Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

Cum trimitem bani in Romania?

Ce servicii ti-ar putea face viata mai usoara in UK
49 posts • Page 1 of 21, 2

Cum trimitem bani in Romania?

Postby motanik » Oct 29th, '07, 17:14

Ma gandesc la subiectul acesta de ceva vreme dar tot uit de el.
Mai exact, hai sa impartasim idei pt modalitati de trimitere a banilor in Romania.

Stiu ca toata lumea stie despre Moneygram sau WesternUnion dar mie comisioanele lor mi se par maricele. Asa ca am cautat si am gasit RiaEnvia, un serviciu prin care trimit bani acasa, ajung a doua zi lucratoare si comisionul este de 5 lire indiferent de suma trimisa.

RiaEnvia are sediu in East Ham, in Elephant & Castle in Londra dar si la diferiti agenti, de ex eu am gasit unul in Leyton care e mai aproape de mine.
Stiu ca au website, daca dati un search pe google il gasiti imediat, veti gasi acolo locatiile lor in UK.

Desigur, este doar o sugestie, nu lucrez pt ei, nu am nici o treaba, doar va spun ca eu asa trimit si e totul ok.
motanik
Moderator
Moderator

Re: Cum trimitem bani in Romania?

Postby policeofficer » Oct 29th, '07, 17:20

Eu unul trimit doar prin transfer bancar, direct in contul din Romania.
Este drept, banii nu ajung in aceeasi zi, ci in 4 zile lucratoare, dar este ieftin. De exemplu, pentru 600 pounds trimisi in Romania, mi-au luat comision 10 lire, iar banutii au intrat fix in 4 zile lucratoare in contul dn Romania ... pentru mine asta este cea mai ieftina si mai convenabila modalitate.

Daca este o urgenta, si banii trebuie sa ajunga in aceeasi zi, money gram cred ca e cel mai potrivit.

Bafta,
-police-
policeofficer
Sfatuitor
Sfatuitor

Postby cata246 » Oct 29th, '07, 17:26

eu personal,cand trimiteam,tot prin transfer bancar,dar cel mai ieftin,daca aveti un cont in banca,si daca trimiteti lunar sau destul de des,si daca trimiteti unei persoane de incredere,e sa cereti de la banca unde aveti contul un al doilea card,pe numele persoanei respective,si sa faceti sa-i parvina acest card persoanei.va avea acces la cont in romania asa cum aveti voi aici,deci va putea scoate bani oricand,platind doar comisionul incasat de banca,care e mult mai mic decat orice altceva pt transfer bancar,etc...
cata246
Cavaler
Cavaler

Postby negrutxa » Oct 29th, '07, 17:28

IKobo nu ati incercat? Transfer instant...
negrutxa
Lord
Lord

Postby ramonahodis » Nov 19th, '07, 16:14

Motanik, cum ajung banii in RO prin RiaEnvia? De unde trebuie scosi?

Am inteles ca Money Gram nu mai trimit bani in Romania. Am incercat acum o saptamana, undeva aproape de Norwich si mi s-a spus ca Romania a fost scoasa din lista tarilor in care se putea trimite -sad3- ad3-
ramonahodis
Scrib
Scrib

Postby motanik » Nov 19th, '07, 16:17

Ajung la BCR, sucursala de unde pot fi ridicati o alegi tu cand ii trimiti, iti arata agentul lista cu toate posibilitatile.
motanik
Moderator
Moderator

Postby nicole24 » Nov 19th, '07, 17:44

[quote="ramonahodis":2251cisp]

Am inteles ca Money Gram nu mai trimit bani in Romania. Am incercat acum o saptamana, undeva aproape de Norwich si mi s-a spus ca Romania a fost scoasa din lista tarilor in care se putea trimite -sad3- ad3-
[/quote]

Ti s-a spus gresit. Tocmai am trimis cu Money Gram si chiar functioneaza. Au si reduceri de pret chiar, atunci cand trimiti bani in Romania. Mai nou se poate trimite si online, si cred ca pretul este mai mic. -cool- ool-

http://www.moneygram.com/index.htm
nicole24
Carturar
Carturar

Postby bacovia » Nov 19th, '07, 17:59

Eu am foslosit in special Lcctransenvia, o firma cu sedii prin toata Londra(Turnpike lane, Stamford Hill etc), care taxau 2,5%..Am mai folosit Ria..De curand, folosesc Tuxedo card-ul, pe care la-m trimis acasa. Banii ii trimit prin cont bancar, in 24 de ore banii ajung pe card. Se aplica o taxa de £2.25 pe fiecare tranzactie. Dar este mult mai usor..nu mai trebuie sa ma deplasez la sediul niciunei firme, nu mai trebuie asteptat la cozi. Mult mai usor. -badteeths- adteeths-
bacovia
Gramatic
Gramatic

Postby papiluk » Nov 19th, '07, 18:44

Eu am trimis acum o saptamana prin Money Gram din Romania in Anglia,se mai intampla si invers -sad3- ad3- ,si a mers!
papiluk
Gramatic
Gramatic

Postby bianca_pamp » Nov 19th, '07, 21:09

buna o intrebare:cum ii fac card acelei persoane fara ca persoana sa fie prezenta?ca banuiesc ca mi-i se vor cere dovezi si pt asta va trebui aceea persoana sa vina personal.asa ma gandesc eu.imi poti spuine te rog cum se procedeaza mai exact.multumesc mult
bianca_pamp
Cetitor
Cetitor

Postby cata246 » Nov 19th, '07, 21:19

[quote="bianca_pamp":inucn87h]
buna o intrebare:cum ii fac card acelei persoane fara ca persoana sa fie prezenta?ca banuiesc ca mi-i se vor cere dovezi si pt asta va trebui aceea persoana sa vina personal.asa ma gandesc eu.imi poti spuine te rog cum se procedeaza mai exact.multumesc mult
[/quote]nu bianca,persoana nu trebuie sa fie prezenta,ca e vb de contul tau,poti face card cui doresti tu,te duci la banca unde ai contul deschis,si respectiv cardul ,emis de ei,le zici ca vrei un second card holder,nu ar trebuio sa ai probleme,ideea e,ca,daca il vei primi,ai griga cum il trimiti in tara,eu am trimis felicitari mai 'groase" ca sa zic asa,copiilor de ziua lor,ce nu au mai ajuns in veci,deci mai bine inmanarea personala,succes.
cata246
Cavaler
Cavaler

Postby bacovia » Nov 19th, '07, 22:20

[buna o intrebare:cum ii fac card acelei persoane fara ca persoana sa fie prezenta?ca banuiesc ca mi-i se vor cere dovezi si pt asta va trebui aceea persoana sa vina personal.asa ma gandesc eu.imi poti spuine te rog cum se procedeaza mai exact.multumesc ]

Cu Tuxedo este foarte simplu. Cumperi pachetul Tuxedo, ce include un card,paying book etc. Te inregistrezi prin telefon sau online. In aplicatia pe care o trimiti, inclusa in pachetul pe care il cumperi de la News Agents sau Pound Shopuri etc, autorizezi o persoana careia ii vei trimite cardul, sa il foloseasca. Nu iti trebuie niciun act pt persoana pe care o autorizezi, doar tu vei trebui sa trimiti copii dupa pasaport si o factura pe numele tau. Vei primi un pin, ca pt orice card bancar.Trimiti cardul persoanei din Romania, cand ajunge ii vei da pin-ul. Eu l-am trimis recomandat si a fost ok.
Va fi foarte usor sa accesezi contul online. Mi se pare o varianta simpla si eficace. Chiar functineaza. -badteeths- adteeths-
bacovia
Gramatic
Gramatic

Postby ramonahodis » Nov 21st, '07, 15:41

Ieri am mers din nou la posta sa intreb de Money Gram. Am insistat sa imi spuna care este explicatia (la afirmatia lor ca nu se mai pot trimite bani in Romania) si si-au dat seama ca gresisera prescurtarea tarii (ROU in loc de ROM).
Imi cer scuze daca am creat confuzii.
ramonahodis
Scrib
Scrib

Postby princewilliam » Nov 21st, '07, 19:19

Salut,
eu trimit bani in Romania prin money gram si sunt foarte multumita de ei...nu au comisionul mare spre exemplu mie pt 1000 de lire trimisi in tara mi-au luat 12 £ ceea ce cred eu k nu e mult deloc!!! -badteeths- adteeths- .multa bafta in continuare!!!!! -eyebrows2- yebrows2-
princewilliam
Discipol
Discipol

Postby Oana » Nov 21st, '07, 20:24

Da ,sunt super Money Gram si eu i-am folosit de cateva ori si merge de minune,chiar saptamana trecuta am trimis si am primit in acelasi timp bani si n-am avut nici o problema.

Eu ca sa trimit bani acasa mamei mele folosesc Silver Account de la Lloyds care mie mi se pare foarte bun.Taxa lunara de cont este 8 lire dar am asigurare de sanatate in toata Europa,AA(si alte beneficii dar nu le mai stiu pe toate),si am acest Money Transfer Card.Cand vreau sa pun bani pe el sun la ei,fac un transfer si banii sunt available in urmatoarele 12 ore,comisionul este infim.Cardul i l-am dat mamei mele si cand are nevoie scoate de la ATM. Mi se pare destul de convenabil si util,si daca ma supar,pot sa iau banii inapoi,ca doar e card atasat la contul meu... -lol- ol-
PS: Contul poate fi deschis numai daca iti intra garantat 500 de lire lunar.
Oana
Senior
Senior

Postby cryptworld » Feb 20th, '08, 03:03

-badteeths- adteeths-
...exista tiristi serioshi :))))))))) si ieftini.
Glumesc,
Dupa parerea mea, ...cel mai rapid e WesternUnion dar nu e safe daca-l faci de pe internet orderul.Daca mergi la Office e ok, e safe.
Pe locul doi numesc MoneyGramul, e ok, fee-uri mici.
Am folosit si conturi bancare, dar nu imi plac, prea mult timp astepti.
In rest, nu stiu ce sa va mai zic oricum:
1. WesternUnion from WU Office
2. MoneyGram Online/Office.
-
Enjoy
cryptworld
Calfa
Calfa

Postby alicestela » Feb 20th, '08, 08:49

Am inteles ca si PayPall a introdus o facilitate de transmitere a banilor prin internet.Totul se poate face de acasa de pe un calculator. -weehee- eehee-
alicestela
Erudit
Erudit

Postby che » Feb 20th, '08, 12:58

pentru sume mai mici de bani, pana in 200 lire care nu trebuie sa ajunga imediat am folosit chequepoint, de multe ori, fara probleme, si am platit inre doua si patru lire pentru trimis. Banii ajung in 48 ore si pot fi ridicati de la banca comerciala pe care o alegeti atunci cand trimiteti banii- au ei o list acu toate bancile comerciale din orice oras, alegeti una su bani ajung in 48 ore, e f ieftin si nu am avut probleme
che
Carturar
Carturar

Postby zmehoo » Feb 20th, '08, 17:29

buna, poti sa fii mai explicita...chequepoint? unde gasesc si eu asa ceva si care e procedura? multumesc
zmehoo
Caligraf
Caligraf

Postby parteneru » Feb 20th, '08, 18:27

Pentru a afla mai multe folosesti www.google.com si cauti "chequepoint". In modul acesta gasesti site-ul http://www.chequepoint.com si acolo poti afla tot ce doresti despre chequepoint.

I hope this helps. -staycool- taycool-
parteneru
Sfatuitor
Sfatuitor

Postby che » Feb 20th, '08, 22:30

ZMEHOO, in east london sunt multe magazine care au un baner cu chequepoint (scris cu albastru pe fond alb) in vitrina sau pe usa. Unul e chiar cum iesi din leytonstone tube station, iesirea dinspe mcdonald 's. Sunt cateva si pe langa tesco leyton si in walthamstow market. Cand intri, ei incearca sa te convinga sa trimiti prin wester union pt ca isi iau si ei ceva mai mult dela w. union, dar eu le spun clar ca vreau chequepoint si nu mai insista, e mai ieftin si daca nu trebuie sa ajunga neapart imediat sau in 24 ore, why pay more? Banii ajung intotdeauna in 48 ore daca trimiti pana in ora 12 sau o zi mai tarziu daca trimiti mai spre seara.
che
Carturar
Carturar

Postby bistranvalentin » Feb 21st, '08, 00:03

Poti trimite din Anglia bani online prin MoneyGram ?
bistranvalentin
Cronicar
Cronicar

Postby chiritadrian » Mar 1st, '08, 15:40

-hello- ello- eu mi-am deschis sapt asta cont la Barclays pt acelasi lucru sa pot trimite bani mai ieftin acasa.si mi-au spus ca pot trimite bani acasa on-line fara nici un comision.Banii ajung in 3 zile lucratoare.Eu am cont in tara in pounds si o sa trimit in acel cont.Nu stiu daca poti trimite intr-un cont in lei sau alta valuta.Daca o sa functioneze o sa va anunt
chiritadrian
Calfa
Calfa

Postby ukok » Mar 1st, '08, 15:47

Noi trimitem numai prin CEQUEPOINT si ne costa 1Lira.
Banii ajunga a doau zi si pot fi ridicati in persoana de la o anumita adresa care ti se da de catre CHEQUEPOINT.
ukok
Sfatuitor
Sfatuitor

Postby mony » Mar 2nd, '08, 11:54

[quote="oana_bebelusha":1rk2thcm]
Da ,sunt super Money Gram si eu i-am folosit de cateva ori si merge de minune,chiar saptamana trecuta am trimis si am primit in acelasi timp bani si n-am avut nici o problema.

Eu ca sa trimit bani acasa mamei mele folosesc Silver Account de la Lloyds care mie mi se pare foarte bun.Taxa lunara de cont este 8 lire dar am asigurare de sanatate in toata Europa,AA(si alte beneficii dar nu le mai stiu pe toate),si am acest Money Transfer Card.Cand vreau sa pun bani pe el sun la ei,fac un transfer si banii sunt available in urmatoarele 12 ore,comisionul este infim.Cardul i l-am dat mamei mele si cand are nevoie scoate de la ATM. Mi se pare destul de convenabil si util,si daca ma supar,pot sa iau banii inapoi,ca doar e card atasat la contul meu... -lol- ol-
PS: Contul poate fi deschis numai daca iti intra garantat 500 de lire lunar.
[/quote]
Buna,

Deoarece am incercat sa trimit bani in Romania cu LloydsTSB, o sa va deranjez cu o intrebare.
Vi s-a intamplat vreodata ca persoana din tara sa nu poata retrage banii de pe cardul de acasa? Ni s-a spus de la banca de aici ca e o problema cu sistemul VISA din zona in care se incearca extragerea banilor.Deci ei ca si banca s-au spalat pe maini! Parintii au incercat la 5, 6 bancomate de la banci diferite.
Daca cumva ati avut astfel de experiente, v-as fi recunoscatoare sa ni le spuneti si noua. Rezolvate sau nu!
Multumesc mult!
mony
Haiduc
Haiduc

trimis bani acasa.....comision mic ?

Postby mariusiasi » Mar 19th, '08, 12:20

hi

what is the cheapest way for sending money home? lets say for 5 000 £ ?

couse by westernunion,moneygram etc is really expensive.

by bank transfer? any info'es and comisions?

thanks!
mariusiasi

Re: trimis bani acasa.....comision mic ?

Postby policeofficer » Mar 19th, '08, 13:19

Transfer bancar este cel mai ieftin, comisionul difera de la o banca la alta.

PS: Esti tare ciudat .... parca ziceai ca mergi acasa ... acum vrei sa trimiti 5000£? Te costa comisionul mai mult decat biletul de avion.
policeofficer
Sfatuitor
Sfatuitor

Re: trimis bani acasa.....comision mic ?

Postby parteneru » Mar 19th, '08, 13:32

Ti-am mutat mesajul in cadrul acestui topic MariusIAsi. Exista deja un topic pe aceasta tema, asadar nu vad de ce a trebuit sa mai deschizi inca unu. Incearca sa folosesti optiunea de cautare inainte de a deschide un topic.
parteneru
Sfatuitor
Sfatuitor

Postby ukok » Mar 19th, '08, 13:51

Chiar nimeni nu foloseste CHEQUEPOINT?

http://www.chequepoint.com/riviera/services.jsp

Eu sint clientul lor din 1994 si nu am inca nici o plingere. Ma costa 5 Lire orice tranzactie cu Canada si 1 (0NE) LIRA cu Romania.
Am verificat chiar acum telefonic cu ei si un transfer de 5000 Lire costa 2 (TWO) Lire, fiind o suma mai mare. Persoana din Romania poate ridica banii a doua zi CASH, prezentindu-se cu ID.
Eu nu cunosc absolut nici o banca capabila sa "bata" dealul asta, asa ca faza cu bank transfer fiind cea mai ieftina pica.
ukok
Sfatuitor
Sfatuitor

Postby classicalina » Mar 19th, '08, 14:03

Ma intereseaza si pe mine cum sa trimit din romania in anglia bani avantajos si daca exista o modalitate ca lei din romania sa fie trimisi ca si lei si sa ajunga £ aici .
classicalina
Erudit
Erudit

Next

49 posts • Page 1 of 21, 2