Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

Deschidere cont bancar

Conturi bancare, carti de credit, carti de loialitate, dobanzi, imprumuturi, credit scoring
113 posts • Page 2 of 41, 2, 3, 4

Re: Deschidere cont bancar

Postby luana_m » Jun 25th, '08, 23:39

Barclays deschid cont bancar pt toti cetatenii din EU care sunt veniti de mai putin de 3 luni in UK cu 2 acte de identitate (buletin, pasaport sau permis de conducere), unul dintre ele dovedind de fapt adresa din tara de bastina (Romania). Nu trebuie decat sa declarati data la care ati ajuns in UK (si care sa fie de pana la 3 luni) si in continuare va vor intreba ei detalii legate de adresa in Uk, unde lucrati (angajati sau sel-employed) etc. La Barclays am fost cu vreo 6 din familie si au deschis cont imediat pt ei. Si i-am mai recomandat si la alti romani care nu puteau sa isi deschida cont la alte banci. Dar este absolut important sa aveti 2 acte de identitate din cele 3 enumerate mai sus. Si au primit si card Visa si carte de cecuri, valabil in orice loc, atat in UK cat si in strainatate.

Numai bafta! -takecare- akecare-
luana_m
Caligraf
Caligraf

Postby nixye20 » Jun 26th, '08, 11:30

ba da ajunge adresa de pe buletin,am mai multe conturi de banca,una buna e la 'barclays' sau 'hsbc' -eyebrows2- yebrows2-
nixye20
Scrib
Scrib

Postby tinatina » Jun 27th, '08, 16:29

Buna
Eu am deschis un cont la Halifax cand am venit aici anul trecut. Sa stii ca mi-a venit debit cardul dupa aproape doua luni, iar sotului meu cam in trei saptamani. Deci depinde si aici in mana cui cade aplicatia. Am aplicat pt Easycash account, au un pachet la vedere in fiecare banca. Pur si simplu iei pachetul, are inauntru o foaie pe care trebuie s-o completezi si o trimiti unde iti dau ei adresa, cu o copie dupa pasaport daca imi aduc bine aminte. Nu uita sa treci adresa de email si astfel te inregistreaza si pt online banking service. Si nu te costa nimic. Eu imi platesc facturile pe internet fara nici un comision.
Numai bine.
tinatina
Scrib
Scrib

Postby gabrielnova » Jun 30th, '08, 19:15

Multumesc celor care mi-au raspuns ! Le-am scris alora de la Barcleys , de la un etaj 9 ,in Canary Whorf.Astept sa-mi trimita un raspuns scris. Daca e cineva care a trecut prin asa ceva si, a rezolvat problema, e bine venit orice raspuns ! Mai multa informatie = o imagine mai clara a situatiei !
gabrielnova
Caligraf
Caligraf

Postby giannini » Oct 12th, '08, 12:59

buna
e foarte interesant ce scri, dar nu stiu cum de nu functioneaza si in alta parte
noi suntem in Carmaten si am fost vineri dar pana nu avem IN nu ne face
ce sa mai inteleg?????????
sa nu zic de alta banka unde alti din alta zona au facut si aici nu
incredibilllllllllllllllllllllll
giannini
Haiduc
Haiduc

Postby brc25 » Nov 25th, '08, 17:31

Depinde in ce zona stai.
brc25
Caligraf
Caligraf

Postby danyc » Mar 7th, '09, 14:09

salutare tuturor!!

Sotia mea tocmai a venit in UK si inca nu are un job dar vreau sa aiba un cont bancar.

M-am uitat la hsbc& lloyds si am vazut ca cer adresa de la angajat.

Aveti idee cum pot deschide un cont din moment ce

- nu are un job, un venit lunar
- stam impreuna dar nu e trecuta pe contractul de chirie
- nu avem alte facturi pe numele ei

:unsure:

Multam
danyc
Scrib
Scrib

Postby iubitulondrei » Mar 7th, '09, 23:25

Sa se duca la Abbey si isi poate face cont doar cu pasaportul, fara nimic altceva. Si cred ca si la Barclays e destul de lejer, depinde si de ce functionar da.
iubitulondrei
Gazetar
Gazetar

Postby danyc » Mar 8th, '09, 00:11

iubitulondrei a scris:
Sa se duca la Abbey si isi poate face cont doar cu pasaportul, fara nimic altceva. Si cred ca si la Barclays e destul de lejer, depinde si de ce functionar da.

Multumesc f mult pentru sfat. Vom incerca saptamana viitoare si vom vedea cum decurg lucrurile.
danyc
Scrib
Scrib

Postby taranu » Mar 8th, '09, 00:45

danyc a scris:
salutare tuturor!!

Sotia mea tocmai a venit in UK si inca nu are un job dar vreau sa aiba un cont bancar.

M-am uitat la hsbc& lloyds si am vazut ca cer adresa de la angajat.

Aveti idee cum pot deschide un cont din moment ce

- nu are un job, un venit lunar
- stam impreuna dar nu e trecuta pe contractul de chirie
- nu avem alte facturi pe numele ei

:unsure:

Multam

Interesant, la HSBC puteam sa-mi deschid cont doar cu contractul de inchiriere, poti merge la proprietar/agentia de inchiriere sa ceri sa fie trecuta in contract.

Am inteles ca si la Halifax merge usor sa deschizi cont doar pe baza pasaportului.
taranu
Nobil
Nobil

Postby iubitulondrei » Mar 8th, '09, 01:13

Daca nu e trecuta si la Council Tax (sau ma rog, sa stie autoritatile ca locuieste legal acolo) e useless, nu mai fac astia de la HSBC cont romanilor doar pentru ca stiu o adresa. :)
iubitulondrei
Gazetar
Gazetar

Postby taranu » Mar 8th, '09, 12:20

Interesant, in decembrie anul trecut mie mi-au spus ca imi deschid cont chiar si fara dovada de adresa ... cand le-am spus ca am si dovada de adresa, deja imi ofereau chiar conturi free cu asigurari si card ... sa se fi schimbat asa mult lucrurile din decembrie pana acum ?

Se poate sa fie vorba doar despre zelul unor lucratori dintr-o anumita filiala.
taranu
Nobil
Nobil

Re:Deschidere cont bancar

Postby clauditza26 » Mar 11th, '09, 15:44

Buna,am si eu nevoie urgenta de sfatul vostru cu privire la un cont bancar.Am fost Hsbc si am fost trimisa la plimbare adik k nu am toate actele necesare.Unde locuiesc,propietarul nu vrea sa ma ajute cu nici un fel de act.Chiar in una din zile mi am gasit corespondenta deschisa si multe altele.Unde pot sa imi deschid si eu un cont bancar,imi pierd locul de munk din cauza unor facturi.Multumesc.Am la mine doar buletinul.
clauditza26
Caligraf
Caligraf

Postby mircea1980 » Mar 11th, '09, 18:32

incearca la Abbey.eu am intrebat si imi deschideau doar pe baza pasaportului.
mircea1980
Caligraf
Caligraf

Postby danyc » Mar 11th, '09, 23:43

Azi am fost la 3 banci sa deschidem un cont ptr sotie, iar rezultatul a fost:

1) Lloyds = > ni s-a spus din start ca nu pot deschide cont doar pe baza de pasaport desi eu am cont la ei si pot folosi adresa mea ca si dovada.

2) Abbey (agentia din Eastleigh - Hampshire) => ne-a luat pe ocolite si erau mai mult interesati sa imi faca mie un cont si nu sotiei :angry: . Am insistat ca ma intereseaza un cont ptr ea si ca are doar pasaportu,nu are job sau alte utilitati pe numele ei si mi s-a spus ca ar trebui eu sa imi deschid un cont dupa care o pot adauga pe ea pe acelasi cont.

3) HSBC => am fost si am putut deschide un passport ac doar cu pasaportu si buletinu si i-am informat de adresa unde locuim acum.

Parerea mea e ca in final totu depinde de consilieri, cat de experimentati sunt si normal de noroc.

Nu pot sa inteleg cum alte persoane au putut deschide cont la Abbey iar pe noi ne-a trimis la plimbare.

Asa ca incercati...totu tine de noroc dupa mine.
danyc
Scrib
Scrib

Postby taranu » Mar 12th, '09, 00:16

clauditza26 a scris:
Buna,am si eu nevoie urgenta de sfatul vostru cu privire la un cont bancar.Am fost Hsbc si am fost trimisa la plimbare adik k nu am toate actele necesare.Unde locuiesc,propietarul nu vrea sa ma ajute cu nici un fel de act.Chiar in una din zile mi am gasit corespondenta deschisa si multe altele.Unde pot sa imi deschid si eu un cont bancar,imi pierd locul de munk din cauza unor facturi.Multumesc.Am la mine doar buletinul.

Lipsa pasaportului este problema ... cred ca ai nevoie de foarte mult noroc ca sa reusesti sa deschizi un cont bancar "doar cu buletinul" in UK.
taranu
Nobil
Nobil

Postby clauditza26 » Mar 12th, '09, 09:40

Va multumesc pt raspunsuri.In cele din urma nu mai am nevoie de card atat de urgent,am amanat pana la 1 aprilie:laugh: ,pana atunci voi avea actele de la scoala si cele ca self employed poate ma vor ajuta ele la obtinerea unui card si a unui cont bancar.Ce mai vreau sa va intreb de unde pot incasa cecurile bancare si ce suma pot incasa?Am semnat un contract pt un an ca nanny,iar parinti copiilor sunt divortati.Avocatul familiei a decis ca tatal sa plateasca intretinerea copiilor deci el sa ma plateasca pe mine dar el imi tot cauta defecte ca sa renunt la job si sa arate ca,copii nu au nevoie de o nanny.Multe probleme pt o viata atat de scurta si grea.
clauditza26
Caligraf
Caligraf

Postby taranu » Mar 12th, '09, 10:07

Evident cecurile nu le poti incasa decat la banca ... mai sunt si alte institutii financiare unde poti incasa cash banii, dar vei pierde o parte din bani daca alegi acele institutii financiare si nu chiar putini.

De regula CI nu este suficient pentru dovada de identitate la multe institutii din UK exceptand UKBA (si nici acolo cateodata) sau HMRC ori JobCentrePlus.

Bancile de regula cer strainilor pasaport pentru identificare ... poate dupa ce primesti inregistrarea de la HMRC ai mai mult noroc doar cu buletinul.
taranu
Nobil
Nobil

Postby min_nis » May 19th, '09, 12:29

Buna

Dar de RBs=royal bank of scotland stie cineva ceva?eu am contul in rbs din bucuresti si ma gindeam sa mi deschid/transfer banii tot intr un rbs in londra?

merci ,doriana
min_nis
Discipol
Discipol

Postby silverfern » May 21st, '09, 16:59

Daca te gandesti ca fiind aceeasi banca vei avea parte de comisioane mai mici, s-ar putea sa ai o surpriza neplacuta. Eu zic sa te interesezi inainte in privinta taxelor si comisioanelor. Cei de la RBS Romania sustin ca RBS UK si RBS Romania sunt entitati separate. Nu stiu daca nu cumva e doar o modalitate de a mentine taxele si comisioanele peste limita bunului simt. Sau poate in momentul cumpararii ABN Amro, RBS-ul era interesat doar sa detina niste actiuni. Habar n-am. Poate vei avea un oarece avantaj la deschiderea unui cont la RBS UK, desi cred ca mai mult conteaza functionarul peste care vei da la banca decat cine stie ce achizitii sau fuziuni intre banci.
silverfern
Moderator
Moderator

Postby min_nis » May 22nd, '09, 07:56

BUna ,Merci de raspuns.
Asa mi au spus si cei de la rbs de aici ,ca sunt entitati separate,ei totusi incearca sa va vada daca statutul de prefered client pe private banking m -ar putea ajuta sa deschid un cont la ei direct de aici ,in orice caz nu contez prea mult pe asta.o sa ma duc cu un bank letter de aici si cu credit cardul,plus pasaport si dovada plati facturi;contract inchiriere casa si o sa vad ce se poate face la fata locului
min_nis
Discipol
Discipol

Postby nica_florin » Jul 6th, '12, 20:32

Buna ziua, vreau sa imi deschis si eu un cont la banca dar am fost refuzat ca nu am proof off adress, daca fac un contract intre mine si landlord pot sa deschid cont?
nica_florin
Librar
Librar

Deschidere cont bancar

Postby ANUBIS-DAT » Jul 6th, '12, 21:44

Da

Sent from my iPhone using Tapatalk
regards,

Anubis - D.A.T
ANUBIS-DAT
Librar
Librar

Postby mufa » Jul 6th, '12, 22:06

Nu
mufa
Contributor
Contributor

Postby Anonymous » Jul 8th, '12, 12:41

Am avut de curand niste experiente noi cu deschiderea de conturi bancare pt niste prieteni. Acesti functionari sunt reticenti la ID-urile noastre, o parte dintre ei au un motiv (necunoasterea documentelor) iar altii (indienii) doar din rasism. Totusi , ei cad pe spate cand vad un permis de conducere , provizoriu sau nu. Acum un an , citeam ca fraierul pe directgov cum se procedeaza legal pentru a obtine un permis in UK , cu verificare de identitate si altele asemenea. Se pare ca e doar teorie.
Cei ce au permis de RO pot sa-l schimbe si va fi cea mai tare dovada de adresa posibila iar cei care nu au permis pot aplica pentru unul provizoriu.
Trebuie trimis formularul si fotografiile iar in 2 sapt ai cartonul acasa. Acest permis este si el o super dovada de adresa care deschide usile tuturor bancilor de pe aici.
Anonymous

Deschidere cont bancar

Postby mufa » Jul 8th, '12, 13:21

John: corect, dacă ai 50 de lire de aruncat.

Semnătură!
mufa
Contributor
Contributor

Postby marianfim » Jul 8th, '12, 22:14

mufa wrote:John: corect, dacă ai 50 de lire de aruncat.

Semnătură!

Sa nu uitam ca perisul de conducere nu-l folosesti doar la deschidere de cont bancar. E unul din actele de care ai nevoie si i-ti este util aproape peste tot. Eu il folosesc mai des decat pasaportul. Contractul la tel tot pe baza permisului l-am facut. Eu cred ca e unul din primele lucruri care trebuie facut cand vi in UK.
marianfim
Senior
Senior

Deschidere cont bancar

Postby mufa » Jul 9th, '12, 08:18

marianfim wrote:

Semnătură!

Sa nu uitam ca perisul de conducere nu-l folosesti doar la deschidere de cont bancar. E unul din actele de care ai nevoie si i-ti este util aproape peste tot. Eu il folosesc mai des decat pasaportul. Contractul la tel tot pe baza permisului l-am facut. Eu cred ca e unul din primele lucruri care trebuie facut cand vi in UK.

Nu zic că n-o fi important, dar io-s aici de vreo 6 luni și încă n-am simțit nevoia carnetului englezesc. Recunosc, nici de cel românesc n-am avut nevoie. Pentru abonamente se poate folosi lejer cardul bancar.

Semnătură!
mufa
Contributor
Contributor

Postby sorinacio » Jul 9th, '12, 18:24

Am intampinat si eu aceeasi problema cu sotia mea iar apoi cu o prietena care a venit la noi.

Contul l-am deschis pentru fiecare doar cu pasaportul si referinta de la mine, eu fiind clientul bancii in cauza. ATAT!
Cei de la ghiseu nu au vrut sa le deschida cont din mai multe motive. Norocul a facut ca managerul sa fie acolo si sa auda conversatia. Ne-a luat in birou si le-a deschis conturi.

Succes!
sorinacio
Caligraf
Caligraf

Postby ciprian2179 » Sep 1st, '12, 22:14

Semnătură!

eu am fos la rbs de curand,mi-au zis inainte de interviu ca pasaportul meu si permisul de conducere,care este uk, sunt suficiente,iar can am fost la interviu mi-au zic ca nu imi pot face cont pe motic ca nu am yellow card(mentionez ca o incep munca de taxi driver-self employed in curand)
ciprian2179
Discipol
Discipol

PreviousNext

113 posts • Page 2 of 41, 2, 3, 4