Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

Deschidere cont bancar

Conturi bancare, carti de credit, carti de loialitate, dobanzi, imprumuturi, credit scoring
113 posts • Page 1 of 41, 2, 3, 4

Deschidere cont bancar

Postby adina84 » Sep 21st, '07, 07:39

Salut!
Am si eu o intrebare pentru toti cei care sunteti deja in Marea Britanie.
Peste 2 saptamani incep un sandwich course la Salisbury, dupa care cel mai probabil ma voi muta in alt oras. Mi s-a spus ca cel mai bine are fi ca o data ce ajung in Anglia, sa imi deschid un cont bancar cat pot de repede.

In primul rand mi-ar trebui sa stiu ce banci ar fi bune, care sa aiba sedii prin mai toate orasele mari din Anglia. Voi la ce banci v-ati deschis cont?

Apoi ce acte v-au trebuit la banca? Eu am primit o hartie prin care se zicea ca imi trebuie:
1. proof of ID and Passport
2. proof of their address in their own country
3. letter from the hotel when they are here in order to open the bank account

Faza cu buletinul si cu pasaportul o inteleg. Dar cum sa imi dovedesc adresa din Romania? Nu este de ajuns ca este trecuta pe pasaport?
-wave-
adina84
Haiduc
Haiduc

Re: Deschidere cont bancar

Postby adina84 » Sep 21st, '07, 07:40

Scuze, pe buletin.
adina84
Haiduc
Haiduc

Postby seby » Sep 21st, '07, 08:08

Pai, buletinul e dovada de adresa din ROM .Daca ar fi sa te iei dupa sistemull lor ar fi necesara si o factura de utilitati care sa dovedeasca ca ai locuit la acea adresa.
seby
Senior
Senior

Postby policeofficer » Sep 21st, '07, 09:36

Da...este adevarat...se cere si ID.

Eu cand mi-am facut cont, la HSBC, mi-au cerut si ID`ul, numai ca din pacate l-am uitat in Romania. Nu au vrut sa imi faca, dar la insistentele mele si deoarece familia la care lucram aveau cont la aceeasi banca si se parea ca ii cunosteaa dstul de bine, deoarece am mai avut cu mine inca vreo 2-3 carduri de pe la niste banci din Romania, am avut noroc si functionarul s-a dus si a intrebat Managerul, care i-a dat unda verde.
Si da...trebuie si un bill....de aici din UK...cel putin asa era atunci.

Bafta !
policeofficer
Sfatuitor
Sfatuitor

Postby blackpool » Sep 21st, '07, 10:28

Exista momantan la HSBC un cont special facut pt cei ce se muta in UK. Si acolo nu iti cer prea multe acte. Va fii doar un Basic Bank Account, probabil cu un card simplu, dar macar ai un cont. Iti va trebui Pasaportul/CI si o dovada de unde locuiesti. Probabil merge si o scrisoare semnata de proprietarul la care vei locui, cu un nr de tel pe ea. In rest, nimeni nu iti va cere dovada adresei din RO, ca nu are relevanta.
blackpool
Caligraf
Caligraf

Postby ara_be_la » Sep 21st, '07, 11:00

Salut,
de exemplu de noi s-a acupat collegiu. Adica ne-a dat o foaie cum ca suntem inscrisi la ei, si ne-au trim la LLoyd TSB, nu la alta banca. Nu am putut alege banca, deocamdata. La bnca ne-a cerut ID-ul, si pasaportul , impreuna. Altcevanimic De pe buletin au luat adresa din Romania, care pe pasaport nu e. Am semnat si am plecat. In 10 zile ne-a trimis debit cardul, pe care o sa ne intre salariu. -ntwhy-, ca nu mai vine odata ziua de salar....ca nu mai am banii!!! -strike-
bfta,bye!!
ara_be_la
Scrib
Scrib

Postby adina84 » Sep 21st, '07, 16:54

Multumesc mult pentru toate raspunsurile.

M-am uitat pe site-ul HSBC la ce fel de conturi curente au. Intr-adevar, exista un cont special facut pentru cei ce se muta in UK (Passport Bank Account), doar ca are taxa de deschidere de 60 de lire daca platesti in momentul deschiderii, sau 6 lire in fiecare luna timp de un an. Mi se pare cam mult. Si apoi la un cont curent simplu nu au comision de retragere numerar de la bancomat, si nici comision de plata la comercianti.

Voi cand ati ajuns prima data in Anglia ati venit cu banii in numerar, sau dupa ce v-ati deschis un cont bancar i-ati transferat din Romania in Anglia? Eu am un card Visa international din Romania, cu care se poate plati in moneda tarii in care fac achizitiile, dar cum nu l-am mai folosit niciodata in strainatate, nu stiu daca englezii mi-l vor accepta.

Arabela, din ce am mai citit pe forum, se pare ca esti in aceeasi situatie in care sunt si eu. Eu sunt pe cale sa imi obtin Yellow Cardul, iar agentia cu care vin in Anglia mi-a zis ca se va ocupa scoala cu trimisul actelor necesare la Home Office, iar ca eu nu trebuie sa fac nimic altceva. Asa a fost si in cazul tau? Colegiul ti-a obtinut Yellow Cardul? Eu am crezut initial ca va trebui sa ma prezint personal la Home Office.

O seara faina tuturor! :)

P.S : si eu astept ziua de salariu, si nici macar nu am plecat inca din Romania. :P
adina84
Haiduc
Haiduc

Postby soricuzza » Sep 21st, '07, 17:35

Salut tuturor!

As dori sa va intreb ceva legat de un transfer online: stiti cumva daca de exemplu imi transfer niste bani online dintr-un cont din afara in cel din Anglia daca banca britanica percepe si ea o taxa? Pentru ca cei din Ungaria unde am deschis un cont mi-au spus cit vor lua ei comision.

Va multumesc mult!!!
soricuzza
Caligraf
Caligraf

Postby blackpool » Sep 21st, '07, 18:01

De obicei taxa pt un transfer international e ?24 de lire la banci. Dar suna-i si intereseaza-te sa vezi cat te costa inainte sa ii trimiti.

Bafta
blackpool
Caligraf
Caligraf

Postby soricuzza » Sep 21st, '07, 18:30

Oh chiar? si daca ii primesc (nu trimit) in anglia? dupa ce sint taxata la trimitere? dar cum e cu extragerea direct de la bancomat? cam care e suma maxima care poate fi extrasa pe zi?

multumesc!!
soricuzza
Caligraf
Caligraf

Postby lina » Sep 21st, '07, 18:41

Suma maxima pentru 24 de ore este de 300 ?.
lina
Erudit
Erudit

Postby soricuzza » Sep 21st, '07, 22:11

Multumesc pentru informatii!

Daca mai are cineva sugestii legate de cum ar fi cel mai avantajos sa-mi transfer banii din Ungaria in UK, v-as fi foarte recunoscatoare!

Toate bune!!
soricuzza
Caligraf
Caligraf

Postby ralluque » Oct 4th, '07, 18:59

La banca mi s-a spus ca poti dovedi adresa si probitatea ca ai fost un bun client cu o scrisoare de la o banca din Romania pe adresa bancii unde vrei sa deschizi contul, oricum procedura este destul de greoaie si ambigua, chiar de ai scrisoare de la angajator sau de la hotel, sau chiar de dodesti ca ai cash si vrei sa depui un depozit...
Pana in ziua de azi mi se pare cel mai anevoios lucru de cand am venit aici...

[quote="adina84":3mipti2e]
Salut!
Am si eu o intrebare pentru toti cei care sunteti deja in Marea Britanie.
Peste 2 saptamani incep un sandwich course la Salisbury, dupa care cel mai probabil ma voi muta in alt oras. Mi s-a spus ca cel mai bine are fi ca o data ce ajung in Anglia, sa imi deschid un cont bancar cat pot de repede.

In primul rand mi-ar trebui sa stiu ce banci ar fi bune, care sa aiba sedii prin mai toate orasele mari din Anglia. Voi la ce banci v-ati deschis cont?

Apoi ce acte v-au trebuit la banca? Eu am primit o hartie prin care se zicea ca imi trebuie:
1. proof of ID and Passport
3. letter from the hotel when they are here in order to open the bank account

Faza cu buletinul si cu pasaportul o inteleg. Dar cum sa imi dovedesc adresa din Romania? Nu este de ajuns ca este trecuta pe pasaport?
-wave-

[/quote]
ralluque
Scrib
Scrib

Postby roxanas » Oct 4th, '07, 20:46

Aici proof of address e factura de telefon, gaze etc. Adresa mea nu e trecuta decat pe carnetul de soferi, nu si pe pasaport.
In general, colegiile si universitatile au un Student Finance Office, unde poti merge si esti indrumat exact ce si cum sa faci, sunt extrem de saritori si profesionali si fac o mare parte din munca pentru tine.La universitatea mea exista un Natwest (banca) in campus si tin legatura cu Student Finance office.
Bafta.
roxanas
Caligraf
Caligraf

Postby soricuzza » Oct 28th, '07, 14:06

Salut, tuturor!

Tocmai mi-am deschis un cont in UK si deja sint dezamagita de conditii. Se pare ca studentii straini nu pot folosi internet banking pt. plati online sau transfer in alte conturi, desi cind am intrebat mi-au spus ca se poate!!

Stie cineva o banca la care se poate folosi internet banking pt. plati daca esti student (si nu ai prea multi bani in cont...)?

De asemenea, care e treaba cu credit card? Trebuie sa platesc ceva ca sa obtin si un credit card? Ca astia mi-au facut un "SOLO" card pe care nu-l accepta prea multi retailers ...

Multumesc pt. ajutor!
soricuzza
Caligraf
Caligraf

Postby Oana » Oct 28th, '07, 20:24

Buna ! Deschide-ti un Passport la HSBC ,de ce trebuie neparat sa ai cont ca si student? Acest cont Passport e destul de bun,nu e perfect,dar are cate ceva ce te-ar interesa din ce am citit in post-ul tau.
In primul rand ai card de debit Maestro,poti face plati si pe internet si oriunde in UK sau in strainatate.Ai internet banking si poti face plati si din meniul respectiv,nu te obliga sa ai o anumita suma de bani in cont,poti sa ai luni in care nu-ti intra nici un leu.Comisionul este 6 lire pe luna,timp de 12 luni dupa care iti vor oferi ei un cont in functie de situatia ta financiara.

Un credit card se obtine in urma unui scoring,e ca si cum ai cere un imprumut in Romania,ca sa intelegi mai bine.Nu trebuie sa platesti nimic,dar e destul de greu sa-l obtii cand nu esti de suficient timp in UK incat sa dovedesti o situatie financiara cat de cat buna.De aia ii spune Credit Card ,pt ca banca iti da niste bani de care tu te folosesti si platesti dobanda la ei....

Sper sa-ti fi fost de folos,numai bine si mult succes in continuare.
Oana
Senior
Senior

Postby parteneru » Oct 29th, '07, 02:25

[size=100:3qu8k38v] Varianta propusa de Oana este intr-adevar o solutie buna pentru noii veniti in UK, dar pentru cei care sunt putin mai indrazneti ar fi de preferat sa mai verifice 2-3 banci inainte de a merge la HSBC pentru ca au existat si cazuri cand noi veniti au reusit sa-si deschida un cont curent cu facilitati gen debit card, cheque guarantee card...etc

[/size]
parteneru
Sfatuitor
Sfatuitor

Postby soricuzza » Oct 29th, '07, 19:49

OK, multumesc mult pt. sfaturi, am sa incerc. HSBC e singura banca in care n-am intrat, pt. ca inca nu am dat de nici o reprezentanta. Am fost pe la Lloyds, Barclays, NatWest etc.

Cit despre cartea de credit, ma interesa nu pt. imprumut, ci ca sa o pot folosi ca pe un card obisnuit la cumparaturi, plati pe internet etc. din moment ce cardul asta SOLO pe care il am nu merge peste tot. Am inteles ca ai o optiune ca tot ce intra pe debit card sa poata intra direct pe credit card si atunci as avea grija sa nu depasesc suma pe care o am... In fine, nu prea stiu cam cum e treaba cu cartea de credit si tipul de la banca a dat din umeri cind l-am rugat sa-mi explice mai pe larg, ce mai angajati...

A, iar in legatura cu student account, oricum nu intru in categoria asta pt. ca sint din Romania si pt. ca sint la MPhil/PhD, deci postgraduate... ziceam doar asa ca am insistat la mai multe banci si mi-au zis ca imi pot oferi doar acest "step account" cu SOLO card. si am acceptat, pt. ca ma saturasem de asteptat peste tot, uf.

Oricum, thanks a lot, mai incerc si cu passport account.
Toate bune!!
soricuzza
Caligraf
Caligraf

Postby voxm » Oct 29th, '07, 22:30

O experienta interesanta cu HSBC -salut-

Saptamina trecute am vizitat Londra (impresionant!!!) si am intrat aiurea la o sucursala HSBC sa intreb de conditiile pt deschiderea unui cont; citisem pe un alt forum ca's OK si deschid conturi celor fara adresa in UK, in anumite conditii (posesor de HSBC cont sau credit card eliberat oriunde in lume). Dupa 20 de minute am iesit cu contul facut.

Am intrebat si de student account si produsul mi s'a parut ok, free of charge.

Poate unora le va fi de folos aceasta informatie oricum serviciul m'a impresionat.

Recomand,
VoxM -walk
voxm
Scrib
Scrib

Postby splash » Mar 2nd, '08, 20:38

Pt cine intereseaza, alliance &leicester are o oferta avantajoasa, cu 8.5% dobanda la sume ce nu depasesc 2500 pounds/balance, cu posibilitate de depunere economii ( daca depasiti ! si va urez sa...) intr-un cont de savings cu 5.75 %. chiar si ISA are 6.25 % /an ceea ce e superior altor banci/societati ! Conditia, sa nu aveti cont "Direct" la ei.
But check if interested!
Au si avantajul ca daca recomanzi un prieten primiti fiecare 25 Lire.

La Multi Bani!!!

link : http://www.alliance-leicester.co.uk/cur ... urracchome
splash
Mentor
Mentor

Postby gabrielnova » Jun 16th, '08, 20:56

Barckleys;Loydds;sau Abbey ? Nu stiu daca le-am scris corect numele.Am nevoie sa fac o alegere;Ce ma sfatuiesti ? Am citit aproape tot despre deschiderea de cont dar vad ca data mesajelor e din 2007 si mai din urma chiar.Avand in vedere ca au avut loc niste schimbari ,totusi, de la 01.01.2008 , poate atitudinea bancilor s-a mai schimbat si au devenit mai accesibile.
gabrielnova
Caligraf
Caligraf

Postby ella36 » Jun 16th, '08, 21:50

Eu tot la HSBC am cont. Nu sunt super incantata, dar nici n-am nervii necesari sa schimb banca deocamdata. La momentul respectiv am deschis un cont personal, cu CI, pasaport si-o factura de la telefon.

Nu stiu sa-ti zic despre celelalte.

Cat despre conditii, cred ca depinde de fiecare banca. Faceam haz zilele trecute de o cunostinta, englez, care voia sa-si deschida cont separat, tot pt activitatea de self-employed si care are cont personal la banca respectiva de peste 20 de ani. Si i-au cerut o gramada de acte in plus pt contul de business: dovada ca are Professional Insurance, ca isi plateste cotizatia la corpul profesional din care face parte, declaratie cu privire la alte datorii la banci. Omul era siderat (si eu as fi fost daca nu aveam experiente din Ro :)). In final si-a deschis cont de business la alta banca, in cinci minute, fara nici un fel de acte suplimentare.

Asta e experienta mea. Cu siguranta sunt utilizatori pe site care au conturi la bancile mentionate de tine si care iti pot spune mai multe despre ele.

Oricum, ce e de retinut apropo de contul de business:

- sa nu faci tranzactii personale din contul de business si invers
- sa pastrezi toate bank statements de la contul de business (si tu si contabilul o sa fiti fericiti)
- daca retragi bani din contul de business pt cheltuieli personale, noteaza intotdeauna sumele retrase (eventual fa o nota pe marginea bank statement in dreptul sumei respective)
- verifica in mod regulat ca stii de unde provin sau unde ai platit sumele din bank statements
ella36
Cronicar
Cronicar

Postby gabrielnova » Jun 16th, '08, 22:14

Multumesc Ella !
Temerile bancilor ,cu privire la deschiderea celui de-al doilea cont curent sunt oarecum indreptatite. In sensul ca unele persoane isi deschid alt cont curat iar pe cel vechi il folosesc in scopuri neortodoxe , necrestine , si pe neplacul mai tuturor zeilor recunoscuti si capabili de a-si fi tras o religie dupa ei.Pot ,astfel sa cumpere ceva scump si sa plateasca cu un cec fara acoperire-intre timp firma dispare(pe varianta intrarii cecului la 30 sau 60 zile).Acesta este aspectul ultraverificarilor.De multe ori functionarul bancar urmareste reactia clientului-feelingul te da de gol iar daca esti mai emotiv,din fire,iti bagi bile negre singur.De aceea escrocii isi trag niste credite frumoase ier bancile bat din buze uneori.Escrocii emana o siguranta(ei stiu sigur pe care plaja vor pleca)!!
Eu sunt electrician.
"City and Guilds" iti spune ceva ? (mi-am dat seama ca e un nivel al studiilor dar nu stiu care e )
gabrielnova
Caligraf
Caligraf

Postby gabrielnova » Jun 16th, '08, 22:28

Stii ca e o idee buna sa deschizi cont separat la banci separate !
Cand intri in banca esti un client nou ,vor sa te agate, te va refuza mai greu(doar nu le ceri imprumut din prima zi ). Un client nou e are mai multa valoare decat un client de 6 luni care are o situatie bancara slaba,subtire.Clientul nou , in ochii lor e un potential bun client.

E interzis pe site sa spun ca imi face placere ca esti foarte promta in raspunsuri ?
Daca e interzis ,nu o fac !
Daca nu e interzis , declar cu emfaza ca imi face placere ca esti foarte promta in raspunsuri !
gabrielnova
Caligraf
Caligraf

Postby ella36 » Jun 16th, '08, 22:35

Nu e interzis, ca seamana a umor englezesc, intrucat am raspuns cam cu intarziere :)

E si asta o idee, cu deschiderea la banci diferite. Acum incearca sa vezi si ce conditii iti ofera fiecare banca, atat pt contul de business, cat si pt contul personal. Si daca ofera facilitati in cazul in care le ai pe amandoua la aceeasi banca.

Da, City and Guilds imi spune calificare profesionala NVQ1/2/3. La asta te refereai?
ella36
Cronicar
Cronicar

Postby gabrielnova » Jun 16th, '08, 22:42

Trebuie sa plec acum.Daca imi poti da un raspuns lasa-l aici si o sa-l citesc maine !
Multumesc !
gabrielnova
Caligraf
Caligraf

Postby gabrielnova » Jun 16th, '08, 22:48

Nu stiu nici NVQ1/2/3 ce e dar voi cauta . Poate gasesc !Acum trebuie sa plec !
Multumesc pt tot !
gabrielnova
Caligraf
Caligraf

Probleme la deschiderea unui cont.

Postby gabrielnova » Jun 24th, '08, 22:07

Buna seara tuturor ! Ieri am fost la Barcleys sa-mi deschid cont si nu le-a dat voie programul sa-mi aloce un cont.Functionarul mi-a zis ca ar putea fi orice dar nu stia exact.Mi-a dat o adresa la care sa scriu si sa-i intreb pe aia de ce nu se poate. Stie cineva , cazuri asemanatoare ? Eu nu stiu sa fi gresit cu ceva ! -sad3- ad3-
gabrielnova
Caligraf
Caligraf

Re: Probleme la deschiderea unui cont.

Postby alex maior » Jun 25th, '08, 07:51

E prima data cand aud de asa ceva la Barclays. -shucks- hucks- Icearca sa afli care e problema defapt sau incearca la o alta banca. Succes ! -takecare- akecare-
alex maior
Scrib
Scrib

Re: Probleme la deschiderea unui cont.

Postby che » Jun 25th, '08, 18:40

[quote="Alex Maior":28oh1p4k]E prima data cand aud de asa ceva la Barclays. -shucks- hucks- Icearca sa afli care e problema defapt sau incearca la o alta banca. Succes ! -takecare- akecare- [/quote]

Da , e o situatie foarte comuna, nu ti se intampa numai tie.
E ceva la ordinea zilei cxa sa zic asa. Acum, eu nu stiu care e situatia ta, dar pentru a putea sa iti deschida un cont bancar bancile iti fac un credit check in urm acaruia primesti un anumit punctaj. Daca nu indeplinesti punctajul necesar nu ti de deschide cont. Punctajul se calculeaza in functie de: loc de munca, adresa, daca locuiesti in chirie, proprietate personala, sau cu parintii, daca ai avut probleme cu platitul unor datorii sau nu si asa mai departe. Daca nu ai avut nici o problema, nu ai datorat bani unor firme pe care nu i-ai dat inapoi pt a ti se face mentiuni de acest gen in your credit history, daca nu stai l ao adresa de la care poate s-a facut o frauda etc, atunci trebuie sa faci apel la hotararea lor de a nu-ti deschide cont si sa te intalnesti cu managerulo sa discuti situatia...
Daca ai ceva probleme atunci nu vei putea sa ai cont cu debit sau credit card de la mai toate bancile , cu exceptia the cooperative bank (din ce stiu eu), dar vei putea sa obtii un cont cu cash card -in care poti sa pui checuri de exemplu fara probleme, dar nu poti plati cu cardul- la mai multe banci printre care Halifax si Abbey. Aici spui ca vrei un cont fara credit check.
Daca ai neaparat nevoie de debit card atunci singura banca pe care o stiu eu ca da debit card (visa electron) cu cashminder account -fara check- e the cooperative bank, vezi pe situl:

http://www.co-operativebank.co.uk/servl ... ntAccounts
Cu viza electron poti plati aproape ori unde online saula shop, sunt unele exceptii (putine).

Aici poti cauta cea mai aproape sucursala de tine-the nearest branch:
http://www.cooponline.coop/cgi-bin/exte ... r_bank.cgi

Mai sunt genul de debit card pre-paid care functioneaza ca orice debit card, dar nu mergi la o banca ci la magazine de tip money shop sa iti pui bani pe ea daca vrei sa o folosesti, dar nu stiu cum functioneaza cu cecurile, s-ar putea sa coste ceva ca sa le schimbi...

OK, hope this helps..
che
Carturar
Carturar

Next

113 posts • Page 1 of 41, 2, 3, 4