

Postby dromaderu » Aug 16th, '11, 16:55

M4V3.... ( de unde le scoateti omule??? -plans2- )

tu ai factura sau chitanta pentru acel colet?
Acolo e toata povestea.

Daca da, da-i bataie, daca nu, tre sa te porti frumos cu ei, sa-ti vezi produsul inapoi.

Din cele doua/trei parca, experiente ale mele, niciodata nu am primit chitanta ,

drept, nici nu am intrebat,

mi se pare ca serviciul este un fel de bara/bara, caci, daca ar plati tot ce este de platit la stat,
nu cred ca ar mai putea oferi 1£/kg.

Asadar, daca e vorba de ceva haine/mobilier/chestii minore,
se merita, nu fura chiar toti si, isi construiesc totusi o reputatie pe publicitatea "din gura'n gura",

dar, daca este vorba de chestii mai sensibile/scumpe, well,

iti iei un risc mare!

Bafta in recuperarea coletului!
dromaderu
Contributor
Contributor

Postby M4V3RiCk » Aug 16th, '11, 17:40

dromaderu wrote:M4V3.... ( de unde le scoateti omule??? -plans2- )

Acolo e toata povestea.

Ce traeba are prefectura cu stampila primariei, vb lui Caragiale?! Eu am apelat la ei sa imi faca un serviciu si am fost tratat cum am fost tratat.

Si anume...ce scot? Ti se pare normal astfel de tratement ?!
M4V3RiCk
Haiduc
Haiduc

Postby dromaderu » Aug 16th, '11, 17:47

M4V3RiCk wrote:

Acolo e toata povestea.

Ce traeba are prefectura cu stampila primariei, vb lui Caragiale?! Eu am apelat la ei sa imi faca un serviciu si am fost tratat cum am fost tratat.

Pai absolut ca nu este OK cum esti/ai fost tratat dar,

daca ai chitanta,
poti sa te adresezi cuiva,
daca nu, doar noua , aici, cu efect zero,
din pacate!
dromaderu
Contributor
Contributor

Postby lovelyd » Aug 16th, '11, 18:00

M4V3RiCk wrote:

-ras2- -ras2-

@M4V3RiCk,

User-ul dromaderu se referea la "nick-ul/user-ul" ales/creat de tine ! -da-da-

@cata

Si eu ma "pierd" cand trebuie sa scriu aceste "denumiri" asa ca folosesc copy/paste. -ras4-
lovelyd
Senior
Senior

Postby M4V3RiCk » Aug 16th, '11, 18:01

nu stiu dc multi aveti impresia ca un colet se poate livra doar personal, din mana in mana !

Nu..coletaria se poate face si altfel.
Eu i-am cerut omului sa imi ridice in numele meu coletul de la o anumita adresa, sa-l ia si sa mi-l trimita in Romania.
Pare simplu, nu? Doar ca...e greu cu rromanii !

Deci in cazul asta ce chitanta ce factura ce...mai stiu eu ce minune sa am, din moment ce eu nu am primit nici un act?
Eu sunt in Buc el e in Londra?

off...greu...greu...
M4V3RiCk
Haiduc
Haiduc

Postby dromaderu » Aug 16th, '11, 18:17

Well,
acu' realizez,

desigur ca eu ma referisem la dificultatea de a-ti scrie nick-ul...

Este absolut revoltator ce ti s-a intamplat insa,
daca nu poti face dovada celor descrise ( prin chitanta),
singura speranta este sa aibe acesti tiberiu.uk ceva bun simt si sa-ti trimita pachetul finalmente la destinatie!

Eu cred/sper ca o vor face caci, au interes sa-si mentina afacerea, au reclame si pe celalalt forum,
nu vreau sa cred ca sunt de rea credinta.

Faptul cum ai fost tratat la telefon, well, asta intra deja la alte povestiri...

Tupeul/nesimtirea , le sunt incurajate tocmai de faptul ca, finalmente, nu ai cui sa te adresezi,
daca nu ai factura fiscala!

Orice autoritate careia te vei adresa (eventual) iti va cere dovada trimiterii acelui colet.
dromaderu
Contributor
Contributor

Postby Doriscuta » Aug 16th, '11, 23:03

Sotul meu a trimis anul trecut cu aceasta firma http://smartparcel.co.uk/ro/page/,Conte ... e-uri.html.
Pe vremea aceea se chemau "mplusp".
Nu au fost probleme de niciun fel, au fost seriosi.Firma este poloneza.
Acum vad ca au schimbat denumirea firmei si au mai marit preturile.
Doriscuta
Caligraf
Caligraf

pachete uk - romania

Postby bojanrares » Oct 27th, '11, 21:11

buna
doresc sa trimit un pachet in romania din uk daca stie cineva o firma serioasa si ieftina desigur.
as dori un numar de tel sau un site
va multumesc mult
bojanrares
Calfa
Calfa

Re: pachete uk - romania

Postby pop1982 » Oct 27th, '11, 21:14

Incearca in Sectiuni- Afaceri romanesti in uk, acolo gasesti cateva companii

Aici ai linkul http://www.romani-online.co.uk/curierat
pop1982
Contributor
Contributor

Postby monel » Oct 28th, '11, 08:43

Buna,
Acum o luna eu am trimis niste pachete din Romania catre UK prin crespocom (crespocom.com). Si a fost ok. Au venit dupa pachete si le-au predat in uk la timp, au sunat inainte. Doar ca am vazut pe site-ul lor ca au tarif mai mare pentru a trimite din Uk catre Romania (£1.5/kg, inside M25).
Eu am fost multumita de ei. Mai ales ca lucreaza door to door.
Daca incerci si alte variante, te rog sa imi spui si mie.
monel
Gramatic
Gramatic

Postby bojanrares » Oct 28th, '11, 13:26

va multumesc frumos
bojanrares
Calfa
Calfa

Postby bojanrares » Oct 28th, '11, 13:28

am sa te anunt
multumesc mult
bojanrares
Calfa
Calfa

Postby delia_dan » Oct 28th, '11, 18:10

Acum cateva zile sotul meu a sunat la toate numerele de telefon de la categoria "curierat". Jumatate nu au raspuns, un tip a spus ca nu se mai ocupa cu tipul asta de afacere, alti vreo 2 au raspuns ceva de genul: Nu sa poati domnu ca noi sintem la romania acuma. Un tip i-a propus sotului meu sa se intilneasca in parcul X ca sa ia pachetul. Asa ca am apelat la eurolines, ieri a venit un tip de la City Link si a luat coletul de acasa. Sper sa ajunga cu bine in tara.
delia_dan
Gramatic
Gramatic

Postby dromaderu » Oct 28th, '11, 18:36

Crespocom sunt OK,

asa este insa,

convorbirile telefonice pot trasa un sentiment de nesiguranta, dar,

oamenii aia sunt soferi,
nu au training in phone sale.
Dar, iti iau pachetul de la usa si-l duc la destinatie.

Dac vrei sa faci asta ieftin, sunt OK, daca ai bani,

DHL
dromaderu
Contributor
Contributor

Postby Dan » Oct 28th, '11, 19:12

delia_dan wrote:Acum cateva zile sotul meu a sunat la toate numerele de telefon de la categoria "curierat". Jumatate nu au raspuns, un tip a spus ca nu se mai ocupa cu tipul asta de afacere, alti vreo 2 au raspuns ceva de genul: Nu sa poati domnu ca noi sintem la romania acuma. Un tip i-a propus sotului meu sa se intilneasca in parcul X ca sa ia pachetul. Asa ca am apelat la eurolines, ieri a venit un tip de la City Link si a luat coletul de acasa. Sper sa ajunga cu bine in tara.

Multumesc de informatie.
Saptamana viitoare o sa sun la numerele respective sa verific ce exista si ce nu.
http://zello.com/channels/k/ceBiO
Dan
Administrator
Administrator

Postby dromaderu » Nov 2nd, '11, 11:26

Doar ce am vb la telefon cu Crespocom,
orice este in afara Londrei, se taxeaza la 2£/kilogram,

stie cineva ceva mai ieftin ,
repet, in afara Londrei!

Eu tre sa trimit cca 50Kg.

Tibtrans, sau tiberiu.co.uk

au pe site ca fac livrari si din afara Londrei,
dar la telefon,
au zis ca nu fac asa ceva,

poate le actualizeaza cineva site-ul... -ras4-
dromaderu
Contributor
Contributor

Postby sapanta » Nov 2nd, '11, 13:28

le-ai spus ca ai 50kg? asta pare min
1,29 £ / KG !!! in afara LONDREI minim 50 KG
sapanta
Talmaci
Talmaci

Postby delia_dan » Nov 2nd, '11, 14:53

Trebuie sa fac o rectificare la postul meu precedent. Este vorba de Eastlines, nu Eurolines. Asa cum am spus, un tip de la City Link a ridicat vineri coletul iar ieri dupa amiaza a ajuns in Bucuresti. Tariful minim e 19 lire pe coletul pina in 10 kg iar ce depaseste se taxeaza cu 1,90lire/kg. Nu e diferenta mare fata de Crespocom dar... Singura problema ar fi ca nu poti stabili o ora de colectare, ti se da doar un interval orar (9-17.30) asa ca trebuie sa stai toata ziua acasa. Dar coletul a ajuns in bune conditii si foarte repede. Foarte multumiti!!!
P.S. Locuiesc in afara Londrei

eastlines.co.uk
delia_dan
Gramatic
Gramatic

PreviousNext

138 posts • Page 2 of 51, 2, 3, 4, 5