Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

Ce muncim in UK?

Din experientele voastre la serviciu in Marea Britanie
393 posts • Page 11 of 141 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14

Re: Ce muncim in UK?

Postby floryauras » Nov 15th, '11, 11:24

Tot ce se poate si de 10 ani am incercat sa imbin viata de familie cu munca insa este destul de greu si daca ai ambitie sa schimbi ceva in viata ta nu poti rezista prea mult intr-un singur loc asa ca eu am cautat ceva potrivit si am si gasit intr-un final.
In 2001- aug 2002 am lucrat camerista si chelnerita pe bani putini.
Sept 2002-am avut primul copil si dupa 6 luni de concediu de maternitate m-am intors la restaurant ca si supervisor pana mai 2003 cand mi-am dat demisia pentru ca nu-mi ajungeau banii sa platesc cresa pt copil si am decis sa fac cleaning in timp ce aveam grija de copil si mergeam din casa in casa cu copilul dupa mine, pentru niste amarati de 8 lire/ora. Am facut asta vreo 4 ani pana ce fetita a inceput gradinita care era gratuita si atunci am inceput sa lucrez ca Manager de restaurant(2007) unde aveam in jur de £200/saptamana suficient cat sa supravietuiesc. Dupa 1 an a aparut si al doilea copil si intre timp am facut si cateva cursuri si am obtinut cateva certificate asa ca in 2009 am decis sa lucrez de acasa

2.5 Discutiile trebuie sa respecte membrii FORUM-ului
2.7 Nu este permisa publicarea aceluiasi mesaj in mai multe subiecte sau categorii
2.11 Anunturile sau postarile cu caracter comercial nu sunt permise fara un accept prealabil din partea Administratiei ROMANi ONLiNE UK.
floryauras
Discipol
Discipol

Postby rebecca_uk » Nov 15th, '11, 11:49

Felicitari pentru ambitie si realizari! -thumbsup- -iamcool- -bravo-

Bun venit printre noi!-salut-
Frati romani, va rog eu mult, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
rebecca_uk
Contributor
Contributor

Postby ancad26 » Nov 15th, '11, 18:17

Ce reclama subtila ! acum cateva luni in topicul " ce creme folositit doamnelor" parca a ramasa ca va faceti reclama in alta parte pt ca v-ati suparat pe romani on line !!
ancad26
Librar
Librar

Postby albea » Nov 15th, '11, 19:11

ancad26 wrote:Ce reclama subtila ! acum cateva luni in topicul " ce creme folositit doamnelor" parca a ramasa ca va faceti reclama in alta parte pt ca v-ati suparat pe romani on line !!

-thumbsup-
albea
Contributor
Contributor

Postby floryauras » Nov 15th, '11, 20:10

Curiosii pot veni la ..............

2.6 Discutiile trebuie sa fie strict in tema cu subiectul principal sau categoria din care fac parte
floryauras
Discipol
Discipol

Ce muncim in UK?

Postby albea » Nov 15th, '11, 21:01

rebecca_uk wrote:Felicitari pentru ambitie si realizari! -thumbsup- -iamcool- -bravo-

Bun venit printre noi!-salut-

Lili, mama, incet-incet incep sa te cunosc si eu. Tu ai polaritatea inversa, adica la tine bine/rau le cam incurci una cu alta. Ca sa nu mai zic cat esti de credula, cred ca acum isi face planul cum sa te abordeze. Cum poti sa pui botul la vrajeala asta de doi lei? Ma dezamagesti, serios vorbesc.

Sent from my iPhone using Tapatalk
albea
Contributor
Contributor

Ce muncim in UK?

Postby albea » Nov 15th, '11, 21:15

floryauras wrote:Curiosii pot veni la Camera de Comert din Centrul Londrei, Mansion House tube station, luni 21 noiembrie de la 7.15pm unde se desfasoara un workshop de educatie financiara pentru a se convinge ca ceea ce am spus eu este adevarat si ca nu inventez sume fabuloase ci chiar sunt adevarate dar asta e posibil numai prin multa munca cinstita si prin seriozitate ceea ce vad ca unii duc lipsa de asa ceva dar ma rog au timp mai tz sa se schimbe.

Flori, tu esti masochista? Gasesti placere in umilinta si suferinta? Ia incearca pe barbatu-tau mangla asta, sa vezi cum iti iei vreo doua capace de te apuci de cusut goblenuri.

Pai nu te gandesti ca intra admin pe forum in seara asta si te sterge cu guma ca la desene animate? Aici pe forum sunt oameni care lucreaza in City, in banci, in societati de asigurare, etc. Cui faci tu educatie financiara? Nu te vezi pe tine? Nu te uiti in oglinda? Esti o insulta la adresa afacerilor. Daca ai face PR la telefonie mobila eu as invest banii in telegraf in alfabetul morse.

albea
Contributor
Contributor

Postby camiiy » Nov 15th, '11, 21:28

albea wrote:
floryauras wrote:Curiosii pot veni la Camera de Comert din Centrul Londrei, Mansion House tube station, luni 21 noiembrie de la 7.15pm unde se desfasoara un workshop de educatie financiara pentru a se convinge ca ceea ce am spus eu este adevarat si ca nu inventez sume fabuloase ci chiar sunt adevarate dar asta e posibil numai prin multa munca cinstita si prin seriozitate ceea ce vad ca unii duc lipsa de asa ceva dar ma rog au timp mai tz sa se schimbe.

Flori, tu esti masochista? Gasesti placere in umilinta si suferinta? Ia incearca pe barbatu-tau mangla asta, sa vezi cum iti iei vreo doua capace de te apuci de cusut goblenuri.

Pai nu te gandesti ca intra admin pe forum in seara asta si te sterge cu guma ca la desene animate? Aici pe forum sunt oameni care lucreaza in City, in banci, in societati de asigurare, etc. Cui faci tu educatie financiara? Nu te vezi pe tine? Nu te uiti in oglinda? Esti o insulta la adresa afacerilor. Daca ai face PR la telefonie mobila eu as invest banii in telegraf in alfabetul morse.

-lolozaurmic -lolozaurmic -lolozaurmic imi cer scuze admin dar albea e de vina...el m-a facut sa rad -ras4-
camiiy
Caligraf
Caligraf

Postby mamadeciupanez » Nov 15th, '11, 22:03

=)) @floryauras. Esti dementiala (la propriu si la figurat)

daca-mi e permis, vreau sa va pun la dispozitie o parte din discutia mea cu aceasta persoana, ca sa va lamuriti mai bine ce poama e. Va rog sa imi scuzati limbajul folosit insa cred ca ma veti intelege.

From: <@yahoo.com>
To: Florentina Cristea <floryauras@yahoo.co.uk>
Sent: Thursday, November 3, 2011 8:44 AM
Subject: Re: office administrator/educatie financiara

Buna Florentina,

Lipsa de creier si curatenia ti-o atribui in totalitate! Daca tu ai facut/faci asta, nu inseamna ca toti trebuie sa mearga pe acelasi tipar care iti este foarte cunoscut la nivelul tau de mentalitate!

Nu mai trimite emailuri pt ca imi pierzi timpul!

Toate cele bune,
Diana

From: Florentina Cristea <floryauras@yahoo.co.uk>
To: <@yahoo.com>
Sent: Thursday, November 3, 2011 8:38 AM
Subject: Re: office administrator/educatie financiara

Buna Diana!

Nu stiu exact ce problema ai insa datorita faptului ca postarile sunt limitate pe site-ul romani.co.uk nu aveam cum sa scriu un mesaj mai lung si de aceea a trebuit sa-l scurtez si sa pastrez ce era mai important. Daca te uiti bine la ambele anunturi o sa vezi ca spun cam acelasi lucru si faptul ca trebuie sa dau acelasi raspuns la mai multe persoane in acelasi timp m-a facut sa trimit un singur mesaj la mai multe persoane ceea ce cred ca nu e o ilegalitatea si daca nu vrei sa-ti imparti adresa ta email cu nimeni de ce o mai ai, esti cumva vreu agent secret si nu trebuie sa stie nimeni de tine sau ce ai de ascuns? Crezi ca aplicatiile de joburi pe care le faci nu pot face adresa ta de email publica?

Ma rog nu vad de ce ai veni sa lucrezi cu mine atat timp cat ma faci mincinoasa. Nu stiu despre ce tehnici de vanzare a "banilor" si punerea lor in aplicare pe persoane disperate ca tine este vorba dar se pare ca preferi sa-ti faci propiile conceptiii inainte de a obtine informattile necesare care sa-ti confirme ceea ce spui si asta denota lipsa te de profesionalism si lipsa de respect pentru intitutiile statului englez cum ar fi Camera de Comert si FSA-Financial Service Authority unde sunt inregistrata legal cu licenta si am toate calificarile necesare pentru a face ceea ce fac. Ceea ce sustii tu imi confirma faptul ca nu ai nici o sansa sa te adaptezi la o munca decenta si vei ramane sclava celor care detin puterea. Succes la curatenie, se pare ca mentalitatea ta este formata pentru asa ceva si chiar imi pare rau pentru tine.

Daca ma insel in privinta ta si daca mai ai ceva creier ramas poti veni totusi luni sa te convingi de ceea ce spun eu daca nu noroc bun, nu toata lumea este facuta pentru astfel de oportunitati unice in viata si trebuie sa mai ramana cineva si la munca de jos.

Inca ceva eu nu am spus nimic de un job ci de munca de self-employed ceea ce este total diferit de ce spui tu, cand ai un job inseamna sa lucrezi ca employed pentru cineva insa eu nu asta caut sa am sclavi care sa lucreze pentru mine ci caut persoane cu care sa pot lucra deci self-employed si vor invata sub indrumarea mea ce au de facut dupa care lucram impreuna facem echipa si suntem egali cu aceleasi drepturi.

JOB-just over broke

Si deci care sunt minciunile mele? Uite si mesajele puse de mine:

Anuntul de pe romani.co.uk

Anuntul de pe romani-online.co.uk
Cautam persoane ambitioase dispuse sa invete ceva nou pentru a lucra ca si Self-employed part-time £500-£1000/luna sau full-time £3000/luna. Nu este nevoie de experienta pentru ca se ofera training gratuit dar este nevoie de National Insurance Number, Engleza nivel mediu cat si utilizarea unui calculator. Dupa terminarea trainingului veti da un examen pentru a obtine licenta de la FSA si veti lucra ca si Appointed Representative cu Genistar Ltd iar rolul dvs va fi acela de a invata oamenii despre cum functioneaza banii. Pentru mai multe informatii cat si pentru a programa un interviu va rugam sa ne contactati la 07792420978 sau pe email floryauras@yahoo.co.uk.
mamadeciupanez
Discipol
Discipol

Postby gella » Dec 24th, '11, 19:56

LA MULTI ANI TUTUROR CE SI AU BATUT CAPUL CU ACEASTA RUBRICA SI ....CU ACEST SITE!
SA DEA DOMNUL CA SA NE GASIM UN DRUM IN LUMEA ASTA DE PE AICI, SA PROGRESAM MAI MULT DECIT AM FACUT-O IN ANULL TRECUT, SA AVEM JOBURI MULTUMITOARE SI SA NE FIM DE AJUTOR UNII LA ALTII...MACAR ASA VIRTUALI CUM SINTEM NOI TOTI PE AICI!!
SARBATORI CU BINE SI PACE IN SUFLET!!
gella
Cronicar
Cronicar

Postby istratebogdan » Dec 25th, '11, 00:45

As avea si eu o intrebare pt care nu vreau sa deschid un nou topic.

Este ok un venit de 2500 lire pe luna in Londra ? presupun ca nu prea...

Defapt suma este de 3000 pe factura/invoice dar dupa achitarea taxelor, banii in mana raman undeva la 2500.

Ce parere aveti ?
Puteti veni cu cateva exemple din viata voastra? Ma refer la cei din Londra. Ce venituri aveti(daca nu este confidential) si daca sunteti multumiti.
Mersi.
istratebogdan
Gazetar
Gazetar

Postby mufa » Dec 25th, '11, 01:26

Ar trebui să te descurci foarte bine cu banii respectivi. Pe de altă parte 36000 brut vine cam 2250 net lunar, dar asta e altă discuție.
Porc misogin
mufa
Contributor
Contributor

Postby istratebogdan » Dec 25th, '11, 02:04

mufa wrote:Ar trebui să te descurci foarte bine cu banii respectivi. Pe de altă parte 36000 brut vine cam 2250 net lunar, dar asta e altă discuție.

2250 din 36000 !!?? pai cam pe ce se duce diferenta de bani ?
Din cate stiu eu, taxele sunt 20% + alte cateva taxe minore...

Scuze, nu vreau sa par ca dau lectii, doar intreb ca sa aflu ce-mi scapa. Multumesc.
istratebogdan
Gazetar
Gazetar

Postby mufa » Dec 25th, '11, 03:01

istratebogdan wrote:
mufa wrote:Ar trebui să te descurci foarte bine cu banii respectivi. Pe de altă parte 36000 brut vine cam 2250 net lunar, dar asta e altă discuție.

2250 din 36000 !!?? pai cam pe ce se duce diferenta de bani ?
Din cate stiu eu, taxele sunt 20% + alte cateva taxe minore...

Scuze, nu vreau sa par ca dau lectii, doar intreb ca sa aflu ce-mi scapa. Multumesc.

20% impozit pe profit și parcă 8-9% asigurări sociale.
Porc misogin
mufa
Contributor
Contributor

Postby sapanta » Dec 25th, '11, 03:49

36000 e brut anual.
inseamna 3000 brut lunar.

se poate estima folosind site-uri gen http://www.thesalarycalculator.co.uk/ suma neta, dar atentie - aceasta mai poate varia in fct de alte detalii / contributia la o pensie privata sau asa zisele salary sacrifice fiind un bun exemplu in acest caz!
sapanta
Talmaci
Talmaci

Postby mufa » Dec 25th, '11, 04:19

sapanta wrote:36000 e brut anual.

se poate estima folosind site-uri gen http://www.thesalarycalculator.co.uk/ suma neta, dar atentie - aceasta mai poate varia in fct de alte detalii / contributia la o pensie privata sau asa zisele salary sacrifice fiind un bun exemplu in acest caz!

Da, dar 3000 brut nu înseamnă 2500 net. :)
Porc misogin
mufa
Contributor
Contributor

Postby istratebogdan » Dec 25th, '11, 05:42

mufa wrote:

Da, se pare ca mai mult... vreo 2200-2300.
Ce parere aveti de traiul in Londra in conditiile unui astfel de castig ?
Se poate avea un trai cel putin decent sau doar un trai de subzistenta ?
istratebogdan
Gazetar
Gazetar

Postby Marin » Dec 25th, '11, 08:05

Nici nu se pune problema, traiesti bine-mersi.
Marin
Gazetar
Gazetar

Postby sapanta » Dec 25th, '11, 14:26

mufa wrote:

cum spuneam si mai devreme, suma neta depinde de situatia fiecaruia - mai sunt asa zisele tax credits care se pot obtine, dar evident astea variaza de la om la om - de ex cine (nu) are copii (nu) poate obtine child tax credit, etc

deci 3000 brut poate insemma si 2000, poate si 2500 net in fct de situatia si efortul depus de fiecare de a-si imbunatati veniturile din prisma taxelor platite.

iar referitor la trai - asta iar depinde de fiecare

- poti sa te multumesti cu camera o inchiriata, dar poti si sa inchiriezi un studio / o casa samd.

- apoi vin costurile cu utilitati care iar depind in fct de dorintele fiecaruia - de la un simplu paygo la telefon cu cateva lire pe luna la un iPhone cu sute min si zeci de £ pe luna abonam si un pachet virgin / sky pt tel/net/tv pt alte zeci de lire pe luna.
sapanta
Talmaci
Talmaci

Postby mufa » Dec 25th, '11, 16:53

istratebogdan wrote:Da, se pare ca mai mult... vreo 2200-2300.
Ce parere aveti de traiul in Londra in conditiile unui astfel de castig ?
Se poate avea un trai cel putin decent sau doar un trai de subzistenta ?

Bogdan,

Chiria pentru un apartament cu un dormitor ar trebui să te ducă pe la 6-800 de lire în funcție de zonă. La asta mai pune vreo 600 pentru transport (presupun că n-ai mașină), utilități și mîncare. Total 1200-1400. Restul rămîn pentru țoale, mese în oraș, licențe de PS ș.a.m.d. Eu zic că e mai mult decît suficient. Evident, dacă vrei să mai scazi din cheltuieli, cauți ceva shared. Din ce am văzut o cameră te costă 4-500 de lire cu toate cheltuielile incluse.
Porc misogin
mufa
Contributor
Contributor

Postby feribaci » Dec 25th, '11, 16:53

da,facturile vin peste tot conteaza sa le poti plati si sa ti mai ramana si pentru papica si slte necesitati,nevoi personale
-eu lucrez in Danemarca,unde taxele sunt ceva mai mari ,impozitarea fiind un pic diferita
-prima data din suma bruta se trage 8%
-din ce ramane se da deductia personala deoparte care este in jur de 550 de euro
-si iarasi ce ramane se impoziteaza cu 36%-38% depinde de KOmmuna
-daca faci peste 24 de km pana la servici dus-intors ,ce depaseste acesti km se plateste cu 2DKK pe KM si se includ in deductia personala care se mareste
-dobanzile pe care le platesti la banci la credite de asemenea se includ in deductia personala
-bani de concediu sunt de 12.5% din suma bruta care se trag lunar si se impoziteaza normal
feribaci
Cronicar
Cronicar

Postby Dio » Dec 26th, '11, 09:11

£2500 net pe luna ptr un burlac e un venit OK ptr un trai rezonabil dar fara pretentii in Londra.

Nu e nici mult, nici putin… dar asta depinde de circumstantele personale.
Dio
Sfatuitor
Sfatuitor

Postby Lancelot » Dec 26th, '11, 16:05

Bogdane, depinde de "abilitatile" tale de a toca banii, dar vorbind la general e o suma super OK.
Lancelot
Nobil
Nobil

Postby istratebogdan » Dec 26th, '11, 18:55

Multumesc tuturor, exact de aceste parereri aveam nevoie pt a-mi face cat de cat o idee...

@Mufa: 600 pt transport ? wow...
Am masina dar luand in considerare distantele si traficul din Londra, probabil costurile pt transportu (chiar si cu masina proprie) vor ajunge tot pe la juma' de mie...
Si asta ca sa nu mai iau in calcul timpul enorm pierdut pe dusul si venitul in fiecare zi de la lucru.
Timpul asta pierdut mi se pare cea mai mare pierdere/cheltuiala aproape nepretuita... Dar nah, asta-i Londra :)
Am auzit pe multi care au masina ca prefera totusi metroul in detrimentul masinii proprii datorita vitezei de deplasare si/sau costurilor. Acum nu stiu exact ce am auzit sau ce am inteles, voi stiti mai bine si de asta intreb.

@Feribaci: Intradevar, taxele in Danemarca sutn foarte mari. Un prieten tocmai a plecat de curand acolo si din cate am inteles, taxele ar ajunge undeva la 40-50% din venitul brut. Bineinteles si salariile in Danemarca sunt cele mai mari din Europa... dar probabil ca la sfarsit de luna, ajungi sa ai un nivel de trai asemanator cu al altor state europene dezvoltate: DE, FR, UK.

@Dio, Lancelot, Marin: da..., in general sunt cam mana larga :)) Ramane totusi sa mai pun in balanta cateva chestii.
istratebogdan
Gazetar
Gazetar

Postby glissando » Dec 26th, '11, 20:30

In Londra daca stai in zona 3 si muncesti in centru transportul (travel card pe toate liniile zone 1-3) costa cam 124 de lire pe luna. Cu masina te-ar costa mult mai mult sa te duci in fiecare zi la serviciu pentru ca trebuie sa platesti congestion charge si parcare. Plus ca dureaza foarte mult cu masina comparativ cu trenul/metroul. Masina e utila pentru mers la supermarket sa nu te cari cu chestiile in rucsac si pentru plimbari de weekend prin afara Londrei, parerea mea.
Pentru o persoana singura locuind la Londra 2500 de lire pe luna sunt ok, depinde foarte mult insa de locuinta. Chiriile sunt mari...
glissando
Mentor
Mentor

Postby mufa » Dec 26th, '11, 20:32

@istratebogdan: am spus 600 pentru transport, utilități (council tax, gaz, curent, internet, tv etc.), mîncare. Ultima oară cînd am verificat un abonament pe o lună pentru zonele 1-6 era pe la 200 de lire, iar așa ceva ar trebui să fie mai mult decît suficient.
Păi n-ar trebui să iei în calcul timpul enorm pierdut cu dusul și venitul de la servici. Ce te oprește să-ți cauți ceva de închiriat cît mai aproape de muncă.
Cît timp transportul (metroul) în Londra e bine pus la punct, chiar nu văd ce rost ar avea să-ți folosești mașina ca să te duci și să vii de la muncă. Mai bine stai relaxat și citești ceva pe drum. Mă rog, asta e părerea mea.
Porc misogin
mufa
Contributor
Contributor

Postby Marin » Dec 26th, '11, 22:08

Un 1 bedroom flat bun e mai mult de 600-800 lire. As zice ca incepe de pe la 900. Depinde unde vrei sa stai dar eu cand mi-am cautat cele sub 900 erau in locatii proaste sau neingrijite. Singur poti sta si in studio daca vrei sa economisesti.
Marin
Gazetar
Gazetar

Postby roxana roxana » Dec 27th, '11, 23:29

OHO,daca ar fi sa enumar toate job-urile nu ar fi multe dar experientele ar fi multe
Am inceput in 2006 k student sa lucrez in ferma de fructe (doar in timpul vacantelor),apoi am term facult si am primit o oferta de asistent manager la o baza de agrement sportiv (pescuit) -salar dupa cate ore faceam dar imi tips si relatii care m-au ajutat mai departe;apoi am facut un voluntariat de clinik veterinara (k asta sunt eu:veterinar) apoi mi-am gasit un job k veterinar in industria carnii(abator) unde sunt si in prezent-salar de baza e 18200 dar daca faci ore suplimentare poti lua mai mult.programul e lejer cateodata si 4 ore pe zi,in medie lucrez 35 de ore/sapt cu sambata si duminica libera(deci nu e asa rau) dar tot nu e un salar f mare;dar sotul meu lucreaza k asistent manager intr-o ferma DE VACI (K E TOT VET)si are salar de 23000/an plus casa cu 2 cam pe care nu platim nimic decat cheltuieli(asta ne salveaza sa mai punem banuti de oparte) dar munceste destul de mult si are 2 week-end-uri libere pe luna libere si cate o zi in cursul sapt..
deci nu e asa roz viata in uk precum cred cei de acasa
roxana roxana
Discipol
Discipol

Postby mufa » Dec 28th, '11, 00:27

18-23,000 nu e cam puțin pentru doi medici (presupun) veterinari?
Porc misogin
mufa
Contributor
Contributor

Postby ADELA2011 » Dec 28th, '11, 19:06

Buna ELLA,

Am vazut ca ai lucrat ca teaching assistant si learning support...eu sunt profesoara de matematica si as vrea sa-mi spui te rog cum as putea aplica la astfel de job-uri.Daca stii ceva si despre echivalarea de studii,ti-as fi recunoscatoare...sunt nou-venita in UK si nu prea stiu detaliile acestea..
Mersi mult!
ADELA2011
Calfa
Calfa

PreviousNext

393 posts • Page 11 of 141 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14