Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

Deschidere cont bancar

Conturi bancare, carti de credit, carti de loialitate, dobanzi, imprumuturi, credit scoring
113 posts • Page 4 of 41, 2, 3, 4

Re: Deschidere cont bancar

Postby TFB » Nov 2nd, '12, 07:24

se pare ca trebuie sa bagi vrajeala,ca sa-i convingi pe bancheri...si am reusit.
when i die,bury me face down,so the whole world can kiss my ass...
TFB
Librar
Librar

Postby Abby_77 » Nov 2nd, '12, 11:05

Sa ii convingi ca ce?...
Abby_77
Haiduc
Haiduc

Postby TFB » Nov 7th, '12, 17:14

pai despre ce vorbim aici?sa-mi deschida cont.... inca nu am domiciliul in UK.
when i die,bury me face down,so the whole world can kiss my ass...
TFB
Librar
Librar

Postby burbur456 » Nov 10th, '12, 18:55

Pentru noi nu a fost asa usor, inca nu am reusit sa deschidem cont, am incercat la vreo 3 Lloyds TSB cu cineva care are deja cont acolo de 1 an jumate si dupa ce ne-au cerut toate actele posibile (spre norocul nostru am avut si pasaport, permis, buletin) au bagat zicala cu work permit... de care nu am scapat, nici macar pe aplicatia online... mai incercam saptamana viitoare poate poate reusim.
burbur456
Haiduc
Haiduc

Postby mihart » Nov 11th, '12, 15:38

Pentru noii veniti care nu vor sa plateasca cei 8 lire pe luna la hsbc, pot incerca la nationwide. Eu m-am inscris la un curs, unde am spus adresa mea de uk verbal pentru ca nu aveam nici o factura, apoi cu foaia de inscriere la curs, pasaport si permis romanesc, am deschis cont si e ok.
Nu se merita sa platesti 8 lire/luna daca se poate si altfel.
Succes.
mihart
Discipol
Discipol

Postby burbur456 » Nov 11th, '12, 20:43

... asta in cazul in care ai nevoie/te poti folosi de curs si este gratis, ca daca dai 3-400 lire pe curs.. nu ai facut nicio afacere.
burbur456
Haiduc
Haiduc

Postby mihart » Nov 11th, '12, 20:56

Eu nu am sugerat sa te inscrii la un curs ca sa-ti poti deschide un cont, e valabi pentru cei care au de gand sa fie studenti.
mihart
Discipol
Discipol

Postby cameliab » Nov 11th, '12, 23:52

buna ,ca sa vin si eu in ajutor daca ma primiti si-mi dati voie,mi-am facut provisional driving licence si am avut si pasaportul bineanteles si la Barclays, fara probleme mi-am deschis contdar ca sa ti -o faci trebuie sa ai minim 6 luni de stat aici si costa in jur de 65 de lire.

Mult succes!
cameliab
Caligraf
Caligraf

Postby sirtiger » Nov 23rd, '12, 08:09

eu am fost la santander si mi-au dat o varianta de cont standard doar cu beletinul si prof de adresa,inca nu m-am uitat ce conditii sunt dar macar e gratis,la alte banci mi-au cerut inssurance yellow card etc
sirtiger
Carturar
Carturar

Postby Iuliana Lavinia » Nov 26th, '12, 14:40

sirtiger wrote:eu am fost la santander si mi-au dat o varianta de cont standard doar cu beletinul si prof de adresa,inca nu m-am uitat ce conditii sunt dar macar e gratis,la alte banci mi-au cerut inssurance yellow card etc

Cat a durat pana ti-au facut contul?

Deci pana la urma ce banca recomandati si ce tip de cont (fara comision) ? M-ar interesa sa pot folosi contul si pentru cumparaturi online .In acest caz ce comisioane sunt ? De exemplu,daca imi fac un cont simplu ,pot face cumparaturi online ?
Am pasaport,buletin,blue card,cateva scrisori pe numele meu ca dovada de adresa . .
Eu sunt de 2 ani aici in UK si nu am avut nici un cont bancar aici .Stiu ca la banca te intreaba de cand esti aici.E un dezavantaj asta ?
Iuliana Lavinia
Caligraf
Caligraf

Postby catad » Nov 26th, '12, 19:28

Unde ai stat pana acum in tara asta? In padure sau undeva in pustiu de nu ti-ai facut cont? Cu hartiile alea iti deschizi ce cont vrei la orice banca. Nu cred ca poti sa te apropii de cele premium dar macar un rewards account mic tot ar tb sa-ti faca. Intri intai pe net si googalesti pt un best debit account si vezi ce iese sau intri pe un site gen moneysupermarket si vezi acolo ce personal accounts sunt mai bune. Te prezinti la aia la banca cu pasaportul, bc si proof of address(o factura pe numele tau de la mobil, itilitati, city council, etc) si ceri deschiderea unui cont. Cand te invita adviserul inauntru in birou il intrebi ce conturi poti obtine de la ei. In maxim 30 minute o sa ai cont. Cardul vine in maxim 1sapt. O sa primesti un plic cu pinul de la card si un plic cu cardul. Gata. Cu orice card visa,mastercard poti baga shopping desantat pe net pana te plictisesti.
catad
Lord
Lord

Postby sapanta » Nov 26th, '12, 19:50

in uk toate bancile practia ceea ce se cheama "free banking" - adica au cate un produs la care nu platesti nici o taxa sa primesti bani in cont, sa scoti bani din cont, sa interoghezi soldul, sa ai internet banking, sa platesti online samd

deci cu un card de debit de pe la orice banca vei face tranzactiile de baza fara costuri aditionale
http://www.lovemoney.com/partners/gocom ... ounts.aspx
sapanta
Parcalab
Parcalab

Postby sirtiger » Nov 27th, '12, 09:29

Iuliana Lavinia wrote:
sirtiger wrote:eu am fost la santander si mi-au dat o varianta de cont standard doar cu beletinul si prof de adresa,inca nu m-am uitat ce conditii sunt dar macar e gratis,la alte banci mi-au cerut inssurance yellow card etc

Cat a durat pana ti-au facut contul?

Deci pana la urma ce banca recomandati si ce tip de cont (fara comision) ? M-ar interesa sa pot folosi contul si pentru cumparaturi online .In acest caz ce comisioane sunt ? De exemplu,daca imi fac un cont simplu ,pot face cumparaturi online ?
Am pasaport,buletin,blue card,cateva scrisori pe numele meu ca dovada de adresa . .
Eu sunt de 2 ani aici in UK si nu am avut nici un cont bancar aici .Stiu ca la banca te intreaba de cand esti aici.E un dezavantaj asta ?

inca nu mi-am facut cont la ei,am luat doar documentatia de la ei,nu cred ca e foarte greu,eu am momentam cont la hsbc si am fost la nationwide sa imi deschid alt cont o sa le duc zilele astea dovada de la colegiu sau stayment bancar,bafta
sirtiger
Carturar
Carturar

Postby Iuliana Lavinia » Nov 27th, '12, 12:19

catad wrote:Unde ai stat pana acum in tara asta? In padure sau undeva in pustiu de nu ti-ai facut cont? Cu hartiile alea iti deschizi ce cont vrei la orice banca.

Nu am stat in padure,doar ca nu aveam toate actele acestea la inceput.Si chiar am vreo 5 banci in zona unde stau si incercasem mai demult la vreo 3 banci.La una imi cerea work permit,la alta mai multe acte . . Blue cardul abia ce l-am primit,aveam doar pasaportul ca buletinul era trimis la HO.Imi trebuie cont la banca avand in vedere ca o sa am un alt job, deci o sa primesc salariul in cont.Pana acum am fost au pair si primeam cash. Acum am toate actele si nu stiam ce banca sa aleg .
Multumesc pentru raspunsuri.
Iuliana Lavinia
Caligraf
Caligraf

Postby Mirela00 » Nov 28th, '12, 00:40

Eu am cont la Nationwide,deschis in 20 de min prezentand pasaport si dovada de adresa(contractul de inchiriere).
Nu inteleg ce rol are BC,YC in deschiderea unui cont bancar,pe mine nu m-a intrebat nimeni de asa ceva(si nici pe sot),ca doar nu m-am dus sa imi caut de munca la banca ca sa le arat dreptul de munca in UK.Banuiesc ca asta e o noua chichita a functionarilor bancari ca sa te poata refuza,ca au epuizat toate scuzele si probabil au auzit si ei cat e de greu sa obtii aceste acte,si merg pe premiza ca multi nu au:),o aberatie dpmv.
Traieste in asa fel incat, facand bilantul la sfarsitul fiecarei zile, sa constati ca ai realizat ceva pentru care se merita sa traiesti si a doua zi.
Mirela00
Erudit
Erudit

Postby catad » Nov 28th, '12, 03:03

Nici nu o sa te intrebe la nationwide. Ia incearca niste banci.
catad
Lord
Lord

Postby sirtiger » Jan 2nd, '13, 06:45

mie nu mi-au deschis la naionwide,dar cred pentru ca am gresit eu cu ceva
sirtiger
Carturar
Carturar

Postby sirtiger » Jan 28th, '13, 23:16

ce banca imi recomandati intre barcalys si loyd sa ai cont aici?la care sunt mai multe benefici credit card etc
ms
sirtiger
Carturar
Carturar

Postby sapanta » Jan 28th, '13, 23:22

conturile gratis sunt cam la fel, la alea pe bani depinde ce vrei.
cardul de credit n-are treaba cu banca, iti faci insa dupa ceva timp
sapanta
Parcalab
Parcalab

Postby sirtiger » Jan 29th, '13, 00:54

adica la alea pe bani?cum nu are treaba cu banca cardul de credit unde il faci nu prin ei?
sirtiger
Carturar
Carturar

Postby catad » Jan 29th, '13, 01:43

Vezi ca mai nou cei de lalloyds cer sa vada cardul colorat.
catad
Lord
Lord

Postby sirtiger » Jan 29th, '13, 07:41

stiu dar o sa am pe 28 februarie yellow card,la barclays la o sucursala mi-a cerut insurance,dar la alta sucursala mi-a spus ca este ok doar cu prof de adresa,ms
sirtiger
Carturar
Carturar

Postby sapanta » Jan 29th, '13, 11:13

sirtiger wrote:adica la alea pe bani?cum nu are treaba cu banca cardul de credit unde il faci nu prin ei?

card de credit poti sa-ti faci la orice banca, nu numai unde ai contul. in plus sunt si alti funizori care ofera card de credit - de la magazine gen tesco, sainsb pana la companii aeriene gen BA, Virgin samd.
totul e sa ai istorie buna si credit rating ok.
sapanta
Parcalab
Parcalab

Previous

113 posts • Page 4 of 41, 2, 3, 4