Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

cum pot avea cont bancar?

Conturi bancare, carti de credit, carti de loialitate, dobanzi, imprumuturi, credit scoring
97 posts • Page 1 of 41, 2, 3, 4

cum pot avea cont bancar?

Postby sutemiwaza » Nov 28th, '07, 18:47

Buna ! Motanik am citit topicul tau despre cum sa deschizi un cont bancar in UK! Ce fac in cazul in care nu am nici o factura din Ro care sa imi confirme identitatea? De problema asta ma lovesc acum .... Multumesc! O seara placuta tuturor!
sutemiwaza
Cronicar
Cronicar

Re: cum pot avea cont bancar?

Postby expertparchet » Nov 28th, '07, 19:23

Din cate stiu eu iti trebuie bill din Uk nu din RO!!!!
expertparchet
Erudit
Erudit

Postby policeofficer » Nov 28th, '07, 20:52

Salut,

Nu ai nevoie de nici un bill care sa iti confirme adresa din Romania ... sunt unele banci care cer ID (cartea identitate/buletin) din Romania, dar nu bill. Iti trebuie un bill de aici pe numele tau care sa confirme adresa, sau daca ai un photo driving licence, fie el si provisional, ar fi minunat.

Mult succes.
policeofficer
Sfatuitor
Sfatuitor

Postby poujou_kick » Nov 29th, '07, 12:04

salut,
daca te duci la HSBC poti sa-ti deschizi un cont bancar daca ai numai pasaport romanesc si buletin (id card), cu aceste doua acte de identitate ti se deschide un "cont pasaport" in care va trebui sa platesti 06:00£ pe luna ca si asigurare , deci du0te la banca (hsbc), cu pasaportul si cu id card-ul romanesc si deschide-ti cont -congrats- ongrats- -takecare- akecare- -weehee- eehee-
poujou_kick
Librar
Librar

Postby policeofficer » Nov 29th, '07, 12:21

Eu unul nu prea recomand acest cont "Passport" de la HSBC. Nu se tin de cuvant cei de la HSBC ca sa faca update la cont dupa o anumita perioada, iar cand te prezinti la banca pentru a rezolva o anumita problema ce tine de cont, sau pur si simplu sa depui bani, isi schimba vocea si comportamentul cand aude ca ai Passport Bank Account.

Incearca la Lloyds TSB. Au un cont super, SILVER Bank Account, platesti 3£/month primele 3 luni si apoi 8£ comision de administrare dar ai foarte multe facilitati. Trebuie sa iti intre lunar in cont 500£. Daca inca nu ai un credit history cat de cat, o sa iti faca un CASH card, cu update la 6 luni.

Mult succes.
policeofficer
Sfatuitor
Sfatuitor

Postby Oana » Nov 29th, '07, 14:25

Ca sa deschizi Silver Account la Lloyds iti trebuie dovada de adresa in UK,nu se poate doar cu acte din Romania(pasaport,carte de identitate,permis de conducere,etc).Trebuie un bank statement,un contract de inchiriere,ceva care sa dovedeasca adresa de UK.
Oana
Senior
Senior

Postby sutemiwaza » Nov 29th, '07, 14:44

[quote="oana_bebelusha":36w2ctgm]
Ca sa deschizi Silver Account la Lloyds iti trebuie dovada de adresa in UK,nu se poate doar cu acte din Romania(pasaport,carte de identitate,permis de conducere,etc).Trebuie un bank statement,un contract de inchiriere,ceva care sa dovedeasca adresa de UK.
[/quote]
va multumesc tuturor! .. insa cele doua banci (Barclays, si HSBC) insista cu bill din Ro! ....o sa mai incerc si alte banci in Norwich ,poate voi avea mai mult noroc!
sutemiwaza
Cronicar
Cronicar

Postby policeofficer » Nov 29th, '07, 14:48

Cel mai bun proof of address este Driving licence din UK, fie el full sau Provisional.

Se completeaza Aplication form care se poate lua de la orice Post Office, si se pune in plic impreuna cu un Postal Ordel care se procura tot de la Post Office, in valoare de 45£ platibil pentru DVLA. Daca se aplica pentru o preschimbare a permisului romanesc, se pun in plic: aplication form + postal order + vechiul permis.

Daca este primul permis, se va aplica pentru un Provisional UK Driving Licence, si se vor trimite urmatoarele: aplication form; 2 poze; postal order (45£); pasaportul in original.

Se va depune plicul la posta si se va trimite Special Delivery Recorded; in circa 7-14 zile de la aplicare, vei
primi pasaportul inapoi, impreuna cu noul permis. In caz ca este o preschimbare de permis romanesc, vei primi inapoi cel din UK, cel vechi romanesc ramand la ei.

Apoi, cu permisul de conducere sau cu Counterpart Driving Licence te duci la banca. Persoana de la Lloyds TSB iti va introduce datele in computer, dupa care iti va procesa aplicatia, si iti va spune exact ce iti pot ei oferi, in functie de credit score history`ul tau, de salariul lunar, etc. Daca tu nu esti multumit de ceea ce ei iti ofera, aplicatia se poate anula.

Mult succes !
policeofficer
Sfatuitor
Sfatuitor

Postby Oana » Nov 29th, '07, 14:54

Poate s-a schimbat ceva de curand adik zilele astea dar eu am o prietena care a venit din Ro acum o luna si si-a deschis cont cu buletinul si pasaportul romanesc(Passport Account la HSBC) stiu asta pt ca am fost cu ea,eram de fata cand i-a deschis contul. Incearca la alta sucursala ca poate sunt aia mai varza si nu stiu(m-as mira) ,pe net nu scrie ca s-ar fi schimbat nimic(de aia ii si zice Passport)
Oana
Senior
Senior

Postby policeofficer » Nov 29th, '07, 14:55

Buna ! Motanik am citit topicul tau despre cum sa deschizi un cont bancar in UK!

Oana ... de unde sa aduca omu` bank statement daca el vrea sa isi deschida cont? Bank statement primesti deabea dupa ce ai deja cont in UK -handlaugh-

Aia cu contractul de inchiriere e mai bine... daca sta la un amic ceva care il/o ajuta? Tot UK driving licence e sfant -p4-
policeofficer
Sfatuitor
Sfatuitor

Postby policeofficer » Nov 29th, '07, 14:58

[quote="oana_bebelusha":3oz708g5]
Poate s-a schimbat ceva de curand adik zilele astea dar eu am o prietena care a venit din Ro acum o luna si si-a deschis cont cu buletinul si pasaportul romanesc(Passport Account la HSBC) stiu asta pt ca am fost cu ea,eram de fata cand i-a deschis contul. Incearca la alta sucursala ca poate sunt aia mai varza si nu stiu(m-as mira) ,pe net nu scrie ca s-ar fi schimbat nimic(de aia ii si zice Passport)
[/quote]

Nu stiu ce sa zic...eu mi l-am deschis in Aprilie tot la HSBC si fara proof of address nu au vrut sa il deschida. La fel si Shumi, tot asa ... a trebuit proof of address. Posibil sa depinda de la o sucursala la alta .. cine mai stie. Desi nu cred ca e normal. -explain- xplain-
policeofficer
Sfatuitor
Sfatuitor

Postby Oana » Nov 29th, '07, 15:12

[quote="PoliceOfficer":2dtvszul]
Buna ! Motanik am citit topicul tau despre cum sa deschizi un cont bancar in UK!

Oana ... de unde sa aduca omu` bank statement daca el vrea sa isi deschida cont? Bank statement primesti deabea dupa ce ai deja cont in UK -handlaugh-

Aia cu contractul de inchiriere e mai bine... daca sta la un amic ceva care il/o ajuta? Tot UK driving licence e sfant -p4-

[/quote]

Am impresia ca te pierzi in detalii,referitor la ce scrisesei tu ca recomanzi Silver de la Lloyds eu am adaugat ca Sutemiwaza nu poate sa-si deschida acest cont pentru ca ar avea nevoie de o dovada a adresei in UK,nu ca i-as fi spus eu ce acte are nevoie,am citit tot ce a scris si mi-am dat seama ca nu are bank statement(specificam doar actele care sunt necesare unei persoane,nu neaparat lui Sutemiwaza). -longmouth- ongmouth-
Referitor la Passport sunt convinsa ca difera de la sucursala la alta,eu mi-am deschis in martie,sotul meu la fel,acesti doi prieteni care au venit de curand si-au deschis luna asta la inceput,toti ne-am facut doar cu pasaport si buletin.Atat.
Oana
Senior
Senior

Postby policeofficer » Nov 29th, '07, 15:16

Eu te-am parafrazat si i-am zis de UK Full/Provisional Driving Licence => dovada de adresa in UK -fart- art-
policeofficer
Sfatuitor
Sfatuitor

Postby Oana » Nov 29th, '07, 15:26

Vezi sa nu te scapi in pantaloni ,ce super sunt emoticons astea ! -madlol- adlol- Da ar fi bune aceste acte,si driver's licence si contract de inchiriere dar ma indoiesc ca ar avea asa ceva daca nici cont deschis nu are... In cazul in care sta la un prieten/amic este ok si o scrisoare in care se specifica ca sta acolo ,la adresa respectiva.
Oana
Senior
Senior

Postby irina.p » Nov 29th, '07, 16:51

Spuneti ca d-abia ati ajuns in UK si ca locuiti cu un/o prieten/a si ca nu puteti aduce proof of address ptr ca toate bill-urile sunt deja pe numele acelei persoane!! Eu asa am facut si am deschis cont curent + savings la Barclays din prima incercare!!!!!

A mai trecut apoi o luna si jumatate pana cand am inchiriat propria locuinta. Intre timp am mai fost pe la Barclays - cu alte probleme - si mi-au verificat detaliile inainte de a sta de vorba. Una din intrebari a fost: care e adresa la care locuiesti si care este statusul tau acolo? I-am raspuns care era adresa prietenei si la status: " at the moment i live with a friend." A dat din cap ca e in regula cu ceea ce scria in calculator si am continuat conversatia.

Deci incercati asa ... chiar daca va poate cere sa confirme prietenul/prietena printr-o scrisoare!!!
irina.p
Erudit
Erudit

Postby bistranvalentin » Nov 29th, '07, 17:16

Police eu am fost la HSBC in iulie si fara nici o problema am deschis passport account numai cu cartea de identitate si pasaport si chiar au fost foarte amabili (am primit de la ei si un pachet cadou cu cartela sim si am primit in cont £10) .Am avut cu ei o singura problema ca nu a ajuns la timp debit cardul dar in rest toate sunt ok momentan cu ei.
Parerea mea ca daca nu vor sa deschida la o filiala sa mergi la alta eventual una mai mica
-takecare- akecare-
bistranvalentin
Cronicar
Cronicar

Postby policeofficer » Nov 29th, '07, 17:54

Tot ce este posibil sa depinda de la o filiala la alta ... mama lor ... se joaca cu noi ca cu mingiutele. -explain- xplain-

OffTop. Si eu am primit cartela din aia -cmon- mon- dar nu mai e convenabil ca sa sun acasa -slap- lap-
policeofficer
Sfatuitor
Sfatuitor

Postby expertparchet » Nov 29th, '07, 19:51

Passport de la HSBC este un fel de kk maka
expertparchet
Erudit
Erudit

Postby policeofficer » Nov 29th, '07, 20:12

[quote="expertparchet":3oodxzb0]
Passport de la HSBC este un fel de kk maka
[/quote]

expert ... stiu ca nu este cine stie ce stralucit. Numai ca este cea mai buna alternativa pentru noii veniti. Din pacate, celelalte banci mai maricele, nu prea deschid conturi noilor veniti fara un credit history. De exemplu, eu , dupa 3 luni de UK, am fost la Lloyds TSB si voiam sa imi fac cont acolo. Numai ca au vrut sa imi faca un cont, dar nu puteau sa imi ataseze la acel cont decat un CASH card, nu puteau un Dedit card deoarece nu aveam credit history ... iar cu acel CASH card dupa cum bine stii nu prea puteam sa fac nimic ... doar sa retrag banutii de la ATM. Si trebuia sa astept 12 luni de zile ca sa pot sa fac update la cont. Acum poate e altfel, desi nu prea cred.
Cat despre PASSPORT BANK ACCOUNT de la HSBC daca ai sa te uiti pe forum ai sa vezi ca am specificat si eu ca nu este stralucit si ca nu sunt seriosi cei de la HSBC cand iti zic ca ti-l updateaza dupa o perioada de X luni, iar atunci cand te duci la ei cu o problema si le zici ca ai PASSPORT BANK ACCOUNT, parca te treateaza diferit; dar dupa mine, aceasta este cea mai fiabila alternativa pentru noii veniti, care nu au credit history; ei pot incerca la un Lloyds, sau alte banci, si daca acolo nu li se poate elibera un debit card, aceasta ar fi o alternativa. Barem la PASSPORT de la HSBC iti ataseaza un DEBIT card si se pot face cumparaturi pe net, rezerva bilete de avion, intr-un cuvant, tranzactii one-line.

Deci repet .. se merita sa incercati la o alta banca mai intai sa va deschideti cont pentru ca nu aveti nimic de pierdut; iar daca nu sunteti multumiti de ce va ofera banca respectiva, acest cont este o alternativa...

Mult succes
policeofficer
Sfatuitor
Sfatuitor

Postby fivos » Nov 29th, '07, 21:11

Buna,de vreo cateva zile ancerc sa ma documentez an legatura cu actele din Anglia,la anceput mi sa parut totul ok dar pe zii ce trece mi se pare tot mai complicat,am si eu o antrebare,pot sami deschid un cont bancar din grecia?domiciliul meu este aici ,dar vreau sa ma stabilesc an Anglia si daca asi putea sa rezolv ceva dea casa. -handsrubb2- andsrubb2-
fivos
Gramatic
Gramatic

Postby parteneru » Nov 29th, '07, 21:20

Fivos, romanii intampina probleme la deschiderea unui cont bancar in conditiile in care aplica personal, fiind noi veniti in UK.
Nu cred ca tu ai avea mai multe sanse din Grecia. Sincer vorbind, nu cred ca ai vreo sansa sa-ti deschizi cont in UK aplicand din Grecia.
parteneru
Sfatuitor
Sfatuitor

Postby aicititregulamentulʔ » Dec 6th, '07, 15:18

eu mi-am dschis cont "pasaport" la hsbc bank si nu am avut nevoie de nici o factura sau altceva de felul aceste din ro sau uk ci doar de ci si pasaport si mi-a deschis pe loc contul ...inafara faptului ca mi-a trimis pin-ul si cardul in ro ( -pullhair- ullhair- am rez treaba asta si am cardul si contul activat) deci DUTE LA HSBC SI E OK PENTRU "SUTEMIWAZA"
2. AU VB DESTUL DE FRUMOS CU MINE SI NU SI-AU "SCHIMBAT FATA" DECI AU FOST OK
3. ACEST CARD IL POTI FOLOSI ORIUNDE GASESTI SIGLA MAESTRO PENTRU A CUMPARA SI CIRCUS PENTRU A RETRAGE BANI ORIUNDE IN LUME ...DECI CRED CA E OK
4. PLATESTI COMISION : 6 LIRE /LUNA SAU 60 LIRE/AN
aicititregulamentulʔ
Librar
Librar

Postby leni » Dec 6th, '07, 15:32

cum de ti au trimis cardul in Ro. Cei de la banca nu ti au cerut adrs din UK?
leni
Haiduc
Haiduc

Postby aicititregulamentulʔ » Dec 6th, '07, 15:38

FIGUREAZA AMBELE ADRESE PE FORMULARELE DE LA BANCA SI I-A INDUS IN EROARE PE CEI DE LA CARDURI ....DAR AM REZOLVAT ACEST INCONVENIENT ...SE MAI INTAMPLA ....CA MEREU PE AICI IN UK IN ORICE FACI ...
aicititregulamentulʔ
Librar
Librar

Postby goddess » Dec 6th, '07, 15:40

Adrian, Forumul are un Regulament ( http://www.romani-online.co.uk/componen ... ic,1624.0/ ) si una din reguli suna asa: 2.2. Postarile trebuie sa nu abuzeze de formatarile disponibile (litere mari, bold, underline, etc.)
.Lectura placuta.
-takecare- akecare-
moderator goddess
goddess
Gazetar
Gazetar

Postby Oana » Dec 6th, '07, 18:36

[quote="fivos":3c6g9igo]
Buna,de vreo cateva zile ancerc sa ma documentez an legatura cu actele din Anglia,la anceput mi sa parut totul ok dar pe zii ce trece mi se pare tot mai complicat,am si eu o antrebare,pot sami deschid un cont bancar din grecia?domiciliul meu este aici ,dar vreau sa ma stabilesc an Anglia si daca asi putea sa rezolv ceva dea casa. -handsrubb2- andsrubb2-
[/quote]

Incearca pe site la www.hsbc.co.uk si vezi ca este acolo o optiune sa aplici online pt un cont Passport daca in urmatoarele 3 LUNI te vei muta in UK. Incearca sa aplici pt acest cont si vezi daca te contacteaza ei,poate la tel sau pe e-mail.
Bafta !
Oana
Senior
Senior

Postby dud » Dec 6th, '07, 19:05

Eu nu inteleg de ce trebuie credit history pt. debit card ca nu e, credit card.
Sincer nu imi aduc aminte cum am procedat ...da nici vorba de credit history pt. debit, pt. credit card e de inteles.
dud
Gazetar
Gazetar

Postby Oana » Dec 6th, '07, 19:16

La astea simple nu trebuie(gen Passport),si chiar la celelalte,de ex eu am la Lloyds card de debit cu cecuri ,bla,bla,le-am explicat cand am venit si ca nu am prea mult "history" si mi-a zis sa stau linistita ca o sa-l fac intr-un an de zile cu ei,daca fac platile la timp,ce bani imi intra,ce si pe ce cheltui,etc si acum,cam dupa 7 luni cu ei mi-au oferit credit card....Deci parerea mea este ca ei analizeaza luna de luna ce si cum faci ca doar au accea la statement si in felul asta isi dau seama daca pot sa incerce sa aibe incredere in tine cu un credit card(cu sume mici la inceput,normal).
Oana
Senior
Senior

Postby dud » Dec 6th, '07, 19:32

Da cite feluri de debit card exista?
dud
Gazetar
Gazetar

Postby Oana » Dec 6th, '07, 19:52

Pai din cate stiu eu poti sa ai debit card ala simplu simplu fara nik(gen Passport),pe urma poti sa ai pe langa card si carnet de cecuri si dupa aia cand ai history te iau in calcul si pt overdraft,iar dupa ceva timp iti ofera si un card de credit daca vrei...
Oana
Senior
Senior

Next

97 posts • Page 1 of 41, 2, 3, 4