Traduceri Autorizate Londra - Romani in UK
Contabilitate - Tax Return - CIS - Romani in UK

Asistenti medicali in UK - 2

Din experientele voastre la serviciu in Marea Britanie
3678 posts • Page 3 of 1231, 2, 3, 4, 5, 6 ... 123

Re: Asistenti medicali in UK - 2

Postby andreiuta12345 » Jul 30th, '11, 10:04

rosamunde73 wrote:am asteptat 7 luni sa-mi vina PIN-ul ,PIN -ul expira in decembrie,trebuia luata o decizie.

Sa inteleg ca PIN-ul trebuie folosit imediat si ca are o perioada de valabilitate limitata si daca nu il folosesti in acea perioada iara tb sa o iau de la capat cu toate??

Thanks,
A
andreiuta12345
Nobil
Nobil

Postby Krystina » Jul 30th, '11, 13:12

Vacancy : XXXXXX Theatre Practitioner Band 5
New Message
Subject
On X-JUL-11 XXXXXXXXXXXXXXXXX NHS Foundation Trust said:
Invitation for Interview: Wednesday Xth August 2011 @ 10.30am
Dear Mrs. XXXXXX,

Appointment of: Theatre Practitioner
Job Reference: XXXXXXXX

Thank you for your application in respect of the above post.

I am pleased to invite you for interview on Wednesday Xth August 2011 at 10.30am. Please report to the XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX Please confirm that you will be able to attend by telephoning XXXXXXXXX .

Please note that both XXXXXXXXXXXXXXXXX operate a Pay & Display car park system. Directions to the Trust can be found on our website, www.XXXXXXXX.nhs.uk.

Please allow adequate time to find a parking space, as it can be very busy.

Please ensure that you bring with you evidence of this e.g. passport, photo-card driving licence or birth certificate, together with a photocopy of the same which will be retained by the interview panel. Please also ensure you bring evidence of your qualifications and professional registration (where applicable).

Should you require any further information or any assistance (i.e. special requirements) in order to attend this interview please do not hesitate to contact me.

We look forward to meeting you.

Yours sincerely,

XXXXXXX
Recruitment Officer
Close this window

Vacancy : XXXXXX Staff Nurse, Emergency Department
New Message
Subject
On X-JUL-11 XXXXXXXXXX NHS Foundation Trust said:

Dear XXXXXXXX,

Thank you for confirmation of interview we look forward to seeing you at 11.30am on Friday Xth August 2011.

Thanks

On X-JUL-11 XXXXXXX NHS Foundation Trust said:
Invite to Interview
Good Afternoon,

Re: Staff Nurse- xxx

Congratulations! Further to your application for the above post, I am pleased to invite you to attend an interview on Friday Xth August 2011.

Can you please kindly email back or call XXXXXXXX to book an interview time.

The interview will take approximately 30 minutes. You should report to XXXXXXXXXXXXXXXXXXThe panel will consist of:
• XXXXX – Senior Sister
• XXXXX – Senior Sister
• XXXXX – Senior Charge Nurse

Special Requirements
Please kindly advise us by return of email if you have any disabilities that require special arrangements at interview.

Identification
Can you please kindly bring one of the following forms of acceptable photographic evidence to interview with you to interview:

Passport
UK Driving License – must also have the paper counterpart
National ID Card (UK or EU nationals)

If you cannot provide one of the above please advise the office when you call for an appointment.

Qualifications & Professional Registration
If the position you have applied for is one that requires qualifications or professional registration can you please being along any relevant certificates and/or evidence of registration.

Specimen Signature
As you applied via NHS Jobs and provided us with an electronic application, we will require you to sign your application form at your interview in line with NHS Employers guidelines.

Foundation Member?
The hospital is part of a foundation trust which means that you can become a member and get involved with some of the hospital’s work. Membership is free and you can get involved as much or as little as you like.

If you become a member, you can:
• have the opportunity to learn how both the hospital and the wider NHS work
• help us improve patient care, including cleanliness and safety by feeding in your views and ideas
• become involved in plans for future development
• vote to elect the council of governors and stand for election as a governor yourself.

If you are interested in becoming a member or if you would like to learn more, please contact the XXXXXXXXXXXXXXX on XXXXXXXXX or sign up online at www.XXXXX.nhs.uk.

Yours sincerely,

Close this window
Krystina
Cetitor
Cetitor

Postby Mutu » Jul 30th, '11, 17:45

andreiuta12345 wrote:Sa inteleg ca PIN-ul trebuie folosit imediat si ca are o perioada de valabilitate limitata si daca nu il folosesti in acea perioada iara tb sa o iau de la capat cu toate??

PIN-ul are o valabilitate de un an. In fiecare an inainte de expirare cu cateva saptamani, NMC-ul trimite actele de reinnoire, iar la fiecare trei ani tot cei de la NMC iti trimit o alta scrisoare in care declari ca ai muncit si ai facut un numar minim de cursuri.

@ Krystina
Bravo!
Doar ca intri cu primul post, fara nici o alta informatie. Nu ne intereseaza locatie, salarii data interviului etc, insa putine detalii despre tine erau binevenite. Speram sa nu fie doar un "Copy & Paste"...

rosamunde73 wrote:Multumesc pentru informatii,voi lucra pe post de rgn ,am asteptat 7 luni sa-mi vina PIN-ul ,eu fiind absolventa de lic. sanitar+1 an echivalare, apoi am facut hernia,am facut recuperare etc,pina la urma tot la operatie am ajuns,PIN -ul expira in decembrie,trebuia luata o decizie,sotul taxi driver de 5 luni in Portsmouth,am 3 luni de proba ,nu sunt inconstienta ,stiu ca va fi greu,dar pina nu incerc n-am de unde sa stiu cum va fii,tineti-mi pumnii si sfatuiti-ma in continuare cum sa fac sa-mi pazesc spatele.

Pentru inceput iti recomandam sa citesti cele trei topice care au legatura cu nursingul in UK. Sunt pline de informatii utile.
Intre timp suna la NMC si da-le adresa ta din UK, iar apoi inscrie-te intr-un sindicat.
Te asteptam cu noutati si intrebari.

Succes!
Image
Mutu
Contributor
Contributor

Postby rosamunde73 » Jul 30th, '11, 18:12

Forumul l-am rascitit,pina si subiectele ce nu mai prezinta interes,dar trebuie sa recunosc ca sunt o rara avis,nu prea s-au mai intilnit situatii de genul meu.Sper ca in curind sa dau un exemplu pozitiv celor mai incercati dintre noi,
rosamunde73
Scrib
Scrib

Postby Mutu » Jul 30th, '11, 18:18

rosamunde73 wrote:Forumul l-am rascitit,pina si subiectele ce nu mai prezinta interes,dar trebuie sa recunosc ca sunt o rara avis,nu prea s-au mai intilnit situatii de genul meu.Sper ca in curind sa dau un exemplu pozitiv celor mai incercati dintre noi,

Speram si noi...
Daca mai ai nelamuriri, lasa-mi numarul tau de mobil pe PM si o sa te sun eu candva zilele viitoare.
Image
Mutu
Contributor
Contributor

Postby Rita » Jul 31st, '11, 16:26

Pentru că am o problemă în a avea încredere în unele dintre firmele de recrutare mi-am pus întrebarea: Oare de ce nici unul dintre românii noștri din UK, deja familiarizați cu sistemul, nu activează în nici o firmă de recrutare de personal medical?
Personal, am senzația(din unele postări)că suntem la cheremul unor firme românești care iau comisioane exagerate fără a oferi o garanție a finalizării demersurilor.

dromaderule, out fishing, anouka...și toți ceilalți...ce părere aveți? Există soluții?
Rita
Caligraf
Caligraf

Postby dromaderu » Jul 31st, '11, 16:51

Rita wrote:Pentru că am o problemă în a avea încredere în unele dintre firmele de recrutare mi-am pus întrebarea: Oare de ce nici unul dintre românii noștri din UK, deja familiarizați cu sistemul, nu activează în nici o firmă de recrutare de personal medical?
Personal, am senzația(din unele postări)că suntem la cheremul unor firme românești care iau comisioane exagerate fără a oferi o garanție a finalizării demersurilor.

dromaderule, out fishing, anouka...și toți ceilalți...ce părere aveți? Există soluții?

RITA,
foarte pe scurt, din experienta mea :

am ajuns in UK printr-o firma din UK, care, s-a deplasat in Ro prin 3 manageri de NH de aici, spre a efectua interviuri.

Tot ce am platit a fost deplasarea, de la Roman la Brasov, pt interviu, si, deplasarile ulterioare la Bucuresti pt viza.

Dupa acceptarea noastra (venisera pt 30 de asistenti, la interviu au fost programati cca 65, au luat v'o 52 din cate tin eu minte) ,

obtinerea vizei /etc/etc,

angajatorul a platit, conform contractului,

-avionul spre UK
-cazarea primele 3 luni, in case deja inchiriate de dansii
-hotelul pt o saptamana cu papa cu tot, pt perioada de training
-primul zbor inapoi spre Ro ( vacanta sau definitiv, fctie de dorinta fiecaruia, nu cred ca a plecat cineva definitiv inapoi)
-toate alea in casa, de la lenjerie de pat/prosoape la minimul necesar , pt primele saptamani de acomodare.

Apoi, in cateva luni de zile, dorind sa-mi mai chem ceva colegi, aflu ca, firma respectiva s-a inchis, de fapt, translatorii romani care umblau pe langa englezii ce veneau in UK, am inteles ca s-au oferit sa infiinteze dansii o firma, sa nu mai plateasca astia deplasarea a grei GREI.

Desigur, toate ofertele initiale au cazut, mai mult,

s-a inceput perceperea de comision celor ce doreau sa plece!

Per total, cam asa lucreaza romanii!

Alde noi, eu, mutu, anouka, altii/altii,

daca eram din categoria aceasta, aveam acum poate firma mea, sa aduc romani aici cu 2000£/cap de om/etc/etc.

Cei care fac asta, nu sunt romani, sunt SACALI, care profita de disperarea omului !

2003 nu este cu nimic diferit fata de 2011 ,dpdv al angajatorului din UK, ba mai mult, este exclusa viza ,

dar, intre timp, au aparut

SACALII!
dromaderu
Contributor
Contributor

Postby lovelysmile » Aug 1st, '11, 05:47

acum nu mai exista nici o firma din romania in care sa poti avea incredere, iar cele din uk iti cer sa fii deja acolo in cel mai bun caz sau iti cer experienta pe teritoriul angliei
There is something always to love, and if you have not learned this, it means you have not learned anything.
lovelysmile
Erudit
Erudit

Postby Mutu » Aug 1st, '11, 06:18

lovelysmile wrote:acum nu mai exista nici o firma din romania in care sa poti avea incredere, iar cele din uk iti cer sa fii deja acolo in cel mai bun caz sau iti cer experienta pe teritoriul angliei

Cred ca este putin exagerata afirmatia ta.
Exista firme din Romania care inca colaboreaza cu firme britanice, insa din cauza crizei economice se prefera angajarea popululatiei autohtone sau a celor care sunt deja in UK. Toata lumea se plange ca s-a ajuns la o suprasaturatie a fortei de munca.

Eu am avut 4(patru) dosare respinse de cei de la Home Office in decursul a doi ani, am fost la "n" interviuri, dar nu am disperat, am continuat increzator. Abia al cincelea dosar mi-a fost aprobat, atunci cand am invatat cum trebuia completat dupa sistemul britanic. La vremea respectiva nu exista romani-online, informatia era foarte greu de gasit, solutia venind de la o romanca care lucra la o firma din Bucuresti, ea mi-a explicat ce si cum e cu sistemul din UK. Toata tevatura pentru a munci ca si carer, nicidecum ca si asistent medical.

Oare de ce nici unul dintre românii noștri din UK, deja familiarizați cu sistemul, nu activează în nici o firmă de recrutare de personal medical?

Pentru asta trebuie sa fii lipsit de scrupule, trebuie stii cum sa minti cu zambetul pe buze si sa duci oamenii cu zaharelul. Aceste non-calitati sunt incompatibile cu statutul de asistent medical. Un alt dezavantaj este salariul care se invarte in jurul a 7-8 lire/ora. Sa nu mai mentionez bataia de cap si stresul. Cine-si lasa jobul de nurse pentru cele de mai sus?
Image
Mutu
Contributor
Contributor

Postby lovelysmile » Aug 1st, '11, 08:01

Cred ca este putin exagerata afirmatia ta.
Exista firme din Romania care inca colaboreaza cu firme britanice, insa din cauza crizei economice se prefera angajarea popululatiei autohtone sau a celor care sunt deja in UK.

si cu ce am exagerat cand am spus asta? printre randurile tale tocmai asta se intelege
-obosit-
There is something always to love, and if you have not learned this, it means you have not learned anything.
lovelysmile
Erudit
Erudit

Postby Mutu » Aug 1st, '11, 14:26

lovelysmile wrote:Cred ca este putin exagerata afirmatia ta.
Exista firme din Romania care inca colaboreaza cu firme britanice, insa din cauza crizei economice se prefera angajarea popululatiei autohtone sau a celor care sunt deja in UK.

si cu ce am exagerat cand am spus asta? printre randurile tale tocmai asta se intelege
-obosit-

Ceva s-a-ntamplat. Cred ca din cauza oboselii am dat quote postului tau si nu celui care trebuia...
Sunt dupa 5 nopti de serviciu si cred ca mi-a ajuns la os. Nu esti singura careia i-am dat raspuns anapoda in ultimele doua zile.
Sorry!

Ca o completare, am fost astazi in Brighton si am batut cateva agentii in speranta c-o sa gasesc o solutie la criza asistentilor romani... Cam greu de gasit ceva in situatia actuala, mai ales ca exista o directiva noua prin care se stipuleaza ca orice muncitor in domeniul nursingului trebuia sa aiba un minimum de 6 luni experienta in UK. O agentie cu care am inceput sa colaborez de curand mi-au confirmat, ba pe deasupra mi-au spus ca ei au incetat sa aduca asistente din Europa de Est tocmai din cauza acestei noi reglementari. Probabil vechimea era necesara si anterior, insa nimeni n-o prea baga in seama.
Exista totusi un fel de compromis care se poate face. Cei care vor sa intre in sistemul de sanatate britanic si nu au experienta, dar au PIN si referinte reale din Romania cu email real si inregistrat, ar putea sa aplice ca si carers pentru primele sase luni, pana invata cat de cat sistemul si-si imbunatatesc engleza. Apoi tot prin agentie isi pot gasi de munca un job permanent. Sansele sunt oarecum minime, insa este un inceput.
Daca exista interesati pot sa lase aici un mesaj si dac-o sa aflu mai multe o sa le aduc la cunostiinta.
Image
Mutu
Contributor
Contributor

Postby lovelysmile » Aug 1st, '11, 14:51

exact asta am vb eu astazi cu 2 persoane diferite de la 2 agentii direct din uk,
au zis ca a intrat aceasta reglementare de vreo 6 luni si accepta nurse numai daca au facut un minim de 6 luni in uk ca careres si apoi daca mai este valabil pinul sa treaca pe post de rgn
lovelysmile
Erudit
Erudit

Postby Rita » Aug 1st, '11, 18:46

Există vreo prevedere clară (oare?) în acea reglementare care să ne dea o siguranță că după 6 luni angajatorii acceptă schimbarea de statut? Îmi pică tare greu (a câta oară?) situațiile în care suntem noi românii puși, atât în țară cât și în afara ei.
Înțeleg ce fac ei dar totuși nu pot să nu mă simt discriminată și revoltată.
Există vreo cale prin care să ne facem cunoscută revolta vis a vis de aceste nedreptăți? Sau, din nou...stăm cuminți...să nu deranjăm pe nimeni...să fim siguri că ne păstrăm ceea ce avem.... să ne calce în picioare cine vrea și când vrea...NU MĂ LUAȚI ÎN SEAMĂ -nervos-
Rita
Caligraf
Caligraf

Postby Mutu » Aug 1st, '11, 19:16

Rita aceste reglementari sunt aduse in urma catorva incidente care s-au intamplat in decursul ultimilor ani, incidente in care au fost implicati cetateni straini, nu neaparat romani. Legea nu este doar pentru romani si nu scuteste alte natii de la aceste reglementari, fie polonezi, chehi, nemti ori spanioli. legea in UK este clara, nu ca in Romania.
Da, te poti plange in fata parlamentului de la Londra!
Image
Mutu
Contributor
Contributor

Postby dromaderu » Aug 1st, '11, 19:27

http://www.dailymail.co.uk/news/article ... chine.html

http://www.irishtimes.com/newspaper/ire ... 10763.html

Apreciez ca sunt ziare de scandal dar, faptele exista.

Cunosc (din auzite doar, ca daca eram inca acolo, iesea scandal mare) cum nursa din Ro, nu suna la GP, deoarece nu se descurca pe telefon,

cand inca lucram impreuna, tinea telefonul pe "on" , doar ca sa nu poata primi apeluri, ca transpira saraca !

Nu te poti juca asa cu viata omului!
dromaderu
Contributor
Contributor

Postby Rita » Aug 1st, '11, 19:34

Out Fishing wrote:Rita aceste reglementari sunt aduse in urma catorva incidente care s-au intamplat in decursul ultimilor ani, incidente in care au fost implicati cetateni straini, nu neaparat romani. Legea nu este doar pentru romani si nu scuteste alte natii de la aceste reglementari, fie polonezi, chehi, nemti ori spanioli. legea in UK este clara, nu ca in Romania.
Da, te poti plange in fata parlamentului de la Londra!

Poate că ar fi fost bine dacă cei care au început demersurile pentru obținerea PIN-ului ar fi știut asta .... Poate că unii ar fi ales să plece ca și careres și ar fi așteptat PIN-ul acolo, unii ar fi renunțat și ar fi căutat altceva....cine știe? Cred că ar fi bine ca pe viitor informațiile de acest gen să fie postate cât de repede posibil. Totuși, îmi amintesc că tzuculina, de exemplu,a plecat ca și RGN și nu sunt 6 luni de când s-a petrecut asta. Unii angajatori aplică reglementarea și alții nu? În UK, unde legea este clară???
Rita
Caligraf
Caligraf

Postby dromaderu » Aug 1st, '11, 19:46

Rita,

nu cred ca vorbim de o lege in sine aici, poate mai degraba de o directiva a agentiilor de recrutare.
Dar,
era de asteptat cred, in virtutea numarului mare de cazuri probabil de nurse ce vin fara experienta si, "nu prind" repede.
dromaderu
Contributor
Contributor

Postby Mutu » Aug 2nd, '11, 05:43

Rita... Eu am cautat, am fost personal, am dat telefoane, nu stiu ce mai pot face in continuare. Daca unii romani au trecut de pieptenele celor 6 luni de experienta, probabil este o coincidenta sau dosarele lor au fost depuse inainte de intrarea in vigoare a noilor reglementari.

Nu exista raspuns la intrebarea:
De ce unii au resit si altii nu?

Ah! Inca un amanunt:
Sediul agentiei Medacs din Brighton este inchis. Era in renovare, cel putin asa parea pe dinafara, iar la numarul de telefon local nu mi-a raspuns nimeni.
Se pare ca aducerea de forta de munca din Europa de Est a cam cazut, dar nu sunt sigur.

Cei sau cele care au gasit agentii de intermediere a fortei de munca cu sediul in UK ii/le rog sa posteze numerele de telefon sau macar numele agentiilor si eu am sa sun zilele viitoare.
Image
Mutu
Contributor
Contributor

Postby lovelysmile » Aug 2nd, '11, 06:01

uite aici cateva agentii din uk:
Time Recruitment Solutions Jobs, UK Healthcare Professionals, St Andrew’s Healthcare, Southern Cross Healthcare, ProMedical Personnel
lovelysmile
Erudit
Erudit

Postby angelique » Aug 2nd, '11, 10:16

buna.am si eu nevoie de niste pareri daca ma poate ajuta cineva...as vrea sa merg in uk sa lucrezi ca si carer si am gasit pe net firma euro life stie cineva ceva desre ea,daca a mers prin ea cineva in uk sa lucrezi,sunt seriosi ???psl help....eu am depus actele la nmc pe 31 mai si ieri mi-a venit un pic in care imi cer din nou niste acte care de fapt le-am trmis odata,si nu inteleg de c e...si ma gandeam pana ce rezolv cu pinul daca o sa am norocul sa-mi vina vreodata sa incerc sa lucrezi ca si care
angelique
Scrib
Scrib

Postby angelique » Aug 2nd, '11, 10:21

pentru lovelysmile....stiam ca ti-a venit pinul de o perioada ,am citit pe forum...nu ai gasit inca o agentie,sau direct de acolo din anglia sa contactezi pe cineva sa mergi sa lucrezi?
angelique
Scrib
Scrib

Postby ank_harti » Aug 2nd, '11, 11:08

Pentru TZCULINA
LA MULTI ANI ! sanatate si tot ce-ti doresti.

cam cu intarziere,dar n-am putut mai repede. Si multumesc din suflet pentru tot ajutorul acordat la inceputul drumului pentru obtinere PIN.

Am primit PIN. MULTUMESC tuturor pentru tot!
ank_harti
Caligraf
Caligraf

Postby Mutu » Aug 2nd, '11, 11:08

angelique Din spusele catorva membrii ai forumului nostru, am inteles ca Euro Life este o firma destul de "serioasa"(nu inteleg ce vrei sa spui cand intrebi daca sunt seriosi - in fine... poate sunt doar eu...).
Seriozitatea in mare masura depinde de tine - cum iti faci temele de acasa, cat ai CV-ul de complet, nivelul de engleza, referinte credibile etc. Agentiile de intermediere de forta munca in domeniul nursingului inainteaza CV-ul tau potentialilor angajatori, iar decizia de a te lua "on-board" apartine in totalitate angajatorului, nicidecum unei agentii "serioase".

In legatura cu PIN-ul(pic -nu-ma-uit- ) daca ai trimis deja actele si tot ai primit o scrisoare prin care ti se cer aceleasi acte, solutia este sa pui mana pe telefon si sa-i suni. Uneori sistemul trimite scrisorile automat, ori nu s-a facut update-ul in sistem. In eventualitatea in care ti se cer alte acte si nu stii ce trebuie facut lasa un mesaj in acest topic.

Succes!

PS. Te rugam pe viitor sa folosesti butonul EDIT, pentru a evita postarile duble. Ai la dispozitie cam 1/2 de ora(cred!?), pentru a face eventualele corecturi sau adaugiri, dupa care buton EDIT dispare. No offence!
Image
Mutu
Contributor
Contributor

Postby Mutu » Aug 2nd, '11, 11:11

ank_harti wrote:Cam cu intarziere,dar n-am putut mai repede. Si multumesc din suflet pentru tot ajutorul acordat la inceputul drumului pentru obtinere PIN.

Am primit PIN. MULTUMESC tuturor pentru tot!

Placerea a fost de partea noastra. -da-da-

Felicitari si succes in cautarea unui job! -felicitari-

PS. Te rugam pe viitor sa folosesti butonul EDIT, pentru a evita postarile duble. Ai la dispozitie cam 1/2 de ora(cred!?), pentru a face eventualele corecturi sau adaugiri, dupa care buton EDIT dispare. No offence!

-par-smuls- Nah! -ops- C-am facut-o si eu... -arghh- Am apasat un buton gresit... -sparg-pc-

-scuze- -ingeras- -scuze-
Image
Mutu
Contributor
Contributor

Postby andreiuta12345 » Aug 2nd, '11, 11:19

Hello :)
Quick favour!
Completam actele mamei mele si ma gandeam sa va intreb pe voi cum scriu la Sectiunea :details of Registration and Practice - Job Title and area of practice (ma refer la formularul de la NMC) daca mama mea lucreaza voluntar ca si asistenta medicala la un cabinet medical particular (acreditat) in Romania?!
Job title - general nurse
Area of practice - ..aici nu stiu ce sa pun...Medicina Generala -General Medicine?Medicina Familiei?Suna un pic cam 'furculision'...
Ce ma sfatuiti?Ce sa scriu?!

Legat de acea prevedere cum ca agentiile/angajatorii nu mai fac recrutari din randul asistentelor medicale (- EU (asta ne intereseaza)care nu au experienta de sase luni munca in uk)) - nu ar fi bine sa contacteze cineva NMC si sa intrebe acest lucru - daca exista o reglementare scrisa in vigoare ...ca sa stim si noi la ce ne astemptam ..sa posteze pe site raspunsul.
x
Multumesc mult pt tot!

Andreiuta12345
andreiuta12345
Nobil
Nobil

Postby Mutu » Aug 2nd, '11, 11:30

"Medical practice" este locul de munca la prima intrebare. "Community and general nursing" la experienta.

La a doua intrebare nu exista solutie din partea NMC-ului. NMC-ul se ocupa de cu totul alte gaselnite. Gasirea unui job nu cade in sarcina lor, la fel si reglementarile in vigoare.
Image
Mutu
Contributor
Contributor

Postby ank_harti » Aug 2nd, '11, 11:30

Mi s-a propus in Romania(la locul actual de munca) sa fac un curs de formatori,adica instruiesc si evaluez colegii asistenti medicali(e recunoscut de ministerul educatiei si muncii in RO).Oare sa ma mai complic si cu asta? ma ajuta oare cu ceva in UK? am deja curs de pedagogie.

pareri va rog !Multumiri anticipate
ank_harti
Caligraf
Caligraf

Postby Mutu » Aug 2nd, '11, 11:32

ank_harti wrote:Mi s-a propus in Romania(la locul actual de munca) sa fac un curs de formatori,adica instruiesc si evaluez colegii asistenti medicali(e recunoscut de ministerul educatiei si muncii in RO).Oare sa ma mai complic si cu asta? ma ajuta oare cu ceva in UK? am deja curs de pedagogie.

pareri va rog !Multumiri anticipate

Cu nimic! Asta din cauza diferentelor dintre sistemele de educatie. Aici esti recunoscuta ca si RN1, adica asistent medical debutant.
Image
Mutu
Contributor
Contributor

Postby nicole2005 » Aug 2nd, '11, 11:43

Imi cer mii de scuze ca dau buzna aici si sunt off-topic dar nu am stiut unde sa scriu. As avea o intrebare daca ma puteti ajuta cu un raspuns.
vreau sa imi aduc parintii in Uk sa aiba grija de copii pentru a scuti din plati, problema aste urmatoarea amandoi sunt cardiaci cronici pe tratament evident,aici daca ii aduc vor putea beneficia de tratament?Am citit dar nu stiu cum e cu retetele, eliberarea costa in jur de 6-7 lire dar medicamentele le platesc? Mama acasa este co-asigurat,in Uk ar putea beneficia?
Multumesc mult si scuze de interventie.

Ps. mi-am cerut scuze ca sunt off-topic, ca nu am stiut unde sa scriu, problema e legata strict de <strong>modul de a-si primi ei retteele si cum se poate,daca se poate</strong>, nu de drept de munca.am BC.
am scris tot aici ca sa nu ma intind si moderatorii ii rog sa mute interventia mea
nicole2005
Cronicar
Cronicar

Postby Mutu » Aug 2nd, '11, 11:49

Da... esti cam off-topic, dar nu mai conteaza acum.
In primul rand nu ne-ai spus care este statutul tau aici in UK. Daca ai drept de munca poti sa aplici pentru parintii tai ca si dependenti, doar ca trebuie sa dovedsti acest fapt. Pentru asta acceseaza topicurile legate de Blue Card.
In legatura cu inscrierea la medicul de familie... situatia este cam complicata la prima vedere, din cauza dovezilor de adresa.
Cel mai indicat este sa deschizi un topic la rubrica Emigratie si cei care au trecut prin asa ceva te vor sfatui ca atare.

Rog moderatorii sa mute posturile legate de acest subiect in topicul corespunzator. TA
Image
Mutu
Contributor
Contributor

PreviousNext

3678 posts • Page 3 of 1231, 2, 3, 4, 5, 6 ... 123