Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

Lista Neagra a firmelor de intermediere job-uri !

Ce servicii ti-ar putea face viata mai usoara in UK
180 posts • Page 1 of 61, 2, 3, 4, 5, 6

Lista Neagra a firmelor de intermediere job-uri !

Postby taranu » Oct 5th, '09, 20:15

SC Tehnic Job Consult SRL Bucuresti

Escroci !!!
Feriti-va de ei, ofera contracte de munca false si din pacate sunt peste 20 de romani care au ajuns in UK prin intermediul lor "angajati" ai unor spalatorii auto.

Evident firma din UK nu a aplicat pentru WP, nici nu avea cum, pentru job-uri de necalificati si astfel oamenii lucreaza ilegal si sunt tratati si platiti extrem de prost.

Sa nu mai spun ca bietii oameni au platit fiecare peste 1000 euro drept comision de intermediere.

Va rog sa postati oriunde aceste date despre aceasta firma si astfel sa le taiem un pic elanul, caci evident din nou autoritatile romane (daca le putem numi asa), spun ca nu le pot face nimic escrocilor.

Poate dl. Ambasador Jinga se va implica si va gasi o cale sa impiedicam acesti traficanti de carne vie sa mai comita astfel de fapte.
Poate niste fluturasi in limba romana in fiecare aeroport distribuiti gratuit cu un titlu sugestiv ar ajuta.
taranu
Nobil
Nobil

Re:Lista Neagra a firmelor de intermediere job-uri !

Postby Daniele » Oct 6th, '09, 21:11

Multumim mult pt informatie. Daca o sa aud vreo persoana venind cu firma asta - o sa ii instiintez. Ar fi bine daca toti romanii care aud de escrocerii de astea le-ar face publice intr-un timp scurt. Poate asa mai invata o parte a romanilor - aia mai neagra, ca pt a castiga trebuie sa si muncesti - asa e in Uniunea Europeana. Si nu are legatura cu discriminarea de nici un fel.
Daniele
Caligraf
Caligraf

Re: Lista Neagra a firmelor de intermediere job-uri !

Postby lovelysmile » Dec 16th, '10, 15:20

apropo dar de firmele fronterra si eurolife?
There is something always to love, and if you have not learned this, it means you have not learned anything.
lovelysmile
Erudit
Erudit

Postby tzuculina » Jan 12th, '11, 18:56

Fronterra e in regula!
tzuculina
Librar
Librar

Postby ancad26 » Jan 17th, '11, 20:06

Terra group din cluj si alte orase sunt o mare teapa ! din sept sotul a depus cv cu taxa de rigoare etc si nici un raspuns ! in contract scrie ca treb sa primesti o oferta in 9 luni de la ei !
da avenit una pe spania cules de portocale desi ff clar a specificat anglia !!
ancad26
Librar
Librar

Postby Adi PC » Jan 17th, '11, 21:12

Consfintesc si eu, Fronterra foarte OK. Nu am gasit absolut nici o dovada negativa.
By the way, fata de ceea ce scrie pe siteul lor, nu se ocupa in prezent decat de domeniul medical si fast-food. Scurt.
Adi PC
Sfatuitor
Sfatuitor

Postby neguraizabelaelena » Feb 24th, '12, 21:15

buna! as dori sa stiu daca imi poate spune cineva ceva in legatura cu work experience? a plecat cineva dintre voi cu ei? sunt in regula? eu mi-am depus cv-ul pt care assistant si am fost contactata de ei, dar vreau sa ma asigur ca e totul in regula inainte de a semna contractul. multumesc
neguraizabelaelena
Cetitor
Cetitor

Postby andreivaly » Feb 24th, '12, 21:49

Salut,

Da un search pe forum despre ei si ai sa gasesti un topic numai al lor.
andreivaly
Erudit
Erudit

Postby 13alina » Feb 24th, '12, 22:41

Eurolife sunt ok.....eu am venit cu aceasta firma in UK
13alina
Scrib
Scrib

Postby claudiu m » Feb 25th, '12, 05:45

13alina wrote:Eurolife sunt ok.....eu am venit cu aceasta firma in UK

Pe situ lor zice ca au adresa in militari,Bucuresti sunt seriosi cine stie mai multe detalii despre ei ?
Heisenberg says
Relax
claudiu m
Senior
Senior

Postby kikilici » Mar 10th, '12, 19:47

poate mi se pare mie, sau nu este normal sa ti se ceara banii astia inainte de a pleca?
de pe site-ul eurolife:
"Dupa trecerea interviului, se semneaza contractul de mediere intre candidat si Agentia Eurolife Consulting si se plateste Taxa de procesare a dosarului (250 RON + TVA). Semnarea contractului de munca se face dupa constituirea completa a dosarului si semnarea ofertei ferme de munca.In general contractul se semneaza in functie de data la care s-a stabilit plecarea si inceperea contractului de munca
Plecarea va fi in aproximativ 4 saptamani de la data obtinerii unei programari la Home Office pentru obtinerea Yellow Card, insa data depinde foarte mult de programarea oferita de Home Office. In decurs de 48 de ore de la primirea si semnarea contractului de munca candidatul are obligatia de a achita Taxa de plasament (1000 RON + TVA) si taxa pentru asistenta in obtinerea Yellow Cardului (475 Lire Sterline).
Costul biletului de avion este suportat de candidat si difera in functie de data cumpararii (intre 100 si 180 Euro)"
kikilici
Gramatic
Gramatic

Postby mirelamaria85 » Apr 9th, '12, 10:16

Buna, sunt noua pe acest forum, am o oferta pe un post de care assistant, venita din partea Universal Resources Bureau cu sediul in Leeds. Stiti ceva despre aceasta firma? Mentionez ca interviul l-am dat cu o romanca, mi-au promis un contract de 6-12 luni. Nu stiu ce sa fac, sunt confuza! daca cumva sunt persoane care lucreaza ca si care assistant si imi pot spune cateva lucruri le-as fi recunoscatoare. Multumesc!
mirelamaria85
Cetitor
Cetitor

Postby silviam » Nov 23rd, '12, 13:46

Buna ziua, despre ANSA Jobs stie cineva ? Am achitat taxa pentru interviu 100 ron, in urma acestuia, mi s-a trimis contractul insa trebuie sa achit si o taxa de 150 euro. Urmeaza sa plec pe 5 ianuarie.Firma este din Targu Mures .
Multumesc,
silviam
Calfa
Calfa

Postby nicole2005 » Nov 23rd, '12, 19:01

silviam wrote:Buna ziua, despre ANSA Jobs stie cineva ? Am achitat taxa pentru interviu 100 ron, in urma acestuia, mi s-a trimis contractul insa trebuie sa achit si o taxa de 150 euro. Urmeaza sa plec pe 5 ianuarie.Firma este din Targu Mures .
Multumesc,

Buna,
ai putea te rog sa imi dai si mie un numar de mobil de la ei te rog, ca am vazut ca ai luat legatura cu ei. Incerc si eu sa dau de ei.
Cum a fost cu ei la interviu? A trebuit sa te duci la ei? Pe ce pozitie pleci? Si comision cat ti-au cerut ?Care mai de care cer comision de ti se ridica parul in cap. asta e tot 150 de euro?
Merci mult.
poti sa trimit PM .
nicole2005
Cronicar
Cronicar

Postby topazblue » Jan 9th, '13, 16:32

ATENTIE!

Firma Topaz Blue nu este de incredere. Directorul firmei ADRIAN PARK este un escroc! Nu platiti sub nici o forma pentru ca veti ramane fara bani. Promite loc de munca in uk cu acte ca si student, gaseste curs si locuinta dar totul este o minciuna!
Adrian Park a mai avut o serie de firme cu acelasi profil si a pacalit o multime de oameni, romani, bulgari si alte netionalitati prntre care filipinezi care plateau pentru curs si viza si sume de 4,5 mii de lire.
Alte firme pe numele lui sunt:
Active:
RUBY RED ROMANIA LIMITED
TOPAZ BLUE CONSULTANCY LIMITED
EMERALD GREEN CONSULTANCY LTD
NTG TRAINING LTD.

Alte firme pe care le-a avut:
JIVARO LIMITED I
SAPPHIRE BLUE CONSULTANCY LIMITED
JIVARO (UK) LIMITED
EUREKA CONSTRUCTION & ENGINEERING RECRUITMENT SOLUTIONS LTD
http://WWW.SENDMYCV.COM LIMITED
THAI INNS AND RESTAURANTS UK LIMITED
http://WWW.SEARCHFORMYNEXTJOB.COM LTD
STAFF TROUBLE RECRUITMENT (UK) LIMITED
CARESTAFF UK LIMITED
BEE INSURED LIMITED
OFFICE TROUBLE CONSULTANCY LIMITED
CO. DIRECTORY LIMITED
INN TROUBLE CONSULTANCY LTD
TROUBLE HOLDINGS LIMITED
INN TROUBLE RECRUITMENT LTD
OFFICE TROUBLE RECRUITMENT LIMITED

Adrian Park este un sarlatan, un om care a pacalit nu numai romani dar si britanici care i-a angajat si care i-a manipulat.
Alte site-uri sa va informati: http://company-director-check.co.uk/director/908251053
http://www.thestudentroom.co.uk/showthr ... ?t=2140116
topazblue
Cetitor
Cetitor

Postby sky1982 » Jan 12th, '13, 12:19

Subscriu si eu la cele spuse despre Topaz blue.As mai adauga pe lista BRG work, Ansa Job, Eurolife a cam disparut sar tot teapa este.Asta pot spune doar din cercetarile facute de mine pe site citind nenumarate topic-uri.O zi buna.
sky1982
Gramatic
Gramatic

Postby Dan » Jan 12th, '13, 12:55

topazblue wrote:ATENTIE!

Firma Topaz Blue nu este de incredere.

Si sa presupunem ca TU esti de incredere.
Smart.
http://zello.com/channels/k/ceBiO
Dan
Administrator
Administrator

Postby Eugreen » Jan 23rd, '13, 11:19

O sectiune, ori experiente impartasite de romani multumiti de firmele cu care au colaborat ?
Eugreen
Haiduc
Haiduc

Postby Dan » Jan 23rd, '13, 11:23

Eugreen wrote:O sectiune, ori experiente impartasite de romani multumiti de firmele cu care au colaborat ?

Si eu sunt curios.
Chiar discutam cu un coleg de pe forum - lista neagra poate contine toate firmele de intermediere, pentru ca e normal ca oricare are clienti nemultumiti, iar aia multumiti sunt considerati "reclama mascata".
Dan
Administrator
Administrator

Postby IONIK » Jan 30th, '13, 17:07

[quote="13alina"]Eurolife sunt ok.....eu am venit cu aceasta firma in UK[/quo
Buna,sunt nou nouta pe site.As vrea sa stiu daca de curand a mai plecat cineva cu EUROLIFE CONSULTING din Bucuresti via UK?Cat de incredere pot fi? Va multumesc.
IONIK
Cetitor
Cetitor

Postby corina13 » Jan 30th, '13, 18:07

mirelamaria85 wrote:Buna, sunt noua pe acest forum, am o oferta pe un post de care assistant, venita din partea Universal Resources Bureau cu sediul in Leeds. Stiti ceva despre aceasta firma? Mentionez ca interviul l-am dat cu o romanca, mi-au promis un contract de 6-12 luni. Nu stiu ce sa fac, sunt confuza! daca cumva sunt persoane care lucreaza ca si care assistant si imi pot spune cateva lucruri le-as fi recunoscatoare. Multumesc!

Buna, te pot ajuta cu multe informatii despre URB, in mare iti pot spune ca: nu este o firma recunoscuta de Home Office, te ajuta sa-ti deshizi doar cont bancar, NINO nu ti-l poti obtine cum te asigura" Stefania" ca totul este inregula, dar cu toate neplacerile pe care le ai din partea lor este un inceput pt a face ceva in viitor.Cunosc 2 personae care au venit prin URB,doar o persoana si-a abtinut NINO in mod illegal,prin consilieri, bineinteles ca a platit pt acele servicii...iar, hotelul in care ve-i fi cazata nu sunt conditii de stat(dupa cate am inteles,deci nu stiu sigur)
si o sa platesti foarte mult pt 3 saptamani(in cazul in care nu stii engleza)sau o saptamana de inductie(in cazul in care stii engleza, adica 500£), sfatul meu este sa te cazezi in alt hotel cu 15 £/noapte(105£ intr-o saptamana) sau 50 £(350£ intr-o saptamana). Sunt situatii in care nu-ti ofera job-ul imediat dupa ce ai terminat saptamana de inductie cum te asigura "Stefania Ursache" sau "Radu".
Bafta!
P.S- daca te hotarasti sa accepti, eu ma aflu in Leeds si te pot indruma cat de cat(nu sunt de mult timp, dra te pot ajuta cu ce stiu)
corina13
Haiduc
Haiduc

Postby Mutu » Jan 31st, '13, 00:25

Corina13 raspunsul tau vine cam tarziu. Mesajul original este postat in Aprilie anul trecut.
Image
Mutu
Contributor
Contributor

Postby yela_ » Feb 8th, '13, 12:13

Buna,
Am primit o oferta de munca de la o firma din Uk. Se poate verifica pe vreun site firma din Uk? (cum e de exemplu in Romania Oficiul National al Registrului Comertului)

Va multumesc!
yela_
Caligraf
Caligraf

Postby Anonymous » Mar 23rd, '13, 18:31

Sincer sa fiu ma mira studiile voastre universitare daca ati apelat la asemenea excroci. Ia si te informeaza pe Direct Gov cu ce se mananca viata in uk si completeaza cu informatii de pe forumul acesta
Anonymous

Postby CristianBaraghiu » Mar 24th, '13, 18:06

Presupun ca ai vorbit ca sa te afli in treaba acum. Ce legatura au studiile mele cu faptul ca am aplicat pentru un job acum 8 luni de zile, intre timp am dat si banii, dupa ce in prealabil am cautat si firma respectiva daca este in legalitate.Pe site-ul guvernului apare in perfecta legalitate. E vina mea ca nu am pile ca tine in UK sa ma ajute sa nu iau teapa. De romani-online.co.uk am aflat abia aici si acum dupa ce am parcurs toti pasii necesari intocmirii unui dosar pentru Yellow Card sunt mai lamurit, desi sa o iei de la capat intr-o tara noua nu este deloc usor. Nu cred ca afli cu ce se mananca viata in UK doar de pe site-ul guvernului, dar tu cred ca ai venit deja invatat din Romania si nu te mai deranja sa-mi raspunzi. Atentie tuturor pe viitor!
CristianBaraghiu
Haiduc
Haiduc

Postby alamicupiticu » Mar 29th, '13, 10:51

am terminat post-liceala in 2012, am coleg care a ajuns in cambridge ca care-assistant cu eurolife, din ce am inteles singurele lui nemultumiri au fost ca asteptat vreo 3-4 luni de cand la acceptat angajatorul pana a plecat, a doua nemultumire e chiria
alamicupiticu
Haiduc
Haiduc

Postby CristianBaraghiu » Apr 2nd, '13, 14:22

CristianBaraghiu wrote:
topazblue wrote:ATENTIE!

Firma Topaz Blue nu este de incredere. Directorul firmei ADRIAN PARK este un escroc! Nu platiti sub nici o forma pentru ca veti ramane fara bani. Promite loc de munca in uk cu acte ca si student, gaseste curs si locuinta dar totul este o minciuna!
Adrian Park a mai avut o serie de firme cu acelasi profil si a pacalit o multime de oameni, romani, bulgari si alte netionalitati prntre care filipinezi care plateau pentru curs si viza si sume de 4,5 mii de lire.
Alte firme pe numele lui sunt:
Active:
RUBY RED ROMANIA LIMITED
TOPAZ BLUE CONSULTANCY LIMITED
EMERALD GREEN CONSULTANCY LTD
NTG TRAINING LTD.

Alte firme pe care le-a avut:
JIVARO LIMITED I
SAPPHIRE BLUE CONSULTANCY LIMITED
JIVARO (UK) LIMITED
EUREKA CONSTRUCTION & ENGINEERING RECRUITMENT SOLUTIONS LTD
http://WWW.SENDMYCV.COM LIMITED
THAI INNS AND RESTAURANTS UK LIMITED
http://WWW.SEARCHFORMYNEXTJOB.COM LTD
STAFF TROUBLE RECRUITMENT (UK) LIMITED
CARESTAFF UK LIMITED
BEE INSURED LIMITED
OFFICE TROUBLE CONSULTANCY LIMITED
CO. DIRECTORY LIMITED
INN TROUBLE CONSULTANCY LTD
TROUBLE HOLDINGS LIMITED
OFFICE TROUBLE RECRUITMENT LIMITED

Adrian Park este un sarlatan, un om care a pacalit nu numai romani dar si britanici care i-a angajat si care i-a manipulat.
Alte site-uri sa va informati: http://company-director-check.co.uk/director/908251053
http://www.thestudentroom.co.uk/showthr ... ?t=2140116

blablalba

Daca stie cineva la ce agentie SERIOASA am putea sa apelam sa ne gasim de munca, am ramane profund recunoscatori. Avem studii universitare, suntem calificati pentru munca in hotel/restaurant, dar putem face orice altceva daca ni se ofera.

Multumesc

As dori sa rectific ceea ce am spus mai sus despre Adrian Park si Topaz Blue. Timp de 2 saptamani acesta nu ne-a raspuns la telefoane si am crezut ca ne-a lasat balta. Acum insa am fost sunati personal de Adrian si vad ca se agita sa gaseasca o solutie pentru situatia in care ne aflam.
Imi pare rau daca am dezinformat pe cineva, insa pentru noi situatia pare sa se indrepte. Va tinem la curent cu noi informatii.

Multa bafta tuturor!
CristianBaraghiu
Haiduc
Haiduc

Postby Anonymous » Apr 2nd, '13, 14:35

:)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))
Anonymous

Postby Dan_iel » Apr 2nd, '13, 20:35

Vis a vis de TopazBlue- eu am venit, acum un an, in Anglia cu ICEP World, agentul din Ro al TopazBlue. Trebuie facute totusi niste diferente intre cele doua agentii. Pe de o parte, mie, TopazBlue mi-a indeplinit cerintele, in timp ce ICEP World NU. Cazul meu e unul mai special, eu am plecat de la primul loc de munca in urma unor probleme legate de discriminare si chiar rasism, alimentatia de la hotel sau chiar "accommodation". In principiu, toate. Am scris emailuri tuturor, ba chiar am mers la ICEP si mi-am cerut banii inapoi (am totul inregistrat, salvat). Dan Radu, de la ICEP, mi-a raspuns intr-un mod cel putin neadecvat, nesimtit. In timp ce, pe de alta parte, de fiecare data cand am cerut ceva la Topaz, am fost ajutat. E adevarat ca am platit bani importanti, dar asta e viata... Am strans, de-a lungul acestui an, o multime de dovezi care incrimineaza si am sa merg cu ele, atunci cand va veni timpul, impotriva ICEP World. Mi-a fost "atrasa atentia" sa am grija ce spun, ca ma vor da in judecata, ICEP Romania facand parte dintr-o chestie mai larga, ICEP WORLD. Europa, comparativ cu alte locuri, SUA sau Caraibe, pe unde am mai lucrat, este o mizerie, lipsa de respect, discriminare, prostie.Le recomand celor care fac galagie sa citeasca cu multa atentie Client Care si sa aiba grija sa stea departe de ICEP, ICEP contacteaza oameni doar din lacomie, vrea sa-si traga niste bani pe un temei hilar, problema lor e ca au pierdut "biznisul", nu ca le pasa lor de cineva. Am strans niste chestii legate de multe plasamente ICEP si prin alte parti, dar am semnat un contract care spune ca nu am voie sa le fac reclama proasta, asa ca aceste lucruri vor merge in fata oamenilor pe cale JURNALISTICA, investigatie de presa, nu direct de la mine. Il astept pe DAN Radu oricand la o discutie CU ARGUMENTE.
Dan_iel
Calfa
Calfa

Postby Dan » Apr 2nd, '13, 20:36

CristianBaraghiu a insistat pe toate caile pentru a i se sterge ce a spus.
Am editat, dar as vrea sa nu se mai repete. Cand spui cevam iti asumi cele spuse. ROMANi ONLiNE nu este un instrument care face dreptate, nu este o platforma pentru a santaja diversi.

@CristianBaraghiu - cu parere de rau, contul ti-a fost dezactivat.
Dan
Administrator
Administrator

Next

180 posts • Page 1 of 61, 2, 3, 4, 5, 6