Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

Vreau sa imi deschid un cont bancar!

Conturi bancare, carti de credit, carti de loialitate, dobanzi, imprumuturi, credit scoring
22 posts • Page 1 of 1

Postby Zigrid » Nov 6th, '11, 12:41

Buna ziua la toata lumea!Am si eu o intrebare pentru cine ma poate ajuta!Vreau sa imi deschid un cont la banca HSBC,in care sa imi depun banii castigati,insa as vrea sa stiu daca as putea intampina probleme in cazul in care cei de la banca sus-mentionata ma vor gasi figurand ca rau-platnic la o banca din Romania la care,acum 3 ani aproximativ am facut imprumut!Drept sa spun,am oarece emotii pt ca nu as vrea,in cazul in care voi fi gasita de cei de la HSBC ca figurez ca restantier,sa ma oblige prin diferite cai,sa imi platesc datoria care am facut-o la banca din Romania! -nuuu- Nu am nevoie sa beneficiez de banii dela HSBC,vreau doar sa imi fac un cont in care sa imi depun banii,doar atat.Nu stiu daca are vreo legatura imprumutul din Romania cu un cont nou deschis in alta tara membra UE,pentru depunere bani.Va multumesc!
Zigrid
Calfa
Calfa

Re: Vreau sa imi deschid un cont bancar!

Postby Lolomo » Nov 6th, '11, 13:14

Teoretic nu ar trebui sa ai nici o problema cu asta pentru ca ei verifica doar daca ai datorii in UK nu in Romania. La HSBC iti cer o gramada de alte acte sa iti faci cont la ei plus ca percep si taxa de administrare a contului(sotia mea a avut anul trecut cont la HSBC si de la ea stiu). Sfatul meu ar fi sa iti faci cont la Barclays nu au nici un fel de taxa pt administrare cont in plus poti beneficia si de cont de Savings.
Lolomo
Calfa
Calfa

Postby Zigrid » Nov 6th, '11, 13:22

Am inteles!Insa eu lucrez ca au-pair la o familie care are cont la aceasta banca si mi-au dat scrisoare si niste foi a unui membru din familie cu contul personal,cred.Pasaport am nu-i problema,adresa am,adica cea la care stau acum unde lucrez ca au-pair,scrisoare facuta de catre proprietar,am...insa cand am fost sambata la banca ,m-au intrebat daca am avut conturi pe numele meu si la alte banci si stiindu-ma cu "musca pe caciula",am zis ca nu am avut alte conturi pe numele meu.Si de asta mi-e putin frica acum,ca luni cand ma duc cu toate documentele si dupa ce imi introduc datele in calculator,sa nu inceapa sa se inroseasca baza de date cu restantele mele si pe urma sa inceapa telefoanele si scrisori cum ca am de platit nu stiu ce suma si sa ma oblige sa o platesc!Mersi de raspuns!
Zigrid
Calfa
Calfa

Postby Zigrid » Nov 6th, '11, 13:24

Am uitat sa mentionez ca cei de la banca HSBC m-au intrebat daca am avut conturi deschise pe numele meu in Romania!
Zigrid
Calfa
Calfa

Postby george1976 » Nov 6th, '11, 13:24

Hsbc nu iti cer o gramada de acte, decat pasaport si CI din Romania.Si spre deosebire de Barclay's internet bankingul functioneaza oricand. Singura problema e acea account fee de 8£.
george1976
Carturar
Carturar

Postby spot » Nov 6th, '11, 14:12

Nu stiu daca s-a mai schimbat ceva intre timp de o luna jumate cand mi-am facut eu cont la Barclays, dar mi s-a parut super usoara toata operatiunea. Fara intrebari, fara nimic. Doar cu pasaport si buletin. Depinde probabil si de functionarul care se ocupa de tine, cat de amabil este.
Vis-a-vis de problema cu restantele in tara, eu nu cred ca verifica ei asa ceva. In plus de asta, daca memoria nu ma inseala, nu avem nicio banca britanica prezenta in Romania. A fost la un moment dat RBS, nu stiu daca au mai ramas.
spot
Discipol
Discipol

Postby Deanna » Nov 7th, '11, 02:20

pe britanici nu-i intereseaza decit ce se intimpla pe teritoriul lor. de aceea conteaza atit de mult acel credit score, pe care nu ti-l poti face decit daca ai vechime in UK, nu-i intereseaza ce-ai mai facut tu in Romania.
daca ti-ai facut cont la RBS in Ro de ex, nu poti sa-l transferi aici, deoarece contul tau de-acolo nu poate avea nici o legatura cu contul tau de aici, la fel cum tel. tau blocat pe Vodafone in Ro nu poate fi folosit aici cu cartela de Vodafone UK.
Got it? -ras4-
Deanna
Mentor
Mentor

Postby vanda1 » Feb 26th, '12, 10:35

La banca e din ce in ce mai greu sa deschizi un cont. E mult mai usor sa deschizi un business account decat unul personal. Toti cer dovada de adresa si facturi. Am incercat la toate bancile din Leeds ( Halifax, Barclays, HSBC, Yorkshire,Santander) si toti vor cat mai multe acte. Daca vii din Romania si stai cu familia, e clar ca nu poti avea decat pasaport.
vanda1
Caligraf
Caligraf

Postby mufa » Feb 26th, '12, 15:40

vanda: iti trebuie dovada de adresa. Incearca una din variantele urmatoare: factura de gaz, curent, telefon fix pe numele tau, carnet de conducere britanic, council tax, scrisoare de la HMRC sau de la JobCentre cu NIN.
Porc misogin
mufa
Contributor
Contributor

Postby handr3iutz » Mar 6th, '12, 18:34

Buna, am si eu nevoie de ajutor legat de deschiderea unui cont bancar in UK, as dori sa il deschid cat mai repede (chiar din Romania) pt ca am observat ca este nevoie de acest cont pentru a putea inchiria un apartament, etc. Din corespondenta mea cu Barclays, am observat ca se feresc sa iti dea orice fel de sfaturi in domeniu si te indeamna sa apelezi la un expert/profesionist pt consultanta legala & de taxe.
Mi-au trimis ca variante on-shore si off-shore bank account, local bank acocunt sau international bank account ... Ce am eu nevoie este un cont normal, stie cineva cum se numeste acel cont curent Barclays, sa nu selectez alt varianta :|... Multumesc.
handr3iutz
Calfa
Calfa

Postby Anonymous » Mar 8th, '12, 08:33

Eu te sfatuiesc sa nu te calicesti la 8 lire pe luna si sa-ti deschizi initial un cont passport la HSBC. Alergatura dupa alte banci te va costa mai mult.
Anonymous

Postby mufa » Mar 8th, '12, 09:41

8 lire pe lună e imens.
Porc misogin
mufa
Contributor
Contributor

Postby daniela.iulian » Mar 8th, '12, 10:30

8 lire pe luna mi sa parut chiar ieftin in comparatie cu comisioanele din tara, am dat 8 lire si am scapat, nu comision retragere, nu comision depunere, nu comision ordin de plata, nu comision intretinere cont.Totusi tb sa traisca si ei din ceva, si plus ca la inceput ei nu stiu daca ai sa faci tranzactii sau nu.Eu am platit 1 an cei £8, si acum ca am si tranzatii imi intra salariu lunar urmeaza sa il schimb si nu am sa mai platesc comision.
daniela.iulian
Gramatic
Gramatic

Postby costoboc » Mar 8th, '12, 10:51

[quote="handr3iutz.... as dori sa il deschid cat mai repede (chiar din Romania) pt ca am observat ca este nevoie de acest cont pentru a putea inchiria un apartament, etc.....:|... Multumesc.[/quote]

E invers decat ai inteles. Nu ai nevoie de cont sa inchiriezi, ai nevoie de adresa in UK sa poti deschide cont local.
costoboc
Contributor
Contributor

Postby Marin » Mar 8th, '12, 11:01

Eu nu am reusit sa imi fac la Barclays si mi-am deschis cont la Nationwide. Am avut buletin, oferta de angajare si dovada de adresa.
Marin
Gazetar
Gazetar

Postby mufa » Mar 8th, '12, 11:23

Eu recunosc că am preferat să întreb 10 bănci și să îmi deschid cont curent cu comision 0. Cu 8 lire mănînc 2 zile la prînz. :d
Porc misogin
mufa
Contributor
Contributor

Postby kikilici » Mar 8th, '12, 19:28

Lolomo wrote:Teoretic nu ar trebui sa ai nici o problema cu asta pentru ca ei verifica doar daca ai datorii in UK nu in Romania. La HSBC iti cer o gramada de alte acte sa iti faci cont la ei plus ca percep si taxa de administrare a contului(sotia mea a avut anul trecut cont la HSBC si de la ea stiu). Sfatul meu ar fi sa iti faci cont la Barclays nu au nici un fel de taxa pt administrare cont in plus poti beneficia si de cont de Savings.

vorbesti serios?! -wow- eu stiam ca au mai mult decat la HSBC -nu-stiu-
kikilici
Gramatic
Gramatic

Postby kikilici » Mar 8th, '12, 19:35

cu cardul HSBC am scos bani in Romania de la BRD - hole in the wall
de Barclays stiam ca sunt mult mai seriosi si erau pretentiosi la inscriere acum vreo 3 ani, pana la urma mi-am facut la HSBC ca ei primeau pe oricine.. -nu-ma-uit-
kikilici
Gramatic
Gramatic

Postby marianfim » Mar 8th, '12, 20:26

mufa wrote:8 lire pe lună e imens.

Ai dreptate ca e mult, dar eu am alergat 3 zile pe la toate bancile si pt nou veniti si fara dovada unde locuiesti nu reusesti nicaieri.
La HSBC(scuze pt reclama) am primit si cardul in 2 zile...
marianfim
Senior
Senior

Postby Iuliana Lavinia » Mar 27th, '12, 14:54

[quote="mufa"]Eu recunosc că am preferat să întreb 10 bănci și să îmi deschid cont curent cu comision 0. Cu 8 lire mănînc 2 zile la prînz. :d[/quotI

Imi zici te rog la ce banca ti-ai deschis cont cu comision 0 ?? si ce acte ti-au cerut ??
Iuliana Lavinia
Caligraf
Caligraf

Postby costoboc » Mar 27th, '12, 15:50

Eu stiu ca nu sunt taxe pentru "classic account" la Barclays si Lloyds (pentru ca avem la ei), dar poti sa verifici pe net ca mai sunt si altele. Am pus link-urile mai jos sa verifici amanuntele care te intereseaza.

http://www.barclays.co.uk/Currentaccoun ... 2557963414
http://www.lloydstsb.com/current_accounts.asp
http://www.moneysupermarket.com/current ... esults.asp

Acte necesare:
-dovada de adresa
-doua documente de identitate (cu poza)
Cei de la Lloyds sunt mai suspiciosi si o sa te intrebe daca lucrezi, in care caz iti cer documentele de munca sau daca spui ca esti student (si nu lucrezi - nu te complici cu amanunte!) o sa-ti ceara scrisoarea de la facultate de confirmare.

Bafta
costoboc
Contributor
Contributor

Postby mufa » Mar 27th, '12, 16:19

Iuliana Lavinia wrote:
Imi zici te rog la ce banca ti-ai deschis cont cu comision 0 ?? si ce acte ti-au cerut ??

Cam la orice bancă e 0 comisionul pentru cont curent. Eu am deschis la Barclays cu pasaport, scrisoare de la JobCentre pentru NINO și scrisoare de la angajator. Merge și fără ultima.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Porc misogin
mufa
Contributor
Contributor

22 posts • Page 1 of 1