Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

Ce conditii trebuie sa indeplineasca o scoala pt copilul vostru?

Pentru parinti si viitori parinti
27 posts • Page 1 of 1

Ce conditii trebuie sa indeplineasca o scoala pt copilul vostru?

Postby alinutza » May 30th, '06, 14:21

Ce v-a facut sa alegeti scoala la care merge copilul vostru?
alinutza
Nobil
Nobil

Re: Ce conditii trebuie sa indeplineasca o scoala pt copilul vostru?

Postby int2471 » May 30th, '06, 16:44

Cea mai aproape de casa!
int2471
Erudit
Erudit

Postby oxanel » May 30th, '06, 17:00

nu stiu ca nu am inca copii, dar la faptul cum imi plac copii cred ca daca as avea un copil nu l-as da la o scoala unde e adunatura de rase internationale (cu indieni, negri, chinezi etc..) nu sunt rasista,dar parca unde merg englejii e altfel! am observat dupa zona unde m-am mutat..fata de nordul londrei e diferenta mare..curatenie e una la maina si anturajul si orice e mult prea diferit asa ca conteaza pana la urma langa cine traiesti!!!!
oxanel
Erudit
Erudit

Postby dias » May 30th, '06, 23:11

"copii care merg la scoala respectiva", e cel mai important criteriu in alegerea scolii. si a fost si in alegerea zonei in care ne-am mutat. bine, la mine e si o situatie speciala pt ca sunt asistent social si daca copilul meu nimereste la o scoala cu clientii mei, aia sunt in stare sa ma stranga de gat.
dupa care un alt criteriu a fost "organizarea". adica, daca ma duc intr-o vizita programata si nu e nimeni acolo care sa ma lamureasca cu programa, principiile, siguranta copiilor, ce sa cred eu de practica lor? daca imi place personalul e iarasi foarte imortant si mai ales daca si ei ma plac pe mine si pe Bia (unora nu le plac emigrantii).
nivelul de curatenie mai conteaza si cat de aproape e de casa.
in general ma orientez mult si dupa intuitie.
dias
Gramatic
Gramatic

Postby alinutza » May 31st, '06, 09:16

Scoala la care merge fiul meu este binenteles aproape de casa (asta este unul din criteriile care conteaza) insa eu am aproape de casa 3 scoli si sunt fericita ca am avut de unde alege pentru ca nu toti au norocul asta. Una dintre scoli este extraordinar de buna (spuneau parintii prin parculete) si astfel ca tot romanul am vrut ca fiul meu sa intre acolo. Aveau liste de asteptare, l-am inscris pe lista cu 6 luni inainte de incepere insa cand mi-au gasit un loc si am mers sa vizitez am fost profund dezamagita. Copiii din reception si din year 1 erau in aceeasi incapere, despartiti printr-un zid/paravan si profesoarele ambelor clase vorbeau in acelas timp astfel incat copilul putea "alege" pe cine vrea sa asculte ;D. Intr-un colt erau 3 pc-uri si acel loc mi-a fost prezentat ca ITC room :o . Am crezut ca asa este aici, am vizitat si a doua scoala care era noua si nu avea nici un renume insa cand am intrat nu mi-a venit sa cred: Fiecare clasa avea camera ei separata (cum e si normal), au clasa de computere separata cu 30 de pc-uri (iar Cosmin e inebunit dupa calculatoare, la nici 5 ani jongleaza cu internet-ul, google si jocuri), laboratoare de chimie, biologie, etc, sala de sport acoperita, o curte imensa si in plus regulament strict, un director "nebun" care tine de regulament pe mine m-a incantat mai mult. La 5 ani ceea ce a invatat al meu nu ar fi invatat peste tot, organizare, disciplina si mai presus de toate respect. Sunt de acord cu ce a spus oxanel despre scoli cu imigranti insa in fct de unde stai nu poti evita asta, in plus si noi suntem imigranti... Scoala la care merge Cosmin are copii in majoritate englezi insa si indieni, musulumani iar acum si romani ;)
Imi place faptul ca se joaca cu copii de culoare fara sa se uite ciudat la ei, indieni si alte natii, pentru ca daca va trai aici asta este societatea. Sunt foarte multumita de alegerea facuta deocamdata, insa in viitor cine stie, toti parintii visam la grammar school si Cambridge pt copiii nostri ;D
alinutza
Nobil
Nobil

Raspuns: Ce conditii trebuie sa indeplineasca o scoala pt copilul vostru?

Postby carmencita » Oct 24th, '06, 08:44

buna dimineata!
ca sa nu deschid un topic nou, va voi cere ajutorul aici. sunt nou venita in londra impreuna cu fetita mea in varsta de 5 ani jumate. incerc sa o inscriu la o scoala si aici intervine problema. cum fac asta daca ea nu vorbeste engleza? noi facem lectii acasa, dar stiti cum e cand faci lectii cu mami. are cunostinte basic de limba engleza, la modul ca stie sa raspunda la cateva intrebari simple, numara pana la 10 si cu ajutor pana pe la 100. dar, ce face ea cand merge la scoala? si mai ales cum ii aleg scoala? am identificat scolile din zona si deja un colegiu ne-a refuzat pentru ca nu vorbeste limba. mi-e si groaza sa meg la urmatoarele. sunt cam inspaimantata de treaba asta cu scoala si mi-ar prinde bine sa stau de vorba cu cineva care a trecut prin aceeasi experienta.
va multumesc!
carmencita
Cetitor
Cetitor

Postby kmi » Oct 25th, '06, 02:13

buna! la o scoala trebuie sa-ti primeasca copilul.tu nu tre sa faci nimic,nu tre sa indeplinesti nici o conditie.dupa ce intra la scoala ,ei se ocupa de tot.ii aduc profesor de limbi latinice cu care face meditatii.dar in general copiii invata repede limba engleza .nepotul meu dupa trei luni se descurca destul de bine limba engleza(tot 5 ani avea cand a fost dat la scoala aici),,nu te ingrijora!
kmi
Caligraf
Caligraf

Postby carmencita » Oct 26th, '06, 07:58

kmi, iti multumesc de raspuns si de incurajare. dar,pentru cei au trecut prin asta, care-i pasul imediat urmator hotararii de a inscrie copilul la scoala? te adresezi consiliului zonei in care locuiesti? trimiti e-mailuri scolilor pe care le-ai detectat in zona ta? (ceea ce fac acum), sau mergi pur si simplu din poarta in poarta si intrebi daca nu-ti primesc copilul?
well, multumesc pentru rabdarea de a-mi citi postul si pentru un eventual raspuns, v-as fi recunoscatoare.
zi buna, oameni buni!
carmencita
Cetitor
Cetitor

Postby ramy » Nov 5th, '06, 19:18

Nu am copii inca, dar mai mult ca sigur copii mei nu vor face scoala in Uk. Gandul asta deja ma sperie din toate punctele de vedere.
ramy
Carturar
Carturar

Postby splash » Nov 5th, '06, 22:33

vezi aici: http://www.parentscentre.gov.uk/educati ... ourrights/
de pe pagina asta mai poti lua informatii http://www.dfes.gov.uk/localauthorities/index.cfm
cel mai bine la o scoala apropiata. Astia iti cer de obicei, adresa de resedinta...contractul de inchiriere (asa au cerut la mine, la 2 scoli) ca dovada, si apoi iti inscrie copilul. Alternativ poti contacta LEA, sau 'local autorities' din area respectiva, si ei iti dau mai multe detalii.
paa
splash
Mentor
Mentor

Postby danube » Nov 13th, '06, 00:24

Am si eu o fetita de 3,3 ani si datorita zilei de nastere, va trebui sa mearga la scoala anul viitor. In primul rand sunt, pt o orientare a scolilor din zona, o alta adresa de a afla cat de buna e o scoala, este www.ofsted.co.uk ( va uitati dupa nr de copii de ex in reception year si nr de copii per teacher sau assistant teacher, nr de copii care au probleme sa fie mic, rezultatele inspectorilor sa fie very good - f f rar - sau good,chiar si satisfactory e bine, inspectorii aici sunt f f zgarciti), unde sunt listate pe pdf.uri toate rapoartele cu inspectiile. In general scolile mai bune sunt cele care sunt Church of England Primary Schools, dar in orase sunt mai multe scoli in general. Eu pt ca stau in countryside, (nu a fost la alegere), ar trebui sa ma iau dupa cea mai apropiata scoala in mile in functie de codul postal, dar pe fetita am inscris-o deja din iunie 2006 pt sept 2007 ca sa fiu sigura. Pe primul loc as pune scolile particulare, apoi Church of England, apoi cele catolice!, apoi pt mai tarziu Grammer schools. Eu personal nu sunt multumita cu materia care se face aici si nici cu stilul, noroc ca mai am timp pana in 2010 sa ma razgandesc! -lamer-
danube
Scrib
Scrib

Postby spin » Nov 13th, '06, 00:40

Danube, nu mai induce oamenii in eroare, spunandu-le sa aleaga in primul rand scolile particulare, apoi CoE si apoi pe cele catolice, pt ca saracii copiii lor nu mai ajung la scoala nici in 2010. Ai idee cat costa semestrul la o scoala particulara? De la 3000 in sus. Mira-m-as ca cine iti citeste rasunsul are atata bani de dat pe educatia copilului in primii 5 ani de scoala. Church of England???? Cand ai venit in Anglia??? Church of England inseamna ca doar copiii nascuti in aceasta religie pot intra acolo. No comment. Idem pt catolice, poate putin mai relaxat, oricum sanse la fel de putine.

Sfatul meu: alege bine zona in care locuiesti in functie de scoala pe care o ai in vedere pt copilul tau. Asta inseamna sa te muti in ceea ce se numeste 'catchment area' pt scoala aleasa cu cel putin 1 an inainte de a-ti inscrie copilul la scoala. Bafta multa
spin
Sfatuitor
Sfatuitor

Postby danube » Nov 13th, '06, 01:06

Intrebarea este: Ce conditii trebuie sa indeplineasca o scoala pt copilul vostru?Eu am listat scolile in functie de rezultate si in functie de ce ar dori un parinte ca scoala buna pt copilul lui. Asta nu inseamna ca ne trimitem copiii la scoli particulare sau la Church of England. By the way, nu trebuie sa ai copilul nascut aici sau sa aiba religia lor sa intre la Church of England. Fetita mea e ortodoxa si nu au refuzat-o pe acest criteriu, e absurd ce spui. In primul rand bisericile noastre sunt mai apropiate decat sunt Catolica cu Church of England. Nu induc pe nimeni in eroare, te rog citeste ce scriu, nu interpreta. Poate BAFTA AWARDS?
danube
Scrib
Scrib

Postby spin » Nov 13th, '06, 15:48

Danube, naivitatea ta ma face sa te apreciez si mai mult pt curajul si determinarea ta de a-ti cladi o viata prospera in UK. O scoala CoE nu ti-a refuzat copilul pe motive religioase. BINEINTELES CA NU. Doar nu te astepti sa-ti spuna verde in fata ca fac disriminare religioasa. Chiar crezi tot ce ti se spune? Chiar crezi ca totul se face spre binele comunitatii? Se pare ca inca nu te-ai lamurit cum stau lucrurile cu diplomatia englezeasca. Nu mai crede pe toata lumea ci incearca sa intelegi sensul ascuns al cuvintelor si sa citesti dincolo de zambetul lor politicos.
spin
Sfatuitor
Sfatuitor

Postby danube » Nov 13th, '06, 17:54

Spin, nu sunt naiva, dar ca sa ma intelegi, trebuie sa-ti explic cateva lucruri: sunt casatorita cu un englez, stau intr-o zona unde 99% sunt englezi adevarati, stau in countryside, pe countrylanes pe aici se plimba calaretii cu caii, soacra-mea sta foarte aproape, fetita noastra e nascuta aici in UK, chiar daca noi ne-am mutat definitiv in Anglia acum un an, in familie am o directoare adjuncta de scoala care lucreaza intr-un oras la 30 min de mine. Deci sa reluam, nu sunt naiva, am invatat asa de multe despre englezi, chiar de la ei, in primul rand de la sotul meu, apoi de la cei din jur, apoi am tras pe pielea mea de la cei din comunitate. Desi nu au voie sa spuna public nimic, sunt rasisti pana in maduva oaselor, in special aici. Eu nu am pe nimeni care sa ma ajute nici macar cu o vorba buna, de aceea am citit foarte mult, ca sa pot sa fiu deasupra. Sigur ca ma intereseaza unde merge copilul meu la scoala, si daca ar fi dupa mine, ar merge la o alta scoala, dar nu ma pot apropia de ea pt ca stau putin prea departe (tot CoE). Eu am incercat sa imi dau cu parerea la scolile din Anglia in general, in functie de cum arata ofsted-ul lor si unde sunt si ti-am explicat ca nu sunt novice. Sotul meu si cu sora lui au mers in anii '60 la scoli particulare si poate stii, englezii se recunosc intre ei dupa cum vorbesc, ce accent folosesc, hainele sunt pe locul doi.
Si apropos de zambet, nici macar nu-mi zambesc, dar nu au ce sa-mi faca din cauza familiei. Fetita mea vorbeste mai bine engleza decat romana, desi o schimba repede cand plec cu ea in Romania la bunici si este asa de haioasa ca le trece lor orice zambet de pe fata. Deci dupa cum vezi, nu ma incadrez intr-un pattern si sa-ti spun sincer, as fi preferat sa locuiesc intr-un oras, oamenii sunt mai prietenosi, inca lucrez la idee 3s
danube
Scrib
Scrib

Postby miu » Jan 3rd, '07, 01:36

Si noi am ales scoala copilului dupa rapoartele Ofsted. In primul an cand am venit aici stateam in Cambridge si am dat copilul la o scoala care era in apropierea casei si avea un raport Ofsted extraordinar. Am avut o surpriza extrem de neplacuta cand copiii din grupa lui au avut niste reactii xenofobe asa cum scrie la carte. Lucrurile nu s-au potolit pana nu am lasat la o parte bunul simt romanesc si nu am facut raport la politie si apoi am amenintat conducerea scolii ca ma duc si fac plangere la LEA.
Acum suntem in Nord si inainte de a alege scoala m-am dus sa ma uit bine la copiii care se joaca in jurul ei, la adolescentii care merg la scoala. Si putem spune ca am avut noroc. Aici nu conteaza criteriul teritorial ca in Sud, iar oamenii sunt o idee mai normali decat in Sud.
miu
Caligraf
Caligraf

Postby vrmelena » Feb 1st, '08, 19:57

buna seara!
Imi puteti spune mai multe informatii despre inscrierea copiilor la scoala in uk!
In septembrie o sa imi aduc copilul si as vrea sa il inscriu la scoala luna aceasta. Locuiesc in nordul Londrei.
Multumesc!
vrmelena
Discipol
Discipol

Postby cata246 » Feb 1st, '08, 20:04

[quote="vrmelena":22wlqg5c]
buna seara!
Imi puteti spune mai multe informatii despre inscrierea copiilor la scoala in uk!
In septembrie o sa imi aduc copilul si as vrea sa il inscriu la scoala luna aceasta. Locuiesc in nordul Londrei.
Multumesc!
[/quote]
Cu cat mai repede cu atat mai bine,du-te la cea mai apropiata scoala si intereseaza-te,ei iti vor da toate inf necesare,si eventual pachetul de inscriere,chit ca e cam devreme,dar ti-l poate lua in calcul,pe copil ma refer.
cata246
Cavaler
Cavaler

Postby splash » Feb 1st, '08, 21:29

nu e devreme pt inscriere, daca mergi prea tarziu o sa spuna ca nu mai au locuri !!! mai ales ca acum s-au speriat de copii imigrantilor, care ii tin pe loc pe cei british din cauza dificultatilor in intelegerea Limbii engleze! Mergi acum sa-ti retina loc; e cel mai bine!
info si aici: http://www.dfes.gov.uk/localauthorities ... ction=home
splash
Mentor
Mentor

Postby che » Feb 4th, '08, 04:08

Incerc sa gasesc o scoala cat de cat aproape, care sa aiba:

profesori calificati

sa fie moderna si bine dotata

preferabil mai multe rase, etnii etc, la scolile foarte bune de englezi nu exista prea mult bullying (inacesibile mie) dar la cele mediocre e o problema

sa aiba o programa diversificata, cu mare atentie pe partea academica, dar si pe sport, drama etc - prefer o scoala unde copilul sa aiba mai mult de invatat decat genul de scoala unde nu ai nimic teme pt acasa, nimic de citit etc

Eu am cerut niste informational pack de la niste scoli private ca sa pot vedea cum e acolo, am vazut si scoli excellente care mi-ar fi accesibile ca pret dar sunt mult in afara londrei.

Stie cineva o scoala privata cat de cat buna in Londra, care e si cat de cat accesibila ca pret, ma refer la pana in 2-3 mii lire pe semestru pt clasele primare?

In afara londrei am vazut scoli excellente si la o miie si ceva pe semestru. Daca stiti ceva pls tell us all.
che
Carturar
Carturar

Postby cata246 » Feb 4th, '08, 17:38

Eu habar n-am avut ca poti sa-ti alegi,ca parinte,ce scoala vrei,ai mei au fost alocati scolii mai apropiate de noi,dupa ca ne-am mutat anul trecut mi-a fost putin frica cu baiatul sa nu fie trimis de la anul la o scoala diferita fata de cea la care este sora lui,nu a fost sa fie asa,abia ce am primit scrisoarea de accept la aceeasi scoala.Oricum,banui ca in Londra lucrurile stau un pic diferit,oferta fiind mult mai mare.Oricum,atentie cu inscrierea copiilor la diferite cursuri,muzica/dans,drama,etc,eu am vrut sa inscriu fata la chitara parca,abia in josul paginii era specificat ca va fi luata de la cursuri pt o ora saptamanal,evident ca nu am mai vrut,un alt coleg a semnat fara sa citeasca totul,a durat 2 luni sa reuseasca sa intrerupa copilul de la lectiile de vioara,copilul pierzand lectii importante in ora aia,care se facea de fapt cam o ora si jumatate.Asa ca atentie la ce semnati.
Si,mai are cineva cosmarul ala cu fotografiile?
Ca cele mai ieftine m-au costat 11 lire,si am primit cca 8 fotografii identice
cata246
Cavaler
Cavaler

Postby oli_ro » Feb 14th, '08, 10:09

foarte interesant threadul ....

Vreau sa impartasesc experienta mea:

am venit in Londra relativ recent, din Irlanda. Unul dintre motivele pentru care am venit este educatia copiilor intr-un mediu multicultural. Nu voiam, ca atunci cand merg la scoala sa se simta marginalizati pentru ca sint singurii straini din clasa.

Am venit destul de tarziu pentru inscrierea in scoala primara, si initial ala mare a primit un loc intr-o scoala mediocra, destul de departe de casa. La scolile bune este concurenta foarte mare, si multi parinti fac ceea ce in Londra a devenit o practica foarte comuna: cumpara sau inchiriaza case in catchment area la scolile bune.

Cei de la Council au fost foarte de treaba si m-au sfatuit sa il pun pe listele de asteptare si la o scoala foarte buna de linga noi si dupa 4 sapt am primit un telefon si ne-au zis ca s-a eliberat un loc. Am fost foarte bucurosi, pentru ca nu stiam ce sa facem ... ne gandeam sa ne mutam in alta zona dupa ce termina Y1, pentru ca scoala initiala nu era buna de loc.

Speram ca si ala mic sa intre la aceeasi scoala, pentru ca regula este ca cei care au sibling la scoala respectiva au prioritate.

Scoala merge (relativ)bine. I-a fost un pic greu la inceput, si impreuna cu alti 6 colegi au fost pusi intr-un program special care este in toate scolile din Anglia: ELS. se face in grup mai mic si invata suplimentar literacy.

In general sintem foarte multumiti si il vedem si pe el fericit si progreseaza mult. Feedback-ul de la invatatoare a fost ok.
Pina acum, nu s-a pus problema bullying-ului, pentru ca scoala are o politica foarte stricta si sint destul de multii natii diferite acolo. Chiar am vazut copiii din anii mai mari cum se joaca cu cei din Y1 sau reception.

Eu cred ca cel mai mult conteaza mediul social de unde provin copiii. Daca acasa sint tolerate insultele si xenofobia, si copiii o sa se comporte ca atara la scoala.

Ce o sa urmeze nu stim ... poate o sa incercam un grammar school, ca scoli bune publice pentru liceu nu sint pe aici. Daca nu intra, nu exclud nici un liceu privat.o sa fie o gramada de bani, dar ma gandesc ca mai bine ii dau sansa unei educatii ok, daca sa ii lasi un apt sau stiu eu ce.
Sau poate o sa ne mutam din nou sa prindem un liceu de stat ok.

Am la servici colegi care si-au dat copiii la privat de la preparatory school, si intr-adevar este diferenta, dar pentru muritorii de rand ca noi este imposibil.

Scolile religioase, sint o alternativa. Par sa fie in medie mai bune, si la nivelul primar si secondary, dar trebuie sa fie de-a lor si sint oversubscribed, etc ... pentru noi, ca sintem ortodoxu, nu sint o alternativa reala, deci nu merita discutat.

Success la scoala :)
oli_ro
Gramatic
Gramatic

Postby sutemiwaza » Feb 14th, '08, 14:53

-hello- ello- Buna! pentru toata lumea!
Eu am venit in Uk in noiembrie,impreuna cu fetita mea. In Romania fetita mea era in clasa a V-a,11 ani. La prima scoala ne-au spus ca nu au locuri(au fost foarte expeditivi) si ne-au trimis la o scoala intr-un sat la cativa km.Acolo aveam sa descoperim ca de fapt ne-au trimis la scoala primara cu foarte putini elevi,o scoala mica care avea clasele pe hol deoarece incepusera sa renoveze scoala. Am fost primiti bine fata de prima scoala vizitata de noi.De fapt eu m-am conformat sistemului ,fetita avand 11 ani am cautat Sc. Primara! Insa la a treia scoala am subliniat ca este in Y7 in Romania ,invata doua limbi straine si ar fi pacat sa o trimitem in Sc. Primara....Fata a fost acceptata ,s,i spre surprinderea mea ,mai tarziu am inteles ca este singurul si primul copil strain din aceea scoala!Mai mult de atat scoala este in oras si nu trebuie sa calatorim cu masina !
in doua luni si jumatate ,fetita care nu stis nici un cuvant in limba engleza ,a acumulat o gramada de credite si se descurca bine in limba engleza si si-a facut si prieteni! Eu sunt multumita!
Doresc tuturor noroc si multa sanatate!
-eyebrows2- yebrows2-
sutemiwaza
Cronicar
Cronicar

Postby vrmelena » May 3rd, '08, 09:41

-hello- ello-
Cand vrei sa inscrii copilul la scoala trebuie sa fie si el in Anglia?Copilul meu este inca in Romania si vroiam sa il inscriu pt septembrie 2008,dar am inteles ca trebuie sa fie si el in Anglia in momentul cand fac aplicatia.Daca vrei sa il inscrii,de exemplu in iulie,ce se intampla?Nu il mai primeste la scoala?Mi-ar fi placut sa fie o scoala in Londra ,unde sa fie mai multi copii romani!
vrmelena
Discipol
Discipol

Postby oli_ro » May 3rd, '08, 23:51

ca sa faci cererea de inscriere la local authority(care se ocupa cu admiterile) se cere ca si copilul sa fie cu tine in Anglia. Dar nu verifica fizic, ci cer pasaportul.

Eram in situatia ta anul trecut, copilul meu era in vacanta cand am facut cere, si am mi-au trimis pasaportul prin DHL, ca nu am vrut sa astept pana se intorcea.

Eu zic sa incerci sa il inscrii acum.

Numai bine.

Unde esti in Londra ? cred ca probabilitatea ca sa aiba colegi romani este destul de scazuta.
oli_ro
Gramatic
Gramatic

Postby lcatalin75 » Oct 18th, '10, 07:38

BUNA ZIUA Plecam in ianuarie in londra TATAL SI COPILUL IN VARSTA DE 8 ANI IN CLASA A 2 A .SOTIA LUCREAZA IN LONDRA DE 8 LUNI SI A-SI VREA SA STIU CARE SUNT POSIBILITATIEL SA INSCRIU COPILUL LA SCOALA.IN CE CLASA INTRA 1-2A CE ACTE TREBUIE DIN PARTEA PARINTILOR SI DACA SE POATE.VA MULTUMESC ANTICIPAT...
lcatalin75
Cetitor
Cetitor

Postby valentin » Oct 18th, '10, 18:31

Informatia exista de mult timp pe forum. Dar daca ne e lene sa cautam...

Uite aici: www.romani-online.co.uk/nou-venit/totul-...mani-la-scoala-in-uk

PS: Te rugam sa nu mai scrii cu majuscule in mesaj. In primul rand un mesaj scris cu majuscule este mai greu de urmarit si apoi, nu este politicos!
valentin
Gazetar
Gazetar

27 posts • Page 1 of 1