Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

cum pot avea cont bancar?

Conturi bancare, carti de credit, carti de loialitate, dobanzi, imprumuturi, credit scoring
97 posts • Page 2 of 41, 2, 3, 4

Re: cum pot avea cont bancar?

Postby julianne » Dec 6th, '07, 20:05

By the way de credit card...eu am ajuns la faza de credit card , astept sa ma duc la banca , dar nu prea stiu mai nimic de acest credit card, cu ce se mananca ...Am inteles ca pot sa il folosesc ca pe debit la shopping si ca e de preferat asta mai mult decat sa scoti cash de pe el...
Ma lamuresti si pe mine cineva, please...Eu am cont la Lloyds...
Multam...
julianne
Carturar
Carturar

Postby dud » Dec 6th, '07, 20:12

Deci exista debit card simplu si debit card compus? -lol- ol- Serios tot nu inteleg...
Am debit card si carnet de cecuri(rahaturi),credit cardurii am de toate culorile si le stiu politica....pe mine ma intereseaza de ce nu poate romanul deschide cont in UK, adica un nenorocit de debit card(de debit passport nustiucum nu am auzit)
dud
Gazetar
Gazetar

Postby julianne » Dec 6th, '07, 20:19

Cum , nu stii , Dud , de ce nu poate deschide romanul cont in UK , simplu ca e roman...
Eu cand m-am dus sa-i deschid sotului cont, desi eu aveam WP si cont la banca de cateva luni in Uk si aveam scrisoare si ptr el de la angajator , ne-au sucit pe toate partile , au intrat pe pagina HO cu Romania si Bulgaria , au dat telefoane de m-au trecut transpiratiile ptr un amarat de card...debit evident...Daca zici ca stii politica credit cardului , vinde-mi si mie pontul ca nu prea am inteles din pliantele lor mare branza...
julianne
Carturar
Carturar

Postby zax » Dec 6th, '07, 20:21

Julianne, cardul de credit ti-l da banca ca un fel de cec in alb. Ai o limita de suma pe el, limita in care trebuie sa te incadrezi la cheltuieli.
Trebuie sa fii atent/atenta insa, banii aia trebuie pusi la loc. Poate suna aiurea pentru un roman dar multi britanici (si nu numai ei) nu-si bat capul cu asta si ajung indatorati la banca.
Cardul de credit e bun cand ai nevoie sa platesti ceva urgent (accident, un pulover care o sa dispara pana iei salariul...). Banca iti da un ragaz ca sa platesti banii inapoi (cred ca ragazul asta difera de la banca la banca) iar dupa ce-ti expira termenul banca iti incaseaza o dobanda. Asta-i safteaua lor.
Daca ai o suma mare cheltuita pe card (ceva mii lire)si incepi sa platesti dobanda poti sa aplici pentru o alta carte de credit la o alta banca/societate de credit. Te uiti dupa dobanda 0%. Atentie, trebuie sa platesti in general o taxa de transfer (cam 2-3% din valoarea sumei transferate). Dar ma opresc, nu vreau sa devin plictisitor... Ma rog, asta e ideea generala. Poate cineva cu mai multa experienta o sa explice mai bine :o)
zax
Caligraf
Caligraf

Postby dud » Dec 6th, '07, 20:39

Asa cum zice "zax".
Banuiesc ca pt. inceput ai credit £1000 si la fiecare 3-4 luni se ridica cu £250-500(depinde de banca)cu conditia sa platesti in timp suma inprumutata (minimul ori integral).Daca iei bani la automat e scumpa dobinda.Foloseste cardul numai in urgenta s-au in conditiile cind nu se accepta debit cardul!
dud
Gazetar
Gazetar

Postby adi24 » Dec 6th, '07, 21:17

ma scuza ti ca ma bag si eu asa in seama dar am vazut discutia si referitor la debit card pot sa spun ca la hsbc exista passport debit card si eu ca aupair am reusit sa mi deschid un astfel de cont in septembrie anul asta.cam intr o saptamana ti se trimite sau esti anuntat prin scrisoare ca poti sa mergi sa ti ridici cardul intre orele.... pin-ul esti anuntat in decurs de alte 3 zile sa mergi la banca sa l ridici cu C.I. romaneasca si nu esti intrebat altceva decat adresa din Romania.nu stiu acum daca respectivul doritor de card vrea sa si faca debit card cu adresa in uk.corespondenta de la banca o primesti pe adresa din uk furnizata bancii.tot ce ti trebuie este C.I. de Romania si sau pasaportul nu mai tin minte exact.toata procedura dureaza in jur de o saptamana.si nu a fost nevoie de telefoane la home office sau chestii de genul asta.toata tevatura cu debit cardul m a costat in jur de 30 de minute din timpul meu si £3/bilet -dance- ance-
adi24
Haiduc
Haiduc

Postby cata246 » Dec 6th, '07, 22:14

[quote="julianne":15xzpyke]
By the way de credit card...eu am ajuns la faza de credit card , astept sa ma duc la banca , dar nu prea stiu mai nimic de acest credit card, cu ce se mananca ...Am inteles ca pot sa il folosesc ca pe debit la shopping si ca e de preferat asta mai mult decat sa scoti cash de pe el...
Ma lamuresti si pe mine cineva, please...Eu am cont la Lloyds...
Multam...
[/quote]Credit cardul e chiar recomandat sa-l folosesti la shopping,caci ai acolo o clauza cara zice ca in termen de nu stiu cate zile te despagubesc daca ceva merge rau cu tranzactia.Ai o perioada de gratie de cca 56-58 depinde de banci,in care,daca pui toti banii inapoi,nu platesti absolut nici o dobanda(asa e la mine cu barclays,lloyd-ul cred ca e tot pe acolo).
NU te sfatui sa scoti cash,decat in mare nevoie,aia intra in alta mancare de peste,cu dobanda diferita.
Ideea e ca banca te va considera cel mai bun prieten cu cat cheltui mai mult.
Ai grija sa faci toate platile in termenul limita indicat pe bankstatement,orice intarziere te costa intre 12-25 lire ca fine,plus ca te coboara la credit score.Cum am mai zis,e preferabil sa platesti cu credit cardul in magazine,si online,daca produsele nu iti ajung la tine,banca chase them,poti fi despagubita integral.Sa stii tot timpul care tie limita de credit,si sa te incadrezi in ea.Si mare grija cu craciunul asta care se apropie...Tentatii mari,card nou nout...E usor sa-i cheltui,mai greu sa-i pui inapoi,din pacate a trebuit sa invat pe propria-mi piele.Spor la cumparaturi,sau,cum iti va scrie in scrisoarea primita odata cu cardul "enjoy your shoppings".
cata246
Cavaler
Cavaler

Postby adynutza » Dec 7th, '07, 10:45

[quote="blazer_26":2fmv7205]
ma scuza ti ca ma bag si eu asa in seama dar am vazut discutia si referitor la debit card pot sa spun ca la hsbc exista passport debit card si eu ca aupair am reusit sa mi deschid un astfel de cont in septembrie anul asta.cam intr o saptamana ti se trimite sau esti anuntat prin scrisoare ca poti sa mergi sa ti ridici cardul intre orele.... pin-ul esti anuntat in decurs de alte 3 zile sa mergi la banca sa l ridici cu C.I. romaneasca si nu esti intrebat altceva decat adresa din Romania.nu stiu acum daca respectivul doritor de card vrea sa si faca debit card cu adresa in uk.corespondenta de la banca o primesti pe adresa din uk furnizata bancii.tot ce ti trebuie este C.I. de Romania si sau pasaportul nu mai tin minte exact.toata procedura dureaza in jur de o saptamana.si nu a fost nevoie de telefoane la home office sau chestii de genul asta.toata tevatura cu debit cardul m a costat in jur de 30 de minute din timpul meu si £3/bilet -dance- ance-
[/quote]

+ 6 £ / luna timp de un an
Dar intradevar e cel mai usor de deschis contul passport de la HSBC. (trebuie sa incepem de undeva)
adynutza
Gazetar
Gazetar

Postby gregory » Jan 9th, '08, 22:21

intrebarea mea ar fi:cum pot avea cont bancar aici in uk?pentru ca dupa cite vad si aud toti patroni prefera sa plateasca cu cec-uri,iar daca nu am cont si card nu-mi pot ridica salariul.Rog deci pe cei cunoscatori,daca sunt amabili sa-mi raspunda la intrebarea mea,ramin recunoscator fata de toti.va multumesc de la greg
gregory
Haiduc
Haiduc

Postby clau_o » Jan 9th, '08, 22:30

daca esti nou-venit in uk du-te la barclays cu 2 acte de identitate (parca). ideea e ca iti deschid cont fara dovada de adresa uk spre deosebire de alte banci de aici. daca ai dovada de adresa ca de ex un bill pe numele tau iti poti deschide cont la orice banca -staycool- taycool-
clau_o
Librar
Librar

Postby adi24 » Jan 9th, '08, 22:48

poti merge si la hsbc cu buletin sau si pasaport si ti fac un cont passport cam in 30 de minute,dupa o sapt. iti vine acasa scrisoare ca poti merge sa iei cardul si dupa vreo 3 zile te cheama ptr pin sau il trimit ei prin posta.adresa nu tre sa ai proof unde stai dai adresa ca sa ti vina corespondenta de la banca unde stai in uk.insa daca faci vreo vizita in ro sa nu te puna sfantu' sa scoti de la atm-uri in tara ca te ai ras.te usuca.am patit-o acum de sarbatori cand am fost acasa si m am trezit cu overdraft cand m am intors inapoi si cu avertisment ca mi inchid contul daca nu platesc.nu stiu cum o sa faca ei asta pana nu recupereaza banii dar in fine.poate stiu altii banci cu mai putina bataie de cap.si eu ma gandesc sa mi fac cont la alta dupa ce termin cu astia.regula la hsbc e 6 lire pe luna taxa cu contract pe un an.nu tre sa dai nimic la inceput doar cand ti se vireaza banii in cont iti iau ei si o sa scrie pe bank statement cand iti vine prin posta.pentru amatorii de conturi passport daca vreti sa va administrati contul online sa stiti ca nu se actualizeaza zilnic.sper sa fie de folos ce am scris si daca nu i destul sau nu e corect ce am scris sa ma completeze sau corecteze altii.bafta cu contul in banca.
adi24
Haiduc
Haiduc

Postby clau_o » Jan 9th, '08, 23:48

contul passport la hsbc costa aprox 60 lire/an, la barclays e gratis. e bine sa stii cat mai multe detalii inainte sa te decizi unde te duci :)))))) -takecare- akecare-
clau_o
Librar
Librar

Postby Oana » Jan 10th, '08, 00:40

Adi24,si eu am Passport de aproape un an si in fiecare zi cand iau salariul(sunt platita saptamanal) contul se reactualizeaza in jurul orei 12(dupa-amiaza).La fel cand fac plati,imi apar(mai bine zis dispar :))) banii imediat la available balance si a doua zi pe statement.Deci dupa parerea mea,internet banking-ul la HSBC functioneaza perfect(ca si la Lloyds de altfel,la alte banci nu stiu).
Oana
Senior
Senior

Postby suhoi » Jan 10th, '08, 01:43

Daca nu ai ceva history in UK, atunci singura ta sansa este sa deschizi un cont basic (nu prea ai facilitati pe el). HSBC sunt crap la oferte si-ti iau bani pe Passport Account. Contul asta e facut sa suga bani din buzunarul strainului care nu stie putin sistemul din UK.
Cred ca acele conturi basic se numesc (la unele banci) FLEX. Daca studiezi piata (incearca http://www.moneysupermarket.com/currentaccounts/ si
http://www.moneysavingexpert.com/banking/ - ultimul website e o mica biblie a descurcaretului in UK in terms of finances - parerea mea).
Multe din Basic Account-uri nu-ti ofera decat cash carduri, adica doar scoti bani din contul tau, fara sa poti face cumparaturi. Dintre multe bani mari, Halifax oferea un basic current account, dar cu "facilitati" (asta in Sep 07, si trebuie sa fie si acuma). Adica puteai face si shopping cu el si se si aplica online (iti vor cere niste IDuri pe care le trimiti fir prin posta - iti spun ei unde- ori te duci personal la un branch si rezolvi problema).
Dupa ce-l putin 6 luni de convietuit cu banca si contul respectiv (asta ca sa le arati ca esti un om de treaba dpv financiar), te poti incuraja si sa ceri un cont cu facilitati mai meseriase decat anteriorul (e.g., overdraft, dobanda, asigurare, etc). Do your research sa gasesti ceva mai bun cu siteurile de mai sus.
Curent, cea mai buna oferta la dobanzi e la Alliance-Leicester (iti trebuie credit history), ISA account NSANDI.com (cred), credit cards (egg, halifax, MBN bank through Alliance-Leicester....dar aici piata e f dinamica, deci do your research).
Se pot scrie f multe aici, dar recomand cele 2 websiteuri de mai sus, care-ti vor da un feeling potentei financiare pe care o reprezinti).
Best of luck
suhoi
Caligraf
Caligraf

Postby tess » Jan 14th, '08, 21:49

am si eu o intrebare poate e banala dar daca ma poate lamuri cineva care a fost in situatia asta multumesc anticipat

eu desi sunt de ceva tmp in uk nu am cont intrucat nu mi s-a parut avantajos Hsbc iar pe unde am incercat nu a mers si mi-au refuzat aplicatia pt ca nu am proof de address desi fam la care stau imi poate oferi scrisoare sau ceva de genul sa dovedeasca unde locuiesc....

dupa 1 ian 2007 ca au-pair exista accesion worker cardul.ar putea tine loc de dovada de adresa? a incercat cineva sa mearga la vreo banca cu el... in afara de Hsbc?si sa deschda cont?
tess
Caligraf
Caligraf

Postby irina.p » Jan 15th, '08, 01:31

[quote="tess":3uht9z45]
... pe unde am incercat nu a mers si mi-au refuzat aplicatia pt ca nu am proof de address desi fam la care stau imi poate oferi scrisoare sau ceva de genul sa dovedeasca unde locuiesc....

[/quote]

Nu pot sa-ti sugerez decat sa iei scrisoarea de la familie - daca ei tot vor sa ti-o ofere - sa-ti iei Accession Worker Card-ul si sa te duci frumusel la o banca si ... inainte de a aplica sa le explici ce acte ai si daca are rost sa-ti pierzi timpul. In felul asta nu vei figura cu refuzuri, eventual.
Nu uita ca persoana cu care tu ai de a face la aplicatie conteaza foarte mult. Eu am avut norocul de a da peste o persoana foarte de treaba la Barclays care mi-a deschis cont numai pe baza actelor de identitate si ATAT!!!
Bafta!
irina.p
Erudit
Erudit

Postby adynutza » Jan 15th, '08, 13:06

[quote="tess":1v7gn4cy]
dupa 1 ian 2007 ca au-pair exista accesion worker cardul.ar putea tine loc de dovada de adresa? a incercat cineva sa mearga la vreo banca cu el... in afara de Hsbc?si sa deschda cont?
[/quote]

Nu merge. am incercat eu cu yelow-ul de student si s-au uitat ca la desene animate.
Asa ca am facut la HSBC si cu statementul de la ei am facut un cont si la Barclays (asta e ma costa 60 de lire toata distractia). La Barclays mie mi-a cerut dovada de adresa, dar vad ca sunt persoane care zic ca nu le-a cerut. (Tot asa era lume care zicea ca dupa cateva luni la HSBC iti schimba contul, iti da overdraft... si are sotul cont de un an , tranzactii cat de cat pe el si nu i-au dat nik, doar nu ii mai ia taxa, in rest cont la fel de prost)
adynutza
Gazetar
Gazetar

Postby poujou_kick » Jan 15th, '08, 13:15

exista un cont available la hsbc care se numeste "passport account" unde trebuie doar sa ai buletinul si pasaportul romanesc , contul ti se va deschide pe adresa din romania , iar apoi trebuie sa le dai o adresa unde sa te gaseasca aici , la toata chestia asta trebuie sa platesti £06.00 in fiecare luna , succes -ahaa- haa-
poujou_kick
Librar
Librar

Postby motaniel » Jan 15th, '08, 15:41

Poujou_kick, am incercat acum vreo luna sa imi deschid acel cont passport la HSBC, dar e vrajeala. Tot iti trebuie dovada de adresa, altfel nu te pot inregistra ei in sistem. E doar o gaselnita de marketing sa mai atraga niste clienti cred.
motaniel
Haiduc
Haiduc

Postby tessa » Jan 16th, '08, 22:56

am incercat si eu azi sa-mi deschid un cont basic la hsbc si m-au refuzat desi in toamna , la aceeasi sucursala au deschis cont pentru doua prietene, ambele aupair ca si mine, prezentand aceleasi acte ca si mine: scrisoare de la familie precum ca locuiesc cu ei si un utility bill. Desi familia la care stau sunt clienti hsbc, agentul mi-a spus ca ei nu figureaza in baza lor de date. cand am insistat si am spus ca prietenele mele nu au avut astfel de probleme, mi-a spus ca basically, the manager doesnt authorize it.
tessa
Gramatic
Gramatic

Postby asiza » Jan 20th, '08, 01:40

Booon...citit din scoarta-n scoarta experientele voastre cu HSBC-ul asta. De curand am fost la ei sa-mi deschid un Basic Bank Account (eu habar n-aveam de Passport Bank Account; de la voi am aflat, dar n-am pierdut nimic se pare). Eu vreau neaparat si de urgenta debit card si nu doar self-service card si ei mi-au spus ca-mi dau debit card, dar pentru deschiderea de cont am nevoie de proof of address (bill) si pasaport. Acum astept bill-ul de la telefonul fix si merg la ei. Sper sa nu intampin probleme in deschiderea contului.. Dar am si eu o nelamurire: Care e diferenta dintre Passport Bank Account/Basic Bank Account/Bank Account????

Oricum, din varii motive, imi deschid contul la ei deocamdata, dar este o banca cu niste servicii de rahat. Patit sotul pe piele proprie si personala neshte magarii cu ei de toata jena...
asiza
Calfa
Calfa

Postby ralucutza85_sv » Jan 20th, '08, 12:05

si eu ma numar printre persoanele care si-au facut cont la hsbc si pot spune ca e o banca ok...asta pana acum.
dar eu nu ii inteleg pe altii daca tot critica serviciile oferite de aceasta banca pentru ce isi mai deschid cont ?
exista si alte banci cu servicii poate mai bune decat hsbc.
ralucutza85_sv
Gramatic
Gramatic

Postby asiza » Jan 20th, '08, 12:30

[quote="ralucutza85_sv":1fshu3fa]
si eu ma numar printre persoanele care si-au facut cont la hsbc si pot spune ca e o banca ok...asta pana acum.
dar eu nu ii inteleg pe altii daca tot critica serviciile oferite de aceasta banca pentru ce isi mai deschid cont ?
exista si alte banci cu servicii poate mai bune decat hsbc.
[/quote]

Nu stiu pe altii, dar pe mine sigur n-ai cum sa ma intelegi din moment ce nu am expus aceste "varii motive" despre care scriam in mesajul meu. -ahaa- haa- Dar de indata ce ma vad cu sacii-n caruta, imi iau talpasita de la ei!

Deci, asadar si prin urmare, cunoaste cineva diferentele intre bank account-urile specificate de mine? Sar'mana anticipat!
asiza
Calfa
Calfa

Postby ralucutza85_sv » Jan 20th, '08, 13:00

contul passport de la hsbc e un cont doar pentru straini..adica un cetatean englez nu are dreptul de a-si deschide un asemenea cont...
e o "facilitate" acordata strainilor...
restul...fara restrictii
ralucutza85_sv
Gramatic
Gramatic

Postby parteneru » Jan 20th, '08, 17:28

[quote="asiza":1kpc09qb]
Deci, asadar si prin urmare, cunoaste cineva diferentele intre bank account-urile specificate de mine? Sar'mana anticipat!
[/quote]

Basic account

A basic bank account allows you to receive money and pay bills.
It can be a first step towards opening a regular current account later on.
With a basic bank account you can have your wages, benefits, state pension or tax credits paid directly into your account;
pay in cheques for free (but remember you will have to wait a few days before the money is available for you to spend);
take money out at cash machines with a cash card (this is usually free, but some cash machines make a charge);
withdraw money at the Post Office®; and pay your bills by direct debit – meaning you could pay less for some things – especially gas, electricity or telephone.

With a basic bank account you:
    • don’t get a cheque book;
    • can pay in cheques for free;
    • can take money out at cash machines; and
    • can pay bills by direct debit or standing order

Mai multe detalii aici: http://www.moneymadeclear.fsa.gov.uk/pd ... counts.pdf

Passport account la HSBC

http://www.hsbc.co.uk/1/2/personal/curr ... s/passport

Pe scurt, un basic account nu iti ofera un card cu care sa poti face plati. Contul Passport de la HSBC iti ofera aceasta optiune, dar trebuie sa platesti o taxa lunara.

Ideal ar fi sa-ti deschizi un cont curent normal, care sa aiba toate facilitatile necesare si sa nu-ti ia taxa de administrare. Astfel de conturi exista la fiecare banca din UK, dar sunt putin mai greu de deschis atunci cand esti nou venit si nu ai nici un fel de istorie in UK. Nu este insa imposibil.

I hope this helps. -staycool- taycool-
parteneru
Sfatuitor
Sfatuitor

Postby memgit » Jan 20th, '08, 19:46

Buna,
Eu mi-am deschis acum 3 zile un cont la Abbey National (current account) doar cu pasaportul. Am mers la sucursala din Canary Wharf, am cerut o programare unde mi s-a cerut sa scriu numele si adresa si un nr de contact. Am fost programata pt a doua zi si tipul care m-a intervievat mi-a cerut doar pasaportul deoarece suntem si noi romanii in UE. NIMIC altceva.
Deci daca sunteti interesati mergeti in Canary Wharf. Tipul cu care am stat de vb m-a intrebat daca nu am prieteni in zona sa-i trimit sa-si faca cont la ei.
Sper sa ajute pe cineva informatia
memgit
Calfa
Calfa

Postby mosu » Jan 21st, '08, 17:22

[quote="memgit":1vuse4q3]
Buna,
Eu mi-am deschis acum 3 zile un cont la Abbey National (current account) doar cu pasaportul. Am mers la sucursala din Canary Wharf, am cerut o programare unde mi s-a cerut sa scriu numele si adresa si un nr de contact. Am fost programata pt a doua zi si tipul care m-a intervievat mi-a cerut doar pasaportul deoarece suntem si noi romanii in UE. NIMIC altceva.
Deci daca sunteti interesati mergeti in Canary Wharf. Tipul cu care am stat de vb m-a intrebat daca nu am prieteni in zona sa-i trimit sa-si faca cont la ei.
Sper sa ajute pe cineva informatia

[/quote]

memgit

Ce cont anume ti-ai deschis ( exista
1. Abbey current account
2. Abbey current account for Students and Graduates
3. Abbey current account for under 18's si
4. Abbey Basic account)

Nu cunosti, este posibil sa deschzi cont prin internet?

Deasemenea, ti-as fi foarte recunoscator daca ai scrie si un nr de telefon cum sa contactez managerul care ti-a deschis contul tie, ca din cate vad aici pe forum, sunt putine banci care ofera servicii cat de cat bune si as vrea sa merg pe urmele altora care si-au deschis cont fara probleme.

bafta
mosu
Haiduc
Haiduc

Postby che » Jan 21st, '08, 18:34

oOk, daca nu ai bill pe adresa la care stai poti sa faci asa: iti trimiti pasaportul cu o cerere de permis provizoriu la DVLA. In 2 saptamani iti vine permisul provizoriu care e acceptat peste tot ca proof de adresa si in multe locuri si ca ID.
che
Carturar
Carturar

Postby cata246 » Jan 21st, '08, 21:53

[quote="anellores":8d8ofp7c]
oOk, daca nu ai bill pe adresa la care stai poti sa faci asa: iti trimiti pasaportul cu o cerere de permis provizoriu la DVLA. In 2 saptamani iti vine permisul provizoriu care e acceptat peste tot ca proof de adresa si in multe locuri si ca ID.
[/quote]
Cleaver si perfect posibil,ASA AM FACUT SI EU CEVA TIMP IN URMA,mai e si suma de 45 lire parca acuma,de mentionat...
cata246
Cavaler
Cavaler

Postby tessa » Jan 28th, '08, 16:03

Salut.
Tocmai m-am mutat dupa ce am obtinut blue card-ul si momentan caut servici. Am inchiriat o camera de la cineva dar fara nici un contract. Cum pot sa am proof of address daca nu am nici un bill pe numele meu ca sa deschid un cont?
tessa
Gramatic
Gramatic

PreviousNext

97 posts • Page 2 of 41, 2, 3, 4