Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

Facturi,billuri,plus alte cheltuieli.

Ce servicii ti-ar putea face viata mai usoara in UK
50 posts • Page 1 of 21, 2

Facturi,billuri,plus alte cheltuieli.

Postby cata246 » Oct 6th, '08, 14:39

Am schimbat providerul de gaz/energie in iunie,bineinteles cautand o afacere mai buna.Deci momentan sunt cu British Gas,am fost cu EDF,iar inainte de ei,cu Sainsburys Energy.
Ideea topicului este ,daca cei ce cunosc mai bine,au mai multa experienta,pot veni cu sfaturi,idei,tipuri despre cum sau care sunt firmele mai avantajoase de oferit gaz/energie.
De asemenea,cine are o idee estimativa cam cat e consumul lunar (in pounnds) a unei familii de 4,cu TV,Sky box,si frigider,etc,etc..
De ce intreb-fostul meu provider,mi-a trimis un bill final,doar pt gaz,de 432£,desi plateam prin direct debit cam 45£/luna.
Mi se pare cam mult,mai ales ca aragazul e pe electric.
Greseala mea e ca nici nu am scris valorile la gaz/curent,asa pt mine.M-am apucat acuma sa o fac,ca sa constat ca din iunie pana in prezent am consumat doar 33 metri cubi de gaz,bine,nu am avut apa calda iulie/august,boilerul defectandu-se,asta fiind si motivul pt care ne-am mutat la B Gas,ne-au montat si combiboiler (care e de fapt centrala termica din RO),bine,oferindu-ne o reducere destul de mare.

Alta chestie-cum e cu apa?Noi platim lunar prin Direct Debit 41£,dar anul trecut dadeam 56,la Servent Trent Water.
E mult,e normal?
Despre telefonie s-a discutat pe alt topic,dar orice idei de saving sunt binevenite.
Multumesc de orice raspunsuri/idei.
cata246
Cavaler
Cavaler

Re: Facturi,billuri,plus alte cheltuieli.

Postby doloro » Oct 6th, '08, 23:43

Noi platim apa la thames water-27 pe luna -8 luni pe an iar despre telefon cred ca am mai scris pe uneva - vb gratis in Europa si platim 16 lire pe luna -talk talk de la carphone wareouse +broadband si convorbiri gratis in orice landline seara, este foarte avantajos.
Iar despre gaz-eu stiu ca british sunt cei mai scumpi, oricum ai putea sa intri pe un site unde sa compari si sigur gasesti mai ieftin,noi suntem cu southern electric si am platit 190 lire pt iunie, iulie august.
doloro
Caligraf
Caligraf

Postby cat » Oct 7th, '08, 11:51

432 de lire de platit cind schimbi furnizorul de electricitate si gaz mi se pare o suma mare, mai ales daca ai platit si lunar. Probabil ca facturile lunare s-au bazat pe estimari, si nu pe cifrele reale. Iar ultima factura a luat in considerare "actual reading".
Acum, ca ai citit contorul si stii cam cit consuma familia, e bine sa mergi pe un site gen compare.com, moneysupermarket.com si sa vezi cu ce sugestii vin ei. Din cite am vazut eu, British Gas are preturi diferite pentru zone diferite.

Se pare ca cel mai ieftin e cind ai acelasi furnizor pentru electricitate si gaz, platesti lunar prin direct debit si renunti la facturile pe hirtie (trebuie sa iau si eu in considerare acest sfat -badteeths- adteeths- ).

Cit despre idei de savings, uite un site unde se pare ca gasesti o suma, si chiar la zi:
http://www.moneysavingexpert.com/
cat
Cronicar
Cronicar

Postby florysana » Oct 7th, '08, 12:36

cata246:

noi platim tv £135(pt color) pe an,apa din nou odata pe an(foarte putin nu stiu cat exact ,sotul a platit cand eu nu eram inca aici),iar curentul si gazul e pe cartela.dupa cate am inteles de la sotul meu ,e mai avantajos pe cartela,iesim mai ieftin (asa spune el).noi punem £30 lunar pe card si folosim gazul si curentul nu gluma.specific :£30 lire pt curent si £30 pt gaz(British Gaz).acum de luna asta am pus £5o pt gaz deoarece dam drumul la caldura.centrala,aragazul ,e pe gaz...
mai platim si Virgin Media(internet,tv +tel) la abonament de £28,plus telefoanele mobile,inca nu ne-am hotarat la ce abonament sa ne bagam...deocamdata vorbim pe cartele O2....
deci:daca tragem linie se aduna ,dar eu sunt multumita cu gazul si curentul.ne intindem atat cat e plapuma -handlaugh2- andlaugh2- -sst- st-
florysana
Erudit
Erudit

Postby lucandrew2006 » Oct 8th, '08, 01:25

eu sincer cred ca cel mai bun site este" http://www.uswitch.com/?i=1 "
lucandrew2006
Gramatic
Gramatic

Postby splash » Oct 10th, '08, 00:27

Contoarele pe cartele, din cat am experimentat si am auzit, sunt cele mai scumpe! am avut acum 3 ani, pt o luna-oct, si nu imi ajungeau 20 'lei'/ sapt si nu mergea caldura decat seara si dim, cam o ora-doua, si era acum 3 ani!!! apoi am schimbat la Southern el.
British gas- era ok, dar acum suntem la Southern electric- Gaz = 180 pe 3 luni...iarna trecuta nov -febr; Electrica-tot cu Southern El = 120 /3 luni...dar sunt multe 'gadgets' in priza -shout- hout-
Apa=256/an; Council tax-.122/luna; Tv-135/anmai sunt????
'Gazolina', mobilelelele...asig masina...road tax.... -scratch- cratch-
splash
Mentor
Mentor

Postby catad » Feb 18th, '12, 00:08

Iulia verifica ce tip de abonament ai la cei cu apa intai. Da-le un tel si spune-le ca vrei sa platesti ca pana acum. Ar tb sa fie ok. Chestia cu DB este ca tu vei plati lunar acea suma de 96lire pana in momentul in care firma furnizoare de electricitate face modificari sau inchide DB-ul. Nu-i o problema pt ca la final cand vei termina cu ei iti vor trimite un cec acasa cu suma platita extra. Asta este unul din motive pt care nu am facut DB pt utilitati.
catad
Cavaler
Cavaler

Postby adelaide_ » Feb 18th, '12, 01:10

Stiu ca topicul e foarte vechi, dar a fost unicul care mi-a aparut cand am cautat pe tema asta.

Am 2 probleme:
1.Mi-a venit a 2-a factura la apa. Prima a fost pe 6 luni, cu plata in avans.Am zis ok, suntem noi veniti, nu stiu nimic despre noi, e normal asa. Dar acum mi se pare deja prea mult. Perioada de facturare 1 aprilie 2012- 31 martie 2013. Plata trebuie facuta pana in 1 aprilie 2013. E normal? Adica platesc de cu 1 an inainte consumul de apa pe tot anul urmator???

2. Gaz si curent. Am facut direct debit, ca am zis sa nu mai avem batai de cap. Cand am completat cererea m-au intrebat daca vreau sa platesc lunar sau trimestrial; am ales lunar, pentru ca asa mi-au emis primele 2 facturi . Apoi m-au intrebat ce suma vreau sa platesc? :)Mie mi s-a parut ciudat, ca in umila mea opinie, eu as plati cat am consumat (pentru ca de fiecare data anunt online consumul si o data la 6 luni vine domnu' de la companie sa ma verifice daca-i spun adevarul). Deci am lasat liber, fara suma.
Surpriza a fost cand mi-a venit factura trimestriala pe perioada octombrie-decembrie. Factura ok, 120 £; dar surpriza: direct debitul lunar 96£. Am zis ok, imi iau in prima luna 96 si apoi in a 2-a diferenta pana la 120 £...da de unde mi-au luat si in ianuarie si in februarie cate 96 £, deci pana acuma le-am platit 192 £ pentru o factura de 120 £.

Deci acuma intrebarile:

Asa e "regula" aici? Sa platesti cu 1 an inainte; iar DD sa-ti ia o suma pe luna si sa faca (presupun la sfarsitul anului) o balanta? O sa sun zilele urmatoare, dar mi-ar fi de folos sa stiu daca e ceva normal, sau au profitat doar de mine ca-s noua :)).

Rog pe cei foarte binevoitori, sa nu-mi dea sfaturi de genul "suna la companie sa afli"; evident asta e pasul succesiv; cum am spus, vreau sa inteleg cum e regula, daca evident este o regula.
Multumesc.
adelaide_
Nobil
Nobil

Postby adelaide_ » Feb 18th, '12, 11:07

merci Cata, saptamana viitotare ii sun si rezolv.
adelaide_
Nobil
Nobil

Postby Lancelot » Feb 18th, '12, 11:31

Adelaide,

Cu apa este asa daca nu ai direct debit si daca nu ai contor. Suna-i si cheama sa instaleze contor. Cele mai multe companii il dau pe gratis. Ai grija, cand suni or sa incearca sa te convinga sa continui fara contor pentru ca pentru ei a mai avantajos, dar pentru tine mai scump. Nu crede minciunile lor. La urma urmei, cu contor platesti cat consumi. In plus trebuie sa iti faci DD.

Cu gazul si curentul, daca ai primit factura de £120 pe trei luni, asta e £40 pe luna in medie. Dar tine cont ca e pe lunile de iarna. Deci un direct debit de £35 pe luna ar fi OK. Du-te la Atlantic Electric & Gas. Sunt foarte buni si printre cei mai ieftini. Eu cu aia sunt de ani de zile.

In ambele cazuri, ai grija ca facturile pot sa vina cu consumul estimativ. Daca e asa, suna-i si da-le consumul real si atunci vor inlocui factura precedenta.
Lancelot
Nobil
Nobil

Postby albea » Feb 18th, '12, 12:23

Mai, bine ca ati adus vorba, eu am probleme cu astia cu apa. La curent si gaz am ales EDF si se pare ca sunt ok. Platesc cu DD lunar, dar sun foarte atenti si la fiecare factura trimestriala imi pun balanta pe zero si modifica DD dupa cum este necesar. Dar sa revin la apa. Eu locuiesc in Essex si apartin de consiliul local Thurrock. Ei bine, aici se factureaza de 2 ori aceeasi apa. O data de catre compania de apa care o da la metru cub (am apometru) si dupa aia mai vine o factura pe aceeasi cantitate de apa, cu aceeasi valoare, dar de la alta companie care se ocupa - vezi, Doamne - de scurgeri si canalizari. Adica imi fac mie un serviciu ca ma scapa de aceasta apa. Va mai loviti careva de aceasta situatie? -hipno-
albea
Contributor
Contributor

Postby adelaide_ » Feb 18th, '12, 13:08

multumesc mult de sfaturi, Lancelot.

@Albea, uitandu-ma pe factura si eu am 2 voci diferite pe exact aceasi cantitate: water si wastewater. Diferenta e ca mie mi le factureaza aceasi companie.
adelaide_
Nobil
Nobil

Postby catad » Feb 18th, '12, 22:54

normal Albea ca tb cineva sa plateasca pt ca ploua in UK. toti platim apa de la ploaie. :D
catad
Cavaler
Cavaler

Postby glissando » Feb 19th, '12, 19:11

Hai mai ca eu in Bucuresti plateam apa, canalizare si... ape pluviale! Asa ca n-a inventat Marea Britanie ploaia :-)
glissando
Mentor
Mentor

Postby sapanta » Feb 19th, '12, 23:32

dar in buc se platea "asociatia" / "intretinerea".... nu prea avea lumea habar ce plateste exact
sapanta
Talmaci
Talmaci

Postby glissando » Feb 19th, '12, 23:52

La mine in bloc se afisa defalcat la avizier...
glissando
Mentor
Mentor

Postby catad » Feb 20th, '12, 17:15

@glissando: ai uitat un mic-mare amanunt, cantitatea de ape pluviale. :)
@sapanta: tu unde ai locuit in buc de nu era afisata la avizier factura catre asoc desfasurata? :)
catad
Cavaler
Cavaler

Postby albea » Feb 20th, '12, 17:52

catad wrote:normal Albea ca tb cineva sa plateasca pt ca ploua in UK. toti platim apa de la ploaie. :D

Mai. In Londra nu am platit niciodata altceva decat apa consumata. Sa se uite cineva pe o factura de la Thames Water si sa ne spuna.
albea
Contributor
Contributor

Postby ab5174 » Feb 20th, '12, 19:25

Factura de la Thames Water venita acum citeva zile, este pe un an

Water £208.72
Wastewater £141.51
ab5174
Cronicar
Cronicar

Postby sapanta » Feb 20th, '12, 21:01

glissando wrote:La mine in bloc se afisa defalcat la avizier...

si banuiesc ca notai atent sumele defalcate, in special apele reziduale / pluviale sau cum se kemau -ura- -ras1- -ras1- -ras1-
sapanta
Talmaci
Talmaci

Postby sapanta » Feb 20th, '12, 21:04

catad wrote:@glissando: ai uitat un mic-mare amanunt, cantitatea de ape pluviale. :)
@sapanta: tu unde ai locuit in buc de nu era afisata la avizier factura catre asoc desfasurata? :)

cum intrai de pe autostrada un pic mai incolo pe dreapta
-iesi-afara-

dar sincer nu ma uitam decat la suma totala, restante (daca uitasem sa platesc) si caldura (iarna) -xoxoxo-
sapanta
Talmaci
Talmaci

Postby glissando » Feb 20th, '12, 21:48

@catad ei, era o suma modica in Bucuresti dar ideea e ca era separat de canalizare... Adica plateam odata canalizare si mai plateam odata ploaia. L-am intrebat pe administrator cum se calculeaza si mi-a zis ca... la suprafata acoperisului blocului si dupa aia se imparte la suprafata apartamentelor.
@saptanta Nu, nu-mi notam, dar ar fi trebuit sa fac chestia asta, uite, acum as fi stiut si ce suma era :-)
blocu' tau unde era, la care autostrada, A1 sau A2?
glissando
Mentor
Mentor

Postby sapanta » Feb 20th, '12, 22:42

la A3!
sapanta
Talmaci
Talmaci

Postby sutemiwaza » Feb 21st, '12, 09:37

Numai ce ne-am mutat intr-o alta locuinta si ne-am hotarat sa schimbam EDF-ul cu British Gas.Din cate vad si aici pe forum, multora dintre voi vi se pare avantajos.Am avut o experinta neplacuta cu EDF-ul ,in trecut.pentru 2 luni de vara (dintre care una am fost in concediu)ni s-a trimis o factura de 890 de lire! Ridicol pentru lunile iulie si august.
sutemiwaza
Cronicar
Cronicar

Postby glissando » Feb 21st, '12, 22:36

@sutemiwaza da, BG sunt ok
@sapanta a, e clar, stateai langa A2. Aia de langa A1 nu sunt asa smecheri! :-P
glissando
Mentor
Mentor

Postby sapanta » Feb 22nd, '12, 01:04

daca zici tu... asa sa fie
sapanta
Talmaci
Talmaci

Postby Cami.K » May 13th, '12, 12:54

am facut si eu calculul la factura de apa consumata si apa pluviala. impartind la numarul de luni ar veni peste 50 lire lunar.
iar consumul de apa pe zi ar fi de 371 l !!!!! am contoar undeva pe care zic ei ca l-au citit.
dar nu am cum sa consum atata apa chiar daca suntem 3 persoane.
nu inteleg cum s-a ajuns la cifra asta. mi se pare ceva in neregula. si suma de peste 50 lire lunar mi se pare f mare.
e normal asa ceva?
Cami.K
Librar
Librar

Postby Cami.K » Jun 1st, '12, 20:27

Am refuzat sa platesc catre veolia factura de apa dupa ce am observat ca la data la care m-am mutat in casa nu mi-au citit contoarul de apa si s-au bazat doar pe o estimare. abia dupa 5-6 luni au venit sa citeasca contoarul de apa. ce pot sa ma fac cu astia, nu mi se pare corect sa platesc pe baza unei estimari. landlordul mi-a zis ca nu se poate citi contoarul de apa de catre noi.
Cami.K
Librar
Librar

Postby adelaide_ » Jun 1st, '12, 22:57

contorul de gaz si de curent le citesc de obicei eu. Trimit datele online (de obicei odata la 3 luni si musai inainte cu 10 zile de data estimata de facturare), iar factura tine cont de datele pe care le-am comunicat. De 2 ori pe an (parca) vine omul de la companie sa citeasca si el contoarele, sa ma verifice :D.
Cu apa nu stiu cum e, ca noi pana la urma n-am mai pus contor.
adelaide_
Nobil
Nobil

Postby Blue_angel » Feb 25th, '13, 13:49

albea wrote:Mai, bine ca ati adus vorba, eu am probleme cu astia cu apa. La curent si gaz am ales EDF si se pare ca sunt ok. Platesc cu DD lunar, dar sun foarte atenti si la fiecare factura trimestriala imi pun balanta pe zero si modifica DD dupa cum este necesar. Dar sa revin la apa. Eu locuiesc in Essex si apartin de consiliul local Thurrock. Ei bine, aici se factureaza de 2 ori aceeasi apa. O data de catre compania de apa care o da la metru cub (am apometru) si dupa aia mai vine o factura pe aceeasi cantitate de apa, cu aceeasi valoare, dar de la alta companie care se ocupa - vezi, Doamne - de scurgeri si canalizari. Adica imi fac mie un serviciu ca ma scapa de aceasta apa. Va mai loviti careva de aceasta situatie? -hipno-

Domnule Albea, in Aprilie ma voi muta si eu in Grays/Purfleet(momentan caut casa prin zona,dar nu am nici un raspuns de la nici o agentie,deci nu stiu exact orasul) care apartin tot de consiliul local de Thurrock.
Imi puteti spune ce companie de apa aveti(banuiesc ca ati ales cea mai convenabila),ca sa stiu si eu cand va veni momentul sa gasesc casa,ce comanie de apa sa aleg .
Banuiesc ca la curent tot EDF trebuie sa fie mai convenabil pe acolo.

Multumesc
Blue_angel
Haiduc
Haiduc

Next

50 posts • Page 1 of 21, 2