Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

camera sau garsoniera in chirie in UK?

Ce servicii ti-ar putea face viata mai usoara in UK
9 posts • Page 1 of 1

camera sau garsoniera in chirie in UK?

Postby Ros » Nov 1st, '11, 23:54

Buna...Am cautat pe multe situri camere de inchiriat dar ceea ce gasesc mi se pare f. scump chiar daca nu caut in Londra.Vreau sa incep un curs NVQ.

Ceea ce vreau sa va intreb este:
-cam care este suma medie care se plateste pt o camera pt. 2 persoane?
-In plus neavand referinte de la munca dar doar de la universitate (nu in UK) si de la o familie unde am fost au pair in Uk...credeti ca as avea sanse de a gasi o camera in chirie?
- si pt a gasi camera ar tb ca la inceput sa stau intr-un hostel si pt. cat timp?
- este posibila varianta de a gasi o camera pe web inainte de a ajunge in UK?

Am cautat pe sit argumente legate de chirie dar nu am reusit sa gasesc raspuns la aceste intrebari.
Daca totusi este link-ul si nu l-am vazut, va multumesc daca mi-l aratati.

Thank you!
Ros
Librar
Librar

Re: camera sau garsoniera in chirie in UK?

Postby missmurder » Nov 2nd, '11, 00:16

Eu stau in Londra cu prietenul meu,deci 2 persoane. Platim 400 lire pe luna, cate 200 la doua saptamani si avem un contract pe 3 luni. Cred ca sunt printre norocosi pentru ca stau intr-o casa cu oameni curatei, avem toate billurile incluse, nu avem probleme de niciun fel,si unde mai pui ca o data pe saptamana vine un indian si face curat. Nu face el cine stie ce, dar e ceva. Fata de alte camere pe care le-am vazut, asta pare de vis. Depinde foarte mult, cred, de locul unde vrei sa stai. Noi,inainte sa venim aici am stat doua nopti la o prietena. Deci da, ar trebui sa iei in considerare si varianta hostelului, pe o perioada nedeterminata. Noi credeam ca venind aici, o sa ne bombardeze astia cu oferte si primul pe care il sunam o sa se considere norocos ca ne-a gasit. In timp, ne-am schimbat parerea..fie ca le dai bani sau nu, tot nu prezinti un interes extraordinar, nu incearca nici macar sa te sune inapoi pentru ca ei stiu ca cererea e mare. Cum mai zicea cineva pe aici, regulile sunt"No pets, no children, no smokers". La noi in casa se aplica doar primele doua, dar as fi vrut sa se aplice toate trei. In rest, toate bune si mult succes iti doresc!
missmurder
Caligraf
Caligraf

Postby Ros » Nov 2nd, '11, 13:15

deci cum ai gasit camera, as putea sa zic f. convenienta!!
de pe sit-uri cu anunturi? de pe ziare in Anglia?

Thanks!
Ros
Librar
Librar

Postby missmurder » Nov 2nd, '11, 13:36

Sunt niste magazine prin Londra,cred ca sunt si prin alte parti,cu geamurile pliiine cu anunturi,de cele mai multe ori, "imobiliare". Asa l-am gasit si cred ca a fost a 30-a persoana pe care am sunat-o. Oricum, poti sa ai si mai mult noroc pentru ca am mai gasit si in prima zi o camera la un roman in apartament, mai mare decat asta si iti dai seama, mult mai convenabila pentru ca era doar cu inca un cuplu,400 fara bill`uri,dar era deja rezervata de o doamna. Ne-a parut rau, dar asta este. Tot raul spre bine. Oricum, iti recomand sa iti alegi macar zonele de acasa pentru ca daca ajungi aici si nu stii nici macar unde vrei sa stai, o sa fii extrem de confuza. Si prin zone,nu ma refer la N UK-ului,pentru ca asta e o "zona" imensa.
missmurder
Caligraf
Caligraf

Postby sapanta » Nov 2nd, '11, 13:43

sapanta
Parcalab
Parcalab

Postby albea » Nov 2nd, '11, 14:38

Ros wrote:deci cum ai gasit camera, as putea sa zic f. convenienta!!
de pe sit-uri cu anunturi? de pe ziare in Anglia?

Thanks!

Aici, pe acest site, la "Anunturi", ai incercat?
albea
Contributor
Contributor

Postby adelaide_ » Nov 2nd, '11, 15:04

Poti sa pui si tu un anunt pe gumtree.com, de exemplu (cred ca mai sunt si alte site-uri).Eu am primit cateva oferte, cand am facut-o.
In plus, am gasit anunturi acolo de la privati, nu doar de la agentii.
adelaide_
Nobil
Nobil

Postby Ala » Nov 2nd, '11, 19:17

Hey !

Unde te-ai gandit sa te muti ? Ai intrebat cam cat costa chiria unei camere pt doua persoane, dar te-ai gandit la o zona anume in Anglia? Am inteles ca nu vrei Londra, dar unde?
Eu de exemplu stau acum in Smethwick, Birmingham ( cam 20 de minute cu autobuzul de centru Birmingham) si platim 320 de lire pe luna pentru o camera dubla, mare, curata, cu toate chelutielile incluse ( apa si caldura nelimitat, council tax, abonament TV si internet wireless ). Dar o sa ma mut cu prietenul meu curand, asa ca daca te intereseaza iti pot da nr de tel al proprietarului. Casa are 3 dormitoare si 2 bai, in celelalte camere sunt un cuplu tanar de studenti romani si 2 unguri, tata si fiu.

Asta asa , ca idee...lol
Ala
Haiduc
Haiduc

Re: camera sau garsoniera in chirie in Londra sau apropiere?

Postby Ros » Nov 2nd, '11, 19:56

Ala wrote:Hey !

Unde te-ai gandit sa te muti ? Ai intrebat cam cat costa chiria unei camere pt doua persoane, dar te-ai gandit la o zona anume in Anglia? Am inteles ca nu vrei Londra, dar unde?
Eu de exemplu stau acum in Smethwick, Birmingham ( cam 20 de minute cu autobuzul de centru Birmingham) si platim 320 de lire pe luna pentru o camera dubla, mare, curata, cu toate chelutielile incluse ( apa si caldura nelimitat, council tax, abonament TV si internet wireless ). Dar o sa ma mut cu prietenul meu curand, asa ca daca te intereseaza iti pot da nr de tel al proprietarului. Casa are 3 dormitoare si 2 bai, in celelalte camere sunt un cuplu tanar de studenti romani si 2 unguri, tata si fiu.

Asta asa , ca idee...lol

Multumesc mult pt idee..

Nu vreau neaparat Londra (dar oricum nu departe pt ca cursul NVQ va fi in Londra) dar daca gasesc nu exagerat de scump e f. bun si in Londra, poate mult mai bine ca sa nu cheltuiesc bani pe trenuri plus timpul pierdut...m-am exprimat gresit la inceput :(

Oricum tie ti-a cerut referinte cand ai inchiriat?

Thank you!
Ros
Librar
Librar

9 posts • Page 1 of 1