Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

Beneficiu copii

Forumul cu intrebari si raspunsuri legate de sarcina si cresterea copilului
127 posts • Page 1 of 51, 2, 3, 4, 5

Beneficiu copii

Postby codruta » Dec 3rd, '07, 20:40

Buna seara ,sunt nou pe aici si sper ca acest mesaj sa-l scriu unde trebuie.As vrea sa pun o intrebare ,stiti cumva cum se procedeaza ptr beneficiu ptr copii ?
codruta
Scrib
Scrib

Re: Beneficiu copii

Postby negrutxa » Dec 9th, '07, 23:28

Buna Codruta si bine ai venit pe romani online

Trebuie sa iei legatura cu HM Revenue & Customs si sa le trimiti formularul completat cu detaliile tale si ale copilului tau impreuna cu certificatul de nastere in original. Il poti printa online. Este £18.10 pe saptamana.

Citeste aici pentru mai multe detalii:
http://www.direct.gov.uk/en/Parents/Mon ... G_10016699
negrutxa
Lord
Lord

Postby codruta » Dec 10th, '07, 11:47

Multumesc mult ptr raspunsul dat si mai ales ptr bine ai venit Negrutxa.As mai avea o intrebare daca nu te superi .noi adica eu si sotul meau acum in vara trebuie sa aplicam ptr IRL ,avem dreptul la beneficiu ptr copii sau este ilegal? Deoarece parerile sunt impartite si nu stiu ce sa mai cred.Eu am 2 copii ,un baiat de 11 ani si o fetita de 3 ani care este nascuta aici si multi au spus ca noi nu avem dreptul la aceste beneficiu.De acea intreb avem sau nu acest drept sau ne poate afecta la acte? Multumesc.
codruta
Scrib
Scrib

Postby motanik » Dec 10th, '07, 11:53

Salut Codruta! -love2- ove2-

Intrebarea asta a fost pusa si pe alt subiect acum cateva zile, de RBK daca nu ma insel.
Avand in vedere ca sunteti sub viza ECAA, nu aveti dreptul la nici un beneficiu din partea statului.
Odata obtinut ILR-ul, veti putea aplica pt child benefit.

Trebuie insa sa iei legatura cu HM Revenue & Customs, cum a zis si Negrutza, pt a afla care sunt situatiile speciale in care se pot obtine public funds (aici incadrandu-se si child benefit), in ciuda restrictiilor de a face recurs la ele.
motanik
Moderator
Moderator

Postby che » Dec 22nd, '07, 20:53

-santa- anta-
Buna,
Toti cei care locuiesc in UK au dreptul sa obtina child benefit pt copii lor, indiferent unde au fost nascuti acestia. Eu am ajutat-o pe o prietena sa obtina, adica i-am completat formularul. L-a trimis neincrezatoare pt ca ea numai ce se inrgeistrase, tot cu ajutorul meu ca self-employed. I-a venit raspuns ca nu poate primi pana cand nu are NINO. A fost la interviu la NINO, a spus ca cere child benefit, ma rog, a prezentat ceva recomandari pt cleaner si i-a venit NINO in mai putin de o luna. In ziua urmatoare i-a venit si scroisoare poziticva de la child benefit. Ea nici nu a avut timp sa-i contacteze sa le spna ca a primit NINO, dar probabil au gasit-o ei in sistemj. A primit si pe 3 luni inurma, pt ca asa se da, deci succes.fetele erau nascute in romania, si fireste ea nu era rezidenta. Residing in UK inseamna "locuieste in UK" nu ca are drept de rezidenta.Deci, aplica si sigur vei primi.

Iar pt cei care vor sa ia NINO din experienta personala pot sa spun ca vine foarte repede si nu e mare lucru la interviu. In fine, iti doresc succes si sa aplici pt ca oricum nu ai nimic de pierdut, dar eu sunt sigura ca vei primi.
che
Carturar
Carturar

Postby motanik » Jan 8th, '08, 14:23

Anellores, nu toti cei care locuiesc in UK au dreptul la child benefits.
Unii dintre noi, veniti de ceva ani aici, suntem pe vechile vize ECAA pe care este mentionat No recourse to public funds.
Cine doreste sa continue demersul pt obtinerea rezidentei permanente sau a cetateniei pe baza ECAA, nu poate obtine (cel putin teoretic) beneficii de la stat.
Cei care aplica insa sub lege europeana si nu tin cont de anii de ECAA pot aplica si obtine beneficii, desigur.
motanik
Moderator
Moderator

Postby suhoi » Jan 9th, '08, 00:50

[quote="motanik":14np76as]
Anellores, nu toti cei care locuiesc in UK au dreptul la child benefits.
Unii dintre noi, veniti de ceva ani aici, suntem pe vechile vize ECAA pe care este mentionat No recourse to public funds.
Cine doreste sa continue demersul pt obtinerea rezidentei permanente sau a cetateniei pe baza ECAA, nu poate obtine (cel putin teoretic) beneficii de la stat.
Cei care aplica insa sub lege europeana si nu tin cont de anii de ECAA pot aplica si obtine beneficii, desigur.
[/quote]
De la mine putere, eu zic ca nu mai este importanta viza de intrare, atata timp cat buletinul te baga in UK. Also, sistemul hrmc si schemele de benefits nu sunt intelese de majoritatea englezilor = inutil de complicate, desi se cauta mereu forme de ameliorare pt a ajuta 30% din populatia UK, si tot la aberatie se ajunge. Pt ca am trecut personal prin niste claimuri, recomand potentialului claimant sa aplice oricum (providing requisite documents), si sa lase legea controlata de vreun ofiter indian sa-ti decida cazul. Daca ti se accepta, e foarte bine, daca nu, plesneala nu strica. Important e sa dai apoi telefon celor ce-ti refuza aplicatia ca sa-ti documenteze the decision, sa stii ce faci in viitor.
All the best!
suhoi
Caligraf
Caligraf

Postby che » Jan 9th, '08, 02:55

S-ar putea sa ai dreptate in ce priveste situatia cu vizele, totusi, nu uita ca child benefit e pentru copil, parintele il cere in numele copilului, si nu cred ca si copilului i se aplica acele restrictii. Articolul de lege sopune doar ca toti copii ce locuiesc in UK au dreptul la child benefit. Si subscriu la ce se spunea mai sus, daca aplici nu ai nimic de pierdut, eventual primesti o scrisoare de refuz(putin probabil) si atat. Nu cred ca iti va afecta situatia cu viza, adica nu cred ca nu vei primi rezidenta, sau altceva, pt ca ai vrut sa obtii benefit PENTRU COPIL, nu un benefit for you.
che
Carturar
Carturar

Postby alinutza » Jan 9th, '08, 11:30

Anellores child benefit se considera recourse to public founds in numele parintelui care aplica chiar daca aplica pentru un copil. Cand am aplicat pt ILR este o intrebare pe formular "ati aplicat pt public founds?" (traducere aproximativa binenteles) si apoi iti spune public founds sunt: ajutor social, casa sociala etc si child benefit. Deci daca pe viza scrie no recourse to public founds nu poti aplica pt child benefit.
alinutza
Nobil
Nobil

Postby suhoi » Jan 9th, '08, 11:35

...si inainte sa aplici (in cunostinta de cauza sau nu), treci pe la un jobcentreplus sa-ti iei formularele (majoritatea sunt si pe net), le completezi si fingers crossed then.
Sunt un numar de beneficii care se leaga intre ele, deci daca fost successful la una, sigur o iei si pe alta. See working tax credit cu componente de child benefit, un child benefit pentru care se aplica separat, housing benefit si council tax benefit. Mai sunt oare?

alinutza: viza se impune unui anumit regim. Romanii nu mai fac parte din acel regim de cand sunt in UE, deci sintagma "Recourse to public funds" is no longer applicable. Formularele de benefits au o tenta mai generala, asta ca sa-i includa si pe cei din afara UE (asa cum eram noi pana in 2007). Scrie clar pe siteul hrmc.gov.uk ca pot aplica pt benefits cei din UE.
suhoi
Caligraf
Caligraf

Postby alinutza » Jan 9th, '08, 11:59

Suhoi daca ai intrat in uk inainte 2007 cum am fost eu spre exemplu pe viza de dependent pentru a imi pastra drepturile (dreptul de munca liber spre ex) a trebuit sa aplic pt ILR astfel ca nu aveam dreptul sa aplic ptb public founds. Deci conteaza data la care ai intrat si statutul avut.
alinutza
Nobil
Nobil

Postby suhoi » Jan 9th, '08, 12:55

[quote="alinutza":2dvsvwaf]
Suhoi daca ai intrat in uk inainte 2007 cum am fost eu spre exemplu pe viza de dependent pentru a imi pastra drepturile (dreptul de munca liber spre ex) a trebuit sa aplic pt ILR astfel ca nu aveam dreptul sa aplic ptb public founds. Deci conteaza data la care ai intrat si statutul avut.
[/quote]
alinutza: cazul de fata se aplica dupa 2007, deci nu e subject to immigration control pt ca suntem in UE. Faptul ca ai o viza acuma pe pasaport NU MAI CONTEAZA la immigration office, pt ca regulile s-au schimbat. ILRul nu este o poveste curenta, si nu-i vad sensul aici (parerea mea)
CHB conditions:
http://www.hmrc.gov.uk/childbenefit/abroad.htm
CHB key information:
http://www.hmrc.gov.uk/childbenefit/cb-key.htm
Formulare (primul e targetat):
http://www.hmrc.gov.uk/childbenefit/forms.htm
suhoi
Caligraf
Caligraf

Postby roxana_b » Feb 27th, '08, 14:54

Buna ziua mai intai de toate.

In al doilea rand am si eu o intrebare referitoare la child benefit.

Sa inteleg ca este ca si alocatia din Romania? Daca copilul meu primeste alocatie in Romania mai poate primi si aici?

Saru-mana ptr raspunsuri.
roxana_b
Calfa
Calfa

Postby roxgan » Feb 27th, '08, 15:14

[quote="alinutza":1q88xcsu]
Anellores child benefit se considera recourse to public founds in numele parintelui care aplica chiar daca aplica pentru un copil. Cand am aplicat pt ILR este o intrebare pe formular "ati aplicat pt public founds?" (traducere aproximativa binenteles) si apoi iti spune public founds sunt: ajutor social, casa sociala etc si child benefit. Deci daca pe viza scrie no recourse to public founds nu poti aplica pt child benefit.
[/quote]
Buna! Stiti ceva despre obtinere beneficiilor pt copii, in cazul in care tatal este cetatean britanic iar atit mama cit si copilul sint romani cu acte n regula? poate tatal sa cera ceva de la dragul de uk governm? noi sintem aici de 3 luni, eu cu bebe dar nu am facut nici un demers. abia acum am gasit site ul asta!! merci!
roxgan
Calfa
Calfa

Postby roxgan » Feb 27th, '08, 15:18

A! e cineva in Birmingham??!!!!
roxgan
Calfa
Calfa

Postby cata246 » Feb 27th, '08, 16:38

[quote="Roxana_B":pwba2ydq]
Buna ziua mai intai de toate.

In al doilea rand am si eu o intrebare referitoare la child benefit.

Sa inteleg ca este ca si alocatia din Romania? Daca copilul meu primeste alocatie in Romania mai poate primi si aici?

Saru-mana ptr raspunsuri.
[/quote]
Daca faceti aplicatiile cat mai repede,puteti primi si din urma,de la data in care ati intrat in UK, dar dupa 1 ianuarie 2007,child benefit se plateste oricarui copil din UE ce locuieste aici CU PARINTII.Daca parintii lucreaza,cazul meu,aplicati si pt working parents,mai vin ceva bani.
Personal,pt doi copii,primesc in total cam 160 lire pe luna,120 child benefit si 40 tax dredit caci lucram amandoi.
Mergeti la iNLAND rEVENUE DIN ORASELE VOASTRE,EXPLICATI-LE CE SI CUM.
Si daca sunteti mai de mult in UK,dar dupa 1 ian 2007,spuneti ca vreti sa primiti si banii din urma,noi nu am stiut pana prin aprilie 2007,iar cand a venit prima suma,era cu totul din ianuarie.Bafta!
cata246
Cavaler
Cavaler

Postby claudia77 » Feb 27th, '08, 17:02

Salutare

Child Benefit e ca si alocatia primita in Romania, numai ca... putin mai mare ca suma.£18.10/sapt.
Daca doresti sa primesti acest benefit de aici ,sigur va trebui sa renunti la alocatia de acasa.De fapt cand vei completa acel formular, va trebui sa raspunzi si la o intrebare de genul:"In momentul de fata primiti alte beneficii din alta tara?"
Noi ne-am adus aici baiatul, care are 8 ani si care a fost nascut in Romania,vara trecuta in iulie.In luna octombrie am aplicat pentru acest Child Benefit,iar dupa doua luni mi-au trimis o scrisoare in care solicitau o copie dupa permisul de munca.Cam la o luna dupa ce le-am trimis aceasta copie mi-au raspuns pozitiv aplicatiei si mi-au virat banii in cont ,chiar incepand cu luna iulie, deci si pt ultimele 3 luni inainte de a face aplicatia.
Asa ca nu conteaza daca copilul e nascut aici sau in alta parte, sau de unde provin parintii.
Formularul il gasiti la orice job center plus sau online, dupa cum a mai precizat si Negrutza.Si intra-devar trebuie sa detii neaparat NINO. -takecare- akecare-
claudia77
Scrib
Scrib

Postby splash » Feb 27th, '08, 21:06

sorry, dar nu se da decat pentru 3 luni din urma!
Celelalte info sunt corecte, in plus
-daca vrei sa aplici pt ILR sub incidenta ECAA, dinainte de 2007, daca ceri beneficii pt copii nu te mai califici pt a aplica . Trebuie sa aduni din nou 5 ani, sub incidenta legii UE pt cetatenii RO /BU incepand cu Jan. 2007 AM raspunsul de la autoritati !!
DAr daca nu aveti nevoie sa adunati 5 ani sub ECAA,din varii motive, chiar daca scrie "no recourse to public fund" puteti sa cereti benefits, si vi se vor si acorda!
splash
Mentor
Mentor

Postby danuzza81 » Feb 28th, '08, 21:14

Buna !din cate am inteles eu daca ceri beneficii de la stat t-i se va acorda mult mai greu un mortgage.stie cineva daca ceri child benefit si child tax credit se incadreaza in acele beneficii care nu iti favorizeaza mortgage-ul?? multumesc mult. -staycool- taycool-
danuzza81
Scrib
Scrib

Postby cata246 » Feb 28th, '08, 21:46

[quote="danuzza81":2lilq79h]
Buna !din cate am inteles eu daca ceri beneficii de la stat t-i se va acorda mult mai greu un mortgage.stie cineva daca ceri child benefit si child tax credit se incadreaza in acele beneficii care nu iti favorizeaza mortgage-ul?? multumesc mult. -staycool- taycool-
[/quote]
Asta nu am mai auzit-o,da,iti poate afecta aplicatia pt mortgage,dar nu in sensul rau,din contra,este un venit in plus ce-ti intra lunar in cont,deci...
cata246
Cavaler
Cavaler

Postby roxana_b » Mar 13th, '08, 09:26

[quote="splash":31eg86qg]Celelalte info sunt corecte, in plus
-daca vrei sa aplici pt ILR sub incidenta ECAA, dinainte de 2007, daca ceri beneficii pt copii nu te mai califici pt a aplica . Trebuie sa aduni din nou 5 ani, sub incidenta legii UE pt cetatenii RO /BU incepand cu Jan. 2007 AM raspunsul de la autoritati !!
DAr daca nu aveti nevoie sa adunati 5 ani sub ECAA,din varii motive, chiar daca scrie "no recourse to public fund" puteti sa cereti benefits, si vi se vor si acorda!
[/quote]

Noi am venit in UK in 2004 cu permis de munca iar in 2006 am nascut.

Nu am cerut child benefit caci pe viza scria no recourse to public funds.

In 2007 cand am intrat in UE a trebuit sa ne scoatem cardul albastru. Am intrebat la Home Office daca se cumuleaza cumva anii cu permis de munca cu cei cu card albastru, in vederea obtinerii ILR si ni s-a spus ca nu. Deci va trebui sa asteptam inca alti 5 ani ptr obtinerea ILR. Nu suntem self employed si lucram cu aceleasi firme care ne-au facut permise de munca in 2004.

Parca m-as duce sa cer child benefit dar ma gandesc sa nu ma incurce la mortgage. O sa ma mai interesez.

Multumesc.
roxana_b
Calfa
Calfa

Postby splash » Mar 13th, '08, 20:56

Roxana, daca inca lucrati 'under WP' si nu ati cerut child benefit, e foarte probabil sa mai aveti sansa sa puteti aplica pt ILR in 2009. Pt siguranta intreaba la Work Permits Customer Contact Centre on 0114 207 4074 , sa vedeti daca faptul ca detineti Blue Card va afecteaza, avand in vedere ca WP este inca valabil.
splash
Mentor
Mentor

Postby elamyro » Mar 14th, '08, 14:00

hello for everyone.am si eu o intrebare si poate cineva ma poate ajuta. sunt in 19s si sunt inca in romania si voi sta aici pana intru in concediu de prenatal, asta ar fi pe la sf lui iunie.dupa ce creste un pic bebelusul vrea sa vin in uk impreuna cu sotul meu si of course cu bebelusul. ce ma intereseaza pe mine este daca exista vreo varianta sa vin in uk, cand sunt in prenatal, si sa nasc acolo si daca apoi pot sa vin in rom sa imi depun actele pt ingrijire copil pt 2 ani.nu as vrea sa pierd acest ajutor care stiu ca nu e foarte mare dar 800 lei nu strica la nimeni. sau ar mai fi varianta sa pot beneficia de vreun ajutor pt copil in uk, si nu mai trebuie sa apelez la cel din romania, adica daca exista posibilitatea fiind aici angajata si cotizand pot sa i-au acest ajutor din anglia si nu de aici, ceea ce nu stiu daca se poate sau nu si sincer mi-ar conveni mai mult mai ales ca vrem sa stam in uk o per mai lunga.
elamyro
Haiduc
Haiduc

Postby motanik » Mar 14th, '08, 14:05

Elamyro, te rog continua discutia pe un singur subiect.
Eu ti-am pus un raspuns la subiectul gravidutelor.
Multumesc pt intelegere.
motanik
Moderator
Moderator

Postby emma06 » Mar 16th, '08, 17:56

buna.eu sunt in uk din 2004. in 2006 am nascut.am aplicat atunci pt child benefits si am fost refuzata pe baza vizei.in ian 2007 am aplicat din nou si totul a fost ok.m-am contrazis cu un functionar vreo 10 min. pt ca nu voia deloc sa inteleaga ca viza nu mai e valabila.a mers el la vreo 2 birouri pana s-a convins ca am dreptate
ce ma nemultumeste pe mine e ca nu mai pot aplica pt rezidenta permanenta la anu`(dupa 5 ani de uk)pt ca ei s-au gandit sa mai schimbe nitel treburile. asa ca mai astept vreo 4 ani cand fac 5 ani de cand am blue card-ul.e o mare tampenie, zau asa.
emma06

Postby emmy78 » Mar 18th, '08, 19:06

[quote="claudia77":2do7ti3l]
Salutare

Child Benefit e ca si alocatia primita in Romania, numai ca... putin mai mare ca suma.£18.10/sapt.
Daca doresti sa primesti acest benefit de aici ,sigur va trebui sa renunti la alocatia de acasa.De fapt cand vei completa acel formular, va trebui sa raspunzi si la o intrebare de genul:"In momentul de fata primiti alte beneficii din alta tara?"
Noi ne-am adus aici baiatul, care are 8 ani si care a fost nascut in Romania,vara trecuta in iulie.In luna octombrie am aplicat pentru acest Child Benefit,iar dupa doua luni mi-au trimis o scrisoare in care solicitau o copie dupa permisul de munca.Cam la o luna dupa ce le-am trimis aceasta copie mi-au raspuns pozitiv aplicatiei si mi-au virat banii in cont ,chiar incepand cu luna iulie, deci si pt ultimele 3 luni inainte de a face aplicatia.
Asa ca nu conteaza daca copilul e nascut aici sau in alta parte, sau de unde provin parintii.
Formularul il gasiti la orice job center plus sau online, dupa cum a mai precizat si Negrutza.Si intra-devar trebuie sa detii neaparat NINO. -takecare- akecare-
[/quote] Salutare tuturor! Sunt noua aici si am si eu niste nelamuriri.Am facut si eu o aplicatie ptr child benefit.Am primit de la ei drept raspuns alt set de formulare pe care trb sa le completez si sa le trimit inapoi.In ele trb sa spun daca mai primesc beneficii si din alta tara..Eu sunt aici din mai,anul trecut cu sotul..si in septembrie i-am adus si pe cei doi copii ai nostrii.Desi n-am mai luat alocatia din tara de cand ma aflu aici,totusi nu e sistata.In formularele astea trb sa dau si numerele de referinta al alocatiilor cat si adresa institutiei care le elibereaza.Eu nu stiu aceste lucruri. Am sunat in tara..si d-na de la alocatii nu a vrut sa-mi dea aceste detalii zicand ca le vor completa ei cand vor primi adresa de aici din anglia.Acum..eu nu mai stiu ce sa fac si cum sa completez formularele astea.Rog din suflet,daca ma poate ajuta cineva cu vreo indrumare sau vreo explicatie..Multumesc anticipat!
emmy78
Cetitor
Cetitor

Postby cata246 » Mar 18th, '08, 19:31

Eu iau child benefit aici din ianuarie 2007,si in tot acest timp am luat si alocatie pt baiat doar in tara (a incetata de fapt acum cateva luni).
Tu trimite aplicatia (sfatul meu),fara sa specifici nimic acolo,in cel mai rau caz sisteaza in tara,aici e evident mai avantajos din punct de vedere financiar...
cata246
Cavaler
Cavaler

Postby emmy78 » Mar 18th, '08, 19:44

[quote="cata246":3762t14g]
Eu iau child benefit aici din ianuarie 2007,si in tot acest timp am luat si alocatie pt baiat doar in tara (a incetata de fapt acum cateva luni).
Tu trimite aplicatia (sfatul meu),fara sa specifici nimic acolo,in cel mai rau caz sisteaza in tara,aici e evident mai avantajos din punct de vedere financiar...
[/quote] Multumesc ptr raspuns si ptr sfat.M-am mai calmat:P..Multa sanatate tie si familiei tale!
emmy78
Cetitor
Cetitor

Postby roni » Mar 18th, '08, 21:23

Sunt noua pe aici si as vrea sa stiu daca cineva mai este in situatia mea. Eu am nascut un copil aici in 2006 si nu stiu daca el poate primi child benefit. Sotul meu are afacerea lui aici, eu nu am lucrat si nu am NIN si nu detin nici un card ca sa le dovedesc se statut am eu aici,daca cineva ma poate ajuta cu un sfat le multumesc anticipat. O seara buna tuturor.
roni
Calfa
Calfa

Postby lucandrew2006 » Mar 25th, '08, 17:24

Buna ziua,am si eu o intrebare ce se intimpla in cazul in care iei alocatie in ro si vin aici si aplic pt child benefit?si nu opresc niciuna?..dar mentionez ca nu primeste nici un fel de alt ajutor?
lucandrew2006
Gramatic
Gramatic

Next

127 posts • Page 1 of 51, 2, 3, 4, 5