Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

Obtinerea licentei de TAXI (Private Hire)

Din experientele voastre la serviciu in Marea Britanie
2553 posts • Page 23 of 861 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 ... 86

Re: Obtinerea licentei de TAXI (Private Hire)

Postby avramrad » Aug 8th, '12, 03:18

Ok ,m-am lamurit acum, mersi de informatii baieti si spor la treaba!
avramrad
Caligraf
Caligraf

Postby marianfim » Aug 8th, '12, 05:10

luci31 wrote:Sal. Daca stie cineva cum se poate schimba un permis romanesc in unul UK? (asta daca nu ai 187de zile locuite in UK) si cum pot preschimba cardul CPC (atestat transport marfa si persoane pentru CE, DE).... si cum pot obtine un card tahograf in UK? sper ca am fost cat se poate de explicit..Va multumesc anticipat...
PS.. am fomularul de la posta, stiu de plata pentru permis , stiu ca trebuie trimis la DVLA si-ti vine acasa in 2 saptamani, dar toate astea daca ai locuit minim 187 de zile in UK.. :)) nu stiu nimic despre Cardul CPC:(( si despre tahograf :(((

Cu schimbarea permisului nu e greu. Vad ca tu ai categ C,D,E. Trebuie sa mergi la DVLA si ceri formularul D2, nu cred ca se gaseste la posta. Daca completezi formularul D1 nu-ti trece decat cat B. te costa in jur de 50£ schimbarea permisului. Tot la dvla ceri formular pt cardul tacho, aplicarea pt card e cam 30 £. Trebuie sa ai la tine permisul si cardul tachogr, bani, 2 poze, pasaport.
marianfim
Senior
Senior

Postby marianfim » Aug 8th, '12, 05:36

o veste buna pt cei care au licenta taxi si vor sa aplice pt NINO, e o formalitate. 90% reusita. Vom mai vb despre asta.
marianfim
Senior
Senior

Postby albea » Aug 8th, '12, 08:52

marianfim wrote:o veste buna pt cei care au licenta taxi si vor sa aplice pt NINO, e o formalitate. 90% reusita. Vom mai vb despre asta.

Eu cred ca 100%.
albea
Contributor
Contributor

Postby avramrad » Aug 8th, '12, 10:16

Salutare din nou,un mic sfat va rog,ce recomandati sa fac cu medicalul? tre sa vin in Londra sa ma inregistrez la un medic de fam. sau pot sa il rezolv in Rom.? Planul e sa vin eu in londra si dupa citeva luni sa-mi aduc si familia care include un bebe mic, deci un doctor de familie e primordial. Va multumesc anticipat si va felicit pt organizare, bunavointa si zestrea de informatii de pe forum.
avramrad
Caligraf
Caligraf

Postby babanu5 » Aug 8th, '12, 13:56

@albea
Nu mi-a venit pt că nu au reuşit ăştia de la tfl să-şi tragă banii, aveam limită de plăţi online de 900 lei setată de banca din romania de care eu nu ştiam.

Aviz celor care vor să plătească cu cardul din romania, setaţi limita mai mare.

În loc să primesc licenţa pe 2 august am primit scrisoare că nu au putut să ia banii.
Au încercat pe 30 iulie să-i ia.
Concluzia mea personală este că după ce iau banii la câteva zile îţi ajunge şi licenţa.

Aştept cu nerăbdare săptămâna asta sau cel târziu viitoare să se finalizeze.

Baftă celor care încep procesul de licenţiere şi dacă vă mai pot ajuta cu informaţii o s-o fac cu drag.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
babanu5
Carturar
Carturar

Postby hattrick30 » Aug 8th, '12, 17:38

salutare baieti , urmaresc de ceva timp forumul si am tot respectul pentru voi . Am o nelamurire in legatura cu counterpartul.
Eu sunt in romania dar in 2008 am dat o tura in Londra si mi-am schimbat permisul la DVLA . Am primit atunci si counterpartul? ca nu inteleg...
:))
hattrick30
Gramatic
Gramatic

Postby rafira » Aug 8th, '12, 19:21

Salutare...tocmai am depus si eu dosarul si eram curios de ceva:daca GP-ul meu mi-a scris pe fisa medicala la sfarsit ca nu a avut acces la fisa mea medicala ptr ca tocmai am venit in uk are ceva(si a mai scris si normal nu cu litere mari)?si cam in cat timp o sa imi retraga banii de pe card?aveti idee?:D
rafira
Scrib
Scrib

Postby rafira » Aug 8th, '12, 19:24

hattrick30...nu ai primit si counterpartul...ala e o foaie mare si verde,si iti trebuie chiar daca ai schimbat permisul.trebuie sa completezi un formular D9 si sa il trimiti impreuna cu permisul prin posta,nu mai tin minte adresa si de unde iei formularul dar daca citesti pe la inceputul topicului garantat gasesti
rafira
Scrib
Scrib

Postby babanu5 » Aug 8th, '12, 20:02

@rafira
Nu cred că este problemă, pt că, chiar aşa este, el oricum avea obligaţia să te consulte.

babanu5
Carturar
Carturar

Postby babanu5 » Aug 8th, '12, 20:07

Formularul îl luaţi de pe site-ul DVLA, se completează şi se trimite la adresa scrisă la sfârşitul documentului. Se pune în plic formularul împreună cu permisul în original după care aştepţi cam 10 zile lucitoare (aşa am văzut că au aşteptat cam toţi în ultima vreme)

babanu5
Carturar
Carturar

Postby avramrad » Aug 8th, '12, 21:42

salut,pute-ti sa ma lamuriti si pe mine cu medicalul,pot sa-l fac in Rom sau tre sa merg in londra sa ma inscriu la un GP?
avramrad
Caligraf
Caligraf

Postby albea » Aug 8th, '12, 21:58

Normal ar fi sa-l faci la GP in Londra, caz in care ai nevoie de ajutorul cuiva (dovada de adresa) + o rezerva serioasa de timp. Inscrierea la gp fiind destul de greoaie.

Daca nu ai sprijin in Londra mai ai vreo 2 optiuni, dar acestea presupun niste cheltuieli suplimentare. In schimb, aceste optiuni reduc considerabil timpul de obtinere a licentei. Detalii despre acestea nu iti pot da decat in privat, din motive pe care cred ca le intelegi.

Atentie in cazul in care optezi pentru GP in Londra! Iti recomand sa intrebi daca iti face medicalul in momentul in care te duci sa te inscrii. Au fost multe cazurile in care GP-ul a refuzat sa efectueze medicalul (in ciuda faptului ca iti ia bani pe el) deoarece nu cunoaste istoricul tau medical.
albea
Contributor
Contributor

Postby Iancu Dragos » Aug 8th, '12, 23:51

babanu5 wrote:@albea
Nu mi-a venit pt că nu au reuşit ăştia de la tfl să-şi tragă banii, aveam limită de plăţi online de 900 lei setată de banca din romania de care eu nu ştiam.

În loc să primesc licenţa pe 2 august am primit scrisoare că nu au putut să ia banii.
Concluzia mea personală este că după ce iau banii la câteva zile îţi ajunge şi licenţa.

Baftă celor care încep procesul de licenţiere şi dacă vă mai pot ajuta cu informaţii o s-o fac cu drag.

Imi pare rau ca te dezamagesc dar concluzia ta este gresita,nu stiu de unde ai dedus asta,mie mi-au retras banii din iunie si inca nu mi-a venit licenta... -trist-
Iancu Dragos
Scrib
Scrib

Postby albea » Aug 9th, '12, 02:58

Iancu Dragos wrote:
babanu5 wrote:Concluzia mea personală este că după ce iau banii la câteva zile îţi ajunge şi licenţa.

Imi pare rau ca te dezamagesc dar concluzia ta este gresita,nu stiu de unde ai dedus asta,mie mi-au retras banii din iunie si inca nu mi-a venit licenta... -trist-

Confirm. Insa, precizez ca este o intarziere inexplicabila. Dragos este cel mai intarziat dintre toti.
albea
Contributor
Contributor

Postby claudiu m » Aug 9th, '12, 04:41

Na belea in ziua nuntii ..
Heisenberg says
Relax
claudiu m
Senior
Senior

Postby marianfim » Aug 9th, '12, 08:27

Iancu Dragos wrote:

nu stiu ce sa zic, dar poate ai gresit pe undeva !
Gabi, cel care a dat testul topo cu noi, i-a venit licenta in 3 sapt, in luna mai, la o sapt dupa ce si-au tras banii. Mie in 5 sapt, tot cam la o sapt dupa ce si-au tras banii.
Poate la tine asteapta raspuns de la CRB.
marianfim
Senior
Senior

Postby bogdan_09 » Aug 9th, '12, 09:48

albea wrote:@Bogdan09
Daca nu te descurci cu counterpartul cauta-ma cu mesaj privat.

@albea
Va multumesc, am trimis pm.

babanu5 wrote:Dacă-ţi pregăteşti toate actele de acasă, cum am făcut eu, îţi trebuiesc maxim 3 zile de londra. Asta nu include counterpart-ul. Ăla chiar nu ai cum să-l faci mai repede şi fără el nu poţi face nimic.

La mine a durat 10 zile pt counterpart, 3 zile să fac/depun restul dosarului şi 5 săptămâni încheiate să-mi iasă licenţa.

@babanu5
Multumesc pt raspunsuri si bafta in continuare, mai e putin si primesti licenta -dans-
bogdan_09
Scrib
Scrib

Postby babanu5 » Aug 9th, '12, 10:56

Iancu Dragos wrote:

Eşti cam singurul la care s-a întâmplat aşa.
Probabil este vre-o problemă la tine, ai încercat să-i suni şi să vezi?
La mine au încercat să tragă banii pe 30 iulie şi pe 2 august am primit scrisoare că nu a reuşit tranzacţia, alţii au primit licenţa.
Tu mai stai la aceeaşi adresă? Sau cutia este sigură?
Verifică cu ei

babanu5
Carturar
Carturar

Postby hattrick30 » Aug 9th, '12, 14:23

o sa-mi cer scuze pentru postul asta daca e prea lung dar cred ca e necesar ...
Asa cum stiti din aces forum , obtinerea licentei implica niste costuri iar daca nu dispui de acei bani ramai cu doua posibilitati. imprumuti sau apelezi la "intermediari" . Eu testez momentan toate modalitatile , si dupa ce am trimis un mail la cei de la eu taxidrivers primesc un mail in care ei ma invita la un "curs" "gratuit" la bucuresti . le trimit trimit urmatorul raspuns : "Good afternoon ,
Before I can confirme my presence to the training I’d like to know more about it. Do you offer accommodation in Bucharest or I’m responsible for that? What should I study to have a chance of working in London and how many jobs are available? When does the training starts on 27 or 3? Are there any costs involved in the training here in Romania?
Regards," si din nou primesc alt raspuns :
"we do not offer accommodation in Bucharest the course is free and runs from Monday to Friday we are looking for drivers for taxi company's through out the uk the cost are all meet by the taxi company whom you will repay once you start work for them at a agree repayment plan which is between £40-£75 per week the cost are £500 training fees then there is the cost of your badge and any other things that you will need to obtain your badge we are doing 2 courses course 1 is the 27th august and course 2 is the 3rd September so you can decided which one you would like to attend as long as your English and driving is good then there is a 99% chance that you will be selected to work in the uk and could be here as soon as you are ready.

hope this helps you in making your mind up and look forward to your response."
Deja eram in ceata si le mai trimit un mail cu textul : "My English and driving skills are very good but you didn’t mentioned anything about working in London. And what exactly do I get for the 500 pounds ?
Thank you , " la care primesc din nou un raspuns nestepat de sincer :
"all London jobs are gone now we have jobs for the following areas

#Birmingham
Chelmsford
Aylesbury
Cheshire
Stan stead
Coolville
Norwich
Bingham
Stevenage
Stockport
Nuneaton
Wiltshire

the £500 covers are training and recruiting for you to find a taxi firm "

Pe scurt , nu ofera job-uri in Londra , desi in mail-ul initial mentioneaza Londra ca si posibila destinatie , cursul de la Bucuresti e probabil inutil pentru o persoana care are cat de cat idee cu ce se maninca munca intr-o tara straina , cat despre comisionul de 500 de lire mi se pare exagerat , practic ei nefacand altceva decat sa intermedieze angajarea mea in UK . Daca cei 500 de lire mi-ar spori in vreun fel sansele de a castiga mai multi bani in UK poate as fi dispus sa-i platesc dar in acest caz ,am calculat ca ies mai bine sa incerc pe cont propriu chiar daca nu am suma necesara . Imprumut banii pe termen de un an si dobanda nu depaseste 200 de lire.
domnule albea o sa va contactez in scurt timp poate gasim o modalitate sa scot counterpartul.
va multumesc pentru intelegere si scuze inca o data pentru marimea postului.
Respect ,
hattrick30
Gramatic
Gramatic

Postby albea » Aug 9th, '12, 18:14

hattrick30 wrote:the £500 covers are training and recruiting for you to find a taxi firm "

Atentie! Nu este vorba numai de £500. Catre firma din UK veti mai plati si un rent saptamanal (taxa de dispecerat) + chiria masinii si asigurarea. Acestea din urma se stabilesc unilateral de catre firma din UK. Dupa ce veti incepe munca veti avea neplacuta surpriza sa constatati ca cheltuielile voastre (Chirie masina, asigurare, chirie casa, etc.) sunt mult mai mari decat ale localnicilor sau decat daca le-ati face voi pe cont propriu. Abia atunci veti realiza ce inseamna contractul care l-ati semnat si nu va da voie sa faceti nimic, veti fi pur si simplu lagati de firma respectiva. De aceea spun ca nu e bine sa veniti prin intermediari.

Ca sa vorbim la concret, Daca vii pe cont propriu la Londra sa obtii licenta cheltui cam £1000. Dupa aceea, cand incepi munca, sa zicem ca mai cheltui inca £1000 (greu de presupus, dar sa zicem) pe inchiriat o camera + depozit, inchiriat o masina, plata in avans a taxei de dispecerat pe o saptamana. Banii acestia (£2000) sunt bani pe care daca ai 2-3 luni de experienta ii faci intr-o luna, in Londra, precizez. Mai departe, faceti voi alte comparatii!
albea
Contributor
Contributor

Postby rafira » Aug 11th, '12, 10:45

Prin ce zona a Londrei e mai indicat sa lucrezi?Sa imi pot face o idee pe unde sa imi caut cazare cand o sa imi iasa licenta :D .Momentan stau in Luton dar nu cred ca o sa imi comvina sa fac naveta.
rafira
Scrib
Scrib

Postby larry76 » Aug 12th, '12, 19:26

Va salut domnilor si felicitari pt forum.Citesc de ceva timp comentariile si nu imi vine sa cred ca sunte-ti romani.Sincer sa fiu,pana sa va gasesc eram in dubii daca sa vin in uk,insa voi ma-ti convins sa fac pasul si asta cat mai repede.Sunt taximetrist in Bucuresti de 15ani si sincer nu cred ca imi va fi greu sa ma adaptez in Londra stiind ca pot avea din partea voastra ajutor si raspuns la tot.Pt cei care au depus dosarul si sunt inca in tara,bafta si poate vb.
larry76
Scrib
Scrib

Postby albea » Aug 12th, '12, 22:00

larry76 wrote:...Sunt taximetrist in Bucuresti de 15ani si sincer nu cred ca imi va fi greu sa ma adaptez in Londra stiind ca pot avea din partea voastra ajutor si raspuns la tot...

O sa faceti clubul fostilor taximetristi bucuresteni la Londra -ras4-
albea
Contributor
Contributor

Postby larry76 » Aug 12th, '12, 22:22

De ce nu?Cu tine fondator o sa fim invidiati siguR?Felicitari pt forum si ceea ce faci pt romani.Cd am intrat prima oara am ramas un pic surprins(placut) sa vad ca in uk sunteti asa uniti si amabili.Asa eram si noi in tagma noastra acum 10-12 ani,acum numai ura si falsitate.BRAVO VOUA!
larry76
Scrib
Scrib

Postby larry76 » Aug 12th, '12, 22:24

Ceva noutati in licentiere?
larry76
Scrib
Scrib

Postby marianfim » Aug 12th, '12, 22:51

albea wrote:
larry76 wrote:...Sunt taximetrist in Bucuresti de 15ani si sincer nu cred ca imi va fi greu sa ma adaptez in Londra stiind ca pot avea din partea voastra ajutor si raspuns la tot...

O sa faceti clubul fostilor taximetristi bucuresteni la Londra -ras4-

Te simti singur?
-nu-ma-uit-
marianfim
Senior
Senior

Postby larry76 » Aug 13th, '12, 06:30

Sal mariafim!Cu asa romani nu ai cum sa te simti singur.Cum a fost trecerea de la romanica la uk pt tine?In ce zona activezi si cum te descurci?
larry76
Scrib
Scrib

Postby rafira » Aug 13th, '12, 19:29

Salutare...pana la urma cum sta treaba...iti da licenta la o saptamana dupa ce iti ia banii de pe card?Nu stiu daca sa ma bucur sau nu,mie mi-a luat banii de pe card la mai putin de o saptamana de cand am trimis pachetul cu acte.Pe data de 7 luna asta am trimis pachetul si azi si-au retras banii din contul meu.Sa fiu oare atat de norocos sa imi dea licenta in 2 saptamani?
rafira
Scrib
Scrib

Postby babanu5 » Aug 13th, '12, 19:35

Măi, chiar aşa repede nu cred că dau licenţa. Oricum, multă baftă.

babanu5
Carturar
Carturar

PreviousNext

2553 posts • Page 23 of 861 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 ... 86