Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

Beneficiu copii

Forumul cu intrebari si raspunsuri legate de sarcina si cresterea copilului
127 posts • Page 2 of 51, 2, 3, 4, 5

Re: Beneficiu copii

Postby splash » Mar 25th, '08, 22:47

mei omule, aici iei 18+ lire / sapt pt un copil si inca 12+ pt al doilea. La ce bun sa te incurci in minciuni ca sa mai iei 2 lire/luna alocatie in Romania!!!!
-slap- lap-
..parerea mea -zipped- ipped-
splash
Mentor
Mentor

Postby splash » Mar 25th, '08, 22:54

Roni, daca locuiesti permanent in UK suna la Child benefit, cere un 'application pack' care-ti vine acasa in cateva zile, sau poti completa si online, completeaza formularul si trimite-l inapoi. O sa primesti raspuns daca iti da sau nu child benefit, si cat anume/ sapt sau pe luna vei primi. Totul se calculeaza in functie de venitul anual al partilor=sotilor . verifica : http://www.hmrc.gov.uk/childbenefit/
splash
Mentor
Mentor

Postby lucandrew2006 » Mar 26th, '08, 12:00

Oameni buni nu sunt un avar dupa bani dar fiind nascut in grecia copilul si venit in tara dupa 1 ana are dreptul la toti banii din urma si sunt multisori
lucandrew2006
Gramatic
Gramatic

Postby nikol » Jul 11th, '08, 15:27

buna ,,, stie cineva in cit timp primesti certificatele copiilor inapoi de la child benefit??????????va multumesc -sad- ad- eu am depus din martie,,,si nu am primit nici un raspuns ce pot face?????????????
nikol
Discipol
Discipol

Postby cata246 » Jul 11th, '08, 16:26

[quote="nikol":1ng1uay1]buna ,,, stie cineva in cit timp primesti certificatele copiilor inapoi de la child benefit??????????va multumesc -sad- ad- eu am depus din martie,,,si nu am primit nici un raspuns ce pot face?????????????[/quote]
Vrei sa spui ca din martie nu ai primit nici certificatele inapoi? Asta nu e admisibil,suna-i imediat,dar du-te la unsediu Inland Revenue,sa folosesti telefonul de acolo,sau chiar cere-le ,lor ajutorul.Din cate tin minte la mine,certificatele mi-au venit inapoi in cateva zile.
Multa bafta!
cata246
Cavaler
Cavaler

Postby abrighella » Jul 12th, '08, 09:50

Buna tuturor,
Sper, cu ajutorul vostru sa gasesc si eu raspuns la o intrebare. Fiul meu primeste pensie de urmas din Romania. (tatal lui a murit in 2000). A tot primit pensia pe card pana cand am fost informati ca s-a suspendat si asta pentru ca nu au adeverinte de elev/student. Fiul meu are 19 ani acum, a fost elev in Romania pana in 2007 iulie (clasa a XI_a) si apoi din octombrie 2007(dupa mutarea noastra in UK in iulie 2007) student aici la colegiu, unde este la A levels. Am sunat in Romania si mi s-a spus ca trebuie sa trimit adeverinte ca a frecventat cursuri de zi in Romania (adeverinte pe care ar trebui sa le aiba, din 2004 in 2007, dar sa zicem ca se mai intampla sa se rataceasca...) si ca, de cand am plecat din Romania, nu mai are dreptul la nici o pensie."Ca doar nu a fost trimis de statul roman sa invete in Anglia" mi-a raspuns o doamna intepata la telefon. "Sunteti buni de plata..." Care e realitatea? Eu stiam ca atat timp cat este intr-o unitate de invatamant, cursuri full-time, are dreptul sa primeasca pensie de urmas. Se precizeaza undeva ca trebuie sa fie numai full time student in Romania ca sa beneficieze de un drept in urma decesului tatalui sau? Eu am spus la telefon ca putem trimite adeverinta de aici ca este intr-o unitate de invatamant la cursuri de zi, dar raspunsul a fost acelasi: "Nu avem treaba noi cu Anglia..." precizez ca pensia nu e foarte mare, cam 50 sterline , dar eu cred ca indiferent de suma, e dreptul lui sa primeasca. Care e realitatea? Cui sa ma adresez?
Multumesc anticipat pentru sfaturi!
abrighella
Librar
Librar

Postby ella36 » Jul 12th, '08, 11:09

Buna, abrighella.

Cred ca e o problema cu modalitatea in care interpreteaza ceea ce am subliniat mai jos, in cazul in care tanti functionara stie pe ce lume e si n-a ramas ancorata in realitatile de dinainte de 1989.

Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii ?i alte drepturi de asigur?ri sociale:
....
Art. 66. - Copiii au dreptul la pensie de urma?:
a) ..
b) dac? î?i continu? studiile într-o form? de înv???mânt organizat? potrivit legii, pân? la terminarea acestora, f?r? a dep??i vârsta de 26 de ani;
...

Cred ca se interpreteaza ca e vorba de forma de invatamant organizata potrivit legii statului roman, dar asta ar contrazice intentia legiuitorului.

Parerea mea este sa trimiti o cerere de reluare in plata a pensiei suspendate la care sa atasezi o adeverinta in original plus o traducere legalizata a acesteia de la colegiul la care invata fiul tau, indiferent de ce spun 'tantile' la telefon. Sunt obligati sa o solutioneze in 30 de zile si, daca refuza , cel putin stii exact care e motivul. Iar daca refuza, poti face contestatie cu succes. Dar mai intai trimite cererea.

Numai bine si succes in toate.
ella36
Cronicar
Cronicar

Postby splash » Jul 14th, '08, 22:22

[quote="splash":psue1nyz] Totul se calculeaza in functie de venitul anual al partilor=sotilor .[/quote]
trebuie sa rectific, asta e valabil pt child tax credit! Child benefit este fix, pt unul, doi...n copii.
Scuzele de rigoare! -oops- ops-
splash
Mentor
Mentor

Postby darvi » Oct 7th, '08, 18:14

Buna ziua tuturor,

Va deranjez cu o intrebare legata de solicitarea child benefit-ului aici in UK.Tocmai am trimis formularele si certificatele prin posta . Am o nedumerire legata de sistarea alocatiei din tara. Cand ar trebui sa sistez alocatia (precizez ca am bifat in cerere ca nu mai beneficiez si in alt stat de alocatie pt copil in ideea ca o voi intrerupe cat de curand). Ar trebui sa astept confirmarea lor sau sa o intrerup din timp pt ca verifica ei daca mai primesc si in Ro. Sper sa fi fost destul de clara -thankyou- hankyou-
darvi
Discipol
Discipol

Postby badger » Oct 12th, '08, 11:49

Buna intrebarea, sunt si eu interesat de aceeasi problema ca mai sus !
badger
Discipol
Discipol

Postby cata246 » Oct 12th, '08, 11:59

[quote="darvi":3mydwv08]Buna ziua tuturor,

Va deranjez cu o intrebare legata de solicitarea child benefit-ului aici in UK.Tocmai am trimis formularele si certificatele prin posta . Am o nedumerire legata de sistarea alocatiei din tara. Cand ar trebui sa sistez alocatia (precizez ca am bifat in cerere ca nu mai beneficiez si in alt stat de alocatie pt copil in ideea ca o voi intrerupe cat de curand). Ar trebui sa astept confirmarea lor sau sa o intrerup din timp pt ca verifica ei daca mai primesc si in Ro. Sper sa fi fost destul de clara -thankyou- hankyou- [/quote]

Nu cunosc exact procedura,in sensul ca nu stiu daca cei din UK vaa vor verifica sau nu daca luati alocatie si in tara,va pot spune doar ca,din experienta mea personala,am aplicat aici fara sa fi intrerupt in tara (nu am stiut ca trebuie),am mers asa in paralel cam un an de zile,alocatia in tara i-o dadea postasul mamei soacre,pe baza de procura.
Nu m-a intrebat nimeni nimic pana acum,bine,in tara s-a autosistat caci copiii mei nu sunt acolo la scoala.
cata246
Cavaler
Cavaler

Postby darvi » Oct 15th, '08, 10:37

Buna din nou,

Inca nu imi este clar daca trebuie eu personal sa solicit sistarea alocatiei din Romania sau cei de aici din UK trimit formularele in tara, asa cum am mai citit intr-o postare anterioara.
Sunt derutata si as dori ca cei ce s-au confruntat recent cu solicitarea child benefit-ului ( alocatia din Ro nefiind sistata) sa ma lamureasca si pe mine ce ar trebiu sa fac.
Va multumesc anticipat.
darvi
Discipol
Discipol

Postby motanik » Oct 15th, '08, 14:21

Eu am nascut in Uk si nu am avut niciodata alocatie in .ro.
Dar...pt ca suntem cetateni romani, dupa ce am trimis aplicatia stas plus certificatul de nastere, am primit inapoi o alta aplicatie pt cetatenii veniti din alte tari in care imi solicitau o gramada de informatii, inclusiv numele angajatorului din .ro, anterior venirii mele in Uk. Ma gandesc ccc ca acum se pot face verificari usor.

Ti-as recomanda sa astepti raspunsul de la Child Benefit Team, probabil o sa primesti acelasi formular mentionat de mine. Poti sista alocatia din .ro apoi, pt a evita un eventual refuz aici.
motanik
Moderator
Moderator

Postby mac » Oct 17th, '08, 14:09

Buna ziua,

Eu sunt aici de cca 6-7 luni, ca self-employed..copilul meu este inca in tara, urmeaza sa-l aduc in 2-3 luni...in momentul de fatza pot aplica pt chilc benefit? sau trebuie sa fie si el aici? si ce este de fapt tax credit?

Multumesc frumos, numai bine tuturor.
mac
Scrib
Scrib

Postby motanik » Oct 17th, '08, 15:39

Child Tax Credit (CTC) is for families who are responsible for at least one child or qualifying young person. You should claim if you have a child or qualifying young person who usually lives with you. You do not have to be working to claim CTC.

Pt a aplica pt child tax credit, puteti solicita formularul la Tax Credits Helpline 0845 300 3900. Impreuna cu el, veti primi si un ghid care sa va ajute la completarea informatiilor solicitate.

Cat despre child benefit, iata raspunsul la intrebarea ta, preluat de pe pagina oficiala:

What if your child doesn't live with you or is away from home?

Normally, your child has to live with you if you claim Child Benefit. However, you may still qualify if your child lives with someone else, is in care or in hospital including getting medical treatment abroad.

Mai multe info aici: http://www.hmrc.gov.uk/childbenefit/do-you-qualify.htm
motanik
Moderator
Moderator

Postby julianne » Oct 17th, '08, 22:31

Vreau sa completez formularul de child benefit si rasfoindu-l am intalnit 2 intrebari la care nu stiu sigur cum sa raspuns...1)are you subject to immigration control? banuiesc ca raspunsul e yes...2)have you been granted your current immigration status in the last 3 months? aici cred ca se refera daca ai vreun card sau WP in ultimele 3 luni , student cardul meu e mai vechi de 3 luni, si in cazul asta nu cred ca trebuie sa mai trec data , dar probabil ca tre' sa trec nr de referinta doar, fara data ca nu e mai recenta de 3 luni...Voi cum ati completat? Multumesc...
julianne
Carturar
Carturar

Postby classicalina » Oct 18th, '08, 00:10

la prima 1)are you subject to immigration control? eu cred ca este nu .. Logic este nu, pentru ca nu mai nevoie de viza deci nici nu te mai controleaza nimeni.
2)have you been granted your current immigration status in the last 3 months? Acelasi lucru .. nu ai nevoie de viza .. nu mai ai treaba cu emigrarile.
classicalina
Erudit
Erudit

Postby mac » Oct 18th, '08, 01:59

Multumesc -Motanik-, multumesc tuturor...numai bine.
mac
Scrib
Scrib

Postby cata246 » Oct 18th, '08, 09:15

[quote="julianne":3i8zcbn3]Vreau sa completez formularul de child benefit si rasfoindu-l am intalnit 2 intrebari la care nu stiu sigur cum sa raspuns...1)are you subject to immigration control? banuiesc ca raspunsul e yes...2)have you been granted your current immigration status in the last 3 months? aici cred ca se refera daca ai vreun card sau WP in ultimele 3 luni , student cardul meu e mai vechi de 3 luni, si in cazul asta nu cred ca trebuie sa mai trec data , dar probabil ca tre' sa trec nr de referinta doar, fara data ca nu e mai recenta de 3 luni...Voi cum ati completat? Multumesc...[/quote]

Ca si clasicalina-raspunsul e nu la ambele intrebari.
Ca sa reamintesc,pe langa child benefit,pt cei ce lucreaza pot face claim si pt working parents.
cata246
Cavaler
Cavaler

Postby julianne » Oct 18th, '08, 22:27

Multumesc, si despre claim working parents este in acelasi formular sau este alt formular diferit...Daca nu ma insel ca sa te califici ptr acest claim trebuie sa ai un nr anume de ore ceva de genul 176 sau 174 , stiu de la polonezii de la mine de la munca e adevarat?Daca depasesti nu te mai incadrezi??????/ Cata, poti sa imi dai mai multe informatii despre asta...
julianne
Carturar
Carturar

Postby cata246 » Oct 19th, '08, 09:43

[quote="julianne":3u97an8m]Multumesc, si despre claim working parents este in acelasi formular sau este alt formular diferit...Daca nu ma insel ca sa te califici ptr acest claim trebuie sa ai un nr anume de ore ceva de genul 176 sau 174 , stiu de la polonezii de la mine de la munca e adevarat?Daca depasesti nu te mai incadrezi??????/ Cata, poti sa imi dai mai multe informatii despre asta...[/quote]

Sincer nu stiu cate ore trebuie sa lucrezi ca sa te califici (cand am aplicat lucram si eu si sotia bine peste 200 ore/luna),am aplicat prin telefon de la sediul Inland Revenue,se poate suna si de acasa ,e un nr oricum taxabil,cu 0845...,nu-l stiu,dar daca intrebi la sediul Inland Rev ti-l dau ei.Merita incercat,e top up cu 40£/luna la cei doi copii ai mei.
cata246
Cavaler
Cavaler

Postby crysya » Oct 20th, '08, 13:38

[quote="cata246":10740l5b][quote="julianne":10740l5b]Multumesc, si despre claim working parents este in acelasi formular sau este alt formular diferit...Daca nu ma insel ca sa te califici ptr acest claim trebuie sa ai un nr anume de ore ceva de genul 176 sau 174 , stiu de la polonezii de la mine de la munca e adevarat?Daca depasesti nu te mai incadrezi??????/ Cata, poti sa imi dai mai multe informatii despre asta...[/quote]

Sincer nu stiu cate ore trebuie sa lucrezi ca sa te califici (cand am aplicat lucram si eu si sotia bine peste 200 ore/luna),am aplicat prin telefon de la sediul Inland Revenue,se poate suna si de acasa ,e un nr oricum taxabil,cu 0845...,nu-l stiu,dar daca intrebi la sediul Inland Rev ti-l dau ei.Merita incercat,e top up cu 40£/luna la cei doi copii ai mei.[/quote]

cata246primesti numai £40 pe luna ptr copii?
eu am un copil si primesc £75 pe lunaoare de ce diferenta asta?
crysya
Librar
Librar

Postby cata246 » Oct 20th, '08, 17:07

[quote="CRYSYA":1ysl2p6d][quote="cata246":1ysl2p6d][quote="julianne":1ysl2p6d]Multumesc, si despre claim working parents este in acelasi formular sau este alt formular diferit...Daca nu ma insel ca sa te califici ptr acest claim trebuie sa ai un nr anume de ore ceva de genul 176 sau 174 , stiu de la polonezii de la mine de la munca e adevarat?Daca depasesti nu te mai incadrezi??????/ Cata, poti sa imi dai mai multe informatii despre asta...[/quote

Sincer nu stiu cate ore trebuie sa lucrezi ca sa te califici (cand am aplicat lucram si eu si sotia bine peste 200 ore/luna),am aplicat prin telefon de la sediul Inland Revenue,se poate suna si de acasa ,e un nr oricum taxabil,cu 0845...,nu-l stiu,dar daca intrebi la sediul Inland Rev ti-l dau ei.Merita incercat,e top up cu 40£/luna la cei doi copii ai mei.[/quote]

cata246primesti numai £40 pe luna ptr copii?
eu am un copil si primesc £75 pe lunaoare de ce diferenta asta?[/quote][/quote]

Primesc 120 pe luna in child benefit,plus 40 working parents.
Daca totusi tu primesti 75 doar pt working parents,nu stiu,o fi in functie de venituri,nu am idee,sincer habar nu am cum isi fac ei calculele,astia mi-i dau,e bun si asa,dar daca tu zici ca iei 75 doar working parents,mai discutam pe privat sa vad ce si cum ..OK?
cata246
Cavaler
Cavaler

Postby danutza » Oct 22nd, '08, 13:06

working tax credit, si child tax credit se calculeaza intr-adevar in functie de venit, calculele -zic ei- sunt foarte complicate, adik nu sunt la vedere, dar ca si regula de baza la un venit mare, tax credit and child tax credit vor fi mai mici!Deci,Cata, sa nu te mire ca tu iei mai putin, probabil your household income e mai mare -aha- ha-
danutza
Cronicar
Cronicar

Postby darvi » Oct 22nd, '08, 14:53

Si daca tot veni vorba de working tax credits si child tax credits, am si eu o nedumerire. Ca sa te califici pt tax credits trebiue sa fi muncit o anumita perioada de timp sau te poti califica imediat ce ai inceput legal lucrul. Sper sa ma fi facut inteleasa. Multumesc anticipat.
darvi
Discipol
Discipol

Postby danutza » Oct 22nd, '08, 16:52

Citez de pe situl lor oficial:

Working Tax Credit is for people who are employed or self-employed (either on their own or in a partnership), who
usually work 16 hours or more a week
are paid for that work, and
expect to work for at least 4 weeks
and who are

aged 16 or over and responsible for at least one child, or
aged 16 or over and disabled, or
aged 25 or over and usually work at least 30 hours a week
Working Tax Credit is paid to the person who is working 16 hours or more a week. Couples, if both of you are working 16 hours or more a week, must choose which one of you will receive it. You cannot receive Working Tax Credit if you are not working.
As part of Working Tax Credit you may qualify for help towards the costs of childcare. If you receive the childcare element of Working Tax Credit, this will always be paid direct to the person who is mainly responsible for caring for the child or children, alongside payments of Child Tax Credit.

....deci din cate vad eu, nu conteaza cand ai inceput lucrul, dar tre' sa te astepti sa lucrezi macar 4 saptamani
I hope it helps -takecare- akecare-
danutza
Cronicar
Cronicar

Postby julianne » Oct 22nd, '08, 20:29

[quote="danutza":515njenm]working tax credit, si child tax credit se calculeaza intr-adevar in functie de venit, calculele -zic ei- sunt foarte complicate, adik nu sunt la vedere, dar ca si regula de baza la un venit mare, tax credit and child tax credit vor fi mai mici!Deci,Cata, sa nu te mire ca tu iei mai putin, probabil your household income e mai mare -aha- ha- [/quote]

Eu stiam ca child benefit e suma fixa la primul copil 18,50lire si la al doilea mai putin , iar working claimul e in functie de venit...ce nu inteleg e daca totusi poti aplica ptr ambii sotii daca lucreaza sau doar ptr cel care are venitul mai mic...ma refer la working tax bineinteles...
julianne
Carturar
Carturar

Postby motanik » Oct 22nd, '08, 20:56

Julianne, child benefit e una, child tax credit e alta. Child benefit e suma fixa. Child tax credit se calculeaza in functie de veniturile familiei pe ultimul an. La fel si working tax credit - este una si acceasi aplicatie cea pt child tax credit si working tax credit, trebuie bifate ambele casute la finalul aplicatiei si HM Revenue & Customs va decide cat si cum vi se acorda.
motanik
Moderator
Moderator

Postby cata246 » Oct 22nd, '08, 21:00

[quote="danutza":10rcc2yu]working tax credit, si child tax credit se calculeaza intr-adevar in functie de venit, calculele -zic ei- sunt foarte complicate, adik nu sunt la vedere, dar ca si regula de baza la un venit mare, tax credit and child tax credit vor fi mai mici!Deci,Cata, sa nu te mire ca tu iei mai putin, probabil your household income e mai mare -aha- ha- [/quote]

Nu ma mir,dupa cum am zis,orice vine e bine venit,sincer,nu am timp sa fac cercetari daca e mult sau putin,caci nu cred ca diferentele pot fi foarte semnificative.
cata246
Cavaler
Cavaler

Postby julianne » Oct 23rd, '08, 12:51

[quote="motanik":qqm4yg7s]Julianne, child benefit e una, child tax credit e alta. Child benefit e suma fixa. Child tax credit se calculeaza in functie de veniturile familiei pe ultimul an. La fel si working tax credit - este una si acceasi aplicatie cea pt child tax credit si working tax credit, trebuie bifate ambele casute la finalul aplicatiei si HM Revenue & Customs va decide cat si cum vi se acorda.[/quote]

Mersi Motanik ca m-ai luminat , dar cineva zicea mai sus daca nu ma insel Cata ca poti face aplicatia de working claim telefonic ca am incercat sa gasesc formularul online dar nu reusesc sa dau de el...
julianne
Carturar
Carturar

PreviousNext

127 posts • Page 2 of 51, 2, 3, 4, 5